Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να προσθεσω σχετικά με τον ήχο, πως στα προηγουμενα μοντέλα λόγω του χάλια ήχου πολλές φορές εφαρμογές όπως shazam, soundhound δεν μπορουσαν να λειτουργήσουν γιατί ο ήχος ήταν τόσο κακός που δεν μπορούσαν να τον αναγνωρίσουν. Αν μπορείς κάνε μερικές δοκιμές, ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να προσθεσω σχετικά με τον ήχο, πως στα προηγουμενα μοντέλα λόγω του χάλια ήχου πολλές φορές εφαρμογές όπως shazam, soundhound δεν μπορουσαν να λειτουργήσουν γιατί ο ήχος ήταν τόσο κακός που δεν μπορούσαν να τον αναγνωρίσουν. Αν μπορείς κάνε μερικές δοκιμές, ευχαριστώ

 

έχω κάνει αναγνώριση σε soundhound με μουρμουρητό :)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

το παρακάτω μοντέλο λειτουργεί κανονικα σε Ελλάδα και Κύπρο; γνωρίζει κάποιος;

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_1396526.html?wid=21

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

το παρακάτω μοντέλο λειτουργεί κανονικα σε Ελλάδα και Κύπρο; γνωρίζει κάποιος;

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_1396526.html?wid=21

 

κανονικά πλέον όλα λειτουργούν :)

αλλά αν θες 4g σε περιοχή που παίζει η 800αρα μπάντα , ε δε θα έχεις

Link to comment
Share on other sites

κανονικά πλέον όλα λειτουργούν :)

αλλά αν θες 4g σε περιοχή που παίζει η 800αρα μπάντα , ε δε θα έχεις

 

Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση,

κυρίως για Κυπρο με ενδιαφέρει που νομίζω οτι δεν έχει την 800αρα κάποιος πάροχος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση,

κυρίως για Κυπρο με ενδιαφέρει που νομίζω οτι δεν έχει την 800αρα κάποιος πάροχος

 

Παφο που ειχα παει και ημουν με Roaming ειχα 4G στα 1800 απο την Cyta-Voda.Το ιδιο και με την MTN.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Περιμένω εδώ και καιρό την global ram . Στο Gearbest φαίνεται οτι έχει βγεί η global έκδοση με την πάντα Β20.

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_1509265.html?wid=4

 

Σωστά?? Άπλα έχω μπερδευτεί γιατί απο κάτω στις ερωτήσεις αναφέρει σε κάποια απάντηση οτι δεν είναι συμβατο με τη Β20.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Περιμένω εδώ και καιρό την global ram . Στο Gearbest φαίνεται οτι έχει βγεί η global έκδοση με την πάντα Β20.

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_1509265.html?wid=4

 

Σωστά?? Άπλα έχω μπερδευτεί γιατί απο κάτω στις ερωτήσεις αναφέρει σε κάποια απάντηση οτι δεν είναι συμβατο με τη Β20.

 

καλά κι αυτοί δεν ξέρουν τι γράφουν ώρες ώρες και τι κάνουν copy / paste

περίμενε λίγο , έχουν και γιορτές αυτοί σε λίγο , οπότε γνώμη μου (αν μπορείς :) ) περίμενε για μετά τις 20 φλεβάρη (να περάσουν οι γιορτές τους)

 

υ.γ. στην σελίδα για HK βλέπω και στα 2 να αναφέρουν την B20 , οπότε ή κάνει λάθος το gear ή πουλάει τα μη global για global :)

 

υ.γ.2 και στο kimovil έχουν εμφανιστεί οι global εκδόσεις

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μου απάντησαν απο το Gearbest και μου είπαν ότι όντως υποστηρίζει την Β20 και συγκεκριμένα :

GSM Band 2/3/5/8

WCDMA Band 1/2/5/8

FDD-LTE Band 1/3/4/5/7/8/20

TDD-LTE Band 38/40

 

Θα το παραγγείλω! Με χαλάει το μέγεθος βέβαια άλλα έχει πολύ καλύτερη οθόνη από το redmi 5. Το έχει αγοράσει κανείς να μας πεί αν ειναι ολα οκ?

Να ρωτήσω έχει κανένας εμπειρία από το Gearbest? με τελωνείο τι γίνεται? υπάρχει τρόπος να είμαστε σίγουροι οτι δεν θα έχει κάποιο κόστος επιπλέον ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μου απάντησαν απο το Gearbest και μου είπαν ότι όντως υποστηρίζει την Β20 και συγκεκριμένα :

 

 

Θα το παραγγείλω! Με χαλάει το μέγεθος βέβαια άλλα έχει πολύ καλύτερη οθόνη από το redmi 5. Το έχει αγοράσει κανείς να μας πεί αν ειναι ολα οκ?

Να ρωτήσω έχει κανένας εμπειρία από το Gearbest? με τελωνείο τι γίνεται? υπάρχει τρόπος να είμαστε σίγουροι οτι δεν θα έχει κάποιο κόστος επιπλέον ?

 

χωρίς να ξέρω τι ισχύει 100% και αν και δεν είναι και το σωστό θέμα εδώ για τέτοια συζήτηση :)

δες μια αυτό μπας και σε βοηθήσει

 

https://www.angroid.gr/featured/tesseris-tropi-pleon-diathesimi-gia-agores-apo-gearbest-choris-fovo-teloniou

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να ξέρω τι ισχύει 100% και αν και δεν είναι και το σωστό θέμα εδώ για τέτοια συζήτηση :)

δες μια αυτό μπας και σε βοηθήσει

 

https://www.angroid.gr/featured/tesseris-tropi-pleon-diathesimi-gia-agores-apo-gearbest-choris-fovo-teloniou

 

Το "φλερτάρω" εντονα αυτο το κινητό!!!!! (plus)

Link to comment
Share on other sites

Το "φλερτάρω" εντονα αυτο το κινητό!!!!! (plus)

 

βασικά 3/32 δεν θέλω να πάρω (τώρα θέλω να αλλάξω μόνο και μόνο επειδή το 2/16 δεν παλεύεται πλέον για μένα) οπότε δεν θα το έπαιρνα τώρα το global

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "βασικά 3/32 δεν θέλω να πάρω" αφου βγαίνει και το 4/64 ραμ/ρομ.

 

βρήκες το global σε 4/64;

 

αν υπάρχει οκ πάσο , στο Kimovil έβλεπα μονο το 3/32 και νόμιζα ότι έκανε κλασική xiaomia η εταιρία και έβγαλε μόνο το 3/32 :)))

Link to comment
Share on other sites

βρήκες το global σε 4/64;

 

αν υπάρχει οκ πάσο , στο Kimovil έβλεπα μονο το 3/32 και νόμιζα ότι έκανε κλασική xiaomia η εταιρία και έβγαλε μόνο το 3/32 :)))

 

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_1509265.html?wid=4

 

με γειά

Link to comment
Share on other sites

 

χαχαχααχα , μπα θα περιμένω σίγουρα κανά μήνα

θέλω να δω τι θα βγει μετα τις γιορτές τους :)))

(έτσι κι αλλιώς σαν μέγεθος έχουμε ξεφύγει, τουλάχιστον να γλυτώσουμε από αυτόν τον 625 snapdragon)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχααχα , μπα θα περιμένω σίγουρα κανά μήνα

θέλω να δω τι θα βγει μετα τις γιορτές τους :)))

(έτσι κι αλλιώς σαν μέγεθος έχουμε ξεφύγει, τουλάχιστον να γλυτώσουμε από αυτόν τον 625 snapdragon)

 

Μόλις μου έκοψες την παραγγελία :p .. γιατί τι έχει ο 625?

εμένα μόνο το μέγεθος με χαλάει πολύ μεγάλο είναι, αν ήταν το απλό θα το ειχα πάρει.. επίσης η οθόνη λέει είναι δεν εχει εντονα χρώματα..λες να βγεί το note 5 και να ειναι καλύτερο?

Edited by burbsorry
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου έκοψες την παραγγελία :p .. γιατί τι έχει ο 625?

εμένα μόνο το μέγεθος με χαλάει πολύ μεγάλο είναι, αν ήταν το απλό θα το ειχα πάρει.. επίσης η οθόνη λέει είναι δεν εχει εντονα χρώματα..λες να βγεί το note 5 και να ειναι καλύτερο?

 

δεν έχει κάτι , αλλά έχει βγάλει η εταιρία 43232532 συσκευές με το ίδιο soc

έχει περάσει καιρός που βγήκε, καιρός να αντικατασταθεί με άλλο :)

 

και (φυσικά γνώμη μου ) αν πάρεις κάτι με νεότερο υπάρχουν περισσότερες ελπίδες να δεις αναβάθμιση android

αν δε το βιάζεσαι ναι θα έλεγα να μην πάρεις κάτι τώρα γιατί θα πάθεις το κλασικό "τετάρτη μου ήρθε μήνυμα ότι η συσκευή έχει φύγει απο το μαγαζί κλπ , πέμπτη ανακοινώνει η εταιρία νέα συσκευή"

(είχα πάθει το ίδιο με το redmi 3 , πήρα το 2/16 και όταν έφυγε από το κατάστημα , είδα ότι βγαίνει 3/32 που ήθελα)

 

υποτίθεται κάτι είναι να ανακοινωθεί τέλος του μηνός (έχουν και γιορτές αυτοί οπότε μέχρι τα μέσα Φλεβάρη δεν θα υπάρχουν πολλές κινήσεις) με 630 ή καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Εχει "κυκλοφορησει" η Global ROM?

ΚΜαλλον θα μου ερθει ενα με International και θα ηθελα να ξερω αν υπάρχει τροπος να περάσω τη Global.

Link to comment
Share on other sites

Εχει "κυκλοφορησει" η Global ROM?

ΚΜαλλον θα μου ερθει ενα με International και θα ηθελα να ξερω αν υπάρχει τροπος να περάσω τη Global.

 

για το μικρό υπάρχει λινκ

για το μεγάλο όχι ακόμα

 

το θέμα είναι ότι κάτι διάβαζα με προβλήματα για το ξεκλείδωμα του bootloader

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, επιβεβαιωνω οτι υπαρχουν τεραστια προβληματα με το ξεκλειδωμα του bootloader. Το τερματισε η xiaomi, για ονομα του θεου.

Δεν υπαρχει περιπτωση να γινει σε 1-2 μερες οπως παλαιοτερα, το χρονικο διαστημα που ΠΡΕΠΕΙ να περιμενεις αφου παρεις εγκριση εχει παει στις 360 ωρες, δηλαδη 15 μερες. Ηδη περιμενα πανω απο 2 μερες και δοκιμασα να κανω εναν νεο λογαριασμο αλλα και στον νεο λογαριασμο ενω η εγκριση ερχεται σχετικα γρηγορα (κατω απο 1 μερα) δεν εχει νοημα μιας και πρεπει υποχρεωτικα να περιμενεις. Εκτος απο αυτο, επειδη εκανα log out απο τον αρχικο λογαριασμο και δοκιμασα στον καινουργιο, οταν ξαναγυρισα στον παλιο λογαριασμο ο χρονος ξεκινησε να μετραει παλι απο την αρχη !!! (360 ωρες ενω ημουν περιπου στις 312!!).

 

Τι χαζομαρες ειναι αυτες απο την xiaomi, στον βωμο της ασφαλειας και καλα!! Τεραστια ταλαιπωρια , συνιστω να το λαβετε σοβαρα υποψη σας πριν αγορασετε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει και να ειναι ετσι αλλα αυτο ειναι το φορουμ του Redmi 5 και ισχυει για αυτο.... Ακομα και 72 ωρες να ηταν πιο ο λογος να περιμεινεις υποχρεωτικα??? Δεν υπαρχει λογικη.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, επιβεβαιωνω οτι υπαρχουν τεραστια προβληματα με το ξεκλειδωμα του bootloader. Το τερματισε η xiaomi, για ονομα του θεου.

Δεν υπαρχει περιπτωση να γινει σε 1-2 μερες οπως παλαιοτερα, το χρονικο διαστημα που ΠΡΕΠΕΙ να περιμενεις αφου παρεις εγκριση εχει παει στις 360 ωρες, δηλαδη 15 μερες. Ηδη περιμενα πανω απο 2 μερες και δοκιμασα να κανω εναν νεο λογαριασμο αλλα και στον νεο λογαριασμο ενω η εγκριση ερχεται σχετικα γρηγορα (κατω απο 1 μερα) δεν εχει νοημα μιας και πρεπει υποχρεωτικα να περιμενεις. Εκτος απο αυτο, επειδη εκανα log out απο τον αρχικο λογαριασμο και δοκιμασα στον καινουργιο, οταν ξαναγυρισα στον παλιο λογαριασμο ο χρονος ξεκινησε να μετραει παλι απο την αρχη !!! (360 ωρες ενω ημουν περιπου στις 312!!).

 

Τι χαζομαρες ειναι αυτες απο την xiaomi, στον βωμο της ασφαλειας και καλα!! Τεραστια ταλαιπωρια , συνιστω να το λαβετε σοβαρα υποψη σας πριν αγορασετε.

 

1) αν δεν έχει αλλάξει κάτι , αυτό το κάνεις πριν πάρεις την συσκευή :) (έτσι είχα κάνει με το redmi 3 οπότε δεν περίμενα ποτέ)

εκτός αν ο χρόνος που λες μετράει όταν περνάς λογαριασμό στο κινητό , τι να πω , δεν έχει και άδικο , πόσοι νομίζεις ακόμα είναι με Miui 7 και ό.τι να ναι ρομ γιατί και καλά αγόρασαν συσκευή με "ελληνικά" ;

 

2) για όποιον δεν θέλει να ταλαιπωρείται και δεν ασχολείται με αλλαγή ρομ κλπ δεν αγοράζει την κινέζικη έκδοση , περιμένει λίγο (αν βιάστηκε κακώς) και αγοράζει την global (που έχει βγει)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...