Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υγ

αν ηταν το δικο μου σπιτι, το ξενοδοχειο θα το πληρωνε ο εργολαβος για να στο πω και να το καταλαβεις αφου υπαρχει κακοτεχνια!!!

Για αυτο μην ορκιζεσαι κι ολας... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

θα ειχα φροντισει .....αν ηταν το δικο μου σπιτι, το ξενοδοχειο θα το πληρωνε ο εργολαβος για να στο πω και να το καταλαβεις αφου υπαρχει κακοτεχνια!!!

 

Δεν υπαρχει λόγος να φορτιζεσαι. Αν ειχε γινει το σπιτι πριν 5-6 χρονια σιγα μην εβρισκες εργολαβο να σου πληρωσει ξενοδοχείο. Όσο για την συντηρηση ο ιδιπκτητης θα επρεπε να ενημερωθει απο τους προηγουμενους ενδεχομενος ενοικιαστες για το αν υπαρχει προβλημα. Επισης εσυ οταν το νοικιασες δεν ειδες οτι ειχε προβλημα το ταβάνι σου; αν ναι γιατι δεν το ειπες στο ιδιοκτητη; αν οχι τοτε πως θα το καταλάβαινε αυτο;

Αν τα βρεις μαζι του και σου πληρωσει το ξενοδοχειο ή του πληρωσεις μισο ενοικιο τυχερός θα είσαι.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αν καταλαβατε πως εγραψα το μήνυμα με νευρα ή με επιθετικη ταση. δεν εχω καμια τετοια προθεση.

απλα ρωταω και παραθετω τις σκεψεις μου με βαση την δικη μου λογικη.

@amelidis: ετσι εγινε με τον κολλητο μου που παρελαβε σπιτι και μετα απο 1,5 χρονο παρουσιαστηκε σοβαρο προβλημα με τα υδραυλικα. επρεπε να ξηλωθουν και να φτιαχτουν αρκετα πραγματα μεσα στο σπιτι και ηταν μεσα στην "εγγυηση" ας το πω χονδρικα.

@sakaflias: οχι φιλε μου, το σπιτι οταν το παρελαβα αλλα και τα τελευταια 2,5 χρονια που μενω δεν ειχε ποτε θεμα υγρασιας ουτε και καποιο αλλο προβλημα! αυτο ειναι και το πιο παραξενο. δεν ξερω τι σχεσεις ειχε με τους προηγουμενους ενοικιαστες και κατα ποσο ενημερωνοταν για την συντηρηση του σπιτιου.

μιλησα με τον μαστορα που μου εστειλε και ειπε για εργασιες περιπου 4-5 ημερων (απο Τεταρτη μεχρι και την αλλη Τεταρτη λογω 3μερου)

απλα ρωταω, εμενα ποια ειναι η θεση μου και η σταση μου απεναντι στον ιδιοκτητη που ναι μεν φερθηκε αψογα αλλα παρ'ολα αυτα εγω δεν μπορω να χρησιμοποιησω το σπιτι οπως μου το παρεδωσε και για το οποιο πληρωνω το ενοικιο μου.

 

με καθε καλη διαθεση, χωρις ιχνος ειρωνιας.....μια ερωτηση τι ισχυει κανονικα περα απο τις συνεννοησεις που θα κανω εγω με αυτον....

Edited by VeCo
Η γραφή SMS ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ
Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να απαιτήσεις μείωση του μισθώματος για το χρονικό διάστημα που δεν θα κάνεις χρήση του μισθίου.Επίσης δικαιούσαι να αξιώσεις αποζημίωση για περαιτέρω ζημία που υπέστης από την πλημμελή εκπλήρωση της μισθωτικής σχέσης...(έξοδα διαμονής αλλού, μεταφορικά κ.λ.π.)
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με προβληματίζει είναι μήπως και δεν κάνω καθόλου χρήση της θέρμανσης. Γνωρίζουμε τότε πόσο θα είναι το πάγιο έξοδο που θα πληρώσω; υπάρχει κάποιος τρόπος υπολογισμού του ποσού;.

Πάγιο θέρμανσης (ώρες = 0): ei x fi x αξία πετρελαίου

Λοιπά έξοδα (π.χ. συντήρηση καυστήρα): ei x λοιπά έξοδα

 

Για τον υπολογισμό του πετρελαίου υπάρχει ένα πρόγραμμα (σε Excel) εδώ: http://rapidshare.com/files/306354439/ypologismos_petrelaiou_me_autonomia.rar

 

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

Πάγιο θέρμανσης (ώρες = 0): ei x fi x αξία πετρελαίου

Λοιπά έξοδα (π.χ. συντήρηση καυστήρα): ei x λοιπά έξοδα

 

Για τον υπολογισμό του πετρελαίου υπάρχει ένα πρόγραμμα (σε Excel) εδώ: http://rapidshare.com/files/306354439/ypologismos_petrelaiou_me_autonomia.rar

 

Γιώργος.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ :).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε στο εξής. Σε οικία νοικιασμένη πανω απο 20 χρόνια, στον ίδιο ενοικιαστή, το τελευταίο καιρό παρουσιάζει αρκετή υγρασία στα ταβάνια. Βρίσκεται στο ισόγειο και υπάρχει και 1ος όροφος που το διαμέρισμα είναι κλειστό κάπου 1 χρόνο. Η όλη κατασκευή είναι κάποιας ηλικίας. Βάσει του Μισθ.Συμφων.Κατοικίας, ..." ο εκμισθωτής δεν έχει καμμιά υποχρέωση συντήρησης, αντικατάστασης ή επισκευής ζημιών και βλαβών του μισθίου"............." για όλη τη διάρκεια της μίσθωσης...".

Η εν λόγω ζημιά συμπεριλαβάνεται στον παραπάνω όρο του Μισθωτηρίου ή βαρύνει τον ιδιοκτήτη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε στο εξής. Σε οικία νοικιασμένη πανω απο 20 χρόνια, στον ίδιο ενοικιαστή, το τελευταίο καιρό παρουσιάζει αρκετή υγρασία στα ταβάνια. Βρίσκεται στο ισόγειο και υπάρχει και 1ος όροφος που το διαμέρισμα είναι κλειστό κάπου 1 χρόνο. Η όλη κατασκευή είναι κάποιας ηλικίας. Βάσει του Μισθ.Συμφων.Κατοικίας, ..." ο εκμισθωτής δεν έχει καμμιά υποχρέωση συντήρησης, αντικατάστασης ή επισκευής ζημιών και βλαβών του μισθίου"............." για όλη τη διάρκεια της μίσθωσης...".

Η εν λόγω ζημιά συμπεριλαβάνεται στον παραπάνω όρο του Μισθωτηρίου ή βαρύνει τον ιδιοκτήτη?

ΔΕΝ ειναι ευθύνη του μισθωτη τέτοιου ειδους βλαβες (εσωτερικες) ακομα και αν ειχε π.χ εσωτερικη διαρροή σωλήνωσης τον υδραυλικών του σπιτιου !!

αλλα σε αυτα που λες ειναι ευθύνη του ιδιοκτήτη του πανω διαμερίσματος.

 

Λογο της δουλεια μου εχω ακουσει πολλα τετοια (για μενα "κουφα") !

Δεν μπορει να φταίει ο μισθωτης για γενικα τέτοιες βλαβες , ειδικά εσωτερικές ! αλλα μονο για εξωτερικές π.χ βαψιμο , μπριζες

Edited by makis_thess
Link to comment
Share on other sites

Κατά κανόνα, ισχύει ό,τι έχει συμφωνηθεί στο μισθωτήριο, ειδικά όταν έχουμε να κάνουμε με μακροχρόνιες μισθωτικές χρήσεις...

 

Όμως, μπορεί εάν αχθεί σε δικαστική κρίση το θέμα, να αποφασίσει ένα Δικαστήριο ότι κάποιοι όροι έχουν τεθεί καταχρηστικώς, κατά τρόπο που υπερβαίνουν το προστατευόμενο δικαίωμα..

 

Π.χ. με ''σύρει'' στην υπογραφή ενός τέτοιου όρου ο εκμισθωτής και σχετικά γρήγορα από την παραλαβή του μισθίου εμφανίζονται βλάβες και φθορές οφειλόμενες ούτε στην συνήθη χρήση , αλλά ούτε και σε κακή χρήση, αλλά σε ''κεκρυμμένα ελαττώματα''...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Η βλάβη αυτή σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να επιβαρύνει τον ενοικιαστή του συγκεκριμένου διαμερίσματος. Είναι του ιδιοκτήτη του συγκεκριμένου διαμερίσματος ή του πάνω ορόφου (ή του ενοικιαστή του πάνω ορόφου αν αποδειχτεί "κακή χρήση" αλλά είναι κλειστό) ή ακόμα και κοινόχρηστη (ιδιοκτητών) ανάλογα με το από πού προήλθε η υγρασία.

 

Για παράδειγμα, σε διαμέρισμα που είμαι ιδιοκτήτης και το νοικιάζω, παρουσιάστηκε βλάβη στο "μηχάνημα" που μεταφέρει την εικόνα από την θυροτηλεόραση. Είναι αυτονόητο ότι η βλάβη δεν προήλθε από κακή χρήση, λόγω της θέσης του "μηχανήματος", οπότε το κόστος αποκατάστασης θα επιβαρύνει τους ιδιοκτήτες και όχι τους ενοικιαστές.

 

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Νομικώς, μπορείς να προσφύγεις στην Νομαρχία δνση υγιεινής, αλλά και ατομικώς με ασφαλιστικά μέτρα και με αίτημα να παύσει να διαταράσσει την νομή του διαμερίσματός σου...μή νομικά...ό,τι σε φωτίσει ο Θεός...

 

 

 

Η χρήση της πρασιάς δεν είναι για θέση στάθμευσης και όντως αποτελεί ιδιωτικό χώρο για τον οποίο ουδεμία αρμοδιότητα έχει η Αστυνομία ή η Τροχαία, παρεκτός εάν καταστατηγούνται κανόνες δημοσίας τάξεως π.χ. αυθαίρετη δόμηση, διάπραξη αυτοφόρων αδικημάτων κ.λ.π.

 

Μπορείς όμως να καταγγείλεις το γεγονός στην Πολεοδομία για αυθαίρετη αλλαγή χρήσης και να κινηθείς τόσο εσύ ατομικά, όσο και ο διαχειριστής της πολυκατοικίας ως εκπρόσωπος της ομάδος συμφερόντων που είναι το σύνολον των συνιδιοκτητών, δικαστικώς εναντίον τους είτε με αγωγή και αίτημα την άρση της παράνομης συμπεριφοράς και την επαπειλή χρηματικής ποινής για κάθε στο μέλλον επανάληψης της συμεπριφοράς αυτής, είτε με ασφαλιστικά μέτρα, αποδεικνύων το κατεπείγον της υπόθεσης (έριδες και διαπληκτισμοί μεταξύ σας, λόγοι αναγόμενοι στην ησυχία, υγιεινή ασφάλεια κ.λ.π.)...

 

Τελικά μας φώτισε ο Θεός…Δεδομένου ότι οι καταγγελίες μας στη πολεοδομία και το δήμο κατέληξαν στο κενό(δε περιμέναμε κάτι διαφορετικό άλλωστε) εφόσον ουδείς αρμόδιος έχει τη πρόθεση να ασχοληθεί με το πρόβλημά μας…ασχοληθήκαμε οι ίδιοι…μπορώ να πω ότι οι “τεχνικές ανορθόδοξου πόλεμου” άρχισαν να αποδίδουν τα μέγιστα.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το παρακάτω στο internet:

"Ο χώρος του λεβητοστασίου πρέπει να πληρεί τις διατάξεις του Γενικού Οικοδομικού Κανονισμού (Γ.Ο.Κ.), να διαθέτει επαρκή αερισμό και γενικότερα να παραμένει καθαρός, να υπάρχει εύκολη πρόσβαση σ' αυτόν και να μην χρησιμοποιείται για την αποθήκευση αντικειμένων και κυρίως εύφλεκτων υλικών."

ΚΑι θα ήθελα την βοήθεια κάποιου που να γνωρίζει καλύτερα απο αυτά. Ο χώρος του καυστήρα στην πολυκατοικία μας χρησιμοποιείται απο έναν συγκεκριμένο κύριο ώς προσωπική του αποθήκη και φυλάσει και κουτιά με μπογιά μέσα(αν δεν κάνω λάθος, είναι ευφλεκτο). Ο διαχειριστής του έχει δώσει δικό του κλειδί και φυσικά γνωρίζει την όλη κατάσταση. Η ερώτηση μου είναι εάν έχει το δικαίωμα να το κάνει αυτό χωρίς την έγκριση των υπολοίπων και εάν τέλος πάντων αυτός ο κύριος έχει το δικαίωμα να κάνει κάτι τέτοιο γιατί δεν έχω κι εγώ το δικαίωμα να παρκάρω το μηχανάκι μου στην είσοδο και ο γείτονας το αυτοκίνητό του στην πρασιά;;;;; ε;;;;; Και αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει όσον αφορά το πού μπορώ να τους καταγγείλω. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση του λεβητοστασίου και του καυστήρα, είναι αποκλειστικώς και μόνον εκείνη για την οποία προορίζεται εκ κατασκευής και σύμφωνα με τα κατατεθέντα σχέδια στην Πολεοδομία, απαγορυεομένης οιασδήποτε άλλης χρήσεως...ξεκίνα λοιπόν από εκεί και εν συνεχεία στην Νομαρχία...
Link to comment
Share on other sites

Η χρήση του λεβητοστασίου και του καυστήρα, είναι αποκλειστικώς και μόνον εκείνη για την οποία προορίζεται εκ κατασκευής και σύμφωνα με τα κατατεθέντα σχέδια στην Πολεοδομία, απαγορυεομένης οιασδήποτε άλλης χρήσεως...ξεκίνα λοιπόν από εκεί και εν συνεχεία στην Νομαρχία...

 

επισης πρεπει να ειναι προσβασιμος σε ολους (κανονισμος της Πυροσβεστικης) και εαν ειναι κλειδωμενος, το κλειδι να υπαρχει σε εμφανη χωρο εξω απο τη πορτα του λεβητοστασιου

ο κυριος απλα παρανομει

Link to comment
Share on other sites

...Για τον υπολογισμό του πετρελαίου υπάρχει ένα πρόγραμμα (σε Excel)...

Είχα και εγώ σχετικό προβληματισμό, όταν με έβγαλαν Διαχειριστή και μετά από μεγάλη ταλαιπωρία, τελικά έφτιαξα ένα Ερασιτεχνικό ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ για ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ Πολυκατοικίας σε Excel-2007, για Υπολογισμό-Εκτύπωση Κοινοχρήστων, παρακολούθηση Ταμείου Διαχείρισης κλπ, πλήρως παραμετροποιήσιμο και έβαλα οδηγίες στη διεύθυνση: http://dorean-free.blogspot.com για όποιον ενδιαφέρεται να το κατεβάσει και να το χρησιμοποιήσει εντελώς ΔΩΡΕΑΝ.

Αν το χρειαστείτε και σας εξυπηρετήσει, περιμένω προτάσεις και παρατηρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φώτη, καλησπέρα.

Καταρχήν να πω ένα μπράβο για τη δουλειά σου. Το πρόγραμμα είναι πολύ καλό και καθόλου "ερασιτεχνικό" αν εξαιρέσουμε την εμφάνιση.

 

Θα μου επιτρέψεις όμως δυο παρατηρήσεις:

1. Αν και λίγο δυσνόητο αρχικά, με λίγη μελέτη ως προς τη λογική του γίνεται κατανοητό και εύχρηστο και από τον πιο άπειρο σε χρήση των Η/Υ.

2. Στην έννοια του Μ.Ο. του κόστους του άκαυστου πετρελαίου προσωπικά δεν συμφωνώ. Κάθε παραλαβή έχει τη δική της τιμή και δεν μπορεί να συμψηφιστεί με την προηγούμενη ή την επόμενη. Αυτό εύκολα διορθώνεται και εφόσον γίνεται μέσω προγράμματος δεν δημιουργεί πρόβλημα στον διαχειριστή, από το να το υπολογίζει με το χέρι.

Για να γίνω πιο σαφής, προτείνω να το κάνεις:

(αξία καταναλωθέντος πετρελαίου) = (κατανάλωση παλιού υπολοίπου) x (τιμή παλιού) + (κατανάλωση νέας αγοράς) x (τιμή νέου)

αντί του

(Μ.Ο./Λ άκαυστου) = (υπόλοιπο δεξαμενής) / (συνολική αξία πετρελαίου)

(αξία καταναλωθέντος πετρελαίου) = (συνολική κατανάλωση) x (Μ.Ο./Λ άκαυστου)

 

Φιλικά,

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω μια απορια σχετικα με το πως υπολογιζουμε την αξια του κοινοχρηστου ρευματος σε μια πολυκατοικια. Και αν σε αυτην συμμετεχουν και τα απουλητα διαμερισματα, ευχαριστω. :)
Link to comment
Share on other sites

Το κοινόχρηστο ρεύμα επιμερίζεται με τον συντελεστή κοινοχρήστων.

Για τα απούλητα διαμερίσματα θα κοιτάξεις τον κανονισμό της πολυκατοικίας σου. Συνηθίζεται να απαλλάσεται ο κατασκευαστής στη συμμετοχή των κοινοχρήστων για κάποιο διάστημα και εννοείται ότι αυτό πρέπει να αναφέρεται στον κανονισμό. Αν δεν αναφέρει τίποτα συμμετέχει κανονικά.

 

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

Το κοινόχρηστο ρεύμα επιμερίζεται με τον συντελεστή κοινοχρήστων.

Για τα απούλητα διαμερίσματα θα κοιτάξεις τον κανονισμό της πολυκατοικίας σου. Συνηθίζεται να απαλλάσεται ο κατασκευαστής στη συμμετοχή των κοινοχρήστων για κάποιο διάστημα και εννοείται ότι αυτό πρέπει να αναφέρεται στον κανονισμό. Αν δεν αναφέρει τίποτα συμμετέχει κανονικά.

 

Γιώργος.

 

Καταρχήν ευχαριστω για την απάντηση. Ο χρόνος που απαλασσεται ο κατασκευαστης ειναι περίπου 1 χρόνος; Οπότε το να διαίρουμε το κοινοχρηστο ρευμα ανάλογα με το πόσα διαμερισματα ειναι γεματα ειναι λαθος, σωστα; Δηλαδή και το κοινοχρηστο ρευμα το δινουμε στην εταιρεια που θα αναλαβει την εκδοση των κοινοχρηστων;

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος που απαλλάσεται ο κατασκευαστής είναι ακριβώς τόσο, όσο αναφέρει το καταστατικό. Σε δική μου περίπτωση ήταν ένας χρόνος.

 

Ο επιμερισμός της δαπάνης δεν γίνεται "διά τόσο" αλλά με τον συντελεστή-αναλογία συμμετοχής κάθε διαμερίσματος. Εφόσον συνεργάζεστε με κάποια εταιρεία, θα δώσεις το ποσό της δαπάνης με απαλλαγή των "τάδε" διαμερισμάτων.

 

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

Όταν χαλάσει το θερμοσίφωνα στο σπίτι που νοικιάζεται,ποιός πρέπει να πληρώσει το νέο,ο ιδιοκτήτης ή ο νοικάρης;
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται..εάν ο μισθωτής ανάλωσε εξ΄ολοκλήρου το προσδόκιμο της ζωής του θερμοσίφωνα (ας δεχθούμε ότι μία 8-10 έτη είναι ένας λογικός μέσος όρος), τότε βαρύνεται ο τελευταίος στην αντικατάστασή του..εάν πάλι παρέλαβες θερμοσίφωνα ο οποίος π.χ. υπέστη βλάβη μέσα σε μία 2ετία, τότε βαρύνεται ο ιδιοκτήτης..

 

Όλα αυτά, υπό τον όρο βεβαίως, ότι δεν υπάρχει ειδική αντίθετη συμφωνία στο μισθωτήριο...και όταν λέω ειδική, δεν εννοώ καταχρηστικές ρήτρες του τύπου ''ο μισθωτής βαρύνεται για τις πάσης φύσεως βλάβες κ.λπ'', αλλά πρόβλεψη ειδικά για την συγκεκριμένη βλάβη...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται..εάν ο μισθωτής ανάλωσε εξ΄ολοκλήρου το προσδόκιμο της ζωής του θερμοσίφωνα (ας δεχθούμε ότι μία 8-10 έτη είναι ένας λογικός μέσος όρος), τότε βαρύνεται ο τελευταίος στην αντικατάστασή του..εάν πάλι παρέλαβες θερμοσίφωνα ο οποίος π.χ. υπέστη βλάβη μέσα σε μία 2ετία, τότε βαρύνεται ο ιδιοκτήτης..

 

Όλα αυτά, υπό τον όρο βεβαίως, ότι δεν υπάρχει ειδική αντίθετη συμφωνία στο μισθωτήριο...και όταν λέω ειδική, δεν εννοώ καταχρηστικές ρήτρες του τύπου ''ο μισθωτής βαρύνεται για τις πάσης φύσεως βλάβες κ.λπ'', αλλά πρόβλεψη ειδικά για την συγκεκριμένη βλάβη...

 

Εγώ πάντως στο μισθωτήριο συμβόλαιο που υπέγραψα σε 6-χρονη πολυκατοικία υπάρχει ο όρος πως οτιδήποτε χαλάσει από τέντες, θερμοσίφωνα κ.λ.π. ευθύνομαι εγώ για την αντικατάσταση τους. Δεν ξέρω αν είναι καταχρηστικοί αυτοί οι όροι ή αν όντως δεσμεύομαι αφού το υπέγραψα :(.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...