Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series


doctor-gio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είτε bluetooth πληκτρολόγιο, είτε bluetooth ποντίκι δεν έχει κ ένα στικάκι usb που μπαίνει στον υπολογιστή κ έτσι επικοινωνεί?

 

Εγώ συνέδεσα το καλώδιο usb OTG στο κινητό ώστε σε αυτό να συνδέσω το bluetooth στικάκι με το οποίο επικοινωνεί ασύρματα είτε το ποντίκι είτε το πληκτρολόγιο.

 

Ααα μάλιστα, το θέμα είναι να συνδεθεί χωρίς το δικό του dongle όμως... υπάρχουν αρκετά ποντίκια universal στο εμπόριο που δουλεύουν με όλους τους BT controllers, τα πουλάνε κυρίως για χρήση με laptop που οι θύρες usb είναι περιορισμένες. Εγώ το ίδιο ποντίκι που μου δούλευε στο SGS, στο SGS2 με KJ3 και siyah δεν μου δουλεύει :confused: (δεν έχει δικό του dongle δουλεύει με όλα τα BT)

Link to comment
Share on other sites

Ααα μάλιστα, το θέμα είναι να συνδεθεί χωρίς το δικό του dongle όμως... υπάρχουν αρκετά ποντίκια universal στο εμπόριο που δουλεύουν με όλους τους BT controllers, τα πουλάνε κυρίως για χρήση με laptop που οι θύρες usb είναι περιορισμένες. Εγώ το ίδιο ποντίκι που μου δούλευε στο SGS, στο SGS2 με KJ3 και siyah δεν μου δουλεύει :confused: (δεν έχει δικό του dongle δουλεύει με όλα τα BT)

 

Τώρα κατάλαβα, δεν είχα προσέξει ότι μιλούσατε για τέτοια σύνδεση οπότε συγχωρέστε με :)

Φαντάζομαι πως φυσικά κ την έχει τη δυνατότητα κ το SGS2 κ απλά δεν είναι ενεργοποιημένη, χρειάζεται λογικά κάποιο tweak.

Αν βρώ κάτι τριγύρω θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δοκίμασα και με τις official KJ2, KJ3 αλλα δεν δουλέυει το ποντικάκι...δοκίμασα και διαφορους kernels ,modems αλλα τίποτα...

ίσως δεν δουλεύει το συγκεκριμένο mouse(turbo x).

Κάποιος με άλλης μάρκας mouse?:worry:

 

Τώρα κατάλαβα, δεν είχα προσέξει ότι μιλούσατε για τέτοια σύνδεση οπότε συγχωρέστε με :)

Φαντάζομαι πως φυσικά κ την έχει τη δυνατότητα κ το SGS2 κ απλά δεν είναι ενεργοποιημένη, χρειάζεται λογικά κάποιο tweak.

Αν βρώ κάτι τριγύρω θα ενημερώσω.

 

Άμα βρείτε κάποιον συνδιασμό ρομ/κερνελ που δουλεύει το BT HID ενημερώστε!

Link to comment
Share on other sites

UPDATE:

Πήγα στο public και άρχισα να δοκιμάζω bluetooth ποντίκια.... κανένα δεν δούλεψε.

Δυστυχώς είναι θέμα rom,με τις 2.3 και 2.3.4 δουλεύει μια χαρά...

Ας ελπίσουμε να το φτιάξει η Samsung, έχει δημιουργηθεί και ανάλογο θέμα με το πρόβλημα στο XDA...

 

Άμα βρείτε κάποιον συνδιασμό ρομ/κερνελ που δουλεύει το BT HID ενημερώστε!

 

Ο παραπάνω φίλος έχει δίκιο.Στους τελευταίους kernel της samsung έχει αφαιρεθεί το hid.

Και επειδή οι custom στηρίζονται σε αυτούς....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο κ συνάμα πολύ μερακλήδικο φίλε μου.....

Με έχει εντυπωσιάσει πραγματικά....:D:D

Δέν του λείπει τπτ απολύτως άν κ για μένα θα ήταν πολύ ωραίο να είχε κ σάν ρύθμιση να προσθέτουμε σε μεμονομένα εικονίδια base icon κ όχι να τα επιλέγει όλα.

Ομως έτσι είναι φτιαγμένος ο launcher κ δέν μπορεί να τροποποιηθεί απ το theme....Σωστα??

Κ πάλι μπράβο φίλε κ συγχαρητήρια για την δουλειά σου....

Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Ο παραπάνω φίλος έχει δίκιο.Στους τελευταίους kernel της samsung έχει αφαιρεθεί το hid.

Και επειδή οι custom στηρίζονται σε αυτούς....

Και τι πρεπει να κανουμε για να δουλεψει;

Με OMEGA ρομ, μπορω να βαλω καποιον kernel απο τους προηγουμενους;

Μπορω να βαλω καποια rom με kernel με HID;

Και αυτα τα αρ#@δια εκει στην Κορεα, αντι να βελτιωσουν ενα προϊον

που θεωρουν "ναυαρχιδα" τους, πανε και αφαιρουν τα τρια πρωτα γραμματα

και μας σερβιρουν το υπολοιπο.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που είναι κ φθηνό πληκτρολόγιο θα λεγε πολύ..:)

 

http://www.amazon.com/GTMax-Bluetooth-Wristband-SmartPhone-Viewsonic/dp/B0057DTUGU

 

Παρηγγειλα ενα τετοιο απο το ebay. Αυτο που δεν σκεφτηκα (δεν εχει ερθει ακομα) ειναι αν θα εχει υποστηριξη ελληνικης γλωσσας. Μαλλον οχι ε?

Το πολυ πολυ να χρησιμευσει για gamepad τελικα...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, με την

Omega v9.x - XWKK5 Android 2.3.6

και τα δυο ποντικια λειτουργουν

 

Edit. Από ότι φαίνεται το έχουν διορθώσει στις 2.3.6 ρομ.. τώρα γιατί χάλασε στην 2.3.5 μόνο η σαμμυ ξέρει!

Edited by Stinger
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, με την

Omega v9.x - XWKK5 Android 2.3.6

και τα δυο ποντικια λειτουργουν

 

Εμένα δε μου παίζει σε καμία 2.3.6

Ποιον Kernel χρησιμοποιείς;

 

*UPDATE*

Με CF-kernel το ποντίκι έπαιξε....Ξανάβαλα siyah....το ποντίκι ψόφησε και πάλι.

Επιστρέφω σε CF, πάλι δε παίζει (με τη μία). Το αφαιρώ από τις συσκευές και το ξαναβάζω να το βρει πάλι και μετά ξανα έπαιξε κανονικά.

Σε μένα με siyah (ούτε 2.3,ούτε 2.4) λοιπόν δε παίζει.

Αν κάποιοι βάλατε cf και δε σας έπαιξε , δοκιμάστε να το αφαιρέσετε από τις συσκευές και κάντε πάλι search και ξαναπροσθέστε το.Μπορεί να είστε τυχεροί όπως εγώ :)

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου παίζει σε καμία 2.3.6

Ποιον Kernel χρησιμοποιείς;

Δεν εχω αλλαξει τιποτα απο την Omega 9

Εκτος απο τα Live Wallpapers, οπου καταφερα και εβαλα το Water που ειχα στο Blade.

Ή το ειχε απο πριν η ROM;

Ξερω ΄γω;

Κι πα να #αμίεται. Εγω το εχω...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για το setup με samsung TV LED έχω πρόβλημα με τους υπότιτλους (τι πρωτότυπο)

 

  • Η σύνδεση γίνεται μέσω LAN .
  • Δοκιμάζω αρκετά video μέχρι να βρώ ένα να βολεύει.
  • Βάζω το βιντεάκι με τον υπότιτλο σε USB και τα παίζει κανονικά
  • Το στέλνω μέσω AllShare και μου έχει μόνο ταινία όχι υπότιτλους στην tv
  • Έχω ανοίξει υπότιτλους από τις ρυθμήσεις του AllShare App στο κινητό
  • Δοκιμάζω το ίδιο video σε miniDNLA σε Arch και Serviio σε Win και η τηλεόραση παίρνει κανονικά τους υπότιτλους με DLNA.

 

Οπότε η ερώτηση μου είναι η εξής:¨

 

Εχει δουλέψει κανείς video οποιαδήποτες ανάλυσης με υπότιτλους external σε allshare?Και αν ναι πως;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.ebay.co.uk/itm/MHL-Micro-USB-HDMI-Male-Adapter-Cable-Samsung-S-2-II-i9100-Galaxy-/270873212855?pt=UK_MobilePhones_MobilePhoneAccesories_MobilePhoneDataCables_JN&hash=item3f114d37b7

 

παιδιά τι λέτε για αυτό??

ή παλιο ποιοότητα θα ναι?

μου αρέσει που είναι όλο 1 κομμάτι,όχι2-3:)

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δοκίμασα το καλώδιο της samung. Τα αρχεία μου ήταν microhd. Ενώ η εικόνα είναι άψογη, στην τηλεόραση δεν βλέπω υπότιλους (στο κινητό παίζουν κανονικά). Πρέπει να συμβιβαστώ με αυτό ή πρέπει να κάνω κάτι που δεν ξέρω;
Link to comment
Share on other sites

Βασικά για το setup με samsung TV LED έχω πρόβλημα με τους υπότιτλους (τι πρωτότυπο)

 

  • Η σύνδεση γίνεται μέσω LAN .
  • Δοκιμάζω αρκετά video μέχρι να βρώ ένα να βολεύει.
  • Βάζω το βιντεάκι με τον υπότιτλο σε USB και τα παίζει κανονικά
  • Το στέλνω μέσω AllShare και μου έχει μόνο ταινία όχι υπότιτλους στην tv
  • Έχω ανοίξει υπότιτλους από τις ρυθμήσεις του AllShare App στο κινητό
  • Δοκιμάζω το ίδιο video σε miniDNLA σε Arch και Serviio σε Win και η τηλεόραση παίρνει κανονικά τους υπότιτλους με DLNA.

 

Οπότε η ερώτηση μου είναι η εξής:¨

 

Εχει δουλέψει κανείς video οποιαδήποτες ανάλυσης με υπότιτλους external σε allshare?Και αν ναι πως;;;

 

Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα :/. Άν μπορεί να βοηθήσει κάποιος, ευχαρίστως :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα :/. Άν μπορεί να βοηθήσει κάποιος, ευχαρίστως :)

Από όσα πρόλαβα να διαβάσω με αποκωδικοποίηση software δεν πρέπει να έχει θέμα. Στο xda βγάλανε ένα apk που διορθώνει την κατάσταση, απλά λίγο που το κοίταξα δεν μου αναγνώριζε την ελλληνική γραμματοσειρά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο τον υπολογιστή θέλω να το στέλνω στην τηλεόραση. Εκεί δεν γίνεται κάτι? Με το iSedora γινότανε νομίζω, αλλά δεν ήταν δωρεάν σαν το Allshare.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
http://www.ebay.co.uk/itm/MHL-Micro-USB-HDMI-Male-Adapter-Cable-Samsung-S-2-II-i9100-Galaxy-/270873212855?pt=UK_MobilePhones_MobilePhoneAccesories_MobilePhoneDataCables_JN&hash=item3f114d37b7

 

παιδιά τι λέτε για αυτό??

ή παλιο ποιοότητα θα ναι?

μου αρέσει που είναι όλο 1 κομμάτι,όχι2-3:)

 

Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο τέτοιο; Όπως και αυτό εδώ. Το κύκλωμα τους είναι στην άκρη του hdmi; Και έχουν την ίδια ποιότητα εικόνας με αυτά που είναι χώρια το κύκλωμα για τη μετατροπή εικόνας; Όχι για τίποτα άλλο, αλλά σε αυτό συνδέεις το usb της τηλεόρασης για ρεύμα και έχεις σχεδόν 2 μετρά καλώδιο από πισω, ενώ αλλιώς αν και μπορείς να έχεις 2m hdmi, τον adapter θα τον έχεις στα χέρια σου, οπότε είτε θα έχεις και 2m usb καλώδιο, είτε θέλει φορτιστή (δηλαδή τα 2 καλώδια στα χέρια σου δεν τα γλιτώνεις)...

Edited by DevotedAngel
Link to comment
Share on other sites

Το allshare το δουλευετε βρε παιδια? Εχω μια samsung led με allshare και δεν μπορω να βρω απο το s2 την τηλεοραση και αναποδα..η τηλεοραση ειναι κανονικα στο δικτυο μου με καλωδιο και βλεπει ιντερνετ και επισης βλεπει vuze sto mac...τι πρεπει να κανω??

 

Sent from my GS2 with Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο τέτοιο; Όπως και αυτό εδώ. Το κύκλωμα τους είναι στην άκρη του hdmi; Και έχουν την ίδια ποιότητα εικόνας με αυτά που είναι χώρια το κύκλωμα για τη μετατροπή εικόνας; Όχι για τίποτα άλλο, αλλά σε αυτό συνδέεις το usb της τηλεόρασης για ρεύμα και έχεις σχεδόν 2 μετρά καλώδιο από πισω, ενώ αλλιώς αν και μπορείς να έχεις 2m hdmi, τον adapter θα τον έχεις στα χέρια σου, οπότε είτε θα έχεις και 2m usb καλώδιο, είτε θέλει φορτιστή (δηλαδή τα 2 καλώδια στα χέρια σου δεν τα γλιτώνεις)...

 

Ξέχνα το να πάρει ρεύμα από το usb.Δε θα παίξει..

Χρειάζεται περισσότερο ρεύμα ο adaptor, απ' όσο μπορεί να δώσει το usb.Θέλει φορτιστή.

 

Το allshare το δουλευετε βρε παιδια? Εχω μια samsung led με allshare και δεν μπορω να βρω απο το s2 την τηλεοραση και αναποδα..η τηλεοραση ειναι κανονικα στο δικτυο μου με καλωδιο και βλεπει ιντερνετ και επισης βλεπει vuze sto mac...τι πρεπει να κανω??

 

Sent from my GS2 with Tapatalk

 

Έχεις ανοιχτό dlna server στο pc;Αν δεν έχεις, όταν ανοίξεις το allshare, θα σου εμφανίσει το κινητό στην τηλεόραση, αλλά από το κινητό δε θα την βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα το να πάρει ρεύμα από το usb.Δε θα παίξει..

Χρειάζεται περισσότερο ρεύμα ο adaptor, απ' όσο μπορεί να δώσει το usb.Θέλει φορτιστή.

 

 

 

Έχεις ανοιχτό dlna server στο pc;Αν δεν έχεις, όταν ανοίξεις το allshare, θα σου εμφανίσει το κινητό στην τηλεόραση, αλλά από το κινητό δε θα την βλέπεις.

 

Ουτε η τηλεοραση το βλεπει αλλα και το κινητο δεν βλεπει την tv..

 

Sent from my GS2 with Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ουτε η τηλεοραση το βλεπει αλλα και το κινητο δεν βλεπει την tv..

 

Sent from my GS2 with Tapatalk

 

Το κινητό συνδέεται με το router μέσω wifi; ή παίρνει internet από data;

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό συνδέεται με το router μέσω wifi; ή παίρνει internet από data;

 

Μεσω wifi και η τηλεοραση με καλωδιο στον ιδιο router

 

Sent from my GS2 with Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series
  • This topic was unlocked and pinned
  • This topic was pinned, pinned, pinned and pinned
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...