Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για να παρει αδεια για καφενειο μπουγατσα και τετοια πρεπει να παρει το 50% συν μια υπογραφη απο την οικοδομη , αρα δεν εβγαλε αδεια

η απλα υπογραψατε οι μισοι απο την οικοδομη και δεν το ξερεις !

η ειχε αδεια απο παλια ο ιδιος χωρος και εκανε ανανέωση !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν ήταν ποτέ καφενείο, pub, bar κτλ. Όσω για το άλλο που μου λες πράγματι ποτέ δε ξέρεις.

Για να δούμε...

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Οι "εκκλήσίες" των μουσουλμάνων (η κατι τέτοιο τελος πάντων) που φτιάχνουν σε κατι υπόγεια κλπ θεωρούνται νόμιμες??

Χρειάζονται κάποια άδεια??

Που απαυθήνεσαι για καταγγελία ή για να εξετάσεις τη νομιμότητα της άδειας? Δημος? Αστυνομία?

 

Εχουμε τεράστειο πρόβλημα με την ηχορύπανση τόσο απο τη λειτουργεία τους όσο κυρίως κι απο το άραγμα των ατόμων απέξω, συζητάνε με τις ώρες καθε μέρα μέχρι αργά... και σιγά σιγά που ανοιγει ο καιρός θα έχουμε πιο πολύ προβλημα

 

υ.γ. Για τα bar που ρωτάει πιο πάνω ο φίλος... σιγουρα θέλει πολλές αδειες... μέχρι και απο την πυροσβεστική πρεπει να έχει ενα μαγαζί... ψαχτο, δύσκολο να ειναι νόμιμος. Απο δήμους, υγειονομικά, αστυνομίες, πολυ πραμα ανάλογα τι μαγαζί το εχει δηλώσει (οχι τι ειναι, αλλα τι το εχει δηλώσει)

Επίσης αμα παει να χρησιμοποιησει φουγάρο θελει πιο πολλές διαδικασίες...

Ψαχτο σιγουρα θα εχει πολλα κενά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο διαχηρηστής που έχει αναλάβει την πολυκατοικία είναι ο γαμπρός του. Στα κοινόχρηστα έβαλε λοιπόν ένα λογαριασμό ΔΕΗ 400 ευρώ όπου ανακάλυψα ότι είναι το εργοταξιακό!!! (Ο λογαριασμός μάλιστα αφορά την περίοδο Οκτώβρη - Νοέμβρη - Δεκέμβρη - Γενάρη)

 

Είναι ή δεν είναι παράνομο; Υπάρχει κάποιος νόμος ή διάταξη να του την τρύψω στην μούρη γιατί όπως καταλαβαίνεται έχει γίνει χαμός στην πολυκατοικίά. Εγώ ανακοίνωσα ότι μέχρι ο εργολάβος να τελειώσει την πολυκατοικία και να έχει κοινόχρηστο ρεύμα όπως οφείλει .. εγώ για εργοταξιακό ρεύμα δεν πληρώνω μια.

 

Σκέφτομαι να πάω παρακαταθηκών και δανείων να καταθέσω τα κοινόχρηστα (χωρίς την ΔΕΗ) για να είμαι καλυμμενος νομικά.

 

Τι με συμβουλέυετε;

 

Εάν η χρήση του ρεύματος προέρχεται από χρονική περίοδο με αποκλειστική κατανάλωση δική σας, τότε πρέπει να το καταβάλλετε..εάν όχι, βρείτε μία χρυσή τομή για την εξόφληση με επιμερισμό κατά προσέγγιση...

 

Το άφησαμε εκει όσπου τη Μεγάλη Εβδομάδα ειδα νε μεταφέρουν μεσα εππαγγελματικά, ψυγεία,κουζίνες,πλυντίριο πίατων κ.τ.λ. Προσπάθησα να βρω τον ενοικιαστή και να ρωτήσω τι γίνετε αλλα μάταιο. Τελικά των βρήκα χθές και η απαντησή του ήταν "καφενείο"!

Ειλικρινά τρελλάθηκα, οχι μονο για το λόγο ότι θα εχουμε "φασαρίες" αλλά σκέφτηκα και τα 2 παιδία μου που θα περνούν και θα βλέπουν και θα ακούν τα χίλια μοίρια! Το καταστατικό της πολυκατοικίας απαγορεύει τέτοιου ειδους "επιχειρίσεις", πως μπορούμε να αντιδράσουμε και τι ισχύει σε αυτές τις περιπτώσεις;

Σας ευχαριστώ.

 

Θα δεις τι προβλέπεται από τον κανονισμό της πολυκατοικίας..εάν αναφέρει ότι απαγορεύεται η χρήση των καταστημάτων ως καφενεία , μπαρ κ.λ.π., τότε δεν αρκεί απλώς και μόνον πλειοψηφική απόφασις, αλλά ομόφωνη μετατροπή του κανονισμού διά συμβολαιογραφικού εγγράφου και μεταγραφή του στο Υποθ/κείο ή κτηματολόγιο αναλόγως..η αντίδραση είναι δικαίωμα εξώσεως από τρίτον εάν αυτό προβλέπεται ρητά στον κανονισμό, ασφαλιστικά μέτρα με αίτημα την παύση της λειτουργίας του κατ/τος και καταγγελία στον Δήμο που είναι αρμόδιος για έκδοση αδειών..

 

Οι "εκκλήσίες" των μουσουλμάνων (η κατι τέτοιο τελος πάντων) που φτιάχνουν σε κατι υπόγεια κλπ θεωρούνται νόμιμες??

Χρειάζονται κάποια άδεια??

Που απαυθήνεσαι για καταγγελία ή για να εξετάσεις τη νομιμότητα της άδειας? Δημος? Αστυνομία?

 

Εάν δεν κάνω λάθος, αρμόδια είναι η κατά τόπον Μητρόπολη που δίνει άδειες για λειτουργία ναών αλλοθρήσκων..να ρωτήσεις και στον Δήμο....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σας,

Η ερωτηση μου, εαν ξερει καποιος τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις (δυστυχως καταστατικο της πολυκατοικιας ακομα δεν υπαρχει αλλα και στο συμβολαιο δεν υπαρχει διευκρινηση παρα μονο η σημειωση "παραχωρηση του κηπου" ) ειναι η εξης:

 

Ειμαι ενοικιαστης, στο ισογειο τριωροφης νεοδμητης πολυκατοικιας, με αποκλειστικη χρηση του κηπου με γκαζον και δεντρα (100τμ).

 

Οι εργασιες συντηρησης που πραγματοποιω σε εβδομαδιαια βαση αλλα και το κοστος της συντηρησης το οποιο μεχρι στιγμης εχω αναλαβει εγω εξ'ολοκληρου (χωματα, λιπασματα, εργαλεια, κουρευτικη μηχανη γκαζον), ΕΥΔΑΠ (430 ευρω για τους πρωτους 6 μηνες...μονο!!!) για να μην αναφερω και το οτι αλλαξα ΕΓΩ τα δεντρα των 60-70 ... εκατοστων που ειχε τοποθετησει ο κατασκευαστης με αλλα 2, 2 1/2 μετρων...και κοστους 1.480 ευρω...), και που δεν αφορουν μονο τον κηπο στον οποιο οντως εχω αποκλειστικη χρηση, αλλα και σε καποιο παρτερι και καποια δεντρα, τα οποια επισης ποτιζονται απο το ιδιο καναλι, επιβαρυνουν εμενα μονο?

 

Ο κατοικος του 1ου οροφου (επισης ενοικιαστης) δεν εχει καποια υποχρεωση εστω για τα κοινοχρηστα σημεια, εστω και σε ενα μικρο και "συμβολικο" ισως βαθμο?

Επισης, (για ενα λογο παραπανω, επειδη ειναι και) ο ιδιοκτητης του ακινητου και συντομα κατοικος του 3ου οροφου δε θα επρεπε να συμμετεχει στα εξοδα αυτα?

 

Καταρχην κατανοοω τη λογικη της αποκλειστικης χρησης του κηπου και της "πολυτελειας" αυτης, η οποια εχει αυξημενο μεν κοστος συντηρησης αλλα μου φαινεται αδιανοητο να μη συμμετεχει ουτε στο ελαχιστο καποιος που απολαμβανει ενα καθαρο περιβαλλοντα χωρο χωρις κοστος και κυριως κοπο, αλλα και εναν περιποιημενο κηπο (εστω και οπτικα μονο), αλλα ουτε και ο ιδιοκτητης, που στο κατω-κατω ο κηπος ειναι ιδιοκτησιας του κι ο οποιος εαν σε ενα χρονο αποφασισει να με διωξει, το αποτελεσμα των εργασιων μου και ο κοπος μου θα εχουν μεινει σε αυτον και τον κηπο του, χωρις μαλιστα κανενα κοστος για τον ιδιο?

 

Απο την αλλη, εαν εγω θεωρησω δυσβασταχτα τα συνολικα εξοδα των 800 ευρω περιπου του πρωτου εξαμηνου συντηρησης του κηπου και αποφασισω π.χ. να ελατωσω τη συχνοτητα του ποτισματος (για οικονομια), σταματησω να ραντιζω, κουρευω, κλαδευω οσο συχνα πρεπει (γιατι "δε θα εχω χρονο"- αν και οντως μεχρι τωρα εφευγα απο τη δουλεια τρεχοντας για να προλαβω να ασχοληθω με αυτα), ποιο θα ειναι το αποτελεσμα για τον ιδιοκτητη (κυριως) αλλα και τον αλλον ενοικο?

 

Το πως ηδη με την εργασια μου εχει αποφευχθει το εξοδο κηπουρου (το οποιο μαλλον θα αφορουσε ολους τους ενοικους, να υποθεσω?) μαλλον δε σημαινει τιποτα για κανεναν ωστε να συμβαλει εστω και συμβολικα στα εξοδα συντηρησης...

 

Πραγματικα δεν εχω προβλημα να συνεχισω να ασχολουμαι με την περιποιηση του κηπου, των κοινοχρηστων χωρων καθως και να καλυπτω τα οποια εξοδα συντηρησης, εξαλλου το μερακι με κανει να ασχολουμαι με αυτο, απλα αισθανομαι λιγο κοροιδο στην ολη ιστορια (ειδικα οταν μου εφεραν στο χερι το λογαριασμο της ΕΥΔΑΠ...) κι αυτο ειναι πραγματικα, περισσοτερο δυσβασταχτο απο το οποιοδηποτε εξοδο και την οποια κουραση...

 

 

Ελπιζω να μην κουρασα (κι εσας ) με ολες αυτες τις περιγραφες, πιστευω πως υπαρχει καποιος κανονας για αυτες τις περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για ιντερνετ καφέ και ειδικά αυτα τα περίεργα τηλεφωνία που εχουνε οι αλλοδαποι για να καλουνε στις χωρες τους τι αδειες χρειάζονται??

Εχουν τη δυνατότητα να ειναι 24 ωρες ανοιχτά???

 

Προς το φιλο απο πάνω μαλλον σε πιάσανε κοροιδο και τους κάνεις τζαμπα τον κυπουρό:lol: Αλλα τι ενοεις οταν λες παραχωρηση του κηπου??

Δηλαδή δεν εχουνε οι αλλοι ενοικοι πρόσβαση στο κήπο αυτό??

Ισως να αλλαζουνε τα πραγματα, πρεπει να ρωτήσεις νομικό ή μηχανικό.

Μου φαινεται περίεργο να εχεις την αποκλειστική χρήση ενός κήπου. Οι κανονικόι κήποι ειναι στους κοινόχρηστους χώρους εκτός αν εσυ εχεις επιπλέον prive κηπάκο για παρτι σου. Διαβασε το συμβολαιο σου.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν εχω προβλημα να συνεχισω να ασχολουμαι με την περιποιηση του κηπου, των κοινοχρηστων χωρων καθως και να καλυπτω τα οποια εξοδα συντηρησης, εξαλλου το μερακι με κανει να ασχολουμαι με αυτο, απλα αισθανομαι λιγο κοροιδο στην ολη ιστορια (ειδικα οταν μου εφεραν στο χερι το λογαριασμο της ΕΥΔΑΠ...) κι αυτο ειναι πραγματικα, περισσοτερο δυσβασταχτο απο το οποιοδηποτε εξοδο και την οποια κουραση...

 

Αν υποθέσουμε οτι κάποιος ένοικος στην οικοδομή σου έχει μία πάρα πολύ όμορφη γυναίκα για την οποία έχει φυσικά αποκλειστική κυριότητα χρήσης...

 

Κάθε φορά που την βλέπεις, ευφραίνεται και αγαλιάζει η καρδιά σου...

 

Πιστεύεις πως θα έπρεπε να πληρώνεις κοινόχρηστα για τα έξοδα και τα λούσα της κυρίας...;;; :lol:

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι το σωστό θα ήταν να έδιναν και οι άλλοι ένα συμβολικό ποσό για την συντήρηση του κήπου!

Επειδή ξέρω ότι για να περιποιηθείς ένα κήπο , εκτός από μεράκι και αγάπη προς την φύση ... χρειάζεται και παραδάκι, οπότε καταλαβαίνω τον φίλο που παραπονιέται!

Εξάλλου θα ένιωθαν καλύτερα οι άλλοι κάτοικοι αν έβγαιναν στο μπαλκόνι και έβλεπαν μια άχαρη αυλή χωρίς πράσινο και λουλούδια και να έχει γίνει αποθήκη κάθε λογής αντικειμένων , από ποδήλατα , παλιές ντουλάπες , σκουπίδια, κρεμάστρες και ότι άλλο ... (τα έχω δει αυτά)

Δεν λέω να δώσουν πολλά λεφτά , αλλά αν σκεφτείτε ότι για τα κοινόχρηστα μιας πολυκατοικίας δίνεται λεφτά για , συντήρηση ανελκυστήρα (?) - δεν ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΤΕ σε όλες τις πολυκατοικίες που έχω πάει (με στρατιωτικό πατέρα και μεταθέσεις , έχω πάει σε ΠΟΛΛΕΣ) να γίνεται κάποια συντήρηση!

Δίνεται λεφτά για καθαρίστρια , ... έχω δει αλλοδαπές να έρχονται το πρωί για 10 λεπτάκια και να σκουπίζουν σε χρόνο dt ...

Ε κάτσε ... θα σε πειράξει να δώσεις και κάτι παραπάνω για το πράσινο? για μια τζούρα οξυγόνου παραπάνω!?? Για λίγη ομορφιά στη τσιμεντοθέα!!!

Εγώ θα έδινα κάτι ... ή θα βοηθούσα και γω!:)

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος αποκλειστικής χρήσης δεν είναι κοινόχρηστος. Αν δεν υπάρχει πρόβλεψη στο συμβόλαιο για την συντήρηση και αν ο κατασκευαστής δεν πρόβλεψε για καταστατικό όπου να διευκρινίζεται αυτό τότε μάλλον δεν μπορείς να υποχρεώσεις τους άλλους να συμμετέχουν στα έξοδα. Πάντως είναι πολλά τα λεφτά.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

οταν ο κηπος ειναι σε αποκλειστικη χρηση τοτε παυει να ειναι κοινοχρηστος και παραμενει κοινοκτητος, αρα οτι αποφασιζεις να βαλεις και να φτιαξεις ειναι καθαρα δικα σου τα εξοδα και δεν ωφειλει κανεις να πληρωσει τιποτα. το ιδιο ισχυει και στην δικη μας την πολυκατοικια και εχουμε ρωτησει δικηγορο, αρκει βεβαια στο συμβολαιο να γραφει οτι εχεις αποκλειστικη χρηση. αν δεν το γραφει τοτε μπορει να εχει προσβαση οποιος θελει και σιγουρα αποφασισουν ολοι για την δημιουργια του
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

 

Πρέπει όμως να διευκρινήσω κάποια πράγματα γιατί προσπαθώντας να μη μακροσκελήσω δεν εξήγησα σωστά το χωροταξικό της υπόθεσης ίσως.

 

Λοιπόν, η εν λόγω γωνιακή πολυκατοικία, έχει:

α) υπερυψωμένο ισόγειο το οποίο ΕΝΟΙΚΙΑΖΩ εγώ, με κήπο με γκαζόν 100 τ.μ.. και με 40 δέντρα περιμετρικά, στον οποίο όντως κανείς άλλος, δεν έχει πρόσβαση στο εσωτερικό του.

β) πρώτο όροφο, στον οποίο κατοικεί, επίσης ενοικιαστής και

γ) δεύτερο όροφο στον οποίο κατοικεί ο ιδιοκτήτης.

 

Υπάρχει κι ένα μικρό παρτέρι στην είσοδο της πολυκατοικίας (10τ.μ.) με γκαζόν και λουλούδια. Τέλος, στο πεζοδρόμιο και γύρω από το κτίριο υπάρχουν 6 μεγάλα δέντρα ακόμα τα οποία κι αυτά φροντίζονται από μένα.

Αυτά λοιπόν εννοώ ως κοινόχρηστους χώρους, αλλά θα μου πείτε μπρος στα 100, τι είναι τα 10 τ.μ., αλλά απορώ κανείς δεν αναρωτιέται πως μεγαλώνουν αυτά τα φυτά? Η' νομίζουν πως η φύση έχει κανονίσει τα πάντα και για αυτό κάνουν τους ανήξερους?

 

Το ξέρω πως και να συμφωνηθεί η οικονομική συμβολή τους για αυτά τα 10τ.μ. θα είναι πολύ μικρή, αλλά θα την ήθελα κι αυτή ακόμα για ηθικούς κυρίως λόγους γιατί δεν αντέχω άλλο να τους βλέπω να μπαινοβγαίνουν και να χαζεύουν και να κάνουν τους ανήξερους για όλα συμβαίνουν γύρω τους!

 

MAD 13, στο συμβόλαιο αναφέρεται η "παραχώρηση και η αποκλειστική χρήση του κήπου" (των 100τ.μ. δηλαδή) μόνο, άρα είναι "prive" όπως λες...

Ρώτησα και το μηχανικό, καταστατικό δεν υπάρχει και ο ιδιοκτήτης δε νομίζω να ... καίγεται να το κάνει τώρα...

 

Sparky, καλά το λες, αλλά άμα η πολύ όμορφη γειτόνισα έχει και πλούσιο μπούστο,

ένα δωράκι στη γιορτή της θα της το έκανα...Και θα την καλούσα και στη δική μου γιορτή στο σπίτι μου...Τίποτα δεν είναι "τζάμπα" λοιπόν, ειδικά στην εποχή μας!

 

Και όντως, θα ήταν καλύτερα εάν οι υπόλοιποι έβλεπαν τσιμέντα?

Αλλά δεν περιμένω πλέον και πολλά από αυτούς...ασανσέρ δεν έχουμε ακόμα, 2 όροφοι είναι μόνο, όλες οι λάμπες στην είσοδο καίγονται και κανείς δεν τις αλλάζει παρά μόνο εγώ, καθαρίστρια είχαμε αλλά ήταν ... "τσάμπα τα λεφτα 15 ευρώ συνολικά" το μήνα κι ενώ συμφωνήθηκε να καθαρίζω εγώ τις σκάλες και την είσοδο της πολυκατοικίας απ' έξω αφού έχω πιο εύκολη πρόσβαση λόγω ισογείου (και το κάνω κάθε εβδομάδα!), οι άλλοι το εσωτερικό της εισόδου το καθαρίζουν κάθε 3 μήνες!!!! Αλλά βέβαια οι πόρτες τους είναι σε άλους ορόφους, ενώ η δική μου είναι στο ισόγειο...

 

Και ρωτάω τώρα, τον ιδιοκτήτη και επιπλέον κάτοικο του 2ου ορόφου...Δεν τον νοιάζει εάν 1-2 μήνες πριν φύγω (αν όχι από τώρα, και επιμένω...είμαι ενοικιαστής!) σταματήσω το πότισμα και γίνουν όλα, στα αλήθεια τσιμέντο?

Με ποια λογική να συντηρώ κάτι αναλαμβάνοντας 100% το κόστος, από τη στιγμή που δεν είναι ιδιοκτησίας μου?

 

Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα περισσότερο, ξέρω πως η κατάσταση ειναι σύνθετη, αλλά θα ήθελα να μάθω εάν υπάρχει κάποιος κανόνας για τέτοιες περιπτώσεις ή κάποια υπηρεσία (μήπως η ίδια η ΕΥΔΑΠ?) που να μου έλεγε τι ισχύει σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Όλα εκκινούν από το πώς χαρακτηρίζεται ο συγκεκριμένος χώρος. Εφ' όσον είναι κοινόχρηστος (ακόμη και εάν έχεις μόνον εσύ αποκλειστική πρόσβαση-μην σου φανεί περίεργο, υπάρχει ΚΑΙ αυτό) τότε όλοι υποχρεούνται σε δαπάνες αναλογικά με τα ποσοστά τους.

 

Εάν απλώς αποτελεί κοινόχρηστο χώρο για τον οποίο έχει προβλεφθεί ότι υφίσταται αποκλειστική χρήση (νομικώς ''δουλεία'' ) τότε αποτελεί δικό σου χώρο ευθύνης και χρήσης.

 

Με μία σημαντική διαφορά : ακόμη και εάν αποτελεί χώρο αποκλειστικής χρήσης (παρακολούθημα δηλαδή του κυρίως ακινήτου) κανείς δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να επιβαρυνθείς τα έξοδα συντήρησης του χώρου τούτου εκτός και αν έχει προβλεφθεί ρητώς στο μισθωτήριο.

 

Επί πλέον : το τι αναγράφει το μισθωτήριο, δεν αποτελεί θέσφατον για το ιδιοκτησιακό καθεστώς. Εάν υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας, θα τον βρεις μόνον στο αρμόδιο Υποθηκοφυλακείο. Μου κάνει εντύπωση , όμως, να μην υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας σε νεόδμητη οικοδομή, εκτός εάν δεν υφίσταται σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας (δηλαδή, ανήκει όλο το οικοδόμημα σε έναν κύριο και εκμισθώνει τα διαμερίσματα ξεχωριστά δίχως όμως αυτά να αποτελούν νομικώς αυτοτελείς ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες).

 

Τέλος, μπορείς να προμηθευθείς τα σχεδιαγράμματα κατόψεως ορόφου από το αρμόδιο Πολεοδομικό γραφείο και να διακριβώσεις εάν ο συγκεκριμένος ακάλυπτος χώρος είναι ή όχι βάσει της αδείας κοινόχρηστος ή μή..

Link to comment
Share on other sites

Όλα εκκινούν από το πώς χαρακτηρίζεται ο συγκεκριμένος χώρος. Εφ' όσον είναι κοινόχρηστος (ακόμη και εάν έχεις μόνον εσύ αποκλειστική πρόσβαση-μην σου φανεί περίεργο, υπάρχει ΚΑΙ αυτό) τότε όλοι υποχρεούνται σε δαπάνες αναλογικά με τα ποσοστά τους.

 

Εάν απλώς αποτελεί κοινόχρηστο χώρο για τον οποίο έχει προβλεφθεί ότι υφίσταται αποκλειστική χρήση (νομικώς ''δουλεία'' ) τότε αποτελεί δικό σου χώρο ευθύνης και χρήσης.

 

Με μία σημαντική διαφορά : ακόμη και εάν αποτελεί χώρο αποκλειστικής χρήσης (παρακολούθημα δηλαδή του κυρίως ακινήτου) κανείς δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να επιβαρυνθείς τα έξοδα συντήρησης του χώρου τούτου εκτός και αν έχει προβλεφθεί ρητώς στο μισθωτήριο.

 

Επί πλέον : το τι αναγράφει το μισθωτήριο, δεν αποτελεί θέσφατον για το ιδιοκτησιακό καθεστώς. Εάν υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας, θα τον βρεις μόνον στο αρμόδιο Υποθηκοφυλακείο. Μου κάνει εντύπωση , όμως, να μην υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας σε νεόδμητη οικοδομή, εκτός εάν δεν υφίσταται σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας (δηλαδή, ανήκει όλο το οικοδόμημα σε έναν κύριο και εκμισθώνει τα διαμερίσματα ξεχωριστά δίχως όμως αυτά να αποτελούν νομικώς αυτοτελείς ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες).

 

Τέλος, μπορείς να προμηθευθείς τα σχεδιαγράμματα κατόψεως ορόφου από το αρμόδιο Πολεοδομικό γραφείο και να διακριβώσεις εάν ο συγκεκριμένος ακάλυπτος χώρος είναι ή όχι βάσει της αδείας κοινόχρηστος ή μή..

 

στα σχεδιαγραμματα δεν αναφερονται ποιοι ειναι κοινοχρηστοι και ποιοι κοινοκτητοι στο συμβολαιο του ομως αναφερεται, αμα λεει οτι εχει την αποκλειστικη χρηση τοτε μπορει να κανει οτι θελει και το κοστος ειναι ολο δικο του και ετσι ειναι το φυσιολογικο για τα αλλα ομως ποθ ποτιζει δεν εινια υποχρεωμενος να τα φροντιζει και να τα ποτιζει αυτος

Link to comment
Share on other sites

Για ιντερνετ καφέ και ειδικά αυτα τα περίεργα τηλεφωνία που εχουνε οι αλλοδαποι για να καλουνε στις χωρες τους τι αδειες χρειάζονται??

Εχουν τη δυνατότητα να ειναι 24 ωρες ανοιχτά???

 

Δεν ειδα καποια απάντηση... ξέρει κανείς αν χρειάζεται ειδική αδεια για κατι τετοιο??

Και αν εχουν τη δυνατότητα να ειναι ανοιχτα π.χ. εως τις 5-6 το πρωί??

Link to comment
Share on other sites

GIA SAS.

THA ITHELA NA ME BOITHISETE SE KAPIA PROBLIMATA PU EXUME STIN POLIKATIKIA MAS.

1)I POLIKATIKIA EXI ENA KATASTATIKO TU 1978 OPU TOTE IPIRXAN 4 IDIOKTITES,I DIO LIPANE STO EKSOTERIKO MONIMA.I ALI DIO EFTIAKSAN TO KATASTATIKO APO MONI TUS XORIS NA ENIMEROSUN TUS ALUS KE XORIS BEBEA NA TO IPOGRAPSUN.TO KATASTATIKO EXI ENA ORO O OPIOS DINI TIN XRISI ENOS MEGALU AKALIPTU STON ENA APO TUS DIO.ME APOTELESMA NA MIN MAS AFINI NA MPENUME MESA I NA KANUME ESTO TO MISO PARKING.ASE PU EXTISE KE ENA DOMATIO AFTHERETA KE MIA IPOGIA DEKSAMENI GIA PARTI TU.ARGOTERA I POLIKATIKIA MEGALOSE ME ALUS DIO OROFUS KE ME EMENA NA EXO PARI TIN MIA KATIKIA APO AYTUS PU LIPANE STO EKSOTERIKO.

TO KATASTATIKO AYTO ISXII GIA EMENA KE TUS ALUS PU IRTHAN META,I DEN ISXII KATHOLU GIATI DEN TO IPOGRAPSAN OLI I IDIOKTITES?TULAXISTON O DIKOS MU DEN TO EXI IPOGRAPSI.EPISIS KAPU SE ENA SIDE DIABASA OTI ENA KATASTATIKO POLIKATIKIAS EXI DIARKIA 20 XRONIA !!!

BEBEA MESA TO KATASTATIKO LEI OTI I KENURGI IDIOKTITES PRIPI NA KANUN SIMBOLEOGRAFIKI PRAKSI GIA TIN EGRISI I TIN GENIKI APODOXI TU KATASTATIKU.

2)AYTOS PU EXI TIN XRISI TU AKALIPTU EXI KE TON TELEYTEO OROFO DIKO TU,EKTOS APO ENA DIAMERISMA ,TO IPIO INE KATO APO TO RETIRE.TORA MAS ZITAI NA TU MONOSUME TIN TARATSA I OPIA APO KATO EXI MONO DIKA TU SPITIA KE DEN IXE MONOTHI APO TIN ARXI.TO KOSTOS FTANI TA 15 XILIADES.

3)I POLIKATIKIA EXI KE MAGAZIA MPROSTA TA OPIA EXUN ANEKSARTITA ROLOGIA NERU KE REYMATOS.EPISIS EXUN BASI KATASTATIKU MERIDIO PSIFON STIS SINELEYSIS ALA DEN PLIRONUN KATHOLU KINOXRISTA.INE LOGIKO AYTO?

EYXARISTO EK TON PROTERON.

 

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish». Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 μερες ανελαβε την διαχειρηση ενας αλλος ενοικος.

χωρις να εχει ερθει καποιος λογαριασμος μου ζητησε 15ε για το ρευμα και καθαριστρια(που θα προσελαμβανε)

να σημειωθει πως η λαμπα στον οροφο που ειναι το διαμερισμα ειναι καμενη απο τον φεβρουαριο.

σημερα εμαθα πως τα 15ε ειναι μονο για τον λογαριασμο του ρευματος ο οποιος ειναι 55ε.

στην οικοδομη κατοικουνται 10 διαμερισματα.

φυσικα για κατι ηλεκτρολογικα μαστορεματα που ειχα φερει ηλεκτρολογο και τον πληρωσα απο την τσεπη μου-για κοινοχρηστους διακοπτες- ουτε καν εγινε λογος, να μου επιστραφουν τα χρηματα!

δεν φτανει που πληρωνω ρευμα που δεν χρησιμοποιω,θα το πληρωσω το 1/3 εγω??

αφηστε που 10 μερες τωρα δεν εχει κανει απολυτως τπτ.

 

να παω να τα ζητησω πισω?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

εμείς αντιμετωπίζουμε το εξής πρόβλημα στην πολυκατοικία μας:

είναι μια γριά ιδιοκτήτρια απο τους πρώτους ιδιοκτήτες η οποία την έχει δει αφεντικό και κάνει τη ζωή πατίνι σε όλους τους διαχειριστές και όχι μόνο (εννοώ και σε όλους τους υπόλοιπους)!

το αποτέλεσμα είναι ότι κανείς δεν θέλει να αναλάβει την διαχείριση γιατί αυτή μπερδεύεται σε όλα και η τελευταία διαχειρίστρια μας ανακοίνωσε προ ημερών ότι παραιτείται. Εγώ την καταννοώ απολύτως (την διαχειρίστρια) γιατί στην θέση της θα τα είχα παρατήσει πολύ νωρίτερα αλλά το θέμα είναι ότι δεν δέχεται να πληρώσει καμία υποχρέωση της πολυκατοικίας (ασανσέρ, ΔΕΗ, αποχέτευση, καθαρίστρια κλπ) ούτε φυσικά να παραλάβει κοινόχρηστα με αποτέλεσμα εμείς να είμαστε με τον φόβο πότε θα κοπεί το ρεύμα ή θα χαλάσει το ασανσέρ και να κλειστουμε μέσα!!!

 

Τα ερωτήματα μου είναι αν μπορεί κάποιος να παρατήσει την διαχείριση έτσι χωρίς συνέπειες και αν μπορώ εγώ να κάνω κάτι σε περίπτωση που κλειστώ στο ασανσέρ γιατί έχω μικρο παιδί και είμαι και έγκυος!

Link to comment
Share on other sites

αν εχετε καταστατικο νομιζω πως προβλεπεται να τηρουνται πρακτικα απο συνελευσεις οπου αποφασιζετε ποιος και για ποσο καιρο θα ειναι διαχειριστης.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

εμείς αντιμετωπίζουμε το εξής πρόβλημα στην πολυκατοικία μας:

είναι μια γριά ιδιοκτήτρια απο τους πρώτους ιδιοκτήτες η οποία την έχει δει αφεντικό και κάνει τη ζωή πατίνι σε όλους τους διαχειριστές και όχι μόνο (εννοώ και σε όλους τους υπόλοιπους)!

το αποτέλεσμα είναι ότι κανείς δεν θέλει να αναλάβει την διαχείριση γιατί αυτή μπερδεύεται σε όλα και η τελευταία διαχειρίστρια μας ανακοίνωσε προ ημερών ότι παραιτείται. Εγώ την καταννοώ απολύτως (την διαχειρίστρια) γιατί στην θέση της θα τα είχα παρατήσει πολύ νωρίτερα αλλά το θέμα είναι ότι δεν δέχεται να πληρώσει καμία υποχρέωση της πολυκατοικίας (ασανσέρ, ΔΕΗ, αποχέτευση, καθαρίστρια κλπ) ούτε φυσικά να παραλάβει κοινόχρηστα με αποτέλεσμα εμείς να είμαστε με τον φόβο πότε θα κοπεί το ρεύμα ή θα χαλάσει το ασανσέρ και να κλειστουμε μέσα!!!

 

Τα ερωτήματα μου είναι αν μπορεί κάποιος να παρατήσει την διαχείριση έτσι χωρίς συνέπειες και αν μπορώ εγώ να κάνω κάτι σε περίπτωση που κλειστώ στο ασανσέρ γιατί έχω μικρο παιδί και είμαι και έγκυος!

Ενα εξωδικο,θα την ηρεμησει.Αν οχι,αγωγη.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα σας,δεν ειχα ιδεα οτι μεσα στο φορουμ αυτο υπαρχει τετοια συζητηση και με τοσο ευστοχες και ενημερωμενες απαντησεις...

εγινα προσφατα ιδιοκτητης ενος διαμερισματος,(αποθηκη στα συμβολαια)35ετιας,ισογειο-με δικια μου ανεξαρτητη εισοδο.

ειδα στα κοινοχρηστα-αλλα και στον κανονισμο- πως τα χιλιοστα που καταλογιζουν σε μενα,ειναι δυσαναλογα πολλα,πληρωνω ασανσερ-δεη κοιν.-συντηρηση-καθαρισμο κλπ περισσοτερα απο πολλα διαμερησματα που ειναι μεσα στην πολυκατοικια,συγκεκριμενα,σιγουρα πιο πολλα απο ολα τα διαμερισματα του πρωτου αλλα και του δευτερου οροφου (που καποια ειναι και μεγαλυτερα απο το δικο μου)!!!προσφατα προεκυψε μια ιδιαιτερα υψηλη δαπανη για βαψιμο ολου του κτιριου (1000 ευρω μονο σε μενα,σε κτιριο 15 διαμερισματων συνολικα!!!) και ετσι το προσεξα...

σε οσα αλλα ανεξαρτητα διαμερισματα εχω τσεκαρει,εχουν χιλιοστα περιπου τρεις φορες λιγοτερα!

 

ρωτωντας την -κακιασμενη,κουτσομπολα-διαχειριστρια,μου ειπε οτι επειδη το σπιτι μου ηταν αποθηκη στα χαρτια,του εβγαλαν εκ των υστερων τα χιλιοστα,"και ε... καπου δε μας εβγαιναν και εγινε ετσι μωρε..."

τι μπορω να κανω ωστε να μοιραστουν τα χιλιοστα οπως πρεπει,αναλογα με οροφο,του οτι ειναι εκτος πολυκατοικιας το μεγεθος κτλ???μπορω να μαθω καπου,πως βγαινουν τα χιλιοστα?υπαρχει αραγε καποιος συντελεστης για τα ανεξαρτητα διαμερισματα?μπορω να ζητησω αναδρομικα?

τα χιλιοστα μου ειναι εξωφθαλμα πολλα για τα τετραγωνικα μου...

αντι να πληρωνω κατι ψιλα για εξοδα της πολυκατοικιας,πληρωνω αναλογικα τα πιο πολλα...

εχει κανεις καμια ιδεα?δε μπορω να κοιμηθω με αυτο το θεμα,ειναι πολλα τα λεφτα...και τα δανεια τρεχουν...:(

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

ειχα διαβασει καπου εδω μεσα(γυρισα μερικες σελιδες πισω αλλα δε το βρηκα) πως ο κανονισμος σε πολυκατοικιες υποχρεωτικα αλλαζει μετα την παροδο 20-30 ετων.μπορει καποιος να γραψει(γνωστης φυσικα) αν οντως ισχυει αυτο?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

διαβαζω πολλα ποστ στα οποια αναφερεται οτι ο διαχειριστης δημιουργει προβληματα η ενας εκ των οικοπεδουχων επισης δημιουργει προβληματα. εχω την εξης απορια, με ποια λογικη ο οικοπεδουχος κανει σε πολλες περιπτωσεις οτι θελει η παιρνει πρωτοβουλιες η αλλαζει καταστατικα? απλα οικοπεδουχος ηταν οχι ο δερβεναγας, που γραφει οτι σαν οικοπεδουχος εχει περισσοτερα δικαιωματα απο τους αλλους ενοικους?και για τους διαχειριστες. τι σημαινει διαχειριστης?οτι κανει οτι θελει οποτε θελει παιρνει οποια πρωτοβουλια θελει κ δεν δινει λογο πουθενα?η πλειοψηφια των ενοικων δεν τον εξελεξε?αν δεν κανει εκλεγει καποιον αλλο κ τελειωνει η υποθεση. ειναι λαθος οπως το βλεπω το θεμα?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....

Σημερα παρελαβα το ηχοσυστημα απο αντικατασταση (z-5500,ειχε βλαβη)

Τελος παντων παω σπιτι 2 η ωρα ξεκιναω βαραω τερμα...3.05 ερχεται ενας απο διπλα πανω κατω δεν ξερω που ηταν,και μου κανει παραπονα (και με πολυ ειρωνικο υφακι,τελως παντων),εκεινη την στιγμη ζητησα συγνωμη γιατι πιστευα οτι επαιζα εντος ωρων κοινης ησυχια(εκ των υστερων αφου εψαξα στο ιντερνετ ειδα οτι ειναι απο τις 15,30-17,30 το καλοκαιρι) αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα...μου ειπε οτι ακομα και ωρες ΜΗ κοινης ησυχιας δεν μπορω να παιζω δυνατα,ειδικα με ανοιχτα παραθυρα (βεβαια δεν το ειπε ακριβως ετσι,πολυ ειρωνικα και με υφος) και παρολο που ψαχνω ενα μισαωρο τωρα δεν βρηκα τιποτα που να αναφερεται σε ορια εκτος των ωρων κοινης ησυχιας...

Αν καποιος εδω μεσα ξερει τιποτα θα παρακαλουσα να με διαφωτισει...γιατι μου την εσπασε ο συγκεκριμενος με το υφακι του,και αν δεν υπαρχει νομος που να μου το απαγορευει,θα παιζω τερμα μεχρι να κλεισουν τα ηχεια απο την θερμοκρασια :P .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...