Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα μπορούσε κανείς να μου πει αν η γραμμή είναι καλή και αν είναι ενεργοποιημένο το fastpath γιατί δεν μπορώ να το βρω πουθενά;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, θα μπορούσε κανείς να μου πει αν η γραμμή είναι καλή και αν είναι ενεργοποιημένο το fastpath γιατί δεν μπορώ να το βρω πουθενά;

 

Delay 0ms σημαίνει ότι ΝΑΙ είναι ενεργό το fastpath

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα μπορούσε κανείς να μου πει αν η γραμμή είναι καλή και αν είναι ενεργοποιημένο το fastpath γιατί δεν μπορώ να το βρω πουθενά;

 

50mbps πιάνει μια χαρά είσαι.... fast path σε vdsl δεν βάζουν.

Link to comment
Share on other sites

50mbps πιάνει μια χαρά είσαι.... fast path σε vdsl δεν βάζουν.

 

Βάζουν, το είχα ενεργοποιήσει πριν κάποια χρόνια και φαινόταν. Όμως άλλαξα ρούτερ και πλεον δεν φαινεται το πεδίο "Interleaved/Fast path" Για αυτό ρώτησα μήπως φαίνεται από αλλού.

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Delay 0ms σημαίνει ότι ΝΑΙ είναι ενεργό το fastpath

 

Ωραία σε ευχαριστώ πολύ <3

Link to comment
Share on other sites

Βάζουν, το είχα ενεργοποιήσει πριν κάποια χρόνια και φαινόταν. Όμως άλλαξα ρούτερ και πλεον δεν φαινεται το πεδίο "Interleaved/Fast path" Για αυτό ρώτησα μήπως φαίνεται από αλλού.

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ωραία σε ευχαριστώ πολύ <3

 

Παλιά είχες Vdsl ? ή ADSL ?

Link to comment
Share on other sites

Παλιά είχες Vdsl ? ή ADSL ?

 

Όταν πρωτοέβαλα ιντερνετ είχα adsl, μετά από κάποια χρόνια έβαζα και έβγαζα το fast path γιατί έπεφτε η ταχύτητα. Καπού στο 2015 όμως άλλαξα σε VDSL και έβαλα το fast path, χωρίς θέματα με πτώση ταχύτητας. (Όλα αυτά με Vodafone)

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοέβαλα ιντερνετ είχα adsl, μετά από κάποια χρόνια έβαζα και έβγαζα το fast path γιατί έπεφτε η ταχύτητα. Καπού στο 2015 όμως άλλαξα σε VDSL και έβαλα το fast path, χωρίς θέματα με πτώση ταχύτητας. (Όλα αυτά με Vodafone)

 

Πολύ ωραία, τότε με ένα απλό speed test στο browser μπορείς να το δεις σίγουρα...άμα γράφει ping κάτω από 10 είναι fast path ....εγώ τώρα με adsl και fast path έχω ping 5 εως 7 ανάλογα την μέρα. Και έχω download 12 από τα 24.... τον επόμενο μήνα έρχεται το vdsl 50.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία, τότε με ένα απλό speed test στο browser μπορείς να το δεις σίγουρα...άμα γράφει ping κάτω από 10 είναι fast path ....εγώ τώρα με adsl και fast path έχω ping 5 εως 7 ανάλογα την μέρα. Και έχω download 12 από τα 24.... τον επόμενο μήνα έρχεται το vdsl 50.

 

Λατρεύω το ping σου, θα ήθελα πολύ να ήταν όντως κάτω από 10 αλλά δεν ήταν ποτέ. Είναι από 19-22 ms..Με το καλό το vdsl σου.

Link to comment
Share on other sites

Με vdsl 50 δειχνει στο κατέβασμα interleaved και στο ανέβασμα fast path.

Κανω κατι η το αφήνω οπως ειναι ;

Εχω υψηλή ονομαστική ταχυτητα αλλα δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την ποιοτητα των συνδέσεων.

 

42843daaa8172f2eed0a8abfcdbaae44.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Με vdsl 50 δειχνει στο κατέβασμα interleaved και στο ανέβασμα fast path.

Κανω κατι η το αφήνω οπως ειναι ;

Εχω υψηλή ονομαστική ταχυτητα αλλα δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την ποιοτητα των συνδέσεων.

 

42843daaa8172f2eed0a8abfcdbaae44.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Το SNR στο κατέβασμα είναι σχετικά χαμηλό γι'αυτό ίσως παρατηρείς προβλήματα με τη σύνδεση. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις fast path και στο download αλλά πολύ πιθανό να μην βελτιωθεί. Αν είναι έτσι το ξανά γυρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Με vdsl 50 δειχνει στο κατέβασμα interleaved και στο ανέβασμα fast path.

Κανω κατι η το αφήνω οπως ειναι ;

Εχω υψηλή ονομαστική ταχυτητα αλλα δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την ποιοτητα των συνδέσεων.

 

42843daaa8172f2eed0a8abfcdbaae44.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Πώς κατάφερες να βάλεις Asus router σε vdsl και voip γραμμή; νόμιζα ότι το ρούτερ της vodafone είναι μονόδρομος. Τώρα για το fast path ρώτησα την τεχνική υποστήριξη της Vodafone και παραθέτω την απάντηση τους που επιβεβαιώνει ότι βάζουν fast path μόνο στο ανέβασμα και όχι στο κατέβασμα για σταθερότητα.

 

Σχετικά με το αίτημά σας, δεν υπάρχει δυνατότητα αυτή τη στιγμή για αλλαγή σε εξ ολοκλήρου προφίλ fastpath σε υπηρεσίες VDSL. Το Download, για να μην δημιουργείται ζήτημα αποσυνδέσεων είναι σταθερό σε interleaved path, ενώ το Upload είναι ορισμένο σε fastpath για να μην αντιμετωπίζετε ζητήματα σε online games/streaming. Απο πλευράς μας, δεν συνιστάται και δεν παρέχεται η αλλαγή σε fastpath λόγω προβλημάτων που μπορούν να προκύψουν, στην πιο ευαίσθητη τεχνολογία VDSL.

Edited by thanos1989
Link to comment
Share on other sites

Το SNR στο κατέβασμα είναι σχετικά χαμηλό γι'αυτό ίσως παρατηρείς προβλήματα με τη σύνδεση. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις fast path και στο download αλλά πολύ πιθανό να μην βελτιωθεί. Αν είναι έτσι το ξανά γυρίζεις.

 

 

Υπαρχει κατι το οποιο μπορω να κανω εγω σε επιπεδο ρύθμισης ;

Αυτες οι τιμες δεν σεταρονται απο τον πάροχο ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πώς κατάφερες να βάλεις Asus router σε vdsl και voip γραμμή; νόμιζα ότι το ρούτερ της vodafone είναι μονόδρομος..

 

Οποιο ρουτερ που να υποστηρίζει vdsl και να βαλεις, θα παίξει.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κατι το οποιο μπορω να κανω εγω σε επιπεδο ρύθμισης ;

Αυτες οι τιμες δεν σεταρονται απο τον πάροχο ;

 

Ναι, πολύ σωστά συνήθως από τον πάροχο. Το σχετικά χαμηλό SNR έχει να κάνει συνήθως με την απόσταση και την ποιότητα των καλωδίων του χαλκού από το DSLAM οπότε θα μπορούσες να ρωτήσεις αν υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει (βέβαια πολύ πιθανό να σου πουν πως όλα φαίνονται εντάξει). Ή εναλλακτικά να δεις την εσωτερική καλωδίωση ή/και την συνδεσμολογία του ρούτερ στο σπίτι (εφόσον έχεις βάλει δικό σου, ίσως υπάρχουν παρεμβολές από κάποια συσκευή).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Τους κωδικούς που χρησιμοποιώ στο my vodAfone για να πληρώνω τον λογαριασμό σταθερής και ίντερνετ από τον υπολογιστή δεν τους δέχεται η mobile εφαρμογή. Ξέρετε τι γίνεται .

---

καλημερα

η windows εφαρμογη my vodafone που πληρωνουμε γιατι ειναι τοσο χαλια. εδω και μερικους μηνες εχει χαλασει το μενου και δεν το φτιαχνουν. ουτε επιλογη να πληρωσεις δεν εχει.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

τους κωδικούς που χρησιμοποιώ στο my vodafone για να μπαίνω απο το υπολογιστή μου δεν τους δέχεται η mobile εφαρμογή. Αφορά συμβόλαιο σταθερής ιντερνέτ. γιατί γίνετε αυτό? Επίσης η σελίδα my vodafone του υπολογιστή είναι εντελώς χάλια. την έχουν χαλάσει τελείως.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μπηκα στο web και στην εφαρμογη.

Μηπως τα γραφεις λαθος;

Δοκιμασε κι εναν καθαρισμο cookies και cache, ακομα απενεργοποιησε το adblock μηπως σου κανει αυτο το προβλημα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

τους κωδικούς που χρησιμοποιώ στο my vodafone για να μπαίνω απο το υπολογιστή μου δεν τους δέχεται η mobile εφαρμογή.

Έχεις One Net;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα είχα ημερομηνία αλλαγής απο adsl σε vdsl όμως τζιφος... έστειλαν μνμ κατά τις 5 και το έβαλαν δύο μέρες μετά .

Αυτό είναι σύνηθες; να το μεταθέτουν συνεχεια; ή απλά έτυχε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα είχα ημερομηνία αλλαγής απο adsl σε vdsl όμως τζιφος... έστειλαν μνμ κατά τις 5 και το έβαλαν δύο μέρες μετά .

Αυτό είναι σύνηθες; να το μεταθέτουν συνεχεια; ή απλά έτυχε;

Έτυχε. Ειδικά αν παίρνεις δίκτυο από άλλη εταιρία μπορεί η άλλη εταιρία να τους το άλλαξε το ραντεβού λόγω φόρτου ή άλλου λόγου.

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε. Ειδικά αν παίρνεις δίκτυο από άλλη εταιρία μπορεί η άλλη εταιρία να τους το άλλαξε το ραντεβού λόγω φόρτου ή άλλου λόγου.

 

Οχι στην vodafone ειμαι γιαυτο μου εκανε εντυπωση. Αυριο ειναι η νεα μερα που εδωσαν.

Link to comment
Share on other sites

Οχι στην vodafone ειμαι γιαυτο μου εκανε εντυπωση. Αυριο ειναι η νεα μερα που εδωσαν.

 

Ναι στην βονταφον είσαι εσύ, το καφαο ή ο κόμβος σε ποια εταιρία ανήκει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι στην βονταφον είσαι εσύ, το καφαο ή ο κόμβος σε ποια εταιρία ανήκει.

 

Αυτός με το vdsl που είναι κοντά στο σπίτι μου είναι του OTE ... αν το εννοείς έτσι κλαφτα Χαράλαμπε χαχχαχα θα με συνδέσουν με Αυστραλία

Link to comment
Share on other sites

Αυτός με το vdsl που είναι κοντά στο σπίτι μου είναι του OTE ... αν το εννοείς έτσι κλαφτα Χαράλαμπε χαχχαχα θα με συνδέσουν με Αυστραλία

 

update.

 

Τελικα σημερα πρωι πρωι κάνανε την αλλαγή και πιάνω 5.6mbps download σε torrent και στο router μέσα γράφει downlaod 53.7 Mbit/s & upload 5.4 Mbit/s.

Το τηλέφωνο ακόμα τίποτα... νεκρό δεν δίνει σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στο έκαναν VoIP και πρέπει να συνδεθεί στο ρούτερ;

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Τώρα μόλις το σύνδεσαν το τηλέφωνο...είχαν βάλει το ίντερνετ από το πρωί και το τηλ 6 ώρες μετά.

 

Ναι voip το έκαναν και τα είχα συνδέσει σωστά όμως γραμμή τίποτα ...ούτε καν κόκκινο λαμπάκι δεν άναβε.

Τωρα όλα καλά .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...