Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι συνδρομητής cosmote στην Καλαμάτα. 24ρα adsl over isdn με 1 κεφαλικό και 1 msn.

Σήμερα η wind μάζευε αιτήσεις για μεταφορά στο δίκτυο της το οποίο λέει θα είναι με οπτική ίνα (ήδη περασμένη στην είσοδο της πολυκατοικίας).

Μιλάνε για 300Mbps ταχύτητες.

Σκέφτομαι να φύγω από τον ΟΤΕ που δίνω >50 ευρώ στο πρόγραμμά μου και να πάω στη wind με 32 ευρώ.

Έχω κάποιες απορίες:

1) Η οπτική ίνα αν συνδεθεί με το 20ετίας δίκτυο της πολυκατοικίας θα πιάνει την ταχύτητα που λένε ή θα πέφτει στα τάρταρα;

2) Οι τηλεφωνικές κλήσεις γίνονται από ανεξάρτητη γραμμή ή αναγκαστικά είναι κλήσεις voip;

3) Υπάρχει κάποιος λόγος για να μην κάνω την αλλαγή σε wind;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι συνδρομητής cosmote στην Καλαμάτα. 24ρα adsl over isdn με 1 κεφαλικό και 1 msn.

Σήμερα η wind μάζευε αιτήσεις για μεταφορά στο δίκτυο της το οποίο λέει θα είναι με οπτική ίνα (ήδη περασμένη στην είσοδο της πολυκατοικίας).

Μιλάνε για 300Mbps ταχύτητες.

Σκέφτομαι να φύγω από τον ΟΤΕ που δίνω >50 ευρώ στο πρόγραμμά μου και να πάω στη wind με 32 ευρώ.

Έχω κάποιες απορίες:

1) Η οπτική ίνα αν συνδεθεί με το 20ετίας δίκτυο της πολυκατοικίας θα πιάνει την ταχύτητα που λένε ή θα πέφτει στα τάρταρα;

2) Οι τηλεφωνικές κλήσεις γίνονται από ανεξάρτητη γραμμή ή αναγκαστικά είναι κλήσεις voip;

3) Υπάρχει κάποιος λόγος για να μην κάνω την αλλαγή σε wind;

 

Από τα λεγόμενά σου, νόμισα πως πρόκειται για απάτη, αλλά φαίνεται όντως να βάζει κάτι! :shock: Τιμές σας έδωσαν; Σε ποια περιοχή είσαι; Γιατί μένει και ο αδερφός μου Καλαμάτα... :rolleyes:

 

https://www.eleftheriaonline.gr/local/oikonomia/item/95122-optikes-ines-apo-tin-wind-stin-kalamata

Link to comment
Share on other sites

Από τα λεγόμενά σου, νόμισα πως πρόκειται για απάτη, αλλά φαίνεται όντως να βάζει κάτι! :shock: Τιμές σας έδωσαν; Σε ποια περιοχή είσαι; Γιατί μένει και ο αδερφός μου Καλαμάτα... :rolleyes:

https://www.eleftheriaonline.gr/local/oikonomia/item/95122-optikes-ines-apo-tin-wind-stin-kalamata

 

Εγώ είμαι κοντά στην παραλία (Ακρίτα) αλλά βλέπω ότι έχουν φτάσει σχεδόν παντού τουλάχιστον εδώ κοντά.

Βρήκα και αυτό πριν λίγο: http://messiniapress.gr/2017/03/01/wind-skavi-18-chiliometra-stin-kalamata-gia-grigoro-internet/

Είμαι επιφυλακτικός και θα ήθελα να γράψει κάποιος αν ξέρει σχετικά για να καταλάβουμε τι ακριβώς ισχύει.

Οι πωλητές ανέφεραν κάτι για μεταξύ 20 και 30 ευρώ με τηλεφωνική γραμμή με 2 κανάλια, ιντερνετ και κινητά αλλά δεν ασχολούμαι αν δεν τα δω γραμμένα.

Edited by fonzareli
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι κοντά στην παραλία (Ακρίτα) αλλά βλέπω ότι έχουν φτάσει σχεδόν παντού τουλάχιστον εδώ κοντά.

Βρήκα και αυτό πριν λίγο: http://messiniapress.gr/2017/03/01/wind-skavi-18-chiliometra-stin-kalamata-gia-grigoro-internet/

Είμαι επιφυλακτικός και θα ήθελα να γράψει κάποιος αν ξέρει σχετικά για να καταλάβουμε τι ακριβώς ισχύει.

Οι πωλητές ανέφεραν κάτι για μεταξύ 20 και 30 ευρώ με τηλεφωνική γραμμή με 2 κανάλια, ιντερνετ και κινητά αλλά δεν ασχολούμαι αν δεν τα δω γραμμένα.

 

Ο αδερφός μου μένει κοντά στο Κέντρο, εδώ εδώ τριγύρω που είναι η Eurobank (Αρτέμιδος και Σταδίου). Έχει προβληματικό ADSL από τη Vodafone που λήγει στις 3 Απριλίου και μπορεί να φύγει. Τρελή φάση θα είχε, αν μπορούσε να πάει σε οπτική ίνα. :D

 

Εσύ στην περιοχή σου είχες δει συνεργεία της WIND ή έτσι εμφανίστηκαν μια μέρα από το πουθενά, για να κάνουν συμβόλαια;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός απέναντι σε κάτι τέτοιο.

 

Το ότι περνάνε οπτικές ίνες δεν συνεπάγεται πως το κάνουν για να πάνε αυτές μέχρι τα σπίτια. Μπορεί απλά να συνδέει καμπίνες, όπως γίνεται σε πολλές περιοχές από τον ΟΤΕ, και να εννοεί ότι θα δίνει vdsl, όταν λέει γρήγορο internet. Ίσως και με voip, πράγμα που εξηγεί τα 2 κανάλια.

 

Ένας άλλος λόγος είναι πως ακούω από πλανώδιους πωλητές σταθερής της Wind τη φράση περνάμε οπτικές ίνες στην περιοχή σας, εδώ και τουλάχιστον 8 χρόνια. Και ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα αυτό(δεν ξέρω αν περνάνε ή όχι, αλλά άτομο που το έκανε έχει απλό adsl ακόμη, μετά από 5 χρόνια).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός απέναντι σε κάτι τέτοιο.

 

Το ότι περνάνε οπτικές ίνες δεν συνεπάγεται πως το κάνουν για να πάνε αυτές μέχρι τα σπίτια. Μπορεί απλά να συνδέει καμπίνες, όπως γίνεται σε πολλές περιοχές από τον ΟΤΕ, και να εννοεί ότι θα δίνει vdsl, όταν λέει γρήγορο internet. Ίσως και με voip, πράγμα που εξηγεί τα 2 κανάλια.

 

Ένας άλλος λόγος είναι πως ακούω από πλανώδιους πωλητές σταθερής της Wind τη φράση περνάμε οπτικές ίνες στην περιοχή σας, εδώ και τουλάχιστον 8 χρόνια. Και ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα αυτό(δεν ξέρω αν περνάνε ή όχι, αλλά άτομο που το έκανε έχει απλό adsl ακόμη, μετά από 5 χρόνια).

 

Όντως, υπάρχουν κάποιοι απατεώνες συνεργάτες (όχι μόνο από τη WIND), που γυρίζουν και λένε ότι θα βάλουν οπτικές ίνες, ώστε να μαζέψουν συμβόλαια και τελικά όλοι παίζουν με σάπιο ADSL...

 

Όμως αυτή τη φορά μπορεί να είναι διαφορετικά, αφού οι εταιρίες όντως θα επενδύσουν και η παραλία της Καλαμάτας, νομίζω πως έχει ήδη VDSL από Αστικό Κέντρο. Οπότε η WIND μάλλον πηγαίνει για 100άρι και άνω. :) Όμως κοντά στα 30€, παίζει το 50άρι VDSL... Οπότε δεν αποκλείεται να τους προορίζουν και για εκεί οι συνεργάτες... :X

Link to comment
Share on other sites

Συνεργείο με κάποια ένδειξη ότι είναι πράγματι της wind δεν είχα προσέξει. Είχε περάσει συνεργείο (δεν είχαν κάποιο διακριτικό - προφανώς εργολαβία θα ήταν) είχε σκάψει το δρόμο και το πεζοδρόμιο κάθετα και είχε περάσει την οπτική ίνα μέχρι ακριβώς την είσοδο.

 

(Γενικά είμαι πάρα πολύ επιφυλακτικός με άτομα που χτυπάνε τα κουδούνια και λένε ότι νάναι και συχνά σκέφτομαι αν παραβαίνουν Νόμους περί εξαπάτησης καταναλωτή. Είναι πολύ εύκολο πχ να εξαπατηθεί κάποιος ηληκιωμένος αν ακούσει "ήρθαμε να δούμε αν δικαιούστε έκπτωση. Φέρτε ένα λογαριασμό σας", κλπ κλπ κλπ)

Edited by fonzareli
Link to comment
Share on other sites

Συνεργείο με κάποια ένδειξη ότι είναι πράγματι της wind δεν είχα προσέξει. Είχε περάσει συνεργείο (δεν είχαν κάποιο διακριτικό - προφανώς εργολαβία θα ήταν) είχε σκάψει το δρόμο και το πεζοδρόμιο κάθετα και είχε περάσει την οπτική ίνα μέχρι ακριβώς την είσοδο.

 

(Γενικά είμαι πάρα πολύ επιφυλακτικός με άτομα που χτυπάνε τα κουδούνια και λένε ότι νάναι και συχνά σκέφτομαι αν παραβαίνουν Νόμους περί εξαπάτησης καταναλωτή. Είναι πολύ εύκολο πχ να εξαπατηθεί κάποιος ηληκιωμένος αν ακούσει "ήρθαμε να δούμε αν δικαιούστε έκπτωση. Φέρτε ένα λογαριασμό σας", κλπ κλπ κλπ)

 

Τώρα που το σκέφτομαι ξανά, χλωμό το βλέπω να δίνουν 300 Mbps FTTB με 30€**. Τόσο έχει το VDSL (από το οποίο όμως τα 10,5€ του κάθε παγίου, "τσεπώνει" ο ΟΤΕ), οπότε είναι πιθανό να σας λένε ψέματα. Ίσως πρέπει να περιμένεις λίγο, να δεις αν θα συνδεθούν άλλοι στην πολυκατοικία σου ή γείτονες. Μπορεί όντως η WIND να σας συνδέσει κάποια στιγμή, αλλά ίσως οι συνεργάτες να βιάζονται να βρουν θύματα για VDSL...

 

**H άγνωστη Inalan στην Αθήνα, δίνει 100 Mbps FTTH με 27€. Οπότε τη "γνωστή" WIND, τη βλέπω για παραπάνω... Πόσο μάλλον με 300 Mbps. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έριξα μια ματιά παρατήρησα ότι υπάρχει καπάκι φρεατίου περίπου 1 χ 0,8 μ στη διασταύρωση των δρόμων στο οικοδομικό τετράγωνο της πολυκατοικίας που μένω. Απόσταση 20 μ από την παροχή που έχουν βγάλει στην είσοδο.

Το καπάκι του φρεατίου είναι μεταλλικό και έχει χαραγμένο λογότυπο "WIND".

 

*και σε vdsl να με έβαζαν με λιγότερα από 30 ευρώ δεν θα χαλιόμουν, αρκεί να είχα 2 κανάλια φωνής, κεφαλικό και msn αριθμό.

Edited by fonzareli
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έριξα μια ματιά παρατήρησα ότι υπάρχει καπάκι φρεατίου περίπου 1 χ 0,8 μ στη διασταύρωση των δρόμων στο οικοδομικό τετράγωνο της πολυκατοικίας που μένω. Απόσταση 20 μ από την παροχή που έχουν βγάλει στην είσοδο.

Το καπάκι του φρεατίου είναι μεταλλικό και έχει χαραγμένο λογότυπο "WIND".

 

*και σε vdsl να με έβαζαν με λιγότερα από 30 ευρώ δεν θα χαλιόμουν, αρκεί να είχα 2 κανάλια φωνής, κεφαλικό και msn αριθμό.

 

Φαίνεται πως γίνεται δουλίτσα με την Wind στην περιοχή σου τυχερέ, εμείς είμαστε κολλημένοι στον ΟΤΕ έλεο έλειψης άλλου παρόχου

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με τη WIND, γιατί είναι η μόνη που δείχνει διαθεσιμότητα VDSL στην Καλαμάτα. Μου λένε ότι η υπηρεσία δίνεται από ΚΑΦΑΟ (το Αστικό Κέντρο απέχει ~2χλμ από το σπίτι του αδερφού μου). Ο ΟΤΕ όμως δε δείχνει διαθεσιμότητα VDSL...

 

Υ.Γ. Με παίρνει η WIND και μου λέει ότι τελικά δεν έχει VDSL. Άλλη μια μούφα από το σάιτ της. :lol:

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση για το δικτυο της Wind.

Εχει καλες ταχυτητες στην Θεσσαλονικη ή να δω για καποια αλλη εταιρια;

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην εχουν προβλημα με αποσυνδεσεις περισσοτερο απο τους υπολοιπους.

Ρωταω γιατι εκαναν προσφορα στην αδερφη μου με δωρο τα τελη συνδεσης.

Δεν εχει τηλεφωνο σπιτι και θεωρει καλη την προσφορα που της εκαναν.

Δεν εχω ασχοληθει με DP της WIND γι αυτο ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω γιατι εκαναν προσφορα στην αδερφη μου με δωρο τα τελη συνδεσης.

 

κατα συμπτωση ρωτησε και η δικη μου αδερφη στο puplic που διαφημιζε νεες συνδεσεις d.p. της wind με δωρο τα 75 € της συνδεσης. Τωρα εχει τηλεφωνο στο σπιτι Vodafone απο αυτα που ειναι με σταθερό αριθμό αλλα λειτουργουν με καρτα sim. η απαντηση ηταν οτι αν βαλει νεο αριθμο, θα ειναι δωρο τα 75 €. Αν θελει τον ιδιο, θα τα πληρωσει. Εχει καποιος καμια πληροφορια για το θεμα ; Στη σελιδα του puplic δεν αναφερεται καθολου η προσφορα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

κατα συμπτωση ρωτησε και η δικη μου αδερφη στο puplic που διαφημιζε νεες συνδεσεις d.p. της wind με δωρο τα 75 € της συνδεσης. Τωρα εχει τηλεφωνο στο σπιτι Vodafone απο αυτα που ειναι με σταθερό αριθμό αλλα λειτουργουν με καρτα sim. η απαντηση ηταν οτι αν βαλει νεο αριθμο, θα ειναι δωρο τα 75 €. Αν θελει τον ιδιο, θα τα πληρωσει. Εχει καποιος καμια πληροφορια για το θεμα ; Στη σελιδα του puplic δεν αναφερεται καθολου η προσφορα

 

Κλασικη προσφορα και online τη βρισκεις ειναι της wind οχι του public https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play/

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Κλασικη προσφορα και online τη βρισκεις ειναι της wind οχι του public https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play/

 

οχι. Μιλησαν για 19€/ μηνα και χωρις τελη ενεργοποιησης

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

οχι. Μιλησαν για 19€/ μηνα και χωρις τελη ενεργοποιησης

 

Αναλογα το πακετο αν δεις στο link που εστειλα γραφει WIND Double Play

Δώρο τα τέλη ενεργοποίησης 70€ στους 100 πρώτους! Αλλα το λεει καιρο. Απλα αυτο αφορα το full double play με απεριοριστα σταθερα και κινητα υπαρχει και το απλο μονο με σταθερα και ιντερνετ στα 18,5.

https://www.wind.gr/gr/wind/upiresies/wind-broadband-fixed-unlimited/

Πριν λιγο καιρο ειχε και εκει free ενεργοποιηση τωρα δεν εχει πια ισως στα καταστηματα εχουν ακομα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα το πακετο αν δεις στο link που εστειλα γραφει WIND Double Play

Δώρο τα τέλη ενεργοποίησης 70€ στους 100 πρώτους! Αλλα το λεει καιρο. Απλα αυτο αφορα το full double play με απεριοριστα σταθερα και κινητα υπαρχει και το απλο μονο με σταθερα και ιντερνετ στα 18,5.

https://www.wind.gr/gr/wind/upiresies/wind-broadband-fixed-unlimited/

Πριν λιγο καιρο ειχε και εκει free ενεργοποιηση τωρα δεν εχει πια ισως στα καταστηματα εχουν ακομα

 

Ευχαριστω. Θα της πω να τηλεφωνησει στο καταστημα Wind

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Μία ερώτηση oftopic. Σε λίγο καιρό θα μεταφέρω στην wind.

Αξίζει το ρουτερ πού πουλάνε αυτοί η να ψαχτω για κάποιο άλλο; έχετε να προτείνετε κάποιο πού να τα πηγαίνει καλά με την wind;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Αξίζει το ρουτερ πού πουλάνε αυτοί

 

Δεν το δινουν πλεον δωρεαν ?

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν το δινουν πλεον δωρεαν ?

εδώ και πολλά χρόνια δε δίνουν δωρεάν ρουτερ

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

εδώ και πολλά χρόνια δε δίνουν δωρεάν ρουτερ

 

Μπορείς βέβαια να χρησιμοποιήσεις το δικό σου και άλλης εταιρίας να είναι ή να χρησιμοποιήσεις του εμπορίου τα οποία είναι πολύ καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...