Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αλλαξα εταιρια (πηγα στη wind) καθως η βοντα δεν εκανε καλη προσφορα ωστε να μεινω στο δικτυο της ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αλλαξα εταιρια (πηγα στη wind) καθως η βοντα δεν εκανε καλη προσφορα ωστε να μεινω στο δικτυο της ;)

 

Αν θες ενημέρωσε μας για το πακέτο που πήρες και σε ποια τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Από ότι φαίνεται τελικά η τιμολογιακή πολιτική της voda είναι ...πολύπλοκη και συνοψίζεται στο: "ότι αρπάξουμε"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά θέλω την βοήθειά σας.

Έχω cyta σταθερή εδώ και 6 χρόνια. Έκανα αίτηση σε κατάστημα τις vodafone ξεχνώντας ότι έχω ακόμα κάποιους μήνες συμβόλαιο στην cyta.

Με πήρε η cyta και μου έκανε καλύτερη προσφορά να παραμείνω σε αυτούς ή αλλιώς θα πληρώσω 140€ για το υπόλοιπο συμβόλαιο. Αυτό έγινε στις 4/10 το πρωί.

Στις 4/10 το απόγευμα πήγα στην vodafone και ακύρωσα την αίτησή μου.

Ο υπάλληλος έγραψε 5/10 στην αίτηση.

Στις 7/10 μου έκανε την σύνδεση η vodafone. Όταν τους είπα ότι έχω κάνει αίτηση για ακύρωση μου είπαν ότι έπρεπε να γίνει 3 μέρες πριν.

Έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και περιμένω απάντηση στις 8/11.

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να γλυτώσω τα 140€?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την βοήθειά σας.

Έχω cyta σταθερή εδώ και 6 χρόνια. Έκανα αίτηση σε κατάστημα τις vodafone ξεχνώντας ότι έχω ακόμα κάποιους μήνες συμβόλαιο στην cyta.

Με πήρε η cyta και μου έκανε καλύτερη προσφορά να παραμείνω σε αυτούς ή αλλιώς θα πληρώσω 140€ για το υπόλοιπο συμβόλαιο. Αυτό έγινε στις 4/10 το πρωί.

Στις 4/10 το απόγευμα πήγα στην vodafone και ακύρωσα την αίτησή μου.

Ο υπάλληλος έγραψε 5/10 στην αίτηση.

Στις 7/10 μου έκανε την σύνδεση η vodafone. Όταν τους είπα ότι έχω κάνει αίτηση για ακύρωση μου είπαν ότι έπρεπε να γίνει 3 μέρες πριν.

Έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και περιμένω απάντηση στις 8/11.

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να γλυτώσω τα 140€?

Κανείς νόμος δεν αναφέρει για 3 ημέρες πριν. Έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης 14 μέρες μετά την υπογραφή και πριν ενεργοποιηθούν πλήρως οι υπηρεσίες vodafone. Επομένως δεν έπρεπε η voda να σε ενεργοποιήσει. Άρα, ατελώς και αδικαιολογητος μπορείς ανά πάσα στιγμή να φύγεις από vodafone και να επιστρέψεις cyta. Μάλλον τα γλυτώνεις τα λεφτά. Πες μας ποτέ υπεγραψες με vodafone.

 

Ελπίζω να έχεις κρατήσει αποδεικτικά αποστολής της αιτησης ακύρωσης

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την βοήθειά σας.

Έχω cyta σταθερή εδώ και 6 χρόνια. Έκανα αίτηση σε κατάστημα τις vodafone ξεχνώντας ότι έχω ακόμα κάποιους μήνες συμβόλαιο στην cyta.

Με πήρε η cyta και μου έκανε καλύτερη προσφορά να παραμείνω σε αυτούς ή αλλιώς θα πληρώσω 140€ για το υπόλοιπο συμβόλαιο. Αυτό έγινε στις 4/10 το πρωί.

Στις 4/10 το απόγευμα πήγα στην vodafone και ακύρωσα την αίτησή μου.

Ο υπάλληλος έγραψε 5/10 στην αίτηση.

Στις 7/10 μου έκανε την σύνδεση η vodafone. Όταν τους είπα ότι έχω κάνει αίτηση για ακύρωση μου είπαν ότι έπρεπε να γίνει 3 μέρες πριν.

Έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και περιμένω απάντηση στις 8/11.

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να γλυτώσω τα 140€?

 

Έκανα λάθος, δεν πρόσεξα ότι έκανες την αίτηση σε κατάστημα Vodafone... Τώρα σκούρα τα πράγματα...

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην πετατε μαργαριταρια!

 

 

 

Βάσει νομοθεσίας, εμπρόθεσμη αίτηση ακυρωσης είναι όταν υποβάλλεται 3 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ημέρες πριν την πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης.

 

Άρα, εφόσον η vodafone ειδοποίησε, είναι νομιμη, αν όχι, καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην πετατε μαργαριταρια!

 

 

 

Βάσει νομοθεσίας, εμπρόθεσμη αίτηση ακυρωσης είναι όταν υποβάλλεται 3 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ημέρες πριν την πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης.

 

Άρα, εφόσον η vodafone ειδοποίησε, είναι νομιμη, αν όχι, καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Ακριβώς. Αν δεν κάνω λάθος, 14 μέρες περιθώριο για υπαναχώρηση έχεις αν κάνεις αίτηση ηλεκτρονικά. Αν ισχύει αυτό, από τη στιγμή που πήγε σε κατάστημα Vodafone, από όσο γράφει, δεν πρέπει να έχει δικαίωμα υπαναχώρησης (πέραν των 3 ημερών για ακύρωση όπως ειπώθηκε).

Link to comment
Share on other sites

Το δικαίωμα υπαναχώρησης το έχουμε σε περίπτωση εξ αποστάσεως σύναψη σύμβασης και ισχύει εντός 14 ημερών από την ημερομηνία παροχής υπηρεσιών από το νέο πάροχο.

 

 

 

Αυτό δεν σημαίνει πως σβήνονται τυχόν ποινες. Πληρώνεις π.χ. πάλι τέλη ενεργοποίησης στο παλιό πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν γίνεται κάτι. Αν και η cyta μου είπε ότι και 5 του μηνός που έκανα αίτηση για ακύρωση, μέχρι τις 7 μετράει που στο συνδέσανε μετράει 3 μέρες πριν.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ επιμένω γιατί το χρησιμοποίησα και προσωπικά... κανόνας περί 3μερού πριν την ενεργοποίηση ΔΕΝ υπάρχει. Δεν είχα δει ότι ο φίλος παραπάνω όμως μιλούσε για υπογραφή σύμβασης σε κατάστημα... νόμιζα πως όλα έγιναν με υπογραφή με courier όπως συχνά γίνεται. Και μάλιστα, επιμένω γιατί είχα προσωπική διαμάχη με vodafone και forthnet σχετικά... πάντα για εξ αποστάσεως σύμβση.

 

Σημειώνω από το νόμο:

Η κατάρτιση συμβάσεων εκτός εμπορικού καταστήματος και από απόσταση (τηλεφωνικά) διέπετε από το γενικό δίκαιο προστασίας του καταναλωτή (Ν. 2251/1994) και την ΚΥΑ Ζ1-891/13-06-2013 (ΦΕΚ Β΄ 2144/30.08.2013), που ενσωμάτωσε την Οδηγία 2011/83/ΕΕ για τα δικαιώματα των καταναλωτών (τέθηκε σε ισχύ σε όλα τα Κράτη Μέλη από τις 13 Ιουνίου 2014 – αντικατέστησε τις οδηγίες 97/7/ΕΚ για την προστασία των καταναλωτών κατά τις εξ αποστάσεως συμβάσεις και 85/577/ΕΟΚ για την προστασία των καταναλωτών κατά τη σύναψη συμβάσεων εκτός εμπορικού καταστήματος). Κατά την παροχή προϊόντων / υπηρεσιών ηλεκτρονικού εμπορίου ο καταναλωτής έχει το δικαίωμα να υπαναχωρήσει αζημίως και αναιτιολογήτως εντός δεκατεσσάρων (14) ημερολογιακών ημερών. Για την άσκηση του δικαιώματος υπαναχώρησης η προθεσμία δεκατεσσάρων (14) ημερολογιακών ημερών αρχίζει (άρθρο 3ε § 2 της ΚΥΑ Ζ1-891/13-06-2013) από την ημερομηνία σύναψης της σύμβασης, για τις συμβάσεις υπηρεσιών.

 

Στην περίπτωση φυσικά του φίλου παραπάνω, το πρόβλημα είναι ότι δεν έγινε η σύμβαση εκτός εμπορικού καταστήματος ή από απόσταση, αλλά εντός καταστήματος. Επομένως, μάλλον δεν θα το γλυτώσει το penalty.

 

Δεν θέλω να μπω σε κανενός είδους αντιπαράθεση, ούτε και θέλω να το παίξω έξυπνος και γνώστης φυσικά. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι περί 3ημέρου, θα ήθελα λινκ ή σχετικές αναφορές, γιατί και στην EETT δεν αναφέρει κάτι. Δεν είμαι κολλημένος και δεν αποκλείω ότι μπορεί κάτι να μου έχει ξεφύγει, γι' αυτό και το ψάχνω κι εγώ διαρκώς, χωρίς να έχω πλέον κάποιο προσωπικό θέμα. Με βάση αυτών εγώ δικαιώθηκα εγώ πάντως. Είχα κάπου και το

http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/Informative_Documentation/EETT.pdf

http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/Informative_Documentation/Odigos_145x230.pdf

 

edit: βρήκα και την σχετική ΚΥΑ Ζ1-891/13-06-2013 (ΦΕΚ Β΄ 2144/30.08.2013) στο συνήγορο του καταναλωτή: http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/law/gr/KYA-Z1-891-2013.pdf

 

edit2: μόλις διάβασα στην ΕΕΤΤ περί σύμβασης εντός καταστήματος ότι: "• Στη σταθερή τηλεφωνία, στις περιπτώσεις που η φορητότητα συνοδεύεται από σύνδεση και του τοπικού βρόχου στον νέο πάροχο, ο συνδρομητής έχει το δικαίωμα να ακυρώσει την αίτηση μέχρι 3 εργάσιμες ημέρες πριν την προγραμματισμένη ημερομηνία υλοποίησης. Ο συνδρομητής μπορεί να πληροφορηθεί την προγραμματισμένη ημερομηνία υλοποίησης του τοπικού βρόχου από τον νέο πάροχο. ".

Επομένως, το 3ήμερο όντως ισχύει για τέτοιου είδους συμβάσεις. (http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News_new/news_0360.html)

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεις το δικαίωμα υπαναχώρησης με την μη πληρωμή προστιμων.

 

 

 

Έστω ότι εγώ από vodafone κάνω φορητοτητα στην forthnet: Πληρώνω στην forthnet τα τέλη φορητοτητας, αλλά αποφασίζω να γυρίσω στην vodafone γιατί π.χ. Δεν με ικανοποιεί η νέα μου εταιρία και κάνω χρήση του δικαιώματος μου για υπαναχώρηση.

 

Τότε δεν πληρώνω τυχόν πρόστιμο προωρης διακοπης στην forthnet, αλλα πληρώνω τέλη φορητοτητας στην vodafone.

 

 

 

Υπάρχει και το site http://www.foritotita.gr.

 

 

 

Οι 3 εργάσιμες ημέρες για δικαίωμα ακυρωσης φορητοτητας ισχύουν είτε για σύμβαση εξ αποστάσεως είτε με φυσική παρουσία.

Link to comment
Share on other sites

Τι πακετο εχεις τωρα και ποσα δινεις;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα οτι 31/10/2016 λήγει το συμβολαιο της vodafone σταθερής στο σπίτι...

Πώς να κινηθώ?Να τους πάρω τηλέφωνο?

 

Παρε τηλ να δεις τι θα σου πουν...γιατι αμα ληξει θα πληρωνεις σαρανταρια.

Αμα ηταν να παρουν θα σε ειχαν παρει.

 

Στα συμβολαια κινητης σε παιρνουν κανα μηνα πριν ληξει για ανανεωση με πανω-κατω την ιδια τιμη. Στα συμβολαια σταθερης δεν ξερω (απο δικη μου εμπειρια τι γινεται) αλλα απο οτι εχω καταλαβει/διαβασει δεν καλουν για ανανεωση.

Link to comment
Share on other sites

Παρε τηλ να δεις τι θα σου πουν...γιατι αμα ληξει θα πληρωνεις σαρανταρια.

Αμα ηταν να παρουν θα σε ειχαν παρει.

 

Στα συμβολαια κινητης σε παιρνουν κανα μηνα πριν ληξει για ανανεωση με πανω-κατω την ιδια τιμη. Στα συμβολαια σταθερης δεν ξερω (απο δικη μου εμπειρια τι γινεται) αλλα απο οτι εχω καταλαβει/διαβασει δεν καλουν για ανανεωση.

 

Να ξέρεις οτι στην Vodafone αν δεν κάνεις αλλαγή παρόχου τελικά μετά απο φορητότητα μπορείς να ζητήσεις να σου πιστώσουν το πόσο που αντιστοιχεί στις μέρες που πλήρωνες 40άρια, με το συμβόλαιο βέβαια να ξεκινάει από την στιγμή που συμφωνείς.

Link to comment
Share on other sites

Το συμβολαιο μου ληγει 7 του μηνος.Βασικα θελω να παω στην wind.Αλλα σκεφτομαι να παω να κανω διακοπη στην vodafone μηπως με παρουν τηλ για καλυτερη προσφορα επειδη θα δουν την διακοπη και αν δεν με κανουν παω στην wind.Λετε να αξιζει να κανω διακοπη για να παρω προσφορα η να παω απευθειας στην wind και να τελειωνω?

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Απευθείας στην wind. Γιατί να ρισκάρεις διακοπή των υπηρεσιών σου;

 

 

 

Άλλωστε, περισσότερο ενδιαφέρει τις εταιρίες μήπως πάμε σε ανταγωνιστή τους.

Link to comment
Share on other sites

Απευθείας στην wind. Γιατί να ρισκάρεις διακοπή των υπηρεσιών σου;

 

 

 

Άλλωστε, περισσότερο ενδιαφέρει τις εταιρίες μήπως πάμε σε ανταγωνιστή τους.

 

Μα ετσι κι αλλιως ληγει 7 του μηνος.Ελεγα να κανω διακοπη και αν την αλλη μερα δε με διναν καλη προσφορα απευθειας τοτε θα πηγαινα στην wind.Aπλως δεν ανακατευω αλλη εταιρια με θεμα φορητοτητας κανω διακοπη που ειναι το ιδιο οσο αφορα τις προσφορες που κανουν σε αυτους φαινεται οτι φευγω

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Μα ετσι κι αλλιως ληγει 7 του μηνος.Ελεγα να κανω διακοπη και αν την αλλη μερα δε με διναν καλη προσφορα απευθειας τοτε θα πηγαινα στην wind.Aπλως δεν ανακατευω αλλη εταιρια με θεμα φορητοτητας κανω διακοπη που ειναι το ιδιο οσο αφορα τις προσφορες που κανουν σε αυτους φαινεται οτι φευγω

 

Αν κάνεις διακοπή όμως και η Vodafone δε σου κάνει προσφορά και σε διακόψει απευθείας, εκεί τι γίνεται; :rolleyes: Θα πρέπει μετά να πας στη WIND με καινούργιο αριθμό (αν κάνεις αίτηση σε κατάστημα ίσως στον δώσουν τζάμπα), αλλά θα μείνεις περίπου 1 μήνα χωρίς υπηρεσία, μέχρι να ανοίξει ο καινούργιος σου αριθμός...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...