Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάθε φορά εντυπωσιάζομαι με τη γνώση που υπάρχει σε αυτό το thread!!!!!

Μπράβο σε όσους ασχολούνται και βοηθανε.:)

 

 

 

Φίλος μένει σε πολυκατοικία με αυτόνομη, αλλά δεν ανάβει ποτέ τη θέρμανση και τώρα του ζητανε να πληρώνει ένα ποσό κάθε μήνα. Έχουν το δικαίωμα????

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Κάθε φορά εντυπωσιάζομαι με τη γνώση που υπάρχει σε αυτό το thread!!!!!

Μπράβο σε όσους ασχολούνται και βοηθανε.:)

 

 

 

Φίλος μένει σε πολυκατοικία με αυτόνομη, αλλά δεν ανάβει ποτέ τη θέρμανση και τώρα του ζητανε να πληρώνει ένα ποσό κάθε μήνα. Έχουν το δικαίωμα????

 

ναι.εκτος αν υπαρχει κανονισμος που να αναφερει το αντιθετο

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι αδικο , σωστο ειναι (με εξερεση των τελευταιο οροφο) κ.τ.λ

 

γιατι ο λέβητας μπήκε π.χ για 10 διαμερίσματα , αν σιγα-σιγα φύγουν οι 6 και μεινουν μονο 4 , γιατι να πληρωνουν για να ζεστενουν ενα λεβητα που ειναι πολυ μεγαλύτερος απο της αναγκες τους

αρα παραπάνω πετρέλαιο αδικα

 

καταλαβες ?

Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου μια απορία...

Ο ένας ένοικος και ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος,εδώ και 2 μέρες αποφάσισε να το πουλήσει το σπίτι του.Το πρόβλημα έχει να κάνει σχετικά με τα κοινόχρηστα,γιατί αυτός λέει από την στιγμή που το πουλάει δεν θα τα πληρώσει,απλά θα τα ζητήσουμε από τον επόμενο.Στέκει αυτό?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου μια απορία...

Ο ένας ένοικος και ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος,εδώ και 2 μέρες αποφάσισε να το πουλήσει το σπίτι του.Το πρόβλημα έχει να κάνει σχετικά με τα κοινόχρηστα,γιατί αυτός λέει από την στιγμή που το πουλάει δεν θα τα πληρώσει,απλά θα τα ζητήσουμε από τον επόμενο.Στέκει αυτό?

 

κανονικα οχι !!!!

απλα το παιζει εξυπνος !

την ΔΕΗ , ΝΕΡΟ , ΕΦΟΡΙΑ κ.α δεν τα πληρωνει ? θα τα στειλει στον επομενο ?

αμα το πουλησει μετα απο 5 χρονια , θα πει τον αγοραστει

"ΑΑΑ πληρωσε και 5000€ τα παγια που εψαχνα αγοραστει " :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και οχι.αν βρεθει αγοραστης του χρονου τι θα γινει?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό του είπα,"Αν το δώσεις ρε σε 10 χρόνια,ποιος θα τα πληρώσει?"

Και μου είπε ότι εάν καθυστερήσει πάνω από 2 μηνο,σίγουρα θα τα πληρώσει κανονικά,αλλά αν το δώσει σε λίγες εβδομάδες,δεν θα πληρώσει τα κοινόχρηστα αυτού του μήνα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαι πάλι πληρώνεις ένα μέρος. Ρίξε μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες, έχει συζητηθει πολλάκις το θέμα.

 

 

 

Πάει με τα χιλιοστά τα οποία είναι (από όσο ξέρω) συνάρτηση του μεγέθους του σπιτιού (τμ) και του ορόφου (πχ ο πρώτος πληρώνει λιγότερα από το ρετιρέ κτλ).

 

Φαντάζομαι η λογική είναι ότι μεγαλύτερο σπιτι = περισσότερα δωμάτια = περισσότεροι άνθρωποι άρα μεγαλύτερη χρήση στα κοινόχρηστα (φως, ασανσέρ κτλ).

 

Βέβαια εσυ μπορεί να μου πεις ότι έχεις μεγάλο σπίτι αλλά μένεις μόνος σου, αλλά αυτά καθορίζονται από τον κανονισμό της πολυκατοικίας και δεν μπορεί κάθε φορά να γίνεται απογραφή του πόσοι μένουν ή δε μένουν στο κάθε διαμέρισμα.

 

Ποιος σας τα ειπε αυτα ρε παιδια!

Το νερο και το ρευμα αλλα και το ασανσερ ερχοντε το ιδιο!

Δεστε τα γραφεια πως τα βγαζουν!

Ειμαι διαχειρηστης και εχω προγραμμα και μου βγαζει το ιδιο σε ολους εκτος την θερμανση!

Δηλαδη αυτος του πρωτου τι κανει? πατει το μπουτον για το ρευμα και το σβυνει μολις μπει στο διαμερισμα ωστε να πληρωσει λιγοτερο? ή με το ασανσερ?

Link to comment
Share on other sites

εχει πολλους τσιγκουδιδες !!! :mad: ενω θα παρει τοσα χρηματα κολαει στα 10-20-50€ !!!!

 

ετσι και ενας κληρονόμος ενως πρωην πελατη μου ενα κληρονόμησε το σπιτι και απο αμελεια επαθε ζημια ο λεβητας αεριου και το πουλαει σπιτι με φυσικο αεριο ΑΛΛΑ για να ΦΤΙΑΧΤΗ η ζημια (που αυτος φταιει) πρεπει ο επομενος να πληρωσει 300 με 500€ ! :mad:

Μάλωσα και ολα μαζι του , γιατι λεει οτι πουλαει σπιτι με αεριο ΑΛΛΑ δεν μπορει να δουλεψει ! :mad:

 

στης 7:35 ειχε ρεπορταζ στον ALTER για της μη πληρωμες κοινοχρηστων !!

Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου μια απορία...

Ο ένας ένοικος και ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος,εδώ και 2 μέρες αποφάσισε να το πουλήσει το σπίτι του.Το πρόβλημα έχει να κάνει σχετικά με τα κοινόχρηστα,γιατί αυτός λέει από την στιγμή που το πουλάει δεν θα τα πληρώσει,απλά θα τα ζητήσουμε από τον επόμενο.Στέκει αυτό?

Μέχρι να το πουλήσει του ανήκει οπότε αναλμβάνει και όλες του τις υποχρεώσεεις.

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να πληρώσει τα κοινόχρηστα,και απο τα επόμενα θα πληρώνει ο καινούργιος

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Θα βρώ λύση,γιατί είναι τελείως στόκος ο τύπος.Ευτυχώς που φεύγει!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

ε θα του πεις πως εχει αδικο και αν δεν βαλει μυαλο,οταν μαζευτει ενα σημαντικο ποσο,κανετε ενα εξωδικο και τελος...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ποιος σας τα ειπε αυτα ρε παιδια!

Το νερο και το ρευμα αλλα και το ασανσερ ερχοντε το ιδιο!

Δεστε τα γραφεια πως τα βγαζουν!

Το ασανσέρ ΠΟΤΕ δεν είναι το ίδιο για όλους...

Ο α' όροφος το χρησιμοποιεί περισσότερο από τον κάτοικο του 8ου? Ή λιγότερο?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον λιγότερο ο 1ος. Εγώ αν έμενα στον 8ο και χάλαγε το ασανσέρ δε θα πήγαινα σπίτι μου, θα έμενα σε ξενοδοχείο. Είναι πολλά τα σκαλιά...
Link to comment
Share on other sites

Ποιος σας τα ειπε αυτα ρε παιδια!

Το νερο και το ρευμα αλλα και το ασανσερ ερχοντε το ιδιο!

Δεστε τα γραφεια πως τα βγαζουν!

Ειμαι διαχειρηστης και εχω προγραμμα και μου βγαζει το ιδιο σε ολους εκτος την θερμανση!

Δηλαδη αυτος του πρωτου τι κανει? πατει το μπουτον για το ρευμα και το σβυνει μολις μπει στο διαμερισμα ωστε να πληρωσει λιγοτερο? ή με το ασανσερ?

 

Καμμία δαπάνη δεν ισομερίζεται..εάν δεν υπάρχει στον κανονισμό ξεχωριστή πρόβλεψη δαπανών ανελκυστήρος, τότε εφαρμόζονται τα συνήθη ποσοστά συμμετοχής στις κοινόχρηστες δαπάνες...

 

Να ρωτησω αν δεν αναψω καλοριφερ παλι πληρωνω ?

και αν αποσυνδεθω τελειος ?

Επισις

ΤΟ κοινοχριστο το ρευμα ερχεται παντα παραπανω και οταν ρωτισα γιατι μου επαι οτι εχει μεγαλιτερα τ.μ σπιτιου χαζομαρα ειναι αυτο αφου το φως για ολους ειναι 1 λεπτο τι παει να πει εχω μεγαλιτερο σπιτι

 

Εξαρτάται από το τι προβλέπει ο κανονισμός..εάν δεν υπάρχει διαφοροποίηση, οι δαπάνες θέρμανσης καταβάλονται κανονικά. Η αποσύνδεση δεν αποτελεί λόγο μή πληρωμής..

 

Το κοινόχρηστο ρεύμα τιμολογείται όχι ως κατοικία αλλά με αυξημένο τιμολόγιο( θαρρώ 13 και κάτι λεπτά ανά κιλοβατώρα) και με βάση των τ.μ. των κοινοχρήστων χώρων τα οποία βεβαιώνει μηχανικός...

 

 

Εάν στο ισόγειο μιας οικοδομής υπάρχει κατάστημα το οποίο δεν έχει σώματα καλοριφέρ, συμμετέχει στα κοινόχρηστα της θέρμανσης;

 

Εάν δεν προβλέπονται από τον πίνακα δαπανών ποσοστά συμμετοχής στην θέρμανση, τότε δεν έχει συμμετοχή. Διαφορετικά εάν έχει προβεί αυτοβούλως σε αφαίρεση σωμάτων, πληρώνει κανονικά ολόκληρο το αναλογούν ποσοστό..

 

Να διευκρινήσω κάτι σχετικώς με αυτό το περιβόητο '' 30%'' που έχει αναφερθεί επανειλλημένως..ΔΕΝ υπάρχει νομοθετική ρύθμιση για ποσόστο συμμετοχής σε περίπτωση που κάποιος δεν καταναλώνει ή έχει αφαιρέσει τα σώματα. Ο νόμος επαφίεται στην συμφωνία των ιδιοκτητών, η οποία όμως πρέπει να είναι ομόφωνη, να έχει περιβληθεί τον συμβολαιογραφικό τύπο και να έχει μεταγραφεί στο αρμόδιο Υποθηκοφυλακείο..Σε περίπτωση μή συμφωνίας, πάντοτε, όλοι καταβάλλουν τα πάντα σύμφωνα με τον πίνακα δαπανών..

 

Οιεσδήποτε άλλες συμφωνίες, είτε κατά πλειοψηφία ,είτε κατ' εφαρμογή αποφάσεων Γ.Σ. συνιδιοκτητών, είτε μέσω ιδιωτικών συμφωνητικών, είναι απολύτως άκυρες...

Link to comment
Share on other sites

greece_gus σε παρακαλώ πολύ να χρησιμοποιείς το κουμπάκι της πολλαπλής παράθεσης και να αποφεύγεις τα συνεχόμενα ποστς..

thanks..;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εάν κάποιος αγοράσει ένα διαμέρισμα σε καινούργια οικοδομή, αλλά δεν μένει μέσα γιατί δεν έχει μετακομίσει (θα το κάνει σε λίγους μήνες),

 

θα πρέπει να πληρώνει κοινόχρηστα και θέρμανση στο ποσοστό που του αναλογεί; :O

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάποιος αγοράσει ένα διαμέρισμα σε καινούργια οικοδομή, αλλά δεν μένει μέσα γιατί δεν έχει μετακομίσει (θα το κάνει σε λίγους μήνες),

 

θα πρέπει να πληρώνει κοινόχρηστα και θέρμανση στο ποσοστό που του αναλογεί; :O

ναι

 

 

απορια: σε μια οικοδομη το κοινοχρηστο ρευμα εχει κοπει, καθως δεν πληρωνε η διαχειριστρια(ενω ελεγε πως πληρωνει) τους λογαριασμους.

οπως και να εχει,ειμαστε ορισμενα ατομα που θελουμε να γινει επανασυνδεση του ρευματος τοσο για το φως ,οσο και γαι την λειτουργεια των θυροτηλεφωνων, αλλα καποιοι διαφωνουν λεγοντας το παραλογο"και με φακο γινεται η δουλεια μας"

τι μπορει να γινει?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εάν κάποιος αγοράσει ένα διαμέρισμα σε καινούργια οικοδομή, αλλά δεν μένει μέσα γιατί δεν έχει μετακομίσει (θα το κάνει σε λίγους μήνες),

 

θα πρέπει να πληρώνει κοινόχρηστα και θέρμανση στο ποσοστό που του αναλογεί; :O

Εαν το διαμερισμα δεν κατοικειται,τοτε θα πας με το διαχειριστη στο διαμ/μα,και θα κλεισεις τα σωματα,παρουσια του.

Απο κει και περα,θα πληρωνεις για τη θερμανση,ενα ποσοστο,που προβλεπεται στον κανονισμο.

Για τις αλλες δαπανες,δεν εχεις καμια εκπτωση.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

 

 

απορια: σε μια οικοδομη το κοινοχρηστο ρευμα εχει κοπει, καθως δεν πληρωνε η διαχειριστρια(ενω ελεγε πως πληρωνει) τους λογαριασμους.

οπως και να εχει,ειμαστε ορισμενα ατομα που θελουμε να γινει επανασυνδεση του ρευματος τοσο για το φως ,οσο και γαι την λειτουργεια των θυροτηλεφωνων, αλλα καποιοι διαφωνουν λεγοντας το παραλογο"και με φακο γινεται η δουλεια μας"

τι μπορει να γινει?

 

Μπορεί να πληρώσει οιοσδήποτε εκ των συνιδιοκτητών και μετά να διεκδικήσει δικαστικώς τα καταβληθέντα αναλόγως του ποσοστού συμμετοχής εκάστου στις δαπάνες..

Link to comment
Share on other sites

edit: το ρευμα δεν ειχε κοπει...απλα καποιος εξυπνος ειχε κατεβασει την ασφαλεια....

την "ξανασηκωσα" πριν λιγο...αντε να δουμε..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θα ήθελα την γνώμη σας στην εξής περίπτωση.

 

Οικοδομή από αντιπαροχή. Εγώ είμαι οικοπεδούχος αν και δεν νομίζω ότι έχει αξία στο πρόβλημα. Ο εργολάβος έπρεπε να είχε παραδώσει την πολυκατοικία αρχές του περασμένου Ιουλίου. Προφανώς δεν έχει τελειώσει και τον Μαϊο βγαίνει έκπτωτος. Τα διαμερίσματα κουτσά στραβά έχουν τελειώσει (μένω μέσα από τον Γενάρη) αλλά οι κοινόχρηστοι χώροι όχι.

 

Εκρεμμεί η τοποθέτηση αναβατόριου (υπόγεια παρκιν) και μέχρι να γίνει η τοποθέτηση η ΔΕΗ δεν δίνει άδεια ώστε το εργοταξιακό ρεύμα να μετατραπεί σε Κοινόχρηστο (άρα έρχεται στο όνομα του εργαλάβου). Παραλάβη παράδοση δεν έχει γίνει.

 

 

Κατά την διάρκεια των μετακομήσεων ο εργολάβος μας είχε συνδέσει το εργοταξιακό ρεύμα (τα ρολόγια για τα διαμερίσματα μπήκαν Γενάρη) για να βάζουμε κανα τρυπάνι ή να ανοίγουμε κανά φως. Γνωρίζω ότι αυτό είναι παράνομο.

 

Ο διαχηρηστής που έχει αναλάβει την πολυκατοικία είναι ο γαμπρός του. Στα κοινόχρηστα έβαλε λοιπόν ένα λογαριασμό ΔΕΗ 400 ευρώ όπου ανακάλυψα ότι είναι το εργοταξιακό!!! (Ο λογαριασμός μάλιστα αφορά την περίοδο Οκτώβρη - Νοέμβρη - Δεκέμβρη - Γενάρη)

 

Είναι ή δεν είναι παράνομο; Υπάρχει κάποιος νόμος ή διάταξη να του την τρύψω στην μούρη γιατί όπως καταλαβαίνεται έχει γίνει χαμός στην πολυκατοικίά. Εγώ ανακοίνωσα ότι μέχρι ο εργολάβος να τελειώσει την πολυκατοικία και να έχει κοινόχρηστο ρεύμα όπως οφείλει .. εγώ για εργοταξιακό ρεύμα δεν πληρώνω μια.

 

Σκέφτομαι να πάω παρακαταθηκών και δανείων να καταθέσω τα κοινόχρηστα (χωρίς την ΔΕΗ) για να είμαι καλυμμενος νομικά.

 

Τι με συμβουλέυετε;

H θάλασσα του Πειραιά απ'όλες είναι πιο γλυκιά...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σας χαιρετώ και θα μπώ κατευθείαν στο προβλημά μου.

Αγόρασαμε πριν 10ετίας ενα διαμέρισμα σε πολυκατοικία (1979 κατασκευής). Στην εισοδο αυτής υπάρχουν 3 καταστήματα, το ενα απο αυτά νοικιαστηκε προ 3μήνου από τον ιδιοκτήτη και κάτοικο της πολυκατικοίας σε καποιον Ελληνοβούλγαρο ο οποίος το είχε κλειστό μεχρι και αρχές Απριλίου.

Οταν άρχισε τις εργασίες ρωτήθηκε απο τους γείτονες τι θα γίνει και η απάντηση του ήταν, ''μεταφορες δεμάτων".

Το άφησαμε εκει όσπου τη Μεγάλη Εβδομάδα ειδα νε μεταφέρουν μεσα εππαγγελματικά, ψυγεία,κουζίνες,πλυντίριο πίατων κ.τ.λ. Προσπάθησα να βρω τον ενοικιαστή και να ρωτήσω τι γίνετε αλλα μάταιο. Τελικά των βρήκα χθές και η απαντησή του ήταν "καφενείο"!

Ειλικρινά τρελλάθηκα, οχι μονο για το λόγο ότι θα εχουμε "φασαρίες" αλλά σκέφτηκα και τα 2 παιδία μου που θα περνούν και θα βλέπουν και θα ακούν τα χίλια μοίρια! Το καταστατικό της πολυκατοικίας απαγορεύει τέτοιου ειδους "επιχειρίσεις", πως μπορούμε να αντιδράσουμε και τι ισχύει σε αυτές τις περιπτώσεις;

Σας ευχαριστώ.

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...