Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series


doctor-gio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας!!

 

Είμαι καινούργιος εδώ δεν γνωρίζω αν έχει ξανααναφερθεί το θέμα, συγγνώμη λοιπόν για την ταλαιπωρία!

 

Μου έσπασε εχθές η οθόνη του Galaxy SIII μου :wacko: .Δεν γνώρίζω και πολλά οπότε πριν το πάω κάπου ντουγρού για αντικατάσταση γνωρίζει κάποιος πόσο πάει ο κούκος; Να υπολογίζω κανα 200;

Επίσης ξέρετε που να απευθυνθώ καλύτερα;

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!

 

Είμαι καινούργιος εδώ δεν γνωρίζω αν έχει ξανααναφερθεί το θέμα, συγγνώμη λοιπόν για την ταλαιπωρία!

 

Μου έσπασε εχθές η οθόνη του Galaxy SIII μου :wacko: .Δεν γνώρίζω και πολλά οπότε πριν το πάω κάπου ντουγρού για αντικατάσταση γνωρίζει κάποιος πόσο πάει ο κούκος; Να υπολογίζω κανα 200;

Επίσης ξέρετε που να απευθυνθώ καλύτερα;

 

Ευχαριστω!

 

Δυστυχώς η οθόνη είναι μαζί με το τζάμι μπροστά οπότε αλλάζει πακέτο.

Από ότι έχει ακουστεί παίζει κάπου στα 160. Ισως το βρείς και λίγο κάτω, έχω καιρό να ακούσω τιμή.

Η αλλαγή μπορεί να γίνει στα εξουσιοδοτημένα της samsung, πάρ'τους τηλέφωνο να ρωτήσεις λεπτομέρειες (επιλογές ανάμεσα σε ARVATO και SMARTEC)

(Αν βέβαια τολμάς και έχει μονο σπάσει το τζάμι αλλα η οθόνη δουλεύει κανονικά μπορείς μόνος σου να το αλλάξεις με πολύ κόπο και προσπάθεια - δες σχετικά βίντεο στο youtube - σε πολύ χαμηλό κόστος)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η οθόνη είναι μαζί με το τζάμι μπροστά οπότε αλλάζει πακέτο.

Από ότι έχει ακουστεί παίζει κάπου στα 160. Ισως το βρείς και λίγο κάτω, έχω καιρό να ακούσω τιμή.

Η αλλαγή μπορεί να γίνει στα εξουσιοδοτημένα της samsung, πάρ'τους τηλέφωνο να ρωτήσεις λεπτομέρειες (επιλογές ανάμεσα σε ARVATO και SMARTEC)

(Αν βέβαια τολμάς και έχει μονο σπάσει το τζάμι αλλα η οθόνη δουλεύει κανονικά μπορείς μόνος σου να το αλλάξεις με πολύ κόπο και προσπάθεια - δες σχετικά βίντεο στο youtube - σε πολύ χαμηλό κόστος)

 

Ναι αλλά ποιος ξέρει να μας πει ότι αν αλλάξεις μόνο το τζάμι μπροστά θα δουλεύει σωστά και χωρίς καθυστέρηση??

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά ποιος ξέρει να μας πει ότι αν αλλάξεις μόνο το τζάμι μπροστά θα δουλεύει σωστά και χωρίς καθυστέρηση??

Τέτοιο θέμα δεν υπάρχει. Το νέο τζάμι έχει και το touch (δεν είναι στην οθόνη) οπότε η αφή θα δουλεύει τέλεια.

 

Το πρόβλημα είναι ότι η οθόνη με το τζάμι είναι κολλημένες, και θέλει δυνατό πιστολάκι (ή καλύτερα πιστόλι θερμού αέρα) να μαλακώσει η κόλα, τόσο που να είναι εφικτή η αποκόλληση της παλιάς οθόνης. Δύσκολη διαδικασία για κάποιον αρχάριο, με μη εγγυημένο αποτέλεσμα

Επίσης το νέο τζάμι θα πρέπει να κολλήσει στην οθόνη με την παλιά κόλα, αφού δεν το συγκρατεί τίποτα άλλο. Αν η διαδικασία δεν είναι απόλυτα επιτυχημένη, το τζάμι θα εξέχει μια ιδέα.

Το κόστος όμως μιας νέας οθόνης είναι σημαντικό, οπότε μπορεί κάποιος που πιάνουν τα χέρια του (και δεν του περισσεύουν) να μπεί στον πειρασμό.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάθει το ίδιο με το σ2 :cry::cry::cry:

αναφέρω μερικά πράματα που ίσως πρέπει να προσέξεις.

εγώ πάντως δεν θα σου το πρότεινα να το φτιάξεις μόνος σου.

ίσως εάν βρεις κάποιον με σ3 καμένο(να θέλει αλλαγή πλακέτας ή οτιδήποτε εσωτερικά του κινητού να έχει καταστραφεί αλλά η οθόνη να έχει μείνει ανέπαφη) να έβαζες στην δικιά του συσκευή τα εντόσθια της δικιάς σου συσκευής ακούγεται μια φθηνή ιδέα αλλά και πάλη παρακινδυνευμένη.όπως είχα διαβάσει σε τέτοιες περιπτώσεις το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι...τίποτα.να συνεχίσεις να λειτουργείς το κινητό με σπασμένη οθόνη.εμένα αν και σπασμένη θυμάμαι ανταποκρίνονταν τέλεια έτσι έπρεπε να είχα κάνει και εγώ δυστυχώς

halasy το s2.

δεν πράζ ρα χαζέ πάρι του s3

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
απλως να σημειωσω οτι η χρηση των παραπανω εβγαλε of την καμερα,κατι που το σημειωνει βεβαια και το προγραμμα.

 

Και τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση (όχι σε συσκευή root);;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

Μου ράγισε η οθόνη σε samsung galaxy s3. Το κοστος του ανταλλακτικου που παει πακετο με το digitizer κτλ ξεφευγει.

 

Μηπως έχει αλλάξει κανείς μόνο το γυαλί που έσπασε και όχι όλα τα υπόλοιπα. σαν ανταλακτικο στο ebay υπαρχει.

Η μηπως ξερετε καποιον αξιοπιστο που θα μπορουσε να κανει την δουλεια?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

θα βάλεις μόνος σου κατσαβίδι? και με την εγγύηση τι θα κάνεις?

 

Δοκίμασες στο εξουσιοδοτημένο service της Samsung? SMARTEC 2105820000 Φειδιππίδου 7, Χαϊδάρι

Link to comment
Share on other sites

θα βάλεις μόνος σου κατσαβίδι? και με την εγγύηση τι θα κάνεις?

 

Δοκίμασες στο εξουσιοδοτημένο service της Samsung? SMARTEC 2105820000 Φειδιππίδου 7, Χαϊδάρι

 

Να δώσω προφανώς 200 ευρώ που ζητάνε ξέρω και γω. το θέμα είναι να τα γλυτώσω. και να τα γλυτώσω και να μην αλλάξω το σετ οθονη-digitizer- amoled που εχει τόσο αλλά μόνο το τζάμι που έσπασε.

Link to comment
Share on other sites

πως σου εσπασε φιλε μου? τι εγινε?

 

Ένα πέσιμο με οθόνη προς τα κάτω ενώ φοράω και μαλακή περιμετρική θήκη, και αυτό ήταν...διαμήκη ράγισμα απο το ακουστικό μέχρι το home button.., η αλήθεια είναι δεν ενοχλεί πολύ αλλά για 2 μηνών κινητό είναι εκνευριστικό.

Οπότε ψάχνω κάποιον τεχνικό να αναλάβει να το φτιάξει.

 

Υ.Γ..Γ@μ@ την τύχη μου, ένα πέσιμο ρε παιδιά!! σε άλλους έχει πέσει 100 και μου λένε δεν έπαθε τπτ....

Edited by tyxodioktis100
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς συμβαίνει, κι εγω το ιδιο έπαθα προχτές με το galaxy nexus μου και ψάχνω για παρόμοια λυση μιας και η αλλαγή ολης της οθόνης ειναι ασύμφορη!
Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει υπάρχει κάποιος ελλάδα που το έχει κάνει? η κάποιος που αναλαμβάνει να το κάνει?
Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει υπάρχει κάποιος ελλάδα που το έχει κάνει? η κάποιος που αναλαμβάνει να το κάνει?

 

Ρίξε μια ματιά στο video...και αν νομίζεις ότι πιάνουν τα χέρια σου....

Γρηγόρης Δάρης
Link to comment
Share on other sites

Μολις παρατηρησα πολλούς μαυρους λεκεδες στην οθονη του κινητου. Ενας μεγαλος στο κεντρο και αρκετοι διασπαρτοι μικροί γυρω γυρω. Φαινοντε μονο σε μαυρο φοντο. Οπως καταλαβενετε ξενερωσα ασχημα γιατι ειναι 3ων ημερων το κινητο και αυριο φευγω για πασχα. Η ερωτηση μου ειναι, το doa 8 ημερων ειναι εργασιμων ή μη; γιατι εγω γυρναω δευτερα οπου μέχρι και τριτη ειναι αργία.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μολις παρατηρησα πολλούς μαυρους λεκεδες στην οθονη του κινητου. Ενας μεγαλος στο κεντρο και αρκετοι διασπαρτοι μικροί γυρω γυρω. Φαινοντε μονο σε μαυρο φοντο. Οπως καταλαβενετε ξενερωσα ασχημα γιατι ειναι 3ων ημερων το κινητο και αυριο φευγω για πασχα. Η ερωτηση μου ειναι, το doa 8 ημερων ειναι εργασιμων ή μη; γιατι εγω γυρναω δευτερα οπου μέχρι και τριτη ειναι αργία.

 

Κι όμως αυτό δεν ειναι προβλημα αλλά χαρακτηριστικό όλων μα όλων των amoled οθονών. Φαίνεται μόνο στο σκοτάδι και σε εντελώς μαύρο φόντο. Αυτές οι κηλίδες είναι τυχαίες και διάσπαρτες και σε άλλες συσκευές φαίνονται περισσότερες και σε άλλες λιγότερες. Μη νομίζεις ότι αν το αλλάξεις δεν θα υπάρχουν και στη νέα σου συσκευή. Και αν κάποιος σου πει ότι δεν εχει το δικό του απλά δεν το εχει προσέξει ή δεν θέλει να το προσέξει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη ειναι πολυ μεγαλη για να την αγνοήσω. Ειναι μια τεραστια χοντρη γραμμη κεντρο-δεξια στην οθονη. Απορω πωε δεν την ειδα νωρίτερα. Θα παει πισω το κινητο και ας ελπίσουμε το επομενο να μην εχει τοσο εντονο προβλημα

 

 

Υγ: η μεγαλύτερη ξενερα ειναι οτι μολις το είχα στρωσει...if you know what I mean

Edited by JimBam
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κυκλοφόρησε επιτέλους η Επίσημη 100% γνήσια MIUI ROM για το SGS2 !

Tην έβαλα βέβαια και πραγματικά πετάει !

Εχω ψιλοχαθεί με τις αλλαγές που έχουν κάνει οι κινέζοι, αλλά πραγματικά αξίζει τον κόπο έστω να την δοκιμάσει κανείς.

Πάρτε την από εδώ => Miui_3.5.10

WIND for EVER :!:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Σήμερα έσπασε η οθόνη του S iii μετά από πέσιμο ύψους περίπου 1m. Η οθόνη κάθε τόσο αλλάζει τα χρώματα που μπορεί να προβάλει, π.χ. στην αρχή ρόζιζε τώρα είναι μπλε και έχει αρχίσει να καίγονται τα pixel από το σημείο που έσπασε και προς τα πάνω. Υπάρχει κάποια λογική τιμή που έχετε βρει για αλλαγή οθόνης και digitizer;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Σήμερα έσπασε η οθόνη του S iii μετά από πέσιμο ύψους περίπου 1m. Η οθόνη κάθε τόσο αλλάζει τα χρώματα που μπορεί να προβάλει, π.χ. στην αρχή ρόζιζε τώρα είναι μπλε και έχει αρχίσει να καίγονται τα pixel από το σημείο που έσπασε και προς τα πάνω. Υπάρχει κάποια λογική τιμή που έχετε βρει για αλλαγή οθόνης και digitizer;

 

Γύρω στα 148 κομπλέ με τοποθέτηση παίρνει η Σμαρτεκ στο Χαϊδάρι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξουσιοδοτημένο Service της Samsung και οι περισσότεροι έχουν θετικές εμπειρίες (μαζί τους και εγώ).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλά, εσυ άλλαξες οθόνη και digitizer? Εγώ που είμαι από Λάρισα θα πάω στο κατάστημα samsung της πόλης μου και αυτοί θα το στείλουν εκεί η να μιλήσω κατευθείαν με smartek?
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει ένα SII για άλλο λόγο και αναφερόμουν στην εξυπηρέτηση, στην ταχύτητα και στην ποιότητα του Service.

Δεν γνωρίζω ακριβώς την διαδικασία οπότε καλό θα είναι να μιλήσεις απευθείας με την Smartec.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series
  • This topic was unlocked and pinned
  • This topic was pinned, pinned, pinned and pinned
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...