Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ωραιος.γιατι πριν ετσι οπως το ειπες εβαλες και τη λεξη καθενα πολλα μου φανηκαν.thanks

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα!

 

Ανανέωσα χθές 5€ στον αριθμό της γυναίκας μου on line με paypal, δεν με άφησε να προσθέσω στη συνέχεια αλλά 5€ λόγω περιορισμού (μία on line ανανέωση με PayPal ανά ημέρα) κ σήμερα προσθέτωντας αλλά 5€ για να κάνω reloadit κ μετά το 2ο #paremoirase δεν μου έδωσε ούτε κωδικό ούτε 2ο #paremoirase.

 

Τι έκανα λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα!

 

Ανανέωσα χθές 5€ στον αριθμό της γυναίκας μου on line με paypal, δεν με άφησε να προσθέσω στη συνέχεια αλλά 5€ λόγω περιορισμού (μία on line ανανέωση με PayPal ανά ημέρα) κ σήμερα προσθέτωντας αλλά 5€ για να κάνω reloadit κ μετά το 2ο #paremoirase δεν μου έδωσε ούτε κωδικό ούτε 2ο #paremoirase.

 

Τι έκανα λάθος;

Μάλλον είσαι γι' αυτό το νήμα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=80009

Αυτό έγινε ίσως γιατί έγινε η δεύτερη ανανέωση με μία μέρα διαφορά και όχι η μία μετά την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γνωρίζει κανείς αν υφίσταται η συνδεση με μηδενικό πάγιο (3 ευρώ περίπου);

Σκέφτομαι να μεταβώ από wind σε cosmote και με ενδιαφέρει η μεταφορά χωρίς να πληρώσω το 30αρι αν το έκανα whatsup .Στην συνέχεια με την υπηρεσία 2 sim in 1 και έχοντας ένα προνομοιακό whats up θα δουλεύω και τα 2 νούμερα με μια κάρτα sim

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει,ονομάζεται πλέον mobile basic. Αν το κάνεις μετά όμως whatsup υπάρχει τέλος διακοπής 15€. Και στις υπηρεσίες sim έχουν αυξηθεί οι τιμές. Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γνωρίζει κανείς αν υφίσταται η συνδεση με μηδενικό πάγιο (3 ευρώ περίπου);

Σκέφτομαι να μεταβώ από wind σε cosmote και με ενδιαφέρει η μεταφορά χωρίς να πληρώσω το 30αρι αν το έκανα whatsup .Στην συνέχεια με την υπηρεσία 2 sim in 1 και έχοντας ένα προνομοιακό whats up θα δουλεύω και τα 2 νούμερα με μια κάρτα sim

 

Καλη κινηση να το πας σε αυτο το προγραμμα και μετα απο εκει καρτα.Αλλα θα δωσεις 2,5€ παγια και μετα 15€ τελος αποσυνδεσης για να παει σε καρτα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μετά την έκδοση του πρώτου λογαριασμού θα είναι οκ.
Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο αμεσα γινεται,γιατι υπαρχουν σκοπιμα καθυστερησεις.Η μανα μου το 2014 την πατησε με την Wind απο συμβολαιο σε καρτοκινητο.

 

Πάντως σήμερα είναι η τρίτη φορά που με έχουν προειδοποιήσει από την Cosmote να μην κάνω τη μετατροπή σε κάρτα εντός του τελευταίου μήνα "για να μην χρεωθώ για πρόωρη διακοπή", αλλά αντίθετα να περιμένω να λήξει ο μήνας. Το πρόβλημα έτσι είναι ότι όσο καθυστερήσουν να κάνουν την αλλαγή, θα πληρώνω ονομαστικό πάγιο (χωρίς εκτπώσεις) για τον μήνα που τρέχει.

Αυτό μάλιστα τη στιγμή που έχω ήδη προ-πληρώσει το πάγιο του τελευταίου μήνα στον προηγούμενο λογαριασμό. Άντε βγάλε άκρη...

 

diver86 εσύ πότε έκανες το αίτημα μετατροπής? Σου έδωσαν χρόνο αναμενόμενης υλοποίησης?

 

edit: Για να απαντήσω και στο ερώτημά μου, έψαξα τους όρους παροχής συμβολαίου (οι οποίοι δεν περιέχονταν στα αντίγραφα που είχα):

https://www.cosmote.gr/pdf/TermsConditions/oroi-paroxis-simvolaiou-cosmote.pdf

Εκεί έχει και τον πίνακα απόσβεσης ανά μήνα, και μάλλον πρέπει να ολοκληρωθεί ο 24ος μήνας παραμονής για να αποσβεστεί πλήρως η έκπτωση/επιδότηση.

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

χτες μου εστειλαν μηνυμα οτι διακοπη συμβολαιου θα γινει 4/11/2017 στη ληξη συμβολαιου για να μη χρεωθω προωρη διακοπη.τους ειπα οκ να τελειωνω.αγορασα σημερα και whats up προνομιακο με 10 ευρακια και βλεπουμε.μου ειπε η κοπελα πως αυριο θα στειλει τη ταυτοτητα γιατι σημερα δε προλαβαινει.ηταν σφραγισμενο το νουμερο.αυριο δλδ θα μπορω να βαλω μοναδες σωστα?

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by diver86
Link to comment
Share on other sites

Μικρές αυξήσεις στις κλήσεις εκτός δωρεάν χρόνου σε σχεδόν όλα τα συμβόλαια.

Ευκαιρία για όποιον θέλει να διακόψει να κάνει την καταγγελία του.

Link to comment
Share on other sites

Μικρές αυξήσεις στις κλήσεις εκτός δωρεάν χρόνου σε σχεδόν όλα τα συμβόλαια.

Ευκαιρία για όποιον θέλει να διακόψει να κάνει την καταγγελία του.

 

Η ανακοίνωση είναι αυτή:

https://www.cosmote.gr/mobile/content/el/attached_files/Company/191007-anakoinish-whatsup.pdf

Στο Δ) αναφέρει:

στα προγράμματα συμβολαίου για ιδιώτες των σειρών COSMOTE ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ (εξαιρούνται τα προγράμματα COSMOTE ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ με Internet ΠΑΛ), COSMOTE ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ ΠΑΛΑΙΑ, COSMOTE ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ ΠΑΛ, COSMOTE Mobile, COSMOTE Mobile Family, COSMOTE Mobile 1500, COSMOTE Mobile Plus, COSMOTE Mobile Προς Όλους, COSMOTE 20 έως Platinum καθώς και του προγράμματος COSMOTE Mobile Basic)

Φαντάζομαι συμπεριλαμβάνει όλα τα Mobile S, M, L, XL, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Λαθος λινκ εχεις βαλει. Αυτο που εβαλες ειναι για τα καρτοκινητά.
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι στο έγγραφο αυτό των αλλαγών στα προγράμματα αναφέρει ότι εντός μηνός από την κοινοποίηση του εγγράφου μπορεί να γίνει καταγγελία της σύμβασης αζημίως.

Ερώτηση:

Για ένα πρόγραμμα mobile 1500-30, που έγινε ανανέωση συμβολαίου για 24 μήνες με επιδότηση παγίου, πριν από περίπου 10-11 μήνες, μπορεί να γίνει καταγγελία και να μετατραπεί σε κάρτα χωρίς χρεώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι στο έγγραφο αυτό των αλλαγών στα προγράμματα αναφέρει ότι εντός μηνός από την κοινοποίηση του εγγράφου μπορεί να γίνει καταγγελία της σύμβασης αζημίως.

Ερώτηση:

Για ένα πρόγραμμα mobile 1500-30, που έγινε ανανέωση συμβολαίου για 24 μήνες με επιδότηση παγίου, πριν από περίπου 10-11 μήνες, μπορεί να γίνει καταγγελία και να μετατραπεί σε κάρτα χωρίς χρεώσεις;

Αν το πρόγραμμα επηρεάζεται από τις αυξήσεις, ναι.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά

Ειμαι σε συμβόλαιο cosmote και ληγει εντός 1 μήνα.

Αν κάνω φορητότητα σε κάποιο κατάστημα (της Wind για παραδειγμα που το ειχα κανει και πριν 1,5 χρόνο) λογικα θα μου δωσουν καρτα sim κατευθείαν, δεν θα έχω περιθώριο χρονικό να αλλάξω γνώμη με κάποια αντιπροσφορά της cosmote?

Ρωτάω γιατί κάπου αναφέρθηκε οτι αν παραλάβεις sim δεν έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης.. πριν 1.5 χρόνο είχα παραλάβει κανονικά καρτα σιμ για καρτοκινητο wind, ειχα υπογράψει και την επόμενη μου έκανε προσφορά η cosmote.. δεν ισχυει αυτο τώρα?

 

κάποιος αν ξέρει να μου λύσει την απορία?? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αν το πρόγραμμα επηρεάζεται από τις αυξήσεις, ναι.
Τελικά έγινε επικοινωνία με το τμήμα ακυρώσεων αλλά δυστυχώς είχα ξεχάσει ότι με την ανανέωση του συμβολαίου είχαμε διπλή επιδότηση (και παγίου και για αγορά κινητού) και τελικά για την διακοπή έχει πρόστιμο 110€. Παρόλο που η επιδότηση κινητού ήταν 90€.

Πάντως, εάν δεν υπήρχε η επιδότηση κινητού θα γινόταν άμεσα και χωρίς χρεώσεις η διακοπή του συμβολαίου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Θα ήθελα τη βοήθεια σας , είμαι στο πρόγραμμα : COSMOTE Home Double Play 24 L το οποίο έχει λήξει και πρέπει να το ανανεώσω . Δεν θέλω να φύγω από τον ΟΤΕ, αλλά αν πάω μόνος μου στο κατάστημα για ανανέωση θα μου το δώσουν στην τιμή των 31,65€ . Υπάρχει τρόπος να πάρω καλύτερη τιμή – προσφορά ; Τι πρέπει να κάνω ;
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Θα ήθελα τη βοήθεια σας , είμαι στο πρόγραμμα : COSMOTE Home Double Play 24 L το οποίο έχει λήξει και πρέπει να το ανανεώσω . Δεν θέλω να φύγω από τον ΟΤΕ, αλλά αν πάω μόνος μου στο κατάστημα για ανανέωση θα μου το δώσουν στην τιμή των 31,65€ . Υπάρχει τρόπος να πάρω καλύτερη τιμή – προσφορά ; Τι πρέπει να κάνω ;

 

Κάνε φορητότητα σε άλλη εταιρεία και θα σε καλέσουν.

Αν δεν σε καλέσουν, ακύρωσέ την 2 μέρες πριν την ημερομηνία υλοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε φορητότητα σε άλλη εταιρεία και θα σε καλέσουν.

Αν δεν σε καλέσουν, ακύρωσέ την 2 μέρες πριν την ημερομηνία υλοποίησης.

 

Προσοχή. 3 εργάσιμες ημέρες και πρωινή ώρα... Παθών από cosmote σε cyta.

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Αφού πρώτα σας γνωρίσω ότι έχω προσφύγει στη Γ.Γ. Καταναλωτή και στη Γ.Γ. Συνηγόρου του Καταναλωτή , θα ήθελα τις γνώμες σας για το πιο κάτω :

Εκτός του συμβολαίου για τον αριθμό που χρησιμοποιώ έχω και ένα συμβόλαιο για "μηδενικό πάγιο " εδώ και δέκα χρόνια. Πήγα λοιπόν στην Cosmote και ζήτησα τη διακοπή του. Τότε με πληροφόρησαν ότι θα χρεωθώ με 15 € ως τέλος αποσύνδεσης. Ερωτώ λοιπόν αν αυτό είναι σωστό και δίκαιο , για να μη πω εκβιαστικό , τη στιγμή που έχουν περάσει 10 χρόνια , το συμβόλαιο έχει μετατραπεί αυτόματα σε αορίστου χρόνου και δεν υφίσταται επιδότηση συσκευής ??

Ευχαριστώ

 

ΥΓ : Επειδή για πρώτη φορά γράφω δε ξέρω αν το έκανα σωστά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έχω ένα πρόγραμμα συμβολαίου Data 12gb στα 20€/μήνα κ θέλω να ρωτήσω εάν η Cosmote προμηθεύει τους συνδρομητές με καποθα συσκευή για net sharing δεδομένου ότι η sim κάρτα είναι "κουμπωμένη" στο iPad της μικρής κ τα κινητά της οικογένειας έγιναν πλέον what's up.

Σε κοντινή απόσταση εξυπηρετεί το iPad σαν hotspot όταν όμως οι συσκευές δεν είμαι μαζί τι θα μπορούσα να κάνω;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έχω ένα πρόγραμμα συμβολαίου Data 12gb στα 20€/μήνα κ θέλω να ρωτήσω εάν η Cosmote προμηθεύει τους συνδρομητές με καποθα συσκευή για net sharing δεδομένου ότι η sim κάρτα είναι "κουμπωμένη" στο iPad της μικρής κ τα κινητά της οικογένειας έγιναν πλέον what's up.

Σε κοντινή απόσταση εξυπηρετεί το iPad σαν hotspot όταν όμως οι συσκευές δεν είμαι μαζί τι θα μπορούσα να κάνω;

 

Ευχαριστώ!

 

Δεν ξερω αν δινει καρτα net sharing αλλα μπορεις να βγαλεις twin sim(δυο καρτες με τον ιδιο αριθμο).

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...