Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρώτα από όλα δεν χρειάζεται να υπολογίζεις την προσφορά που είχες πριν από 2 χρόνια. Για νέες συνδέσεις δίνει απεριόριστα σταθερά+300' προς κινητά+internet με κάτω από 20€. Θεωρώ πως αν ζητήσεις ανανέωση και μια καλύτερη τιμή θα στο δώσουν αυτό κάτω από 25€. Αν όχι, με μια αίτηση φορητότητας προς άλλο πάροχο μάλλον θα αναγκαστούν να στο δώσουν.

 

Στα του internet, εξαρτάται. Έχει παρατηρηθεί στον ΟΤΕ(Cosmote πλέον) κάποιοι με πολύ χαμηλή ταχύτητα να πιάνουν πολύ παραπάνω, επειδή τους βάζει σε VDSL KV με κλειδωμένη ταχύτητα κοντά στην ονομαστική της ADSL. Ωστόσο οι περιπτώσεις αυτές συνήθως είναι σε μέρη που βρίσκονται πολύ μακριά από το ΑΚ, και έτσι κι αλλιώς είχαν πολύ χειρότερη ταχύτητα από τη δική σου. Οπότε υπάρχουν πιθανότητες να μην δεις μεγάλη διαφορά σε οποιαδήποτε εταιρεία και να πας, μιας και δεν είσαι τόσο άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχεις δίκιο, κοιτάω τώρα στην vodafone και έχει προσφορά σε νέες συνδέσεις double play GR +300 με 22,20€ /μήνα.

 

και αν έχω και συμβόλαιο στο κινητό μου δίνει τα παραπάνω με 19.20€ τον μήνα.

Συμβόλαιο στο κινητό έχω στην vodafone αλλά είναι ένα εταιρικό των Ενόπλων Δυνάμεων και παλιότερα που είχα ρωτήσει μου είχαν πει ότι δεν ισχύει για τις προσφορές.

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, κοιτάω τώρα στην vodafone και έχει προσφορά σε νέες συνδέσεις double play GR +300 με 22,20€ /μήνα.

 

και αν έχω και συμβόλαιο στο κινητό μου δίνει τα παραπάνω με 19.20€ τον μήνα.

Συμβόλαιο στο κινητό έχω στην vodafone αλλά είναι ένα εταιρικό των Ενόπλων Δυνάμεων και παλιότερα που είχα ρωτήσει μου είχαν πει ότι δεν ισχύει για τις προσφορές.

 

Δες μια ματιά και στην προσφορά της nova - forthnet παίζει στα 21.90 με 24αρι ίντερνετ απεριόριστα σταθερά και 12 ώρες κινητά (720 λεπτά). Επίσης η wind δίνει το ίδιο αλλά με 300 λεπτά προς κινητά και χωρίς δώρο ρουτερ που η νοβα το δίνει. Όλα αυτά βέβαια τα κοιτάς αν δεν σου δεχτούν την έκπτωση από το συμβόλαιο κινητής που διαθέτεις. Ακόμα αν δεν είχες ποτέ τεχνικό πρόβλημα με την γραμμή σου σε όποιον παροχο και να πας δεν θα έχεις πρόβλημα. Τώρα αν σου έπαιζαν που και που προβλήματα με απόσυνδέσεις πήγαινε προς cosmote που έχει και την καλύτερη υποστήριξη (δικαιολογημενα βέβαια λόγο τιμής)

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με την vodafone έχω να πω ότι από το 2008 μέχρι σήμερα τα προβλήματα είναι ελάχιστα, 2 - 3 φορές όλα αυτά τα χρόνια είχα κάποιο θεματάκι με το internet που λύθηκε μετά από λίγες ώρες και για αυτό δεν τρελαίνομαι να φύγω από αυτήν .

Αν τώρα όπως λες και εσύ δεν μου κάνουν κάποια παραπάνω έκπτωση με βλέπω προς cosmote ή forthnet αναλόγως των προσφορών που θα υπάρχουν εκείνη την περίοδο.

Για το άλλο που μου έγραψες P_papadis :

Ακόμα αν δεν είχες ποτέ τεχνικό πρόβλημα με την γραμμή σου σε όποιον παροχο και να πας δεν θα έχεις πρόβλημα.

δεν το γνωρίζω, δεν το ψάχνω και πολύ αλλά παλιότερα διάβαζα στο internet διάφορα άσχημα για τις υπόλοιπες εταιρίες (wint, cyta) και φοβάμαι μήπως στην προσπάθεια μου για κάτι καλύτερο αποκτήσω προβλήματα.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές....:)

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

σχετικά με την vodafone έχω να πω ότι από το 2008 μέχρι σήμερα τα προβλήματα είναι ελάχιστα, 2 - 3 φορές όλα αυτά τα χρόνια είχα κάποιο θεματάκι με το internet που λύθηκε μετά από λίγες ώρες και για αυτό δεν τρελαίνομαι να φύγω από αυτήν .

Αν τώρα όπως λες και εσύ δεν μου κάνουν κάποια παραπάνω έκπτωση με βλέπω προς cosmote ή forthnet αναλόγως των προσφορών που θα υπάρχουν εκείνη την περίοδο.

Για το άλλο που μου έγραψες P_papadis :

Ακόμα αν δεν είχες ποτέ τεχνικό πρόβλημα με την γραμμή σου σε όποιον παροχο και να πας δεν θα έχεις πρόβλημα.

δεν το γνωρίζω, δεν το ψάχνω και πολύ αλλά παλιότερα διάβαζα στο internet διάφορα άσχημα για τις υπόλοιπες εταιρίες (wint, cyta) και φοβάμαι μήπως στην προσπάθεια μου για κάτι καλύτερο αποκτήσω προβλήματα.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές....:)

 

Εννοώ αν από τεχνικής άποψης (καλώδιοση γενικά) δεν είχες ποτέ πρόβλημα. Αυτό που θα κοιτάξεις είναι τα wifi δίκτυα της γειτονιάς σου να δεις ποια εταιρία έχουν οι περισσότεροι για να την αποφύγεις λόγο του ότι πιθανόν να έχεις αργες ταχύτητες στο ίντερνετ. Πχ εγώ έχω στην γειτονιά μου πολλούς cyta που έχω και εγώ και το βράδυ πέφτει η ταχύτητα κατά 2 με 3 mbps λόγο αυξημένης κινήσεις. Τώρα που λήγει το συμβόλαιο την κάνω για cosmote η forthnet. Cosmote λόγο ποιότητας υπηρεσιών, καλή τιμή σε πρόγραμμα φοιτητικο που βρίσκω και forthnet λόγο καλής προσφοράς πακέτου στο σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα, επειδή σε 2 μήνες λήγει άλλο ένα 24μηνο συμβόλαιο που έχω στην vodafone (πελάτης της HOL/Vodafone από το 2008) άρχισα να την ψάχνω λίγο για να δω τι γίνετε με άλλους παρόχους σταθερής & internet.

Η τελευταία προσφορά που είχα πριν από 2 χρόνια στην vodafone ήταν στα 25€ για απεριόριστα αστικά και internet μέχρι 24 Mbps. Αυτή την στιγμή παίρνω τα παρακάτω αποτελέσματα όσο αφορά την ταχύτητα του internet

 

Router

zte.jpg

 

Speedtest

speedtest.jpg

 

μένω στο Μενίδι Αττικής και πάρα πολύ κοντά (300 μέτρα) στον ΟΤΕ.

 

Σήμερα λοιπόν περνούσα από την cosmote και μπήκα να ρωτήσω σχετικά με προσφορές κ.λ.π.

Η απάντηση της υπαλλήλου ήταν ότι με 25€ σε 2ετές συμβόλαιο θα έχω απεριόριστα αστικά, 30 λεπτά κινητά και internet έως 24 Mbps.

Η τιμή είναι καλή και ίδια με της vodafone, αλλά σκέφτομαι μήπως με την μετάβασή μου σε cosmote θα έχω καλύτερο internet.

 

Ποια είναι η γνώμη σας ?

 

Καλησπέρα.Αν δε βαριέσαι , ρίξε μια ματιά εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=444422

 

θα βρεις έτοιμη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ..!
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα, επειδή σε 2 μήνες λήγει άλλο ένα 24μηνο συμβόλαιο που έχω στην vodafone (πελάτης της HOL/Vodafone από το 2008) άρχισα να την ψάχνω λίγο για να δω τι γίνετε με άλλους παρόχους σταθερής & internet.

Η τελευταία προσφορά που είχα πριν από 2 χρόνια στην vodafone ήταν στα 25€ για απεριόριστα αστικά και internet μέχρι 24 Mbps. Αυτή την στιγμή παίρνω τα παρακάτω αποτελέσματα όσο αφορά την ταχύτητα του internet

 

Router

zte.jpg

 

Speedtest

speedtest.jpg

 

μένω στο Μενίδι Αττικής και πάρα πολύ κοντά (300 μέτρα) στον ΟΤΕ.

 

Σήμερα λοιπόν περνούσα από την cosmote και μπήκα να ρωτήσω σχετικά με προσφορές κ.λ.π.

Η απάντηση της υπαλλήλου ήταν ότι με 25€ σε 2ετές συμβόλαιο θα έχω απεριόριστα αστικά, 30 λεπτά κινητά και internet έως 24 Mbps.

Η τιμή είναι καλή και ίδια με της vodafone, αλλά σκέφτομαι μήπως με την μετάβασή μου σε cosmote θα έχω καλύτερο internet.

 

Ποια είναι η γνώμη σας ?

 

Καταρχήν θα πάρεις στην vodafone να σου ρίξουν το snr margin down στα 6 db, οπότε και θα κερδίσεις περίπου 3 mpbs. Όντως είσαι πολύ κοντά μα η ταχύτητα απαράδεκτη λόγω snr και ίσως modem (zte έχεις;)

 

Ote, πάλι την ίδια ταχύτητα θα έχεις.

 

Υπ' όψιν πως όταν θα πάρεις τηλ. για να σου ρίξουν το snr, θα σου πούνε πως μπορεί να έχεις αστάθεια στην γραμμή, εσ΄θ πες τους να το ρίξουν κι αν έχεις πρόβλημα θα τους ξαναπάρεις να το ανεβάσουν.

Edited by Guest27
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι συνδρομητής hol/Vodafone τα τελευταία 4 χρόνια, πριν 13 μήνες ανανέωσα τηλεφωνικά με συμβόλαιο για 24 μήνες. Θέλω να αλλάξω πάροχο άμεσα, θα έχω πέναλτι από τη Vodafone; και αν ναι τι γίνεται αν δεν το πληρωσω;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι συνδρομητής hol/Vodafone τα τελευταία 4 χρόνια, πριν 13 μήνες ανανέωσα τηλεφωνικά με συμβόλαιο για 24 μήνες. Θέλω να αλλάξω πάροχο άμεσα, θα έχω πέναλτι από τη Vodafone; και αν ναι τι γίνεται αν δεν το πληρωσω;

Ευχαριστώ

Συνήθως οι τηλεφωνικές ανανεώσεις έχουν «πρόστιμο» το ποσό της έκπτωσης από την τιμή τιμοκαταλόγου επί τους μήνες που την έλαβες. Άρα 13 μήνες x το ποσό της έκπτωσης. Κάποια στιγμή είχε ακουστεί, αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο έχει προχωρήσει, ότι θα δημιουργηθεί πλατφόρμα τύπου Τειρεσία για τις επικοινωνίες.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα φύγει από τη forthnet στους10 μήνες, ενώ είχα 24μηνο συμβόλαιο, αν και μου λέγαν για πέναλτι τελικά δεν πλήρωσα τιποτα και όταν τέθηκε θέμα να ξαναπαω δεν μου είπαν ότι χρωστάω κάτι.

Επίσης όλοι όσοι με περνούν τηλέφωνο απο τις άλλες εταιρίες για να πάω σε αυτούς, σκίζουν τα ρούχα τους ότι δεν πρόκειται να πληρωσω πέναλτι.

Έχει φύγει κανείς από Vodafone πριν τη λήξη του συμβολαίου να μας πει τι έγινε;

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα φύγει από τη forthnet στους10 μήνες, ενώ είχα 24μηνο συμβόλαιο, αν και μου λέγαν για πέναλτι τελικά δεν πλήρωσα τιποτα και όταν τέθηκε θέμα να ξαναπαω δεν μου είπαν ότι χρωστάω κάτι.

Επίσης όλοι όσοι με περνούν τηλέφωνο απο τις άλλες εταιρίες για να πάω σε αυτούς, σκίζουν τα ρούχα τους ότι δεν πρόκειται να πληρωσω πέναλτι.

Έχει φύγει κανείς από Vodafone πριν τη λήξη του συμβολαίου να μας πει τι έγινε;

 

Εχω φυγει μετα απο λιγες μερες,ειχε γινει μπαχαλο με την φορητοτητα μεταξυ vodafone και Ote,μου ειπαν για 120ε για πεναλτυ,με επρηξαν σταν τηλεφωνα,κορνιζωσα τον λογαριασμο και τον ξεσκονιζω.

Και να φανταστεις οτι ειμαι πολυ τυπικος στους λογαριασμους μου.

Για τις εταιρειες δεν ειναι κατι να σου στειλουν εξωδικο.Ειτε ενα στειλουν ειτε 10χιλ το ιδιο τους κοστιζει.

Link to comment
Share on other sites

.Μου έδωσε απεριόριστα σταθερά,έως 24αρι ίντερνετ και 1 ώρα προς κινητά συν δώρο τα τέλη ενεργοποίησης (36€ περίπου) συν 20€ καθε μήνα για το σούπερ μάρκετ σε κάποιες συγκεκριμένες μάρκες συν εναν αριθμό Cu με 120' προς όλους για 12 μήνες.Ολα αυτά με πάγιο 18€ το μήνα...

Τελικά τι έκανες;

Μου έκαναν την ίδια πρόταση για να φύγω από 4net-nova, αλλά διαβάζω για τα κουπόνια που είναι από επιθυμίες και το Internet που είναι χάλια τον τελευταίο καιρό...

Σαν οικονομική προσφορά μου φαίνεται αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τόσο.

Και αν θέλω και tv ip όπως κατάλαβα παμε στα 29€, τα ίδια που δίνω δηλαδή σε 4net-nova

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα υπόλοιπο 40 ευρώ μετά από διακοπή συμβολαιου(πλέον είμαι στη wind)

Θα πάω να ξοφλησω το απόγευμα. Να ζητήσω κάποιο χαρτί εξοφλησης ή αρκεί η απόδειξη/απότομα τραπεζης?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα υπόλοιπο 40 ευρώ μετά από διακοπή συμβολαιου(πλέον είμαι στη wind)

Θα πάω να ξοφλησω το απόγευμα. Να ζητήσω κάποιο χαρτί εξοφλησης ή αρκεί η απόδειξη/απότομα τραπεζης?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Δε χρειάζεται κάτι επιπλέον....

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου δώσουν απόδειξη σε θερμικό χαρτί, καλό είναι αν θες να το βγάλεις μια φωτοτυπία μιας και είναι ο τελευταίος λογαριασμός, γιατί με τον καιρό σβήνει.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να ενεργοποιήσω την "απόρριψη ανώνυμων κλήσεων", να τρώνε δηλαδή άκυρο όσοι με παίρνουν με απόκρυψη. Έχω βρει πως γίνεται, συγκεκριμένα *77# για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας και #77# για την απενεργοποίηση. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, έχω παρατηρήσει ότι η συγκεκριμένη υπηρεσία ανήκει στο εμπλουτισμένο πακέτο ψηφιακών ευκολιών, το πακέτο αυτό χρεώνεται; Εαν όχι, υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή στο μέλλον να το κάνουν με χρέωση; Κοίταξα εδώ, αλλά δεν αναφέρει πουθενά το εμπλουτισμένο πακέτο, ενώ το βασικό πακέτο το αναφέρει κανονικά και ότι είναι δωρεάν. Edited by gokuthelegend
i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να ενεργοποιήσω την "απόρριψη ανώνυμων κλήσεων", να τρώνε δηλαδή άκυρο όσοι με παίρνουν με απόκρυψη. Έχω βρει πως γίνεται, συγκεκριμένα *77# για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας και #77# για την απενεργοποίηση. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, έχω παρατηρήσει ότι η συγκεκριμένη υπηρεσία ανήκει στο εμπλουτισμένο πακέτο ψηφιακών ευκολιών, το πακέτο αυτό χρεώνεται; Εαν όχι, υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή στο μέλλον να το κάνουν με χρέωση; Κοίταξα εδώ, αλλά δεν αναφέρει πουθενά το εμπλουτισμένο πακέτο, ενώ το βασικό πακέτο το αναφέρει κανονικά και ότι είναι δωρεάν.

 

την εχω στο οτε σταθερη και μια χαρα τρωνε πορτα οσοι περνουνε με αποκρυψη αλλα στο οτε χρεωνεται 1 ευρω /μηνα , αν θυμαμαι καλα! πιστευω οτι στην vodafone πρεπει να ειναι δωρεαν οπως ειναι και στα κινητα vodafone! , οπου και στο κινητο το εχω ενεργοποιησει μολις εμαθα οτι βγηκε , αξιζει παρα πολυ σαν υπηρεσια ! . το βρηκα και εδω τις ψηφιακες ευκολιες , αλλα τελικα στο adsl που βρηκα εδω γραφει για ολες τις εταιρειες κινητης και σταθερης αφου μονο στο οτε εχει χρεωση , εξαιρω την vivodi που δεν νομιζω οτι υπαρχει σαν εταιρεια .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Πως ακυρώνουμε αιτήματα από το my home account ρε παίδες;

Γιατί τόσο χάλια υποστήριξη η vodafone?

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

την εχω στο οτε σταθερη και μια χαρα τρωνε πορτα οσοι περνουνε με αποκρυψη αλλα στο οτε χρεωνεται 1 ευρω /μηνα , αν θυμαμαι καλα! πιστευω οτι στην vodafone πρεπει να ειναι δωρεαν οπως ειναι και στα κινητα vodafone! , οπου και στο κινητο το εχω ενεργοποιησει μολις εμαθα οτι βγηκε , αξιζει παρα πολυ σαν υπηρεσια ! . το βρηκα και εδω τις ψηφιακες ευκολιες , αλλα τελικα στο adsl που βρηκα εδω γραφει για ολες τις εταιρειες κινητης και σταθερης αφου μονο στο οτε εχει χρεωση , εξαιρω την vivodi που δεν νομιζω οτι υπαρχει σαν εταιρεια .

 

Τη συγκεκριμένη υπηρεσία την έχω και στο κινητό Cosmote Whatup που έχω (είναι δωρεάν), και γνωρίζω ότι αξίζει πολύ, για αυτό άλλωστε θέλω να την βάλω και στο σταθερό. Αυτό που με απασχολεί είναι αν χρεώνεται. Κατά 99% είναι δωρεάν και στην Hol αλλά κρατάω μικρό καλάθι. Τέλος πάντων, θα δω τι θα κάνω.

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος εάν υπάρχει κάποιος αριθμός της εξυπηρέτησης πελατών χώρις χρέωση;;

Σε 20 μέρες λήγει το συμβόλαιο, θα μου δώσουν κάποια πρόσφορα;

Link to comment
Share on other sites

Στείλε στο τουιτερ η στο fb και πες να σε καλέσουν.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...