Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως ακριβώς στα λέει είναι.

Αν η γραμμή σου είναι voip δεν θέλεις ένα οποιοδήποτε router και σίγουρα όχι του 50ευρου. Πρόσεχε μην κανείς αυτό το λάθος.

Σε πρώτη φάση θα σου έλεγα μήπως και καταφέρεις και τους πείσεις να σου δώσουν άλλο ρουτερ.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by vdeverak
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για φορητότητα, αλλά σε 2 αλλαγές συμβολαίων που έκανα το 20, έγινε αποκλειστικά online. Δεν ήταν απλή ανανέωση, αλλά αναβάθμιση σε νέο τύπο γραμμής και στις 2 περιπτώσεις, αλλά επειδή χρειάζονταν υπογραφή, η διαδικασία ήταν να στείλουν το συμβόλαιο με ένα mail και να τους απαντήσεις "συμφωνώ" για να προχωρήσει.

 

Sent from my Galaxy S10e

Καλησπέρα!

Μετά την παραλαβή του εξοπλισμού σε ενημέρωσαν για την ενεργοποίηση της "νέας" γραμμής;

Τον εξοπλισμό τον συνδέουμε αφού μας ενημερώσουν για την ενεργοποίηση ή από πριν;

Link to comment
Share on other sites

Σου το είπαμε ξανα και ξανα, πολλοί άνθρωποι εδώ μέσα. Η γραμμή σου είναι μια χαρά. Τα speedtest με servers δεν δείχνουν τι κατεβάζεις γιατί πχ μπορεί αυτοί οι servers να είναι φορτωμένοι ή η διασύνδεση της wind με αυτούς να έχει κάποιες καθυστερίσεις. Το torrent download είναι ένας "αντικειμενικός" δείκτης τι αλήθεια κατεβάζεις και αυτό δείχνει και εκεί είσαι περίπου 50/10 όπως μας λές το οποίο και ταιριάζει με το κλείδωμά σου του ρουτερ σου.

 

Αν θες την συμβουλή μου, μην τρώγεσαι με τα ρούχα σου παραπάνω. Το πιθανότερο αν αλλάξεις πάροχο (αν δεν είσαι στα ίδια) ότι θα μπλέξεις χειρότερα και μετά θα λες "τι έκανα" καθώς θα έχεις χάσει χρόνο και χρήμα.

 

Επίσης. Για να αλλάξεις ρουτερ να το σκεφτείς δύο φορές και να ξερεις τι κάνεις. Για να καταλάβεις τι εννοώ αν το τηλέφωνό σου είναι Voip (το συνδέεις ως συσκευή στο ρουτερ για να έχεις τηλέφωνο Αν και νομίζω στις 50άρες είναι ακόμα αναλογικό; Δεν είμαι σίγουρος για Wind.) μην ανακατεύεσαι με αλλαγή ρούτερ να βάλεις δικό σου (που πρέπει να είναι voip άρα μιλάμε για 150-200€) σε Wind γιατί δεν ξέρω ΑΝ και πόσο εύκολα δίνουν κωδικούς VoIP και αν εσύ ξέρεις να τα ρυθμίσεις όλα αυτά (νομίζω δεν ξέρεις). Τωρα αν έχει η wind κάποιον καλύτερο να σου δώσει αυτό οκ. Γίνεται. Άλλωστε (κακώς) δεν μας είπες ποιον ακριβώς ρουτερ σου έδωσε (μοντέλο δλδ).

 

Αυτά, Over and out.

 

δεν ξερω τι ακριβως γραμμη εχω .

μου εδωσαν το κλασικο ΖΤΕ το λευκο ΖΧΗΝ

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όπως ακριβώς στα λέει είναι.

Αν η γραμμή σου είναι voip δεν θέλεις ένα οποιοδήποτε router και σίγουρα όχι του 50ευρου. Πρόσεχε μην κανείς αυτό το λάθος.

Σε πρώτη φάση θα σου έλεγα μήπως και καταφέρεις και τους πείσεις να σου δώσουν άλλο ρουτερ.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

δεν δινουν καλυτερο...εχω αλλαξει 5 , στην αρχη ειχα κατι μαυρα δεν θυμαμαι μαρκα , και τωρα το ΖΤΕ το λευκο.

μεσα στη βδομαδα μου στελνουν καινουριο ΖΤΕ ετσι ειπαν. Καλυτερο λεει δεν δινουν.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Μετά την παραλαβή του εξοπλισμού σε ενημέρωσαν για την ενεργοποίηση της "νέας" γραμμής;

 

Τον εξοπλισμό τον συνδέουμε αφού μας ενημερώσουν για την ενεργοποίηση ή από πριν;

Σου έρχεται sms να ειδοποιήσουν ότι έγινε η αλλαγή και να συνδέσεις το router. Στη δικιά μου περίπτωση, και στις 2 φορές που έγινε το κατάλαβα επειδή σταμάτησε να δουλεύει το παλιό, πριν ακόμη μου στείλουν μήνυμα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έγραψα, γιατί αρχικά το θεώρησα αμελητέο, αλλά το αιώνιο "μπάχαλο" και ασυνεννοησία της WIND ξαναχτυπά. Αν και φταίει επίσης η εταιρία "Ώθηση", που ασχολείται με τα συμβόλαιά της.

 

Στο συμβόλαιο έβαλαν ως επικοινωνία άλλο κινητό από αυτό που δήλωσα. Βρήκαν μάλλον 2 κινητά WIND στο όνομα της μητέρας μου (το δικό της και της αδερφής μου) και διάλεξαν ένα στην τύχη (της αδερφής μου). Τώρα εκείνη λαμβάνει όλα τα νεότερα και βρίσκεται στην επαρχία. Η ACS με ψάχνει από την Πέμπτη για να μου παραδώσει το ρούτερ και δεν μπορεί να με καλέσει. Επιπλέον, το e-mail που είχα δηλώσει ως επικοινωνία και για e-bill, δεν υπάρχει στο συμβόλαιο (το άφησαν κενό) και έβαλαν ο λογαριασμός να έρχεται με SMS (στης αδερφής μου).

 

Και μου λένε ότι δεν γίνεται ν' αλλάξουν αυτά, μέχρι να γίνει η ενεργοποίηση. :happy: Πραγματικά ό,τι να 'ναι. Εντάξει, έχουμε πολλά χρόνια WIND και σε πολλές γραμμές χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, αλλά είναι κάτι λεπτομέρειες που δεν μπορείς να μην κράξεις. :p

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone έχει το παρακάτω εργαλείο για να δεις σε ποιο σημείο είναι η αίτηση, ημερομηνία ενεργοποίησης κλπ. Η WIND έχει κάποιο αντίστοιχο; Γιατί δεν βρίσκω κάτι...

 

https://www.vodafone.gr/ypostirixi/order-tracking/

Link to comment
Share on other sites

Μπα, μόνο αν καλέσεις. Βέβαια σε ενημερώνουν κάποια στιγμή με sms για την ημερομηνία ενεργοποίησης έως και 5-6 μέρες πριν.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που έγινε η ενεργοποίηση στη WIND, το ίδιο πακέτο 50 D.P. που αγόρασα στα 28€ πριν 18 μέρες, τώρα το έβαλαν 26€! :wacko: Επίσης και η 100άρα σε προσφορά, στα 33€.

 

Η ταχύτητα (Α/Κ) δεν είναι ακριβώς αυτή που περίμενα, ειδικά στο upload περίμενα 9-10, αλλά σίγουρα καλύτερα από το 30/3 της Vodafone (δεν έδινε 50) στα ίδια λεφτά... Στο speedtest οριακά αγγίζει τα 40 down και 5,9 up.

 

2021-01-30-000218.png

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν το λες και άσχημο νούμερο, σε σχέση με την ADSL γραμμή που έχεις σκάρτα 1Mbps upload είσαι κομπλέ ✌️
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που έγινε η ενεργοποίηση στη WIND, το ίδιο πακέτο 50 D.P. που αγόρασα στα 28€ πριν 18 μέρες, τώρα το έβαλαν 26€! :wacko: Επίσης και η 100άρα σε προσφορά, στα 33€.

 

Η ταχύτητα (Α/Κ) δεν είναι ακριβώς αυτή που περίμενα, ειδικά στο upload περίμενα 9-10, αλλά σίγουρα καλύτερα από το 30/3 της Vodafone (δεν έδινε 50) στα ίδια λεφτά... Στο speedtest οριακά αγγίζει τα 40 down και 5,9 up.

 

2021-01-30-000218.png

 

Πρόσφατα έληξε και εμένα το συμβόλαιο μου (50αρα με 28€) και με πίεσαν να ανανεώσω στα ίδια. Όταν τους έλεγα για καλύτερη τιμή στην 100αρα που ήθελα δεν μου την έδιναν με τίποτα κάτω από 35€. Η πλάκα είναι ότι τελικά πήγα στην nova με 30€ και τώρα την κατέβασαν στα 33€ για όλους αλλά πριν μια εβδομάδα δεν ήθελαν να μου την δώσουν κάτω από 35€. Απλά γελοίοι. Δεν το μετάνιωσα καθόλου που έφυγα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν μας δίνει η wind ipv6? Είναι ρύθμιση στο ρουτερ? Έχω το ZTE H288A με vdsl 50.

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν μας δίνει η wind ipv6? Είναι ρύθμιση στο ρουτερ? Έχω το ZTE H288A με vdsl 50.

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

 

Δεν δίνει IPv6 η WIND. Όχι ακόμα τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο λογικο ειναι σε βλαβη 100αρας γραμμης (χαμηλο download) να ζηταει η wind να τους δωσω τη mac με δικαιολογια να κανουν τον ελεγχο? Υπ'οψην οτι ηρθε τρεις φορες τεχνικος δικος τους για ελεγχο με δικο του ρουτερ ,δεν εμπιστευονται ουτε τα 2 δικα τους ρουτερς ουτε και το δικο μου και βρηκε το download χαμηλο.

Μεχρις στιγμης κανενα αποτελεσμα μια εβδομαδα εως σημερα και ακομα ψαχνουν (?)

Link to comment
Share on other sites

η πονηρία - κακοήθεια της Wind έγκειται στην πολύ μεγάλη διαφορά μεταξύ της αρχικής τιμής και της τιμής δέσμευσης

για παράδειγμα στην 100Mbps σύνδεση που αναφέρθηκε η τιμή αορίστου είναι 74€ ενώ με 24μηνη δέσμευση 33€

αν μπεις σ' αυτό το συμβόλαιο καλοβλέπωντας το ποσό των 33€ μηνιαίως και για οποιοδήποτε λόγο αναγκαστείς να το σπάσεις θα αναγκαστείς να το πληρώσεις χρυσάφι ως ποινή πρόωρης αποχώρησης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βρεθεί λόγος εύκολα να σπάσεις ένα τέτοιο συμβόλαιο. Εγώ που το έχω στα 27€ ειδικά δεν θα έβρισκα εύκολα τέτοια τιμή για 100αρα. Στην περίπτωση που έχεις τεχνικά προβλήματα που δεν μπορούν να επιλυθούν δεν θα πληρώσεις κάτι αν θες να φύγεις. Οπότε ποιο το πρόβλημα;

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

:mad: - 30 του ιανουαριου εληξε ο λογαριασμος και στις 2 φεβρουαριου αρχισε η wind τα μηνυματα για προβληματα στην συνδεση σταθερου-ενημερωση συνεργαζομενων εταιριων και τα γνωστα, σιγα ρε τσιπηδες,αλλος λογαριασμος δεν ειχε ληξει να πεις ειχα υπολοιπο, τοση πρεμουρα σας επιασε για 21,5 ευρω δηλαδη;

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι κάνουν μου τα είχε πει πολύ γνωστό μου πρόσωπο. Παλιότερα είχαν και άμεση φραγή κλήσεων. Στην Vodafone δεν είναι έτσι στην δε Cosmote αν το ποσό δεν υπερβαίνει τα 60 ευρώ δεν στο κόβουν.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες επειδή σε κάνα δυμηνο περίπου λήγει το ένα συμβόλαιο (έχω 3 συμβόλαια) στην wind και επειδή γενικά είμαι ευχαριστημένος θέλω να να μείνω αλλά με καλύτερη τιμή τώρα έχω vdsl 50 με αστικά υπεραστικά και 5 ώρες προς κινητά με 24 ευρώ τον μήνα θέλω να μου πείτε με ποιόν τρόπο θα μπορέσω να πάρω καλύτερη τιμή.

Από ότι διάβασα με φορητότητα πλέον το ρισκάρεις πολύ και παίζει να βγεις χαμένος σωστά;;

Κάποιος που έκανε κάτι με επιτυχία ώστε να πάρει καλύτερη τιμή να μας πει το κόλπο;;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τιμή είναι τα 24 ευρώ για το πακέτο που έχεις. Δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο και το κυριότερο να είσαι ευχαριστημένος από την σύνδεση και τις ταχύτητες ;)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ληγει η wind 11 Μαιου....αν ληξει και δεν κανω συμβολαιο κανει ανανεωση μονο του ;
My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ληγει η wind 11 Μαιου....αν ληξει και δεν κανω συμβολαιο κανει ανανεωση μονο του ;

 

Αν λήξει χωρίς να ανανεώσεις, ο επόμενος λογαριασμός θα βγεί χωρίς τις εκπτώσεις που είχες (αν είχες).

Link to comment
Share on other sites

Αν λήξει χωρίς να ανανεώσεις, ο επόμενος λογαριασμός θα βγεί χωρίς τις εκπτώσεις που είχες (αν είχες).

 

ωραια θα το κοψω τοτε...παω για vodafone ηρθε οπτικη κατω απο το σπιτι.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Για να λάβετε τις απαραίτητες πληροφορίες, θα χρειαστεί να επικοινωνήσετε τηλεφωνικά με εξειδικευμένο εκπρόσωπο στο 2105100380, από Δευτέρα έως Παρασκευή και μεταξύ των ωρών 09:00-19:00.

 

Κάνα μήνα πριν λήξει πάρε τηλέφωνο στον παραπάνω αριθμό πες ότι τελειώνει το συμβόλαιο σου σε μερικές μέρες κι ότι έχεις προτάσεις κι από άλλους παρόχους. Κάνε ένα μικρό παζάρι σύγκρινε με τις τότε τιμές του ανταγωνισμού και αποφασίζεις ;)

Εγώ τον περασμένο Οκτώβριο κατάφερα και διατήρησα το πακέτο μου στην ίδια τιμή παίρνοντας όμως τριπλάσιο χρόνο ομιλίας προς όλους ( κινητά) και διατήρησα φυσικά και τα 120' δωρεάν κάθε μήνα στο κινητό μου Myf2go.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

ωραια θα το κοψω τοτε...παω για vodafone ηρθε οπτικη κατω απο το σπιτι.

Κάνε αίτηση χθες, γιατί η ενεργοποίηση της οπτικής καθυστερεί.

Link to comment
Share on other sites

Αν λήξει χωρίς να ανανεώσεις, ο επόμενος λογαριασμός θα βγεί χωρίς τις εκπτώσεις που είχες (αν είχες).

 

Τι συμβολαιο εχεις? Αν μιλαμε για 24αρα συνδεση τοτε το πιο πιθανο ειναι να μην αλλαξει κατι στο λογαριασμο. Θα συνεχισει με το ιδιο ποσο χωρις να υπαρχει ανανεωση συμβολαιου.

Το δικο μου εχει ληξει πανω απο χρονο. Δεν με πηραν ποτε για ανανεωση, και καποια στιγμη που πηρα εγω τηλεφωνο , μου ειπαν οτι θα με παρει το αρμοδιο τμημα αλλα δεν με πηρε ποτε.

Απο τοτε και μεχρι σημερα πληρωνω το ιδιο ποσο που ειχα οσο ημουν σε συμβολαιο.

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...