Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Μπορώ, για ιδιοκατοίκηση στον ενοικιαστή του (Α) να του πω σε 6 μήνες να μου το παραδώσει;

 

Επίσης μπορώ, για ιδιοκατοίκηση στον ενοικιαστή του (Β) να του πω σε 6 μήνες να μου το παραδώσει;

 

Εννοείται πως σε ένα από τα 2 θα μείνω. Προτιμώ το (Α) αλλά αν νομικά δεν μπορώ ελπίζω να μπορώ στο (Β).

 

Ευχαριστώ.

 

Ο Ν.1703/1987 ο οποίος καθόριζε τα θέματα περί ιδιοκατοίκησης, έχει ήδη καταργηθεί από το 1997. Επομένως, δεν ισχύουν πλέον οι διατάξεις περί ιδιοκατοίκησης..

 

Πολύ καλησπέρα σας,

να θέσω ένα φλέγον ζήτημα? Πόσο 'έξω' μπορεί να βγαίνει μια τέντα? Υπάρχει κάποιος νόμος ή αστυνομική διάταξη?

 

Ο αρχιτέκτονας δεν έχει άποψη, άγνοια δηλώνει και το τοπικό αστυνομικό τμήμα...

 

Αν ξέρετε κάτι, θα βοηθήσετε πολύ.

Thx!

 

Αν και δεν είμαι μηχανικός, φρονώ ότι έχει εφαρμογή το άρθρο 11 του Γ.Ο.Κ. (Ν.1577/1985) παρ.6

 

6. Στις όψεις του κτιρίου επιτρέπονται αρχιτεκτονικές προεξοχές

και αρχιτεκτονικά στοιχεία μέγιστου πλάτους 0,40 μ. καθώς και σκίαστρα του ίδιου πλάτους ελαφράς κατασκευής, σταθερά ή κινητά (οριζόντια, κατακόρυφα ή κεκλιμένα) που έχουν προορισμό τη σκίαση κλειστών ή ανοικτών χώρων χωρίς να μειώνουν τον απαιτούμενο φυσικό φωτισμό του χώρου, τα οποία κατασκευάζονται σύμφωνα με τους κανονισμούς που εκδίδονται σε εφαρμογή του άρθρου 26."

 

Ρώτησε ξανά τον μηχανικό σου ή την Πολεοδομία...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Iσχύει κανονικά δικαίωμα ιδιοκατοίκησης αν αναφέρεται στο ιδιωτικό συμφωνητικό.Συνήθως αναφέρεται και χρονική προθεσμία που ειδοποιεις σχετικά να βρεί ο μισθωτής νέα κατοικία.
Link to comment
Share on other sites

Η ιδιοκατοίκηση δεν ισχύει πλέον ως λόγος εξώσεως διότι σε κάθε περίπτωση, η προστασία της μισθώσεως κατοικίας είναι βραχυπρόθεσμη (3ετής) και δεν μπορείς να εξώσεις τον μισθωτή προ της παρόδου 3ετίας. Ούτως ή άλλως μετά την συμφωνημένη 3ετία μπορείς να προβείς σε έξωση απλώς και μόνον για συμβατική λήξη της μισθωτικής διάρκειας..

 

Οι μισθώσεις κατοικίας, διέπονται πλέον μόνον από τις διατάξεις του Α. Κ. ασχέτως του τι έχει συμφωνηθεί στο μισθωτήριο.

 

 

46/2002 ΕΦ ΔΩΔ

 

''...Ο ν. 1703/1987 για τις μισθώσεις κατοικιών όριζε ότι: (1) Η μίσθωση ακινήτου για κατοικία ισχύει του λάχιστον για 3 έτη και αν ακόμη έχει συμφωνηθεί για βραχύτερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο (αρ. 2 παρ. 1 εδ. α όπως αντικαταστάθηκε με το αρ. 1 παρ. 5 ν. 2235/1994). (2) Αν ο εκμισθωτής ή ο κύριος του μισθίου, σύζυγός τους, ενήλικο τέκνο ή γονέας τους δεν έχει ιδιόκτητη κατοικία στην ίδια πόλη ή σε προάστιό της που να καλύπτει τις ατομικές ανάγκες στέγασης του, ο εκμισθωτής (ή, εάν κατά την διάρκεια του μισθωτικού χρόνου έγινε με ταβίβαση της κυριότητας του μισθίου, ο νέος κύριος) μπορεί να ζητήσει την απόδοση του μισθίου μετά την λήξη του συμφωνημένου μισθωτικού χρόνου, όχι όμως πριν από την πάροδο της κατ` αρ. 2 παρ. 1 εδ. α` (διετίας) τριετίας ...

 

Ο νόμος αυτός έπαυσε να ισχύει από 1.7.1997 (αρ. 1 παρ. 1 ν. 2235/1994), ως εκ τούτου δε έκτοτε οι μισθώσεις ακινήτων που χρησιμοποιούνται ως κύρια κατοικία ρυθμίζονται από τις διατάξεις του Α.Κ. Οι διατάξεις του ν. 1703/1987 δεν εφαρ μόζονται ούτε στις μισθώσεις που είχαν συναφθεί υπό το κράτος της ισχύος του και κατελαμβάνοντο απ` αυτόν.

 

Κατ` εξαίρεση εξακολουθεί να ισχύει η διάταξη του αρ. 2 παρ. 1 εδ. α` ν.1703/1987 (όπως αντικαταστάθηκε με το αρ. 1 παρ. 5 ν. 2235/1994), η οποία ορίζει ότι η μίσθωση ακινήτου για κατοικία ισχύει τουλάχιστον για 3 έτη και αν ακόμη έχει συμφωνηθεί για βραχύτερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο (και η οποία ισχύει και μετά την 30.6.1997 (ΕφΑθ 179/2000 ΕλλΔνη 41.837) καθώς και η παρ. 4 προστεθείσα με το αρ. 1 παρ. 4 ν. 2235/1994 στο αρ. 3 ν. 1703/1987 παράγραφος 6 για την καταγγελία μίσθωσης κύρια κατοικίας προκειμένου να χρησιμοποιηθεί το ακίνητο ως επαγγελματική στέγη (αρ. 1 παρ. 1 2238/1994)..''

Link to comment
Share on other sites

Ναι καθε πολυκατοικια , εχει τον δικο της κανονισμο .Γι αυτο σε αλλες επιτρεπονται τα κατοικιδια ( γατες , σκυλοι κλπ) και σε αλλες οχι . Νομιζω οτι ο κανονισμο συντασεται οταν κατοικουν οι πρωτοι ιδιοκτητες , εαν δεν κανω λαθος .
Link to comment
Share on other sites

Ο κανονισμός μπορεί νάλλάξει ανά πάσα στιγμή,αν υπάρχει ομοφωνία.Συνήθως προβλέπεται από την αρχή να υπάρχει περιθώριο εξελιξης του.

Σε όλα υπόλοιπα ,οι συμφωνίες αν αποδεικνύονται,είναι πάνω από όλα και στις πολυκατοικίες και παντού.Σημαίνει αποδοχή.

Τα υπόλοιπα είναι από τις θεωρίες δικηγόρων,πάντα υπάρχει περιθώριο για αλλάξει ένας νόμος αν καταπέσει δικαστικά,υπάρχει πολυνομία και ερμηνείες ανά περίπτωση,και πρέπει και κάποιοι κλάδοι να ζήσουν οικονομικά.Οποιος ενδιαφέρεται το ψάχνει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους παιδιά. Είμαι νέο μέλος και θέλω μία μικρή βοήθεια.. Η μητέρα μου 78 ετών ζει εδώ και 2 μήνες σε ένα δυάρι, σε μια τριωροφη πολυκατοικια 9 διαμερισμάτων. Εχει χτιστεί πάνω από 35 χρόνια και δεν εχει ανσασέρ. Τα κοινόχροιστα αρνούνται να τα δώσουν οι περισσότεροι ιδιοκτήτες σε κάποια εταιρία έκδοσης και οι 3 διαχειριστές που αναλαμβάνουν την διαχείρηση ενναλάξ είναι μονίμως οι ίδιοι, η ηλικία τους είναι από 65 και πάνω και τα βγάζουν μόνοι τους, σύμφωνα με τα χιλιοστά που γράφουν τα συμβόλαια του καθενός. Κάθε μήνα λοιπόν σε ένα χαρτί από τετράδιο γράφουν: ο τάδε για βόθρο τόσο, για πετραίλεο τόσο κλπ.

Οταν λοιπόν τους πρότεινα να τα εκδίδει κάποια εταιρία για να είμαστε όλοι σίγουροι ότι πληρώνουμε αυτό που πρέπει, σχεδόν με έβρισαν... Κι εγώ λοιπον αρνουμαι να πληρώσω αυτά που μου ζητούν γιατί δεν ξέρω αν είναι σωστά ή όχι

.. (μπορεί και να κλέβουν). Επίσης οι ιδιοκτήτριες πιέζουν με λεκτικό τρόπο την μητέρα μου να σφουγγαρίζει κι αυτή, τις σκάλες και την είσοδο όπως κάνουν κι αυτές. Αν δεν πληρώνουμε μας βρίζουν, λέγοντάς μας πως θα πάνε την μητέρα μου σε δικηγόρο... Εσείς τι με συμβουλεύετε να κάνω...

 

 

ευχαριστώ...:!

Link to comment
Share on other sites

για τα χρηματα δε ξερω αν μπορεις να κανεις κατι,εφοσον εισαι η μονη που θελει να τα αναθεσουν σε εταιρεια. νομιζω πως το σωστο ειναι να πληρωνεις κανονικα και αν εχεις οποιαδηποτε υπονοια για ατασθαλειες να ζητησεις αποδειξεις για τα εξοδα,να τα υπολογισεις κι εσυ κτλ

οσο για το καθαρισμα,δεν νομιζω να ειναι υποχρεωμενη η μητερα σου να καθαριζει τις σκαλες.

αν φυσικα καθαριζουν ολοι,απο μια φορα με την σειρα,τοτε οκ,αλλα και παλι δεν εισαι υποχρεωμενη.

δε νομιζω να σε πανε σε δικηγορο επειδη δεν δεχεσαι να σφουγγαρισεις..για το γεγονος ομως πως δεν πληρωνεις τα κοινοχρηστα,μπορουν.

ενοικιαστης ειναι η μαμα σου ή ιδιοκτητης?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αν τοσα χρονια βγαζαν ετσι τα κοινοχρηστα,δυσκολο να αλλαξουν γνωμη.

πληρωνε κανονικα τις οφειλες σου,αν εχεις αμφιβολιες κανε ελεγχο και απαιτησε να σου δωθει αναλυτικη κατασταση εσοδων-εξοδων.

για το καθαρισμα δε νομιζω να μπορει να σε υποχρεωσει κανεις.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι πάντως να αγοράσω κι ένα βιβλίο εσόδων και εξόδων πολυκατοικίας για τον εαυτό μου.

Θα τους προτείνω να αλλάξουμε την κεντρική θέρμανση σε αυτόνομη.. Κάποιες εταιρίες το κάνουν αυτό σε πολύ οικονομικές τιμές. Μου είπαν πως για τα 10 διαμερίσματα το ποσό είναι 700 ευρώ σύνολο. Θα τους το πω κι αν δεν με βρίσουν θα είμαι τυχερή... Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις συμβουλές σου...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που πρέπει να σε ενδιαφέρει είναι εάν ο λογαριασμός κοινοχρήστων εκδίδεται σύμφωνα με το ποσοστό συμμετοχής σου, ως επίσης και ο έλεγχος των παραστατικών εγγράφων των εξόδων, όπως ορθά προαναφέρθηκε..

 

Αναφορικά με την καθαριότητα και την ασφάλεια των κοινοχρήστων χώρων, υπόχρεως για την τήρηση αυτών, είναι ο εκάστοτε διαχειριστής και ουδείς μπορεί να σε υποχρεώσει σε συνεισφορά προσωπικής εργασίας όπως σωστά επισημάνθηκε, ασχέτως του τι ίσχυε τα τελευταία 200 χρόνια στην πολυκατοικία..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Είμαι νέος διαχειριστής σε μια πολυκατοικία 3 ετών.Ο πρώτος έβαλε από μόνος του τέντες χωρίς να ρωτήσει κανένα και μέτα στην πρώτη συνέλευση μας είπε με ένα τουπέ ότι δεν γουστάρω να τις βγάλω.Τώρα αν θέλω μπορώ να του κανω μηνυση και να δικαωθώ μετα απο τρία χρόνια?
Link to comment
Share on other sites

Εάν προβλέπεται ρητώς στον κανονισμό ότι απαγορεύεται η τοποθέτησις τεντών, τότε ναι, μπορείς δικαστικώς να προσφύγεις με το αιτιολογικό ότι αλλοιώνεται η πρόσοψις της πολυκατοικίας η οποία κατά κανόνα τυγχάνει κοινόχρηστη. Συνήθως, όμως, τα Δικαστήρια συνδέουν τις αποφάσεις τους με την ύπαρξη ζημίας ή βλάβης στους λοιπούς συνιδιοκτήτες..

 

Το χρονικό διάστημα που παρήλθε από την παράνομη συμπεριφορά , ουδεμία σημασία έχει...

Link to comment
Share on other sites

Όχι έχει βάλει ένα χρωμα κιτρινοπό και εμάς δεν μας αρέσει και του είχαμε πει ότι θα έπρεπε να περιμένει μέχρι να γίνει η πρώτη συνέλευση για να αποφασίσουμε για το χρώμα (εμείς θέλουμε να βάλουμε τέντες αλλα σε πιο ανοιχτό χρώμα, όμως αν τον γράψουμε και βάλουμε τις δικές μας τότε θα ψιλοφένεται χαλια η πολυκατοικία) αλλα αυτός γενικώς ειναι αντιδραστικός.Σε μια τέτοια περίπτωση μπορώ να του κάνω μύνηση και να τις βγάλει και να αποφασήσουμε μετά απο κοινού? (το καταστατικό γράφει ότι στην εξωτερική περίμετρο της πολυκατοικίας πρεπει να λαμβάνεται απο κοινου ή μέσω ψηφοφορίας η όποια εργασία γίνεται αλλά αυτός μας είπε ότι αν θέλετε κάντε μου μύνηση και θα δούμε μετά) μήπως είναι καλημένος και δεν το ξέρουμε? (γι' αυτό ρώτησα για πάροδο χρόνου).
Link to comment
Share on other sites

Όχι έχει βάλει ένα χρωμα κιτρινοπό και εμάς δεν μας αρέσει και του είχαμε πει ότι θα έπρεπε να περιμένει μέχρι να γίνει η πρώτη συνέλευση για να αποφασίσουμε για το χρώμα (εμείς θέλουμε να βάλουμε τέντες αλλα σε πιο ανοιχτό χρώμα, όμως αν τον γράψουμε και βάλουμε τις δικές μας τότε θα ψιλοφένεται χαλια η πολυκατοικία) αλλα αυτός γενικώς ειναι αντιδραστικός.Σε μια τέτοια περίπτωση μπορώ να του κάνω μύνηση και να τις βγάλει και να αποφασήσουμε μετά απο κοινού? (το καταστατικό γράφει ότι στην εξωτερική περίμετρο της πολυκατοικίας πρεπει να λαμβάνεται απο κοινου ή μέσω ψηφοφορίας η όποια εργασία γίνεται αλλά αυτός μας είπε ότι αν θέλετε κάντε μου μύνηση και θα δούμε μετά) μήπως είναι καλημένος και δεν το ξέρουμε? (γι' αυτό ρώτησα για πάροδο χρόνου).

 

δεν νομιζω οτι θα φτασεις στο σημειο να κανεις μηνυση για τις τεντες οταν η διαφορα της αποχρωσης ειναι μικρη και σκεψου οτι αυτον τον γειτονα θα τον εχεις για χρονια οποτε αμα του κανετε μηνυση θα σας ενοχλει συνεχεια, βεβαια μηνυση θα πρεπι να κανει αν οντως συμφωνειτε ολοι ο διαχειριστης εκμερους ολης της πολυκατοικιας και οχι εσευ προσωπικα

Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον έχει ληφθεί νόμιμη απόφαση της Γ.Σ. για το χρώμα της τέντας, σαφώς και μπορείς αγωγικώς να τον υποχρεώσεις να τις αφαιρέσει...

 

Το θέμα είναι όμως, ότι εάν καθυστερήσατε τρία έτη να πάρετε τέτοια απόφαση, θα μπορέσει να αντιτάξει ότι υφίστατο κατεπείγων λόγος να προβεί στην τοποθέτησή τους και ότι η Γ.Σ. αδράνησε να λάβει απόφαση...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει ιδέα κανείς που να πάω στην Αθήνα για να βρώ τα σχέδια απο το πάργκινγκ της πολυκατοικίας μου...τί δικαιολογητικά χρειάζονται κτλ; Γιατί έχω μια μικρή διαφωνία σχετικά με το ποιό είναι το πάρκινγκ του καθενός.
Link to comment
Share on other sites

Από την πολεοδομία δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη ποια θέση στάθμευσης ανήκει σε ποιον..εκτός από τα σχέδια, χρειάζεσαι και το συμβόλαιο του κάθε ιδιοκτήτη για να δεις τί έχει μεταβιβασθεί στον καθένα..
Link to comment
Share on other sites

σας παρακαλω εχω σοβαρο προβλημα στην οικοδομη που μενω.Επιβλεπω την πολυκατοικια αλλα την πραγματικη διαχειρηση δηλ. τα οικονομικα καιτην εκδοση την εχουμε σε γραφειο.και επειδη εδω και 9 μηνες οι 2 ιδιοκτητες δεν πληρωνουν τα κοινοχρηστα τους, δεν μας βαζουν πετρελαιο για θερμανση απο το γραφειο, γιατι λενε δεν υπαρχουν λεφτα στο ταμειο,υπαρχει ελλειμα και εχει τελειωσει και το αποθεματικο. τι να κανω? δεν μπορουμε να βρουμε λυση με τους υπολοιπους..πηγα και σε δικηγορο κ μου ειπε να κανουμε καταγγελία για κακοδιαχειρηση, ναι αλλα μεχρι να γινουν ολα αυτα θα παγώνουμε? αν ξερει καποιος κατι ας μου απαντησει.
Link to comment
Share on other sites

Παραγγέλουν και πληρώνουν πετρέλαιο οι επιμελέστεροι και μετά στρέφονται αγωγικώς κατά των υπολοίπων ανάλογα με τα ποσοστά συμμετοχής τους στις δαπάνες θέρμανσης..
Link to comment
Share on other sites

Παραγγέλουν και πληρώνουν πετρέλαιο οι επιμελέστεροι και μετά στρέφονται αγωγικώς κατά των υπολοίπων ανάλογα με τα ποσοστά συμμετοχής τους στις δαπάνες θέρμανσης..

Δηλαδη,δε θα εχουν καμια αλλη δουλεια να κανουν,απο το να τρεχουν στα δικαστηρια;

Το καλυτερο ειναι,αν υπαρχει μονωση στο σιπτι,να βαλει αρκουδισια νεας τεχνολογιας,που ειναι πιο οικονομικα,και να τους ΧΕ-ρετησει ολους.

Η αμα μπορει,να βαλει ατομικο καυστηρα στο μπαλκονι,και να κανει τη δουλεια του.

Οι καυστηρες αυτοι,ειναι πολυ μικροι και κανουν σωστα τη δουλεια τους.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

εας τεχνολογιας,που ειναι πιο οικονομικα,και να τους ΧΕ-ρετησει ολους.

Η αμα μπορει,να βαλει ατομικο καυστηρα στο μπαλκονι,και να κανει τη δουλεια του.

Οι καυστηρες αυτοι,ειναι πολυ μικροι και κανουν σωστα τη δουλεια τους.

θελει ομως αδεια...δε θελει?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...