Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι, εχω χασει κ εγω mb απο ανανεωση ετσι για λιγα λεπτα παλιοτερα, τους πηρα τηλ και φυσικα δεν μπορουσαν να κανουν κατι κλπ

 

μεταφορες παντως γινονται κανονικα, εκανα κυριακη πρωι, το εγραψα και στο θεμα της frog, ανανεωση και μεταφερθηκαν στα mb,

το ειχε γραψει και καποιος αλλος καποτε/καπου, μην αφηνετε τελευταια στιγμη για να ανανεωσετε, καντε το μαξ μιση ωρα νωριτερα

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα SIM (What's Up?) σε laptop για να έχω Internet στο Laptop?

Αν ναι, τι ρυθμίσεις βάζω;

 

Το laptop έχει Windows 10 Pro, και έχει υποδοχή κάρτας SIM με ενσωματωμένη κεραία.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά...

OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

ξαναπηρα τηλ και σημερα μου είπαν οτι δεν εχει αλλάξει η μεταφορά των mb που έχεις αμα κάνεις ανανέωση.

 

Μου είπε ότι εγώ άργησα να κάνω την ανανέωση για 7 λεπτά και για αυτό δεν μου τα μετέφερε.

Της είπα ότι στο μύνημα της cosmote μου έλεγε "(1211 MB EΩΣ 08/11 12:07)" ότι 12.07 λήγουν.

Η cosmote μου είπε ότι όλα τα προγραμματα της λήγουν στις 12.

Όταν ανέφερα ότι το δικό τους μύνημα μου έλεγε ότι λήγουν στις 12.07 μου είπε να έχω το μύνημα να πάω σε κατάστημα να κάνω αίτηση για να το εξετάσουν.

 

Η εξυπηρετηση της cosmote όπως πάντα δεν ξέρει τι της γίνεται! Τα mb λήγουν όποτε λέει το μήνυμα και όχι στις 12, το λέει και στο site νομίζω. Τώρα γιατί στα έφαγε νομίζω μπορώ να το εξηγήσω! Το μήνυμά σου έλεγε ότι έληγαν 8/11 στις 12:07. Πιο πάνω γράφεις ότι αφού έβαλες άλλο πακέτο mb το μύνημα σου έγραφε 9/12 12:07 και δεν σου είχε προσθέσει τα προηγούμενα mb! Aυτό μάλλον έγινε γιατί έστειλες το μήνυμα ενεργοποίησης νέου πακέτου internet στις 8/11 12:07! Τα mb των πακέτω λήγουν ακριβώς την ώρα που γράφει το μήνυμα. Δηλαδή αν γράφει 12:07, μόλις πάει και επτά αμέσως λήγουν. Όταν στέλνεις για να ενεργοποιήσεις νέο πακέτο τα mb αυτομάτως παίρνουν την ημερομηνία λήξης του νέου πακέτου. Επειδή παραπάnω βλέπω ίδια ώρα λήξης πακέτου προηγούμενων mb (8/11 12:07) και ίδια ώρα λήξης πακέτου των καινούργιων mb (9/12 12:07) προφανως εσύ έστειλες το μηνυμα τις 12:07 και εκείνη την ώρα έληξαν αμέσως τα προηγούμενα mb. Άρα δεν τα έχασες για 7 λεπτά αλλά για λίγα δευτερόλεπτα. Δες το κινητό σου πότε έστειλες το μήνυμα ενεργοποιήσης νέου πακέτου. Εάν το έστειλες 12:07 τότε πιθανόν γι' αυτό να τα έχασες (καθώς λήγουν ακριβώς την ώρα που έχει ενεργοποιηθεί το πακέτο δηλαδή 12:07). Εάν όμως το έστειλες έστω και ένα λεπτό νωρίτερα τότε πρέπει να σου επιστραφούν αμέσως. Εγώ το ένεργοποιώ κάθε φορά 5 λεπτά πριν χωρίς κανένα πρόβλημα! Πάντως δεν χάνεις τίποτα να πας΄στο κατάστημα να τους δείξεις το μήνυμα μπορεί και να στα περάσουν. Στο κάτω κάτω πρέπει να στα προσθέσουν γιατί ούτε μήνυμα για την λήξη τους έλαβες πριν ούτε όταν έληξαν όπως αναφέρει ότι γίνεται στο site τους. Αυτά

Link to comment
Share on other sites

στελνει παντως μηνυμα γενικα, εμενα καθε φορα μου στελνει μια μερα πριν οτι ληγουν, μετα την ληξεις θα πληρωνεις τοσα το mb κλπ
Link to comment
Share on other sites

Την έπαθα και εγώ, μου ήρθε το πρώτο μήνυμα μία ημέρα πριν για την λήξη, αλλά δεν μου ήρθε το δεύτερο την ημέρα της λήξης και έχασα για ένα λεπτό (ανανέωσα αμέσως μετά το μήνυμα ότι έληξαν) 2600 mb περίπου. Πήρα τηλέφωνο και περιμένω απάντηση.
Link to comment
Share on other sites

12.07 πήραν αυτοί το έτοιμα για το νέο πακέτο.

Τουλάχιστον αυτό μου είπε η κοπέλα στην εξυπηρέτηση. Θα περάσω αύριο να κάνω το αίτημα για το γμτ.

 

Το μυνημα μια ημέρα πριν γράφει ότι λήγουν 12.07

Και είδα τώρα ότι έλαβα μυνημα, την ίδια μέρα ότι έληξαν τα mb αλλά στις 12.05

Edited by P_M
Always have your stuff when you need it with @Dropbox. Sign up for free! http://db.tt/SUJgwURV
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να γίνω κακός, μου κάνει εντύπωση που περιμένετε ακόμα και το λεπτό για την ανανέωση του πακέτου.... βάλτε το ρε παιδιά μια μέρα νωρίτερα, το θα χάσετε; Άντε 12 ώρες πριν, πρέπει δλδ να παίζετε με τα λεπτά;

Αυτό φυσικά δεν αναιρεί την ευθύνη της εταιρείας αν τα ληγει 1 ή 2 λεπτά νωρίτερα....

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει ότι θέλει ως καταναλωτής! Αφού αγοράζει κάτι και το πληρώνει μπορεί να το χρησιμοποιήσει όπως θέλει. Αφού η εταιρεία αναφέρει ότι για να μεταφερθούν τα mb πρέπει να τα ανανεώσεις πριν τη λήξη τους και εσύ το κάνεις έστω και ένα λεπτο πριν, είναι υποχρεωμένη να στα μεταφέρει και σε περίπτωση που δεν γίνει εκείνη έχει την ευθύνη. Συμφωνώ να μην αφήνουμε τα πράγματα τελευταία στιγμή αλλά το πότε κάποιος θα ανανεώσει ένα πακέτο ιντερνετ ειναι στη δικλη του λογική χωρίς να σημαίνει ότι είναι στραβός και ότι επιζητά επιβράβευση με το να το γράφει.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι ο καθένας κάνει ότι θέλει Αλλά αυτό είναι άλλο. Και εγώ μπορώ να ισορροπήσω στα κάγκελα στο μπαλκόνι μου αυτό όμως δεν είναι και το σωστό.... Εν ολίγοις άλλο το τι μπορώ να κάνω και άλλο αν αυτό που κάνω εμπεριέχει ρίσκα που μετά θα ψάχνω τις λεπτές ισορροπίες για το ποιος φταίει. :)
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι ο Ελληνας, μετα φταινε παντα οι αλλοι, και δε φτανοι που ειναι στραβοι το γραφουν κιολας μηπως και παρουν και μπραβο.

 

Είσαι προσβλητικός

Το τι κάνει ο καθένας δεν σε αφορά και πότε θέλει να ανανεώσει την συνδρομή του.

Δεν ζήτησε κανείς την γνώμη σου

Αν έχεις να συμβάλεις επικοδομητικά κάντο αλλίως μην γράφεις για να γράφεις.

 

Συγνώμη για το off topic

Always have your stuff when you need it with @Dropbox. Sign up for free! http://db.tt/SUJgwURV
Link to comment
Share on other sites

Για αυτούς που επιλέγουν το φθηνότερο διαθέσιμο πακέτο δεδομένων (3 ευρώ):

"TΩPA ME TH NEA ΠPOΣΦOPA INTERNET THΣ COSMOKAPTA TO INTERNET MONTHLY PASS 60 ΔIΠΛAΣIAZETAI & EXEIΣ 120 MB ΓIA 1 MHNA MONO ME 3€!IΣXYEI EΩΣ 30/11.ΓIA ENEPΓOΠOIHΣH KAΛEΣE 1330"

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να γίνω κακός, μου κάνει εντύπωση που περιμένετε ακόμα και το λεπτό για την ανανέωση του πακέτου.... βάλτε το ρε παιδιά μια μέρα νωρίτερα, το θα χάσετε; Άντε 12 ώρες πριν, πρέπει δλδ να παίζετε με τα λεπτά;

Αυτό φυσικά δεν αναιρεί την ευθύνη της εταιρείας αν τα ληγει 1 ή 2 λεπτά νωρίτερα....

 

Δεν γίνεσαι κακός.

Εγώ ρώτησα γιατί η κοπελιά από την εξυπηρέτηση που μίλησα μου είπε άλλα από αυτά που ήξερα εγώ.

ϊσως δεν κατάλαβε καλά ή δεν κατάλαβα εγώ, και όχι να παραπονεθώ για τα χαμένα mb, που στο κάτω κάτω για να περισεύουν αχρείαστα είναι.

Always have your stuff when you need it with @Dropbox. Sign up for free! http://db.tt/SUJgwURV
Link to comment
Share on other sites

Είσαι προσβλητικός

Το τι κάνει ο καθένας δεν σε αφορά και πότε θέλει να ανανεώσει την συνδρομή του.

Δεν ζήτησε κανείς την γνώμη σου

Αν έχεις να συμβάλεις επικοδομητικά κάντο αλλίως μην γράφεις για να γράφεις.

 

Συγνώμη για το off topic

 

Δε φταινε και οι αλλοι ομως που μπαινουν να διαβασουν κατι νεο η πιο ενδιαφερον να διαβαζουν απειρα τζαμπα ποστ για το ιντερνετ που εχασες το τελευταιο λεπτο ενω ειχες απλετο χρονο πριν για να μη το χασεις.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι το εξής : Όταν λέει η cosmote ότι τα MB λήγουν 12:07 εννοεί 12:07:01 ή 12:07: 59 ;

Αν τα ΜΒ σου λήξαν στις 12:07:01 δεν μου λέει κάτι το ότι έκανες ανανέωση π.χ. 12:07:31

Λυπάμε αλλά η πολιτική της Cosmote είναι σαφής , μόνο αν ανανεώσειςς πριν την λήξη , χιλιοστό του δευτερολέπτου μετά είναι αργά. Από ότι φαίνεται δεν πρόλαβες, αν και είναι πιθανόν η cosmote για επικοινωνιακούς λόγους να στα δώσει πίσω. Κάποιοι έχουν αναφέρει στο παρελθόν ότι τους τα δώσανε πίσω γιατί καθυστέρησαν λίγο.

Εγώ στην θέση σου δεν θα εξαντλούσα και το δευτερόλεπτο , αλλά κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος , να ενεργεί όπως θέλει , δεν θα τον κρίνω εγώ.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Το πιο λογικό είναι το 12:07, να είναι 12:06:59.

 

Καλύτερα να μην εξαντλούμε το χρόνο γιατί μπορεί να καθυστερήσει το αίτημα για διάφορους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι και σήμερα που πήγα να κανω την αίτηση , άσχετα αν ειχε πεσει το σύστημα της cosmote και από χτες μου λένε όλο αυριο και αυριο,

και εκεί ο υπάλληλος μου είπε ότι όλα τα πακέτα των καρτοκινητών άχετα αν είναι cosmokarta ή whats up ή frog λήγουν στις 12 το μεσημέρι, όπως μου είπε η εξυπηρέτηση στο τηλέφωνο.

Αν όντως ισχύει αυτό θα έπρεπε στο μύνημα όταν ζητάς να μάθεις το υπόλοιπο σου θα έπρεπε να στο αναφέρει και όχι να λέει διαφορετική ώρα.

Εκεί είναι το ζήτημα.

Always have your stuff when you need it with @Dropbox. Sign up for free! http://db.tt/SUJgwURV
Link to comment
Share on other sites

Να βοηθήσω πήγα και βγάζω ακόμα καπνούς από τα αυτιά μου....

 

Τηλεφωνώ χθες σε όλες τις εταιρίες για να δω ποσό κοστίζει το τηλέφωνο από σταθερό και κινητό (καρτοκινητή - συμβόλαιο) προς την εταιρία δορυφορικής τηλεφωνίας thuraya (την 3η μεγαλύτερη του κόσμου) που έχει συγγενικό πρόσωπου ενός φίλου οπού είναι ναυτικός και θέλουν να επικοινωνήσουνε μαζί του και οι άνθρωποι δεν είναι γενικότερα της τεχνολογίας.

 

Οτι μπούρδα και ότι άσχετο φανταστείτε άκουσα από την κάθε φορά που κάλεσα είτε λέγετε cosmote, είτε vodafone, είτε wind.

 

Εδω σε άπλα πράγματα μπλέκουν τα μπούτια τους. Μονο για τα σταθερά ΟΤΕ και forthnet έβγαλα άκρη από τα site. Στα άλλα άπλα αγνοείτε το πραγματικό κόστος αφού λέει ο κάθε εκπρόσωπος αλλά... Και κανείς δεν έχει απαντήσει το κόστος κλήσεις από καρτοκινητή.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι το εξής : Όταν λέει η cosmote ότι τα MB λήγουν 12:07 εννοεί 12:07:01 ή 12:07: 59 ;

Αν τα ΜΒ σου λήξαν στις 12:07:01 δεν μου λέει κάτι το ότι έκανες ανανέωση π.χ. 12:07:31

Λυπάμε αλλά η πολιτική της Cosmote είναι σαφής , μόνο αν ανανεώσειςς πριν την λήξη , χιλιοστό του δευτερολέπτου μετά είναι αργά. Από ότι φαίνεται δεν πρόλαβες, αν και είναι πιθανόν η cosmote για επικοινωνιακούς λόγους να στα δώσει πίσω. Κάποιοι έχουν αναφέρει στο παρελθόν ότι τους τα δώσανε πίσω γιατί καθυστέρησαν λίγο.

Εγώ στην θέση σου δεν θα εξαντλούσα και το δευτερόλεπτο , αλλά κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος , να ενεργεί όπως θέλει , δεν θα τον κρίνω εγώ.

 

Δεν με απασχολούν τα MB και όποιος θέλει να το πιστεύει αυτό είναι ελευθερος να σκέφτεται όπως θέλει.

Με απασχολεί αν εγώ βάλω καινούργιο πακέτο σήμερα στις 7 το απόγευμα η cosmote ισχυρίζεται ότι θα τελειώσει μετά από 30 μέρες στις 12.00 το μεσημέρι , ενώ το μύνημα από το 1314 θα αναφέρει 19.00.

Και ρωτώ όσους έχουν καρτοκινητό τι ώρα λέει το μύνημα που λαμβάνουν από το 1314.

Αναφέρει 12.00 το μεσημέρι ότι λήγουν ή την ώρα που έκαναν εκείνοι την ανανέωση

Always have your stuff when you need it with @Dropbox. Sign up for free! http://db.tt/SUJgwURV
Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσω λίγο σχετικά με τη λήξη των mb.

Σήμερα στις 16:16, μου έληγαν τα 500 mb bonus .

Στις 16:15 μου ήρθε το παρακάτω μήνυμα:

"TA ΔΩPEAN MB AΠO TH ΠPOΣΦOPA ΛHΓOYN ΣTIΣ .10/11/2015 16:16 AN ΔEN EXEIΣ YΠOΛEIΠOMENA MB KAΛEΣE 1330 ΓIA NA ENEPΓOΠOIHΣEIΣ TO ΠAKETO

ΔΩPEAN MB ΠOY ΘEΛEIΣ!"

Και στις 16:16 μου ήρθε μήνυμα που ενημέρωνε για την λήξη των mb.

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς

Όλα τα πακέτα λήγουν στις 12:00 εκτός από τα ΜΒ που έχουν την δική τους ώρα λήξης

Link to comment
Share on other sites

ο αριθμος κλησης εξυπηρετησης πελατων 13838 καταργήθηκε μετα την ενοποίηση cosmote-ote???
Link to comment
Share on other sites

Εξυπηρέτηση Πελατών

 

Οικιακοί Πελάτες:

13888

Εταιρικοί Πελάτες:

13818

Link to comment
Share on other sites

Τελειωνετε το θεμα με τα mb διοτι έχετε καταντησει forum για 12χρονα. Ελεος πια
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Βρισκόμαστε στο 2015 και ακόμη η COSMOTE δεν προσφέρει αναγνώριση κλήσης στα καρτοκινητά στο εξωτερικό!!! Αν είναι δυνατόν!!! Στο σκοτάδι μια ζωή αυτή η εταιρεία. Η VODAFONE και η WIND την προσφέρουν εδώ και χρόνια....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...