Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δε κανω λαθος, η wind πουλαει ενα στα 35€ (μαλλον asus) το οποιο διαβασα σχολια και λενε οτι ειναι η καλυτερη επιλογή στα ευρω του

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σάς ευχαριστώ πολύ.

Δεν έχω δικό μου router όλα τα επέστρεφα στον παροχο.

Αν αξίζει το router πού εμπορεύονται αυτοί να μην σκάσω για να ψάξω κάποιο άλλο. Βασικά δεν γνωρίζω ποία μάρκα διαθέτουν δεν το ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην hol αρκετα χρονια σε adsl γραμμη εως 24 ταχυτητα(η hol στην πολη μου δεν εχει vdsl γραμμες),ληγει το συμβολαιο και σκεφτομαι να παω στην wind που εχει vdsl.

αξιζει αυτη η αλλαγη λογω vdsl η ουσιαστικα δεν υπαρχουν μεγαλες διαφορες ;

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και αξίζει το vdsl αν θέλεις πραγματικά γρήγορο ίντερνετ.

Το αν συμφέρει την τσέπη σού αυτό θα το κρίνεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και αξίζει το vdsl αν θέλεις πραγματικά γρήγορο ίντερνετ.

Το αν συμφέρει την τσέπη σού αυτό θα το κρίνεις εσύ.

 

H Wind έχει καλή τιμή γενικά, αν είσαι και φαν της ταχύτητας και το θες πραγματικά το vdsl αξιζει, όχι τόσο για το download όσο για το upload

ck
Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην hol αρκετα χρονια σε adsl γραμμη εως 24 ταχυτητα(η hol στην πολη μου δεν εχει vdsl γραμμες),ληγει το συμβολαιο και σκεφτομαι να παω στην wind που εχει vdsl.

αξιζει αυτη η αλλαγη λογω vdsl η ουσιαστικα δεν υπαρχουν μεγαλες διαφορες ;

 

Για μένα που από τα ~18mbps πήγα στα 49,9 είναι μεγάλη διαφορά και αξιοποιώ την παραπάνω ταχύτητα. Προσωπικά δεν μπορώ να ξαναγυρίσω σε adsl. Για τον ίδιο λόγο είχα φύγει και εγώ από την hol τότε.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Μου έκαναν σήμερα προσφορά για 50ρι (αν και το σπίτι μου δε πιάνει τόσα) με απεριόριστα στο σταθερό, 2 κάρτες σιμ κτλ 23.5€. Τώρα πληρώνω 23.9 μόνο για το ίντερνετ

 

1) 23.5€ θα είναι τελική τιμή ή με ΦΠΑ κτλ θα ανέβει;

2) Τι εννοείτε δε δίνει ρούτερ; Δε το έχω ξανακούσει αυτό το πράγμα σε καμία εταιρεία

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Στις προσφορές από προωθητικά γραφεία παίζουν πολλά και παζαρεύεις πολλά.

Μόνο εσύ γνωρίζεις τι σου πρόσφεραν και κανείς άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Της είπα να πάρει από Πέμπτη, για να το κοιτάξω λίγο. Να τη ρωτήσω για ρούτερ, θα ξέρει;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο. Θα ρωτήσεις για τέλη φορητότητας και σύνδεσης (αν αλλάζεις πάροχο), τέλος σταθερής και όλες τις λεπτομέρειες.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν του δίνουν VDSL είναι λίγο περίεργο να μην έχει router μαζί, μιας και το παλιό του σίγουρα δεν κάνει.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δίνουν, φυσικά, αλλά νομίζω ότι το χρεώνουν.

Για adsl δε δίνουν σίγουρα ρούτερ πια για adsl λογικά θα δίνουν αλλά ας το επιβεβαιώσεις πρώτα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Προσφορα σημερα απο WIND....για σταθερό

με αστικες απεριοριστες - 24ιντερνετ - 10ωρες σε κινητα, χωρις τελη συνδεσης 18€

με αστικες απεριοριστες - 24ιντερνετ - οχι σε κινητα, χωρις τελη συνδεσης 16€

τους λεω σε περιπτωση που θελω να φυγω...ποτε μπορω; απαντηση οποτε θελετε χωρις καποια χρεωση!!!

 

Τι λετε για την προσφορά; αντιστοιχη προσφορα τις vodafon εδινε για τα ιδια αλλα με 1ωρα κινητο 18,90€

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν του δίνουν VDSL είναι λίγο περίεργο να μην έχει router μαζί, μιας και το παλιό του σίγουρα δεν κάνει.

 

Sent from my Moto X Play

Έχω ήδη vdsl router αλλά φαντάζομαι θα το πάρει πίσω η CYTA. Ιούνιο λήγει το συμβόλαιο βέβαια, και παίζει να θέλουν 70€ τέλος διακοπής...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Προσφορα σημερα απο WIND....για σταθερό

με αστικες απεριοριστες - 24ιντερνετ - 10ωρες σε κινητα, χωρις τελη συνδεσης 18€

με αστικες απεριοριστες - 24ιντερνετ - οχι σε κινητα, χωρις τελη συνδεσης 16€

τους λεω σε περιπτωση που θελω να φυγω...ποτε μπορω; απαντηση οποτε θελετε χωρις καποια χρεωση!!!

 

Τι λετε για την προσφορά; αντιστοιχη προσφορα τις vodafon εδινε για τα ιδια αλλα με 1ωρα κινητο 18,90€

 

Καλύτερη κι απ'τη φοιτητική ADSL της κόκκινης:

 

https://statheri.vodafone.gr/services/home/vodafone-home-double-play

 

http://i65.tinypic.com/63vtr6.jpg

 

Καιρός να βάλει και η Wind ένα φοιτητικό ADSL στα 12€......:)

Link to comment
Share on other sites

Μου έκαναν σήμερα προσφορά για 50ρι (αν και το σπίτι μου δε πιάνει τόσα) με απεριόριστα στο σταθερό, 2 κάρτες σιμ κτλ 23.5€. Τώρα πληρώνω 23.9 μόνο για το ίντερνετ

 

1) 23.5€ θα είναι τελική τιμή ή με ΦΠΑ κτλ θα ανέβει;

2) Τι εννοείτε δε δίνει ρούτερ; Δε το έχω ξανακούσει αυτό το πράγμα σε καμία εταιρεία

 

Σε ADSL δε δίνει δωρεάν ρούτερ... Σε VDSL όμως, δίνει κανονικά. Δεν έχω ακούσει κάποιον που να έβαλε 50αρα ταχύτητα και να μην πήρε... :blink:

 

Μάλιστα, ένας συνεργάτης μου είχε πει κιόλας ότι το VDSL router μπορείς να το κρατήσεις δικό σου και ότι η WIND δε θα το ζητήσει πίσω, ακόμα και αν αργότερα αλλάξεις εταιρεία ή κόψεις το VDSL. Δεν ξέρω αν έλεγε ψέματα...

Link to comment
Share on other sites

Προσφορα σημερα απο WIND....για σταθερό

με αστικες απεριοριστες - 24ιντερνετ - 10ωρες σε κινητα, χωρις τελη συνδεσης 18€

με αστικες απεριοριστες - 24ιντερνετ - οχι σε κινητα, χωρις τελη συνδεσης 16€

τους λεω σε περιπτωση που θελω να φυγω...ποτε μπορω; απαντηση οποτε θελετε χωρις καποια χρεωση!!!

 

Τι λετε για την προσφορά; αντιστοιχη προσφορα τις vodafon εδινε για τα ιδια αλλα με 1ωρα κινητο 18,90€

 

υποθετω οτι η συγκεκριμενη προσφορα εγινε απο συνεργαζομενο call center. Σιγουρα μπορεις να φυγεις οποτε θες. Το ερωτημα ειναι τι ποινη θα πληρωσεις. Για τα 2 πρωτα χρονια η ποινη διακοπης ξεκιναει απο 160 ευρω. Σε αυτα τα θεματα,η εταιρια εχει ενιαια πολιτικη,δεν υπαρχουν εξαιρεσεις,οποια προσφορα και αν σου κανουν. Το μονο που διαφοροποιειται σε καθε προσφορα ειναι το ποσο του μηνιαιου παγιου και τυχον τελη ενεργοποιησης που μπορει να μην χρεωνονται. Αντε να υπαρχει και καποιο παραπλευρο υλικο δωρο (κανενα ταμπλετ/ρουτερ κλπ). Διαρκεια συνδεσης εχει μεινει 2 χρονια στανταρ. Ποινη διακοπης παντα υπαρχει στην διαρκεια αυτη.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

υποθετω οτι η συγκεκριμενη προσφορα εγινε απο συνεργαζομενο call center. Σιγουρα μπορεις να φυγεις οποτε θες. Το ερωτημα ειναι τι ποινη θα πληρωσεις. Για τα 2 πρωτα χρονια η ποινη διακοπης ξεκιναει απο 160 ευρω. ................................................................. Ποινη διακοπης παντα υπαρχει στην διαρκεια αυτη.

Τους το τόνισα...μου το τόνισαν και το διευκρινησαν κατηγορηματικα οτι πλεον εδω και 2 χρονια δεν υπαρχει καμια ποινη διακοπής.Μου το ελεγαν με ονοματεπωνημο.

Τωρα τι να πεις.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Τους το τόνισα...μου το τόνισαν και το διευκρινησαν κατηγορηματικα οτι πλεον εδω και 2 χρονια δεν υπαρχει καμια ποινη διακοπής.Μου το ελεγαν με ονοματεπωνημο.

Τωρα τι να πεις.

 

Ως τώρα ΔΕΝ ισχύει κάτι τέτοιο (δλδ υπάρχει ποινή διακοπής πριν το 24μηνο).

Πολύ πιθανό απλά να πουλήσουν κ μετά "άϊντε βρες το δίκιο σου": ..."Πού τ'ακούσατε αυτά κύριε; Και μάλιστα μας λέτε ότι σας το διαβεβαίωσαν; Δείτε ο συμβόλαιο που υπογράψατε!!!"

 

Δες το συμβόλαιο πριν το υπογράψεις στον courier και βγάλε φώτο το σημείο (για την ποινή διακοπής) ΑΝ λέει κάτι τέτοιο (δλδ ότι δεν υπάρχει πια) να μας ενημερώσεις , αν θες.....

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

για να το κανουμε πιο συγκεκριμενο,αυτο που υπογραφει καποιος σε νεα συνδεση με μια εταιρια ειναι οι γενικοι οροι της συμβασης. Αυτό ειναι ενα στανταρ εντυπο ανεξαρτητο απο το προγραμμα που επιλεγεις και ανεξαρτητο απο την τιμη.Γι'αυτο και δεν υπαρχει συγκεκριμενη αναφορα σε αυτα. Για την ποινη υπαρχει συγκεκριμενο πινακακι με συγκεκριμενες ποινες, ή εστω τροπος υπολογισμου αυτων. Στην περιπτωση των υπαρχοντων πελατων που ανανεωνουν,δεν υπαρχει ποινη ή αυστηρή δεσμευση,εκει ισχυουν αλλα π.χ. επιστροφη εκπτωσεων. Η δεσμευση που υπαρχει στην περιπτωση εκεινη ειναι (απο χρονικης πλευρας) η διαρκεια ισχυος της συμφωνημενης τιμολογησης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

για του λογου το αληθες ιδου η αιτηση/συμβαση με τα πινακακια στο τελος

https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/statheri/PDFs/enimerotiko/AITHSH_YPHRESIWN_STATHERHS_INTERNET_FEBRUARY.pdf

Από 24 μήνες έως και 6 μήνες: 161,20 €

Link to comment
Share on other sites

Έχει δεχθεί κάποιος που έχει adsl wind την προσφορά που προτείνουν για 3 μήνες δωρεάν vdsl με το μόντεμ δωρεάν και μετά αν θέλεις το διακόπτεις και γυρνάς σε adsl δωρεάν κρατώντας το μόντεμ;
Link to comment
Share on other sites

γενικως η προσφορα αυτη παιζει τωρα οπου υπαρχει διαθεσιμοτητα,την εχουν και στο site. Διευκρινηση ομως,η υποχρεωτικη παραμονη σε vdsl ειναι 6μηνη,οχι 3μηνη. Τους 3 πρωτους μηνες δεν πληρωνεις εξτρα,τους αλλους 3 ειναι +5,5 ευρω αν δεν κανω λαθος. Μην ξεχνατε επισης οτι παιζει και τελος ενεργοποιησης για το vdsl γυρω στα 20 ευρω.
Link to comment
Share on other sites

γενικως η προσφορα αυτη παιζει τωρα οπου υπαρχει διαθεσιμοτητα,την εχουν και στο site. Διευκρινηση ομως,η υποχρεωτικη παραμονη σε vdsl ειναι 6μηνη,οχι 3μηνη. Τους 3 πρωτους μηνες δεν πληρωνεις εξτρα,τους αλλους 3 ειναι +5,5 ευρω αν δεν κανω λαθος. Μην ξεχνατε επισης οτι παιζει και τελος ενεργοποιησης για το vdsl γυρω στα 20 ευρω.

Σωστά,τώρα που το είπες,όντως μου πρότεινε 3+3 μήνες με τους 3 μονο δωρεάν.

Άρα 16,5€ οι 3 μηνες+20€ ενεργοποίηση = 6€ ο μήνας για την υποχρεωτική παραμονη.

Μήπως γνωρίζεις αν χρεώνεται ο συνδρομητής και για την επαναφορά σε adsl ;

Link to comment
Share on other sites

δεν το ξερω,υποθετω πως οχι. Θα το γνωριζουμε σιγουρα οταν περασει το εξαμηνο καθως η προσφορα δεν εχει πανω απο 2 μηνες που τρεχει.Δεν υπαρχει ομως πουθενα τετοια επισημανση και το λογικο ειναι να μην χρειαζεται κατι. Εκει που πονταρουν φυσικα ειναι οτι ελαχιστοι πελατες θα μπουν στην διαδικασια να γυρισουν στις παλιες ταχυτητες. Αν συνηθισεις στα 50 mbps και στο τεραστιο upload,γυρνας ευκολα πισω?
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...