Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε βρισκει γραμμη η wind για να με δωσει νεο αριθμό / νεο συμβολαιο εκανα.

Τι ενέργειες πρεπει να κανω για να το ακυρωσω? Το κοβω να αργει παρα πολυ

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Πέρνεις τηλέφωνο και ακυρώνεις την αίτηση!Μετά κάνε αίτημα στο ΟΤΕ.Αν ελευθερωθεί γραμμή έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να συνδεθείς.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχε τέλη ενεργοποίησης θα ήταν πολύ καλή προσφορά για μένα ειδικά τώρα που μπορώ να φύγω ατελώς από τη cyta :X λόγω απίστευτων προβλημάτων :X
Link to comment
Share on other sites

Πάντως φίλε μου επειδή η νέα γραμμή κοστίζει 70€ αν ισχύει ακόμα η προσφορά των καταστημάτων στο πρόγραμμα με τα 21,50€ ήταν δωρεάν και για νέα γραμμή που ειχα πάρει προσφορά από κατάστημα πριν ένα δεκαήμερο. Γιατί για 3€ το μήνα αν είναι να δώσεις 70€ τη νέα γραμμή μία η άλλη έρχεται

 

Διορθωνω τωρα που ειδα τις προσφορες και παλι που πηρα απο το καταστημα γιατι εκανα λαθος. Πηρα προσφορα για μενα που ειναι 21,50 το μηνα το φουλ πακετο συν το vdsl με τη γνωστη προσφορα και δωρεαν τα τελη ενεργοποιησης.

Η δευτερη προσφορα για φιλο που θελει νεα γραμμη ειναι 23€ τελικα με ολα μεσα κι εδω (αρα 1,5€ πιο πανω) και δωρεαν τα τελη ενεργοποιησης νεας γραμμης αξιας 75€

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε πάλι ο Courier σήμερα και τον γύρισα πάλι πίσω γιατί θέλω να αναγράφεται "συμπεριλαμβανομένου του τέλους σταθερής" παρά το "τελική τιμή". Τους το είχα πει να το φτιάξουν αλλά πρέπει να είχε φύγει ήδη ο Courier από WIND και δεν το πρόσθεσαν.

Που ξέρω εγώ πως το μεταφράζουν αυτοί το "Τελική τιμή" στον γραπτό λόγο.

Όπως και να έχει, λογικά θα μου ξανάρθει το Courier Τρίτη, οπότε και θα το υπογράψω.

 

Σήμερα πάλι μίλησα μαζί τους, και τελικά το επιβεβαίωσαν και αυτοί ότι το τελικό ποσό είναι χωρίς το τέλος σταθερής.

 

Μετά από 10 φορές που έχουμε μιλήσει και μου επιβεβαίωναν ότι η "τιμούλα" είναι η τελική που θα πληρώσω, όταν τους ζήτησα σήμερα να αναγράφεται ρητά ότι θα περιλαμβάνει και το 5% τέλος σταθερής μου είπαν ότι δεν περιλαμβάνεται το τέλος αυτό.

Ότι να 'ναι δηλαδή. Πιο τραγικοί πεθαίνεις...

Τους λέω η οποιαδήποτε επικοινωνία που μου κάνετε πλέον είναι αναξιόπιστη, οπότε και περιμένω να με καλέσουν με καλύτερη προσφορά.

Έ ρε τι έχω να τραβήξω άμα φύγω από την Cosmote...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πάλι μίλησα μαζί τους, και τελικά το επιβεβαίωσαν και αυτοί ότι το τελικό ποσό είναι χωρίς το τέλος σταθερής.

 

Μετά από 10 φορές που έχουμε μιλήσει και μου επιβεβαίωναν ότι η "τιμούλα" είναι η τελική που θα πληρώσω, όταν τους ζήτησα σήμερα να αναγράφεται ρητά ότι θα περιλαμβάνει και το 5% τέλος σταθερής μου είπαν ότι δεν περιλαμβάνεται το τέλος αυτό.

Ότι να 'ναι δηλαδή. Πιο τραγικοί πεθαίνεις...

Τους λέω η οποιαδήποτε επικοινωνία που μου κάνετε πλέον είναι αναξιόπιστη, οπότε και περιμένω να με καλέσουν με καλύτερη προσφορά.

Έ ρε τι έχω να τραβήξω άμα φύγω από την Cosmote...

 

Γνωμη μου μην φυγης απο τον οτε.ειδικα με την wind μπλεκης.αν θες ομως να κανεις το κολπο της φορητοτητας για καλυτερη τιμη στον οτε καντο αλλα προσεχε μην σε ενεργοποιηση η wind και μετα τρεχης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αρκετά παλιότερα είχα πικρή εμπειρία από ΟΤΕ. Με wind εχώ ησυχάσει αρκετά. Και πιο φτηνά και χωρίς ιδιαιτερα θέματα το σταθερο ιντερνετ
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πάλι μίλησα μαζί τους, και τελικά το επιβεβαίωσαν και αυτοί ότι το τελικό ποσό είναι χωρίς το τέλος σταθερής.

 

Μετά από 10 φορές που έχουμε μιλήσει και μου επιβεβαίωναν ότι η "τιμούλα" είναι η τελική που θα πληρώσω, όταν τους ζήτησα σήμερα να αναγράφεται ρητά ότι θα περιλαμβάνει και το 5% τέλος σταθερής μου είπαν ότι δεν περιλαμβάνεται το τέλος αυτό.

Ότι να 'ναι δηλαδή. Πιο τραγικοί πεθαίνεις...

Τους λέω η οποιαδήποτε επικοινωνία που μου κάνετε πλέον είναι αναξιόπιστη, οπότε και περιμένω να με καλέσουν με καλύτερη προσφορά.

Έ ρε τι έχω να τραβήξω άμα φύγω από την Cosmote...

 

Aνησυχητικό αυτό γιατί κι εγώ με το παιδί στο κατάστημα της wind μου είπε οταν τον ρωτησα ότι είναι και το 5% μεσα στα 21,50. Λογικά Παρασκευή που θα πάω για φορητότητα θα του πω να το γράφει μέσα στο συμβόλαιο γιατι όπως καταλαβαίνω δεν υπάρχει και πολύ αξιοπιστία και να δούμε αν θα μου τα μασήσει και μένα (το πιο πιθανό)

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μίλησα με WIND online, για να κάνω την ίδια προσφορά και να δω τι θα μου έλεγαν.

Υπενθυμίζω πριν μίλαγα με τα 3rd party Call Centers της WIND.

Η διαφορά είναι οτι η Online εξυπηρέτηση πελατών σου λέει ότι τελική τιμή είναι 19.5 και 25.3 αντίστοιχα ADSL/ VDSL, περιλαμβάνοντας δλδ το τέλος σταθερής (από 18.5€ και 24€ αντίστοιχα).

Επίσης η Online δεν δίνει δώρο την φορητότητα (+20€ σε σχέση με το Call Center).

Το περίεργο της υπόθεσης όμως είναι ότι το συμβόλαιο που θα υπογράψω, θα αναγράφει την αρχική τιμή του συμβολαίου, και μόνο πιστήριο για την έκπτωση θα είναι ένα email που θα λάβω με τα στοιχεία της προσφοράς.

Επίσης, η κλήση δεν ηχογραφείται οπότε πραγματικά είναι ο λόγος μου εναντίον του πωλητή!

Πραγματικά δεν ξέρω τι να περιμένω.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ανησυχώ :)

Δεν ξέρω αν θα προχωρήσω και αν ναι με Call Center offer ή Online store..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το αναφέρει ότι θα ηχογραφήσει είναι παράνομο και δεν υπολογίζεται πουθενά σαν αποδεικτικό στοιχείο.
Link to comment
Share on other sites

Και να το αναφέρει πάλι δεν κάνεις τίποτα με αυτό το email όμως είναι αποδεικτικό στοιχείο!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο της υπόθεσης όμως είναι ότι το συμβόλαιο που θα υπογράψω, θα αναγράφει την αρχική τιμή του συμβολαίου, και μόνο πιστήριο για την έκπτωση θα είναι ένα email που θα λάβω με τα στοιχεία της προσφοράς.

 

Η αλήθεια είναι κι εγώ πριν 2 χρόνια που είχα κάνει τη προσφορά που είχε τότε μέσω yellowday (20€ το μήνα για 24μηνο συμβόλαιο) θυμάμαι ότι το συμβόλαιο που έφερε ο courier έγραφε τις αρχικές τιμές επάνω και όχι το 20ρικο. Βέβαια εκεί ήταν αναρτημένο στο yellowday οπότε δεν είχες θέμα αλλά το θυμάμαι αυτό και μου είχαν πει ότι τα συμβόλαια είναι έτοιμα και αναγράφουν τις αρχικές τιμές. Οι άλλοι 2 που συνέχισαν φορητότητα εννοείται μια χαρά 20€ είχαν αλλά είναι θέμα έτσι που το κάνουν γιατί δε καλύπτεσαι αν γίνει η στραβή

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ειναι να μου κανουν αντικατασταση το router απο την Wind λογω οτι χανει την ip εχω το ZyXEL VMG1312-B10D και οπως μου ειπε ο τεχνικος αυτο ειναι για VDSL μπορει να λεει οτι κανει για ADSL αλλα δεν κανει.

 

Ειχα VDSL πρωτα.

 

Εχω και το ZTE ZXHN H168N αυτο ειχα πριν μου στειλουν το ZyXEL αλλα ειχε προβλημα, με laptop διπλα στο router με VDSL δεν ειχα πανω απο 15mbps με wifi

 

Ποιο απο αυτα που εχει να ζητησω να μου στειλουν εχουν κανενα καλο;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτά που σου δίνουν οι πάροχοι είναι σχετικά φθηνά και για να πεις ότι θα πάρεις κάτι καλό πρέπει να δώσεις αρκετά.

Το H168N έχω κι εγώ. Με το κινητό κοντά στο router πιάνω 45+mbps. Στα υπόλοιπα σημεία του σπιτιού χρησιμοποιώντας και ένα range extender πιάνω από 15-30.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτά που σου δίνουν οι πάροχοι είναι σχετικά φθηνά και για να πεις ότι θα πάρεις κάτι καλό πρέπει να δώσεις αρκετά.

Το H168N έχω κι εγώ. Με το κινητό κοντά στο router πιάνω 45+mbps. Στα υπόλοιπα σημεία του σπιτιού χρησιμοποιώντας και ένα range extender πιάνω από 15-30.

 

Εχω ακουσει οτι ειναι μαπα το 168 αλλα εμενα το αλλαξαν η μαλλον μου εστειλαν αλλο λογω οτι ειχε προβλημα στο wifi

 

Απλα ελεγα μπας και καποιο απο αυτα που εχουν ειναι ενα κλικ καλυτερο απο τα υπολοιπα που δινουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ότι δίνουν η isp είναι για κλωτσες εάν θέλει καποιος να κάνει σωστά την δουλειά του χωρίς προβλήματα αγοράζει μόνος του modem router σε κανέναν isp που ήμουν δεν πήρα ποτέ τα modem που δίνουν παντα τα αγόραζα όπως και αυτό που έχω τώρα

 

 

http://www.skroutz.gr/s/9008971/Asus-DSL-AC52U.html

 

 

http://i64.tinypic.com/xnyu11.jpg

 

Οποίος θέλει την ψυχική του ηρεμια ορίστε μια πρόταση

 

Το αγόρασα πρόσφατα και ομολογώ ότι έκανα σωστή επιλογή

 

Μέχρι και torrent client έχει και βαζεις ένα δίσκο και κατεβαζεις απευθείας χωρίς την ανάγκη υπολογιστή

 

 

Σταθερό υψηλό συγχρονισμό σε adsl και vdsl

Και σαν bonus πειραγμα snr μέσα από το menu

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Με κάλεσαν σήμερα από την Wind ενόψη της λήξης του συμβολαίου μου το άλλο μήνα.

Έχω τηλεφωνία και vdsl από KV + 120' σε κινητά και πληρώνω τα 2 τελευταία χρόνια γύρω στα 35€ συν τα έξτρα τηλεφωνήματα σε 5ψήφιους.

Η προσφορά (?) είναι στα 26+10= 36 με 300' συμπεριλαμβανομένου του τέλους 5%, δηλαδή στην ουσία προσφέρουν 180' επιπλέον σε κινητά.

Απάντησα ότι θέλω καλλίτερη προσφορά στο vdsl αφού σήμερα προσφέρει σε νέους συνδρομητές 3 μήνες δωρεάν και τους υπόλοιπους με 5,50€ αλλά η κοπέλα είπε ότι δεν είναι στην αρμοδιότητά της και πρέπει να μιλήσω με το vdsl.

 

Σε ερώτηση για το αν μπορώ να παρακολουθώ τον αριθμό των κλήσεων σε κινητά, όπως στη Forthnet, απάντησε ότι μπορώ να βλέπω τις κλήσεων εγγραφώ στο MyWind.

Όσοι έχουν γραφτεί μπορούν να παρακολουθούν τον αριθμό των κλήσεων;

Link to comment
Share on other sites

Στο mywind βλέπεις τους λογαριασμούς που έχουν ήδη εκδοθεί, και αν έχεις επιλέξει e-bill τότε βλέπεις και ανάλυση κλήσεων για τον κάθε έναν. Υποθέτω πως θέλεις να βλέπεις το υπόλοιπο που έχεις για κλήσεις σε κινητά τον τρέχοντα μήνα και όχι τις κλήσεις που πραγματοποιήθηκαν τον προηγούμενο και πίσω, οπότε μάλλον άλλο κατάλαβε η υπάλληλος.
Link to comment
Share on other sites

Στο σταθερό αυτό δεν μπορείς να το δεις Online μόνο για τα κινητά μέσω της εφαρμογής. Βέβαια, στα σταθερά δεν βρίσκω τον λόγο καθώς είναι απεριόριστα όλα τα πακέτα
Link to comment
Share on other sites

Στο σταθερό αυτό δεν μπορείς να το δεις Online μόνο για τα κινητά μέσω της εφαρμογής. Βέβαια, στα σταθερά δεν βρίσκω τον λόγο καθώς είναι απεριόριστα όλα τα πακέτα

 

Η Wind είχε πάντα αυτό το πρόβλημα, σε αντίθεση με τη Forthnet που σου δείχνει πόσα έχεις κάνει στη διάρκεια του μήνα.

Στην ουσία τώρα, μιλάμε για τις κλήσεις σε κινητά που ακόμη και "απεριόριστα" να θεωρούνται στην πραγματικότητα είναι ορισμένα σε όριο ορθής χρήσης. Στην περίπτωσή μου, όμως, έχω μέχρι τώρα 120" που ποτέ δεν μπόρεσα να τα εξαντλήσω αφού δεν γνωρίζω τον αριθμό τους και στο νέο πακέτο προσφέρουν 300' τα οποία και πάλι δεν θα μπορώ να υπολογίσω.

Link to comment
Share on other sites

Κλησεις προς σταθερό μορφης 801801xxxxxx πόσο χρεωνεται απο σταθερο Wind ?
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Κλησεις προς σταθερό μορφης 801801xxxxxx πόσο χρεωνεται απο σταθερο Wind ?

 

Όσο η κλήση προς σταθερό:

 

https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/statheri/PDFs/February2017/64_timok_ypiresion_double_play_broadband_telephony_06_02.pdf

 

Wind_801.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Εχω απεριοριστα προς σταθερα, αλλα χρεωθηκα για το 801. Δεν λεω οτι ειναι αντικανονικο, αλλα ειναι λιγο παραλογο

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βλέπω πουθενά να γράφει ότι χρεώνεται σαν σταθερό. Για αριθμούς 801 xxxxxxx λέει 0,14€/λεπτό.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βλέπω πουθενά να γράφει ότι χρεώνεται σαν σταθερό. Για αριθμούς 801 xxxxxxx λέει 0,14€/λεπτό.

 

Τοσο χρεώνουν την κλήση προς σταθερά από σταθερό πια οι εταιρίες εκτός πακέτου...(Πάαααει το παλιό 0,03€/1΄ομιλίας!!):

https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/statheri/PDFs/February2017/64_timok_ypiresion_double_play_broadband_telephony_06_02.pdf

Μη δούμε και τις άλλες εταιρίες από σταθερό (είναι και off topic) ! !

 

Wind_2017.jpg

 

Ακόμα και 0,22€/1΄ομιλίας (από σταθερό) σε σταθερό υπάρχει:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7069858#post7069858

 

Άντεε και στο μισό € ανά λεπτό κλήσης (από σταθερό) σε σταθερό.... !!! :: Πάαααμεεεε δυνατάαααα.....::!!!!

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...