Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια τα εχουμε πει για την google camera mod και τα θαυματα που κανει σε ολα σχεδον τα κινητα, θα συνιστουσα αυτοι που αγορασαν ή σκεφτονται σοβαρα να αγορασουν το κινητο να διαβασουν το νημα απο την αρχη του, για να μην επαναλαμβαινομαστε. Δεν ειναι δα και τοσο μεγαλο το νημα παιδια και ειναι μονο μερικα λεπτα απο το χρονο σας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τα ΜΕΕ7 ειναι κινεζικα, χωρις Β20, και αν ειναι σφραγισμενα τοτε η ρομ που θα εχουν θα ειναι η κινεζικη με μονο κινεζικα και αγγλικα.

 

Και ομως το ειχα γραψει πιο πισω αλλα οι συσκευες που ερχονται με την κινεζικη global και πωλουνται στα σκρουτζομαγαζα εχουν μεσα Ελληνικα.Να το πω πιο απλα?Το απεξω του κουτιου εκτος των αλλων ειναι στα κινεζικα.

Το ειχα αναφερει πιο πισω μετα απο προσφατη αγορα μου του 5 plus 3/32.

 

Αν δειτε μαλιστα ορισμενα μαγαζια το γραφουν κιολας και οι ιδιοι καλου κακου σε εκδοσεις μη global οτι εχουν Ελληνικο μενου.

https://www.skroutz.gr/s/13528911/Xiaomi-Redmi-5-Plus-3GB-32GB.html

Παρολα αυτα ενω σε αυτονομια μπαταριας το κινητο ειναι τερας λογω snapdragon,δυστηχως δεν ειναι επεξεργαστης ιδανικος γι αυτη την αναλυση/ιντσες. Οκ στα χρηματα αυτα δεν παιζει κατι καλυτερο ουτως ή αλλως απλα το λεω μην εχει ο κοσμος τεραστιες απαιτησεις.

Για το 5 pro παντως και τον επεξεργαστη του διαβαζω τα καλυτερα.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και ομως το ειχα γραψει πιο πισω αλλα οι συσκευες που ερχονται με την κινεζικη global και πωλουνται στα σκρουτζομαγαζα εχουν μεσα Ελληνικα.Να το πω πιο απλα?Το απεξω του κουτιου εκτος των αλλων ειναι στα κινεζικα.

Το ειχα αναφερει πιο πισω μετα απο προσφατη αγορα μου του 5 plus 3/32.

 

Δεν προσεξες αυτο που εγραψα, αναφερθηκα σε απειραχτα σφραγισμενα κινεζικα κινητα. Μπορει να παρeλαβες κινεζικο 5 Plus με ελληνικα αλλα θα ηταν πειραγμενο απο το μαγαζι πριν το παραλαβεις. Τα κινεζικα βγαινουν με κινεζικη ρομ, χωρις ελληνικα και χωρις play store. Το μαγαζι για να το πουλησει σε σενα που εισαι Ελλαδα το ανοιγει και πειραζει τη ρομ βαζοντας play store και ευρωπαικες γλωσσες (οι λεγομενες και fake roms). Ετσι το κινητο φτανει σε εσενα με κινεζικα γραμματα στο κουτι, κινεζικα user manual μεσα, αλλα και ελληνικα και play store. To θεμα ειναι βεβαια οτι η ρομ δεν ειναι επισημη με οτι συνεπαγεται αυτο (και ειναι πολλες οι συνεπειες, δεν θα αναφερθω εδω ξανα).

Link to comment
Share on other sites

μετά τα redmi 3 ούτε το σχεδόν σίγουρο δεν ισχύει :)

treble δεν παίζει με τίποτα γιατί για να το υποστήριζε θα έπρεπε να έχει βγει η συσκευή με 8 εξ αρχής

 

αυτο δεν ειναι σωστο, ειναι στον κατασκευαστη αν θα υποστηριξει ή οχι treble σε συσκευη, που βγηκε με προηγουμενη εκδοση, οταν αναβαθμισει την συσκευη σε 8. Ειναι υποχρεωτικο για τον κατασκευαστη να υποστηριξει treble σε καθε συσκευη που βγαινει με την 8 ομως. Η Σαμσουνγκ στο Σ9 εχει treble, δεν το εδωσε ομως στο S8 οταν το αναβαθμισε σε 8. Για αυτο ειπα χλωμο για την Xiaomi να δωσει treble σε redmi συσκευη που παει σε 8, δεν ειναι βεβαια απιθανο αλλα χλωμο.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το treble ρε παιδιά ;;;;

 

from my Mi5s

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Και ομως το ειχα γραψει πιο πισω αλλα οι συσκευες που ερχονται με την κινεζικη global και πωλουνται στα σκρουτζομαγαζα εχουν μεσα Ελληνικα.Να το πω πιο απλα?Το απεξω του κουτιου εκτος των αλλων ειναι στα κινεζικα.

Το ειχα αναφερει πιο πισω μετα απο προσφατη αγορα μου του 5 plus 3/32.

 

Δεν προσεξες αυτο που εγραψα, αναφερθηκα σε απειραχτα σφραγισμενα κινεζικα κινητα. Μπορει να παρeλαβες κινεζικο 5 Plus με ελληνικα αλλα θα ηταν πειραγμενο απο το μαγαζι πριν το παραλαβεις. Τα κινεζικα βγαινουν με κινεζικη ρομ, χωρις ελληνικα και χωρις play store. Το μαγαζι για να το πουλησει σε σενα που εισαι Ελλαδα το ανοιγει και πειραζει τη ρομ βαζοντας play store και ευρωπαικες γλωσσες (οι λεγομενες και fake roms). Ετσι το κινητο φτανει σε εσενα με κινεζικα γραμματα στο κουτι, κινεζικα user manual μεσα, αλλα και ελληνικα και play store. To θεμα ειναι βεβαια οτι η ρομ δεν ειναι επισημη με οτι συνεπαγεται αυτο (και ειναι πολλες οι συνεπειες, δεν θα αναφερθω εδω ξανα).

 

Μπορει οντως να παιζει αυτο που λες αλλα η συσκευη ηταν σφραγισμενη(κυριολεκτικα ομως επειδη την κοιταξα παντου πριν το παρω)και φυσικα μεσα στην συσκευασια. Τωρα αν οντως παιζει το παραπανω που λες απο 3ους που τα κανουν πριν τα δωσουν πχ στα καταστηματα αυτο δεν το γνωριζω.

Ουτως ή αλλως εγω πιο πολυ το πηρα για αλλους λογους μιας και ηταν η πρωτη xiaomi συσκευη μου.

Ηθελα πχ να δω αν εχει καλη μπαταρια μιας και ολοι ειχαν φαγωθει με τον snap626.

Ηθελα πχ να δω απο το miui ποσες εφαρμογες μπορω να σβησω απο αυτες που ειχε μεσα.

Γενικα πιο πολυ το πηρα με την νοοτροπια της ενοικιασης ας το πουμε ετσι γιαυτο και δεν εδωσα βαση στην εκδοση(ουτως ή αλλως εγω παντα αγγλικα εχω σε ολες τις συσκευες)παρολο που εχει αναφερθει και εννοειται οτι σε ολους προτεινω κυριως την global.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μετά τα redmi 3 ούτε το σχεδόν σίγουρο δεν ισχύει :)

treble δεν παίζει με τίποτα γιατί για να το υποστήριζε θα έπρεπε να έχει βγει η συσκευή με 8 εξ αρχής

 

Μωρε ας δωσει android 8 πρωτα και ας ειναι οι τιμες τοσο χαμηλες και χαλαλι τους.Ουτως ή αλλως για αλλο λογο οι περισσοτεροι απο μας αγοραζουν τα xiaomi κινητα.

 

Για αλλους πχ μεγαλυτερο deal breaker(και οχι για πραγματα τυπου tremble)ειναι η απουσια nfc.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το treble ρε παιδιά ;;;;

 

from my Mi5s

 

κάτι που παρουσίασε στην 8 η google και δε το έχουμε δει σχεδόν πουθενά :P (πρέπει να το βάλει ο κατασκευαστής και σε συσκευή που θα κυκλοφορήσει με την 8 γιατί με update δεν είναι "απλό" να μπει)

 

άλλος τρόπος των updates του android που κάνει πλέον πιο εύκολη την αλλαγή της έκδοσης του λειτουργικού χωρίς να θέλει από την αρχή όλους τους drivers για κάθε υλικό (που αυτό ισοδυναμεί σε = ε δε θα βγει αναβάθμιση ποτέ ή θα αργήσει πολύ)

(προφανώς το λέω χοντρικά)

 

κοινώς εεε με treble ίσως δεν θα έχουν και πολλές δικαιολογίες οι κατασκευαστές για την μη αναβάθμιση των συσκευών τους :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας το παράγγειλα και εγω χθες την global έκδοση απο gearbest η απορία μου έχει fast charging τελικα?
Link to comment
Share on other sites

Οχι, περιπου 2ω30λ -2ω45λ για 5-6%-100%.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να θυμησω σε οσους σκεφτονται να παρουν την global εκδοση οτι αυτη τη στιγμη που μιλαμε δεν ειναι δυνατο να ξεκλειδωσουν τον bootloader σε MEG7 αν δεν ανοιξουν το κινητο και να φλασαρουν μια China dev rom με testpoint (και μετα να κανουν βεβαια τα υπολοιπα κλασσικα πια βηματα +2 βδομαδες αναμονη). Αν βεβαια δεν εχετε σκοπο να ξεκλειδωσετε τοτε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο αγκάθια των απανταχού Redmi μέχρι σήμερα είναι:

 

1. fps κατά την λήψη βίντεο σε εσωτερικό χώρο: Πέφτουν κάτω από 18 (φτάνουν και τα 15) με αποτέλεσμα το βίντεο να παίζει με σπασίματα. Δεν μιλάω για νυχτερινά. Μιλάω για εσωτερικό χώρο με φώτα. Το βράδυ η κατάσταση γίνεται ακόμα χειρότερη.

2. Ο ήχος κατά την λήψη βίντεο : Σε θορυβώδες περιβάλλον η παραμόρφωση είναι τόση, που στην ουσία δεν ακούς τίποτα. Σε έντονα θορυβώδες περιβάλλον ακούς μία τσιρίδα. Σε ήσυχο περιβάλλον ο ήχος είναι πολύ flat και κακής ποιότητας.

 

Εάν μπορείς να δοκιμάσεις κάποια από τα παραπάνω θα μας βοηθούσες πολύ. Αν και είμαι σίγουρος για τα αποτελέσματα. :rolleyes:

 

Δείτε επίσης:

 

Επειδή ψάχνομαι για νέα συσκευή, το θέμα αυτό με τον ήχο στο βίντεο (όπως ακούγεται κ στο βίντεο παραπάνω), λύνεται στην πράξη με το Google Camera port;

Link to comment
Share on other sites

Δείτε επίσης:

 

Επειδή ψάχνομαι για νέα συσκευή, το θέμα αυτό με τον ήχο στο βίντεο (όπως ακούγεται κ στο βίντεο παραπάνω), λύνεται στην πράξη με το Google Camera port;

 

Η καμερα σιγουρα δεν ειναι S8 /Note 8 αλλα δεν υπαρχουν τα προβληματα που αναφερεις παραπανω, τουλαχιστον στο δικο μου με Gcam mod και Miui cam mod v1.6.

Δεν μπορεις να εχεις απαιτησεις απο ενα κινητο που κανει 120 ευρω, η προταση ειναι υπερβολικα τιμια για τα λεφτα που σου ζηταει, απο εκει και μετα υπαρχουν απειρες επιλογες με πολυ καλυτερες καμερες. Σε συγκριση με το Iphone 6S παντως, που μπορω να το συγκρινω γιατι το εχω διπλα μου αυτη την στιγμη, το 5 plus με Gcam mod βγαζει καλυτερες φωτο σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου. Με απλετο φως ολα σχεδον τα κινητα πια βγαζουν καλες φωτο βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, ναι πάντα σε σχέση με την τιμή κρίνουμε. Απλά αυτός ο ήχος είναι απαράδεκτος αν υπάρχει (σε όλες τις xiaomi βλέπω υπάρχουν παράπονα, είτε για εικόνα είτε για ήχο στο βίντεο - θα έχετε δει κι εσείς τα samples σε reviews κλπ). Αν διορθώνεται εγκαθιστώντας άλλη εφαρμογή/ mod, λες, τουλάχιστον, δεν είναι θέμα hardware, απλά η κωδικοποίηση που επέλεξε η xiaomi δεν είναι καλή (που μπορεί να αλλάξει επίσημα με update, μπορεί και όχι).

Έρχομαι από το G2 που κι εκεί υπήρξε θέμα με την στοκ κάμερα, αλλά σαν λύση είχαμε την xcam με τους πειραγμένους drivers.

Τώρα, είμαι μεταξύ Redmi Note 4 και Redmi 5. Αν έχει κάποιος σχόλια σαν σύγκριση των 2 καλοδεχούμενα - ξέρω ότι είναι παρόμοιες συσκευές (τα μόνα που με δυσκολεύουν να κάνω την αγορά είναι όσα διαβάζω για την κάμερα, θα είναι η πρώτη μου xiaomi συσκευή).

Είναι μωρέ "ξενέρα" να παίρνεις νέα συσκευή και κάπως να λες κρίμα για την κάμερα! (όχι ότι θα βγάλω και επαγγελματική φωτογράφιση με το κινητό...)

 

EDIT: μμμ δείτε τον ήχο στο 1:03 όταν περνάει μπροστά το αυτοκίνητο... Ακούγεται αυτό το "φύσημα" και όχι ο ήχος της μηχανής (με Google Cam)

Το δείγμα είναι για το RN4, απλά αυτό θέλω να αποφύγω!

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, ναι πάντα σε σχέση με την τιμή κρίνουμε. Απλά αυτός ο ήχος είναι απαράδεκτος αν υπάρχει (σε όλες τις xiaomi βλέπω υπάρχουν παράπονα, είτε για εικόνα είτε για ήχο στο βίντεο - θα έχετε δει κι εσείς τα samples σε reviews κλπ). Αν διορθώνεται εγκαθιστώντας άλλη εφαρμογή/ mod, λες, τουλάχιστον, δεν είναι θέμα hardware, απλά η κωδικοποίηση που επέλεξε η xiaomi δεν είναι καλή (που μπορεί να αλλάξει επίσημα με update, μπορεί και όχι).

Έρχομαι από το G2 που κι εκεί υπήρξε θέμα με την στοκ κάμερα, αλλά σαν λύση είχαμε την xcam με τους πειραγμένους drivers.

Τώρα, είμαι μεταξύ Redmi Note 4 και Redmi 5. Αν έχει κάποιος σχόλια σαν σύγκριση των 2 καλοδεχούμενα - ξέρω ότι είναι παρόμοιες συσκευές (τα μόνα που με δυσκολεύουν να κάνω την αγορά είναι όσα διαβάζω για την κάμερα, θα είναι η πρώτη μου xiaomi συσκευή).

Είναι μωρέ "ξενέρα" να παίρνεις νέα συσκευή και κάπως να λες κρίμα για την κάμερα! (όχι ότι θα βγάλω και επαγγελματική φωτογράφιση με το κινητό...)

 

EDIT: μμμ δείτε τον ήχο στο 1:03 όταν περνάει μπροστά το αυτοκίνητο... Ακούγεται αυτό το "φύσημα" και όχι ο ήχος της μηχανής (με Google Cam)

Το δείγμα είναι για το RN4, απλά αυτό θέλω να αποφύγω!

 

Λοιπον, για να το ληξουμε το θεμα αυτο, δειτε το βιντεακι που τραβηξα μολις τωρα, 5 plus με Gcam mod, ουτε σπασιματα, ουτε φυσιματα,ουτε τιποτε. Ο ηχος ειναι απο το βιντεο που ακουγεται απο τα ηχειακια του Dell XPS 13, μεσα απο το δωματιο. Αν αυτο δεν σας ικανοποει απο ενα κινητο 120 ευρω τοτε μαλλον πρεπει να πατε σε αλλη κατηγορια τιμης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα το παραπάνω. Τα ηχεία του laptop είναι πολύ αδύναμα.

Τα fps δεν μπορώ να τα δω γιατί είμαι από κινητό.

Το πρόβλημα στον ήχο (με τα έως τώρα redmi) υπάρχει όταν ανεβαίνει η ένταση. Όταν π.χ πας να τραβήξεις μια θεατρική παράσταση σε εσωτερικό χώρο με άπλετο φωτισμό και με ήχο από ηχεία που οκ... τον ακούς. Τότε το αποτέλεσμα θα ήταν 18 fps (δεν βλέπεται το video) και ο ήχος τσιριχτός (δεν βγάζεις άκρη).

Δεν θέλω να κατηγορήσω κανένα κινητό αλλά απλά πρέπει να ξέρει κάποιος τί αγοράζει. Γιατί αλλιώς, τραβάει την θεατρική παράσταση του παιδιού του και όταν πάει να την δει στην TV... πετάει το κινητό στον τοίχο. Τα αυτονόητα έλειπαν έως τώρα από τα video των Redmi.

 

ΔΕΝ αναφέρομαι στην φωτογραφία. ΜΟΝΟ στο video αναφέρομαι.

 

Εαν μπορείς, και όποτε μπορεί, να δώσεις κάποιο δείγμα από κάτι παρόμοιο (γήπεδο, συναυλία, εκδήλωση) θα βοηθούσε να ξέρουμε εάν το Redmi 5 (και plus) ξέφυγε της ασθένειας.

 

Τα Redmi δεν είχαν πάντα 120€. Κάποτε είχαν 250€. Και στην 2πλασια τιμή... το ίδιο κακό video-αποτέλεσμα είχαν.

 

from my Mi5s

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα το παραπάνω. Τα ηχεία του laptop είναι πολύ αδύναμα.

Τα fps δεν μπορώ να τα δω γιατί είμαι από κινητό.

Το πρόβλημα στον ήχο (με τα έως τώρα redmi) υπάρχει όταν ανεβαίνει η ένταση. Όταν π.χ πας να τραβήξεις μια θεατρική παράσταση σε εσωτερικό χώρο με άπλετο φωτισμό και με ήχο από ηχεία που οκ... τον ακούς. Τότε το αποτέλεσμα θα ήταν 18 fps (δεν βλέπεται το video) και ο ήχος τσιριχτός (δεν βγάζεις άκρη).

Δεν θέλω να κατηγορήσω κανένα κινητό αλλά απλά πρέπει να ξέρει κάποιος τί αγοράζει. Γιατί αλλιώς, τραβάει την θεατρική παράσταση του παιδιού του και όταν πάει να την δει στην TV... πετάει το κινητό στον τοίχο. Τα αυτονόητα έλειπαν έως τώρα από τα video των Redmi.

 

ΔΕΝ αναφέρομαι στην φωτογραφία. ΜΟΝΟ στο video αναφέρομαι.

 

Εαν μπορείς, και όποτε μπορεί, να δώσεις κάποιο δείγμα από κάτι παρόμοιο (γήπεδο, συναυλία, εκδήλωση) θα βοηθούσε να ξέρουμε εάν το Redmi 5 (και plus) ξέφυγε της ασθένειας.

 

from my Mi5s

 

 

!! Η γυναικα μου εχει το Redmi Note 3 Pro 2 χρονια τωρα και εχει τραβηξει απειρα βιντεο (μουσικες εκδηλωσεις δεκαδες...). Ποτε δεν ειδαμε αυτα τα προβληματα που αναφερεις (root and viper4android mods). Με το 5 plus δεν εχω προλαβει να τραβηξω τιποτε ακομα, ετσι και αλλιως δεν ειναι το βασικο κινητο μου. Δεν μπορω να καταλαβω ομως, αφου ολα αυτα συμβαινουν στα Redmi γιατι δεν πατε σε αλλη κατηγορια κινητων?? Εννοειται οτι τα χρηματα θα ανεβουν αλλα ισως αυτο ειναι το αντιτιμο μιας πολυ καλης αποδοσης τις βιντεοκαμερας στις συνθηκες που ανεφερες.

Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι... είχα Redmi Note 3 Pro, Redmi 3 Pro, Redmi 4, Redmi Note 4 και είχαν ΟΛΑ το ίδιο πρόβλημα.

 

Εδώ ένα παράδειγμα (είναι υπερβολική η ένταση... χωρίς όμως να υπάρχει δικαιολογία γιατί παρακάτω το Mi4c στέκεται άψογα!!!). Δείτε fps και ακούστε ήχο στο καθένα.

 

Redmi Note 3 Pro

 

Mi4c

 

Αυτά.

 

Εγώ έχω να πω το εξής και να κλείσω : Όποιον τον ενδιαφέρει το video και ο ήχος, να το ψάξει πολύ το θέμα πριν αποκτήσει την συσκευή. Η εμπειρία μου από τα μεχρι σήμερα Redmi (3 και 4) σε ότι αφορά τα video είναι ΤΡΑΓΙΚΗ. Ελέγξτε πριν το πάρετε γιατί η απογοήτευση (εφόσον ισχύουν τα ίδια) θα είναι τεράστια.

 

Υ.Γ. Και για να μην νομίζετε ότι έχω εμμονή με κάποιο μοντέλο, το συγκεκριμένο θα το πάρω και εγώ για την κόρη μου.... αλλά να ξέρουμε τι λέμε όμως ε.... και το σημαντικότερο, να ξέρουμε τι παίρνουμε!!!

 

:-)

 

 

 

from my Mi5s

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι... είχα Redmi Note 3 Pro, Redmi 3 Pro, Redmi 4, Redmi Note 4 και είχαν ΟΛΑ το ίδιο πρόβλημα.

 

Εδώ ένα παράδειγμα (είναι υπερβολική η ένταση... χωρίς όμως να υπάρχει δικαιολογία γιατί παρακάτω το Mi4c στέκεται άψογα!!!). Δείτε fps και ακούστε ήχο στο καθένα.

 

Redmi Note 3 Pro

 

Mi4c

 

Αυτά.

 

Εγώ έχω να πω το εξής και να κλείσω : Όποιον τον ενδιαφέρει το video και ο ήχος, να το ψάξει πολύ το θέμα πριν αποκτήσει την συσκευή. Η εμπειρία μου από τα μεχρι σήμερα Redmi (3 και 4) σε ότι αφορά τα video είναι ΤΡΑΓΙΚΗ. Ελέγξτε πριν το πάρετε γιατί η απογοήτευση (εφόσον ισχύουν τα ίδια) θα είναι τεράστια.

 

Υ.Γ. Και για να μην νομίζετε ότι έχω εμμονή με κάποιο μοντέλο, το συγκεκριμένο θα το πάρω και εγώ για την κόρη μου.... αλλά να ξέρουμε τι λέμε όμως ε.... και το σημαντικότερο, να ξέρουμε τι παίρνουμε!!!

 

:-)

 

 

 

from my Mi5s

Ησουν με στοκ miui rom? Στο δικο μας RM Note 3 ειμαστε με ροοτ, mi-globe rom (Πιο παλια με Xiaomi.eu) και viper mods στον ηχο, ισως αυτα κανουν τη διαφορα. Στοκ εμπειρια δεν εχω, δεν κραταγα ποτε την stock miui παραπανω απο οσο χρειαζοταν για να ξεκλειδωσω...

Link to comment
Share on other sites

Τα redmi κινητα τα αγοραζες παντα για το συνολο που σου προσφεραν.Ποτε δεν ηταν δημοφιλη για την καμερα τους ειδικα στα χρηματα αυτα για να υπαρχουν αναλογες απαιτησεις.

 

Και εγω εχω 2 φιλους ο ενας αγορασε το redmi note 3 στα 250ευρω οταν τα πρωτοεφεραν οι αλυσιδες και ο αλλος παλι 230ευρω για το redmi note 4(mtk)παλι απο αλυσιδα. Προτιμησαν εν γνωση τους να τα αγορασουν απο Ελλαδα και να τα πληρωσουν ακριβοτερα για τον 2ρο χρονο εγγυησης και το καλυτερο after sales support. Και οι 2 τους ειναι παραπανω απο ευχαριστημενοι ακριβως γιατι για τα χρηματα που εδωσαν οι συσκευες πετανε στο συνολο τους μεχρι και σημερα.

Το μονο παραπονο που ακουσα ειναι για τα updates.

 

Οι αλλοι μου κανουν παραπονο που το κινητο δεν εχει type c θυρα λες και υπαρχουν πολλα κινητα στα χρηματα αυτα με type c θυρα και γρηγορη φορτιση. Μεχρι και για τον επεξεργαστη διαβασα αρνητικα σχολια λες και τα προσφατα και ακριβοτερα nokia 3 και 5 εχουν καλυτερο επεξεργαστη.....

 

Οποιος θελει σαν κυριο παραγοντα την καμερα ας περιμενει να ερθει το Redmi note 5 pro που υποτιθεται οτι εχει βελτιωμενη καμερα ή στα χρηματα αυτα ας κοιταξει σε mi note 3 ξερω γω. Επισης πλεον στα 260-280ευρω μπορει καποιος να βρεις ναυαρχιδες του 2016-2017 σε μτχ οπως htc 10,s7,moto Z,Sony XZ1,Nokia 8 .

Αρα το ξαναλεμε οτι η φθηνη σειρα των απλων redmi την αγοραζεις για το συνολο που σου προσφερει κατω των 200ευρω και φυσικα ποτε δεν φημιζοταν για την καλη της καμερα. Οτι πληρωνεις παιρνεις(στην καμερα παντα).

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

δεν αφορούν την κάμερα, σαν υλικό, τα τελευταία μηνύματα

αλλά κάποια κλασικά bug της miui, που υπήρχαν ανέκαθεν, με τα βίντεο και με τα μικρόφωνα

Link to comment
Share on other sites

δεν αφορούν την κάμερα, σαν υλικό, τα τελευταία μηνύματα

αλλά κάποια κλασικά bug της miui, που υπήρχαν ανέκαθεν, με τα βίντεο και με τα μικρόφωνα

 

δεν ειδα απο τα παραπανω οσοι τα ανεφεραν να εγραψαν κατι για bug απο miui ,εγω πιο πολυ για ας το πουμε θαψιμο της καμερας των κινητων γενικα ειδα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

!!

Δεν μπορω να καταλαβω ομως, αφου ολα αυτα συμβαινουν στα Redmi γιατι δεν πατε σε αλλη κατηγορια κινητων?? Εννοειται οτι τα χρηματα θα ανεβουν αλλα ισως αυτο ειναι το αντιτιμο μιας πολυ καλης αποδοσης τις βιντεοκαμερας στις συνθηκες που ανεφερες.

 

Επισης κραταω αυτο εδω που γραφτηκε.Και για να απαντησω(αν και ρητορικη ερωτηση βεβαια)στο γιατι δεν πανε σε αλλη κατηγορια κινητων,ειναι γιατι στα 130-140ευρω απο επωνυμα μονο το J3 υπαρχει(μεχρι και το j5 παει στα 160+)και ολως τυχαιως τα φθηνα galaxy εχουν αλλα χειροτερα κουσουρια και ουτε οι καμερες τους στα χρηματα αυτα ειναι τιποτα το ιδιαιτερο.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειδα απο τα παραπανω οσοι τα ανεφεραν να εγραψαν κατι για bug απο miui ,εγω πιο πολυ για ας το πουμε θαψιμο της καμερας των κινητων γενικα ειδα.

 

εγώ τουλάχιστον αυτό ρώτησα. Αν λύνεται με Google Cam, οπότε είναι θέμα software και όχι hardware. Το οποίο δεν είναι bug, είναι θέμα κακού developing.

Δεν θάβουμε παιδιά, έρευνα αγοράς κάνουμε, αν δεν ρωτήσουμε εσάς που το χρησιμοποιείτε, ποιους θα ρωτήσουμε; Τους youtubers με τα affiliatied links;

Για μένα -τελικώς- ο αισθητήρας είναι μέτριος (όπως αναμένεται σε budget συσκευή), αλλά το software έχει προφανώς πρόβλημα (ψάχνοντας λίγο είδα ότι η κωδικοποίηση γίνεται με χαμηλό bitrate και πολλοί το διορθώνουν χειροκίνητα). Επίσης η ακύρωση θορύβου είναι πολύ επιθετική.

 

EDIT: Το "γιατί δεν πάτε σε άλλη κατηγορία" δεν είναι επιχείρημα. Για τον ίδιο λόγο που αγοράσατε κι εσείς τη συσκευή ψάχνουμε xiaomi και όχι S8. Ή γιατί μπορεί να μας καλύπτουν όλα τα υπόλοιπα εκτός κάμερας. Αλλά ακόμα και με τα λεφτά αυτά, είναι αυτονόητο να περιμένεις να μην ακούγεται έτσι όπως ακούγεται by default. Και είναι κρίμα γιατί δεν φταίει ο αισθητήρας, αδικεί την ίδια την xiaomi.

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Να επαναλάβω και να ξανατονίσω ότι μιλάω ΜΟΝΟ για την λήψη video (fps) και ήχου και ΟΧΙ για την φωτογραφία. Αυτό για να μην παρεξηγούμαστε γιατί βλέπω μερικοί είστε ψόφιοι για αντάρτικο. Υπάρχει παράδειγμα με δύο βίντεο πιο πάνω. Νομίζω ότι είναι σαφές το τί αντιμετωπίζουν παραδοσιακά τα Redmi. Επίσης, δεν σημαίνει ότι επειδή εμείς γνωρίζουμε τον τρόπο να λύσουμε το πρόβλημα (εάν υπάρχει λύση) ... το γνωρίζουν και άλλοι... ούτε είναι υποχρεωμένος αυτός που παίρνει Redmi να ξέρει 50 οδηγούς για να δώσει λύση στα αυτονόητα.

 

Το βασικό είναι να ξέρεις τι παίρνεις δίνοντας 100 ή 200 ή 500 ευρώ. Δεν υπάρχει καλύτερη value for money συσκευή απο τα Redmi. Συμφωνώ. Αλλά ακόμα και 100 ευρώ να δόσεις πρέπει να ξέρεις τι θα βρεις (ή για να μην σας peekάρω τί πιθανόν να βρεις). Αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης των forum. Μπαίνεις, διαβάζεις 50-100 post και αποφασίζεις. Δεν έχουν όλοι την ίδια άποψη... το ποιος έχει δίκιο ή άδικο είναι κάτι που, δυστυχώς, πρέπει να το ανακαλύψει αυτός που αναζητά.

 

Εγω επιμένω : η λήψη video και ο ήχος κατά την λήψη video των μέχρι σήμερα Redmi (δεν ξέρω για το 5...θα το διαπιστώσω σε λίγο καιρό που θα το έχω) είναι ότι χειρότερο έχω συναντήσει σε κινητό. Δεν είναι απλά χαμηλής ποιότητας... είναι τόσο χάλια που κάνει την αναπαραγωγή του video απαγορευτική (για μένα). Δεν θεωρώ ότι πρέπει να διαβάσω 50 οδηγούς και να ρισκάρω το οτιδήποτε για κάτι που θα έπρεπε να δουλεύει τουλάχιστον αξιοπρεπώς εν έτη 2018 και με επεξεργαστές όπως οι Snapdragon.

 

Όποιος θέλει αξιοπρεπές video σε όλες τις συνθήκες, μην το επιλέξει εάν δεν τεστάρει πρώτα τις επιδόσεις στον τομέα αυτό για να δει εάν τον ικανοποιούν ή όχι. Εμένα των 3-4 δεν με ικανοποιούν. Άλλον τον ικανοποιούν. Δείτε λοιπόν τι απαιτήσεις έχετε πριν κάνετε την επένδυση. Αυτό λέω και μόνο αυτό χωρίς να υπονοώ τίποτα.

 

from my Mi5s

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εγω κατι πολυ απλο ανεφερα νομιζω.Βρειτε μου αλλα κινητα τα οποια να εχουν καλυτερο video και καμερα μεχρι 150ευρω και μετα να λεμε στα redmi(οτι χειροτερο),φυσικα αρκει να μην υστερει αρκετα και στα υπολοιπα πραγματα.

 

Αλλα οπως βλεπετε ολως τυχαιως δεν υπαρχει ουτε για αστειο κατι παρομοιο στο πακετο που προσφερει το Redmi.

Επισης για να μπουν ολα αυτα τα πραγματα και η συσκευη πρεπει απο καπου να γινουν περικοπες και δυστηχως ή ευτυχως στα χρηματα αυτα οντως το κομματι της καμερας ειναι αστα να πανε οπως ομως και σε ολα τα κινητα στα χρηματα αυτα. Αρα αν καποιον τον ενδιαφερει στα χρηματα αυτα το κομματι της καμερας συγκεκριμενα(φωτογραφιες/video)ας κοιταξει προς galaxy μερια με τα οποια βεβαια μειονεκτηματα που εχει ή αλλιως ας ανεβει σε χρηματα.

Ειπαμε η Xiaomi εχει και καλα αλλα και κακα.

 

Εγω γιαυτο το λογο ουτως ή αλλως και περιμενω να δω με το Redmi 5 pro τι θα γινει που υποτιθεται εχει και βελτιωμενη καμερα.

Αλλα αν ειναι να ερθει σε τιμη κοντα στα 260-280ευρω να το βρασω γιατι στα χρηματα αυτα βρισκεις σε μεταχειρισμενα(με περισσοτερη εγγυηση ουτως ή αλλως απο Κινα)ναυαρχιδες του 2016 και 2017.

Link to comment
Share on other sites

εγώ τουλάχιστον αυτό ρώτησα. Αν λύνεται με Google Cam, οπότε είναι θέμα software και όχι hardware. Το οποίο δεν είναι bug, είναι θέμα κακού developing.

Δεν θάβουμε παιδιά, έρευνα αγοράς κάνουμε, αν δεν ρωτήσουμε εσάς που το χρησιμοποιείτε, ποιους θα ρωτήσουμε; Τους youtubers με τα affiliatied links;

Για μένα -τελικώς- ο αισθητήρας είναι μέτριος (όπως αναμένεται σε budget συσκευή), αλλά το software έχει προφανώς πρόβλημα (ψάχνοντας λίγο είδα ότι η κωδικοποίηση γίνεται με χαμηλό bitrate και πολλοί το διορθώνουν χειροκίνητα). Επίσης η ακύρωση θορύβου είναι πολύ επιθετική.

 

EDIT: Το "γιατί δεν πάτε σε άλλη κατηγορία" δεν είναι επιχείρημα. Για τον ίδιο λόγο που αγοράσατε κι εσείς τη συσκευή ψάχνουμε xiaomi και όχι S8. Ή γιατί μπορεί να μας καλύπτουν όλα τα υπόλοιπα εκτός κάμερας. Αλλά ακόμα και με τα λεφτά αυτά, είναι αυτονόητο να περιμένεις να μην ακούγεται έτσι όπως ακούγεται by default. Και είναι κρίμα γιατί δεν φταίει ο αισθητήρας, αδικεί την ίδια την xiaomi.

 

Χωρις να θελω να μπω σε αντιπαραθεση με κανεναν, δειτε το παρακατω βιντεο οσοι ενδιαφερεστε.

88db στην μεγιστη ενταση, o ηχος βεβαια δεν βγαινει απο τα ηχεια της Σονυ αλλα απο τον Yamaxa AV receiver που καταληγει σε 2 Boston Accoustics επιτραπεζια. Η μεγιστη ενταση του ηχου ηταν τετοια που δεν μπορουσες να μιλησεις με τον διπλανο σου γιατι δυσκολευοσουν να τον ακουσεις.

Εγω δεν ακουω παραμορφωσεις και αλλα περιεργα απο την καμερα του Redmi 5 Plus (modded gcam οπως εχω γραψει ηδη πιο πισω). Απλα την εμπειρια μου αναφερω, για να μην παρεξηγηθω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πάρα πολύ καλό! Καμία αντίρρηση!! :)

Μακάρι να έχει λυθεί το θέμα των προηγούμενων Redmi έστω και με gcam...η οποια βέβαια για να δουλέψει θέλει ενεργό api2...το οποίο για να ενεργοποιηθεί θέλει root...το οποίο για να γίνει θέλει ξεκλείδωμα...

 

Εάν έκαμνες λήψη με την μαμά κάμερα το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο καλό;

 

Υ.Γ Σε ευχαριστώ που δίνεις δείγματα. Έτσι θα μπορεί να ξέρει ο καθένας και να κρίνει την ποιότητα λήψης του Redmi 5 Plus. :up:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πάρα πολύ καλό! Καμία αντίρρηση!! :)

Μακάρι να έχει λυθεί το θέμα των προηγούμενων Redmi έστω και με gcam...η οποια βέβαια για να δουλέψει θέλει ενεργό api2...το οποίο για να ενεργοποιηθεί θέλει root...το οποίο για να γίνει θέλει ξεκλείδωμα...

 

Εάν έκαμνες λήψη με την μαμά κάμερα το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο καλό;

 

Υ.Γ Σε ευχαριστώ που δίνεις δείγματα. Έτσι θα μπορεί να ξέρει ο καθένας και να κρίνει την ποιότητα λήψης του Redmi 5 Plus. :up:

 

Το ρουτ δεν ειναι απαραιτητο πια αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν οι χωρις ροοτ λυσεις χρειαζονται ετσι και αλλιως ξεκλειδωμα η οχι. Υπαρχουν αρκετοι οδηγοι να ψαξει κανεις αν ενδιαφερεται. Παρε και ενα βιντεο με στοκ Miui camera app v1.6

Αυτη τη φορα το δεσιμπελομετρο εδειξε 89db max.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...