Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά μιας και το έχω και κάθεται λέω να ασχοληθώ με root και custom rom. Δε το έχω ξανά κάνει ποτέ, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον οδηγό, rom και γενικές συμβουλες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Φοβερή και τρομερή η Xiaomi. Παράτησαν το τηλέφωνο με το χειρότερο update ever. Ούτε φωνή ούτε ακρόαση για κάποια διόρθωση στο λογισμικό. Την είχα ψιλιαστεί τη δουλειά βέβαια εδώ και καιρό. Ντροπή τους πραγματικά. Εννοείται ποτέ ξανά.
Link to comment
Share on other sites

Φοβερή και τρομερή η Xiaomi. Παράτησαν το τηλέφωνο με το χειρότερο update ever. Ούτε φωνή ούτε ακρόαση για κάποια διόρθωση στο λογισμικό. Την είχα ψιλιαστεί τη δουλειά βέβαια εδώ και καιρό. Ντροπή τους πραγματικά. Εννοείται ποτέ ξανά.

 

Το δικό μου είναι σκυλί εδώ και τρία χρόνια. Κανένα bug και γενικά 100% ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι σκυλί εδώ και τρία χρόνια. Κανένα bug και γενικά 100% ευχαριστημένος.

Το ίδιο και το δικό μου.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Redmi 5 plus στην Miui 11.0.2 έχετε παιδιά; Εμένα δεν παλεύεται, έχω δοκιμάσει τα πάντα, αλλά το lag ειδικά στη λειτουργία πλήρους οθόνης δεν λέει να φύγει. Το ίδιο πρόβλημα έχουν και αρκετοί άλλοι. Τί μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Redmi 5 plus στην Miui 11.0.2 έχετε παιδιά; Εμένα δεν παλεύεται, έχω δοκιμάσει τα πάντα, αλλά το lag ειδικά στη λειτουργία πλήρους οθόνης δεν λέει να φύγει. Το ίδιο πρόβλημα έχουν και αρκετοί άλλοι. Τί μπορεί να φταίει;

 

Η Rom. Μπορείς να μεταβείς σε προγενέστερη έκδοση εάν γνωρίζεις απο αυτά. Τα ίδια ακριβώς είχα πριν μερικούς μήνες με το Redmi Note 4X με την 11.0.2, απλά δεν παλευόταν στο lag.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η Rom. Μπορείς να μεταβείς σε προγενέστερη έκδοση εάν γνωρίζεις απο αυτά. Τα ίδια ακριβώς είχα πριν μερικούς μήνες με το Redmi Note 4X με την 11.0.2, απλά δεν παλευόταν στο lag.
Μου κάνει εντύπωση που άλλοι λένε ότι δεν έχουν προβλήματα με την ίδια rom. Γνωρίζω να περνάω custom rom ή να βάλω προηγούμενη έκδοση, απλά θα προτιμούσα να λειτουργούσε σωστά η τελευταία του έκδοση. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το φτιάχνουν να λειτουργεί σωστά για όλους. Το άφησαν σε κακό χάλι, τουλάχιστον για πολλούς χρήστες.
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που άλλοι λένε ότι δεν έχουν προβλήματα με την ίδια rom. Γνωρίζω να περνάω custom rom ή να βάλω προηγούμενη έκδοση, απλά θα προτιμούσα να λειτουργούσε σωστά η τελευταία του έκδοση. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το φτιάχνουν να λειτουργεί σωστά για όλους. Το άφησαν σε κακό χάλι, τουλάχιστον για πολλούς χρήστες.

 

Σε πολλές συσκευές Xiaomi παρατηρηται το φαινόμενο αυτό, δηλαδή το να παίζει σωστά μια rom σε μια συσκευή, και η ίδια έκδοση rom να έχει bugs.. Xiaomi, με τα (πολύ) καλά της, και τα (πολύ) αρνητικά της.. Στο θέμα μας, εάν έχεις περάσει πρόσφατα την εν λόγω έκδοση που συζητάμε, μπορεί να μην έχει στρώσει/κάτσει καλά η Rom, επομένως με 2-3 κύκλους φορτίσεων να στρώσει. Επίσης εάν δεν γίνει αυτό, υπάρχει η λύση του factory reset (αφού πάρεις πρώτα τα δεδομένα σου backup), και τέλος το να περάσεις προγενέστερη έκδοση rom. Θα σου πρότεινα miui 10.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν στρώνει με τίποτα. Έχω δοκιμάσει τα πάντα από τότε που βγήκε (factory reset, εγκατάσταση με mi flash, επανεγκατάσταση μέσω updater). Πάντα γυρνάω στη miui 10, η οποία είναι σχεδόν άριστη με λίγα θέματα από δω κι από κει. Μου αρέσει το πιο καθαρό ui της 11ρας γι' αυτό και το δοκιμάζω συχνά μπας και, αλλά nope.
Link to comment
Share on other sites

Redmi 5 plus στην Miui 11.0.2 έχετε παιδιά; Εμένα δεν παλεύεται, έχω δοκιμάσει τα πάντα, αλλά το lag ειδικά στη λειτουργία πλήρους οθόνης δεν λέει να φύγει. Το ίδιο πρόβλημα έχουν και αρκετοί άλλοι. Τί μπορεί να φταίει;
Κανένας μας δεν είναι υπεύθυνος. Η μόνη υπεύθυνη είναι η Xiaomi που έδωσε μία πολύ κακή για τα δεδομένα της, έκδοση. Όσα factory reset και να κάνουμε δε γίνεται τπτ. Πρέπει να πάρουμε ένα update σταθερό χώρις lag.

Μου κάνει εντύπωση όμως πως μας ξέχασαν. Έχω δώσει το 4Α σε συγγενικό πρόσωπο και πάει τρένο για τα specs του. Ένα από τα μεγαλύτερα ατού της Xiaomi ήταν η υποστήριξη ακόμα και στις χαμηλές κατηγορίες. Ισως έχουν αλλάξει τακτική με τόσες συσκευές που βγάζουν. Κρίμα, πραγματικά κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας μας δεν είναι υπεύθυνος. Η μόνη υπεύθυνη είναι η Xiaomi που έδωσε μία πολύ κακή για τα δεδομένα της, έκδοση. Όσα factory reset και να κάνουμε δε γίνεται τπτ. Πρέπει να πάρουμε ένα update σταθερό χώρις lag.

Μου κάνει εντύπωση όμως πως μας ξέχασαν. Έχω δώσει το 4Α σε συγγενικό πρόσωπο και πάει τρένο για τα specs του. Ένα από τα μεγαλύτερα ατού της Xiaomi ήταν η υποστήριξη ακόμα και στις χαμηλές κατηγορίες. Ισως έχουν αλλάξει τακτική με τόσες συσκευές που βγάζουν. Κρίμα, πραγματικά κρίμα.

 

Οι Redmi συσκευές, παίρνουν 1 μεγάλη αναβάθμιση Android, και 3 MiUi. Προσωπικά θα τη χαρακτήριζα Βασιλική την υποστήριξη (beta, αλλά Βασιλική). Γνώμη μου.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι Redmi συσκευές, παίρνουν 1 μεγάλη αναβάθμιση Android, και 3 MiUi. Προσωπικά θα τη χαρακτήριζα Βασιλική την υποστήριξη (beta, αλλά Βασιλική). Γνώμη μου.
Το 5 Plus ήρθε με Nougat και Miui 9

Πήρε την Oreo, την Miui 10 και την 11.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κλείνω 2 χρόνια με το redmi 5 plus, πολυ ευχαριστημένος κάτοχος. Ακόμα το δουλεύω και επαγγελματικά, το gps μ εχει σώσει πολλές φορές.

Τα update των εφαρμογών θα φέρουν τελικά το lag (έτσι γίνεται πάντα).

 

Άσχετο.

Κατάλαβε κανείς γιατί δωθηκε η τελευταια αναβάθμιση στην εφαρμογή Ρολόι;

Το changelog έλεγε οτι εμπλουτιστηκαν οι ήχοι ξυπνητηριού. Κανένας νεος ήχος δε μου ηρθε με την αναβάθμιση, ολοι οι προηγουμενοι ηταν, χωρια που εκοψαν και το dark theme! Με μια απεγκατασταση επανηλθα στην προηγούμενη καλή version. Δε μπορώ να τους καταλάβω γιατί τα κάνουν αυτά.

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να διαλέξεις οποία έκδοση θέλεις απ'το apk mirror. Εγώ έχω βάλει την 9.2.35.0 η οποία έχει light και dark themes και είναι και πιο μοντέρνα με εικονίδια αντί για γράμματα στο πάνω μέρος.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχει κανένας άλλος πρόβλημα με την υποδοχή των ακουστικών;

 

Σε εμένα είναι αρκετά χαλαρή η σύνδεση και βγαίνει αρκετά εύκολα το headphone jack των ακουστικών...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα

το 5 PLUS της μικρής ξαφνικά έκλεισε και δεν ανοίγει με τιποτα

μπαταρία 96%

 

Με το power πατημένο ανοίγει στο σήμα για λίγο και μετά ξανακλείνει

Σε fastboot μενού ομοίως εμφανίζει την εικόνα του fastboot και απλά κάθεται έτσι για ώρα και μετά κλείνει (πατάω κάτι άλλο μετά ??)

Το βάζω για φόρτιση και δεν δέιχνει τίποτα (ούτε led Ουτε οθόνη)

σε σύνδεση με pc την πρώτη φορά άναψε το led και η οθόνη και όταν ξαναδοκίμασα να το ανοίξω τίποτα

 

Καμιά ιδέα ή μας άφησε χρόνους (και πρίν από 5-6 μήνες είχα αλλάξει οθόνη και μπαταρία = 70€ )

 

ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η μπαταρία που είχες βάλει ήταν μάπα και τα παίξε;;

Υπάρχει και περίπτωση να έχει θέμα η μητρική.

Θα έλεγα εκεί που άλλαξες οθόνη να το πας για έλεγχο.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η μπαταρία που είχες βάλει ήταν μάπα και τα παίξε;;

Υπάρχει και περίπτωση να έχει θέμα η μητρική.

Θα έλεγα εκεί που άλλαξες οθόνη να το πας για έλεγχο.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

για μητρική μου κάνει και εμένα, θα το πάω να του ρίξουν ένα μάτι αλλά για νέα επισκευή εάν έχει θέμα hardware δεν θα το κάνω, θα πάω να της πάρω ένα καινούργιο. Δεν ήταν και από τα ποιο απροβλημάτιστα τηλέφωνα που έχουν περάσει από τα χέρια μου

ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Έχω ένα redmi 5 plus και τον τελευταίο καιρό όταν πάω να επιστρέψω στην αρχική οθόνη, αργούν να εμφανιστούν τα εικονίδια. Μπορώ να κάνω κάτι για να το διορθώσω; Μήπως μια επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις θα βοηθήσει; Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον άλλο;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

... Μόλις τώρα συνειδητοποιώ ότι το έχω στην κατοχή μου πάνω από 5+ χρόνια (5 plus το είχα φέρει "απ'εξω" μιας και δεν είχε ακόμα κυκλοφορήσει Ελλάδα) .έκδοση 4/64 κλπ ...

Η χρήση καθημερινή φορτωμένο κάργα με πολλές δεκάδες εφαρμογές. Ωστόσο Με πολύ προσοχή, πάντα με θηκούλες , τζαμάκια κλπ ...
θηρίο αν και έχει πέσει πολλές φορές αλλά το έχουν σώσει τα τζαμάκια 😃
Επίσης εντύπωση μου κάνει η ελάχιστη "πτώση" της μπαταρίας αφού σε πλήρη χρήση κρατάει πάνω από μιάμιση μέρα !!!

ΔΕΝ σκέφτομαι να το αλλάξω άμεσα αν και δυσκολεύει που δεν έχει NFC ...
Μέχρι να λιώσει έχουμε καιρό .... 🤣

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ έχω το 5αρι σαν κύριο τηλέφωνο με αρκετές εφαρμογές κ γενικά είμαι ευχαριστημένος. Είναι γεγονός ότι η μπαταρία του κ ειδικά όταν έντονα το χρησιμοποιώ πέφτει τρομερά κ δεν βγάζει μια μέρα κ αναγκάζομαι να το φορτίζω πιο ταχτικά!!!😒

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...