Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://www.skroutz.gr/s/14169989/OEM-Ipaky-Hybrid-%CE%93%CE%BA%CF%81%CE%B9-Xiaomi-Redmi-5-Plus.html

 

Την έχει βάλει κανεις; Εντυπωσεις; Γλυστραει; σας φαίνεται ωραία;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλά το τελευταίο είναι άσχετο με τα υπόλοιπα :)

την έμαθαν επειδή είδαν στην τβ διαφήμιση από τον κώτσο , από το πλαίσιο κ.ο.κ. :)

 

Ναι λες και καθε μερα διαφημιση με xiaomi κινητα παιζει στην τηλεοραση για να την μαθουν τοσο πολυ,ειδικα σε σχεση με samsung/huawei που εχουν ριξει τα 10πλασια χρηματα στις διαφημισεις.

 

Απλα σου λεει ο κοσμος οτι για να τα εχουν φερει ολες οι αλυσιδες και για να εχουν και αναλογη εγγυηση/καλυψη σε περιπτωση προβληματος αξιζει να δοκιμασει καποιος την αγορα τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα εγγυησης κινεζο site αυτης καθαυτης αλλα οτι μιλαμε για περιπτωση που πρεπει να στειλεις κατι ο ιδιος στο εξωτερικο και να περιμενεις μετα ποσο διαστημα και φυσικα με εγγυηση 1 χρονου.

 

Σε αντιθετη περιπτωση απο Ελλαδα εχεις ειτε τα κινητα απο αλυσιδες που ναι μεν κοστιζουν λιγο ακριβοτερα αλλα εχεις καλυψει εδω στην χωρα σου πιο αμεση και με 2 χρονια εγγυηση.

 

Το ιδιο φυσικα και απο σκρουτζομαγαζα που ορισμενα δινουν 2 χρονια εγγυηση,αλλα και 1 χρονι να δινουν τα πηγαινεις σε αυτα και αναλαμβανουν εκεινα την ολη διαδικασια.

 

Νομιζετε οτι ολος ο κοσμος εχει ορεξη να μπλεκει με αγορες( και το σημαντικοτερο με rma )απο Κινα?

 

Γιαυτο και με το που ηρθαν τα Xiaomi επισημα στην χωρα μας και με καλυψη απο Infoquest τα εμαθαν ολοι και ανεβηκαν τοσο πολυ σε πωλησεις.

 

Κάτσε ένα ένα γιατί τώρα το αλλάζεις

Εχουμε ομως αναφερει απειρες φορες οτι η αγορα απο Κινα μερια ερχεται και με αναλογο after sales support εκτος των αλλων.

 

Κοινως ναι μεν θα γλυτωσεις 15-20ευρω απο τα κινεζο site αλλα παρακαλας να μην σου παθει τιποτα.

 

Εδώ λες ότι η αγορά απο τη Κίνα έρχεται με την ανάλογη εγγύηση εκτος των άλλων και ότι παρακαλάς να μη πάθει κάτι. Άρα με λίγα λόγια ότι δεν υπάρχει καθόλου after-sale support.

 

Βγάλε λίγο στην άκρη τα ελληνικής αντιπροσωπείας που σου είπα ότι οκ έχεις κάποια υποστήριξη καλύτερη κτλπ, μπορείς να μου πεις ένα σκρουτζομάγαζο εαν του πάω το μη ελληνικής αντιπροσωπείας xiaomi μου που αγόρασα απο αυτόν τι διαδικασία θα μου πει να κάνω/περάσω; γιατί απ'τη στιγμή που η info δε δέχεται συσκευές που δεν έχουν αγοραστεί απο επίσημους μεταπωλητές και το σκρουτζομάγαζο μια χαρά πίσω στη Κίνα θα το στείλει και μια χαρά μπόλικο χρόνο θα περιμένει για όλα. Μερικές φορές κι όλας πατάνε και στην άγνοια και σου λένε να το στείλεις και μόνος σου πίσω κτλπ ( όχι όλα βέβαια το συγκεκριμένο )

Απ΄την αντίθετη μεριά το banggood και άλλα αξιόπιστα site στο παρελθόν, έχουν κάνει refund με το που έχουν παραλάβει πίσω τη συσκευή, έχουν κάνει partial refund άμεσα για να το φτιάξεις εδώ πέρα σε όποιον θες εσυ κτλπ χωρίς πολλά πολλά.

 

Εαν η διαφορά ήταν 10-20 εως και 30 ευρώ και τα σκρουτζομάγαζα έδιναν συσκευές που τα κάλυπτε η info θα είχε μια βάση αυτό που λες. Βέβαια συμφωνώ ότι δεν έχουν όλοι όρεξη για αγορές απ'εξω κτλπ αλλά εδώ μέσα θεωρώ ότι η πλειοψηφία δεν έχει θέμα οπότε γι'αυτούς συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βγαίνουμε αρκετά offtopic θεωρώ ότι πλέον xiaomi ειδικά τις οικονομικές συσκευές της, πλέον δεν αξίζει να τις πάρεις από Κίνα. Προσωπικά με 132 ευρώ πήρα το 3/32 132 ευρώ επειδή το πλήρωσα χωρίς ΦΠΑ. Όλο και ο καθένας έχει ένα φίλο κλπ που υπάγεται σε καθεστώς ΦΠΑ και πλέον μπορεί να εξαιρεθεί και να αποκτήσει συσκευή φθηνότερα από Κίνα. Τόσα χρόνια που έχω φέρει πάνω από 40 συσκευές τις έπαιρνα από Κίνα γιατί με ένοιαζε να πληρώσω τα λιγότερα χρήματα. Όταν λοιπόν ένα κινεζομαγαζο όπως το banggood το έχει ίδια τιμή με το youhou, που έχει τη global version, γιατί διάβασα ότι κάποια σκρουτζομαγαζα βαφτίζουν τις versions κλπ, λες και δεν μπορείς να το εξακριβώσεις πολύ απλά με ένα τηλέφωνο στο κατάστημα, γιατί να το πάρεις από Κίνα; Ας ασχοληθούμε οπότε με τη συσκευη.
Link to comment
Share on other sites

Ναι λες και καθε μερα διαφημιση με xiaomi κινητα παιζει στην τηλεοραση για να την μαθουν τοσο πολυ,ειδικα σε σχεση με samsung/huawei που εχουν ριξει τα 10πλασια χρηματα στις διαφημισεις.

 

 

προφανώς δεν μίλησε κανείς για samsung που είναι πρωταθλήτρια :)

αλλά ναι , έπαιζε πολύ σε διαφήμιση , όχι λόγω εταιρίας (xiaomi) , λόγω καταστημάτων , των προσφορών τους και τιμής (βασικότερο) της συσκευής

όπως και η huawei φυσικά

Link to comment
Share on other sites

Ποια μαγαζια προτεινεται για αυτην την συσκευη απο το εξωτερικο... Τα φθηνοτερα που υπαρχουν.. Παντα μιλαμε για την global version που εχει την B/200-800 μπαντα...Ευχαριστω πολυ..
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ένα ένα γιατί τώρα το αλλάζεις

 

μπορείς να μου πεις ένα σκρουτζομάγαζο εαν του πάω το μη ελληνικής αντιπροσωπείας xiaomi μου που αγόρασα απο αυτόν τι διαδικασία θα μου πει να κάνω/περάσω; γιατί απ'τη στιγμή που η info δε δέχεται συσκευές που δεν έχουν αγοραστεί απο επίσημους μεταπωλητές και το σκρουτζομάγαζο μια χαρά πίσω στη Κίνα θα το στείλει και μια χαρά μπόλικο χρόνο θα περιμένει για όλα. Μερικές φορές κι όλας πατάνε και στην άγνοια και σου λένε να το στείλεις και μόνος σου πίσω κτλπ ( όχι όλα βέβαια το συγκεκριμένο )

Απ΄την αντίθετη μεριά το banggood και άλλα αξιόπιστα site στο παρελθόν, έχουν κάνει refund με το που έχουν παραλάβει πίσω τη συσκευή, έχουν κάνει partial refund άμεσα για να το φτιάξεις εδώ πέρα σε όποιον θες εσυ κτλπ χωρίς πολλά πολλά.

 

Εαν η διαφορά ήταν 10-20 εως και 30 ευρώ και τα σκρουτζομάγαζα έδιναν συσκευές που τα κάλυπτε η info θα είχε μια βάση αυτό που λες.

Θα σου πω αμεσως τι εννοω.

Η διαδικασια οπως σωστα τονιζεις ειναι ακριβως η ιδια.Δηλαδη παραδιδεις εσυ το κινητο στο καταστημα αγορας που το πηρες και αυτο μετα αναλαμβανει την ολη διαδικασια.

 

Σε αυτο κερδιζεις στο οτι δεν μπλεκεις ο ιδιος με αποστολες και επικοινωνιες με Κινα.

Επισης εννοειται οτι αλλιως ειναι να πας στο καταστημα και να κανεις τα οποια παραπονα αν η συσκευη αργησει να ερθει,κοινως μπορεις να τους φωναξεις και λιγο ας πουμε για το θεμα αυτο,στην περιπτωση απο Κινα απλα περιμενεις.

 

Γιαυτο το λογο που αναφερεις κιολας προσωπικα ψαχνω εμπειριες χρηστων απο διαφορα σκρουτζομαγαζα και συμπεριφορα αυτων στο θεμα after sales support για αυτα ακριβως τα κινητα και δεν αγοραζω απο το φθηνοτερο καταστημα του bestprice/skroutz και δεν προτεινω κιολας κατι τετοιο και στους αλλους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..... Ποια μαγαζια προτεινεται για αυτην την συσκευη απο το εξωτερικο... Τα φθηνοτερα που υπαρχουν.. Παντα μιλαμε για την global version που εχει την B/200-800 μπαντα...Ευχαριστω πολυ..
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..... Ποια μαγαζια προτεινεται για αυτην την συσκευη απο το εξωτερικο... Τα φθηνοτερα που υπαρχουν.. Παντα μιλαμε για την global version που εχει την B/200-800 μπαντα...Ευχαριστω πολυ..

 

Φίλε μου δεν έκανες καν τον κόπο να διαβάσεις καθόλου το θέμα. Αν δεις οι περισσότεροι στο myphone αυτή τη στιγμή παίρνουν από banggood gearbest. Επιλέγουμε μόνον με priority direct αποστολή για τα γνωστά θεματα με τελωνείο. Αν ψάξεις μόνο το φθηνότερο στο τελωνείο θα σου βγει πολύ ακριβότερο. Αν διαβάσεις 3 μηνύματα πίσω εμένα μου βγήκε 132 ευρώ με θήκη σιλικόνης δώρο και με την β20 πολύ φθηνοτερα από Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..... Ποια μαγαζια προτεινεται για αυτην την συσκευη απο το εξωτερικο... Τα φθηνοτερα που υπαρχουν.. Παντα μιλαμε για την global version που εχει την B/200-800 μπαντα...Ευχαριστω πολυ..

 

138€ από gearbest, με βελγικό ταχυδρομείο. Έκανε ακριβώς 2 βδομάδες να έρθει χωρίς τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βγαίνουμε αρκετά offtopic θεωρώ ότι πλέον xiaomi ειδικά τις οικονομικές συσκευές της, πλέον δεν αξίζει να τις πάρεις από Κίνα. Προσωπικά με 132 ευρώ πήρα το 3/32 132 ευρώ επειδή το πλήρωσα χωρίς ΦΠΑ. Όλο και ο καθένας έχει ένα φίλο κλπ που υπάγεται σε καθεστώς ΦΠΑ και πλέον μπορεί να εξαιρεθεί και να αποκτήσει συσκευή φθηνότερα από Κίνα. Τόσα χρόνια που έχω φέρει πάνω από 40 συσκευές τις έπαιρνα από Κίνα γιατί με ένοιαζε να πληρώσω τα λιγότερα χρήματα. Όταν λοιπόν ένα κινεζομαγαζο όπως το banggood το έχει ίδια τιμή με το youhou, που έχει τη global version, γιατί διάβασα ότι κάποια σκρουτζομαγαζα βαφτίζουν τις versions κλπ, λες και δεν μπορείς να το εξακριβώσεις πολύ απλά με ένα τηλέφωνο στο κατάστημα, γιατί να το πάρεις από Κίνα; Ας ασχοληθούμε οπότε με τη συσκευη.

 

Εσύ έβαλες ως δεδομένο ότι θα έχουμε άκρη να το πάρουμε χωρίς ΦΠΑ. Εγω δεν έχω τέτοια άκρη, και αν είχα δεν θα έμπαινα στην διαδικασία να υποχρεωνομαι σε άλλους. Το πήρα από gearbest με bpost. Παραγγελία 22/3, παραλαβή 6/4.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ έβαλες ως δεδομένο ότι θα έχουμε άκρη να το πάρουμε χωρίς ΦΠΑ. Εγω δεν έχω τέτοια άκρη, και αν είχα δεν θα έμπαινα στην διαδικασία να υποχρεωνομαι σε άλλους. Το πήρα από gearbest με bpost. Παραγγελία 22/3, παραλαβή 6/4.

 

Σωστο και αυτό. Σίγουρα ο καθένας θέλει να το πάρει όσο πιο φθηνά γίνεται. Γι αυτό και δεν απέκλεισα το gearbest και το banggood, για να τα δει αυτά τα σάιτ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αγορασα και εγω το κινητο.πανεμορφο.εχω μια απορια.εχω ενεργοποιησει την επιλογη πληρη οθονη απο τις ρυθμισεις.οταν παιζω το παιχνιδι ομως το PHILIPPINE SLAM DUNK 2018 και θελω να βγω απο το παιχνιδι δεν μπορω να βγω.πρεπει να κανω επανεκιννηση.καμμια βοηθεια;
Link to comment
Share on other sites

μου βγαζει ειδοποίηση για την καρτα sd να ανοίξω την διαχειριση αρχειων ,αυτο γινεται 1 με 2 φορες την ημερα.Μου το κανει με 2 διαφορετικες καρτες 32g.εκανα και διαμορφωση στις καρτες αλλα συνεχίζει και το κανει.Εχει καποιος αυτο το θεμα σε redmi 5 plus?
το πρόβλημα συνεχίζεται και μου κάνει εντυπωση που δεν το αντιμετωπιζουν και αλλοι εδω.Σε ενα ψαξιμο που εκανα το αναφερουν αρκετοί στο εξωτερικό αλλα λύση δεν βλέπω να υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το έβγαλε μια φορά στην αρχή. Το επέλεξα. Άνοιξε στον "File manager" και τέλος... από τότε δεν το ξαναείδα.

 

from my Mi5s

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα συνεχίζεται και μου κάνει εντυπωση που δεν το αντιμετωπιζουν και αλλοι εδω.Σε ενα ψαξιμο που εκανα το αναφερουν αρκετοί στο εξωτερικό αλλα λύση δεν βλέπω να υπάρχει

 

επαναλαμβάνω (έχω συσκευή με παλιό android Οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν φταίει κάτι άλλο) γιατί προσωπικά δε μου το έχει βγάλει ποτέ στο άσχετο , παρά μόνο όταν ήθελα να γράψω/σβήσω κάτι από sd (π.χ. μέσω google photos) είσαι σίγουρος ότι αυτό δε στο κάνει κάποια εφαρμογή που προσπαθεί συνέχεια να γράψει στην sd ;;;;

 

η λύση είναι χαζή βέβαια και δεν ξέρω τι $#@$!@ έχουν κάνει με το file manager , απλά θα πρέπει να το ενεργοποιήσεις αν είναι ανενεργό (πας στις εφαρμογές και το βρίσκεις , αν είναι ανενεργό το ενεργοποιείς) και να μπεις μέσα νομίζω απλά και να επιλέξεις την κάρτα

το χαζόοοο πρόβλημα , που δεν ξέρω γιατί γίνεται (τι #$!#$ έχουν κάνει , δεν ξέρω αν το φτιάξαν τώρα) είναι ότι αυτή η βλακεία για πρόγραμμα γίνεται disable για κάποιο λόγο μετά από restart

 

αυτό .... ξαναλέω , αν βγάζει συνέχεια αυτό το μήνυμα , και δεν έχει να κάνει με κάποιο bug , τότε έχεις εφαρμογή που , στα κρυφά :) , προσπαθεί να γράψει στην sd

Link to comment
Share on other sites

επαναλαμβάνω (έχω συσκευή με παλιό android Οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν φταίει κάτι άλλο) γιατί προσωπικά δε μου το έχει βγάλει ποτέ στο άσχετο , παρά μόνο όταν ήθελα να γράψω/σβήσω κάτι από sd (π.χ. μέσω google photos) είσαι σίγουρος ότι αυτό δε στο κάνει κάποια εφαρμογή που προσπαθεί συνέχεια να γράψει στην sd ;;;;

 

η λύση είναι χαζή βέβαια και δεν ξέρω τι $#@$!@ έχουν κάνει με το file manager , απλά θα πρέπει να το ενεργοποιήσεις αν είναι ανενεργό (πας στις εφαρμογές και το βρίσκεις , αν είναι ανενεργό το ενεργοποιείς) και να μπεις μέσα νομίζω απλά και να επιλέξεις την κάρτα

το χαζόοοο πρόβλημα , που δεν ξέρω γιατί γίνεται (τι #$!#$ έχουν κάνει , δεν ξέρω αν το φτιάξαν τώρα) είναι ότι αυτή η βλακεία για πρόγραμμα γίνεται disable για κάποιο λόγο μετά από restart

 

αυτό .... ξαναλέω , αν βγάζει συνέχεια αυτό το μήνυμα , και δεν έχει να κάνει με κάποιο bug , τότε έχεις εφαρμογή που , στα κρυφά :) , προσπαθεί να γράψει στην sd

δεν σε κατάλαβα ποιο να ενεργοποιήσω?
Link to comment
Share on other sites

Εχω το 5plus με sd 32gb και stable rom.

Δεν εχω δει κανένα μήνυμα σχετικό με την sd που αναφέρεις

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

ειναι κανονικά ενεργο η λύση αυτη αναφέρεται μάλλον σε ποιο παλιές εκδόσεις miui σε ευχαριστώ παντως

 

εχεις ανοίξει την διαχείριση αρχείων να δεις αν σου βγάζει κάποιο μήνυμα ή γενικα τις ρυθμίσεις της εφαρμογής ;

Link to comment
Share on other sites

εχεις ανοίξει την διαχείριση αρχείων να δεις αν σου βγάζει κάποιο μήνυμα ή γενικα τις ρυθμίσεις της εφαρμογής ;

ναι έκλεισα και τις ειδοποιήσεις της εφαρμογής αλλα το ξανακανει.Θα την απενεργοποιησω τελείως μπας και....εαν βρω τι φταίει θα το ποσταρω μηπως συμβει και σε κανένα άλλο

Link to comment
Share on other sites

ναι έκλεισα και τις ειδοποιήσεις της εφαρμογής αλλα το ξανακανει.Θα την απενεργοποιησω τελείως μπας και....εαν βρω τι φταίει θα το ποσταρω μηπως συμβει και σε κανένα άλλο

 

το θέμα δεν είναι να πειράξεις τις ρυθμίσεις της διαχείρισης αρχείων :)

το θέμα είναι να βρεις ποια άλλη εφαρμογή προσπαθεί να γράψει στην sd

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση.στις ρυθμισεις καμερας στην εξαλειψη τρεμουλο τι ρυθμιση ειναι καλυτερο;αυτοματο;επισης οταν παιζεις παιχνιδι σε πληρη οθονη πως κανεις εξοδο;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...