Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σημερα πριν 6 ώρες,αρκετα νωριτερα απο την αρχικα προβλεπομενη ημερομηνια,συνδεθηκα στην vodafone

vdsl.png

οπως καταλαβαίνω πιο τελειο συγχρονισμο μαλλον δεν θα μπορουσα να εχω

στο speedtest ομως πάνω απο 49 δεν εχω δει. Να φανταστω οτι θα πρεπει να περιμενω βελτιωση επειδη ειναι νωρις?

Να σημειωσω οτι ο συγχρονισμος σε οποια πριζα κι αν βαλω το ρουτερ δεν αλλαζει.

Και αυτο εδω το γραφει στο συμβολαιο

2021-06-10-21-50-49.jpg

αρα εχουμε τερτιπτια "φρεσκιας" γραμμης,φορτο δικτυου ή κάτι άλλο?

Οι μετρησεις γινονται παντα με ethernet.

speedtest.png

 

Ο σέρβερ της Vodafone δεν είναι και ό,τι καλύτερο για μετρήσεις. Βασικά κανένας δεν παίζει καλά με VF. :p Δοκίμασε με αυτόν της WIND ή του Hyperhosting, αλλά δεν νομίζω να δεις τρομερή διαφορά.

 

Όπως και να χει, τα 55 Mbps συγχρονισμό τα δίνουν λόγω του ότι υπάρχει ένα overhead της τάξης του 10% (πάνω-κάτω). Οπότε η μέγιστη ταχύτητα που θα δεις θα είναι 50, ίσως ελάχιστα παραπάνω, προς 51. Οπότε σωστά το γράφει το συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλιστα. Άλλες 2 ερωτήσεις. Στο my vodafone δεν μπορώ να κανω μέτρηση ταχύτητας. Λεει οτι δεν βρέθηκε συνδεδεμένος εξοπλισμός. Τα στοιχεία του wifi στην ανάλογη ενότητα φαίνεται τα βλέπει κανονικά όμως. Μήπως επειδή έχω αλλάξει τους DNS στο ρούτερ? Επίσης ακόμα δεν δουλεύει το cashback, αδυναμία ανάκτησης πληροφοριών λέει. Μήπως πρέπει να εκδοθεί πρώτα ο πρώτος λογαριασμός ή να περιμένω μερικές μέρες λόγω του ότι είναι καινούργια γραμμή?
Link to comment
Share on other sites

Δεν λειτουργούν σωστά τα εργαλεία, κάποια στιγμή θα φτιάξει μόνο του και μετά θα χαλάσει ξανά.

Για το cashback περίμενε 1-2 μέρες, ώστε να ενημερωθούν όλα τα συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 10 μέρες σωστής λειτουργίας,3 αποσυνδέσεις από το πρωί και πάλι κλειδώνει στα 3Mbps και 0,2 Upload.

Φταίει το καλώδιο,η τηλεφωνική μπριζα,το σταθερό,το φίλτρο που βάζουμε στις adsl για σταθερό…εν τελεί το θέμα ήταν η 2η μπρίζα τηλεφώνου στο σπίτι και έβαλα καινούργια+ένα καλώδιο 2 μέτρα για να φτάνει το modem πάνω στο γραφείο.

Τα δοκίμασα όλα και το αποτέλεσμα ήταν να συνεχίζει τα ίδια,φυσικά επειδή δεν υπάρχει ολική απώλεια υπηρεσίας δεν πήρα ρεζέρβα.

Δηλαδή πρέπει με το ζόρι να βάλουμε 50/5 ή να πάμε στον ΟΤΕ;

Φίλος περυσι τέτοια εποχή πήγε σε 50αρα αλλά με το υψηλό ping στο gaming που έχει το τελευταίο καιρό η εταιρεία καταλήγουμε να ανοίγουμε δεδομένα.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει θέμα η περιοχή σου (κυρίως απόστασης), μόνο με VDSL θα σωθείς. Το ping είναι άλλο θέμα, αν και η Vodafone τον τελευταίο καιρό στέκεται αρκετά καλά δεδομένου του φόρτου στα δίκτυα.
Link to comment
Share on other sites

Απο ping μια χαρα παει αρκει να ζητησεις να σε γυρισουν σε fast path.

Απλα με το fast path θα χασεις λιγη ταχυτητα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει θέμα η περιοχή σου (κυρίως απόστασης), μόνο με VDSL θα σωθείς. Το ping είναι άλλο θέμα, αν και η Vodafone τον τελευταίο καιρό στέκεται αρκετά καλά δεδομένου του φόρτου στα δίκτυα.

 

Είναι 1,3 χιλιόμετρα σύμφωνα με τη Vodafone αλλά σύμφωνα με το attenuation που δίνει το modem είναι παραπάνω.

Είτε 50αρα είτε θα πάω στον ΟΤΕ…δεν γίνεται αλλιώς.

Απλα για ένα άτομο, και το 25/2 που είχα στον ΟΤΕ με καλύπτουν.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Είναι 1,3 χιλιόμετρα σύμφωνα με τη Vodafone αλλά σύμφωνα με το attenuation που δίνει το modem είναι παραπάνω.

Είτε 50αρα είτε θα πάω στον ΟΤΕ…δεν γίνεται αλλιώς.

Απλα για ένα άτομο, και το 25/2 που είχα στον ΟΤΕ με καλύπτουν.

 

Είτε 50αρα είτε θα πας στον ΟΤΕ, αλλά τα 25/2 που είχες στον ΟΤΕ σε καλύπτουν; Κάτι δεν βγάζει νόημα εδώ....είσαι στον ΟΤΕ με 25/2 και θα πας....στον ΟΤΕ?

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είτε 50αρα είτε θα πας στον ΟΤΕ, αλλά τα 25/2 που είχες στον ΟΤΕ σε καλύπτουν; Κάτι δεν βγάζει νόημα εδώ....είσαι στον ΟΤΕ με 25/2 και θα πας....στον ΟΤΕ?

Είχα 25/2 στον ΟΤΕ και 8/0,6 στη Vodafone.

Τώρα πήγαμε στο 5,5 με 0,6Upload και είμαι δέκα μέρες χωρίς ίντερνετ.

Απλά είναι απαράδεκτοι,υπόψιν τα ίδια θέματα έχει και ο γείτονας από πάνω

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Είχα 25/2 στον ΟΤΕ και 8/0,6 στη Vodafone.

Τώρα πήγαμε στο 5,5 με 0,6Upload και είμαι δέκα μέρες χωρίς ίντερνετ.

Απλά είναι απαράδεκτοι,υπόψιν τα ίδια θέματα έχει και ο γείτονας από πάνω

 

Ο ΟΤΕ σου εδινε VDSL κλειδωμενο στην ταχυτητα του ADSL.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Είχα 25/2 στον ΟΤΕ και 8/0,6 στη Vodafone.

Τώρα πήγαμε στο 5,5 με 0,6Upload και είμαι δέκα μέρες χωρίς ίντερνετ.

Απλά είναι απαράδεκτοι,υπόψιν τα ίδια θέματα έχει και ο γείτονας από πάνω

 

Εάν υπάρχει καμπίνα FTTC στην οποία ο ΟΤΕ τερματίζει τους δικούς του ADSL, ενώ οι άλλοι δίνουν από Αστικό Κέντρο, δεν υπάρχει σύγκριση. Εάν αποφασίσεις να πας σε VDSL 50, από όλους θα πάρεις τα ίδια, γιατί θα συνδέεσαι στην καμπίνα.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον είμαι με Vodafone double play 50/5 , όλα δουλεύουν ρολόι , εκτός από την εφαρμογή της Vodafone που δεν μπορώ να διαχειριστώ ούτε το wifi ούτε να δω την ταχύτητα. Μου έχουν δώσει το 267A ρούτερ . Ενώ μέσα από browser μπορώ κανονικά να αλλάξω ότι θέλω στο wifi. Έχω μιλήσει μαζί τους με τεχνικό τμήμα 3 φορές , ακόμα το ψάχνουν. Υπόψιν έχω δώσει δικαιώματα στην εφαρμογή την έχω ξανά κατεβάσει αλλά τίποτα. Έχει κανείς καμιά ιδέα ; Σε εσάς λειτουργεί κανονικά;
Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύουν ουτε αυτα που λες ουτε το cashback. Για το τελευταίο με παρέπεμψαν στην εξυπηρέτηση του pockee, απ'όπου μου είπαν να επανεγκαταστήσω την εφαρμογή. Φυσικά δεν λύθηκε. Για όλα έχω στείλει e-mail στους developers της εφαρμογής αλλά απάντηση δεν έχω λάβει. Μέτρηση ταχύτητας μέσα από το site της vodafone πάντως γίνεται κανονικά.

Η μόνη υποψία που έχω (αν και θα πρεπε να μου το πούνε) είναι μήπως χρειάζεται να πληρωθεί και ο πρώτος λογαριασμός για να δουλέψει τουλάχιστον το cashback.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα όλα καλά, απλά αργεί υπερβολικά.

Το cashback θέλει λίγες μέρες, γιατί είναι ξεχωριστή υπηρεσία και δεν ενημερώνονται οι λίστες πελατών άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή τιμή. Και χωρίς το κινητό στα 23,20 (τόσο δεν είναι η έκπτωση της 50αρας; ) είναι πολύ καλά.
Link to comment
Share on other sites

Με έχουν τρελάνει να πάω σε πρόγραμμα 50 γραμμή με απεριόριστα σταθερά στα 23 ευρώ επειδή έληξε το συμβόλαιο αλλά κάνω τη δουλεια μια χαρά με 24 και απεριόριστα στα 15 ευρω
Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω το dp 360+ το έβγαλαν από τα προγράμματα των 24 mbps και πλέον προσφέρεται μόνο στα vdsl και fiber περίεργο
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελικά μετά από 3+ βδομάδες ενεργοποιήθηκε το cashback στην εφαρμογή. Μάλλον είναι αυτό που λέγατε παραπάνω ότι αργούν να ενημερώσουν τις λίστες.
Link to comment
Share on other sites

H Vodafone παίρνει πλέον δικαιωματικά απο την wind τον τίτλο της πιο "οτι 'ναναι" εταιρίας.

 

Σχεδον 2 χρόνια δεν παιζει το vodafone TV, στην αρχη δεν εδινα σημασία, μου εστειλαν αποκωδικοποιητή, δεν έπαιζε, ηρθε τενικος περυσι τον Μάιο, αποφάνθηκε οτι η 50αρα γραμμη θέλει το πιο καινουριο μοντελλο αποκωδικοποιητή.

 

Το παρηγγειλε εκει μπροστά μου.

Μερικους μηνες μετα, δεν εχει ερθει τιποτα, στο τσατ μου λενε για συστημικό λάθος.

Πριν κανα διμηνο καταφερα να απικοινωνησω με μια κυρια η οποία ειχε μεσολαβήσει για την αναβάθμιση της γραμμης μου.

Μου λεει οτι θα στειλουν αποκωδικοποιητη, αλλά θα πρεπει να τον πληρωσω (ενω η ιδια πριν κανα 8μηνο μου ειχε αναβαθμίσει -υποτίθεται- το πρόγραμμα για να παρω νεο αποκωδικοποιητή), δεν δεχομαι και μετα απο δυο μερες με παιρνουν απο το τμημα προσφορών.

 

Μου λενε "ολα καλά", δεν θα πληρωσω τιποτα, αλλά θα ανανεώσουμε το συμβόλαιο.

Οκ, λεω και περιμένω το email για να κανω αποδοχή.

Οσο ήρθε σε σας, ήρθε και σε μένα.

 

Αντίστοιχα περυσι ειχαμε προβλημα με τον λογαριασμο του πεθερού μου.

Εβαζαν οτι να'ναι χρεώσεις, φρίκαραν τα παπούδια, "μην ανησυχείτε" μας έλεγαν απο το τμημα εξυπηρέτησης, "ειναι συστημικό πρόβλημα, θα διορθωθει".

Διορθώθηκε μετα απο 7 μηνες, παλι καλα που δεν μας έμειναν τα παππούδια στο χέρι με τα τριψήφια νούμερα που εβλεπαν στους λογαριασμούς :X

 

Το φθινόπωρο που θα παιξουν πιθανα κάποιες προσφπρές, θα παω στον ΟΤΕ.

Ιδιο σήμα είναι, απο την ιδια καμπίνα παίρνουν, είναι και λιγο πιο ακριβός, αλλά τουλάχιστον δε θα μου σπάνε τα νεύρα...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

H Vodafone παίρνει πλέον δικαιωματικά απο την wind τον τίτλο της πιο "οτι 'ναναι" εταιρίας.

 

Σχεδον 2 χρόνια δεν παιζει το vodafone TV, στην αρχη δεν εδινα σημασία, μου εστειλαν αποκωδικοποιητή, δεν έπαιζε, ηρθε τενικος περυσι τον Μάιο, αποφάνθηκε οτι η 50αρα γραμμη θέλει το πιο καινουριο μοντελλο αποκωδικοποιητή.

 

Το παρηγγειλε εκει μπροστά μου.

Μερικους μηνες μετα, δεν εχει ερθει τιποτα, στο τσατ μου λενε για συστημικό λάθος.

Πριν κανα διμηνο καταφερα να απικοινωνησω με μια κυρια η οποία ειχε μεσολαβήσει για την αναβάθμιση της γραμμης μου.

Μου λεει οτι θα στειλουν αποκωδικοποιητη, αλλά θα πρεπει να τον πληρωσω (ενω η ιδια πριν κανα 8μηνο μου ειχε αναβαθμίσει -υποτίθεται- το πρόγραμμα για να παρω νεο αποκωδικοποιητή), δεν δεχομαι και μετα απο δυο μερες με παιρνουν απο το τμημα προσφορών.

 

Μου λενε "ολα καλά", δεν θα πληρωσω τιποτα, αλλά θα ανανεώσουμε το συμβόλαιο.

Οκ, λεω και περιμένω το email για να κανω αποδοχή.

Οσο ήρθε σε σας, ήρθε και σε μένα.

 

Αντίστοιχα περυσι ειχαμε προβλημα με τον λογαριασμο του πεθερού μου.

Εβαζαν οτι να'ναι χρεώσεις, φρίκαραν τα παπούδια, "μην ανησυχείτε" μας έλεγαν απο το τμημα εξυπηρέτησης, "ειναι συστημικό πρόβλημα, θα διορθωθει".

Διορθώθηκε μετα απο 7 μηνες, παλι καλα που δεν μας έμειναν τα παππούδια στο χέρι με τα τριψήφια νούμερα που εβλεπαν στους λογαριασμούς :X

 

Το φθινόπωρο που θα παιξουν πιθανα κάποιες προσφπρές, θα παω στον ΟΤΕ.

Ιδιο σήμα είναι, απο την ιδια καμπίνα παίρνουν, είναι και λιγο πιο ακριβός, αλλά τουλάχιστον δε θα μου σπάνε τα νεύρα...:wacko:

 

Με το που λήξει το συμβόλαιο πίσω στον ΟΤΕ..

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω 10 χρόνια συνδρομητής στη Voda (από HOL εννοείται ακόμη) και είχα για 2 έτη προσφορά double play 24άρα, με απεριόριστα σταθερά και 360 λεπτά προς κινητά στα €15,80 με e-bill. Τον άλλο μήνα λήγει η 2ετία και μου πρότειναν ανανέωση στα €18,30 με ίδιους όρους, ενώ δεν παίζει vdsl στην περιοχή μου.

Είναι καλή η τιμή; πως σας φαίνεται;

Κοιτάζω για άλλους παρόχους και 50άρα γραμμή.

Ποια η γνώμη σας;

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω 10 χρόνια συνδρομητής στη Voda (από HOL εννοείται ακόμη) και είχα για 2 έτη προσφορά double play 24άρα, με απεριόριστα σταθερά και 360 λεπτά προς κινητά στα €15,80 με e-bill. Τον άλλο μήνα λήγει η 2ετία και μου πρότειναν ανανέωση στα €18,30 με ίδιους όρους, ενώ δεν παίζει vdsl στην περιοχή μου.

Είναι καλή η τιμή; πως σας φαίνεται;

Κοιτάζω για άλλους παρόχους και 50άρα γραμμή.

Ποια η γνώμη σας;

Στην ίδια φάση με σένα εγώ το άφησα αορίστου ώστε αν πετύχω κάποια στιγμή καλή προσφορά να φύγω. Κάθε μήνα πληρωνω σκάρτα 16 ευρώ γιατί να δεσμευτω με παραπάνω λεφτά για 2 χρόνια?

Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια φάση με σένα εγώ το άφησα αορίστου ώστε αν πετύχω κάποια στιγμή καλή προσφορά να φύγω. Κάθε μήνα πληρωνω σκάρτα 16 ευρώ γιατί να δεσμευτω με παραπάνω λεφτά για 2 χρόνια?

 

Δεν σου εκαναν αυξηση μετα την ληξη του συμβολαιου; Πριν ποσο καιρο εληξε το συμβόλαιο;

Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια φάση με σένα εγώ το άφησα αορίστου ώστε αν πετύχω κάποια στιγμή καλή προσφορά να φύγω. Κάθε μήνα πληρωνω σκάρτα 16 ευρώ γιατί να δεσμευτω με παραπάνω λεφτά για 2 χρόνια?

Δηλαδή πληρώνεις €32,00 για να είσαι free, μέχρι να "κάτσει" άλλη προσφορά;

Θα σε συμφέρει αυτό αν διαρκέσει πολύ;

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...