Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν είσαι φοιτητής αλά θες φοιτητικό ένας τρόπος υπάρχει.... Να πετύχεις πλανόδιο πωλητή σε κάποια από τις εξόδους του μετρό στην Αθήνα!! Δίνουν φοιτητικά Και χωρίς να είσαι φοιτητής ! Απλά δίνεις μόνο την ταυτότητα σου !! Οποία ηλικία κ αν έχεις δεν τους νοιάζει. Δεν ζητάνε αποδεικτικά ότι είσαι φοιτητής.

Ένας γνωστός μου 58 χρόνων πήρε φοιτητικο. :lol:

Αν και πιο εύκολα βρίσκεις voda και wind στις εξόδους. Κοσμοτε πιο αραιά !

 

Εκτός κ αν είσαι οντως φοιτητής οπότε πας σε ένα κατάστημα Και κάνεις την δουλειά σου

Πλανόδιο βρίσκω συνέχει συνήθως άλλης εταιρείας αλλά το λέω έτσι ξερά; Δεν ζητάνε πάσο κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Πλανόδιο βρίσκω συνέχει συνήθως άλλης εταιρείας αλλά το λέω έτσι ξερά; Δεν ζητάνε πάσο κλπ;

Πιο εύκολα βρίσκεις άλλης εταιρίας, ναι! Τίποτα δεν ζητάνε!!!! Μόνο ταυτότητα δινεις και δεν το ψάχνουν καν. Κανένα αποδεικτικό ότι είσαι φοιτητής! Αυτοί να πουλήσουν θέλουν δεν τους ενδιαφέρει το τι είσαι. Μόνο σε κατάστημα αν πας να παρεις ζητάνε αποδεικτικά.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Πιο εύκολα βρίσκεις άλλης εταιρίας, ναι! Τίποτα δεν ζητάνε!!!! Μόνο ταυτότητα δινεις και δεν το ψάχνουν καν. Κανένα αποδεικτικό ότι είσαι φοιτητής! Αυτοί να πουλήσουν θέλουν δεν τους ενδιαφέρει το τι είσαι. Μόνο σε κατάστημα αν πας να παρεις ζητάνε αποδεικτικά.

Καλός φιλαράκι ευχαριστώ! Θα το δοκιμάσω και ότι βγει. .

Link to comment
Share on other sites

Πιο εύκολα βρίσκεις άλλης εταιρίας, ναι! Τίποτα δεν ζητάνε!!!! Μόνο ταυτότητα δινεις και δεν το ψάχνουν καν. Κανένα αποδεικτικό ότι είσαι φοιτητής! Αυτοί να πουλήσουν θέλουν δεν τους ενδιαφέρει το τι είσαι. Μόνο σε κατάστημα αν πας να παρεις ζητάνε αποδεικτικά.

 

 

 

Θεσσαλονικη τετοιους εχει; Ψαχνω για Cosmote ή Wind.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.

έχω μια κοσμοκάρτα με υπόλοιπο 4 ε. που λήγει σε 7 μέρες (ανανέωσα προ 6μήνου). Έλαβα sms που μου λέει ότι για να έχω διαθέσιμο το υπόλοιπο μου για 3 ακόμα μήνες πρέπει να ανανεώσω κλπ.

Είχα την εντύπωση ότι οι ανανεώσεις έχουν 6μηνη ισχύ.

1. Αυτό έχει αλλάξει;

2. Τί ισχύει για κοσμοκάρτα και τί για πχ. wind f2go;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να βοηθήσω πήγα και βγάζω ακόμα καπνούς από τα αυτιά μου....

 

Τηλεφωνώ χθες σε όλες τις εταιρίες για να δω ποσό κοστίζει το τηλέφωνο από σταθερό και κινητό (καρτοκινητή - συμβόλαιο) προς την εταιρία δορυφορικής τηλεφωνίας thuraya (την 3η μεγαλύτερη του κόσμου) που έχει συγγενικό πρόσωπου ενός φίλου οπού είναι ναυτικός και θέλουν να επικοινωνήσουνε μαζί του και οι άνθρωποι δεν είναι γενικότερα της τεχνολογίας.

 

Οτι μπούρδα και ότι άσχετο φανταστείτε άκουσα από την κάθε φορά που κάλεσα είτε λέγετε cosmote, είτε vodafone, είτε wind.

 

Εδω σε άπλα πράγματα μπλέκουν τα μπούτια τους. Μονο για τα σταθερά ΟΤΕ και forthnet έβγαλα άκρη από τα site. Στα άλλα άπλα αγνοείτε το πραγματικό κόστος αφού λέει ο κάθε εκπρόσωπος αλλά... Και κανείς δεν έχει απαντήσει το κόστος κλήσεις από καρτοκινητή.

 

Είμαστε στα όρια του off-topic, αλλά εάν κάνεις το ερώτημά σου εγγράφως (είτε μέσω email, είτε το καταθέσεις σε κατάστημα) είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν με ακρίβεια και εντός συγκεκριμένης προθεσμίας. Έτσι έχεις την μελλοντική εξασφάλιση σε περίπτωση αυξημένων χρεώσεων και στέλνεις και μια ωραία καταγγελία στην ΕΕΤΤ σε περίπτωση απόκλισης ή ακόμα και καθυστερημένης απάντησης.

Link to comment
Share on other sites

Να βοηθήσω πήγα και βγάζω ακόμα καπνούς από τα αυτιά μου....

 

Τηλεφωνώ χθες σε όλες τις εταιρίες για να δω ποσό κοστίζει το τηλέφωνο από σταθερό και κινητό (καρτοκινητή - συμβόλαιο) προς την εταιρία δορυφορικής τηλεφωνίας thuraya (την 3η μεγαλύτερη του κόσμου) που έχει συγγενικό πρόσωπου ενός φίλου οπού είναι ναυτικός και θέλουν να επικοινωνήσουνε μαζί του και οι άνθρωποι δεν είναι γενικότερα της τεχνολογίας.

 

Οτι μπούρδα και ότι άσχετο φανταστείτε άκουσα από την κάθε φορά που κάλεσα είτε λέγετε cosmote, είτε vodafone, είτε wind.

 

Εδω σε άπλα πράγματα μπλέκουν τα μπούτια τους. Μονο για τα σταθερά ΟΤΕ και forthnet έβγαλα άκρη από τα site. Στα άλλα άπλα αγνοείτε το πραγματικό κόστος αφού λέει ο κάθε εκπρόσωπος αλλά... Και κανείς δεν έχει απαντήσει το κόστος κλήσεις από καρτοκινητή.

 

Χώρα Ζώνη Χρέωση €/λεπτό

Thuraya Satellite Ζώνη 7Α 2,20000000

 

 

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?_nfpb=true&_pageLabel=T24&loc=el_GR&catName=InternationalCalls_WH&pageLabel=pricelist&pricelistType=prepaid&country=Thuraya%20Satellite

 

 

 

 

γεια σας.

έχω μια κοσμοκάρτα με υπόλοιπο 4 ε. που λήγει σε 7 μέρες (ανανέωσα προ 6μήνου). Έλαβα sms που μου λέει ότι για να έχω διαθέσιμο το υπόλοιπο μου για 3 ακόμα μήνες πρέπει να ανανεώσω κλπ.

Είχα την εντύπωση ότι οι ανανεώσεις έχουν 6μηνη ισχύ.

1. Αυτό έχει αλλάξει;

2. Τί ισχύει για κοσμοκάρτα και τί για πχ. wind f2go;

ευχαριστώ

από 26/6 η ανανέωση καρτοκινητού στην cosmote είναι για 90 ημέρες και όχι για 3 μήνες.

 

https://www.cosmote.gr/mobile/content/el/attached_files/Company/timologiakes-allages-kartokinitis.pdf

 

 

Για F2G θα ρωτήσεις στο topic της WIND

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

 

thanks... το είχα βρει... στις καρτοκινητές γίνεται πόλεμος.... 7,5€ το λεπτό.....

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Mου εστειλε παλι μηνυμα η κοσμοτε για ενεργοποιηση του πακετου promo4 στο 1330 με 600 προς whats up και 200 προς ολους με 4 ευρω,,αλλα επειδη το διεγραψα κατα λαθος δε θυμαμαι μερι ποτε πηρε παραταση! σε οποιον εχει ερθει το ιδιο ας απαντησει....
Link to comment
Share on other sites

Mου εστειλε παλι μηνυμα η κοσμοτε για ενεργοποιηση του πακετου promo4 στο 1330 με 600 προς whats up και 200 προς ολους με 4 ευρω,,αλλα επειδη το διεγραψα κατα λαθος δε θυμαμαι μερι ποτε πηρε παραταση! σε οποιον εχει ερθει το ιδιο ας απαντησει....

εχει ερθει και σε εμενα..ισχυει για ενεργοποιησεις μεχρι 15 /12/2015

Link to comment
Share on other sites

Για την ενεργοποίηση του 4G μπορούμε να στείλουμε μήνυμα σε αριθμό ή μόνο με τηλέφωνο στην κοσμοτέ γίνεται ;

 

4G στο 1333

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Mου εστειλε παλι μηνυμα η κοσμοτε για ενεργοποιηση του πακετου promo4 στο 1330 με 600 προς whats up και 200 προς ολους με 4 ευρω,,αλλα επειδη το διεγραψα κατα λαθος δε θυμαμαι μερι ποτε πηρε παραταση! σε οποιον εχει ερθει το ιδιο ας απαντησει....

 

Αυτο ισχυει για νεες συνδεσεις whats up ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Έχω τον πατέρα μου που έχει cosmoκαρτα και θέλει να στείλει το υπόλοιπο του περίπου 12 ευρώ, σε whatsapp φοιτητικό. Γίνεται και αν ναι πως? Δεν έχει smartphone..
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Θα καλέσει το 1350 και θα ακολουθήσει την διαδικασία

Μπορει να κάνει μεταφορές 4 φορές τον μήνα.

Τα ποσά είναι 2 , 5 ή 10 ευρώ.

Η κάθε μεταφορά στοιχίζει 0,20 ευρώ ανεξαρτήτως μεταφερόμενου ποσού.

Γίνεται επίσης και με μήνυμα .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βασίλη επειδή είμαστε και μιας ηλικίας παίζει να μου πεις τι γράφουμε? Ευχαριστω...
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Ή εναλλακτικά για να μεταφέρει κάποιος συνδρομητής καρτοκινητής COSMOTE σε κάποιο άλλο συνδρομητή καρτοκινητής COSMOTE θα πρέπει να στείλει μήνυμα (SMS) στο 1219 γράφοντας το ποσό που είναι επιθυμητό να μεταφερθεί, τη λέξη ΣΤΟ και τον αριθμό COSMOTE στον οποίο θα μεταφερθεί το ποσό. Αντίστοιχα για να ζητήσει κάποιος συνδρομητής καρτοκινητής COSMOTE μεταφορά ποσού από άλλο συνδρομητή COSMOTE, θα πρέπει να στείλει μήνυμα (SMS) στο 1219 γράφοντας το ποσό που είναι επιθυμητό να μεταφερθεί, τη λέξη ΑΠΟ και τον αριθμό COSMOTE από τον οποίο ζητείται η μεταφορά.

Για παράδειγμα, αν είσαι συνδρομητής καρτοκινητής COSMOTE & θέλεις να ζητήσεις 5€ από τον συνδρομητή 69XXXXXXXX, στείλε στο 1219 το μήνυμα.

 

5 ΑΠΟ 69XXXXXXXX

 

Επίσης, αν είσαι συνδρομητής καρτοκινητής COSMOTE & θέλεις να στείλεις 5€ στον συνδρομητή καρτοκινητού 69XXXXXXXX, στείλε στο 1219 το μήνυμα:

 

5 ΣΤΟ 69XXXXXXXX

 

Τα ποσά που μπορεί να μεταφέρει ένας συνδρομητής Καρτοκινητής COSMOTE είναι:

 

2€, 5€ ή 10€ σε συνδρομητή καρτοκινητού COSMOTE

 

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/T07/xml/Personal__article__ipiresia-easy-transfer/section/PrepaidExclusive_CK

Link to comment
Share on other sites

Ή εναλλακτικά για να μεταφέρει κάποιος συνδρομητής καρτοκινητής COSMOTE σε κάποιο άλλο συνδρομητή καρτοκινητής COSMOTE θα πρέπει να στείλει μήνυμα (SMS) στο 1219 γράφοντας το ποσό που είναι επιθυμητό να μεταφερθεί, τη λέξη ΣΤΟ και τον αριθμό COSMOTE στον οποίο θα μεταφερθεί το ποσό. Αντίστοιχα για να ζητήσει κάποιος συνδρομητής καρτοκινητής COSMOTE μεταφορά ποσού από άλλο συνδρομητή COSMOTE, θα πρέπει να στείλει μήνυμα (SMS) στο 1219 γράφοντας το ποσό που είναι επιθυμητό να μεταφερθεί, τη λέξη ΑΠΟ και τον αριθμό COSMOTE από τον οποίο ζητείται η μεταφορά.

Για παράδειγμα, αν είσαι συνδρομητής καρτοκινητής COSMOTE & θέλεις να ζητήσεις 5€ από τον συνδρομητή 69XXXXXXXX, στείλε στο 1219 το μήνυμα.

 

5 ΑΠΟ 69XXXXXXXX

 

Επίσης, αν είσαι συνδρομητής καρτοκινητής COSMOTE & θέλεις να στείλεις 5€ στον συνδρομητή καρτοκινητού 69XXXXXXXX, στείλε στο 1219 το μήνυμα:

 

5 ΣΤΟ 69XXXXXXXX

 

Τα ποσά που μπορεί να μεταφέρει ένας συνδρομητής Καρτοκινητής COSMOTE είναι:

 

2€, 5€ ή 10€ σε συνδρομητή καρτοκινητού COSMOTE

 

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/T07/xml/Personal__article__ipiresia-easy-transfer/section/PrepaidExclusive_CK

 

εισαι κουκλος και τσαχπινης

 

ευχαριστω πολυ:happy:

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχει τοσο ακριβο ιντερνετ 3 τα 120 και 5 τα 500, που διαβαζω πως ειναι προσφορα διπλασιασμου εως 30/11 ενω η q με 3ευρω δινει 600mb?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

Έχω ενα νουμερο cosmoκάρτα σε dualsim smartphone (δίκαρτο).

Η εφαρμογή What's Up στο smartphone θα λειτουργεί για το νουμερο cosmoκάρτα ή ειναι μονο για νουμερα what's up?

Κι εαν λειτουργεί και για νουμερα cosmoκάρτα, θα πρέπει να συνδέομαι μέσω 3G/4G της cosmote ή λειτουργει κι αν χρησιμοποιώ το 3G/4G άλλης εταιρίας;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

εχω το Α κινητο με 2 mini σιμ(q+wu)

θα παρω το Β κινητο με 2 μικρο σιμ

 

φυσικα θα παρω 2 νεες μικρο σιμ για το Β, το οποιο θα ειναι το κυριο τηλεφωνο.

ΟΜΩΣ θελω να εχω το Α μπακ απ ανα πασα ωρα και στιγμη, χωρις να αλλαξω τις 2 μινι σιμ.

 

γινεται αυτο που ζηταω?

(οταν δουλευω το Β, το Α θα ειναι απενεργοποιημενο)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θέλω να πάρω αυτό με την twinsim της κοσμοτε με 10 ευρώ.

το είχα ξαναπάρει παλαιότερα όμως χάλασε η μια καρτα μου και αναγκαστηκα και πηρα μια νανοσιμ και έτσι έχασα την δυνατοτητα που ειχα με 2 κάρτες

 

όμως τώρα θέλω να πάρω microsim και nanosim και όχι κανονικη sim και microsim που έβγαινε τότε. υπάρχει πλέον αυτή η δυνατότητα?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θέλω να πάρω αυτό με την twinsim της κοσμοτε με 10 ευρώ.

το είχα ξαναπάρει παλαιότερα όμως χάλασε η μια καρτα μου και αναγκαστηκα και πηρα μια νανοσιμ και έτσι έχασα την δυνατοτητα που ειχα με 2 κάρτες

 

όμως τώρα θέλω να πάρω microsim και nanosim και όχι κανονικη sim και microsim που έβγαινε τότε. υπάρχει πλέον αυτή η δυνατότητα?

Οχι δεν υπάρχει ούτε τώρα η δυνατότητα. Θα πάρεις μια Twin nano και στην μια θα βάλεις ανταπτορακι.

 

μηπως αυτο που θελω ειναι το twin sim?

 

Ναι σου κάνει η Twin.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...