Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.Ξέρει κανείς μέχρι πόσα token (με ημερομηνια λήξης, όχι απο αυτά που ειναι χωρίς λήξη) μπορούν να εξαργυρωθούν σε μία μέρα;Εξαργύρωσα 2 και πήγα για τρίτο και μου λέει ότι μπορω ξανά σε ένα μηνα σχεδον!!!Στις πληροφορίες δεν αναφέρει κατι γι'αυτό.

Edited by saviano
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Συμπλήρωσα την έρευνα αλλά για 1' φορά δεν μου έδωσε τα 500ΜΒ δώρο !

Γιατί ?

Συνέβη σε άλλον?

Και σε μένα σε κάποια Id που διαχειρίζομαι. Με "κατάλαβαν": Μη ρωτάς "τί;": Εσύ ξέρεις.

Σε άλλο Id τα έδωσε.

Έχω κάποια ακόμα Id να "ελέγξω" εάν τα δίνει {ανάλογα με πρότερη "συμπεριφορά" τους κατά την έρευνα 500ΜΒ 5 μέρες}:
Απλά βγάζει την ευχαριστήρια στο τέλος , και από "μαμ" τίποτα!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Pppe said:

Και σε μένα σε κάποια Id που διαχειρίζομαι. Με "κατάλαβαν": Μη ρωτάς "τί;": Εσύ ξέρεις.

Σε άλλο Id τα έδωσε.

Έχω κάποια ακόμα Id να "ελέγξω" εάν τα δίνει {ανάλογα με πρότερη "συμπεριφορά" τους κατά την έρευνα 500ΜΒ 5 μέρες}:
Απλά βγάζει την ευχαριστήρια στο τέλος , και από "μαμ" τίποτα!!

Τι πάει να πει αυτό !!!!!

Τι θα πει : με 'καταλαβαν' !!!

Δεν υπάρχει κάτι 'μεμπτό'.

Το μόνο που σκέπτομαι είναι ΜΗΠΩΣ και καλά δεν έδινε δώρο για την έρευνα και εγώ από υπερβολική σιγουριά δεν το πρόσεξα.

Γράφεις ότι σε κάποια id το έδωσε και σε κάποια όχι !!!

Πώς έγινε αυτό ?

Ένα είναι το θέμα: εγώ την έρευνα την συμπληρωσα κανονικά και το δώρο θα το απαιτήσω. Έχω συμπληρώσει πολλές φορές την έρευνα και μάλιστα έχω 2 νούμερα στο app και με ρωτά σε ποιο θέλω να μπουν τα 500ΜΒ.

Είχα την απορία ΜΗΠΩΣ δεν έδινε αυτή την φορά τα 500ΜΒ !!

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, GREGORYMO said:

Τι πάει να πει αυτό !!!!!

Τι θα πει : με 'καταλαβαν' !!!

Δεν υπάρχει κάτι 'μεμπτό'.

Το μόνο που σκέπτομαι είναι ΜΗΠΩΣ και καλά δεν έδινε δώρο για την έρευνα και εγώ από υπερβολική σιγουριά δεν το πρόσεξα.

Γράφεις ότι σε κάποια id το έδωσε και σε κάποια όχι !!!

Πώς έγινε αυτό ?

Ένα είναι το θέμα: εγώ την έρευνα την συμπληρωσα κανονικά και το δώρο θα το απαιτήσω. Έχω συμπληρώσει πολλές φορές την έρευνα και μάλιστα έχω 2 νούμερα στο app και με ρωτά σε ποιο θέλω να μπουν τα 500ΜΒ.

Είχα την απορία ΜΗΠΩΣ δεν έδινε αυτή την φορά τα 500ΜΒ !!

Και εγώ συμμετείχα στην συγκεκριμένη έρευνα. Μου έκανε εντύπωση που δεν έδωσε MB, αλλά αφού πουθενά δεν έγραφε ότι θα δώσει κάποιο δώρο στο τέλος, δεν βλέπω κάτι μεμπτό.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, saviano said:

Καλησπέρα.Ξέρει κανείς μέχρι πόσα token (με ημερομηνια λήξης, όχι απο αυτά που ειναι χωρίς λήξη) μπορούν να εξαργυρωθούν σε μία μέρα;Εξαργύρωσα 2 και πήγα για τρίτο και μου λέει ότι μπορω ξανά σε ένα μηνα σχεδον!!!Στις πληροφορίες δεν αναφέρει κατι γι'αυτό.

Επειδή είχα μαζέψει πολλά, μια μέρα εξαργύρωσα πάνω από 10 και δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, greatst said:

Και εγώ συμμετείχα στην συγκεκριμένη έρευνα. Μου έκανε εντύπωση που δεν έδωσε MB, αλλά αφού πουθενά δεν έγραφε ότι θα δώσει κάποιο δώρο στο τέλος, δεν βλέπω κάτι μεμπτό.

Στην αρχή, δεν το έλεγε?

Πάρε μέρος στην έρευνα και πάρε 500MB για 5 ημέρες?

Ποια η 'διαφορά' από τις άλλες φορές?

Μάλιστα επειδή στο app έχω 2 νούμερα με ρωτά να επιλέξω.

Τότε γιατί να συμμετέχω ?????

Αν με 'κατάλαβαν' όπως λες, δεν έπρεπε να στείλουν την έρευνα.

ΜΗΠΩΣ και καλά δεν έγραφαν ότι δίνουν δώρο ?

Edited by GREGORYMO
Συμπληρώμα
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GREGORYMO said:

Στην αρχή, δεν το έλεγε?

Πάρε μέρος στην έρευνα και πάρε 500MB για 5 ημέρες?

Ποια η 'διαφορά' από τις άλλες φορές?

Μάλιστα επειδή στο app έχω 2 νούμερα με ρωτά να επιλέξω.

Τότε γιατί να συμμετέχω ?????

Αν με 'κατάλαβαν' όπως λες, δεν έπρεπε να στείλουν την έρευνα.

ΜΗΠΩΣ και καλά δεν έγραφαν ότι δίνουν δώρο ?

Φίλε μου, αυτό λέω: εάν θυμάμαι καλά, δεν το έλεγε ούτε στην αρχή, ούτε καθόλου. Εσύ θυμάσαι να το έλεγε στην αρχή;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, greatst said:

Φίλε μου, αυτό λέω: εάν θυμάμαι καλά, δεν το έλεγε ούτε στην αρχή, ούτε καθόλου. Εσύ θυμάσαι να το έλεγε στην αρχή;

Πότε εννοείς αρχή ?

Πριν πατήσω συμμετοχή?

Link to comment
Share on other sites

Just now, GREGORYMO said:

Πότε εννοείς αρχή ?

Πριν πατήσω συμμετοχή?

Ναι. Στο μπάνερ που είδες και πάτησες συμμετοχή.

Link to comment
Share on other sites

Δε το έγραφε.

Δοκίμασα και σε ακόμα άλλα 2 Id εκ των οποίων στο ένα ανέβασα τη βαθμολογία (από 7 που έβαζα σε 9 και έγραψα τα κλασικά που έβαζα και πιο πριν πχ "Τα έχει όλα" ή "Δε θέλω κάτι άλλο") και ΔΕΝ έδωσε τίποτα. Στο άλλο Id κατέβασα τη βαθμολογία που βάζω πάντα από 7 σε 3 τη βαθμολογία και έγραψα "Όλο κολλάει" ή "Δε δίνει δώρα" και τα έδωσε.

Δε ξέρω εάν έχει σχέση. Όλα αυτά μόλις τώρα που είδα ότι γράφετε τα παραπάνω. Να και screenshot του τωρινού:

 

Screenshot_20230410-104042.png

Link to comment
Share on other sites

https://www.mononews.gr/business/vodafone-beni-sti-machi-tis-kartokinitis-pies-i-diafores-me-cosmote-nova

Τι ισχύει πλέον στην καρτοκινητή σε Nova-Cosmote-Vodafone

Δύο περίπου εβδομάδες πριν, η Nova ανακοίνωσε το νέο Free2Go που ρίχνει την ελάχιστη χρέωση ανανέωσης της κάρτας στη κινητή στα 8 ευρώ, από τα 12 ευρώ που ήταν εδώ και αρκετά χρόνια, βάζοντας ξανά «φωτιά» στον ανταγωνισμό.

 

Ωστόσο προχώρησε την αλλαγή ένα βήμα παραπέρα. Πλέον οι πελάτες καρτοκινητής της Nova δεν θα έχουν ελάχιστη χρέωση στη διάρκεια κλήσης, η οποία μέχρι προσφάτως ήταν στα 3 λεπτά και ίσχυε για όλους τους παρόχους. Ουσιαστικά όποιος πραγματοποιούσε κλήση, είτε μιλούσε 1 δευτερόλεπτο είτε 2 λεπτά, χρεωνόταν για 3 λεπτά (180 δευτερόλεπτα). Πλέον αυτό στην Nova αλλάζει, και ο καταναλωτής χρεώνεται αναλόγως με το πόσο μιλάει, από το πρώτο δευτερόλεπτο της κλήσης.

 

Με την κίνηση αυτή δημιούργησε νέα δεδομένα και στα πακέτα που προσφέρει καθώς πλέον με 8 ευρώ ο χρήστης μπορεί να έχει 400 λεπτά + 40 SMS προς όλα τα δίκτυα και 400 MB δεδομένα.

Το επόμενο πακέτο είναι στα 12 ευρώ, όπου μπορεί να βάλει 1000 λεπτά ομιλίας, με 100 SMS προς όλα τα δίκτυα και 1 GB, ενώ το επόμενο είναι στα 15 ευρώ με απεριόριστα λεπτά, 500 SMS προς όλα τα δίκτυα και 2 GB.

Λίγες ώρες μόλις αργότερα την ανακοίνωση της Nova, η Whats Up της Cosmote ανακοίνωσε ότι ρίχνει και εκείνη στα 8 ευρώ την ελάχιστη τιμή ανανέωσης της κάρτας ομιλίας, με τους χρήστες να έχουν τη δυνατότητα ενεργοποίησης του νέου συνδυαστικού πακέτου BASIC CALLS που περιλαμβάνει 400 λεπτά ομιλίας, 40 SMS προς όλους και 400 ΜΒ. Το πακέτο αυτό δίνετε με μόλις 7,2 ευρώ από την κάρτα.

 

Επίσης η Whats Up προσφέρει με 10,90 από την κάρτα 800 λεπτά ομιλίας προς όλους, 512 ΜΒ και 300 SMS για ένα μήνα. Ωστόσο παραμένει η ελάχιστη διάρκεια κλήσης στα 3 λεπτά. Επίσης με κάθε ενεργοποίηση στο πακέτο UNLIMITED CALLS, μέχρι τις 30 Μαρτίου, οι χρήστες του WHAT’S UP παίρνουν επιπλέον δώρο 10GB data για 1 μήνα.

 

Το ρεύμα της αγοράς ακολούθησε και η Vodafone. Την Πέμπτη η εταιρεία ανακοίνωσε ότι ρίχνει την ελάχιστη χρέωση ανανέωσης στα 8 ευρώ και το πακέτο της ξεκινάει πλέον από τα 7,2 ευρώ. Σε αυτό το πακέτο προσφέρει 1.5 GB, απεριόριστα λεπτά προς όλους και 100SMS αλλά για 20 μέρες.

Edited by sotrous
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Pppe said:

Δε το έγραφε.

Δοκίμασα και σε ακόμα άλλα 2 Id εκ των οποίων στο ένα ανέβασα τη βαθμολογία (από 7 που έβαζα σε 9 και έγραψα τα κλασικά που έβαζα και πιο πριν πχ "Τα έχει όλα" ή "Δε θέλω κάτι άλλο") και ΔΕΝ έδωσε τίποτα. Στο άλλο Id κατέβασα τη βαθμολογία που βάζω πάντα από 7 σε 3 τη βαθμολογία και έγραψα "Όλο κολλάει" ή "Δε δίνει δώρα" και τα έδωσε.

Δε ξέρω εάν έχει σχέση. Όλα αυτά μόλις τώρα που είδα ότι γράφετε τα παραπάνω. Να και screenshot του τωρινού:

 

Screenshot_20230410-104042.png

Και έτσι να είναι, λέει κάτι.

Εγώ ΚΑΘΕ μήνα συμπλήρωνω την προσφορά και ήταν λογικό να παρασυρθώ.

Εξάλλου, που ξανακουστηκε, ΤΖΑΜΠΑ θα συμμετεχαμε στην έρευνα!!!

6 ώρες πριν, Pppe said:

Δε το έγραφε.

Δοκίμασα και σε ακόμα άλλα 2 Id εκ των οποίων στο ένα ανέβασα τη βαθμολογία (από 7 που έβαζα σε 9 και έγραψα τα κλασικά που έβαζα και πιο πριν πχ "Τα έχει όλα" ή "Δε θέλω κάτι άλλο") και ΔΕΝ έδωσε τίποτα. Στο άλλο Id κατέβασα τη βαθμολογία που βάζω πάντα από 7 σε 3 τη βαθμολογία και έγραψα "Όλο κολλάει" ή "Δε δίνει δώρα" και τα έδωσε.

Δε ξέρω εάν έχει σχέση. Όλα αυτά μόλις τώρα που είδα ότι γράφετε τα παραπάνω. Να και screenshot του τωρινού:

 

Screenshot_20230410-104042.png

Έχω στο app 2 νούμερα cosmote και οφείλουμε για το 1.

Δεν είχα μπει στην διαδικασία πως θα το πάρω και για τα 2 γιατί δεν είναι σκοτωμος τα 500ΜΒ.

Αλλά, όχι να μου τα φάνε κιόλας 

Link to comment
Share on other sites

έχουν καταργήσει στο diy στο φοιτητικό what's up τα δύο δώρα με τα 5 και 5 gb ;

Μόνο sms και λεπτά προς what's up βλέπω 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, sakis88888 said:

έχουν καταργήσει στο diy στο φοιτητικό what's up τα δύο δώρα με τα 5 και 5 gb ;

Μόνο sms και λεπτά προς what's up βλέπω 

Απαντήθηκε πιο πάνω.

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, katsiletra said:

Να ρωτήσω το Combo Basic με τα 7,2€ έχει αυτόματη ενεργοποίηση σε Cosmocarta;

 

17 ώρες πριν, YAziDis said:

Απαντήθηκε πιο πάνω.

 

19 ώρες πριν, katsiletra said:

Να ρωτήσω το Combo Basic με τα 7,2€ έχει αυτόματη ενεργοποίηση σε Cosmocarta;

Το Combo Basic της Cosmokarta δεν έχει αυτόματη ενεργοποίηση. Κάνει όμως rollover τα λεπτά ομιλίας, τα MB και τα SMS με το Cosmokarta combo to all. Αυτόματη ενεργοποίηση έχουν μόνο τα πακέτα Cosmocarta combo unlimited και Cosmocarta combo to all.

OnePlus 6T - Nexus 6P
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παιδιά αν ενεργοποιήσω το πακέτο basic calls, τα λεπτά προς όλους και τα mb που έχω μαζέψει από το diy, κάνουν rollover; ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, stratismtln said:

Καλημέρα, παιδιά αν ενεργοποιήσω το πακέτο basic calls, τα λεπτά προς όλους και τα mb που έχω μαζέψει από το diy, κάνουν rollover; ευχαριστώ. 

Επικοινώνησα με 3 διαφορετικούς τρόπους με την Comsote για το θέμα αυτό.
Μίλησα με 3 διαφορετικούς υπαλλήλους.
Και οι 3 μου είπαν πως η επίσημη ανακοίνωση που έχουν είναι ότι ΔΕΝ θα μεταφερθούν (παρόλο που στο site του WhatsUp λέει ότι μεταφέρονται). 

Ανανέωσα 4 Whatsup νούμερα από DIY σε Basic Calls.

Μεταφέρθηκαν ΟΛΑ (τα κοινά εννοείται).
😎

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, AKOBITES said:

Το Combo Basic της Cosmokarta δεν έχει αυτόματη ενεργοποίηση. Κάνει όμως rollover τα λεπτά ομιλίας, τα MB και τα SMS με το Cosmokarta combo to all. 

Το combo basic κάνει rollover data & sms και με το combo unlimited. (εδώ)

Απλά αν "περάσεις" από combo unlimited, ό,τι είχες μαζέψει από λεπτά ομιλίας πρακτικά μηδενίζει. (Δεν θα τα ξαναβρείς γυρνώντας πάλι σε basic/toAll.)

Edited by johndouk
Link to comment
Share on other sites

Καησπερα παιδια.Σας δουλευει η επιλογη κυριοτητας σε σας? Σε μενα αφου εκανα αναβαθμιση της εφαρμογης κ μου τηε εβγαλε στο πρφιλ παταω εδω κ 3 μερες κ ολο γραφει προσωρινα μη διαθεσιμο! ειμαι σε iphone αν αυτο εχει σημασια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...