Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series


doctor-gio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ. Θα πάω μία βόλτα από την samsung να δω τι θα μου πουν και ανάλογα μετά θα επικοινωνήσω ο ίδιος.

 

παιδιά στα 170 ευρώ μου είπαν ότι έχει για να το στείλω smartec και να μου το αλλάξουν. ευτυχώς βρήκα μία άκρη και με 100 ευρώ θα αγοράσω δικιά μου και θα την αλλάξει ένας γνωστός μου τεχνικός τηλεφώνων.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα κοπελια!!!Αγορασα προχθες ενα s3 και σημερα μου επεσε και εσπασε η οθονη,πειτε μου σας παρακαλω που να το στειλω? http://www.iphonerepair.gr/ αναλαμβανει και τα εχοδα αποστολης μου απο Κρητη και κοστιζει 130 ευρο ενω η http://www.smartec.gr/ το στελνω με δικα μου εξοδα και κοστιζει 130 ευρο και εκει απλα + τα μεταφορικα μου.Το θεμα δεν ειναι τα 2-3 ευρο απλα η καλητερη δουλεια αυτο με ενδιαφερει εμενα,και τα δυο μαγαζια θελουνε 2-3 μερες παντως.Πειτε μου που να το στειλω σας παρακαλω και αν εχεται και καμια αλλη προταση πειτε την...ευχαριστω!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοπελια!!!Αγορασα προχθες ενα s3 και σημερα μου επεσε και εσπασε η οθονη,πειτε μου σας παρακαλω που να το στειλω? http://www.iphonerepair.gr/ αναλαμβανει και τα εχοδα αποστολης μου απο Κρητη και κοστιζει 130 ευρο ενω η http://www.smartec.gr/ το στελνω με δικα μου εξοδα και κοστιζει 130 ευρο και εκει απλα + τα μεταφορικα μου.Το θεμα δεν ειναι τα 2-3 ευρο απλα η καλητερη δουλεια αυτο με ενδιαφερει εμενα,και τα δυο μαγαζια θελουνε 2-3 μερες παντως.Πειτε μου που να το στειλω σας παρακαλω και αν εχεται και καμια αλλη προταση πειτε την...ευχαριστω!!!

 

 

 

Η smartec φίλε μου είναι το εξουσιοδοτημενο service τις Samsung.Για το καλό σου θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς με κάτι άλλο.... γιατί μπορεί και να μπλέξεις.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα!! έχω αγοράσει το s3 εδώ και κανά 8 μηνο, αλλά τους τελευταίους μήνες ανάβει συνεχώς η οθόνη αρκετά συχνά χωρίς να υπάρχει λόγος για 1-2 δευτερόλεπτα και σβήνει. Το κάνει τουλάχιστον 5 με 6 φορές την ώρα. Γνωρίζετε που οφείλεται αυτό?? έχει καταντήσει εκνευριστικό. Μπορώ να κάνω κάτι ή έχω ενεργοποιήσει κάτι άθελά μου και το κάνει αυτό?? τους πρώτους μήνες δεν παρουσίαζε αυτή την συμπεριφόρα!! Σας ευχαριστώ πολύ!!
Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή σου κάνει την ζημιά. Ξεκίνα να κάνεις απεγκατάσταση μία-μία αυτές που έβαλες όταν ξεκίνησες να παρατηρείς το πρόβλημα για να εντοπίσεις ποια είναι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

το είχα πάθει κι εγώ. είναι θέμα εφαρμογής. στην περιπτωσή μου μια εφαρμογή είχε μπει διαχειστής της συσκευή. αν πας στις ρυθμίσεις κάπου έχει τους διαχειριστές της συσκευης. δες αν έχεις καποια εφαρμογή εκεί μέσα. αλλιώς βγάλε οποια εφαρμογή έβαλες τελευταία

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Καλώς, παιδιά, θα αρχίζω να τις διαγράφω σιγά σιγά για να βγάλω άκρη. Ευκαιρία να κάνω και μια εκκαθάριση!! Ευχαριστώ πολύ, να' στε καλά!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Είναι το πρώτο μου πόστ και συγχαίρω την ομάδα του myphone και όλους τους χρήστες που συμμετέχουν ενεργά που κρατάνε σε τόσο καλό επίπεδο το forum.

 

Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Έχω μια πολύ καλή προσφορά για ένα Samsung Galaxy S3 16gb το οποίο ήταν εκθεσιακό κομμάτι σε κατάστημα Vodafone. Το κινητό είναι σε άριστη κατάσταση χωρίς καμία φυσική φθορά, γρατζούνισμα, χτύπημα κτλ και απ όσο το έχω λειτουργήσει η μπαταρία δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα (ακόμα τουλάχιστον). Το μοναδικό θέμα λοιπόν είναι στην οθόνη. Όταν λοιπόν δουλεύω το τηλέφωνο παρατηρώ στο πίσω μέρος του background σε οποιοδήποτε σημείο και βρίσκομαι (κεντρική οθόνη, βλέποντας video, εικόνες και γενικά παντού), αχνά transparent γράμματα που γράφουν Intelligent Camera, smart κάτι.., που θυμίζουν απόσπασμα από διαφημιστικό video της Samsung. Με άλλα λόγια η γνώμη μου είναι ότι επειδή το τηλέφωνο ήταν σίγουρα εκθεσιακό κομμάτι και πιθανόν να έπαιζε κάποιο promotion βίντεο, να έχουν κολλήσει τα γράμματα στο πίσω μέρος της οθόνης ή να buggare το λογισμικό (μπορεί να λέω και βλακεία φυσικά). Προσπάθησα να το επαναφέρω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλά το πρόβλημα παραμένει. Το θέμα είναι ότι επειδή ο άνθρωπος που μου το έδωσε, μου είπε να το τσεκάρω για 3-4 μέρες να δω αν με ικανοποιεί αλλά γενικότερα να μην τροποποιήσω κάτι στο λειτουργικό, δε μπορώ να πάρω την ευθύνη να κάνω root μήπως φτιάξει, γιατί προφανώς να δεν φτιάξει και δημιουργήσω άλλο πρόβλημα στο τηλέφωνο να μην έχω το χρόνο να το επαναφέρω στην εργοστασιακή ρύθμιση.

 

Η ερώτηση μου είναι απλή. Το τηλέφωνο μου το αφήνει 250 και θεωρώ ότι είναι αξιοπρεπής τιμή. Αλλά είναι ένα πρόβλημα σαν να έχεις πάρει ένα καινούργιο αυτοκίνητο, του κουτιού αλλά να έχει στο τζάμι πάνω μια γρατζουνιά στο τζάμι του οδηγού. όσο και να θες θα το βλέπεις. Είναι κάτι που αρχικά θα φτιαχτεί με κάποιο τρόπο ή τσάμπα ελπίζω? Αξίζει να δώσω αυτά τα λεφτά για αυτό το τηλέφωνο ή να περιμένω να πάρω κάποιο αυθεντικά καινούργιο, του κουτιού.

 

Αν δεν καλύπτει η περιγραφή μου θα προσπαθήσω να τραβήξω screencap με το πρόβλημα για να έχετε καλύτερη εικόνα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δες αν μπορείς να πάρεις τηλέφωνο... Γιατί με τα εκθεσιακα συνήθως δεν μπορείς.

Το φαινόμενο που αναφέρεις το παρουσιάζουν οι οθόνες πλάσμα από όσο ξέρω. Και δεν νομίζω ότι λύνεται. Αν έχεις τη δυνατότητα να περάσεις custom Rom δοκίμασε το.

Link to comment
Share on other sites

http://img6.imageshack.us/img6/7008/66454723.jpg

 

Δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να του περάσω custom rom γιατί δε γνωρίζω τον τρόπο αρχικά και φοβάμαι μήπως πειράξω κάτι από το παλιό λογισμικό του και δεν μπορώ να το επαναφέρω. Όσο για τηλέφωνα παίρνει κανονικά.

 

Απλά είναι ρίσκο όπως λες και εσύ αν θα λυθεί. Γιατί αν δε λυθεί απλά το τρώω όπως είναι και θα έχω δώσει 250. :(

Edited by blinkz
Link to comment
Share on other sites

http://img6.imageshack.us/img6/7008/66454723.jpg

 

Δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να του περάσω custom rom γιατί δε γνωρίζω τον τρόπο αρχικά και φοβάμαι μήπως πειράξω κάτι από το παλιό λογισμικό του και δεν μπορώ να το επαναφέρω. Όσο για τηλέφωνα παίρνει κανονικά.

 

Απλά είναι ρίσκο όπως λες και εσύ αν θα λυθεί. Γιατί αν δε λυθεί απλά το τρώω όπως είναι και θα έχω δώσει 250. :(

 

Νομίζω οτι το πρόβλημα ειναι στην οθόνη. Επειδή παρα Πολλές ώρες έδειχνε το συγκεκριμένο "κάηκαν" τα πιξελ και δεν Νομίζω να Υπάρχει γιατρια. Αλλαγή οθόνης μάλλον.

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

άστο καλύτερα φίλε δώσε ένα 100αρικο παραπάνω και παρτο καινούργιο..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

οχι μονο δεν αξιζει η αγορα του γιατι θα ξενερωνεις καθε φορα που θα κοιτας το κινητο σου αλλα δεν θα εχει και καμια μα καμια μεταπωλητικη αξια....κοινος θα το παντρευτεις....

δωσε κατι παραπανω και παρε ενα αλλο...θα βρεις μπολικες αγγελιες και θα το χαιρεσαι το κινητακι σου καθε μερα.

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας γιατί ακριβώς στην ίδια κατέληξα και εγώ πριν λίγο, αφού επέστρεψα το κινητό. Η αλήθεια είναι ότι παρόλο που υποστήριζα το OS της Apple, έχω αρχίζει και αλλάζω άποψη μετά τη σύντομη γνωριμία μου με το Android. Θεωρώ ότι απ' όσα έχω διαβάσει και από το forum έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες, ειδικά αν θέλεις να ψαχτείς πολύ παραπάνω με το λειτουργικό του τηλεφώνου σου.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας γιατί ακριβώς στην ίδια κατέληξα και εγώ πριν λίγο, αφού επέστρεψα το κινητό. Η αλήθεια είναι ότι παρόλο που υποστήριζα το OS της Apple, έχω αρχίζει και αλλάζω άποψη μετά τη σύντομη γνωριμία μου με το Android. Θεωρώ ότι απ' όσα έχω διαβάσει και από το forum έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες, ειδικά αν θέλεις να ψαχτείς πολύ παραπάνω με το λειτουργικό του τηλεφώνου σου.

 

έτσι είναι όπως τα λές. πάρε μια καλή συσκευή του κουτιού να τη χαρείς και θα δεις ότι χωρίς να επεμβεις στο κινητό(root, custom rom κλπ) θα μπορείς να κάνεις μ αυτό ότι θα κανες με το ios με jailbreak και το μισό cydia κατεβασμένο

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θέλω τα φώτα σας καθότι νέος στα android. Μόλις πήρα στα χέρια μου ένα galaxy S3, sgh-1747 το οποίο έχω συμπαθήσει απίστευτα. Το πρόβλημα είναι οτι δεν έχει Ελληνικά στις προεγκατεστημένες γλώσσες....και δεν έχω ιδέα πώς να βάλω.

Αν γνωρίζει κάποιος...ας κάνει την καλή του πράξη please. Αν ρωτάω κάτι απλό/χαζό...μην βαράτε, δεν έχω ιδέα απο αυτά! :cry:

 

 

Υ.Γ. Πρίν ρωτήσει κανείς "γιατί πήρες τι i747"...θυμίζω οτι μένω Αμερική και αυτό βάση specs ήταν η καλύτερη επιλογή.

Edited by spiros_nyc
Blackberry 9650 bold, iPhone 5 16GB, iPad 1 (32GB&3G), iPad 3rd gen (16GB&4G-LTE)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θέλω τα φώτα σας καθότι νέος στα android. Μόλις πήρα στα χέρια μου ένα galaxy S3, sgh-1747 το οποίο έχω συμπαθήσει απίστευτα. Το πρόβλημα είναι οτι δεν έχει Ελληνικά στις προεγκατεστημένες γλώσσες....και δεν έχω ιδέα πώς να βάλω.

Αν γνωρίζει κάποιος...ας κάνει την καλή του πράξη please. Αν ρωτάω κάτι απλό/χαζό...μην βαράτε, δεν έχω ιδέα απο αυτά! :cry:

 

 

Υ.Γ. Πρίν ρωτήσει κανείς "γιατί πήρες τι i747"...θυμίζω οτι μένω Αμερική και αυτό βάση specs ήταν η καλύτερη επιλογή.

 

Για δοκίμασε αυτό

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε αυτό

 

Ωραία εφαρμογή! Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Έψαχνα μήπως υπήρχε τρόπος να φορτώσω γλώσσα στο κινητό, ώστε να μην παίζει μέσω app αλλά οκ, παλεύεται και έτσι!

 

Υ.Γ. Επικοινώνησα και με την Samsung και λέει οτι το τηλέφωνο είναι περιορισμένο στις γλώσσες που έχει ήδη λόγω AT&T branding.... αξίζει να ψαχτώ για debranding ή θα μπλέξω?

Blackberry 9650 bold, iPhone 5 16GB, iPad 1 (32GB&3G), iPad 3rd gen (16GB&4G-LTE)
Link to comment
Share on other sites

Ωραία εφαρμογή! Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Έψαχνα μήπως υπήρχε τρόπος να φορτώσω γλώσσα στο κινητό, ώστε να μην παίζει μέσω app αλλά οκ, παλεύεται και έτσι!

 

Υ.Γ. Επικοινώνησα και με την Samsung και λέει οτι το τηλέφωνο είναι περιορισμένο στις γλώσσες που έχει ήδη λόγω AT&T branding.... αξίζει να ψαχτώ για debranding ή θα μπλέξω?

 

Δε γίνεται αλλιώς δυστυχώς. Τα αμερικανικά τηλέφωνα είναι περιορισμένης ευθύνης :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ωρα μου και εμενα....

 

πριν απο κανα 2ωρο μου επεσε το κιν μου σε μια κατηφορα και συρθηκε για κανα 2-3 μετρα με αποτελεσμα να σπασει..

 

αυτο που δεν εχω καταλαβει ομως ακομα ειναι αν εχει σπασει μονο το τζαμακι μπροστα η ολοκληρη η οθονη..

 

λογικα αμα ειχε σπασει η οθονη δν θα εδιχνε κατι σωστα οταν το αναβα??

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά. Έπεσε ενός φίλου του s3 και έσπασε η οθόνη.. Έχει μαυρίσει η οθόνη του.. Τι μπορεί να κάνει..? Είναι από Θεσσαλονίκη ο φίλος
Link to comment
Share on other sites

http://img6.imageshack.us/img6/7008/66454723.jpg

 

Δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να του περάσω custom rom γιατί δε γνωρίζω τον τρόπο αρχικά και φοβάμαι μήπως πειράξω κάτι από το παλιό λογισμικό του και δεν μπορώ να το επαναφέρω. Όσο για τηλέφωνα παίρνει κανονικά.

 

Απλά είναι ρίσκο όπως λες και εσύ αν θα λυθεί. Γιατί αν δε λυθεί απλά το τρώω όπως είναι και θα έχω δώσει 250. :(

 

πάντως θυμάμαι στο σ2 μετά από χρήση σχεδόν 2 χρόνων μου έκανε τα ίδια.

συγκεκριμένα είχα σε μιά οθόνη ένα widget το οποίο δεν το είχα αλλάξει για πολύ καιρό και τελευταία όταν άλλαζα οθόνες φαίνονταν από πίσω. τρομερά εκνευριστικό και θα ήθελα να μάθω εάν έχει συμβεί σε πολούς. προκητε για θέμα των amoled οθονών συγκεκριμένα ή συμβαίνει γενικώς?

halasy το s2.

δεν πράζ ρα χαζέ πάρι του s3

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω το S4 και σημερα βρηκα αυτο το σημαδι πανω αριστερα στην οθονη!μηπως ξερει κανεις τι μπορει ειναι???

[ATTACH]34799[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series
  • This topic was unlocked and pinned
  • This topic was pinned, pinned, pinned and pinned
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...