Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series


doctor-gio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κατ αρχας σευχαριστω για τα λινκ που εδωσες,τα ενγκατεστησα και ολα οκ.πιστευω, επειδη δεν γνωριζω καλα αγκλικα, οτι απλως τα κανουμε ενγκατασταση και τα τρεχουμε.

 

Ναι, η εφαρμογή Exynos-Mem Bug Checker είναι για να ελέγξουμε αν υπάρχει το κενό ασφαλείας.

 

Αν υπάρχει (ενδέχεται σε κάποια ρουταρισμένα κινητά με custom kernels να μην υπάρχει) βάζουμε το patch(μέχρι να βγει κάποιο update από Samsung).

 

μετά με την ίδια εφαρμογή βλέπουμε ότι το κενό διορθώθηκε. (σε κάθε restart όμως χάνεται, οπότε ενεργοποιούμε το patch ή επιλέγουμε να μπαίνει αυτόματα όταν bootάρει η συσκευή).

 

Όλα είναι affected ρε παιδιά... το ίδιο και τα s3 και όσα έχουν exynos chip. Αυτός είναι και ο λόγος που επικαλέστηκαν για να μη δώσουν ακόμα jelly bean στο s2, θέλουν να κλείσουν την "τρύπα". Δεν έγινε κάτι τραγικό. Θα το διορθώσουν και τελείωσε η υπόθεση. Δε χρειάζεται πανικός :p

 

Ναι σίγουρα δεν χρειάζεται πανικός.

 

Δεν ξέρεις όμως τι εφαρμογές και από που τις κατεβάζει ο καθένας, οπότε οφείλουμε να ενημερώσουμε τους χρήστες και να πάρουν τα μέτρα τους...

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

απλως να σημειωσω οτι η χρηση των παραπανω εβγαλε of την καμερα,κατι που το σημειωνει βεβαια και το προγραμμα.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια ειχα παθει και εγω με το Galaxy s2 που ειχα μονο που το δικο μου ειχε μπει σε flight mode λογω corrupted efs folder. Μου λεγαν ανοησιες οτι το εχουν στον server και περιμενουν απαντηση απο την Samsung. (δεν μας απανταει ο server ελεγαν).

 

Ε παση εριπτωση ειναι θεμιτο να μη μπορει καποιος να επισκευαζει τα παντα ομως ειναι αισχρο (και ειναι ο λογος που ποσταρω μετα απο ενα χρονο) να σε κοροιδευουν στα μουτρα σου οπως και τον φιλο που ανοιξε το νημα , πιθανως και αλλους.

Και εμενα 3 ημερες μου ειχαν πει και κοστος 30 euro ενω περασαν 45 ημερες δουλευοντας με (λες και δεν υπαρχουν σιτε τα οποια να λενε πως γιεται το restore στο imei) και στο τελος να μου ζητανε και 20 euro.

 

ΑΠΑΤΗ ο τυπος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια και απο εμενα.. ελπιζω να μην γραφω σε ασχετο ποστ.

εχω το κινητο κοντα στους 3 μηνες και απο ενα διαστημα και μετα ενω το εχω φορτισμενο και δεν εχω τιποτα ανοιχτο. απλα κλεινει και μετα για να το ανοιξω παταω παρατεταμενα το κουμπι power.

τι μπορει να συμβαινει ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας για ένα θέμα μου έχω στην οθόνη μου.

από τη μέση της οθόνης και κάτω σε σκουρόχρωμα φόντα όταν έχω τη φωτεινότητα ανεβασμένη μου παρουσιάζει το πρόβλημα που φένεται στην εικόνα. δημιουργούνται γραμμές οι οποίες άλλες είναι σκούρες και άλλες ανοιχτές πρός το θαλασσί χρώμα.

ο ξαδελφος μου έχει ακριβός το ίδιο τηλέφωνο και δεν του το κάνει αυτό!

αυτό μου το έκανε από την πρώτη μέρα!

είναι πρόβλημα αυτό να το πάω για service?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας για ένα θέμα μου έχω στην οθόνη μου.

από τη μέση της οθόνης και κάτω σε σκουρόχρωμα φόντα όταν έχω τη φωτεινότητα ανεβασμένη μου παρουσιάζει το πρόβλημα που φένεται στην εικόνα. δημιουργούνται γραμμές οι οποίες άλλες είναι σκούρες και άλλες ανοιχτές πρός το θαλασσί χρώμα.

ο ξαδελφος μου έχει ακριβός το ίδιο τηλέφωνο και δεν του το κάνει αυτό!

αυτό μου το έκανε από την πρώτη μέρα!

είναι πρόβλημα αυτό να το πάω για service?

 

Ευχαριστώ!

 

θα περασω απο το στεκι το βραδυ να το δουμε..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα κατάφερα παίδες κι έσπασα το γυαλλί που είναι μπροστά από την οθόνη.

Γνωρίζει κάποιος τι θα μπορούσα να κάνω για να βρω μία οικονομική λύση στο πρόβλημά μου; :/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα τη λύση στο κινητό μου ήταν ενεργοποιημένο από την πρώτη στιγμή το ( επιλογές για προγραμματιστές /χρήση επιτάχυνσης 2d στις εφαρμογές).

όταν το απενεργοποίησα η οθόνη έφτιαξε.

Ευχαριστώ !

Edited by APOUKOS
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα ,

 

Γνωρίζει κανείς πως και αν μπορώ να στείλω την εικόνα που βλέπω στο s2 στη samsung c651 χωρίς mhl,αλλά μέσω wifi?

 

Θέλω να το κάνω κυρίως για browsing και όχι για μεταφορά μουσικής/photo/video.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παιδια ας μου πει κάποιος την γνώμη του...εχθες παρατήρησα μια λεπτή γραμμη σαν τριχα στην οθόνη του κινητού και αριστερά επανω...δεν ειναι εξωτερικη αλλα παρατηρω μερα με την μερα η γραμμη μεγαλωνει κ κατεβαινει προς τα κατω !!!! τι συμβαινει??? χωρις να πεσει κατω, χωρις να το πιέσω...εχει συμβεί σε κανένα απο σας..???? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το τελευταίο διάστημα δοκίμασα ότι υπάρχει και δεν υπάρχει από ROMs και Kernels.

Oλα τα επίσημα SAMSING ROMS μαζί και τα διάφορα MODS που κυκλοφορούν, καθώς και ότι υπάρχει σε ΑSOP Cyanogen etc etc...

 

Oμως κανένα ROM δεν με ενθουσίασε όπως το MIUI.

Είναι πραγματικά Χάρμα οφθαλμών και χωρίς κανένα BUG μέχρι τώρα.

Θα σας δώσω μερικά ScreenShots και αργότερα θα σας παραθέσω έναν μίνι οδηγό και Links για να σας βοηθήσω να κάνετε το ίδιο για όσους σας ενδιαφέρει....

 

Και αρχίζω με το LockScreen μου....

 

http://img405.imageshack.us/img405/1139/screenshot2013031823340.png

 

LockScreen με MediaPlayer ενεργό....

 

http://img11.imageshack.us/img11/264/screenshot2013031823411.png

 

Ενα κενό HomeScreen...

 

http://img703.imageshack.us/img703/7778/screenshot2013031823341.png

 

HomeScreen1

 

http://img62.imageshack.us/img62/759/screenshot2013031823353.png

 

HomeScreen2

 

http://img23.imageshack.us/img23/6569/screenshot2013031823352.png

 

HomeScreen3

 

http://img43.imageshack.us/img43/9818/screenshot2013031823351.png

 

Kαι η οργάνωση των φακέλων μου....

 

http://img825.imageshack.us/img825/7778/screenshot2013031823341.png

 

TaskBar Icons Shortcuts...

 

http://img715.imageshack.us/img715/9361/screenshot2013031823361.png

 

Kαι πολλά άλλα που θα τα μαζέψω σε ένα Gallery να μπορείτε να τα δείτε όλα μαζεμένα.

 

Εχω κατεβάσει περίπου 90+ Themes αποθηκευμένα στο τηλέφωνό μου και πολλά πρόσθετα όπως LockScreens - Ρολόγια - Sounds etc...

 

Σε λίγο θα είναι έτοιμη και η ΕΠΙΣΗΜΗ MIUI V5 για το Samsung Galaxy SII, και οποσδήποτε θα παραμείνει η ROM που θα έχω ως βασική..

 

Reserved Space....

Edited by m7ixalis
WIND for EVER :!:
Link to comment
Share on other sites

Με τόσους launchers που κυκλοφορούν, δεν έχει σημασία η όψη της κάθε rom, αλλά αυτό που κρύβεται από πίσω. Το τι προσφέρει από έξτρα....

 

Προσωπικά έχω τον go launcher, τον έχω φτιάξει όπως θέλω, και δεν έχω ανάγκη κανένα touchwiz και καμία έτοιμη λύση εταιρίας.

Οποία rom δηλαδή και να βάλω, πάντα εγώ θα βλέπω την ίδια επιφάνεια εργασίας, τους ιδίους φακέλους κλπ...

 

Μην επηρεάζεσαι δηλαδή τόσο πολύ από τα εφέ, αλλά από την ουσία...

Edited by agiorgitis
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η εμφάνιση που κάνει το MIUI να ξεχωρίζει από όλα τα άλλα.

Είναι όλα αυτά που σου προσφέρει by Default χωρίς να χρειαστεί να κατεβάσεις δεκάδες apps για να κάνεις την ίδια δουλειά.

Από πού να πρωτοξεκινήσω....

 

Από τον Firewall που ελέγχει τα πάντα ?

Από τον Bandwidth meter που σε προστατεύει από αλόγιστες χρήσεις ?

Από τον ενσωματωμένο SU που σου αναλύει με κάθε λεπτομέρεια τι επιχειρεί να κάνει το APP που σου ζητάει Root Permitions ?

Aπό τον φανταστικό media Player που μόνο καφέδες δεν ψίνει ?

Από το ποιό άρτιο Dialer - Eυρετήριο που έχω δεί μέχρι τώρα ?

κτλ κτλ. είναι τόσα πολλά που θα γίνω κουραστικός να τα απαριθμώ,,,,,

 

Και φυσικά όλα τρέχουν γρήγορα και απροβλημάτιστα με έναν σωστό Kernel.

 

To MIUI δεν είναι απλά ένας Launcher......

Αλλωστε εάν κάποιος θέλει να τρέχει μόνο τα Themes του MIUI, υπάρχει και το MIUI Launcher (επίσημο MIUI) για αυτή τη δουλειά.

 

Το MIUI είναι ένα OS που Αποτελεί παράδειγμα προς μίμιση για πολλούς άλλους DEV, και δεν είναι καθόλου τυχαία η Παγκόσμια αναγνώρισή του ως Must.

 

Γι'αυτό άλλωστε υπάρχουν και τόσες Κοινότητες στις διάφορες χώρες που επίσημα το Υποστηρίζουν.

 

Τεσπά, περί ορέξεως ουδείς λόγος.

Ο καθένας άλλωστε έχει τα δικά του κρητήρια.

Edited by 3G_Analyzer
WIND for EVER :!:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πολύ ενδιαφέροντα αυτά που βλέπω, θα περιμένω τα link καθώς και τον οδηγό, δεν έχω ξαναβαλει mioui, θα είναι εύκολο το πισωγύρισμα σε rom που έχω κάνει nandroind backup;

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πολύ ενδιαφέροντα αυτά που βλέπω, θα περιμένω τα link καθώς και τον οδηγό, δεν έχω ξαναβαλει mioui, θα είναι εύκολο το πισωγύρισμα σε rom που έχω κάνει nandroind backup;

 

Απλά κάνεις restore το nandroid...

 

Δεν μου λέει κάτι η miui, εκτός απο το iphone theme που εξομοιώνει τα settings στο στυλ του iphone :X

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Σε βάση της CM10 δεν στηρίζεται; Αν ναι σίγουρα αρνητική ψήφος από μένα.

 

Χρησιμοποιώ CM10 εδώ και κανά μήνα και είναι απαράδεκτη από πλευράς σταθερότητας/εμπειρίας αλλά και κατανάλωσης μπαταρίας. Ο μόνος λόγος που δεν έχω αλλάξει ROM είναι επειδή απλά βαριέμαι να μπω στη διαδικασία.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Oι καθε λογης MIUI roms σε καθε κινητο ειναι πανεμορφες!Οποιος δεν εχει δοκιμασει απλα δεν μπορει να εκφερει αποψη για μενα.Οτι πιο ομορφο υπαρχει για καθε συσκευη.
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Σε βάση της CM10 δεν στηρίζεται; Αν ναι σίγουρα αρνητική ψήφος από μένα.

 

Χρησιμοποιώ CM10 εδώ και κανά μήνα και είναι απαράδεκτη από πλευράς σταθερότητας/εμπειρίας αλλά και κατανάλωσης μπαταρίας. Ο μόνος λόγος που δεν έχω αλλάξει ROM είναι επειδή απλά βαριέμαι να μπω στη διαδικασία.

 

Android Version 4.2.1 = CM 10.1

 

Oσο για την μπαταρία, πολύ μεγάλο ρόλο πάιζει πέρα από το ROM και τα APPS που τρέχουν από πίσω, ο KERNEL.

O KERNEL εαν είναι κακογραμμένος και με πολλά BUGS διαχείρησης ενέργειας, τότε bye bye αυτονομία.

 

Ελπίζω το απόγευμα να βρώ ελεύθερο χρόνο να ετοιμάσω τον οδηγό έτσι ώστε το πολύ μέχρι αύριο να σας τον δώσω.

WIND for EVER :!:
Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα ερώτηση: υποστηρίζει το swype; γιατί από όσο ξέρω από τις cm 10.X ΔΕΝ υποστηρίζεται και είναι ο λόγος που δεν είχα ποτέ cm και cyanogen στο κινητό

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Android Version 4.2.1 = CM 10.1

 

Oσο για την μπαταρία, πολύ μεγάλο ρόλο πάιζει πέρα από το ROM και τα APPS που τρέχουν από πίσω, ο KERNEL.

O KERNEL εαν είναι κακογραμμένος και με πολλά BUGS διαχείρησης ενέργειας, τότε bye bye αυτονομία.

 

Ελπίζω το απόγευμα να βρώ ελεύθερο χρόνο να ετοιμάσω τον οδηγό έτσι ώστε το πολύ μέχρι αύριο να σας τον δώσω.

Δεν νομίζω με διαφορετικό kernel να έχω και πολύ μεγαλύτερη αυτονομία. Ούτως ή άλλως μιλάμε για nightlies ούτε καν για stable εκδόσεις και αυτό τα λέει όλα. Επίσης δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι, τουλάχιστον όχι σύντομα.

Μια ακόμα ερώτηση: υποστηρίζει το swype; γιατί από όσο ξέρω από τις cm 10.X ΔΕΝ υποστηρίζεται και είναι ο λόγος που δεν είχα ποτέ cm και cyanogen στο κινητό

 

http://www.swype.com/ Το κατεβάζεις από εδώ αν θες swype τόσο πολύ. Και εγώ αυτό το πληκτρολόγιο δουλεύω.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

 

http://www.swype.com/ Το κατεβάζεις από εδώ αν θες swype τόσο πολύ. Και εγώ αυτό το πληκτρολόγιο δουλεύω.

 

 

Μα το έχω έτσι κι αλλιώς, αυτό που ρώτησα είναι αν δουλεύει στην mioui γιατί στην cm και cyanogen δεν δούλεψε ποτέ.... σε μένα τουλάχιστον

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Για το Swype δεν ξέρω να σου πώ..

 

Εγώ πάντως είμαι ανάμεσα σε δύο που κάνουν πάρα πολυ καλά την δουλειά τους.

 

1) Το Swiftkey....

 

http://img819.imageshack.us/img819/7528/20130320003613.png

 

2) Αυτό που έρχεται Default με το MIUI και είναι καλό επίσης...

 

http://img542.imageshack.us/img542/9271/20130320003742.png

 

Το SwiftKey έχει και θέματα που ταιριάζουν με το θέμα που τρέχω τώρα....

 

http://img818.imageshack.us/img818/7744/20130320004458.png

Edited by 3G_Analyzer
WIND for EVER :!:
Link to comment
Share on other sites

Μα το έχω έτσι κι αλλιώς, αυτό που ρώτησα είναι αν δουλεύει στην mioui γιατί στην cm και cyanogen δεν δούλεψε ποτέ.... σε μένα τουλάχιστον

 

Σ' αυτό που ρώτησες, σ' αυτό σου απάντησα (μήπως δεν είμουν σαφής; ). Πας στη σελίδα το κατεβάζεις και το δουλεύεις. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series
  • This topic was unlocked and pinned
  • This topic was pinned, pinned, pinned and pinned
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...