Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την ποια; Το δίκτυο της Vodafone τον τελευταίο καιρό (μη σου πω τον τελευταίο 1+ χρονο, με εξαίρεση τον Σεπτέμβριο) στέκεται υποδειγματικά, άλλες εταιρίες είχαν αρκετά θέματα σε όλη την Ελλάδα (όχι μόνο Βόρεια).

 

Throttling εφαρμόστηκε κατα τη διάρκεια της πρώτης καραντίνας γιατί τα δίκτυα δεν ήταν έτοιμα για μεγάλες διασυνδέσεις με το εξωτερικό, πλέον όλα κυλούν πολύ καλύτερα.

 

Σίγουρα δεν είναι ΟΤΕ που έχει την 2πλασια και παραπάνω χωρητικότητα στο εξωτερικό (και τους 3πλασιους σχεδόν πελάτες), αλλά κρατεί αρκετά καλά :)

 

Στην περιοχή σου μπορεί να στέκεται,στη Κεφαλλονιά πάντως όχι

Εντός Αργοστολίου μέση ταχύτητα 6Mbps και μέγιστη ταχύτητα 12Mbps

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην περιοχή σου μπορεί να στέκεται,στη Κεφαλλονιά πάντως όχι

Εντός Αργοστολίου μέση ταχύτητα 6Mbps και μέγιστη ταχύτητα 12Mbps

Εχουμε πει πως η ταχυτητα adsl απο περιοχη σε περιοχη διαφερει..τα περισσοτερα προβληματα μην πω ολα ξεκινανε απο την δικια μας καλωδιοση,αν ειναι χαλια τοτε το φυσιολογικο ειναι να εχεις και χαλια γραμμη

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πει πως η ταχυτητα adsl απο περιοχη σε περιοχη διαφερει..τα περισσοτερα προβληματα μην πω ολα ξεκινανε απο την δικια μας καλωδιοση,αν ειναι χαλια τοτε το φυσιολογικο ειναι να εχεις και χαλια γραμμη

 

Σήμερα πάντως βρήκαμε τον ένοχο…

Το φίλτρο με το σταθερό έκανε τη ζημιά παλι.

Τι να πω με το που το έβγαλα συνήλθε.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας ,

μηπως γνωριζετε καποιο mail επικοινωνιας με την vodafone ωστε να καταθεσω τα παραπονα μου? εχω vdsl 50 και το τελευταιο διμηνο εχω μεινει 3 βδομαδες χωρις ιντερνετ τηλεφωνο ,επισκεψεις τεχνικων βονταφον και οτε και τώρα ειμαι χωρις τηλεφωνο (το ιντερν δουλευει) και περιμενω τωρα δευτερη μερα απλα να κανει μια ρυθμιση το αρμοδιο τμημα.δηλ ελεος

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Θεωρείται φυσιολογικό να βγαίνει ημερομηνία ενεργοποίησης απο φορητότητα μέχρι 27 μερες μετά την αίτηση?
Link to comment
Share on other sites

Θεωρείται φυσιολογικό να βγαίνει ημερομηνία ενεργοποίησης απο φορητότητα μέχρι 27 μερες μετά την αίτηση?

 

Και σε μενα το ιδιο εγινε. Δες ποστ #6060 (σελ. 404) και ποστ #6066 (σελ. 405).

NOKIA 3210 -> NOKIA 3310 -> NOKIA 3510i -> Sony Ericsson K750i

NOKIA 5530 -> NOKIA Lumia 710 -> NOKIA Lumia 920 -> NOKIA 6 -> ΝΟΚΙΑ 6.1

Xiaomi Mi Note 10

Link to comment
Share on other sites

Πιο ρούτερ τελικά δίνουν για 50mpbs ,η πιο ρούτερ να ζητήσω ;

 

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά από ότι έχω καταλάβει αυτά δίνουν ανάλογα με την ταχύτητα.

 

Στα 24mbps δίνουν το ZTE-H108Nv2.5

Στα 50mbps δίνουν το Sercomm H300-s

Στα 100 και 200mbps δίνουν το ZTE-H267A

 

Εδώ μπορείς να δεις όλα τα ρούτερ που έχει η Vodafone αλλά νομίζω δίνουν μόνο τα παραπάνω που σου είπα.

 

https://www.vodafone.gr/ypostirixi/syndesi-rythmiseis-router/

Link to comment
Share on other sites

Και στα 100 και στα 200mbps δίνουν το H300s. Στα 200 δεν δίνουν το Η267Α γιατί δεν έχει 35B προφίλ.
Link to comment
Share on other sites

Σε 3 περιπτωσεις τους τελευταίους μήνες που ξέρω και σε εμενα έδωσαν το h300s.

Άρα 99% αυτό θα σου έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα για 50αρα zte h267a μου έστειλαν. Δεν ξέρω τις τεχνικές λεπτομέρειες,θα έχω κάποιο θέμα?
Link to comment
Share on other sites

Όχι, συμπεριφέρεται καλύτερα από το H300s, εκτός αν είσαι σε καμπίνα ΟΤΕ με ενεργό g.inp, που βγάζει πρόβλημα μόνο σε 100αρες γραμμές (περιορίζοντας το upload).
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι το άσπρο-zte- ρουτερ παίζει καλύτερα όταν έχεις tp link extender στο σπίτι. Με το μαύρο-h300s- είχα συνεχώς αποσυνδέσεις κ μου το άλλαξαν γιατί είναι γνωστό το θέμα με τους extenders.
Link to comment
Share on other sites

Την Τρίτη έκανα αναβάθμηση από 50mbps σε 100mbps. Όλα καλά χωρίς προβλήματα μέχρι που έκανα μια επανεκκίνηση στο ρούτερ (h300s) και από τότε παίρνω private ip 172... άρα είμαι χωρίς ίντερνετ. Εδώ και 4 μέρες παλεύουν από την Τ/Υ να λύσουν το πρόβλημα χωρίς αποτέλεσμα ακόμα. Έχει τύχει σε κανέναν αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάσατε να περάσετε χειροκίνητα τα στοιχεία της σύνδεσης στο router; Τηλέφωνο έχεις;
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα για username/password και μου είπαν οτι δεν φταίει αυτό και οτι θα το ρυθμίσουν από εκεί.

Έκανα κι ένα reset μπας και πάρει τίποτα διαφορετικές ρυθμίσεις αλλά τίποτα. Τηλέφωνο έχω (voip) και Vodafone tv (Μόνο το live). Από την Τρίτη χωρίς ίντερνετ και απ'ότι βλέπω καλή Δευτέρα και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Από την μεριά της Vodafone είναι κάτι άρα, ο πάροχος που έχει την υποδομή στην περιοχή σου (ΟΤΕ μάλλον) τα έχει κάνει όλα καλά για να παίζει η τηλεφωνία και η τηλεόραση.
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα για username/password και μου είπαν οτι δεν φταίει αυτό και οτι θα το ρυθμίσουν από εκεί.

Έκανα κι ένα reset μπας και πάρει τίποτα διαφορετικές ρυθμίσεις αλλά τίποτα. Τηλέφωνο έχω (voip) και Vodafone tv (Μόνο το live). Από την Τρίτη χωρίς ίντερνετ και απ'ότι βλέπω καλή Δευτέρα και βλέπουμε.

 

 

Δοκίμασε να βαλεις αυτα του ΟΤΕ και να δεις αν θα παίξει.

Σε εμενα μονο ετσι έπαιξε.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Την ποια; Το δίκτυο της Vodafone τον τελευταίο καιρό (μη σου πω τον τελευταίο 1+ χρονο, με εξαίρεση τον Σεπτέμβριο) στέκεται υποδειγματικά, άλλες εταιρίες είχαν αρκετά θέματα σε όλη την Ελλάδα (όχι μόνο Βόρεια).

 

Throttling εφαρμόστηκε κατα τη διάρκεια της πρώτης καραντίνας γιατί τα δίκτυα δεν ήταν έτοιμα για μεγάλες διασυνδέσεις με το εξωτερικό, πλέον όλα κυλούν πολύ καλύτερα.

 

Σίγουρα δεν είναι ΟΤΕ που έχει την 2πλασια και παραπάνω χωρητικότητα στο εξωτερικό (και τους 3πλασιους σχεδόν πελάτες), αλλά κρατεί αρκετά καλά :)

 

Γιάννενα πάντως μόνο συλλαλητήριο δεν έχουμε κάνει με τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε όσοι έχουμε vf.

Link to comment
Share on other sites

σημερα πριν 6 ώρες,αρκετα νωριτερα απο την αρχικα προβλεπομενη ημερομηνια,συνδεθηκα στην vodafone

vdsl.png

οπως καταλαβαίνω πιο τελειο συγχρονισμο μαλλον δεν θα μπορουσα να εχω

στο speedtest ομως πάνω απο 49 δεν εχω δει. Να φανταστω οτι θα πρεπει να περιμενω βελτιωση επειδη ειναι νωρις?

Να σημειωσω οτι ο συγχρονισμος σε οποια πριζα κι αν βαλω το ρουτερ δεν αλλαζει.

Και αυτο εδω το γραφει στο συμβολαιο

2021-06-10-21-50-49.jpg

αρα εχουμε τερτιπτια "φρεσκιας" γραμμης,φορτο δικτυου ή κάτι άλλο?

Οι μετρησεις γινονται παντα με ethernet.

speedtest.png

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Πώς μετράμε την ταχύτητα συγχρονισμού;

Ταχύτητα συγχρονισμού είναι η ταχύτητα με την οποία επιτυγχάνεται η σύνδεσή σου με το δίκτυο σταθερής της Vodafone. Όταν ο εξοπλισμός σου (modem / router) συνδέεται με το internet προσπαθεί πάντα να επιτύχει την υψηλότερη ταχύτητα μετάδοσης, δηλαδή την ονομαστική ταχύτητα, επιτυγχάνοντας παράλληλα ένα αποδεκτό επίπεδο ποιότητας, το οποίο θα εξασφαλίζει τη σταθερότητα της σύνδεσης. Αυτή η διαδικασία ονομάζεται «συγχρονισμός» και διαρκεί κάποια δευτερόλεπτα. Η ταχύτητα «συγχρονισμού» είναι συνήθως μικρότερη από την «ονομαστική» ταχύτητα.

 

Την ταχύτητα συγχρονισμού μπορούμε να την δούμε μέσα από το modem/router μας. Μπορείς να μιλήσεις με τον Tobi τον ψηφιακό βοηθό σου για να σε κατευθύνει.

 

*Η ταχύτητα συγχρονισμού αφορά στην ταχύτητα με την οποία επιτυγχάνεται η σύνδεσή σου με το δίκτυο σταθερής της Vodafone και δεν ταυτίζεται με την ταχύτητα download.

 

Τι είναι η ταχύτητα download/ upload;

 

Ταχύτητα download / upload είναι η ταχύτητα κατεβάσματος / ανεβάσματος, την οποία λαμβάνει η κάθε συσκευή που συνδέεται με το δίκτυο. Οι ταχύτητα αυτή είναι άμεσα συνδεδεμένη με την ταχύτητα συγχρονισμού και είναι πάντα μικρότερη της.

 

*Αν έχουμε περισσότερες από μία συσκευές στο συνδεδεμένες στο δίκτυό μας, αναμένεται να παρατηρούμε διαφορετικές ταχύτητες download/upload σε κάθε συσκευή σύμφωνα και με το μέσο σύνδεσης (καλώδιο Ethernet ή Wi-Fi).

 

*Όσο περισσότερες συσκευές έχουμε συνδεδεμένες, τόσο αναμένεται να παρατηρούμε μείωση στην download/upload ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω σε αυτα που γραφεις Vasileie,εγω δεν περιμενω να κατεβάζω με 55 οπως λεει ο συχρονισμος,απλα βλέποντας την ελάχιστη ταχυτητα που αναγραφεται στο συμβολαιο και την ταχυτητα που εχω στην πραξη,αναρωτιομουν μηπως πρεπει να περιμενω να δω κατι καλυτερο. Σε αλλο θεμα αν δεν κανω λαθος,συζητούσαν μεχρι και για μειωση στο παγιο αν δεν επιανε την ελαχιστη,αλλα ενταξει δεν ξερω αν οντως το κανουν, και για τετοια διαφορα δεν νομιζω οτι αξιζει τον κόπο να μπεις στη διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα που πιάνεις είναι στην πρώτη εικονα και όχι στην δεύτερη.

Αυτά που γράφω είναι από το site της Vodafone, απλή αντιγραφή.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω σε αυτα που γραφεις Vasileie,εγω δεν περιμενω να κατεβάζω με 55 οπως λεει ο συχρονισμος,απλα βλέποντας την ελάχιστη ταχυτητα που αναγραφεται στο συμβολαιο και την ταχυτητα που εχω στην πραξη,αναρωτιομουν μηπως πρεπει να περιμενω να δω κατι καλυτερο. Σε αλλο θεμα αν δεν κανω λαθος,συζητούσαν μεχρι και για μειωση στο παγιο αν δεν επιανε την ελαχιστη,αλλα ενταξει δεν ξερω αν οντως το κανουν, και για τετοια διαφορα δεν νομιζω οτι αξιζει τον κόπο να μπεις στη διαδικασία.

 

Η ταχύτητα που πιανεις την βλεπεις στο ρούτερ ...στο speed test είναι πάντα πιο κάτω γιατί συνδέετε στο εκάστοτε σέρβερ.

Άμα κατεβάσεις ένα torrent για τεστ θα δεις ότι μπορεί να κατεβάζεις μεχρι 5.6 Mbps/s.

Για να σου κάνουν μείωση παγίου πρέπει να έχεις πρόβλημα και να είσαι νομίζω 10% κάτω από την ελάχιστη ταχύτητα που σου έχουν πει. Καλή η σκέψη σου για να κόψεις φράγκα όμως δεν πιάνει τόσο εύκολα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...