Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα εγω αυτο εκανα. Αιτηση διακοπης συνδεσης.

Οπως ειχα πει και παραπανω το συμβολαιο μου, εληγε τελη μαρτιου αρχες απριλιου.

Το συμβολαιο που ειχα ηταν DP απεριοριστα αστικα ,υπεραστικα, 5 ωρες σε κινητα, 24 ιντερνετ, 120' το μηνα στο κινητο και 1gb το μηνα. Η τιμη ηταν 20 ευρω, που τους τελευταιους μηνες ειχε παει στα 21 και κατι με το φορο.

Πριν τρις μερες με πηρε τηλ. καποια συνεργατης και μου εκανε προσφορα προκειμενου να ανανεωσω το ιδιο πακετο στα 22,50 για 2 χρονια.

Της ειπα οτι δεν με συμφερει αυτη η προσφορα και θα παω να κανω διακοπη και μου εκλεισε το τηλ. στα μουτρα.

 

Χθες πηγα σε καταστημα και εκανα αιτημα διακοπης.

Δεν με ρωτησαν γιατι, ουτε εγω τους ειπα τιποτα και στα σχόλια εγραψαν , Λογος ακυρωσης : Internet εκτος λειτουργιας (τελειως ασχετος λογος).

Στο χαρτι που μου εδωσαν εγραψαν πανω οτι η διακοπη θα γινει στις 23/4/17 και η κοπελα μου ειπε οτι μεχρι αυτη την ημερομηνια το τηλ. και το internet θα δουλευουν κανονικα και μπορω να τα χρησιμοποιω.

Σημερα πρωι πρωι με πηραν τηλ. απο το τμημα ακυρωσεων συνδεσεων της wind, η κοπελα μου το τονισε πολλες φορες οτι ηταν μεσα απο την wind, και μου ειπα οτι ειδε οτι εκανα αιτηση διακοπης, και μιας και το νουμερο μου θα χαθει για παντα, με ρωτησε γιατι θελω να κανω διακοπη.

Της ειπα λογο παγιου, οτι δεν με συμφέρει , και μου ειπε οτι για να μην χαθει το νουμερο μου κανει προσφαρα , στο πακετο που εχω, χωρις καμια αλλαγη στα 18.30 (τελικη τιμη με φορους) για 2 χρονια, και οτι δεν χρειαζεται να κανω τιποτα αλλο εγω, αν δεχτω την προσφορα , θα ακυρωσει αυτοματα αυτη την αιτηση ακυρωσης που εχω κανει.

Την ξαναρωτησα αν αυτη θα ειναι η τελικη τιμη που θα μου ερχεται καθε μηνα και οτι δεν θα αλλαξει κατι στο πακετο που εχω, και μου ειπε πως ναι.

Θεωρησα οτι η προσφορα ηταν αρκετα εντιμη, και δεχτηκα.

 

Με πήραν από την wind τηλέφωνο,μια και λήγει σε λίγο καιρό το συμβόλαιο.

το ίδιο πρόγραμμα με εκπτωση 8-10 ευρώ.

Από τα 42-43 που έχει φτάσει τώρα να βγει στα 32 περίπου.

Σκέφτομαι να το δεχτω,αλλά τους είπα να ξαναπάρουν όταν θα είναι φιξ η τιμή και όχι στο περίπου τόσο,γιατί δεν είναι και να παίζεις μαζί τους.

 

Έχω DP με 120' σε κινητά + vdsl50 (από KV) + τις προσφορές τις σταθερής (120' σε καρτοκινητό + 1GB) με 37€ και, σε πρώτη φάση, ακολούθησα τη διαδικασία της διακοπής της σύνδεσης, με αίτηση σε κατάστημα, και την επομένη εξασφάλισα προσφορά στα 28,38€ με αύξηση σε 300' προς κινητά, που θα μπορούσα να την ενεργοποιήσω καλώντας την υπάλληλο.

 

Σε 2η φάση, κατέθεσα αίτηση φορητότητας σε άλλο πάροχο και την επομένη με κάλεσε υπάλληλος η οποία αφού ρώτησε την αιτία (απάντησα λόγω υψηλού παγίου) πρόσφερε τιμή κάτω από όλα όσα έχουν αναφερθεί εδώ (δεν τολμώ να γράψω το ποσό) και δωρεάν τo vdsl για 2 χρόνια.

 

Φυσικά, την αποδέχτηκα, ζητώντας να τη στείλει γραπτώς στο mail μου και την επομένη ακύρωσα τη φορητότητα επιστρέφοντας το router.

Link to comment
Share on other sites

Έχω DP με 120' σε κινητά + vdsl50 (από KV) + τις προσφορές τις σταθερής (120' σε καρτοκινητό + 1GB) με 37€ και, σε πρώτη φάση, ακολούθησα τη διαδικασία της διακοπής της σύνδεσης, με αίτηση σε κατάστημα, και την επομένη εξασφάλισα προσφορά στα 28,38€ με αύξηση σε 300' προς κινητά, που θα μπορούσα να την ενεργοποιήσω καλώντας την υπάλληλο.

 

Σε 2η φάση, κατέθεσα αίτηση φορητότητας σε άλλο πάροχο και την επομένη με κάλεσε υπάλληλος η οποία αφού ρώτησε την αιτία (απάντησα λόγω υψηλού παγίου) πρόσφερε τιμή κάτω από όλα όσα έχουν αναφερθεί εδώ (δεν τολμώ να γράψω το ποσό) και δωρεάν τo vdsl για 2 χρόνια.

 

Φυσικά, την αποδέχτηκα, ζητώντας να τη στείλει γραπτώς στο mail μου και την επομένη ακύρωσα τη φορητότητα επιστρέφοντας το router.

για πες ποσό, να ξέρουμε και εμείς μέχρι που μπορούμε να παζαρέψουμε

Link to comment
Share on other sites

Τι περιλαμβάνει, αν επιτρέπεται; Με VDSL;

 

εσωτερικό,εξωτερικό,5 ώρες κινητά και vdsl.

Με πήρε πριν λίγο και μου είπε ότι βγαίνει στα 26 ευρώ,αν ανανεώσω αλλά το vdsl είναι πρόσθετη υπηρεσία(το έβαλα στην πορεία) και δεν γνωρίζει να μου πει την τιμή του πακέτου με vdsl.Λογικά 10 ευρώ παραπάνω.

Η "προσφορά" δεν με ψήνει,καθώς είναι το ίδιο πάγιο που είχα προ vdsl.

Αν πάω σε κατάστημα παίζει να βρω άκρη;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

για πες ποσό, να ξέρουμε και εμείς μέχρι που μπορούμε να παζαρέψουμε

 

Η προσφορά μετά από φορητότητα δεν σηκώνει παζάρια.

Είναι τέτοια που την αποδέχεσαι αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά μετά από φορητότητα δεν σηκώνει παζάρια.

Είναι τέτοια που την αποδέχεσαι αμέσως.

οκ,τι προσφορά σου έκαναν;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κύριοι.

Σε ένα μήνα λήγει το συμβόλαιο μου με τον ΟΤΕ. Πήγα σε κατάστημα τις wind και η προσφορά τούς ήταν απεριόριστα σταθερά 300 προς κινητά τα 120' σε κάρτα για το 1gb δεν έκαναν λόγο. Αυτά στα 22,50€ με ΦΠΑ τον φόρο 5% κτλ.

Υπάρχει περίπτωση να πάρω καλύτερη προσφορά τηλεφωνικά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κύριοι.

Σε ένα μήνα λήγει το συμβόλαιο μου με τον ΟΤΕ. Πήγα σε κατάστημα τις wind και η προσφορά τούς ήταν απεριόριστα σταθερά 300 προς κινητά τα 120' σε κάρτα για το 1gb δεν έκαναν λόγο. Αυτά στα 22,50€ με ΦΠΑ τον φόρο 5% κτλ.

Υπάρχει περίπτωση να πάρω καλύτερη προσφορά τηλεφωνικά;

 

Ναι. υπάρχει καλλίτερη από εξωτερικό συνεργάτη που γίνεται καλλίτερη εάν θέλεις και vdsl.

Εάν σε ενδιαφέρει, μπορώ να σου στείλω λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κύριοι.

Σε ένα μήνα λήγει το συμβόλαιο μου με τον ΟΤΕ. Πήγα σε κατάστημα τις wind και η προσφορά τούς ήταν απεριόριστα σταθερά 300 προς κινητά τα 120' σε κάρτα για το 1gb δεν έκαναν λόγο. Αυτά στα 22,50€ με ΦΠΑ τον φόρο 5% κτλ.

Υπάρχει περίπτωση να πάρω καλύτερη προσφορά τηλεφωνικά;

 

Για πάρε 8005003333

και πες μας κι εμάς.

 

Αν και μόνο στις απειλές φορητότητας δίνονται καλύτερες τιμές.

 

Ναι. υπάρχει καλλίτερη από εξωτερικό συνεργάτη που γίνεται καλλίτερη εάν θέλεις και vdsl.

Εάν σε ενδιαφέρει, μπορώ να σου στείλω λεπτομέρειες.

 

 

Καλύτερη από αυτή; Για στείλε και σε μένα.

https://www.wind.gr/gr/wind/upiresies/wind-broadband-fixed-unlimited-offer/

 

http://i68.tinypic.com/ztvrx4.jpg

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Για πάρε 8005003333

και πες μας κι εμάς.

Αν και μόνο στις απειλές φορητότητας δίνονται καλύτερες τιμές.

===========

Καλύτερη από αυτή; Για στείλε και σε μένα.

 

1. Μα, δεν ζητάει καλλίτερη προσφορά από τον δότη (ΟΤΕ) αλλά από τον δέκτη (Wind).

 

2. Αυτή εννοώ συν 300" σε κινητά προς όλους και τις προσφορές της σταθερής (120' σε καρτοκινητό και 1GB Broadband) που δεν τα δίνει στο link.

Link to comment
Share on other sites

Εγω διαβασα στο adslgr.com καποιοι με αιτημα φορητοτητας πηραν DP με vdsl στα 19€ τελικη τιμη. Απλως δεν μπορω να βρω το λινκ.
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω και στο τηλέφωνο που μου δώσατε.

Βέβαια να πω την αλήθεια δεν διευκρίνισα αν θα πληρώσω για ενεργοποίηση κάτι που η voda το έχει δωρεάν αυτή την στιγμή.

Επίσης το ρουτερ πού δίνει η wind αξίζει σαν μηχάνημα ή να ψάξω για άλλο; μού είπαν αν θέλω και ρουτερ μού δίνουν αυτοί με χρέωση +1€ στην τιμή τού παγίου.

Έτσι έχω την ίδια τιμή σε wind και voda με τις ίδιες παροχές.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω και στο τηλέφωνο που μου δώσατε.

Βέβαια να πω την αλήθεια δεν διευκρίνισα αν θα πληρώσω για ενεργοποίηση κάτι που η voda το έχει δωρεάν αυτή την στιγμή.

Επίσης το ρουτερ πού δίνει η wind αξίζει σαν μηχάνημα ή να ψάξω για άλλο; μού είπαν αν θέλω και ρουτερ μού δίνουν αυτοί με χρέωση +1€ στην τιμή τού παγίου.

Έτσι έχω την ίδια τιμή σε wind και voda με τις ίδιες παροχές.

 

του vdsl το Zyxel ναι,τα άλλα όχι.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

1. Μα, δεν ζητάει καλλίτερη προσφορά από τον δότη (ΟΤΕ) αλλά από τον δέκτη (Wind).

 

2. Αυτή εννοώ συν 300" σε κινητά προς όλους και τις προσφορές της σταθερής (120' σε καρτοκινητό και 1GB Broadband) που δεν τα δίνει στο link.

 

 

Εννοείται ότι για Wind προσφορά λέω κι εγώ.

Απλά λέω ότι για την καλύτερη προσφορά που θα έπαιρνε δεν αρκεί απλά να πάρει στη Wind "Θέλω να'ρθω σε σας", αλλά να ήταν ήδη στη Wind και να (απειλήσει πραγματικά) με πραγματικό αίτημα φορητότητας, όχι στα λόγια απλά: "Αν δεν...θα πάω....", Να το κάνει το αίτημα φορητότητας, όπως εσύ.

Κάτι που δε συμβαίνει σε αυτή τη περίπτωσή του. Αυτό λέω, άρα δεν μπορεί να'χει τόσο "τέλεια" προσφορά, όπως εσύ,

Όπως κι εγώ που δεν είμαι ήδη Wind δεν μπορώ να'χω την ίδια με σένα.

 

Λες για την παρακάτω προσφορά (Στα ίδια €) μόνο που έχει και αυτά; :

συν 300" σε κινητά προς όλους και τις προσφορές της σταθερής (120' σε καρτοκινητό και 1GB Broadband

http://i68.tinypic.com/ztvrx4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω wind εδώ και 4 χρόνια τον επόμενο μήνα λήγει το συμβόλαιο με πήραν από wind για προσφορά ώστε να μείνω σε αυτούς άλλα δυο χρόνια αλλά δεν μου έδωσαν κάτι παραπάνω από αυτό που έχω τώρα,το πακέτο που έχω τώρα δεν με ικανοποιεί πλέον και θέλω αν γίνετε να πάρω καλύτερη προσφορά ή να αυξήσω τα λεπτά ομιλίας και δεν θα ήθελα να αλλάξω εταιρία πως προτείνετε να κινηθώ ώστε να τους αναγκάσω να μου δώσουν καλύτερη προσφορά...;;;Όποια συμβουλή δεκτή.
Link to comment
Share on other sites

Στην προηγούμενη σελίδα περιγράφω τη διαδικασία που ακολούθησα την προηγούμενη βδομάδα για να πάρω τη ΔΕ 13/3 την αξιόλογη και μάλλον χαμηλότερη αντιπροσφορά που έχει συζητηθεί σ' αυτό το νήμα.

 

Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις την 1η φάση (διακοπή), όπως έκανα εγώ, αλλά μόνο τη 2η στην κατάλληλη μέρα (4-5 μέρες) πριν τη λήξη της δέσμευσης.

Link to comment
Share on other sites

Στην προηγούμενη σελίδα περιγράφω τη διαδικασία που ακολούθησα την προηγούμενη βδομάδα για να πάρω τη ΔΕ 13/3 την αξιόλογη και μάλλον χαμηλότερη αντιπροσφορά που έχει συζητηθεί σ' αυτό το νήμα.

 

Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις την 1η φάση (διακοπή), όπως έκανα εγώ, αλλά μόνο τη 2η στην κατάλληλη μέρα (4-5 μέρες) πριν τη λήξη της δέσμευσης.

 

Προτείνεις δηλαδή αίτηση φορητότητας σε άλλο πάροχο ώστε να μου δώσουν μια καλύτερη προσφορά και μετά ακύρωση της αίτησης;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτή πιστεύω ότι είναι η πιο σωστή διαδικασία, με την παρατήρηση ότι είναι προτιμότερο να γίνει σε εναλλακτικό πάροχο (πχ Forthnet ή Voda) και όχι Cosmote γιατί έχουν καταγραφεί περιστατικά που έγινε άμεσα η φορητόητα, με αποτέλεσμα πολλά προβλήματα στους ενδιαφερόμενους.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτή πιστεύω ότι είναι η πιο σωστή διαδικασία, με την παρατήρηση ότι είναι προτιμότερο να γίνει σε εναλλακτικό πάροχο (πχ Forthnet ή Voda) και όχι Cosmote γιατί έχουν καταγραφεί περιστατικά που έγινε άμεσα η φορητόητα, με αποτέλεσμα πολλά προβλήματα στους ενδιαφερόμενους.

Υπάρχει άραγε περίπτωση να γίνει η φορητότητα χωρίς να προλάβουμε να πάρουμε προσφορά;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτή πιστεύω ότι είναι η πιο σωστή διαδικασία, με την παρατήρηση ότι είναι προτιμότερο να γίνει σε εναλλακτικό πάροχο (πχ Forthnet ή Voda) και όχι Cosmote γιατί έχουν καταγραφεί περιστατικά που έγινε άμεσα η φορητόητα, με αποτέλεσμα πολλά προβλήματα στους ενδιαφερόμενους.

 

Έτσι θα γίνει,σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άραγε περίπτωση να γίνει η φορητότητα χωρίς να προλάβουμε να πάρουμε προσφορά;

 

Το έγραψα παραπάνω ότι έγινε από Cosmote.

Η διαδικασία της ΕΕΤΤ προβλέπει ενημέρωση του δέκτη προς τον δότη, μέσω της ΕΒΔΑΦ, για την αίτηση φορητότητας αλλά ο ΟΤΕ, έχοντας το μαχαίρι και το καρπούζι, φαίνεται ότι δεν την τηρεί πιστά.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχει ξνασυζητηθεί το θέμα αλλά δεν βρίσκω απάντηση.

 

Στην καρτοκινητή της Wind μπορείς εύκολα και γρήγορα να δεις το υπόλοιπο είτε του χρόνου είτε του αριθμού sms κλπ που έχεις ενώ στη σταθερή δεν έχω βρει κάπου αυτή τη δυνατότητα, δηλαδή να δεις πχ πόσα λεπτά προς κινητά έχεις υπόλοιπο στο μήνα που τρέχει.

 

Η Forthnet έχει αυτή τη δυνατότητα αλλά δεν βρίσκω αντίστοιχη στο site της Wind.

Γνωρίζει κανείς λύση στο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν υπάρχει τρόπος να δεις το υπόλοιπο των λεπτών προς κινητά.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να βάλω simplify της WIND στο εξοχικό αλλά με προβληματίζει ότι μέσα στο σπίτι το κινητό δεν έχει σήμα (WIND κάρτα). Λογικά θα δυσκολεύεται να βρει και αυτό σήμα η καμία σχέση?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να βάλω simplify της WIND στο εξοχικό αλλά με προβληματίζει ότι μέσα στο σπίτι το κινητό δεν έχει σήμα (WIND κάρτα). Λογικά θα δυσκολεύεται να βρει και αυτό σήμα η καμία σχέση?

 

4G ή σήμα τηλ. δεν έχει?

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...