Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια,τα φωτα σας,το πηρα σημερα απο ελληνικο καταστημα,τo global version και φοραει την Global 9.2 Σταθερη 9.2.3( NEGMIEK).Ετσι γραφει.Μπορω να ξεκλειδωσω bootloader με αυτην?γιατι κανω προσπαθειες(εχω απο παλιοτερα εγκριση) και ενω πρασινιζει το πρωτο,το δευτερο κοκινιζει,αλλα δεν μου λεει χρονικο διαστημα σε ωρες οπως αλλες φορες για να περιμενουμε,αλλα γραφει να συνδεσω στο dev options το λογαριασμο mi ,που το εχω ηδη κανει.Τι κουφο ειναι αυτο?Μηπως φταιει η rom?εχει καποιος,κανενα οδηγο να ακολουθησω?τοσα xiaomi εχουν περασει απο τα χερια μου,πρωτη φορα το συνανταω αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Είδα σήμερα και τα δύο μοντέλα 5 και 5 plus σε γνωστή αλυσίδα, οι εντυπώσεις πολύ καλές, ποιοτική, στιβαρή κατασκευή και τα δύο. Το μόνο αρνητικό το μέγεθος του 5 plus. Α ρε xiaomi βγάλε μια αξιόλογη συσκευή σαν αυτο σε μεγέθος του 5, ας ελπίζουμε στο 5 x (το αναβαθμισμένο) όταν εμφανιστεί να ειναι πιο τούμπανο απο επεξεργαστή κτλ
Link to comment
Share on other sites

Είδα σήμερα και τα δύο μοντέλα 5 και 5 plus σε γνωστή αλυσίδα, οι εντυπώσεις πολύ καλές, ποιοτική, στιβαρή κατασκευή και τα δύο. Το μόνο αρνητικό το μέγεθος του 5 plus. Α ρε xiaomi βγάλε μια αξιόλογη συσκευή σαν αυτο σε μεγέθος του 5, ας ελπίζουμε στο 5 x (το αναβαθμισμένο) όταν εμφανιστεί να ειναι πιο τούμπανο απο επεξεργαστή κτλ
Σαν οθόνη είναι τέλεια αναλογία, και με την πρόσθεση των gestures το κάνει ακόμη πιο τέλεια.

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σαν οθόνη είναι τέλεια αναλογία, και με την πρόσθεση των gestures το κάνει ακόμη πιο τέλεια.

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οντως η λειτουργια των gestures παει το κινητο σε αλλα επιπεδα. Ανοιγει τον δρομο για ακομα ποιο μικρα bezels στα κινητα.

Link to comment
Share on other sites

Είδα σήμερα και τα δύο μοντέλα 5 και 5 plus σε γνωστή αλυσίδα, οι εντυπώσεις πολύ καλές, ποιοτική, στιβαρή κατασκευή και τα δύο. Το μόνο αρνητικό το μέγεθος του 5 plus.

 

Δεν ειναι αρνητικο το μεγεθος του 5plus.

Βρες μια συσκευη 6ιντση με μεγαλα bezels οπως Lumia 1520,Nexus 6 κλπ και βαλτην διπλα στο 5 plus να δεις την διαφορα στο μεγεθος,ποσο μαλλον να προσπαθησεις να την χρησιμοποιησεις με το 1 χερι.

 

Ακομα και με θηκη πορτοφολι(που του δινει λιγο παραπανω ογκο)μια χαρα μπορεις να το χρησιμοποιησεις επειδη σε διαστασεις ειναι σχεδον οσο το redmi note 4x.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αρνητικο το μεγεθος του 5plus.

Βρες μια συσκευη 6ιντση με μεγαλα bezels οπως Lumia 1520,Nexus 6 κλπ και βαλτην διπλα στο 5 plus να δεις την διαφορα στο μεγεθος,ποσο μαλλον να προσπαθησεις να την χρησιμοποιησεις με το 1 χερι.

 

Ακομα και με θηκη πορτοφολι(που του δινει λιγο παραπανω ογκο)μια χαρα μπορεις να το χρησιμοποιησεις επειδη σε διαστασεις ειναι σχεδον οσο το redmi note 4x.

 

αρνητικό είναι λόγω ονόματος :)

όταν σαν redmi 1-4 ήταν 5αρι και έρχονται αυτά και έχουν μέγεθος Note ε καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πάει καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Διάβασα όλα τα προηγούμενα μηνύματα σας και είμαι λίγο προβληματισμένος. Θέλω να αγοράσω αυτό

https://www.kaizerstore.gr/kinita-tablets/android/xiaomi-redmi-5-plus-dual-sim-32gb-black-eu?limit=100

από το kaizerstore. αλλά δεν γνωρίζω αν έχει τη μούφα miui όπως αναφέρατε πριν η την κανονική. Πως το μαθαίνω? επίσης σε θέματα διαχείρισης μνήμης πως τα πάει η συσκευή? Έρχομαι απο το huawei p9 lite, που είχε απαίσια διαχείριση, 2 εφαρμογές ταυτόχρονα δεν κρατούσε στη μνήμη...

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Διάβασα όλα τα προηγούμενα μηνύματα σας και είμαι λίγο προβληματισμένος. Θέλω να αγοράσω αυτό

https://www.kaizerstore.gr/kinita-tablets/android/xiaomi-redmi-5-plus-dual-sim-32gb-black-eu?limit=100

από το kaizerstore. αλλά δεν γνωρίζω αν έχει τη μούφα miui όπως αναφέρατε πριν η την κανονική. Πως το μαθαίνω? επίσης σε θέματα διαχείρισης μνήμης πως τα πάει η συσκευή? Έρχομαι απο το huawei p9 lite, που είχε απαίσια διαχείριση, 2 εφαρμογές ταυτόχρονα δεν κρατούσε στη μνήμη...

ευχαριστώ

 

μπορεί να κάνω λάθος αλλά

βλέπω λέει 4/32 , νομίζω υπάρχει μόνο 3/32 και 4/64

επίσης λέει ελληνικό μενού αλλά δεν αναφέρει την Β20 οπότε μάλλον δεν είναι η global έκδοση (και άρα μάλλον έχει την μούφα που λες)

 

ρώτα τους καλύτερα τι παίζει

είναι 4/32 όπως λέει ; είναι η global έκδοση ; (99% όχι)

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να κάνω λάθος αλλά

βλέπω λέει 4/32 , νομίζω υπάρχει μόνο 3/32 και 4/64

επίσης λέει ελληνικό μενού αλλά δεν αναφέρει την Β20 οπότε μάλλον δεν είναι η global έκδοση (και άρα μάλλον έχει την μούφα που λες)

 

ρώτα τους καλύτερα τι παίζει

είναι 4/32 όπως λέει ; είναι η global έκδοση ; (99% όχι)

 

 

ευχαριστώ!

μόλις πρόσεξα και εγώ το 4/32. η Β20 δεν με ενδιαφέρει και πολύ καθώς δεν μου χρειάζεται εδώ που μένω. Θα ρωτήσω για την εκδοση, αν και δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος

Link to comment
Share on other sites

αρνητικό είναι λόγω ονόματος :)

όταν σαν redmi 1-4 ήταν 5αρι και έρχονται αυτά και έχουν μέγεθος Note ε καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πάει καλά :)

 

Υπαρχει και το μικροτερο redmi 5 για οποιον θελει ενα πιο compact κινητο.

Το οτι η Xiaomi τα εκανε μανταρα με τα ονοματα ισχυει,βεβαια δεν ειδα να αναφερθηκε συγκεκριμενα σε αυτο ο συμφορουμιτης πιο πισω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ευχαριστώ!

μόλις πρόσεξα και εγώ το 4/32. η Β20 δεν με ενδιαφέρει και πολύ καθώς δεν μου χρειάζεται εδώ που μένω. Θα ρωτήσω για την εκδοση, αν και δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος

 

Καλυτερα να αγορασεις απο καταστημα το οποιο να αναφερει ξεκαθαρα αν εχει την Global εκδοση,αλλιως αγορασε το απο καποια αλυσιδα που ηρθε προσφατα πχ στο Πλαισιο https://www.plaisio.gr/search.aspx?query=redmi%205%20plus&catalogue=all&mode=searchlist

που πληρωνεις παραπανω αλλα εχεις 2χρονια καλυψη/εγγυηση απο τον διανομεα Infoquest

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και το μικροτερο redmi 5 για οποιον θελει ενα πιο compact κινητο.

 

το "μικρό" redmi 5 είναι στο μέγεθος των Note 4 και κάτω :)

Link to comment
Share on other sites

το μεγεθος για το plus το φοβόμουν και εγω .Αλλα το τηλεφωνο καθεται πολυ καλα στο χερι.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος γενικα ,οθονη,σημα ,ηχο ,φωτο ολα εξαιρετικα.Οπως ειπαν τα παιδια και επανω τα gestures απογειώνουν την εμπειρια σε αυτη την οθονη
Link to comment
Share on other sites

Παιδια sos. Υπαρχει καποιο Link για tempered glass; Δε βρισκω πουθενα!

 

που δεν βρίσκεις ;

 

https://www.skroutz.gr/c/612/prostasia-othonis-kinitwn.html?from=popular-backlink&keyphrase=redmi+5+plus

Link to comment
Share on other sites

Παιδια sos. Υπαρχει καποιο Link για tempered glass; Δε βρισκω πουθενα!

 

Τι εννοεις δεν βρισκεις πουθενα?

https://www.skroutz.gr/c/612/prostasia-othonis-kinitwn.html?from=catspan&keyphrase=redmi+5+plus+tempered+glass

 

Λογικα τωρα που το εφεραν και οι αλυσιδες,ολο και τιποτα θα φερουν και απο εκει μερια(ισως ομως να κοστιζει ακριβα).

Link to comment
Share on other sites

τελικά το πήρα από εδώ, http://www.cityshop.gr/index.php?target=products&product_id=42983

φαίνεται global rom και καλή τιμή. Δυστυχώς ήταν το μόνο κατάστημα που στέλνει εξωτερικό και είχε μόνο το 3/32 μοντέλο.

 

Το περιμένω τετάρτη με ανυπομονησία μιας και το τηλέφωνο που έχω τώρα δεν θέλει να κάνω κλήσεις καθώς το ακουστικό του τα έπαιξε!

 

Για όσους έχουν το 3/32, πόση ραμ ελεύθερη στο περίπου εχετε, και πόση μνήμη στο άνοιγμα όταν περαστούν όλες οι ενημερωσεις?

 

και πάλι ευχαριστώ

Edited by Drew_Christo1991
Link to comment
Share on other sites

τελικά το πήρα από εδώ, http://www.cityshop.gr/index.php?target=products&product_id=42983

φαίνεται global rom και καλή τιμή. Δυστυχώς ήταν το μόνο κατάστημα που στέλνει εξωτερικό και είχε μόνο το 3/32 μοντέλο.

 

Το περιμένω τετάρτη με ανυπομονησία μιας και το τηλέφωνο που έχω τώρα δεν θέλει να κάνω κλήσεις καθώς το ακουστικό του τα έπαιξε!

 

Για όσους έχουν το 3/32, πόση ραμ ελεύθερη στο περίπου εχετε, και πόση μνήμη στο άνοιγμα όταν περαστούν όλες οι ενημερωσεις?

 

και πάλι ευχαριστώ

 

φιλε σκεψου εγω με κλειστα ολα η ελευθερη μνημη ειναι 1.9-2/4gb ,,,,εχω redmi 5 plus 4/64 global/global rom και το πηρα απο το ιδιο καταστημα που εκανες την παραγγελια σου.

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

φιλε σκεψου εγω με κλειστα ολα η ελευθερη μνημη ειναι 1.9-2/4gb ,,,,εχω redmi 5 plus 4/64 global/global rom και το πηρα απο το ιδιο καταστημα που εκανες την παραγγελια σου.

 

Θα έπαιρνα και εγώ το 4/64 αλλά δυστυχώς δεν το έχουν σε μαύρο... oh well

Link to comment
Share on other sites

παντως μην σε απασχολει πολυ, γενικα μπαλα παει κ την μνημη αυτη την καταλαμβανει το λειτουργικο..κ αναβαθμιση στην αναβαθμιση γινεται καλύτερη η διαχειρηση της ραμ..βλεπε =>

οταν το ανοιξα ειχα διαθεσιμη 1.6/4 και μετα απο 2 αναβαθμισεις miui πλεον φτανει σπανια αλλα φτανει και τα 2.1 ελευθερα.

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...