Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, το ζητάς και με mail σου στέλνει μια δήλωση για παραίτηση από το δικαίωμα υπαναχώρησης !

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ζητάς και με mail σου στέλνει μια δήλωση για παραίτηση από το δικαίωμα υπαναχώρησης !

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

 

Εγώ δεν θέλω να παραιτηθώ, αλλά ν' αξιοποιήσω το δικαίωμα 14 ημερών. :p

 

Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να ολοκληρωθεί η διαδικασία φορητότητας μόνο online;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για φορητότητα, αλλά σε 2 αλλαγές συμβολαίων που έκανα το 20, έγινε αποκλειστικά online. Δεν ήταν απλή ανανέωση, αλλά αναβάθμιση σε νέο τύπο γραμμής και στις 2 περιπτώσεις, αλλά επειδή χρειάζονταν υπογραφή, η διαδικασία ήταν να στείλουν το συμβόλαιο με ένα mail και να τους απαντήσεις "συμφωνώ" για να προχωρήσει.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για φορητότητα, αλλά σε 2 αλλαγές συμβολαίων που έκανα το 20, έγινε αποκλειστικά online. Δεν ήταν απλή ανανέωση, αλλά αναβάθμιση σε νέο τύπο γραμμής και στις 2 περιπτώσεις, αλλά επειδή χρειάζονταν υπογραφή, η διαδικασία ήταν να στείλουν το συμβόλαιο με ένα mail και να τους απαντήσεις "συμφωνώ" για να προχωρήσει.

 

Sent from my Galaxy S10e

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Σκέφτομαι κι εγώ να πάω από 24 στα 50 με 28€.

Τον εξοπλισμό (μόντεμ-ρουτερ) τον δίνουν δωρεάν ή πρέπει να το πληρώσω;

Σε χρέωσαν κάτι επιπλέον;

Η αναβάθμιση της γραμμής έγινε γρήγορα;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σου δίνουν ρούτερ γιατί παίζει με VoIP πλέον. Δεν έχει κάποια χρέωση. Στο ένα σπίτι που είχε adsl πήρε γύρω στις 12 μέρες να γίνει η αλλαγή. Στο άλλο που ήταν με vdsl 50αρι και πήγε στα 100 λιγότερο από βδομάδα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Απο 24 σε 50 μου πηρε περιπου 7 μερες και το ρουτερ ηταν εντελως δωρεαν. Το ρουτερ ηρθε σε 2-3 μερες αν θυμαμαι καλα. Σωθηκα απο τοτε,μηδεν διακοπες internet απο τοτε,download με τριπλασια-τετραπλασια ταχυτητα σε σχεση με το σαπιο tp-link που χρησιμοποιουσα με την 24αρα.

 

Ερωτηση: θα χρειαστει να μετακομισω αλλα στο υπαρχο σπιτι που μενω εχω το double play 50 vdsl. Μπορω να μεταφερω το ιντερνετ- συμβολαιο στο νεο σπιτι και σε νεο τηλεφωνικο αριθμο για να αφησω τον παλιο αριθμο εκει που ειναι τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Μακάρι να γίνεται αποκλειστικά online (όπως στη VF), γιατί βολεύει αφάνταστα. Ειδικά αν γνωρίζεις και πως να το κάνεις. :p

 

Στο VDSL τι ρούτερ δίνουν πλέον; Το ZTE H288A; Μακάρι να δίνουν κάτι καλό, γιατί στον αδερφό μου πριν 2 χρόνια έδωσαν ένα σάπιο Technicolor που δεν είχε ούτε 5άρα συχνότητα...

Link to comment
Share on other sites

Απο 24 σε 50 μου πηρε περιπου 7 μερες και το ρουτερ ηταν εντελως δωρεαν. Το ρουτερ ηρθε σε 2-3 μερες αν θυμαμαι καλα. Σωθηκα απο τοτε,μηδεν διακοπες internet απο τοτε,download με τριπλασια-τετραπλασια ταχυτητα σε σχεση με το σαπιο tp-link που χρησιμοποιουσα με την 24αρα.

 

Ερωτηση: θα χρειαστει να μετακομισω αλλα στο υπαρχο σπιτι που μενω εχω το double play 50 vdsl. Μπορω να μεταφερω το ιντερνετ- συμβολαιο στο νεο σπιτι και σε νεο τηλεφωνικο αριθμο για να αφησω τον παλιο αριθμο εκει που ειναι τωρα;

 

πιθανον να γινεται αλλα φροντισε να ρωτησεις στην φορμα επικοινωνιας για να παρεις υπευθυνη και ενυπογραφη απαντηση...στο 13800 και στα καταστηματα θα σε μπερδεψουν και θα μπερδευτουν το πιο πιθανο.Το παλιο νουμερο θα κοπει,θα παει σε αλλο ονομα ή θα το εχεις παλι εσυ? Ειναι απαραιτητο βεβαια να υπαρχει διαθεσιμοτητα του πακετου που εχεις και στην νεα διευθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Το παλιο νουμερο θα αλλαξει ονομα. Στην ουσια διακοπτεται στον ΧΧ τηλεφωνικο αριθμο στο συμβολαιο και συνεχιζει σε νεο τηλεφωνικο αριθμο σε αλλη διευθυνση.
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία δεν γίνεται αυτό. Μπορεί να γίνει μεταβίβαση στον υπάρχοντα αριθμό. Στο νέο σπίτι πας για νέο νούμερο. Πρόβλημα δεν έχεις να το κάνεις, απλά δεν είναι σίγουρο ότι αν είχες κάποια προσφορά καλή θα την κάνουν στο νέο αριθμό. Επικοινώνησε και ρώτα τους.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ο παλιος αριθμός δεν μπορεί να μεινει χωρίς πρόγραμμα. Μια αλλη λυση (εναλλακτική αυτης του mark) να κανεις απλα μεταφορα στο νεο σπιτι τη γραμμή πληρωνοντας 70 ευρω (οπότε κρατάς την προσφορά) και μετα αν θες αλλαζεις αριθμο (κοστος 7-10 ευρω αν θυμάμαι καλα). Για τον παλιο δεν ξέρω αν γίνεται να δωθεί αμεσα μετα την αποδέσμευση στον νεο ενοικο. Ίσως σε συννενοηση δικη σου και του αλλου με την εταιρεία (εφοσον θελει wind ο αλλος). Και ο αλλος εδω που τα λέμε τι να κάνει τον παλιό τον δικο σου,εσενα θα ψάχνουν για τον πρώτο καιρό. Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Ο παλιος αριθμος ειναι ο παλιος πατρικος αριθμος και σε καμια περιπτωση δεν θελω να καταργηθει στο σπιτι που ειμαι ακομα,ουτε να μεταφερθει αλλου.

 

Θα δω μηπως μεσω καποιας πατεντας,με μετατροπη σε 24αρι double play στο τωρινο νουμερο και σπιτι,ισως μ αφησουν να παρω το τωρινο 50αρι vdsl συμβολαιο-προσφορα μου σε νεο αριθμο και διευθυνση.

Αλλιως θα τους πω οτι απλα θα παω σε αλλη εταιρεια στο καινουριο και απλα θα χασουν ενα επιπλεον συμβολαιο. Αμα συγκινηθει κανεις,θα σας ενημερωσω.

Δεν θα γινει αμεσα απλα ηθελα να ξερω απο τωρα τι παιζει στην αγορα.

 

Αν τυχον ειναι καποιο μελος απο Θεσσαλονικη στην περιοχη Αγιος Παυλος-Καστρα να ενημερωσει πως ειναι το δικτυο εκει.

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θέλω να παραιτηθώ, αλλά ν' αξιοποιήσω το δικαίωμα 14 ημερών. :p

 

 

 

Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να ολοκληρωθεί η διαδικασία φορητότητας μόνο online;

Έκανα την αίτηση από την ιστοσελίδα της wind κ μετά όλα έγιναν με email κ τηλέφωνο! Μόνο για το wind vision ήρθε το συμβόλαιο με κούριερ στο σπίτι

 

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αίτηση από την ιστοσελίδα της wind κ μετά όλα έγιναν με email κ τηλέφωνο! Μόνο για το wind vision ήρθε το συμβόλαιο με κούριερ στο σπίτι

 

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

 

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. :)

 

Μάλλον τη Δευτέρα 11/1 θα κάνω αίτημα για VDSL στη WIND, ώστε να μην ενεργοποιηθεί η γραμμή πριν τις 24/1, που λήγει το συμβόλαιο με τη VF.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για φορητότητα, αλλά σε 2 αλλαγές συμβολαίων που έκανα το 20, έγινε αποκλειστικά online. Δεν ήταν απλή ανανέωση, αλλά αναβάθμιση σε νέο τύπο γραμμής και στις 2 περιπτώσεις, αλλά επειδή χρειάζονταν υπογραφή, η διαδικασία ήταν να στείλουν το συμβόλαιο με ένα mail και να τους απαντήσεις "συμφωνώ" για να προχωρήσει.

 

Sent from my Galaxy S10e[/QU

Θυμάσαι μήπως αν το mail σου είχε έρθει γρήγορα, γιατί ζητησα την αναβάθμιση σε 50 το μεσημέρι μου είπαν ότι θα στείλουν mail για να συμφωνήσω, αλλά μέχρι τώρα δεν πήρα κάτι.

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι κοιτας και τα ανεπιθυμητα,συνηθως οι απαντησεις π.χ. του cc απο τη φορμα επικοινωνιας μου πανε στα ανεπιθυμητα του gmail.
Link to comment
Share on other sites

Στην κινητή, σε αλλαγή προγράμματος αποδέχτηκα την προσφορά μέσω myWind και άμεσα ήρθε συνημμένο το συμβόλαιο με τον πίνακα πρόωρης διακοπής και μια αίτηση υπαναχώρησης.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για φορητότητα, αλλά σε 2 αλλαγές συμβολαίων που έκανα το 20, έγινε αποκλειστικά online. Δεν ήταν απλή ανανέωση, αλλά αναβάθμιση σε νέο τύπο γραμμής και στις 2 περιπτώσεις, αλλά επειδή χρειάζονταν υπογραφή, η διαδικασία ήταν να στείλουν το συμβόλαιο με ένα mail και να τους απαντήσεις "συμφωνώ" για να προχωρήσει.

 

 

 

Sent from my Galaxy S10e[/QU

 

Θυμάσαι μήπως αν το mail σου είχε έρθει γρήγορα, γιατί ζητησα την αναβάθμιση σε 50 το μεσημέρι μου είπαν ότι θα στείλουν mail για να συμφωνήσω, αλλά μέχρι τώρα δεν πήρα κάτι.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Μέσα σε 1 ημέρα αν θυμάμαι καλά ήρθε και στις δύο περιπτώσεις.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ας απαντησει οποιος ξερει .....

 

Εχω wind vdsl 50 και μου δινει ως 30 καθαρα. Μπορω να τους κανω καταγγελια ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Ας απαντησει οποιος ξερει .....

 

Εχω wind vdsl 50 και μου δινει ως 30 καθαρα. Μπορω να τους κανω καταγγελια ;

 

Θεωρητικά ναι, αλλά πολλά μπορεί να φταίνε. Το πιο σύνηθες είναι η καλωδίωση στο σπίτι.

 

Αν όμως παίρνεις από Αστικό Κέντρο και είσαι μακριά από αυτό, δεν νομίζω να καταφέρεις κάτι... Και να φύγεις από τη WIND, πολύ πιθανό να έχεις και αλλού τα ίδια. Όπως και με την παραπάνω περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά υποτίθεται πως πρέπει αφού ενεργοποιηθείς να σου πουν ποια είναι η μέγιστη δυνατή ταχύτητα που μπορείς να πιάσεις και αν έχεις απόκλιση άνω του 20% και περάσει κάποιος καιρός από τη στιγμή που το δηλώσεις σαν βλάβη και δεν μπορεί να διορθωθεί από την πλευρά τους, τότε μπορείς να κάνεις καταγγελία. Αυτά πάνω κάτω γράφονται στους όρους. Το ζήτημα είναι στα πόσα συγχρονίζει, γιατί ανέφερε για 30 "καθαρά".

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά υποτίθεται πως πρέπει αφού ενεργοποιηθείς να σου πουν ποια είναι η μέγιστη δυνατή ταχύτητα που μπορείς να πιάσεις και αν έχεις απόκλιση άνω του 20% και περάσει κάποιος καιρός από τη στιγμή που το δηλώσεις σαν βλάβη και δεν μπορεί να διορθωθεί από την πλευρά τους, τότε μπορείς να κάνεις καταγγελία. Αυτά πάνω κάτω γράφονται στους όρους. Το ζήτημα είναι στα πόσα συγχρονίζει, γιατί ανέφερε για 30 "καθαρά".

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Όντως. Αν συγχρονίζει τέρμα και βλέπει 30, θα μπορούσε να φταίει πολύ απλά και το Wi-Fi. Σε αυτή την περίπτωση, καλό θα ήταν να κάνει τεστ με καλώδιο ethernet απευθείας στο ρούτερ, για να δει αν φταίει η WIND ή το ασύρματο.

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλάζει στις τιμές για κινητά, σταθερά και ίντερνετ

 

Νέοι κανόνες εφαρμόζονται πλέον (από τις 21 Δεκεμβρίου 2020) στις τηλεπικοινωνίες καθώς ο Ευρωπαϊκός Κώδικας Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών φέρνει μεταξύ άλλων καλύτερες τιμές για κινητά, σταθερά και ίντερνετ στους καταναλωτές των κρατών μελών της ΕΕ.

Τα μέτρα που προβλέπει ο κώδικας περιλαμβάνουν σύμφωνα με την εφημερίδα «Ελεύθερος Τύπος» τον καθορισμό ενιαίων μέγιστων τελών τερματισμού φωνητικών κλήσεων σε επίπεδο ΕΕ όπου οι φορείς εκμετάλλευσης επιτρέπουν να χρεώνουν ο ένας στον άλλον για κλήσεις κινητής και σταθερής τηλεφωνίας μεταξύ των δικτύων τους καθώς και μια σύσταση για τη διασφάλιση των κανόνων ανταγωνισμού.

Ειδικότερα, θεσπίζεται ένα τυποποιημένο υπόδειγμα για τη συνοπτική σύμβαση το οποίο οι φορείς εκμετάλλευσης υπηρεσιών ηλεκτρονικών επικοινωνιών όπως η τηλεφωνία, η αποστολή μηνυμάτων και η σύνδεση στο διαδίκτυο θα πρέπει να παρέχουν στους καταναλωτές στην ΕΕ. Η συνοπτική μορφή θα περιλαμβάνει τους βασικούς όρους της σύμβασης, όπως τα στοιχεία επικοινωνίας του παρόχου η περιγραφή της υπηρεσίας, οι ταχύτητες της υπηρεσίας διαδικτύου, η τιμή, η διάρκεια, οι όροι ανανέωσης και λήξης της σύμβασης και τα χαρακτηριστικά για τελικούς χρήστες με αναπηρία.

 

Οι νέες τιμές για κλίσεις κινητής και σταθερής τηλεφωνίας

 

Χάρις στη νέα νομοθεσία για τον καθορισμό ενιαίων μέγιστων τελών τερματισμού κλήσεων σταθερής και κινητής τηλεφωνίας σε επίπεδο Ένωσης, θα προκύψει ένα πιο ανταγωνιστικό διασυνοριακό περιβάλλον το οποίο θα ωφελεί τους Ευρωπαίους καταναλωτές μέσω χαμηλότερων τιμών και περισσότερων προσφορών για κλήσεις τόσο σταθερής όσο και κινητής τηλεφωνίας.

Για κλήσεις κινητής τηλεφωνίας, το ενιαίο μέγιστο τέλος τερματισμού είναι 0,2 λεπτά του ευρώ ανά λεπτό και θα επιτευχθεί σταδιακά από τώρα έως το 2024. Η εν λόγω σταδιακή μείωση θα δώσει τη δυνατότητα ταχείας εφαρμογής του κανονισμού αποτρέποντας ταυτόχρονα σημαντικές διαταραχές για τους φορείς εκμετάλλευσης. Μετά την ενδιάμεση περίοδο 2021-2023 από το 2024 όλοι οι φορείς εκμετάλλευσης στην Ένωση θα πρέπει να επιβάλουν το ίδιο ενιαίο μέγιστο τέλος των 0, 2 λεπτών του ευρώ ανά λεπτό.

Για τις κλήσεις σταθερής κινητής τηλεφωνίας , το ενιαίο μέγιστο τέλος τερματισμού σε επίπεδο ΕΕ είναι 0, 07 λεπτά του ευρώ ανά λεπτό. Λόγω των σημαντικών διαφορών μεταξύ των τελών τερματισμού που ισχύουν σε μερικά κράτη και τέλους –στόχου η σταδιακή προσαρμογή θα καταστεί δυνατή μέσω μεταβατικής περιόδου.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...