Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετω.

Εμπλεξα με το γειτονα,νεο ενοικιαστη του διπλανου διαμ/τος,σχετικα με τη βεραντα.

Να πως εχει το ζητημα.

Η πολυκατ.,ειναι του 62,και υπαρχει ια βεραντα στον 4ο,που μενω,που χωριζεται στα δυο.Το ενα κομματι,το μεγαλυτερο,8,απο τα 12 συνολικα μετρα μηκους,το εχω εγω,και τα υπολοιπα,το διπλανο διαμ/μα.

Το χωρισμα,ειναι μεταλλικο,μεν,αλλα με τζαμια γαλακτοχρωμα και στο κατω μερος,ηταν ανοιχτο,απο τη μια μερια,μεχρι την αλλη,για να περνανε τα νερα.

Υπ οψιν,οτι η βεραντα,εχει διπλη κλιση προς τις δυο ακρες της,απο τη μεση,μεχρι τη μια ακρη δεξια,και απο τη μεση,μεχρι την αλλη ακρη αριστερα,που και υπαρχουν οι απορροες που κατεβαζουν τα νερα με μεγαλα λουκια,προς τα κατω.

Καπια στιγμη,και πριν απο χρονια,ο τοτε διπλανος,εβαλε τσιμεντο,και εκλεισε το ανοιγμα στο κατω μερος του χωρισματος,για να μην πηγαινουν ελεγε,τα νερα απο κει,αν και η κλιση της βεραντας,τα οδηγουσε υποχρεωτικα εκει.

Φωναξαμε,και για να μην εχουμε συνεχεις καυγαδες μαζι του,δεχτηκαμε να μεινει κλειστο το μεγαλυτερο τμημα,αλλα ανοιξαμε ενα μερος,καμια 30ρια ποντους, προς την εξω μερια του χωρισματος,για να εχουν δρομο τα νερα.

Ετσι,περασαν τα χρονια,και αλλαξε η ιδιοκτησια και ο ενοικιαστης.

Η γυναικα του,απο την πρωτη μερα,αρχισε τα διαφορα,και εφραξε το εναπομενον τμημα,με αποτελεσμα να λιμναζουν τα νερα στο μερος εκεινο,οποτε εγω το ξαναανοιξα.

Τωρα,πηγε και το εφραξε παλι,και εγω διαμαρτυρομαι,και δεν καταλαβαινει,οτι δεν ειναι δικη μου παραξενια,αλλα νομοτελεια,λογω της κατασκευης της βεραντας.

Τι μπορω να κανω,για να παψει αυτη η ιστορια,που δεν ειναι της πλακας,γιατι καποτε,που βουλωσε το λουκι απο τη δικη μου τη μερια,σηκωθηκαν τα νερα,λογω της βροχης,και βγηκα εξω με τους κουβαδες,για να μην πλημμυρισω;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ομως τωρα θα ήθελα να μπει καποιος διαχειριστής και να υπαρχει κανονισμός πολυκατοικιας για να υπαρχει νομιμα αποφαση γενικης συνελευσης ιδιοκτητων της πολυκατοικιας.

Ποια η διαδικασια συστασης διαχειρισης της πολυκατοικιας και συσταση καταστατικου;

 

Θα πάτε σε έναν συμβολαιογράφο και θα σας συντάξει ένα καταστατικό, το οποίο και θα μεταγραφεί στο αρμόδιο Υποθ/κείο. Η σύσταση καταστατικού , πρέπει να γίνει ομόφωνα..

 

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΜΕΡΙΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΟΛΥΚΑΤ. ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΙΕΣ (ΧΟΡΤΑ, ΜΠΑΖΑ,ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ)ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΜΙΣΕΙ ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ ΚΑΙ ΕΝΤΟΠΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΜΙΚΡΑ ΠΟΝΤΙΚΙΑ. ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΝΤΑΠΟΚΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚ.ΤΙ ΜΕΤΡΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ? ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ, ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

 

Η διεύθυνση υγιεινής της νομαρχίας είναι αρμόδια για οιοδήποτε θέμα που αφορά την υγιεινή. Επί πλέον, πέραν της διοικητικής αρμοδιότητος, μπορείτε να προσφύγετε και δικαστικώς στο αρμόδιο Μονομελές Πρωτοδικείο με αίτημα την άρση της προσβολής της νομής σας επί των ιδιοκτησιών σας και την αποκατάσταση της υγιεινής στον κοινόχρηστο χώρο. Καλό θα ήταν να ξεκινήσετε με ένα απλό εξώδικο ώστε να βολιδοσκοπήσετε αντιδράσεις...

 

 

 

Πριν ενα περιπου μηνα εβαλα σε ενα καταστημα που διατηρω στο ισογειο πολυκατοικιας μια τεντα. Μετα απο μια εβδομαδα ηρθε η διαχειριστρια (ευγενικοτατη) και μου ειπε οτι πρεπει να αλλαζω το πανι γιατι ο κανονισμος της πολυκατοικιας προβλεπει μονο λευκα χρωματα.

Η ερωτηση μου ειναι αν υποχρεουμε να συμμορφωθω με τον κανονισμο της πολυκατοικιας την στιγμη που ειμαι καταστημα και οχι διαμερισμα καθως και την στιγμη που κανεις δεν μου εδωσε ποτε να διαβασω τον κανονισμο τον οποιο και εχει προαποφασισει η πολυκατοικια πριν εγω αγορασω το καταστημα.

Αν τελικα πρεπει να προβω σε αλλαγη μπορω να διεκδικησω ποσοστο η συνολο του προσθετου εξοδου απο την πολυκατοικια?

 

Φιλικα

Νικος

 

Ναι, υποχρεούσαι να συμμορφωθείς με τον κανονισμό της πολυκατοικίας. Στο συμβόλαιό σου, αναγράφει ότι έλαβες γνώση αυτού και ότι προσχωρείς ανεπιφύλακτα στους όρους του. Αλλά και εάν ακόμη δεν το αναγράφει, ο κανονισμός είναι δεσμευτικός για όλους και άγνοιά του δεν συγχωρείται...

 

Όχι δεν μπορείς να διεκδικήσεις μέρος των επιπροσθέτων δαπανών...

 

Τωρα,πηγε και το εφραξε παλι,και εγω διαμαρτυρομαι,και δεν καταλαβαινει,οτι δεν ειναι δικη μου παραξενια,αλλα νομοτελεια,λογω της κατασκευης της βεραντας.

Τι μπορω να κανω,για να παψει αυτη η ιστορια,που δεν ειναι της πλακας,γιατι καποτε,που βουλωσε το λουκι απο τη δικη μου τη μερια,σηκωθηκαν τα νερα,λογω της βροχης,και βγηκα εξω με τους κουβαδες,για να μην πλημμυρισω;

 

Δεν θεωρώ λογικό τα όμβρια ύδατα να πηγαίνουν βόλτα από μπαλκόνι σε μπαλκόνι..το σωστό κατασκευαστικώς, είναι να διατηρεί η κάθε πλευρά καθαρό και αποφραγμένο το δικό της λούκι υδροροής και επί πλέον να δωθεί η απαραίτητη κλίση σε κάθε τμήμα του μπαλκονιού, ώστε να εξυπηρετείται αποκλειστικώς από την δική της υδροροή..

 

Σε κάθε , όμως περίπτωση, εάν αποδειχθεί ότι από κατασκευής ήταν έτσι το διαχωριστικό των μπαλκονιών, μπορείς να προσφύγεις δικαστικώς με αίτημα να επαναφερθούν τα πράγματα στην προτέραν αυτών κατάσταση..

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην ειναι πολυ ασχετο το θέμα.

Μένω σε μια πολυκατοικια 2οροφων (6 διαμερισματα). Στην πολυκατοικια μενω εγω (1 διαμερισμα), η μητερα μου(1 διαμερισμα), η οικογενεια της αδερφή μου (1 διαμερισμα) και αλλα 3 διαμερισματα ημιτελη.

Σημειωση: υπαρχουν και 3 μαγαζια στο ισογειο.

Μεχρι τωρα δεν χρειαστηκε κατι ιδιαιτερο η πολυκατοικια και τις αποφασεις τις κουβεντιαζαμε οικογενειακός.

Ομως τωρα θα ήθελα να μπει καποιος διαχειριστής και να υπαρχει κανονισμός πολυκατοικιας για να υπαρχει νομιμα αποφαση γενικης συνελευσης ιδιοκτητων της πολυκατοικιας.

Ποια η διαδικασια συστασης διαχειρισης της πολυκατοικιας και συσταση καταστατικου;

 

κανείς καμμια ιδέα;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Θα ήθελα να σου κάνω μία ακόμη ερώτηση.το εξώδικο θα πρέπει να το στείλω εγώ που δεν εέμαι διαχειριστής ή ο ίδιος ο διαχειριστής της πολυκατοικίας μου?::confused:
Link to comment
Share on other sites

Ο διαχειριστής εκπροσωπεί την πολυκατοικία.

Αν δεν συμφωνεί,το κάνεις μόνος σου και το κοινοποιείς και σ'αυτόν και σε κάθε εμπλεκόμενο ή διαφωνούντα στην πολυκατοικία για τις ευθύνες που του αναλογούν και προς "επίσημη" γνώση του.Σχετικά θα σου πεί ένας δικηγόρος πως και γιατί κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση επισκευών αναγκαίων για λόγους ασφάλειας απαιτείται να συμφωνουν το 51% των ιδιοκτητών ή χρειάζεται ομφωνία;

Ποιος είναι ο σχετικός νόμος;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση επισκευών αναγκαίων για λόγους ασφάλειας απαιτείται να συμφωνουν το 51% των ιδιοκτητών ή χρειάζεται ομφωνία;

Ποιος είναι ο σχετικός νόμος;

 

Oτι λέει ο κανονισμός της πολυκατοικίας,και αν δεν υπάρχει κανονισμός,η πλειοψηφεία σε έκτακτη ΓΣ με γραπτά πρακτικά που κοινοποιούνται στους υπόλοιπους και σε κάθε ενδιαφερόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Αμα σας πω τι εκανε γειτονας θα καραφλιασετε...

 

Σε 2 κολλητες πολυκατοικιες, τα διαμερισματα της Β ειναι λιγο πιο ψηλα απο της Α, οποτε το τελευταιο της Β ειναι στη ταρατσα της Α. Ο τυπος τρυπησε τον τοιχο του, τρυπησε και το τοιχειο της ταρατσας της πολυκατοικιας Α και εβγαλε εκει το σωληνα του νεου του κλιματιστικου με αποτελεσμα να σταζει στη ταρατσα και το διαμερισμα του τελευταιου οροφου να γεμισει νερα στο ταβανι!!!!!!!!!

 

Το φανταζεστε;;;;;;; Δηλαδη το συνεργειο μπηκε και στη διπλανη πολυκατοικια, ανεβηκε στη ταρατσα και τελειωσε τη "δουλεια" σαν να μη τρεχει τιποτα!!

 

Μα ποσο ΧΙΜΠΑΤΖΗΣ μπορει να ειναι κανεις;

 

Και ολα αυτα για να μη τραβηξει μερικα μετρα καλωδιο παραπανω ή για να μη βγαλει την εξωτερικη μοναδα στο μπαλκονι του και του χαλασει τη μουρη! (την εξωτερικη μοναδα ευτυχως την εβαλε στη δικια του ταρατσα!!!).

 

Κανονικα θελει καταγγελια στην πολεοδομια να του κοψουν 2-3 χιλιαρικα, αλλα ας τα διορθωσει τουλαχιστον!

 

ΥΓ. Εγω δυστυχως το εμαθα τελευταιος και του γυρισα το σωληνα μεσα (χεχεχε) αλλα ηδη ειχαν σταματησει να το χρησιμοποιουν λογω του προβληματος. Επρεπε να προλαβω να τον γυρισω μεσα ενω δουλευε και να κλαιει κανενα κλιματιστικο :mad:

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Θα ήθελα να σου κάνω μία ακόμη ερώτηση.το εξώδικο θα πρέπει να το στείλω εγώ που δεν εέμαι διαχειριστής ή ο ίδιος ο διαχειριστής της πολυκατοικίας μου?::confused:

 

Το εξώδικο μπορεί να αποσταλλεί από οιονδήποτε έχει έννομο συμφέρον, είτε από τον διαχειριστή σας, είτε ατομικώς ο καθένας. Παραλήπτης θα πρέπει να είναι ο διαχειριστής της γειτονικής πολυκατοικίας που ρυπαίνει...

 

Σε περίπτωση επισκευών αναγκαίων για λόγους ασφάλειας απαιτείται να συμφωνουν το 51% των ιδιοκτητών ή χρειάζεται ομφωνία;

Ποιος είναι ο σχετικός νόμος;

 

Εάν πρόκειται για αναγκαίες επισκευές, μπορεί ο καθένας να προβεί σε αυτές και μετά να απαιτήσει το αναλογούν εκάστω ποσοστό. Στις αναγκαίες επισκευές και δη σε εκείνες που άπτονται της ασφάλειας και υγιεινής, δεν ισχύουν τα προβλεπόμενα περί πλειοψηφίας στον κανονισμό...

Link to comment
Share on other sites

Οταν υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας αναφέρονται υποχρεώσεις και εξαιρέσεις,πλειοψηφίες και μη για κάθε θέμα.

Αν δεν υπάρχει κανονισμός ,το ποιός έχει έννομο συμφέρον να κάνει κάτι αφορά κάποιο δικαστήριο να το κρίνει και σκοπός δεν είναι να φτάσεις εκεί με τους υπόλοιπους ενοίκους της πολυκατοικίας αν υπάρχουν εσωτερικές διαφωνίες.

Link to comment
Share on other sites

Oτι λέει ο κανονισμός της πολυκατοικίας,και αν δεν υπάρχει κανονισμός,η πλειοψηφεία σε έκτακτη ΓΣ με γραπτά πρακτικά που κοινοποιούνται στους υπόλοιπους και σε κάθε ενδιαφερόμενο.

Ξέρεις μήπως τον νόμο που τα λέει αυτά, θα μου χρειαστεί για να τον δείξω στους συνιδιοκτήτες...

Link to comment
Share on other sites

O κανονισμός της πολυκατοικίας δεν είναι νόμος.

Είναι συμφωνία λειτουργίας της πολυκατοικίας ,γίνεται και παραδίδεται (συνήθως) με τα συμβόλαια ή με την πρώτη συγκέντρωση ιδιοκτητών για εκλογή διαχειριστή (πως αυτή θα γίνεται,υποχρεώσεις κλπ θέματα,και φυσικά αν δεν υπάρχει κανονισμός δεν υπάρχει "επίσημα" διαχειριστής)

 

Αν για κάποιο λόγο δεν έχεις κανονισμό της πολυκατοικίας,και υπάρχει κανονισμός,μπορείς να τον ζητήσεις από κάποιον καλό ιδιοκτήτη,ή τον διαχειριστή και να βγάλεις αντίγραφο.Αντίγραφο μπορεί να έχει και ο συμβολαιογράφος που συνεργαζόταν ο κατασκευαστής του κτιρίου για πωλήσεις.

 

Αν έχει γίνει τροποποίηση κανονισμού ή ότιδήποτε άλλο,πρέπει πάλι να υπάρχει αντίγραφο σε κάποιο συμβολαιογράφο,εκτός αν ο κανονισμός λέει για συμφωνία συνιδιοκτητων ,οπότε αρκεί να υπάρχουν πρακτικά Συνέλευσης και αντίγραφα σε όποιον τα ζητήσει.

 

Σε κάθε άλλη περίπτωση ρωτάς δικηγόρο....

Link to comment
Share on other sites

Εχει καποιος ενα "Καταστατικο Πολυκατοικιας" ως παραδειγμα να δουμε τι μπορει να περιέχει; Αν μπορει να το ανεβασει και εδω.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Έχω πρόβλημα με την κυρία που μένει από πάνω μου. Ότι ώρα τις αρέσει, και κυρίως τώρα το καλοκαίρι, παίρνει το λάστιχό, καθαρίζει το μπαλκόνι της και μας καταβρέχει.

Γνωρίζει κάποιος εαν υπάρχει κάποιος κανονισμός για την καθαριότητα των μπαλκονιών....επειδή με το καλό δεν έγινε τίποτα?

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

To συζητάς με τον διαχειριστή πρώτα και αν δεν της κάνει συστάσεις κλπ κοιτάς να βρείς ο κανονισμός της πολυκατοικίας τι λέει για τα περί καθαριότητας θέματα.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν δεν υπάρχει νομοθεσία η κανονισμός, κανείς δεν έχει δικαίωμα να σου πετάει οτιδήποτε, ούτε νερά, ούτε τίποτα... Εννοείται ότι μπορεί να πλένει το μπαλκόνι της, αλλά οφείλει να βρει τρόπο να το κάνει χωρίς να σε επιρρεάζει.

Καλύτερα άσε το διαχειριστή και ρώτα ένα δικηγόρο...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ο σωστός δικηγόρος πρώτα θα ρωτήσει για κανονισμό της πολυκατοικίας και τι έκανε ο διαχειριστής για την περίπτωση.

 

Δεν μπορεί να ξεκινήσει κανείς να μαλώνει "επίσημα" άν δεν έχει εξαντλήσει όλες τι παραμέτρους συννενόησης και της θέσης και άλλων ενοίκων για το θέμα.

 

Αν οι υπόλοιποι είναι εναντίον σου εξάλλου δύσκολα θα αποδείξεις κάτι και θα δικαιωθείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ο σωστός δικηγόρος πρώτα θα ρωτήσει για κανονισμό της πολυκατοικίας και τι έκανε ο διαχειριστής για την περίπτωση.

 

Δεν μπορεί να ξεκινήσει κανείς να μαλώνει "επίσημα" άν δεν έχει εξαντλήσει όλες τι παραμέτρους συννενόησης και της θέσης και άλλων ενοίκων για το θέμα.

 

Αν οι υπόλοιποι είναι εναντίον σου εξάλλου δύσκολα θα αποδείξεις κάτι και θα δικαιωθείς.

 

Ο κανονισμός της πολυκατοικίας έχει , μεν, δεσμευτικό χαρακτήρα για όλους, αλλά δεν αποτελεί πανάκεια. Ουδείς έχει δικαίωμα να με καταβρέχει, να έχει δυνατά την μουσική, να ψήνει και να ανέχομαι τους καπνούς κ.ο.κ.

 

Όλα τα παραπάνω, προβλέπονται απο τον Αστικό Κώδικα, ο οποίος και προστατεύει τους θιγομένους από τέτοιες συμπεριφορές..

 

Όσο για το εάν ''οι υπόλοιποι'' είναι εναντίον..ουδεμία σημασία έχει...η παράνομη συμπεριφορά δεν κρίνεται πλειοψηφικώς, αλλά από το αρμόδιο Δικαστήριο..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Έχω πρόβλημα με την κυρία που μένει από πάνω μου. Ότι ώρα τις αρέσει, και κυρίως τώρα το καλοκαίρι, παίρνει το λάστιχό, καθαρίζει το μπαλκόνι της και μας καταβρέχει.

Γνωρίζει κάποιος εαν υπάρχει κάποιος κανονισμός για την καθαριότητα των μπαλκονιών....επειδή με το καλό δεν έγινε τίποτα?

 

Ευχαριστώ!!

 

εννοειτι οτι μπορει να καθαριζει τα μπαλκονια της οποτε θελει κανεις δεν μπορει να πει μην τα καθαριζεις καποια ωρα απλα θα πρεπει να ειναι πιο προσεκτικη στο να μην ριχνει νερα σε εσας που ειστε απο κατω και να μην κανει θορυβο που να ενοχλει μεσα στο μεσημερι

Link to comment
Share on other sites

Ο κανονισμός της πολυκατοικίας έχει , μεν, δεσμευτικό χαρακτήρα για όλους, αλλά δεν αποτελεί πανάκεια. Ουδείς έχει δικαίωμα να με καταβρέχει, να έχει δυνατά την μουσική, να ψήνει και να ανέχομαι τους καπνούς κ.ο.κ.

 

Όλα τα παραπάνω, προβλέπονται απο τον Αστικό Κώδικα, ο οποίος και προστατεύει τους θιγομένους από τέτοιες συμπεριφορές..

 

Όσο για το εάν ''οι υπόλοιποι'' είναι εναντίον..ουδεμία σημασία έχει...η παράνομη συμπεριφορά δεν κρίνεται πλειοψηφικώς, αλλά από το αρμόδιο Δικαστήριο..

 

Αυτά είναι θεωρίες από δικηγόρους που ψάχνουν για δουλειά....:X

 

Αν οι υπόλοιποι ένοικοι είναι εναντίον σου, δύσκολα θα αποδείξεις κάτι και θα δικαιωθείς σε κοινά θέματα.Kάθε δικαστήριο θέλει και άλλα στοιχεία,εκτός από τα θεωρητικά (όπως κανονισμό κλπ συμφωνίες),θέλει και αποδείξεις και μάρτυρες περί του γεγονότος,αντιθέτου ή μη,προηγούμενες συμπεριφορές διαφόρων ενοίκων και του παθόντα κλπ

 

Οποιος ρωτήσει σχετικά κάποιον που γνωρίζει,θα μάθει επίσης ότι για πρακτικούς λόγους αποσυμφόρισης των δικαστηρίων,πολλές τέτοιες υποθέσεις περί διαχείρισης και διαβίωσης σε πολυκατοικίες,είτε απορίπτονται εύκολα είτε καταλήγουν σε ενδιάμεσες αποφάσεις,και τότε ο παθόντας δεν μπορεί πλέον να ζεί με ηρεμία ανάμεσα με τους υπόλοιπους ενοίκους,η έχθρα είναι δεδομένη και θα παραμένει,χώρια ότι μπορούν να τον κυνηγήσουν και κάποιοι καλοθελητές και για συκοφαντία ανάλογα με την περίπτωση,που είναι σοβαρότερο αδίκημα...

 

EDIT : Καθένας λοιπόν σταθμίζει τι θέλει,τις πιθανές συνέπειες,τα έξοδα,και προχωρά ανάλογα (καθώς όλα είναι και χρονοβόρα και δεν αποκλείονται οι αψιμαχίες και να συνεχίζονται στο ενδιάμεσο μέχρι κάποια απόφαση.)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι θεωρίες από δικηγόρους που ψάχνουν για δουλειά....:X

 

Θεωρώ την γνώμη οιουδήποτε επαγγελματία, είτε ψάχνει για δουλεία είτε όχι, εγκυρότερη από τον αποπροσανατολισμό και την ημιμάθεια. Όταν κάποιος εδώ εκθέτει κάποιο πρόβλημα που έχει, δεν νομίζω να περιμένει απαντήσεις του τύπου '' κάνε βουντού στον διαχειριστή'', ή ''παρακάλεσέ τον'' ή ''κάνε και εσύ τα ίδια σε αυτόν που σε παρενοχλεί'' ή ''απείλησέ τον'' κ.λ.π. Αυτό που περιμένει να βρει, είναι πρωτίστως ποια είναι τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις του με βάση τον νόμο και μετά όλα τα άλλα...

 

Αν οι υπόλοιποι ένοικοι είναι εναντίον σου, δύσκολα θα αποδείξεις κάτι και θα δικαιωθείς σε κοινά θέματα.Kάθε δικαστήριο θέλει και άλλα στοιχεία,εκτός από τα θεωρητικά (όπως κανονισμό κλπ συμφωνίες),θέλει και αποδείξεις και μάρτυρες περί του γεγονότος,αντιθέτου ή μη,προηγούμενες συμπεριφορές διαφόρων ενοίκων και του παθόντα κλπ

 

Σαφώς και κάθε Δικαστήριο απαιτεί και άλλα στοιχεία, αλλά σίγουρα δεν είναι η πλειοψηφική θέληση των λοιπών συνιδιοκτητών, ούτε οι προηγούμενες συμπεριφορές ''ενοίκων '' και ''παθόντων''. Να επισημάνω στο σημείο αυτό, ότι είναι άλλο πράγμα η αντιδικία μεταξύ διαχειριστού ( ο οποίος εκπροσωπεί ομάδα συμφερόντων) και κάποιου εκ των συνιδιοκτητών και άλλο πράγμα η αντιδικία μεταξύ αυτό καθ' εαυτό κάποιων εκ των συνιδιοκτητών (όπως π.χ. το παράδειγμα του φίλου ανωτέρω περί ''καταβρεξίματος'' κ.λ.π.).

 

Στην πρώτη περίπτωση, έχουμε να κάνουμε με διαφορές ιδιοκτητών κατ' ορόφους που άπτονται κυρίως του κανονισμού της πολυκατοικίας, ενώ στην δεύτερη περίπτωση με διαφορές που ρυθμίζονται κυρίως απ' ευθείας από τον Αστικό Κώδικα και μπορεί να μην έχουν να κάνουν με κανονισμό πολυκατοικίας (συνεκδοχικά ούτε και με πώς το βλέπουν οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες, τους οποίους δεν αφορά η συγκεκριμένη διαφορά)...

 

Οποιος ρωτήσει σχετικά κάποιον που γνωρίζει,θα μάθει επίσης ότι για πρακτικούς λόγους αποσυμφόρισης των δικαστηρίων,πολλές τέτοιες υποθέσεις περί διαχείρισης και διαβίωσης σε πολυκατοικίες,είτε απορίπτονται εύκολα είτε καταλήγουν σε ενδιάμεσες αποφάσεις,και τότε ο παθόντας δεν μπορεί πλέον να ζεί με ηρεμία ανάμεσα με τους υπόλοιπους ενοίκους,η έχθρα είναι δεδομένη και θα παραμένει,χώρια ότι μπορούν να τον κυνηγήσουν και κάποιοι καλοθελητές και για συκοφαντία ανάλογα με την περίπτωση,που είναι σοβαρότερο αδίκημα...

 

Εγώ λοιπόν, που έχω ''ρωτήσει σχετικά'', λέω ότι δεν υπάρχει η έννοια της εύκολης απόρριψης...μία αγωγή απορρίπτεται είτε για τυπικούς λόγους (π.χ. αοριστία, μή καταβολή δικαστικού ενσήμου, παρέλευση αποσβεστικής προθεσμίας ή παραγραφής κ.λ.π.) είτε για ουσιαστικούς λόγους..

 

Αντιστοίχως, δεν υπάρχει ενδιάμεση απόφαση, γιατί όπως και να έχει η δικαστική απόφαση θα πρέπει να αιτιολογεί στο σκεπτικό της, αυτό που τεκμαίρει στο διατακτικό της...

 

Για παράδειγμα : εάν κάποιος με καταβρέχει όταν καθαρίζει το μπαλκόνι του, και εφ' όσον αποδειχθεί κάτι τέτοιο, θα πρέπει η απόφαση να αιτιολογεί ότι είτε προσβάλλεται η προσωπικότητά μου με την συμπεριφορά του υπαιτίου, είτε προσβάλλεται η νομή και η κατοχή μου επί του ακινήτου μου. Ενδιάμεση απόφαση θα σήμαινε ότι ναι μεν με καταβρέχει ο άλλος, αλλά αυτό δεν αποτελεί προσβολή της προσωπικότητός μου, διότι π.χ. και όταν βρέχει βρέχεσαι, άρα είναι σύνηθες να τρως ένα μπουρίνι στην μάπα πού και πού, οπότε συνάδει με τα φυσικά και απρόβλεπτα φαινόμενα κ.λ.π κ.λ.π...

 

Όσο για το επιχείρημα περί αποσυμφόρησης των πινακίων και των εκθεμάτων των Δικαστηρίων..άραγε μόνο στις συγκεκριμένες ένδικες διαφορές ισχύει η μεθόδευση που επικαλείσαι ή γνωρίζεις και για άλλες διαδικασίες και διαφορές..;

Link to comment
Share on other sites

Οι νομικές θεωρίες,γνώσεις και πρακτική είναι εκτός θεματικής ενότητας,και δεν έχει νόημα να σου απορρίψω αυτά που λές,δεν είμαι δικομανής,εξάλλου σχετικά εύκολα αν πέσεις σε σωστούς ανθρώπους,μπορεί κάποιος να μάθει τι ισχύει και το σύστημα πως δουλεύει ..:)

 

Ειδικά αφού λές έχεις ρωτήσει αρμοδίους σχετικά και σου είπαν περί δικαιωμάτων,υποχρεώσεων κλπ,όποιος ενδιαφέρεται ρωτά σχετικά τι ισχύει για την περίπτωσή του και ότι κρίνει ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...