Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην γειτονια μου εχει βαλει οπτικη ινα η wind..αυτο σημαινει οτι σε οποιαδηποτε αλλη εταιρια παω,η καθε πιθανη βλαβη θα περασει πρωτα απο wind?

Βαση αυτου προτεινεις να παω σε wind?

και κατι ακομα,εσυ στα χρονια που εχεις wind εισαι ευχαριστημενος γενικα; απο ολο το πακετο.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα να ξεκαθαρίσεις αν έχει βάλει όντως οπτικές ίνες. Στο λέω γιατί προ 7-8 ετών γύριζαν πωλητές της wind στη γειτονιά μου για να πουλήσουν συνδέσεις λέγοντας πως έχουμε βάλει οπτικές ίνες, ενώ στην πραγματικότητα τίποτα τέτοιο δεν συνέβαινε και σε έβαζαν σε απλό adsl και σε συνδυασμό με την μεγάλη απόσταση από το ΑΚ ήταν μια απογοήτευση. Ήμουν σε άλλο πάροχο τότε και έπιανα max 5mbps (2,5+ χλμ απόσταση), ενώ η θεία μου από κάτω ακριβώς που πήγε σε wind έπιανε 1mbps λιγότερο.

 

 

Λόγω της άθλιας κατάστασης με το adsl που δεν παλευόταν, το καλοκαίρι του 15 πάω στη wind με vdsl με την τιμή των 32€ για 50άρα. Όλα καλά για 5 χρόνια, κανένα πρόβλημα. Ένα βράδυ μόνο που είχε σταματήσει να συγχρονίζει το router κατά τις 02:30 έπεσα για ύπνο και το πρωί είχε επανέλθει. Κάτι άλλο δεν μπορώ να θυμηθώ.

Στο τέλος της διετίας έπαιξα το παιχνίδι της φορητότητας, και κατάφερα να ρίξω την τιμή στα 16,5€.

 

Προς το τέλος της επόμενης διετίας (καλοκαίρι 2019) και ενώ είχε πάει γύρω στα 18-19 με κάτι αυξήσεις μου το ανανέωσαν από μόνοι τους αφού με πήραν τηλέφωνο στην ίδια ακριβώς τιμή. Και να φανταστείς δεν ξέρω πως το είχαν κάνει, αλλά στο σύστημά τους δεν φαινόταν στους πωλητές που με έπαιρναν κατά καιρούς για προσφορές ότι έχω vdsl, αλλά έως 24. Δεν με πίστευαν αρχικά όταν τους έλεγα ότι έχω 50άρα με αυτήν την τιμή.

Από το Μάρτιο φέτος άρχισαν να με ενοχλούν για το γεγονός ότι στην περιοχή μου θα κόψει τέλος Αυγούστου ο ΟΤΕ το δίκτυο χαλκού και δεν θα έχω τηλέφωνο, με μόνη λύση να πάω σε fiber 100 πληρώνοντας ακριβότερα. Αφού το καθυστέρησα αρκετά, κοιτώντας να διασταυρώσω όσο μπορώ και με ΟΤΕ αν αληθεύει κάτι τέτοιο, αρχές Οκτώβρη έκανα τη μετάβαση σε fiber 100άρι. Και επειδή από τα 30 που το έδιναν αρχικά, μετά πήγε η προσφορά στα 29 και τέλος στα 27€ το μήνα, τελικά δέχτηκα. Γιατί μιλάμε για 8€ διαφορά για τους επόμενους 10 μήνες στην ουσία(μετά μου το είχαν πει πως αναγκαστικά πρέπει να πάω εκεί) και πήρα και νέο ρούτερ καλύτερο.

 

Βέβαια το fiber δεν λέει και τίποτα ιδιαίτερο, καθώς η οπτική ίνα πάει μέχρι την καμπίνα, δεν έρχεται στο σπίτι μου. Έτσι κι αλλιώς έπιανα στάνταρ 140mbps θεωρητικά από την καμπίνα, για αυτό δεν υπήρχε ανάγκη να έρθει μέχρι το σπίτι. Αν δεν τα πιάνεις τότε σου φέρνουν ή αν επιλέξεις να πας σε 200άρα.

Αλλά ναι, συνολικά θα έλεγα πως είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Και χωρίς να είναι το δίκτυο της wind εδώ, όπως είπα πριν.

Link to comment
Share on other sites

εδω στην γειτονια μου σκαβανε πριν κανα χρονο.. ειχα ρωτησει τα παιδια που εσκαβαν τι κανουν κ μου ειπαν οτι περνανε οπτικη ινα wind. Τα καφαο εδω στη γειτονια εχουν πανω το λογοτυπο της wind. οποτε ναι..εχουν περασει fiber..δεν νομιζω να ειναι ψεμματα. Επισης απο τοτε ξεκινησαν να δινουν vdsl ο οτε και η νοβα.

Τωρα με εως 24 δεν εχω πιασει ποτε εδω κ 12 χρονια πανω απο 8,5.

 

Η ανησυχια μου ειναι για τις πραγματικες ταχυτητες και την αξιοπιστια της εταιριας. Δεν εχω ακουσει τα καλυτερα. γι αυτο ρωταω. εσυ εχεις πετυχει πολυ καλη τιμη!

δεν το συζητω! Σκεφτομαι να παω σε 100αρα με wind αλλα κολλαω μην μπλεξω

Link to comment
Share on other sites

Ε, αν είναι έτσι και είναι πραγματικά οπτικές σαφώς και δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Εγώ είχα περάσει τα πρώτα χρόνια με adsl σε γραμμή isdn που ήταν ότι χειρότερο με την απόσταση που έχω από το κέντρο. Μιλάμε για 2,5mbps μέχρι να αλλάξω πάροχο που με έκανε ξανά pstn και πήγα στα 4-4,5 άντε καμία φορά 5. Αν ήμουν στα 8,5 θα ήμουν ευτυχισμένος εκείνες τις εποχές.

 

Στις μέρες μας θες VDSL, είναι ανάγκη πλέον πιστεύω και όχι πολυτέλεια. Η ταχύτητα είναι συγκεκριμένη, δεν είναι δυνατό να μην συγχρονίσεις εκεί που πρέπει, ειδικά αν έχεις καφαο κοντά. Τώρα αν εννοείς την ταχύτητα στη σύνδεση της wind με το εξωτερικό, προσωπικά πάντα, δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα. Στις μέρες του lockdown που έβλεπα 25 στα speed test δεν το θεωρώ πρόβλημα.

 

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

εδω στην γειτονια μου σκαβανε πριν κανα χρονο.. ειχα ρωτησει τα παιδια που εσκαβαν τι κανουν κ μου ειπαν οτι περνανε οπτικη ινα wind. Τα καφαο εδω στη γειτονια εχουν πανω το λογοτυπο της wind. οποτε ναι..εχουν περασει fiber..δεν νομιζω να ειναι ψεμματα. Επισης απο τοτε ξεκινησαν να δινουν vdsl ο οτε και η νοβα.

Τωρα με εως 24 δεν εχω πιασει ποτε εδω κ 12 χρονια πανω απο 8,5.

 

Η ανησυχια μου ειναι για τις πραγματικες ταχυτητες και την αξιοπιστια της εταιριας. Δεν εχω ακουσει τα καλυτερα. γι αυτο ρωταω. εσυ εχεις πετυχει πολυ καλη τιμη!

δεν το συζητω! Σκεφτομαι να παω σε 100αρα με wind αλλα κολλαω μην μπλεξω

να δεις τον ελεγχο διαθεσιμοτητας στη σελιδα της wind για να επιβεβαιωσεις οτι οντως σε καλυπτει η συγκεκριμενη καμπινα.

Link to comment
Share on other sites

εδω στην γειτονια μου σκαβανε πριν κανα χρονο.. ειχα ρωτησει τα παιδια που εσκαβαν τι κανουν κ μου ειπαν οτι περνανε οπτικη ινα wind. Τα καφαο εδω στη γειτονια εχουν πανω το λογοτυπο της wind. οποτε ναι..εχουν περασει fiber..δεν νομιζω να ειναι ψεμματα. Επισης απο τοτε ξεκινησαν να δινουν vdsl ο οτε και η νοβα.

Τωρα με εως 24 δεν εχω πιασει ποτε εδω κ 12 χρονια πανω απο 8,5.

 

Η ανησυχια μου ειναι για τις πραγματικες ταχυτητες και την αξιοπιστια της εταιριας. Δεν εχω ακουσει τα καλυτερα. γι αυτο ρωταω. εσυ εχεις πετυχει πολυ καλη τιμη!

δεν το συζητω! Σκεφτομαι να παω σε 100αρα με wind αλλα κολλαω μην μπλεξω

 

Καταρχάς, βάλε τη διεύθυνσή σου εδώ (πρώτα τον ΤΚ), ώστε να δεις τι σου δίνει.

 

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/diathesimotita-diktiou/

 

Είχαμε 2 χρόνια 50αρι VDSL WIND στην Καλαμάτα, από καμπίνα της WIND και δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα. Φουλ 50 η ταχύτητα.

 

Υ.Γ. Πρόσφατα το καταργησαμε, γιατί τ' αδέρφια μου δεν είναι τώρα εκεί, αφού τα Πανεπιστήμια τους είναι κλειστά.

Link to comment
Share on other sites

και το οτι θα αναλαβει η wind τα τυχον προβληματα ειναι καλο;;:p:p εχεις εμπειρια απο vdsl της wind??

 

Ναι, έφυγα το 2013 από τη Forthnet επειδή για άγνωστους λόγους (βλακώδη πολιτική το λέω εγώ, αφού αργότερα κατάλαβε το λάθος και έδωσε) δεν έδινε vdsl στην περιοχή μου που μόλις είχε εγκαταστήσει ο ΟΤΕ.

Για να ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου ποιός πάροχος έχει εγκαταστήσει δίκτυο ινών στην περιοχή σου, ψάξε σ' αυτό το χάρτη.

Όπως επιβεβαίωσε και άλλος συμφορουμίτης, σε περίπτωση βλάβης στο KV, έχει πρόσβαση σ' αυτό ΜΟΝΟΝ ο πάροχος που το έχει εγκαταστήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολα τα παιδια για τις απαντησεις!

Στον χαρτη λοιπον,δειχνει οτι στην περιοχη μου ολα τα καφαο ειναι wind. Και υπαρχουν 3 σε αποσταση 50 και 100 μετρων απ το σπιτι μου.

Αυτο που ηθελα να σας πω ειναι οτι σε επικοινωνια που ειχα με τον ΟΤΕ σημερα μου ειπαν οτι δεν υπαρχει vdsl διαθεσημοτητα στην περιοχι μου.

Αυτοι δεν θα νοικιαζαν γραμμες απ την wind? η σκεφτομαι λαθος?

 

Στην σελιδα της wind μου δινει διαθεσιμοτητα μεχρι 200αρα γραμμη. Γενικα ολα ειναι διαθεσιμα απο την wind στην περιοχη μου. Και τωρα σας

ρωτω ξανα. Να το τολμησω; Στα 12 χρονια που ειμαι στη νοβα οι ταχυτητες μου οι εως 24 ειναι τραγικες. (τοπ 7,5-8,5 με πολλα σκαμπανεβασματα απο 3 ως 5)

 

* Επισης ο απο πανω μου εχει vdsl κοσμοτε..πως γινεται οταν μου ειπαν στο τηλεφωνο οτι δεν υπαρχει στην περιοχη μου;

καταλαβαινετε γιατι μπερεδευομαι κ εγω

Edited by Hernan
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολα τα παιδια για τις απαντησεις!

Στον χαρτη λοιπον,δειχνει οτι στην περιοχη μου ολα τα καφαο ειναι wind. Και υπαρχουν 3 σε αποσταση 50 και 100 μετρων απ το σπιτι μου.

Αυτο που ηθελα να σας πω ειναι οτι σε επικοινωνια που ειχα με τον ΟΤΕ σημερα μου ειπαν οτι δεν υπαρχει vdsl διαθεσημοτητα στην περιοχι μου.

Αυτοι δεν θα νοικιαζαν γραμμες απ την wind? η σκεφτομαι λαθος?

 

Στην σελιδα της wind μου δινει διαθεσιμοτητα μεχρι 200αρα γραμμη. Γενικα ολα ειναι διαθεσιμα απο την wind στην περιοχη μου. Και τωρα σας

ρωτω ξανα. Να το τολμησω; Στα 12 χρονια που ειμαι στη νοβα οι ταχυτητες μου οι εως 24 ειναι τραγικες. (τοπ 7,5-8,5 με πολλα σκαμπανεβασματα απο 3 ως 5)

 

* Επισης ο απο πανω μου εχει vdsl κοσμοτε..πως γινεται οταν μου ειπαν στο τηλεφωνο οτι δεν υπαρχει στην περιοχη μου;

καταλαβαινετε γιατι μπερεδευομαι κ εγω

Εγώ πάντως 2 χρόνια με 100 wind δεν είχα ποτέ θέμα.

Και η 100αρα δεν είναι ποτέ 100αρα,πάντα μου δείχνει 120-130!!!

 

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε siberiantiger μενεις Νικαια; εγω ειμαι Κορυδαλλο. Απ οτι ειδα στο χαρτη που μου εστειλε ενα παιδι πιο πανω τις περιοχες μας τις εχει η wind.

Σκεφτομαι να κανω την αλλαγη. Αλλα ακομα προσπαθω να μαζεψω πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε siberiantiger μενεις Νικαια; εγω ειμαι Κορυδαλλο. Απ οτι ειδα στο χαρτη που μου εστειλε ενα παιδι πιο πανω τις περιοχες μας τις εχει η wind.

Σκεφτομαι να κανω την αλλαγη. Αλλα ακομα προσπαθω να μαζεψω πληροφοριες.

Ναι Νίκαια είμαι.

 

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε siberiantiger μενεις Νικαια; εγω ειμαι Κορυδαλλο. Απ οτι ειδα στο χαρτη που μου εστειλε ενα παιδι πιο πανω τις περιοχες μας τις εχει η wind.

Σκεφτομαι να κανω την αλλαγη. Αλλα ακομα προσπαθω να μαζεψω πληροφοριες.

 

Βασικά τζάμπα αγχώνεσαι. Αν είναι να σου τύχει κάτι, θα σου τύχει με οποιαδήποτε εταιρία. :p Απλά στις άλλες (και κυρίως τη μεγάλη), θα έχεις λίγες παραπάνω πιθανότητες να διορθωθεί το (υποθετικό) πρόβλημα και μάλιστα πιο γρήγορα. Βέβαια, οι καμπίνες εκεί είναι της WIND, οπότε ίσως δεν έχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε siberiantiger μενεις Νικαια; εγω ειμαι Κορυδαλλο. Απ οτι ειδα στο χαρτη που μου εστειλε ενα παιδι πιο πανω τις περιοχες μας τις εχει η wind.

Σκεφτομαι να κανω την αλλαγη. Αλλα ακομα προσπαθω να μαζεψω πληροφοριες.

Αν το καλώδιο του σπιτιού μέχρι την ρεγκλετα είναι οκ προχώρα άφοβα.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Βασικά τζάμπα αγχώνεσαι. Αν είναι να σου τύχει κάτι, θα σου τύχει με οποιαδήποτε εταιρία. :p Απλά στις άλλες (και κυρίως τη μεγάλη), θα έχεις λίγες παραπάνω πιθανότητες να διορθωθεί το (υποθετικό) πρόβλημα και μάλιστα πιο γρήγορα. Βέβαια, οι καμπίνες εκεί είναι της WIND, οπότε ίσως δεν έχει διαφορά.

 

Δεν ειναι θεμα αγχους αγαπητε :p απλα θελω να κανω την πιο σωστη επιλογη..βασικα οσο σωστη μπορει να ειναι! Γι αυτο κ ζητω αποψεις!

οι καμπινες ειναι της wind. Βασικα οτι vdsl καμπινα υπαρχει εδω γυρω ειναι wind.

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν το καλώδιο του σπιτιού μέχρι την ρεγκλετα είναι οκ προχώρα άφοβα.

 

Αυτο πως μπορω να το τσεκαρω;;

Link to comment
Share on other sites

Πλήρης άγνοια. Αν μετά από όλα αυτά επιμένεις ότι έκανες σύνδεση 24αρα. Δεν έκανες 24αρα, γιατί ΔΕΝ υπάρχει 24αρα. Έβαλες την κλασική adsl που είναι ΕΩΣ 24. Έχεις χάλια ταχύτητα που είναι φυσιολογικό βάσει των περιορισμών που θέτει η τοποθεσία σου, και επιμένεις ότι μπορεί να την φτιάξεις χωρίς να αλλάξεις τεχνολογία. Όταν σου λέμε ότι δεν γίνεται, γιατί μόνο με vdsl την οποία θεωρείς ακριβή θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα, συνεχίζεις το ίδιο βιολί και με έλλειψη ουσιαστικών επιχειρημάτων με αποκαλείς χαζό. Οκ, οποίος διαβάζει καταλαβαίνει.

 

 

 

Sent from my Galaxy S10e

 

επειδη οποιος διαβαζει καταλαβαινει,ας δει αυτο:

 

https://www.insider.gr/epiheiriseis/129013/giati-i-wind-pyrobolei-ta-podia-tis

 

https://www.white-pages.gr/arithmos/2105100282

 

και ολοι αυτοι που υπογραψαν ενα συμβολαιο ,οπως θα δεις πανω και κατω στα λινκ και νιωθουν απαγοητευμενοι,δεν εχουν και αυτοι επιχειρηματα και η εταιρεια που μου λεει οτι εχω δικιο ,δενε χει αυτη επιχειρηματα και εχεις εσυ που το μονο επιχειρημα που εχεις ειναι να λες οτι δενε χω επιχειρημα ενω σου εχω δωσει τοσα πολλα,της λογικης ,του νομου και της κοροιδιας και εσυ συνεχιζεις και το μονο που λες ειναι για μια εταιρεια που εχει ως πρακτικη της να κοροιδευει τον κοσμο ,να την επιβραβευσω κανοντας νεο συμβολαιο πληρωνοντας περισοτερα χρηματα ..μηπως τελικα εισαι απο αυτα τα εταιρικα παιδιακια που γυρνπυν τα φορουμ για να τσιμπησουν πελατες που τους κοροιδευει η εταιρεια? και γιαυτο την χρυσωνεις συνεχεια?? γιατι αν ηταν ολοι οι ελληνες σαν εσενα που δεν προσπαθουν να βρουν το δικιο τους αλλα την τρωνε τοτε δεν θα ειμασταν ακομα ελευθεροι..τοπιασες??? δες λοιπον την εταιρεια που δενε χεις προβλημα.

δεν ξερω τι απο τα 2 εισαι..εντεταλμενος η' κοροιδο..γιατι οπως ειπες ΕΣΥ πιο κατω:

 

Στο λέω γιατί προ 7-8 ετών γύριζαν πωλητές της wind στη γειτονιά μου για να πουλήσουν συνδέσεις λέγοντας πως έχουμε βάλει οπτικές ίνες, ενώ στην πραγματικότητα τίποτα τέτοιο δεν συνέβαινε και σε έβαζαν σε απλό adsl και σε συνδυασμό με την μεγάλη απόσταση από το ΑΚ ήταν μια απογοήτευση. Ήμουν σε άλλο πάροχο τότε και έπιανα max 5mbps (2,5+ χλμ απόσταση), ενώ η θεία μου από κάτω ακριβώς που πήγε σε wind έπιανε 1mbps λιγότερο.

/QUOTE]

 

 

και ξαναπηγες εκει να κανεις συνδεση? στην εταιρεια που εσυ ο ιδιος λες οτι σε κοροιδεψε ,αρα το εχει τακτικη και κοροιδευει,και την συστηνεις να παει ο herman.καπου τοχεις χασει ...

 

στο θεμα μου τωρα εχω 1 λυση : να φυγω.

 

δεν προκειται να κανω ποτε αυτο που εσυ λες σαν λυση ,να την επιβραβευσω και να παω σε μεγαλυτερη ταχυτητα,που ειναι τουλαχιστον ραγιαδικη σκεψη.

 

ειχα αλλες 2 επικοινωνιες αυτην την εβδομαδα..οπως λενε καταγγελοντας και αλλοι χρηστες της φετινης χρονιας και το αρθορ στα λινκ ,η ιδια κοροιδια.μαλιστα ενας ακολουθησε την διαδικασια που ηξερα στον οτε επειδη απειλησα οτι θα κανω μυνηση, μου εδωσε κωδικο,ειπε οτι θα ερθει τεχνικος του οτε με μυνημα και ο τεχνικος μαντεψτε,δεν ηρθε ποτε..γιατι αυτη η εταιρεια,οπως λενε και τα αρθρα,ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΚΥΡΙΕ ΜΑΡΚΟ,ΤΑ ΑΡΘΡΑ????, ειναι λαμογια του κερατα που κροιδευουν τον κοσμο..και το ξερω γιατι το ιδιο κανουν και ορισμενες ασφαλιστικες,μου ετυχε και εκει.

 

το επομενο βημα καταγγελια στην ΕΕΤ και αναποφανθει οτι δεν μπορω να κανω τιποτα,εχω ηχογραφησει τις συνομιλιες τους που παραδεχονται οτι εχουν αδικο και οτι δεν εχω ταχυτητα και εχω και τα μυνηματα στο κινητο για την βλαβη οτι υφισταται,παροτι ουσιαστικα ειναι ψεμα.μου αρκουν για να τους καταγγειλω,τοτε θα απλα θα φυγω χωρις να πληρωσω κανενα προστιμο,μεταφορα αλλου...

 

 

 

 

Καλησπερα παιδια

Ηθελα την γνωμη σας για το αν ειναι καλη ιδεα να παω wind. Αυτη την στιγμη ειμαι στη νοβα και τα πραγματα σε θεμα

ιντερνετ ειναι λιγο τραγικα (7-8 στην καλυτερη) η wind πριν περιπου ενα χρονο εσκαβε στη γειτονια μου κ περασε οπτικη

ινα κ το καφαο ειναι στα 50 μετρα απ το σπιτι μου. Αλλα απο οσα εχω διαβασει εδω στο φορουμ δεν ειμαι τοσο σιγουρος αν

πρεπει να παω wind η να επιλεξω cosmote ας πουμε. Μιλαω για vdsl φυσικα. Τι θα κανετε στη θεση μου;

 

μετα απο αυτα τα 2 λινκ που παρεθεσα ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ ΙΔΕΑ φιλε..ουτε να το σκεφτεις..εγω μονο cosmote ,hcn ,φορτθνετ που εχω στην περιοχη μου.και ας ξοδευτω παραπανω .15 χρονια ειχα το κεφαλι μου ησυχο.τα ιδια περσε και μια κοπελλα διπλα μου με βονταφον.

 

δεν παρακολούθησα από την αρχή την κουβέντα αλλά από ότι κατάλαβα κλειδώνεις πολύ χαμηλά.

 

φαντάζομαι δοκίμασες και ΑΛΛΟΝ διαφορετικό ρούτερ να επαληθεύσεις το ίδιο χαμηλό κλείδωμα (μπορεί ο δικός σου να έχει χαλάσει ή να κλειδώνει ADSL και όχι ADSL+). Φαντάζομαι επίσης ο ηλεκτρολόγος να έκανε μέτρηση στην είσοδο της οικοδομής (στην "ρεγκλέτα" στο ντουλάπι) πόσο κλειδώνει εκεί για να αποκλειστεί η περίπτωση βλάβης στην καλωδίωση της οικοδομής/διαμερίσματος.

 

Αν αυτά έγιναν..

Χρησιμοποιώντας το google maps δες την απόστασή σου από τον ΟΤΕ της περιοχής σου (πορεία με τα πόδια από το σπίτι σου στον ΟΤΕ) καθώς εκεί έχουν τα DSLAM οι αλλοι πάροχοι (νοικιάζουν χώρο μέσα). Δες αν συμφωνεί (χοντρικά) με την παρακάτω εικόνα

care4444.png

Για να κλειδώνεις 2mbps πρέπει να είσαι 5χλμ μακριά και βάλε. είναι έτσι;

δλδ ανάλογα την απόσταση (με πόδια) από τον ΟΤΕ αν ταιριάζει με την ταχύτητα που πιάνεις. Εχει τύχει ο ΟΤΕ να δώσει χάλια γραμμή (χαλκό δλδ) και να μην κλειδώνει σωστά. Εγώ μου έχουν αλλάξει (μετά από παράπονα της Forthnet στον ΟΤΕ) χάλκινη γραμμή, δλδ μου έδωσαν άλλο ζεύγος από αυτά που έρχονταν στο σπίτι μου, και βελτιώθηκα στο ίδιο σπίτι 2mbps επιπλέον (από 15 πήγα 17mbps και upload από 800 στα 1020kbps).

 

Αν τίποτα από τα παραπάνω ΔΕΝ παίζει τότε όπως ξέρεις έχει δικαίωμα υπαναχώρησης από συμβόλαιο εντός 14 ημερών από την ενεργοποίηση (και όχι υπογραφή) της υπηρεσίας με την wind χωρίς πρόστιμο.

 

φιλε σε παρακαλω αν θελεις διαβασε πρηγουμενα ποστ οπου τα εξηγω ολα,και τα τεχνικα που αναφερεις και που βρισκομαι κ.λ.π. αποτι καταλαβες ειναι ολα οκ με συναινεση του ηλεκτρολογου οτι ειναι μονο θεμα εταιρειας και γραμμης.ειχε και αυτος τετοιο θεμα καποτε και τραβηξε τα ιδια.το ελυσε φευγοντας απο την εταιρεια.γιατι τοσα χρονια δεν ειχα ποτε προβλημα ουτε εγω ουτε καποιος αλλος ακομα και σαυτην την κωλοεταιρεια που ειχαν καποιοι στην οικοδομη μου..αποτι φαινεται αλλαξε πολιτικη και κερδοσκοπει κοροιδευοντας κοσμο.και ειμαι και εγω ενα τετοιο θυμα της λαμογια της.

Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

Τι έξυπνο....

Το ότι είναι πολύ σύνηθες πολλοί συνάνθρωποί μας να διακατέχονται από τέτοιο εγωισμό που τους οδηγεί στο να κινήσουν γη και ουρανό για να στηρίξουν ότι έχουν δίκιο, γιατί έτσι νομίζουν ενώ δεν λαμβάνουν υπόψιν ότι είναι εντελώς άσχετοι τεχνικά, και ότι λένε χαζομάρες, είναι σοβαρό επιχείρημα για να μας πείσεις για κάτι;

Ρε φίλε τι δεν καταλαβαίνεις; Το πρόβλημά σου είναι αυτό που έχουν χιλιάδες κόσμου, που έχουν σύνδεση adsl και βρίσκονται σε απόσταση από το κέντρο. Δεν είναι θέμα παρόχου, και δεν θα μπορούσε να κάνει τίποτα κανένας πάροχος για να το αλλάξει αυτό, παρά μόνο να πάνε στην νεότερη τεχνολογία που σου επιτρέπει να ξεπερνάς αυτό το εμπόδιο. Μόνο ο ΟΤΕ το κάνει αυτό "δωρεάν" εκεί που υπάρχει πραγματικό πρόβλημα, και πουθενά αλλού. Το ότι έφυγες από τον ΟΤΕ που στο έδινε αυτό και πήγες κάπου που πληρώνεις λιγότερα, δεν σου εξασφαλίζει σε καμία περίπτωση ότι μπορείς να κάνεις το παραμικρό για να δουλεύεις με τεχνολογία vdsl χωρίς επιβάρυνση. Επειδή αυτό δεν το γνωρίζεις και υπέθετες ότι δεν θα έχεις πρόβλημα, ναι φυσικά, εσύ μόνο πρέπει να έχεις δίκιο και η εταιρεία είναι προβληματική. Ξέρεις τι λέει ο σοφός λαός μας; Το φθηνό πράγμα το τρώνε οι σκύλοι. Έχει άψογη εφαρμογή σε αυτήν την περίπτωση. Ή το παίρνεις απόφαση ότι θα δίνεις κάτι παραπάνω και θα έχεις ταχύτητα μεγαλύτερη από ότι είχες στον ΟΤΕ, είτε θα κάτσεις με τα 19€ και τα 2mbps.

Θα μπορούσα να γράψω πάρα πολλά επί προσωπικού, όπως κάνεις εσύ λέγοντας ότι είναι ή υπάλληλος της wind ή κορόιδο, αλλά προτιμώ να μιλάω με επιχειρήματα, και όχι εξαιτίας της έλλειψης αυτών να ρίξω τόσο το επίπεδο.

Α, και επειδή (πανέξυπνα...) αναρωτήθηκες πως πήγα στη wind ενώ έγραφα ότι είναι χάλια στην περιοχή, και σε αυτό στηρίζεις το "πόρισμά" σου ότι δουλεύω για αυτούς. Έχω πολλά χρόνια adsl, και γνωρίζω καλά πως με 3χλμ που απέχω εγώ δεν θα μπορούσα να είχα καλή ταχύτητα. Και η μόνη λύση είναι το VDSL. Και αυτό έβαλα. Δεν θα άλλαζα για να πάω σε adsl. 5 χρόνια πριν η wind μου έδινε VDSL φθηνότερα από όλους. 2 χρόνια πλήρωνα 32€ το μήνα, και τα επόμενα 3 18€ το μήνα για 50αρι εντελώς απροβλημάτιστο. Κορόιδο ή υπάλληλος για να την προτιμήσω;

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

@dreamer12 είσαι χαζός η το παίζεις; ; ;;και εγώ πορωμενος με την wind είμαι αλλά ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΣΧΈΣΗ με την εταιρεία ρε φίλε. αλλά με την απόσταση! ρώτα κάποιον γείτονα σου στην ίδια πολυκατοικία με wind τι κλειδώνει. δεν νομίζω να πιάνει αυτός 13 και εσύ τόσο λίγο. Edited by Vasileios
τροποποίηση κακής εμφάνισης παραπομπών.
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω να αποφευγονται προσωπικοί χαρακτηρισμοί και από τις δύο μεριές.

Καταλαβαίνω ότι ο dreamer12 θέλει να μείνει στην wind διότι την πληρώνει ο γείτονας και όχι ο ίδιος. Σε αυτήν την δύσκολη εποχή δεν μου φαίνετε περίεργο, αλλά δυστυχώς πρέπει να το ανεχτεί.

Διάβασα πολά προηγούμενα μηνύματα αλλά δεν βρήκα την απόσταση σας από τον ΟΤΕ .

Παρακαλώ για την οικονομία της συζήτησης να την αναφέρεται διότι είναι πιο εύκολο από το να ψάχνουμε να το βρούμε.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πολά προηγούμενα μηνύματα αλλά δεν βρήκα την απόσταση σας από τον ΟΤΕ .

Μήνυμα #8301

το κεντρο μου ειναι σε αποσταση 4-5 χιλ. και εχω καλο σημα σχετικα μου ειχαν πει.
Γράφει πιο πριν ότι βλέπει 2.6mbps σε speedtest (δηλαδή καθαρά, δεν μας αναφέρει στα πόσα συγχρονίζει). Αλλά όχι, ευθύνεται ο πάροχος για αυτό το αποτέλεσμα... :D
Link to comment
Share on other sites

5 χιλιόμετρα? Και φυσικά τα καλώδια δεν παν ευθεία....

Μία χαρά ειναι με 2.6

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα και απο εμενα.Να καταθεσω την εμπειρια μου,ευτυχως θετικη, με την εταιρεια.

Ειχα 24αρι double play στα 20.89 ευρω (με απεριοριστα σταθερα,300' vodafone/cosmote κινητα και 1500' wind/Q)

Χρησιμοποιουσα δικο μου ρουτερ,συγκεκριμενα το TP-LINK TD-W8961N v3 με το οποιο ειχα συχνες αποσυνδεσεις internet και για να επανερχεται πιο γρηγορα απο οτι στο 4-5 λεπτο,του εκανα επανεκκινησεις.

Μεχρι και downgrade firmware εκανα και παντα τον πρωτο καιρο επαιζε καλα αλλα μετα αρχιζε τα ιδια.

Με την wind τηλεφωνικα μου ειπαν οτι δεν εβλεπαν κατι στη γραμμη.

Περιπου 14 Mpbs εβλεπα στα τεστ τυπου speedtest.

 

Μου δωσανε προσφορα για 50αρα VDSL με ιδιες παροχες στα 28 ευρω τελικη και μιας και εψαχνα ρουτερ στο εμποριο,

μου εκατσε καλα η φαση και μου στειλανε το ZTE H288A δωρεαν(μεχρι σημερα δικαιολογει 100% τα θετικα σχολια που εχει αποσπασει).

Ξηλωσα το παλιο και συνδεσα αυτο χωρις να εχει αλλαξει η γραμμη ακομα και παιζει απροβληματιστα απο τοτε μεχρι και τωρα.

Χθες εγινε η μετατροπη της γραμμης .Το αντιληφθηκα οταν και σταματησε να λειτουργει το τηλεφωνο μεσω splitter και το συνδεσα απευθειας στο ρουτερ. Σε δυο τεστ χθες βραδυ και σημερα, βλεπω σταθερα πανω απο 47 Mbps download και 4.5 περιπου upload (speedtest.gr)

Νομιζω ειναι πολυ καλα,ειδικα σε σχεση με πριν.

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που έχω το H288A σε δύο γραμμές έχω να πω τα καλύτερα. Και το wifi πιάνει πολύ καλά (πολύ καλύτερα από ένα tp link των 50€ που είχα πριν), και γενικά δεν έχω κανένα θέμα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικα μονο να αναφερω ως ιδιο μετρο συγκρισης, το κατεβασμα του update των drivers της GeForce καρτας γραφικων μου,ενω πριν γινοταν με max 1.2 Μb/sec τωρα γινεται με περιπου 5 Μb/sec σταθερα. Τρομερη βελτιωση και ειμαι υπερευχαριστημενος
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα.Να καταθεσω την εμπειρια μου,ευτυχως θετικη, με την εταιρεια.

Ειχα 24αρι double play στα 20.89 ευρω (με απεριοριστα σταθερα,300' vodafone/cosmote κινητα και 1500' wind/Q)

Χρησιμοποιουσα δικο μου ρουτερ,συγκεκριμενα το TP-LINK TD-W8961N v3 με το οποιο ειχα συχνες αποσυνδεσεις internet και για να επανερχεται πιο γρηγορα απο οτι στο 4-5 λεπτο,του εκανα επανεκκινησεις.

Μεχρι και downgrade firmware εκανα και παντα τον πρωτο καιρο επαιζε καλα αλλα μετα αρχιζε τα ιδια.

Με την wind τηλεφωνικα μου ειπαν οτι δεν εβλεπαν κατι στη γραμμη.

Περιπου 14 Mpbs εβλεπα στα τεστ τυπου speedtest.

 

Μου δωσανε προσφορα για 50αρα VDSL με ιδιες παροχες στα 28 ευρω τελικη και μιας και εψαχνα ρουτερ στο εμποριο,

μου εκατσε καλα η φαση και μου στειλανε το ZTE H288A δωρεαν(μεχρι σημερα δικαιολογει 100% τα θετικα σχολια που εχει αποσπασει).

Ξηλωσα το παλιο και συνδεσα αυτο χωρις να εχει αλλαξει η γραμμη ακομα και παιζει απροβληματιστα απο τοτε μεχρι και τωρα.

Χθες εγινε η μετατροπη της γραμμης .Το αντιληφθηκα οταν και σταματησε να λειτουργει το τηλεφωνο μεσω splitter και το συνδεσα απευθειας στο ρουτερ. Σε δυο τεστ χθες βραδυ και σημερα, βλεπω σταθερα πανω απο 47 Mbps download και 4.5 περιπου upload (speedtest.gr)

Νομιζω ειναι πολυ καλα,ειδικα σε σχεση με πριν.

 

Την αναβαθμιση αυτη την εκανα τον Ιουλιο, εχω πολυ συχνες αποσυνδεσεις σχεδον καθημερινα, εχω το Η288Α και γενικα εχω ταχυτητες 45+ Mbps :) αλλα εχω και πολυ συχνη επικοινωνια με το τεχνικο τμημα της wind :down:

Oι γραμμες στην περιοχη μου ειναι της vodafon

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ξανα στην παρεα

Με την βοηθεια των παιδιων απο εδω σιγουρευτικα οτι η wind εχει ολο το δικτυο vdsl στην περιοχη μου. βρηκα και σε ποιο καφαο ανηκω

με την βοηθεια ενος παιδιου απο εδω. Ημουν ετοιμος να κανω την αλλαγη. Τωρα ειμαι στην νοβα η οποια με πηρε τηλ και μου εκανε προσφορα. Το ιδιο προγραμμα που εχω τωρα (full pack nova απεριοριστα κινητα σταθερα 39,60) αλλα με 100αρα γραμμη.

Και εδω θελω την βοηθεια σας κ παλι. Τι κανω; αν ανανεωσω με την νοβα η γραμμη που θα μου παρεχει θα ειναι πανω στο δικτυο της wind στην περιοχη μου; Μετα απο αναζητηση που εκανα βρηκα οτι η γραμμη μου ανηκει σε καφαο της wind στα 30 μετα απο το σπιτι μου. Αλλη εταιρια δεν εχει vdsl εδω. Τι θα κανατε στη θεση μου;

Edited by Hernan
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...