Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδω εισαι https://forum.xda-developers.com/redmi-note-5

Ειναι σχετικα νωρις ακομα αλλα εχουν ηδη βγει οι πρωτες εκδοσεις της RR και LineageOS. Για μενα μεχρι να στρωσουν οι τελειως custom και non-miui roms μια χαρα κανεις τη δουλεια σου με μια debloated miui custom με root, οπως απο mi-globe (αυτην εχω, κανενα θεμα δεν υπαρχει) ή των παιδιων απο την ελληνικη miui κοινοτητα. Βαζεις και το camera2 Api με Googlecam mod και εισαι αρχοντας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η οθόνη του redmi 5 plus είναι καμπύλη? Ρωτώ γιατί είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο mi a1, αλλά στο mi a1 διάβασα πως δεν κάθονται καλά τα glass λόγο καμπυλωτητας οθόνης

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, Ίσως χαζή.

Αν κάποιος πάρει το κινητό με κινεζική rom, μπορεί με κάποιο τρόπο να περάσει την global rom?

Πρέπει πρώτα να περιμένεις 15 μέρες να ξεκλειδώσει ο bootloader και μετά με fastboot περνάς την global χωρίς να κλειδώσεις τον bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του redmi 5 plus είναι καμπύλη? Ρωτώ γιατί είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο mi a1

 

και το 5 Plus εχει 2.5D, δεν υπαρχει θεμα αν παρεις full glass cover. Σε εμενα καθεται μια χαρα, 0.99USD ebay απο τα βαθη της ασιας, περιπου 3 βδομαδες να φτασει εδω που ειμαι (αγγλια).

Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω σε διπλανό φόρουμ ότι όλοι με meg7 που είναι global redmi 5 plus δεν μπορούν να κάνουν unlock με σφαλμα 86006. Ισχύει? Έχει κάνει κανείς unlock σε global?

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω σε διπλανό φόρουμ ότι όλοι με meg7 που είναι global redmi 5 plus δεν μπορούν να κάνουν unlock με σφαλμα 86006. Ισχύει? Έχει κάνει κανείς unlock σε global?

 

Δυστυχως στην προσπαθεια της να ελεγξει τα κινεζομαγαζα και να διασφαλισει οτι τα προιοντα της διατιθενται μονο μεσων των επισημων καναλιων διακινησης σε καθε χωρα/περιοχη/ηπειρο κτλ. η Xiaomi εχει εκνευρισει χιλιαδες πελατες της με τα "ηλιθια" βηματα που σε αναγκαζει να κανεις για να ξεκλειδωσεις τον bootloader στο κινητο σου. Ισως αυτο ειναι ακομα ενα, "η μαμα Xiaomi ξερει καλυτερα απο εσενα", "ειναι επικινδυνο να ξεκλειδωσεις τον bootloader σου γιατι θα σου επιτεθουν εξωγηινοι" κτλ κτλ. και ολα τα υπολοιπα χαζα επιχειρηματα που χρησιμοποιουν.

Εγω με το ΜΕΕ7, εκανα bind το κινητο σε ενα Mi account (με κινεζικο DNS, αλλιως επαιρνα σφαλμα 10008), περιμενα 15 μερες και ξεκλειδωσα τελικα. Υπαρχουν ομως απειρα προβληματα με το ξεκλειδωμα, οπως αναφερονται σε ολα τα φορουμ που ασχολουνται με τα Xiaomi.

Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας θα ήθελα να ρωτήσω κάποιος αν το αγόρασε το απλό όχι το global και έχει vodafone αν δουλεύει κομπλέ το 4g ευχαριστώ γιατί η διαφορά global με την κινέζικη έκδοση είναι πανω απο 20 ευρώ και δεν αξίζει να τα δώσω ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας θα ήθελα να ρωτήσω κάποιος αν το αγόρασε το απλό όχι το global και έχει vodafone αν δουλεύει κομπλέ το 4g ευχαριστώ γιατί η διαφορά global με την κινέζικη έκδοση είναι πανω απο 20 ευρώ και δεν αξίζει να τα δώσω ευχαριστώ.
Στην περιοχή που κινούμαι στην Θεσσαλονίκη από Καλαμαριά μέχρι Επανομή , Περαία, Ν. Μηχανιώνα είμαι πολύ συχνά σε Β20 στην Vodafone. Και εγώ είμουν μεταξύ redmi note 4 global και redmi note x χωρίς B20. Τελικά αποδείχθηκε ότι καλώς πήρα το global.

 

Για τον λόγο ότι θέλω το κινητό για την κόρη μου απ'ότι βλέπω με το 4g στην περιοχή θα περιμένω την έκδοση με την b20

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by simosthe
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καλησπέρα πήρα την global έκδοση 4gb 64gb.Εχει τώρα την global stable 9.2.6.0.Δεν ξεκλειδωνει γαμ@το.Επισης στο miui gr που είμαι τα παιδιά μου λένε για test point. Εχω τρελαθεί διότι θέλω να ξεκλειδωσω. Επίσης η global version υποστηρίζει b20? Κατα βάση εχω cosmote αλλα εχω και την εταιρική κάρτα πάνω Vodafone. Τέλος ακούω κάτι meg7 κτλ τι είναι αυτά και πια η διαφορά τους.?πως βλέπω πιο έχω. Ευχαριστώ παιδιά
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καλησπέρα πήρα την global έκδοση 4gb 64gb.Εχει τώρα την global stable 9.2.6.0.Δεν ξεκλειδωνει γαμ@το.Επισης στο miui gr που είμαι τα παιδιά μου λένε για test point. Εχω τρελαθεί διότι θέλω να ξεκλειδωσω. Επίσης η global version υποστηρίζει b20? Κατα βάση εχω cosmote αλλα εχω και την εταιρική κάρτα πάνω Vodafone. Τέλος ακούω κάτι meg7 κτλ τι είναι αυτά και πια η διαφορά τους.?πως βλέπω πιο έχω. Ευχαριστώ παιδιά

 

ρε συ , 100 φορές στο είπαμε

έχεις συσκευή που το κουτί τις έχει πάνω αγγλικα, εγχειρίδιο στα αγγλικά και πιο χτυπητό δεν γίνεται έχει μια λίστα στα δεξια με κωδικούς από ΧΩΡΕΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ

λες να έχεις κινέζικη έκδοση ;

την global έχεις και ναι υποστηρίζει b20 .-

Link to comment
Share on other sites

ρε συ , 100 φορές στο είπαμε

έχεις συσκευή που το κουτί τις έχει πάνω αγγλικα, εγχειρίδιο στα αγγλικά και πιο χτυπητό δεν γίνεται έχει μια λίστα στα δεξια με κωδικούς από ΧΩΡΕΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ

λες να έχεις κινέζικη έκδοση ;

την global έχεις και ναι υποστηρίζει b20 .-

 

Για τα meg μπορείς να μου εξηγήσεις? Thanx

Link to comment
Share on other sites

ρε συ , 100 φορές στο είπαμε

έχεις συσκευή που το κουτί τις έχει πάνω αγγλικα, εγχειρίδιο στα αγγλικά και πιο χτυπητό δεν γίνεται έχει μια λίστα στα δεξια με κωδικούς από ΧΩΡΕΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ

λες να έχεις κινέζικη έκδοση ;

την global έχεις και ναι υποστηρίζει b20 .-

 

Δεν τα εχεις μαθει εδω και καιρο?Τι και αν αναφερθηκε μια σελιδα πιο πισω ποιες οι διαφορες των κινεζικων με των global εκδοσεων,ορισμενοι βαριουνται να τσεκαρουν λιγο πιο πισω μηπως εχει απαντηθει αυτο που ρωτανε ηδη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα εχεις μαθει εδω και καιρο?Τι και αν αναφερθηκε μια σελιδα πιο πισω ποιες οι διαφορες των κινεζικων με των global εκδοσεων,ορισμενοι βαριουνται να τσεκαρουν λιγο πιο πισω μηπως εχει απαντηθει αυτο που ρωτανε ηδη.

Ok τα διάβασα παιδιά σόρυ

Link to comment
Share on other sites

Για τα meg μπορείς να μου εξηγήσεις? Thanx

 

είναι ο κωδικός της συσκευής αυτό που λες

αλλά είπαμε :) έχεις το global

δηλαδή το δικό σου αν είναι meg7 το κινέζικο μπορεί να είναι κάτι του στυλ mej7 (λέω εγώ στην τύχη)

Link to comment
Share on other sites

Για τα meg μπορείς να μου εξηγήσεις? Thanx
Αν δεν κάνω λάθος, πάνω στο κουτί αναγράφεται ο κωδικός meg7, ή mee7 ή κάτι άλλο. Αν το κουτί σου λοιπόν γράφει meg7, είναι global

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

δεν μπαίνει στο ιντερνετ hotspot με το pc αλλα με το tablet μπαίνει....Μου γραφει συνδεθηκε αλλα δεν ειναι στο ιντερνετ μονο σε hotspot το προβλημα...
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα σφραγισμένο MEE7 πως καταλαβαίνουμε αν φοράει international ROM η en\cn ROM ?

Υπάρχουν cy αυτοκόλλητα αριστερά και δεξιά του κουτιού.

Link to comment
Share on other sites

Η αγγλο κινεζικη rom ειναι αυτη στα κινεζικα redmi που συνηθως ακομα και το μπροστα κουτι ειναι σε αυτη την γλωσσα(επισης οταν ανοιξεις το κινητο το καταλαβαινεις απο την εκδοση).
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα σφραγισμένο MEE7 πως καταλαβαίνουμε αν φοράει international ROM η en\cn ROM ?

Υπάρχουν cy αυτοκόλλητα αριστερά και δεξιά του κουτιού.

Η china Rom δεν έχει ελληνικά μόνο αγγλικά και κινέζικα, η global Rom έχει ελληνικά και άλλες γλώσσες

 

Redmi n3pro

Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα και εγω, το περιμενω απο Bangood https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-5-Plus-Global-Version-5_99-inch-3GB-RAM-32GB-Snapdragon-625-Octa-core-4G-Smartphone-p-1264790.html?cur_warehouse=HK

Η google camera πως μπαινει? Μπορει να βγαλει ακρη απο εδω https://white-apple.club/google-camera-hdr-na-xiaomi-redmi-5-plus-test.html την εχει βαλει κανενας? Τα αποτελεσματα ειναι εντυπωσιακα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα εχουμε πει για την google camera mod και τα θαυματα που κανει σε ολα σχεδον τα κινητα, θα συνιστουσα αυτοι που αγορασαν ή σκεφτονται σοβαρα να αγορασουν το κινητο να διαβασουν το νημα απο την αρχη του, για να μην επαναλαμβαινομαστε. Δεν ειναι δα και τοσο μεγαλο το νημα παιδια και ειναι μονο μερικα λεπτα απο το χρονο σας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η china Rom δεν έχει ελληνικά μόνο αγγλικά και κινέζικα, η global Rom έχει ελληνικά και άλλες γλώσσες

 

Redmi n3pro

 

Τα ΜΕΕ7 ειναι κινεζικα, χωρις Β20, και αν ειναι σφραγισμενα τοτε η ρομ που θα εχουν θα ειναι η κινεζικη με μονο κινεζικα και αγγλικα, χωρις play store.

Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

Έχει ανακοινώσει η xiaomi αν θα το υποστηρίξει για oreo κάποια στιγμή στο μέλλον? Για stock rom μιλώ, όχι custom

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Έχει ανακοινώσει η xiaomi αν θα το υποστηρίξει για oreo κάποια στιγμή στο μέλλον? Για stock rom μιλώ, όχι custom

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εδω δεν ανακοινωνει καλα καλα για τα ακριβα κνητα της, θα ανακοινωσει επισημα για το Redmi? Ανεπισημα ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα παρει καποια στιγμη android 8, χλωμο ομως να ειναι συμβατο με project treble.

Link to comment
Share on other sites

εδω δεν ανακοινωνει καλα καλα για τα ακριβα κνητα της, θα ανακοινωσει επισημα για το Redmi? Ανεπισημα ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα παρει καποια στιγμη android 8, χλωμο ομως να ειναι συμβατο με project treble.

 

μετά τα redmi 3 ούτε το σχεδόν σίγουρο δεν ισχύει :)

treble δεν παίζει με τίποτα γιατί για να το υποστήριζε θα έπρεπε να έχει βγει η συσκευή με 8 εξ αρχής

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...