Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ρουτ δεν ειναι απαραιτητο πια αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν οι χωρις ροοτ λυσεις χρειαζονται ετσι και αλλιως ξεκλειδωμα η οχι. Υπαρχουν αρκετοι οδηγοι να ψαξει κανεις αν ενδιαφερεται. Παρε και ενα βιντεο με στοκ Miui camera app v1.6

Αυτη τη φορα το δεσιμπελομετρο εδειξε 89db max.

Η Gcam (HDR+) για να λειτουργήσει πρέπει να έχει ενεργό το api2 που ενεργοποιείται με root (μετά βέβαια μπορείς να ξεrootάρεις άμα θές με το api2 να παραμένει ενεργό.

Εσύ ποιά gcam χρησιμοποιείς. Αυτή που είναι στο PlayStore;

 

Υ.Γ Ο ήχος στα συγκεκριμένα video είναι πολύ καλός και δεν έχει καμία μα καμία σχέση με αυτόν που είχα στα δικά μου remdi 3-4.

 

edit

Το "Gcam Mode" που αναφέρεις είναι HDR+;

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η Gcam (HDR+) για να λειτουργήσει πρέπει να έχει ενεργό το api2 που ενεργοποιείται με root (μετά βέβαια μπορείς να ξεrootάρεις άμα θές με το api2 να παραμένει ενεργό.

Εσύ ποιά gcam χρησιμοποιείς. Αυτή που είναι στο PlayStore;

 

Υ.Γ Ο ήχος στα συγκεκριμένα video είναι πολύ καλός και δεν έχει καμία μα καμία σχέση με αυτόν που είχα στα δικά μου remdi 3-4.

 

edit

Το "Gcam Mode" που αναφέρεις είναι HDR+;

 

To root δεν ειναι απαραιτητο πια, υπαρχουν αρκετοι οδηγοι οπως ανεφερα. Ενας ειναι εδω πχ https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/how-to/guide-enable-camera2-api-root-t3690366.

Το βιντεο τραβηχτηκε με Gcam Pixel2Mod Arnova8G2 v6. Δεν ειναι στο playstore φυσικα. Ολες οι καμερες ειναι εδω https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/#apk144

Link to comment
Share on other sites

To root δεν ειναι απαραιτητο πια, υπαρχουν αρκετοι οδηγοι οπως ανεφερα. Ενας ειναι εδω πχ https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/how-to/guide-enable-camera2-api-root-t3690366.

Το βιντεο τραβηχτηκε με Gcam Pixel2Mod Arnova8G2 v6. Δεν ειναι στο playstore φυσικα. Ολες οι καμερες ειναι εδω https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/#apk144

Αχα! Μάλιστα! Προσθέτεις την απαραίτητη γραμμή στο build.prop μέσω TWRP. Ωραία! :happy:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πρόβλημα δεν είναι όταν η ένταση είναι υψηλή, το αντίθετο είναι το πρόβλημα, όταν η ένταση είναι χαμηλή και η πηγή λίγο μακριά. Όταν η ένταση είναι υψηλή, ας πούμε (μπακάλικα για να μην λέμε κ πολλές τεχνικές λεπτομέρειες) ότι ακυρώνεται η λειτουργία του noise cancellation και ηχογραφεί κανονικά. Όταν η ένταση είναι χαμηλή, είναι ρυθμισμένο να "κόβει" ήχο γιατί θεωρεί πως είναι τριγύρω θόρυβος που θα χαλάσει την ηχογράφηση αισθητικά (φύσημα αέρα, ένα ψυγείο πιο δίπλα που κάνει θόρυβο κλπ). Αν αυτό εφαρμόζεται με μέτρο, είναι λογικό. Όταν όμως εφαρμόζεται τόσο ακραία, ακούγεται αφύσικα. Γι'αυτό παραπάνω σε βίντεο που παρέθεσα, περπατούσε ο τύπος ακουγόταν τα βήματά του και δεν ακουγόταν η μηχανή του αυτοκινήτου που περνάει στα 5 μέτρα μπροστά του.

Φανταστείτε περίπτωση που συνομιλούν 2 άτομα, ο ένας μπροστά στην κάμερα και ο άλλος στα 5 μέτρα μακριά μπροστά (χωρίς να φωνάζουν). Λόγω noise cancellation, αυτός που είναι μακριά θα ακούγεται με αυτό το φύσημα/ τσίριγμα που περιγράφουν πολλοί. Το youtube έχει τέτοια δείγματα, τα συνάντησα όσο ψάχνω.

 

Στο δύο βίντεο τώρα, ένα θετικό είναι ότι δεν καίγεται ο ήχος λόγω υψηλής έντασης (που σημαίνει ότι υπάρχει ενεργό κάποιου είδους limiter/ compressor) αλλά αν παρατηρήσετε, στα hihats (τα "πιάτα" στα μουσικά κομμάτια) η κωδικοποίηση είναι πολύ χαμηλή, ακούγονται παραμορφωμένα. Από όσο έχω καταλάβει μέχρι τώρα, χωρίς να έχω τη συσκευή και ψάχνοντας ποια xiaomi θα επιλέξω, αυτό είναι θέμα software, απλώς πρέπει να ανεβούν τα kbps σε όποιο αρχείο είναι αποθηκευμένη η ρύθμιση. Τώρα, γιατί το επιλέγει αυτό η Xiaomi (όταν έχουμε πχ χώρο 32GB ή και 64 ακόμα - άρα δεν μας πειράζει το αρχείο να βγει μεγάλο) δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Αυτά για τον ήχο στο βίντεο μόνο, για την εικόνα του βίντεο δεν το έχω ψάξει κ τόσο, αν κ κάτι μου λέει ότι το σοβαρότερο είναι το frame drop όταν πέφτει λίγο ο φωτισμός και η εστίαση (θέματα αισθητήρα κυρίως). Ξαναλέω, αν αυτά λύνονται με άλλη εφαρμογή, (πχ την GCam που λέμε) τότε αλλάζει.

 

Πάντως τελικά τείνω προς την αγορά του Redmi Note 4 και όχι του Redmi 5 Plus απλά και μόνο λόγω σχήματος/ ratio οθόνης. Θα ήθελα το 5 plus σαν πιο σύγχρονη συσκευή, αλλά δεν είναι της προτίμησής μου αυτό το 18:9 που έχουν κολλήσει όλες οι εταιρίες πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Αχα! Μάλιστα! Προσθέτεις την απαραίτητη γραμμή στο build.prop μέσω TWRP. Ωραία! :happy:
Χρήστο υπάρχουν και άλλοι τρόποι όπως με εντολές push, αλλά είναι για advanced users

 

Redmi n3pro

Link to comment
Share on other sites

@jaranor

Εσύ καλά τα ψάχνει και τα βρίσκεις στο διαδίκτυο αλλά εγώ σου λέω την εμπειρία μου από πρώτο χέρι. Τα Redmi Note 3 και 4 εάν είχες θορυβώδες περιβάλλον έβγαζαν τσιρίδα. Η παραμόρφωση ήταν τέτοια που δεν μπορούσες να ακούσεις.

 

Μία φορά είχα τραβήξει ένα video από το Παλαί (το πρώτο ματς του ΑΡΗ με τον Γιαννάκη προπονητή). Όταν μπήκε μέσα στο γήπεδο έγινε ένας μικρός χαμός. Τράβηξα το video και το ανέβασα στο FB για να peekάρω κάποιους φίλους. Ε...μιλάμε έγινα ρόμπα...ο ήχος ήταν τόσο τραγικός (το άκουσα και εγώ αργότερα) που έφαγα πολύ δούλεμα. :p

 

Μην νομίζεις ότι και τα υπόλοιπα Xiaomi είναι άψογα στον ήχο. Ακόμα και στην κορυφαία και πολύ ακριβότερη σειρά Mi ο ήχος είναι πολύ flat. Ποιότητα μηδέν. Εννοείται ότι γράφει καθαρά όμως ε. Δεν ξέρω εάν φταίνε τα 96KBps bitrate ή κάτι άλλο. Το Mi5s που έχω ας πούμε ο ήχος είναι χαμηλής ποιότητας...σε καμία όμως περίπτωση δεν έχει το χάλι των Redmi 3-4. Εάν βέβαια το βάλεις απέναντι από ένα G4 ή ένα S7 ας πούμε τότε η διαφορά κάνει μπάμ. Εκείνα γράφουν με 256Kbps.

 

Το Redmi Note 3 Pro το είχα περίπου έναν χρόνο. Το πάλαιψα πάάάάάάρα πολύ να βρώ λύση με τον ήχο και τα χαμηλά fps αλλά δεν βρήκα (τότε δεν υπήρχε...δεν ξέρω εάν υπάρχει τώρα). Όταν πήρα το Redmi Note 4, που έλεγαν ότι είναι βελτιωμένο στον τομέα αυτό, έκανα εγγραφή ενός θεατρικού της κόρης μου και όταν το έβαλα να το δώ στην τηλεόραση ... με παραδέχτηκα σαν τέρας ψυχραιμίας που δεν το έσπασα σε χίλια κομμάτια! :mad:

 

Τώρα, περιμένω να δω το Rebmi 5 Plus. Εάν με απογοητεύσει και αυτό, δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναασχοληθώ με σειρά Redmi και ας έχει και 50 ευρώ.

 

Χρήστο υπάρχουν και άλλοι τρόποι όπως με εντολές push, αλλά είναι για advanced users

Ο τρόπος μέσα από TWRP μου άρεσε πολύ. Δεν ξέρω γιατί αλλά αυτό το TWRP το έχω πολύ μεγάλη εμπιστοσύνη. Να ΣΕ πώ ότι είναι και ο μοναδικός λόγος που ξεκλειδώνω...! Το θεωρώ το Νο1 "όπλο" απέναντι σε κάθε "συμφορά" που μπορεί να σε βρεί στο Android. :rolleyes:

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε Αρειανάρα :) Ο Δράκος στο τιμόνι, αλλά...

Λόγω μπάτζετ θα προτιμήσω Redmi προσωπικά, ελπίζοντας με GCam να είναι αποδεκτή η ποιότητα. Όπως κ να το κάνεις, αυτή τη στιγμή είτε το RN4 είτε το 5 plus είναι συσκευές με 4GB RAM, κάτω από 180-200 ευρώ. Πριν κάποια χρόνια δεν θα το πιστεύαμε.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάποια χρόνια δεν θα το πιστεύαμε.

Καλά αυτό είναι η ωμή πραγματικότητα η οποία σε κάνει να βάζεις πολλά πράγματα στην άκρη!

Πράγματι ποιος πιστεύετε πριν 3 χρόνια ότι με 150 ευρώ θα παίρνεις τέτοια υπερόπλα που κάνουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ (και άλλα τόσα) με αξιοπρέπεια!!!

 

 

 

from my Mi5s

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα έρχονται από την Ασία. Φαίνεται ότι το Redmi Note 5 (Pro) θα κυκλοφορήσει επίσημα στην Ευρωπη. Η τιμή του αναμένεται κάτω από τα 300 ευρώ. Αύριο που ανακοινώνεται επίσημα στην Κίνα ίσως βγουν περισσότερες ειδήσεις. Για την ώρα το αγγλικό άρθρο είναι εδώ https://www.gizmochina.com/2018/03/14/xiaomi-redmi-note-5-pro-launching-in-europe-soon/
Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα έρχονται από την Ασία. Φαίνεται ότι το Redmi Note 5 (Pro) θα κυκλοφορήσει επίσημα στην Ευρωπη. Η τιμή του αναμένεται κάτω από τα 300 ευρώ. Αύριο που ανακοινώνεται επίσημα στην Κίνα ίσως βγουν περισσότερες ειδήσεις. Για την ώρα το αγγλικό άρθρο είναι εδώ https://www.gizmochina.com/2018/03/14/xiaomi-redmi-note-5-pro-launching-in-europe-soon/

 

αφού υπάρχουν ήδη για προαγορά οι global εκδόσεις :))

άρα λογικό είναι

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στον κάθε τυχαίο seller του AliExpress..... Έχω ξαναδεί "global" εκδόσεις να φτάνουν στον αγοραστή με fake beta China roms χωρίς βέβαια όλες τις μπάντες....

Εδώ φαίνεται όμως ότι θα κυκλοφορήσει επίσημα στην Ευρώπη και αυτό σημαίνει μέσω των επισήμων ευρωπαϊκών καναλιών διακίνησης(μέρος των οποίων είναι και η infoquest). Αν οι τιμές κρατηθούν στα όρια αυτών που λέει το άρθρο, ένα τέτοιο κινητό με κάτω από 300 ευρώ με 2 χρόνια εγγύηση και υποστήριξη θα γίνει best seller στην Ελλάδα... Ειδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στον κάθε τυχαίο seller του AliExpress..... Έχω ξαναδεί "global" εκδόσεις να φτάνουν στον αγοραστή με fake beta China roms χωρίς βέβαια όλες τις μπάντες....

Εδώ φαίνεται όμως ότι θα κυκλοφορήσει επίσημα στην Ευρώπη και αυτό σημαίνει μέσω των επισήμων ευρωπαϊκών καναλιών διακίνησης(μέρος των οποίων είναι και η infoquest). Αν οι τιμές κρατηθούν στα όρια αυτών που λέει το άρθρο, ένα τέτοιο κινητό με κάτω από 300 ευρώ με 2 χρόνια εγγύηση και υποστήριξη θα γίνει best seller στην Ελλάδα... Ειδωμεν...

 

και καλά κάνεις αλλά δεν μιλάω φυσικά για κάποιον τυχαίο seller του ali

είμαι ο πρώτος που λέει συνέχεια να μην αγοράζετε συσκευές (ειδικα προαγορά) από που βρείτε φθηνότερα (δηλαδή ali)

 

μιλάω για το κατά τα άλλα αξιόπιστο banggood φυσικά

Link to comment
Share on other sites

Εχω το redmi 5 plus.το πηρα απο σκρουτζομαγαζο..ειναι η global εκδοση αλλα δεν εχει B20..γινεται αυτο???
Link to comment
Share on other sites

Εχω το redmi 5 plus.το πηρα απο σκρουτζομαγαζο..ειναι η global εκδοση αλλα δεν εχει B20..γινεται αυτο???

 

Αμε, οταν δεν ειναι global αλλα "global" με πειραγμενη rom απο αυτον που στο πουλησε. Το κουτι και τα μανουαλ μεσα γραφουν κινεζικα ή αγγλικα? Ποιος ειναι ο κωδικος ME στο πισω μερος του κουτιου? Αν πισω γραφει ΜΕΕ7 τοτε ειναι το κινεζικο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το redmi 5 plus.το πηρα απο σκρουτζομαγαζο..ειναι η global εκδοση αλλα δεν εχει B20..γινεται αυτο???

1) Γράφει το κουτί από έξω Global Version; Μήν μπερδεύεις την Global rom με την Global έκδοση.

2) Πίσω στο κουτί το product code είναι MEG7 ή ΜΕΕ7 ;

3) Πώς είσαι σίγουρος ότι δεν έχει B20; Από πού σου προέκυψε αυτό τι συμπέρασμα δηλαδή;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πως αυτή που παράγγειλα εγώ πριν απο μέρες δεν ειναι η global με την B20 ;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Γραφει ΜΕΕ7.ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ 4G..ΜΟΝΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΙΑΝΕΙ.
Link to comment
Share on other sites

Γραφει ΜΕΕ7.ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ 4G..ΜΟΝΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΙΑΝΕΙ.

 

Δεν παιρνεις το μαγαζι που στο πουλησε να του "εξηγησεις" ενα χερακι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιρνεις το μαγαζι που στο πουλησε να του "εξηγησεις" ενα χερακι?

 

Του πούλησε όμως global έκδοση ή έγραφε κάτι άλλο ;;

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα από banggood το global redmi 5 plus ,πολυ καλές εντυπώσεις ., κάθεται ωραία στο χέρι ,πολύ καλή οθόνη νομίζω σε μαύρο είναι το ιδανικό χρώμα.Μου έβγαλε και μια αναβάθμιση άρα υποθέτω ότι θα παίρνει κανονικά της αναβαθμισεις από την xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Εχω το redmi 5 plus.το πηρα απο σκρουτζομαγαζο..ειναι η global εκδοση αλλα δεν εχει B20..γινεται αυτο???
Δώσε λινκ από που το πήρες, αν έγραφε ότι είναι global version και σου πούλησε το κινέζικο το πας πίσω άμεσα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα από banggood το global redmi 5 plus ,πολυ καλές εντυπώσεις ., κάθεται ωραία στο χέρι ,πολύ καλή οθόνη νομίζω σε μαύρο είναι το ιδανικό χρώμα.Μου έβγαλε και μια αναβάθμιση άρα υποθέτω ότι θα παίρνει κανονικά της αναβαθμισεις από την xiaomi

 

Καλορίζικο, και εγω το περιμενω απο εκει το χρυσο απο μερα σε μερα. Οταν ηρθε ηταν κανονικα στην ζελατινη του ? και εγραφε στο πλαι Global Version και πισω MEG7? Για βάλε κανενα screenshot στα περι να δουμε τι version φοραει.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο, και εγω το περιμενω απο εκει το χρυσο απο μερα σε μερα. Οταν ηρθε ηταν κανονικα στην ζελατινη του ? και εγραφε στο πλαι Global Version και πισω MEG7? Για βάλε κανενα screenshot στα περι να δουμε τι version φοραει.

 

Αν πήρε την global έκδοση

δεν βαπτίζει συσκευές το banggood :))

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σφραγισμένο με τον ευρωπαϊκό φορτιστή.Στις άκρες γράφει global version
Εσύ είσαι κομπλέ. Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα ούτε με την rom αφού δεν υπάρχει λόγος τα μαγαζιά να βάζουν χέρι σε Global Version συσκευές.

 

from my Mi5s

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...