Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το καταλαβαινω οτι ειναι καλο για το περιβαλον αλλα κοιταζωντας στο net για την λυση στο προβλημα ειδα οτι το κρατος παρεχει επιχορηγηση για τετοιου ειδους εργασιες που εχουν να κανουν με ηλιακα πανελ και αλλα συναφη.Η επιχορηγηση αναφερει οτι πρεπει να γινει μονωση στην ταρατσα και να γινει η προεγκατασταση για τα ηλιακα πανελ ειτε αφορουν ηλεκτρισμο ειτε αφορουν ηλιακο.Ωραια ολα μεχρι εδω αλλα για να γινουν αυτα πρεπει να συμφωνησουν ολοι οι ιδιοκτητες.Και να σου πω την αληθεια φιλε Maki οι περισοτεροι εδω μεσα δεν ειναι και τοσο ευκαταστατοι.Μαλλον θα φαω πακετο οπως το βλεπω γιατι αν υπαρχει νομος στην πολεοδομια που να το απαγορευει αυτο ειτε εφαρμοζεται ειτε οχι απο αλλους συμπολιτες μας εφοσον ο κυριος του ρετιρε ξερει τον νομο μπορει να μου κανει μεχρι και μυνηση αν κανω καποια ενεργεια στην ταρατσα τρυπωντας πλακα

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ρώτα κάποιον μηχανικό να σε ενημερώσει..για κλιματιστικά και ηλιακούς δεν απαιτείται άδεια , αλλά έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας από την Πολεοδομία...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο forum, θα ηθελα να αναφερω το προβλημα μου μηπως και καποιο απο τα παιδια εδω ειναι γνωστες της νομοθεσιας και βγαλω καποια ακρη.

οι γονεις μου πριν απο μερικα χρονια αγορασαν στη Βεροια ενα διαμερισμα σε 3οροφη οικοδομη( 1 διαμερισμα ανα οροφο= 3 διαμερισματα συνολο σε ολη την οικοδομη). η οικοδομη ηταν γιαπι οταν αγορασαν το διαμερισμα. στο συμβολαιο αναγραφεται οτι εχουν δικαιωμα σε ολους τους κοινοχρηστους και κοινοκτητους χωρους. ο πωλητης ηταν ιδιοκτητης και των 3 οροφων. εμεις αγορασαμε τον 2ο και ενα αλλο ζευγαρι τον 1ο. ο μπαγλαμας (πωλητης και κατοικος του 3ου οροφου) σφραγισε την πυλωτη πριν απο χρονια, πριν να μπουν στο σπιτι οι γονεις μου και ετσι το εχει για πολλα χρονια τωρα. φυσικα εγινε μια φασαρια τοτε και ζητωντας εξηγησεις ο πατερας μου πηρε την εξης απαντηση " θα κανω μαγαζι εδω και δεν εχεις δικαιωμα να με εμποδισεις". αμεσως εγινε καταγγελια απο τον πατερα μου στη πολεοδομια αλλα το μονο που καταφερε ειναι να τον σταματησει στην αναπτυξη μαγαζιου. πληρωνει απο οτι καταλαβα ενα μικρο προστιμο αλλα δεν το ανοιγει με τπτ ωστε να μπουν τα αυτοκινητα. να αναφερω οτι οταν εγινε η καταγγελια μεθυσμενος μας εσπασε τη πορτα του διαμερισματος και εγινε μηνυση και πηραμε ασφαλιστικα μετρα. οταν εγιναν αυτα ηταν δευτερη κατοικια μας και οχι μονιμη(πριν απο 8-9 χρονια). τα τελευταια 2 χρονια ειναι ομως μονιμη κατοικια και πλεον υπαρχει προβλημα σταθμευσης. οι φασαριες που ειχαν γινει ηταν και η αιτια να μην κανουμε καμια προσπαθεια να ανοιξει η πυλωτη. σε συμβολαιογραφο που πηγαμε μας ειπαν οτι ειναι παρανομος αλλα η καταγγελια εχει γινει.

ρε παιδια ειναι μια κατασταση που δεν εχει ευκολη λυση και περνανε τα χρονια χωρις να μπορει καποιος να τον αγγιξει αυτον τον κερατα. να σημειωσω οτι μαλλον το κραταει μανιατικο απο τοτε που αναγκαστικε να πουλησει τα διαμερισματα γιατι αλλιως θα του τα επαιρνε η τραπεζα.

:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

εκλεισε δηλαδη κοινοχρηστο χωρο??

ενα εξωδικο για αρχη μπας και το ξηλωσει...

αν δεν συμμορφωθει προχωρας με αγωγη

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εγιναν ολα αυτα!!! δεν εγινε τιποτα. πληρωνει το προστιμο του και το κραταει κλειστο!
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

εγιναν ολα αυτα!!! δεν εγινε τπτ. πληρωνει το προστιμο του και το κραταει κλειστο!

 

ποιο προστιμο??

στο εξωδικο εγραφε να ανοιξει τον κοινοχρηστο χωρο που εχει φραξει παρανομα εντος Χ ημερων??

αν δε το εκανε,προχωρας με αγωγη,δεν εχει καποιο προστιμο να πληρωσει.

το ενδεχομενο προστιμο που του επεβαλε η πολεοδομια δεν εχει σχεση εδω και δε θα επρεπε να σε αφορα

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ποιο προστιμο??

στο εξωδικο εγραφε να ανοιξει τον κοινοχρηστο χωρο που εχει φραξει παρανομα εντος Χ ημερων??

αν δε το εκανε,προχωρας με αγωγη,δεν εχει καποιο προστιμο να πληρωσει.

το ενδεχομενο προστιμο που του επεβαλε η πολεοδομια δεν εχει σχεση εδω και δε θα επρεπε να σε αφορα

 

Ακριβως..αλλο πραγμα η πολεοδομικη παραβαση που εκανε και πληρωσε το προστιμο και αλλο πραγμα οτι δεν μπορειτε να εχετε προσβαση σε κοινοχρηστο χωρο. Δυστυχως μονο με αγωγη θα βρειτε το δικιο σας (αν!).

Link to comment
Share on other sites

Εάν πρόκειται περί όντως κοινοχρήστου χώρου, είναι σίγουρο ότι θα δικαιωθείς προσφεύγοντας δικαστικώς..μην περιμένεις από διοικητικές διαδικασίες να έχεις αποτέλεσμα...
Link to comment
Share on other sites

Εάν πρόκειται περί όντως κοινοχρήστου χώρου, είναι σίγουρο ότι θα δικαιωθείς προσφεύγοντας δικαστικώς..μην περιμένεις από διοικητικές διαδικασίες να έχεις αποτέλεσμα...

 

Επίσης αν στη πυλωτή είχες δικαίωμα παρκαρίσματος αυτοκινήτου και δεν το εξασκείς το δικαίωμα αυτό τότε στη δικαστική σου διαμάχη θα αξιωθείς και τα έξοδα που έκανες για να φυλάς το αυτοκινητό σου σε εξωτερικό τρίτο parking.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει βιβλίο με κανονισμούς διαχείρισης κοινοχρήστων πολυκατοικιών ?

 

Αν ναι, πως λεγεται και που μπορω να το βρω ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

''Absence of evidence is not evidence of absence'' - Carl Sagan
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά αν ξέρει κάποιος μπορεί να με βοηθήσει σε κάτι. Εδώ και 2 χρόνια αγόρασα διαμέρισμα στ 5οροφη πολυκατοικία, τον 1ο χρόνο όλα καλά με τον 1ο διαχειριστή, τώρα ο καινούριος διαχειριστής (διαχειριστής μπαίνει το κάθε διαμέρισμα κάθε χρόνο ξεκινώντας απο τον 1ο όροφο και ανεβαίνοντας το χρόνο) μου είπε το εξής οτι κάποιος στην πολυκατοικία δεν πληρώνει το πετρέλαιο παρόλο που το καταναλώνει (μιας και η θέρμανση ανοίγει στο σπίτι μας όποτε εμείς θέλουμε και δεν ανοίγει κάποιες ώρες για όλους) και μαθαίνω ότι ο πρώτος διαχειριστής δεν μπόρεσε να βγάλει άκρη με τον μ......α που δεν πλήρωνε και έβαζε λευτά απο την τσέπη του και τώρα ο νέος διαχειριστής λέει ότι δεν θα το κάνει αυτό και ότι στην χειρότερη δεν θα αγοράσει πετρέλαιο για να έχουμε. Εγώ του είπα ότι είναι απαράδεκτο αυτό και ότι κάτι πρέπει να κάνει και όχι να την πληρώσουμε όλοι για έναν που δεν μπορεί να τον κουμαντάρει και λέει "νήπτω τας χείρας μου" να φανταστείτε έχουν καεί τόσες λάμπες σε κοινόχρηστους χώρους και επίσης δεν κάνει τίποτα, εγώ φώναξα δικό μου ηλεκτρολόγο να τα φτιάξει και τα πλήρωσα απο την τσέπη μου. Επιδή δεν γνωρίζω πολλά μιας και για πρώτη φωρά έχω δικό μου σπίτι και κοινόχρηστα, κλπ κλπ δεν υπάρχει κάτι που να μας καλύπτει απο μ......ες που δεν πληρώνουν ή να τα βάλουμε με τον διαχειριστή που δεν κάνει καλή δουλειά? Εγώ του πρότινα να βάζαμε εταιρεία να αναλάβει την διαχείριση εντελός και λέει δεν θέλει να πληρώνουμε έξτρα λευτά άδικα.
Link to comment
Share on other sites

αν δεν θελετε να πληρωνετε εταιρεια, πληρωστε εναν δικηγορο.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Δικηγορο-εξωδικο,και αν δεν χαμπαριαζει,αγωγη,και τα πληρωνει μια χαρα.

Απλως,υπαρχει μια ταλαιπωρια.

Εμεις ειχαμε εναν τετοιο καραγκιοζη,που τον πηγαμε δυο φορες στο δικαστηριο,για να πληρωσει.Καθε φορα που χρωσταγε,πηγαιναμε δικαστηριο.

Δε χαμπαριαζε με τιποτα.Νομιζε οτι δεν θα τον παμε,και το επαιζε κορωνα-γραμματα.

Τι να κανουμε;Εχει και τετοιυς οι κοινωνια.

(Στν Αμερικη,εχουν μια αλλη μεθοδο,γι αυτους.Τους σπανε τα ποδια,και γινονται αρνια αμεσως).

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον στον κανονισμό προβλέπονται συγκεκριμένες ώρες και μήνες που θα λειτουργεί η θέρμανση ή εφ' όσον υπάρχει νόμιμη απόφαση Γ.Σ. η οποία έχει αποφανθεί για τα ανωτέρω, ο διαχειριστής είναι υποχρεωμένος ως εκπρόσωπος της ένωσης προσώπων που ονομάζεται συνιδιοκτήτες, να κάνει ό,τι χρειάζεται για την προάσπιση των συμφερόντων σας.

 

Εν ολίγοις, αγωγή κατά του μή συμμορφούμενου..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη βοηθειά σας. Πριν 3 μήνες μετακόμισα σε ενοίκιο σε 8-όροφη πολυκατοικία και μένω στο 3-οροφο. Κάθε διαμέρισμα είναι οροφοδιαμέρισμα και με τα ίδια χιλιοστά. Κάθε διαμέρισμα έχει στο ισόγειο της πολυκατοικίας (υπογείο πάρκινκ δεν υπάρχει) από μία 1 θέση παρκαρίσματος όπου οι 3 είναι κάτω από το κτίριο (πυλωτή) ενώ οι άλλες 5 στο πίσω μέρος του ακάλυπτου χώρου όπου εκεί παρκάρω το αυτοκίνητο. Όταν πρωτοπήγα στη πολυκατοικία βρήκα επίσης και 3 μηχανάκια να παρκάρουν σε ένα μέρος του κοινόχρηστου χώρου κάτω από τη πυλωτή και θεώρησα ότι μπορώ και εγώ να βάλω τη δική μου μηχανή μαζί με τα υπόλοιπα.

 

Όμως ο διαχειριστής όταν με συνάντησε πριν από ένα μήνα μου έκανε δριμύτατες παρατηρήσεις για να παρκάρω έξω από τη πολυκατοικία ή να τη βάζω τη μηχανή μέσα στο χώρο που παρκάρω και το αυτοκίνητο. Εγώ του απάντησα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα φτάνει να είναι μία απόφαση της πολυκατοικίας και όχι του ιδίου και σίγουρα αν παρθεί τέτοια απόφαση να ισχύει για όλα τα μηχανάκια και όχι μόνο για το δικό μου.

 

Εχθές που με ξανασυνάντησε μου έκανε λεκτική επίθεση βριζοντάς με και προσπαθώντας να βιοπραγήσει. Ο συγκεκριμένος διαχειριστής από ότι έμαθα μετά έχει τσακωθεί με την πολυκατοικία, είναι πρώην στρατιωτικός και πολύ εύεξαπτος. Εγώ βέβαια δεν το άφησα έτσι και αφού ούτε τον έβρισα και ούτε τον ξυλοφόρτωσα τουλάχιστον κάλεσα την αστυνομία για τα περαιτέρω.

 

Το θέμα είναι ότι έχει καλέσει σε συνέλευση την πολυκατοικία αύριο αλλά μόνο τους ιδιοκτήτες για να συζητήσουν το θέμα στάθμευσης των μοτοποδηλάτων, πυροσβεστήρων, βάψιμο κλιμακοστασίου κ.λ.π

 

θέλω να ρωτήσω

1) Στους πυροσβεστήρες κ.λ.π τις αποφάσεις είναι λογικό να τις παίρνουν οι ιδιοκτήτες που πληρώνουν άλλωστε, σε θέμα όπως παρκαρίσματος των μοτοποδηλάτων εκεί οι ενοικιαστές δεν έχουν άποψη-ψήφο;

2) Με ποιο τρόπο λαμβάνονται οι αποφάσεις; πλειοψηφικά; πρέπει να υπάρχει ένα συγκεκριμένο ποσοστό;

3) Όταν παρθεί μία απόφαση αυτή δεν θα έχει καθολική ισχύ δηλαδή ή όλοι θα τα βγάλουν έξω ή όλοι μπορούν να παρκάρουν μέσα. Μπορεί δηλαδή να πάρουν απόφαση οι ιδιοκτήτες ότι εγώ μόνο δεν μπορώ να παρκάρω μέσα;

 

Υπάρχουν κάπου καταγεγραμμένα τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις των ενοίκων της πολυκατοικίας και πως παίρνονται οι αποφάσεις;

 

Παιδια βοηθήστε με τις γνώσεις σας και τις πηγές σας. Ευχαριστώ.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη βοηθειά σας. Πριν 3 μήνες μετακόμισα σε ενοίκιο σε 8-όροφη πολυκατοικία και μένω στο 3-οροφο. Κάθε διαμέρισμα είναι οροφοδιαμέρισμα και με τα ίδια χιλιοστά. Κάθε διαμέρισμα έχει στο ισόγειο της πολυκατοικίας (υπογείο πάρκινκ δεν υπάρχει) από μία 1 θέση παρκαρίσματος όπου οι 3 είναι κάτω από το κτίριο (πυλωτή) ενώ οι άλλες 5 στο πίσω μέρος του ακάλυπτου χώρου όπου εκεί παρκάρω το αυτοκίνητο. Όταν πρωτοπήγα στη πολυκατοικία βρήκα επίσης και 3 μηχανάκια να παρκάρουν σε ένα μέρος του κοινόχρηστου χώρου κάτω από τη πυλωτή και θεώρησα ότι μπορώ και εγώ να βάλω τη δική μου μηχανή μαζί με τα υπόλοιπα.

 

Όμως ο διαχειριστής όταν με συνάντησε πριν από ένα μήνα μου έκανε δριμύτατες παρατηρήσεις για να παρκάρω έξω από τη πολυκατοικία ή να τη βάζω τη μηχανή μέσα στο χώρο που παρκάρω και το αυτοκίνητο. Εγώ του απάντησα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα φτάνει να είναι μία απόφαση της πολυκατοικίας και όχι του ιδίου και σίγουρα αν παρθεί τέτοια απόφαση να ισχύει για όλα τα μηχανάκια και όχι μόνο για το δικό μου.

 

Εχθές που με ξανασυνάντησε μου έκανε λεκτική επίθεση βριζοντάς με και προσπαθώντας να βιοπραγήσει. Ο συγκεκριμένος διαχειριστής από ότι έμαθα μετά έχει τσακωθεί με την πολυκατοικία, είναι πρώην στρατιωτικός και πολύ εύεξαπτος. Εγώ βέβαια δεν το άφησα έτσι και αφού ούτε τον έβρισα και ούτε τον ξυλοφόρτωσα τουλάχιστον κάλεσα την αστυνομία για τα περαιτέρω.

 

Το θέμα είναι ότι έχει καλέσει σε συνέλευση την πολυκατοικία αύριο αλλά μόνο τους ιδιοκτήτες για να συζητήσουν το θέμα στάθμευσης των μοτοποδηλάτων, πυροσβεστήρων, βάψιμο κλιμακοστασίου κ.λ.π

 

θέλω να ρωτήσω

1) Στους πυροσβεστήρες κ.λ.π τις αποφάσεις είναι λογικό να τις παίρνουν οι ιδιοκτήτες που πληρώνουν άλλωστε, σε θέμα όπως παρκαρίσματος των μοτοποδηλάτων εκεί οι ενοικιαστές δεν έχουν άποψη-ψήφο;

2) Με ποιο τρόπο λαμβάνονται οι αποφάσεις; πλειοψηφικά; πρέπει να υπάρχει ένα συγκεκριμένο ποσοστό;

3) Όταν παρθεί μία απόφαση αυτή δεν θα έχει καθολική ισχύ δηλαδή ή όλοι θα τα βγάλουν έξω ή όλοι μπορούν να παρκάρουν μέσα. Μπορεί δηλαδή να πάρουν απόφαση οι ιδιοκτήτες ότι εγώ μόνο δεν μπορώ να παρκάρω μέσα;

 

Υπάρχουν κάπου καταγεγραμμένα τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις των ενοίκων της πολυκατοικίας και πως παίρνονται οι αποφάσεις;

 

Παιδια βοηθήστε με τις γνώσεις σας και τις πηγές σας. Ευχαριστώ.

τι εγινε που καλεσες την αστυνομια??εκανες καταγγελια η οχι?

το οτι ειναι διαχειριστης ή οτι ειναι στρατιωτικος δε του δινει κανενα απολυτως προνομιο μεσα στην πολυκατοικια.αλλοιμονο αν γινοταν οτι θελαμε βαση του επαγγελματος μας..

επισης: τα μηχανακια παρκαρονται αντι αυτοκινητων??ειναι δηλαδη 3 ενοικοι που δεν εχουν αμαξι,αλλα μηχανη?ή εχουν και μηχανη και αυτοκινητο και τα παρκαρουν ολα εκει?

αν εχουν μηχανη και οχι αυτοκινητο και οι 3 μπορουν να ισχυριστους πως ουτως η αλλως δικαιουνται μια θεση σταθμευσης,συνεπως θα παρκαρουν οτι θελουν. αν εχουν ομως και μηχανη και αυτοκινητο ή θα απαγορευτει σε ολους να τα παρκαρουν εκει, ή σε κανενα.

 

στις ερωτησεις σου

1.ο ενοικιαστης δεν εχει δικαιωμα ψηφου.αν ειχε καθε φορα που ξενοικιαζοταν-νοικιαζοταν ενα διαμερισμα και διαφωνουσε ο νεος ενοικιαστης με το προυπαρχον καθεστως θα επρεπε να αλλαζουν ξανα μανα αποφασεις??

2.πλειοψηφικα.συνηθως θελουν το 51%.δλδ τους μισους ιδιοκτητες+εναν(σε 8 διαμερισματα τους 5)

3. οχι δε μπορουν να παρουν για σενα μονο αποφαση.οταν παιρνουν μια αποφαση ισχυει για ολους.δεν μπορει ας πουμε να αποφασισει καποιος ΕΣΥ να μην παρκαρεις, ή να μην πληρωνεις πετρελαιο.δεν εχει και καμια λογικη αλλωστε

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

τι εγινε που καλεσες την αστυνομια??εκανες καταγγελια η οχι?

το οτι ειναι διαχειριστης ή οτι ειναι στρατιωτικος δε του δινει κανενα απολυτως προνομιο μεσα στην πολυκατοικια.αλλοιμονο αν γινοταν οτι θελαμε βαση του επαγγελματος μας..

επισης: τα μηχανακια παρκαρονται αντι αυτοκινητων??ειναι δηλαδη 3 ενοικοι που δεν εχουν αμαξι,αλλα μηχανη?ή εχουν και μηχανη και αυτοκινητο και τα παρκαρουν ολα εκει?

αν εχουν μηχανη και οχι αυτοκινητο και οι 3 μπορουν να ισχυριστους πως ουτως η αλλως δικαιουνται μια θεση σταθμευσης,συνεπως θα παρκαρουν οτι θελουν. αν εχουν ομως και μηχανη και αυτοκινητο ή θα απαγορευτει σε ολους να τα παρκαρουν εκει, ή σε κανενα.

 

στις ερωτησεις σου

1.ο ενοικιαστης δεν εχει δικαιωμα ψηφου.αν ειχε καθε φορα που ξενοικιαζοταν-νοικιαζοταν ενα διαμερισμα και διαφωνουσε ο νεος ενοικιαστης με το προυπαρχον καθεστως θα επρεπε να αλλαζουν ξανα μανα αποφασεις??

2.πλειοψηφικα.συνηθως θελουν το 51%.δλδ τους μισους ιδιοκτητες+εναν(σε 8 διαμερισματα τους 5)

3. οχι δε μπορουν να παρουν για σενα μονο αποφαση.οταν παιρνουν μια αποφαση ισχυει για ολους.δεν μπορει ας πουμε να αποφασισει καποιος ΕΣΥ να μην παρκαρεις, ή να μην πληρωνεις πετρελαιο.δεν εχει και καμια λογικη αλλωστε

 

Έκανα καταγγελία στην αστυνομία, ήρθε το περιπολικό κατέγραψε το περιστατικό και τον πήραν τηλέφωνο. Σε μήνυση ακόμα δεν έχω προέβει γιατί περιμένω να δω πως θα είναι η συμπεριφορά του μελλοντικά. Όταν μένεις σε πολυκατοικία οι διαπροσωπικές σχέσεις είναι ένα θέμα ευαίσθητο και πρέπει να δείχνεις υπομονή αλλά πάντα και ως ένα σημείο. Τουλάχιστον και μόνο με την κλήση της αστυνομίας θα καταλάβει ότι η πολυκατοικία δεν είναι το στρατοπεδό του όπου αποφασίζει και διατάζει.

 

Για τα 3 μηχανάκια τώρα οι ιδιοκτήτες τους έχουν όλοι από 1 θέση πάρκινκ για το αυτοκινητό τους το οποίο και το παρκάρουν απλά επειδή οι θέσεις αυτές είναι δίπλα-δίπλα και πολύ στριμωγμένα αναγκάζονται να παρκάρουν τα μηχανάκια αλλού και σε κοινόχρηστο χώρο.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

συνεπως δεν μπορει να ισχυουν άλλα για αυτούς και άλλα για εσενα.

go for it!

το πολυ πολυ να αρχισει να γκρινιαζει και σε αυτους :p

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Ειμαι νεος εδω και αυτη ειναι η δευτερη απορεια που θα ηθελα να μου λυσετε οποιοι απο εσας μπορειτε.

 

Εχω ενα καταστημα σε μια πολυκατοικεια η οποια αποφασισε (ερημην μου φυσικα) να προχωρησει σε βαψιμο της εξωτερικης επιφανειας. Τωρα μου ζητανε να πληρωσω και εγω ως καταστημα συμφωνα με το καταστατικο. Τα χιλιοστα μου ειναι 42/000 και το κοστος βαφης ειναι 13.500 ευρω αρα το κομματι που μου αναλογει ειναι 560 ευρω. Το θεμα ομως ειναι οτι στην πραξη επειδη το καταστημα μου ειναι σαν ενας μεγαλος διαδρομος η προσοψη η οποια και θα βαφει δεν ειναι πανω απο 5-6 μετρα (βασικα ειναι δυο κομματια αριστερα και δεξια της βιτρινας) το κοστος ειναι μεγαλο γιατι ολα τα μπαλκονια εχουν κολονες αντι για απλα καγκελα (οποτε πρεπει να βαφτουν και αυτα) σε ερωτηση σε επαγγελματια ελαιοχρωματιστη μου ειπε οτι το ποσοστο που μου αντιστοιχει ειναι μια δουλεια το πολυ 150 ευρω.

Ρωταω λοιπον πως γινεται να πληρωσω κατι που ειναι πραγματικα αναλογικο σε σχεση με την υπηρεσια που θα λαβω και αν μπορω να αναλαβω εγω να βαψω το δικο μου με δικα μου εξοδα (ακομα και χρεισημοποιωντας τον ιδιο εργολαβο της πολυκατοικιας). Τελος δεν θα επρεπε στην προσφορα να διαχωρειζεται το κοστος για καθε κομματι της δουλειας και οχι να μου λενε θα στοιχησει συνολικα 13.500??

Επισης υπαρχει τροπος να μην δεχτω την αποφαση μιας και βγηκε ερημην μου? η να ζητησω επαναληψη της διαδικασιας?

Περιμενωντας τις παντα χρησιμες απαντησεις σας.

 

Φιλικα

Νικος

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

θέλω να ρωτήσω

1) Στους πυροσβεστήρες κ.λ.π τις αποφάσεις είναι λογικό να τις παίρνουν οι ιδιοκτήτες που πληρώνουν άλλωστε, σε θέμα όπως παρκαρίσματος των μοτοποδηλάτων εκεί οι ενοικιαστές δεν έχουν άποψη-ψήφο;

2) Με ποιο τρόπο λαμβάνονται οι αποφάσεις; πλειοψηφικά; πρέπει να υπάρχει ένα συγκεκριμένο ποσοστό;

3) Όταν παρθεί μία απόφαση αυτή δεν θα έχει καθολική ισχύ δηλαδή ή όλοι θα τα βγάλουν έξω ή όλοι μπορούν να παρκάρουν μέσα. Μπορεί δηλαδή να πάρουν απόφαση οι ιδιοκτήτες ότι εγώ μόνο δεν μπορώ να παρκάρω μέσα;

 

Υπάρχουν κάπου καταγεγραμμένα τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις των ενοίκων της πολυκατοικίας και πως παίρνονται οι αποφάσεις;

 

 

1.Οι μισθωτές δεν έχουν δικαίωμα ψήφου όπως αναφέρθηκε και παραπάνω..

 

2. Οι αποφάσεις λαμβάνονται με σχετική συνήθως, πλειοψηφία κατόπιν συγκεκριμένης απαρτίας..

 

3. Οι αποφάσεις της Γ.Σ. δεν σημαίνει ότι πάντοτε είναι νόμιμες. Πρέπει να κινούνται εντός των ορίων του κανονισμού της πολυκατοικίας και του νόμου. Εν προκειμένω, και εάν ακόμη και με απόλυτη πλειοψηφία, ληφθεί απόφαση για την στάθμευση των δικύκλων σε κοινόχρηστο χώρο, αυτή είναι εξ' ορισμού και εκ του νόμου παράνομη και ουδεμίαν ισχύ έχει. Τούτο διότι, με μία τέτοια απόφαση, αλλάζει κάποιος την χρήση και τον προορισμό του κοινοχρήστου χώρου, κάτι που μπορεί να γίνει αποκλειστικώς και μόνον με ομοφωνία των συνιδιοκτητών, συμβολαιογραφικό έγγραφο και μεταγραφή τούτου στο αρμόδιο υποθηκοφυλακείο (ή κτηματολογικό γραφείο αντιστοίχως) και υπό τον όρον βεβαίως ότι δεν καταστρατηγούνται πολεοδομικές διατάξεις..

 

 

 

Ρωταω λοιπον πως γινεται να πληρωσω κατι που ειναι πραγματικα αναλογικο σε σχεση με την υπηρεσια που θα λαβω και αν μπορω να αναλαβω εγω να βαψω το δικο μου με δικα μου εξοδα (ακομα και χρεισημοποιωντας τον ιδιο εργολαβο της πολυκατοικιας). Τελος δεν θα επρεπε στην προσφορα να διαχωρειζεται το κοστος για καθε κομματι της δουλειας και οχι να μου λενε θα στοιχησει συνολικα 13.500??

Επισης υπαρχει τροπος να μην δεχτω την αποφαση μιας και βγηκε ερημην μου? η να ζητησω επαναληψη της διαδικασιας?

Περιμενωντας τις παντα χρησιμες απαντησεις σας.

 

Φιλικα

Νικος

 

Η κάθε οριζόντιος ιδιοκτησία, επιβαρύνεται με το ποσοστό συμμετοχής της που προβλέπεται από την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και αυτός είναι ο μόνος τρόπος κατανομής των δαπανών. Το ότι λήφθηκε απόφαση ερήμην σου, δεν έχει κάποια σημασία, εκτός εάν η απόφαση αυτή δεν τήρησε τους όρους του κανονισμού περί απαρτίας, πλειοψηφίας, ενδεχομένως αυξημένης πλειοψηφίας όταν πρόκειται για δαπάνες άνω κάποιου ποσού κ.λ.π. Σε μια τέτοια περίπτωση, μπορείς να προσβάλλεις την απόφαση αυτή ενώπιον του Ειρηνοδικείου της περιοχής σου εντός έξι μηνών από την λήψη της...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ρε παιδιά.

 

Έχω στη κατοχή μου 2 σπίτια:

 

Το σπίτι (Α) όπου το έχω νοικιάσει σε καινούργιο ενοικιαστή από την αρχή του έτους με συμβόλαιο 2 ετών (ξέρω, ισχύει για 3 κανονικά).

 

Το σπίτι (Β) που το έχω νοικιάσει σε έναν άλλο ενοικιαστή από τον Ιανουάριο του 2005 με 3 χρόνια συμβόλαιο. Το συμβόλαιο έληξε αρχές του 2008, παρατάθηκε σιωπηρά και το καλοκαίρι του 2008 προχωρήσαμε σε νέο 3ετές συμβόλαιο. Δηλαδή από το 2005 ο ίδιος ενοικιαστής.

 

Μπορώ, για ιδιοκατοίκηση στον ενοικιαστή του (Α) να του πω σε 6 μήνες να μου το παραδώσει;

 

Επίσης μπορώ, για ιδιοκατοίκηση στον ενοικιαστή του (Β) να του πω σε 6 μήνες να μου το παραδώσει;

 

Εννοείται πως σε ένα από τα 2 θα μείνω. Προτιμώ το (Α) αλλά αν νομικά δεν μπορώ ελπίζω να μπορώ στο (Β).

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλησπέρα σας,

να θέσω ένα φλέγον ζήτημα? Πόσο 'έξω' μπορεί να βγαίνει μια τέντα? Υπάρχει κάποιος νόμος ή αστυνομική διάταξη?

 

Ξέρετε, στη πολυκατοικία που πρόσφατα αγόρασα σπίτι, η αρχιτεκτονική είναι κάπως ιδιαίτερη και κάποια μπαλκόνια προεξέχουν... Εγώ π.χ. είμαι στον 4ο και το μπαλκόνι του 3ου φεύγει έξω ένα μέτρο. Άρα αν βάλω την κλασική παραδοσιακή τέντα, όλα τα νερά 'μου' σε περίπτωση βροχόπτωσης θα πάνε σε εκείνον... Αν όμως δεν βάλω τέντα, θα πλυμμηρίσουμε..

 

Ο αρχιτέκτονας δεν έχει άποψη, άγνοια δηλώνει και το τοπικό αστυνομικό τμήμα...

 

Αν ξέρετε κάτι, θα βοηθήσετε πολύ.

Thx!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...