Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Δυστυχώς εγώ την πάτησα, το αγόρασα απο ebay ήρθε με ξεκλειδωτο bootloader και μαϊμού ρομ. Χωρίς να έχω καμία γνώση του θέματος μέχρι εκείνη την στιγμή κλείδωσα το bootloader και το κινητό μπήκε σε recovery loop. Το έχω στείλει πίσω και περιμένω να έρθει καινούργιο china βέβαια και να περάσω τα 40 κύματα για να το κάνω global. Όσο πρόλαβα να το δουλέψω μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα, πολύ καλό
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το kimovil πλέον αναφέρει ότι βγαίνει και η 4/64 σε Official Global.

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-xiaomi-redmi-5-plus4gb-64gb-global

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρία προσωπική, δεν έχει τύχει (αν αγόραζα τώρα, όμως, θα το προτιμούσα ως κατάστημα), από τα σχόλια εδώ και αλλού, είναι αξιόπιστο (ή όσο αξιόπιστα είναι και τα υπόλοιπα) και χωρίς τελωνείο. Για το θέμα με τη b20 (γενικά με τα χαρακτηριστικά), δεν νομίζω πως λένε ψέματα γτ σε άλλα xiaomi,huawei,nokia που δεν την έχουν αυτή τη συχνότητα, το γράφουν.

 

Με ανυσηχει που δε γραφει global.Μηπως εχει την b20 αλλα δεν εχει global software;Δεν το εχω δει πουθενα να αναφερετε ξεκαθαρα οτι ειναι global η εκδοση 4/64 , εκτος σε ροζ. Νομιζω ειναι ρισκο τωρα η αγορα.

 

Το eglobalcentral.eu είναι αξιόπιστο, έχω αγοράσει 5 συσκευές από εκι συνολικά. Έρχεται μέσω Ευρώπης, με ευρωπαικο tracking number και δεν περνάει τελωνείο, φτάνει δε στη διεύθυνση που δηλώνεις με ACS .... σε 15 περίπου μέρες συνολικά.

Στο δε site λέει πως έχει την 800αρα (Β20), αρα όλα καλα ...... :D

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Οι μισές κριτικές που υπάρχουν στο https://www.trustpilot.com/review/eglobalcentral.eu είναι αρνητικές, σε περίπτωση που πάει κάτι λάθος με την παραγγελία σου δεν βρίσκεις εύκολα λύση. Προσωπικά θα προτιμούσα πιο αξιόπιστα μαγαζιά και ας πληρώσω και 10 ευρώ παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από honorbuy μεσημέρι Δευτέρας σήμερα παρέλαβα.Τη global εκδοση 3/32,κ το γαλαζιο χρώμα που ειναι ομορφο.Η πρωτη εντυπωση είναι πολύ θετική.Το κινητο θα το κρατησω 2-3 μερες μεχρι να το δωσω σε φιλη

Μ αρεσε η οθόνη του κ το κρατημα.Εχω το Le Max 2 και αυτο ηταν πολυ πιο ανετο στο χερι

https://postimg.org/image/42ygl1yxv/

https://postimg.org/image/67itm7svn/

https://postimg.org/image/im5lmlx9f/

Nα κ το βιντεακι απο το unboxing

Edited by akalefk
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φαίνεται. Δοκίμασες κάμερα σε σχέση με το δικό σου?

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Νομίζω είναι καλύτερη η κάμερα του Le Max 2,αλλά αξιοπρεπής κι αυτή που έχει.Κ μη νομίζεις οτι είναι φοβερές οι διαφορές,κ δεν είμαι κ ειδικός

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλορίζικο, για πες μας, λύθηκε το πρόβλημα με το ηχείο που είχαν τα προηγούμενα redmi????

Να σαι καλά,άλλος θα το χαρεί!

Δεν ξέρω σε ποιο πρόβλημα αναφέρεσαι,αλλά το ηχείο δε μ αρέσει καθόλου.Πολυ τενεκεδένιος ήχος.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από την αναμονή των 15 ημερών για ξεκλείδωμα, είμαι πια με ροοτ Magisk και camera2Api ενεργοποιημένο. Οι φωτογραφίες πια είναι μερα με τη νύχτα σε σχέση με την στοκ κάμερα. Τεράστια βελτίωση σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Η έλλειψη οπτικού σταθεροποιητή είναι βέβαια ένα θέμα αλλά για τα λεφτά που έχει το κινητό η κάμερα πια είναι ασυναγώνιστη.

Όσοι ενδιαφέρονται για καινούριο κινητό λέγεται ότι το Redmi note 5 Pro έχει ακόμα καλύτερες κάμερες αλλά ακόμα δεν υπάρχει να το αγοράσεις, βέβαια θα ανήκει σε άλλη κατηγορία τιμής.

Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

Να το χαρείς με το καλό.

Για πες κάτι περισσότερο, από πού το πήρες; ποια έκδοση; χωρητικότητα;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Από το geekbuying πριν από 6 βδομάδες, ήρθε στις 3 βδομάδες αλλά πρέπει να περιμένεις 2 βδομάδες να το ξεκλειδώσεις..... 142 USD το πήρα εγώ με κατι κωδικούς που είχα 3/32gb , μαύρο. Το έχω για δεύτερο κινητό, του πέρασα mi-globe stable με magiks, πολύ ευχαριστημένος στην κατηγορία των 120 περίπου ευρώ δεν έχει αντίπαλο.
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι για αγορα του redmi 5 plus απο Ελληνικο καταστημα(δεν με πειραζει να δωσω 20-30ευρω παραπανω δεν θελω παρε δωσε με Κινα)υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω στην αγορα του?

Wind δεν χρησιμοποιω(αν ρωτησει καποιος για 800αρα).

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι για αγορα του redmi 5 plus απο Ελληνικο καταστημα(δεν με πειραζει να δωσω 20-30ευρω παραπανω δεν θελω παρε δωσε με Κινα)υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω στην αγορα του?

Wind δεν χρησιμοποιω(αν ρωτησει καποιος για 800αρα).

 

να περιμένεις λίγο να έρθει η global έκδοση (αν δεν βιάζεσαι), είτε έχεις wind είτε όχι , δεν έχει και τόση σημασία (αν θες να έχεις παντού το 4g που σου δίνει η εταιρία σου)

 

επίσης υπάρχει ένα θέμα με τις κινέζικες συσκευές , τις πέρασαν από πάνω global rom αλλά χωρίς ξεκλείδωμα του bootloader που σου "χαλούσε" την συσκευή μετά από update (και μετά θέλει διαδικασία για να γίνει και ίσως και άνοιγμα της συσκευής)

Link to comment
Share on other sites

http://youhou.gr/index.php?route=product/product&path=59_63&product_id=504

 

Από εδώ το παραγγείλα σήμερα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

http://youhou.gr/index.php?route=product/product&path=59_63&product_id=504

Από εδώ το παραγγείλα σήμερα.

To 3/32 κυκλοφορεί περισσότερο καιρό με την Global έκδοση. Το πιο πιθανό είναι να είναι αυτή που θα σου στείλουν ;)

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από μπαταρία πως πάει το Plus. Είναι στα επίπεδα του RN4 Snapdragon;

 

from my Mi5s

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Αν κρατήσεις τα miui optimisations στα developer options είσαι στο 1% σε 8 ώρες το βράδυ. Αν τα κάνεις disabled είσαι περίπου στα 2-3% στο οχτάωρο.

Δεν είχα το RN4 για να συγκρίνω αλλά με το Mi5 που έχω είναι άνετα 30-40% καλύτερο.

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με το ποσό κρατάει η μπαταρία....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από μπαταρία πως πάει το Plus. Είναι στα επίπεδα του RN4 Snapdragon;

 

from my Mi5s

 

να περιμένεις να βγει το pro

και όταν βγει (εννοώ global) τότε να περιμένεις για το Mi2 :)

Link to comment
Share on other sites

να περιμένεις να βγει το pro

και όταν βγει (εννοώ global) τότε να περιμένεις για το Mi2 :)

Δεν σ' έπιασα...:sorry:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

για να μη πάρεις το 5 plus λέω (αν το θες ) :)

Υποσχέθηκα το ροζ στην κόρη μου...δεν γίνεται να μην το πάρω...:D

 

Y.Γ και γιατί να μην το πάρω βρε;;;;;;; Τί δεν σ'αρέσει; Άσε...ξέρω...ο 625!

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Υποσχέθηκα το ροζ στην κόρη μου...δεν γίνεται να μην το πάρω...:D

 

Y.Γ και γιατί να μην το πάρω βρε;;;;;;; Τί δεν σ'αρέσει; Άσε...ξέρω...ο 625!

 

Το μέγεθος :)

αλλά μιας και αυτό πάαααει (το μικρό δεν έχει νόημα) ναι ο 625

όχι για τις επιδόσεις του , γιατί είναι 2 ετών και σιγά μη πάρει ποτέ αναβάθμιση (όχι ότι θα πάρουν άλλες σίγουρα :P )

 

και το Pro πάλι με χαλάει :) γιατί βγήκε με 7 (αν βγει συσκευή κατευθείαν με 8 υπάρχει πιθανότητα να υποστηρίζει treble)

αλλά έχει ίδιο μέγεθος , έχει ολοκαίνουριο soc (μέχρι στιγμής κρατάω τα κινητά γύρω στα 2 χρόνια οπότε παίζει ρόλο) άρα παίζει να πάρει και καμία αναβάθμιση

 

αλλά οκ αν αφορά την κόρη ναι δε βρίσκω λόγο να μη το πάρεις , απλά μη πάρεις το 3/32 :)

Link to comment
Share on other sites

...απλά μη πάρεις το 3/32 :)

Εννοείται ρε!

Περιμένω να σκάσουν τα Global 4/64 με σοβαρές Stable...και να είναι και ροζ :D

Έχω διορία μέχρι το Πάσχα, οπότε θα έχει πράμα στην αγορά μπόλικο.

 

Όσο για τον 625 και τις αναβαθμίσεις...καλά τα λές, αλλά δεν έχουν νόημα για όλους τους χρήστες. Και να σου πώ την αλήθεια, με τα Xiaomi και την Miui δεν με πολυενδιαφέρει η έκδοση Android. Τα patch ασφαλείας να παίρνει και είμαι ΟΚ.

To Oreo ακόμα παλεύουν να το στρώσουν, σε ότι συσκευή έχει μπει ανά τον κόσμο, περισσότερα κακά φέρνει παρά καλά (προς το παρόν). Μέχρι να στρώσει το επόμενο Android (9), θα έχει χαλάσει και το Redmi 5 Plus και θα ψάχνουμε το Redmi 7 :D

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως το τιμησα το redmi 5 plus εχτες και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι το λιγοτερο αριστες.Πηρα το 3/32 με κινεζικη global rom μοντελο(δυστηχως εμεινα χωρις κινητο νωριτερα απο οσο περιμενα και δεν μπορουσα να περιμενω για το Note 5 pro και το μαυρο για καποιο λογο εχει χαμηλη διαθεσιμοτητα,ευτυχως το καταστημα μου εδωσε ανταπτορα)επειδη σε μαυρο που το ηθελα το 64ρι πηγαινε παρα πολυ απο Ελλαδα(60-70ευρω διαφορα).

 

Ειχα γραψει και εγω οταν ειχε πρωτοανακοινωθει το κινητο οτι ειναι ξενερα που δεν υποστηριζει γρηγορη φορτιση,αλλα μεχρι 150-170ευρω ποσα αλλα κινητα την υποστηριζουν?Στην τελικη με τετοια αυτονομια δεν χρειαζεται να το φορτιζεις στο full,το φορτιζεις οσο θελεις.

 

Και για την καμερα(που προσωπικα με αφηνει αδιαφορο μιας και δεν το θελω για επαγγελματικη χρηση)στα χρηματα αυτα(φθηνοτερο και απο το Honor 6x)δεν ειναι να εχεις μεγαλες απαιτησεις για τα χρηματα που δινεις γιατι οι περισσοτερες καμερες δεν ειναι οτι το καλυτερο ας μην κοροιδευομαστε.Προφανως αν καποιος θελει καλη καμερα θα κοιταξει αλλου αλλα θα δωσει και παραπανω χρηματα.

 

Οσο για την αναλογια οθονης που αλλαξε, αυτο το πραγμα περιμενα προσωπικα πως και πως.

Επιτελους τελος στο ασχημο μπροστα μερος που ηταν ιδιο σε ολα τα redmi κινητα εδω και καιρο με τα fixed κουμπια(μακαρι να ηταν οπως του mi 5 με τα capacitive κουμπια που τα ρυθμιζες εσυ) που ειναι αντιθετα σε αυτα που εχει οριζει η google.

Πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να αλλαξω τα on screen κουμπια(το ιδιο θα εκανα και αν αγοραζα καποιο νεο galaxy). Το μονο που ισως δεν βολεψει πολλους ειναι οτι τοσο μεγαλα κινητα δεν ειναι ευκολο να τα δουλεψεις με ενα χερι για πολυωρη χρηση,τουλαχιστον οχι για τους περισσοτερους.

Περασα και ενα nova launcher,εβγαλα και καμποσες εφαρμογες και το εφερα σε επιπεδα oneplus5t(απο πλευρας πληθους εφαρμογων).Ελευθερη ram περιπου 1.3gb απο τα 3gb.

 

Επισης για το κραξιμο του snapdragon 625 μπορειτε να μου βρειτε πολλα κινητα με καλυτερους επεξεργαστες στα χρηματα αυτα?Αυτη η κατηγορια κινητων σε αυτο το budget ειναι γεματη με snapdragon 4-- σειρα και mediatek. Θα ηθελα προσωπικα λιγο δυνατοτερο επεξεργαστη μονο και μονο λογω της παραπανω αναλυσης αλλα και αυτος μια χαρα ειναι.

 

Για την μπαταρια που αναφερθηκε παραπανω προφανως και ειναι στα ιδια επιπεδα με redmi note 4x απλα σε απολυτα νουμερα κραταει λιγοτερο λογω της μεγαλυτερης οθονης(5.99 ιντσες vs 5.5 ιντσων)και παραπανω αναλυσης.

Το LG Q6 με ιδια αναλογια οθονης σκεφτειτε οτι δεν εχει καν δακτυλικο απο πισω και ειναι απο πλαστικο ξερω γω.

Και απο updates ας παρει μονο την android 8 ξερω γω και τελος.Ουτως ή αλλως στα χρηματα αυτα ακομα και να το πουλησεις μετα απο 1 χρονο βαζεις την χρηματικη διαφορα απο το ακριβοτερο 4/64 μοντελο και αγοραζεις το redmi note 6 ξερω γω.

 

Η απουσια του nfc ειναι οντως κατι αρνητικο,τουλαχιστον για οσους την χρησιμοποιουν πολυ.

 

Μπορειτε να μου βρειτε αλλο κινητο το οποιο να εχει εστω τα μισα features του 5 Plus στα χρηματα αυτα?

 

ir blaster

Fm radio

18:9 full hd+ οθονη(την τονιζω κυριως την αναλυση μιας και τα περισσοτερα φθηνα κινεζικα βγαινουν με hd οθονες)

θυρα ακουστικων(κατι εταιρειες τυπου doogee εχουν βγαλει την θυρα σε τετοιου budget συσκευες τους)

led notification

snap625

ποιοτητα κατασκευης απο αλουμινιο

τεραστια αυτονομια

ταχυτατο finger id.

micro sd/dual sim υποστηριξη

απιστευτη τιμη(ακομα και απο Ελλαδα)

 

Οποιος μπορει να περιμενει για το Note 5 pro προφανως και ειναι καλυτερο να περιμενει(εγω εμεινα χωρις συσκευη αρα δεν γινοταν να περιμενω)ή οποιος βρει την 4/64 εκδοση σε καλυτερη τιμη απο αυτη της Ελλαδας κατω απο 200ευρω.

 

Αυτο που καταφερε η Xiaomi με το redmi 5 plus σε αυτη την τιμη ειναι επιτευγμα κυριολεκτικα να προσφερει τοσα πραγματα

 

Αλλιως οποιος δεν θελει την νεα αναλογια οθονης,redmi note 4x απο Πλαισιο με 20% επιστροφη για πληρωμη μεσω καρτας Eurobank.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω παντως να δω πως θα τα παει με τον νεο επεξεργαστη το Note 5 pro(και τι διαφορες θα υπαρχουν στην μπαταρια)οπως και με την καμερα αλα iphone x(στην θεση)τι διαφορες θα υπαρχουν και οταν ερθει με το καλο και φτασει σε λογικη τιμη,ισως το αλλαξω για αυτο. Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...