Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

global/international δεν νομίζω να υπάρχει διαφορά

 

επίσημα δεν πρέπει να υπάρχει ακόμα global έκδοση της συσκευής

στην σελίδα της xiaomi δεν βλέπω για κατέβασμα ακόμα την global rom οπότε ρωτάς το κατάστημα για την rom

 

αλλά , αν δεν βιάζεσαι , θα σου έλεγα να περιμένεις να βγει "πραγματική" global έκδοση συσκευής μπας κι έχει και την 800αρα για το 4g

 

υ.γ. το κάθε κατάστημα μπορεί να δηλώνει σαν global/international απλά την συσκευή με global rom , αυτό δε σημαίνει ότι είναι πραγμάτικα (από την εταιρία) η global έκδοση της συσκευής

αν δεις π.χ. στο kimovil , το mi max 2 υπάρχει σαν κανονική έκδοση και σαν global , μπορεί και να μην υπάρχει καμία διαφορά εσωτερικά (μπάντες 4g) κι απλά να διαφέρει το "manual" και ο φορτιστής :)

 

 

Το αν εχει την 800αρα ειναι θεμα συσκευης και οχι ρομ

 

Προσωπικα δεν εχω καταλαβει τοσος ντορος που γινεται με την 800αρα ... αγοραζω xiaomi εδω και πολλα χρονια , μην ασχοληστε με το "μυθο" δεν εχει την 800αρα , εχει δεν εχει μια χαρα δουλευει το κινητο

 

Η 800αρα αφορα τους συνδρομιτες wind και μαλιστα εκτος αττικης ... αν επιρεαζει ... καθως εχω φιλους και γνωστους που εχουν wind εκτος αθηνων και δεν εχουν προβληματα...

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το αν εχει την 800αρα ειναι θεμα συσκευης και οχι ρομ

 

Προσωπικα δεν εχω καταλαβει τοσος ντορος που γινεται με την 800αρα ... αγοραζω xiaomi εδω και πολλα χρονια , μην ασχοληστε με το "μυθο" δεν εχει την 800αρα , εχει δεν εχει μια χαρα δουλευει το κινητο

 

Η 800αρα αφορα τους συνδρομιτες wind και μαλιστα εκτος αττικης ... αν επιρεαζει ... καθως εχω φιλους και γνωστους που εχουν wind εκτος αθηνων και δεν εχουν προβληματα...

 

προφανώς και είναι θέμα συσκευής

αλλά το "global" είτε είναι βαπτισμένο έτσι από το μαγαζί είτε από την xiaomi δεν σημαίνει ότι έχει την 800αρα

και λέω η συγκεκριμένη δεν φαίνεται να έχει ακόμα επίσημη global εκδοχή

 

δεν είναι μύθος και δεν είναι θέμα της wind

απλά στην wind το καταλαβαίνεις εύκολα γιατί ή θα έχεις 4g με 800αρα ή 2g :)

 

κι εγώ δεν έχω 800αρα και ζω χωρίς αυτήν αλλά δεν είναι αη βασίλης πως να το κάνουμε

δε είναι κάτι που το καταλαβαίνεις μόνος σου , πρέπει να συγκρίνεις (π.χ. μπορεί να έχεις οριακά σήμα και να κάνει εναλλαγή σε 2g/3g , ενώ με την 800αρα που πιάνει και μεγαλύτερη περιοχή αλλά και πιο "δύσκολη" όπως μέσα σε κτήρια να έχεις full σήμα)

 

είναι σαν να μου λες (με το μύθο) ότι και ο κάθε πάροχος έχει το ίδιο σήμα παντού οπότε δεν παίζει ρόλο είτε έχεις voda είτε cosmo

Link to comment
Share on other sites

παντως αλλες συσκευες της xiaomi που δεν εχουν την 800αρα , μια χαρα εχουν 4g με wind.

εγω εχω 2 sim στο δικο μου μια cote & voda και οι 2 μια χαρα παιζουν ... wind τωρα τι να πω αλλωστε 2/10 εχουν

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

παντως αλλες συσκευες της xiaomi που δεν εχουν την 800αρα , μια χαρα εχουν 4g με wind.

εγω εχω 2 sim στο δικο μου μια cote & voda και οι 2 μια χαρα παιζουν ... wind τωρα τι να πω αλλωστε 2/10 εχουν

 

δεν είπε ποτέ κανείς ότι δε θα δεις 4g :)

Link to comment
Share on other sites

παντως αλλες συσκευες της xiaomi που δεν εχουν την 800αρα , μια χαρα εχουν 4g με wind.

εγω εχω 2 sim στο δικο μου μια cote & voda και οι 2 μια χαρα παιζουν ... wind τωρα τι να πω αλλωστε 2/10 εχουν

 

Εχουν αρκετοι,και ξερω περιπτωσεις με εταιρικο συμβολαιο σε αστυνομια και στρατο.

Θεσσαλονικη παντως,μεσα στο 2017 εβαλε 4G b7 και B3.Στο κεντρο εβλεπα 4G B7,οταν πριν κατι μηνες εβλεπα μονο απο B20 στο iPhone.

Ο πατερας μου με Wind παντως στην νοτια πιερια απο Λιτοχωρο εως Πλαταμωνα το 4G το εψαχνα(εχει το rn3 με τον mediatek τον 8 πυρηνο που δεν εχει B20).Με καρτα Vodafone ειχε αρκετα καλυτερη καλυψη.Εχει Voda/Wind.

Ολες την χρησιμοποιουν την B20 για το 4G αλλα σε Cosmote/Vodafone εχουν εκτεταμενη καλυψη B3 που ειναι κοντα στην εμβελεια της B20 η οποια ειναι μικροτερη απο την καλυψη 2G στα 900Mhz.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! χρονια πολλα και καλη χρονια!

ξερει κανεις ποτε ερχεται αυτο Ελλαδα? https://www.skroutz.gr/s/13528910/Xiaomi-Redmi-5-Plus-4GB-64GB.html

https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_5_plus-8959.php

θελω να παρω κινητο της Xiaomi μεσα στον μηνα, και ειμαι αναμεσα σε αυτο που δεν υπαρχει ομως, το mi max 2 και το mi A1.

Tι λετε θα το προλαβω??? :D

 

σχετικα για τις συχνοτητες που λετε http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Antennas_EMR/health/BaseStationRdt/GRNetworks/

μαλλον την 800αρα δεν την δουλευει μονο η wind οπως εχω δει μερικοι να λενε.

αν εχουμε κινητο χωρις αυτη με Cote θα εχουμε προβλημα ???

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! χρονια πολλα και καλη χρονια!

ξερει κανεις ποτε ερχεται αυτο Ελλαδα? https://www.skroutz.gr/s/13528910/Xiaomi-Redmi-5-Plus-4GB-64GB.html

https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_5_plus-8959.php

θελω να παρω κινητο της Xiaomi μεσα στον μηνα, και ειμαι αναμεσα σε αυτο που δεν υπαρχει ομως, το mi max 2 και το mi A1.

Tι λετε θα το προλαβω??? :D

 

σχετικα για τις συχνοτητες που λετε http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Antennas_EMR/health/BaseStationRdt/GRNetworks/

μαλλον την 800αρα δεν την δουλευει μονο η wind οπως εχω δει μερικοι να λενε.

 

αν εχουμε κινητο χωρις αυτη με Cote θα εχουμε προβλημα ???

 

Mi A1 ... χωρις Miui ... o μονος λογος που δεν θα το αγοραζα ποτε

 

Φρεσκο βιντεακι για το redmi 5 plus

Edited by MAFIA

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Mi A1 ... χωρις Miui ... o μονος λογος που δεν θα το αγοραζα ποτε

 

Φρεσκο βιντεακι για το redmi 5 plus

 

αμα σου πω οτι εγω το σκεφτομουν αντιθετα, δλδ ποιο ελευθερο, ποιο ελαφρυ κτλ.

Βεβαια δεν ξερω ρε γμτ....

αυτο στο βιντεο ξερουμε ποτε θα πουλιεται στην Ελλαδα και ποσο?

Link to comment
Share on other sites

αμα σου πω οτι εγω το σκεφτομουν αντιθετα, δλδ ποιο ελευθερο, ποιο ελαφρυ κτλ.

Βεβαια δεν ξερω ρε γμτ....

αυτο στο βιντεο ξερουμε ποτε θα πουλιεται στην Ελλαδα και ποσο?

 

Εγω θα σου ελεγα χτυπα το απο Gearbest,παιζουν και κουπονια με εκπτωση.Οσο για τις μεθοδους αποστολης,αν διαλεξεις να σταλει με belgium registered και περασει τελωνειο στελνεις το χαρτι στο gearbest και σου δινουν τα χρηματα.

Αν εχεις Paypal και πιστωτικη συνδεδεμενη ή χρεωστικη που την εχεις για αγορες μεσω ιντερνετ παρε το απο Κινα.Η αναμονη ειναι γυρω στον 1 μηνα αλλα θα εχεις εγγυηση ενα χρονο και θα πρεπει να το στειλεις πισω.Παρολα αυτα τα xiaomi ειναι αρκετα αξιοπιστα,μη τα φοβασαι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, δεν μπορω να παρω απεξω αυτή την στιγμη, δεν εχω ατομο να παει ταχυδρομειο σε περιπτωση που δεν ερθει σπιτι.

Επισης το βιαζομαι οποτε δεν υπαρχει καμια περιπτωση να περιμενω όχι 1 μηνα αλλα ουτε 15μερες.

Και αυτό που εχω τωρα από κινα το ειχα παρει το Μαιο 2013 από το geekbuying. Αν δεν ερθει αυτές τις μερες απλα θα παρω ένα άλλο μοντελο. Από Ελλαδα θελω όμως. Ξερω για τα Xiaomi εχουν φιλοι, γνωστοι, ακομα και συγγενείς μου! ολοι τα καλυτερα λενε!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, δεν μπορω να παρω απεξω αυτή την στιγμη, δεν εχω ατομο να παει ταχυδρομειο σε περιπτωση που δεν ερθει σπιτι.

Επισης το βιαζομαι οποτε δεν υπαρχει καμια περιπτωση να περιμενω όχι 1 μηνα αλλα ουτε 15μερες.

Και αυτό που εχω τωρα από κινα το ειχα παρει το Μαιο 2013 από το geekbuying. Αν δεν ερθει αυτές τις μερες απλα θα παρω ένα άλλο μοντελο. Από Ελλαδα θελω όμως. Ξερω για τα Xiaomi εχουν φιλοι, γνωστοι, ακομα και συγγενείς μου! ολοι τα καλυτερα λενε!

 

Για μενα παρε το redmi note 4 αν θες.Ακομα και τωρα ειναι αρκετα τιμια συσκευη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Για μενα παρε το redmi note 4 αν θες.Ακομα και τωρα ειναι αρκετα τιμια συσκευη.

 

καλησπέρα, το βλεπω τελικα για Mi A1, κυριως για το καθαρο android αλλα και για τους διπλους φακους κτλ, αλλα και βρηκα κονε για καλυτερη τιμη, ακουσα και για εκπτωσεις οτι ερχονται σε λιγες μερες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα...Κανα νεο για το κινητο;ειδα καποιες εκδοσεις του που κυκλοφορουν στο ιντερνετ αλλα μαλλον ανεπισημες.Thanks Edited by laios23

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Κανα νεο για το κινητο;ειδα καποιες εκδοσεις του που κυκλοφορουν στο ιντερνετ αλλα μαλλον ανεπισημες.Thanks

 

ανεπίσημες εκδόσεις δηλαδή ;

υποθέτω εννοείς για τις global εκδόσεις που ναι μάλλον δεν υπάρχουν ακόμα (ούτε global rom βλέπω)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω μονο english & chinese εχει τωρα... δεν θα αργησουν ομως και οι υπολοιπες

 

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_991322.html?lkid=12710862

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα! Μετά από 2,5 χρόνια με το τιμιότατο lenovo s60 (αγορασμένο ως λύση ανάγκης από Κωτσο στην αρχή των capital control αλλά έχει κάνει απόσβεση και με το παραπάνω), παρέλαβα σήμερα το redmi 5. Εν συντομία, ποιοτικό αλλά τη θηκούλα τη φόρεσα αμέσως (αναμένω και τα tempered glasses που έχω παραγγείλει), πολύ λεπτό, η οθόνη του είναι μια χαρά σε ευκρίνεια (άλλωστε προέρχομαι από hd οθόνη και όχι full hd), ηχείο δυνατό. Κάμερα δεν έχω δοκιμάσει (αν και γενικά δεν έχω απαιτήσεις), όμως σε 2-3 φώτο που έβγαλα εντός σπιτιού χωρίς φλας και με χαμηλό φωτισμό, κάνει την διαφορά η χρήση του hdr. Τυπική κάμερα σε αυτά τα λεφτά, άλλωστε δεν πήρα και το mi6... Να ξεκαθαρίσω ότι το πήρα σε preorder από banggood και μου ήρθε unlocked με miui global beta (είχε ήδη google apps, microsoft office και google keyboard). Για μπαταρία προφανώς δεν έχω άποψη. Αν και beta η έκδοση δεν έχω δει lag, bugs κλπ. Επίσης παιχνίδια δεν παίζω σε κινητό. Νομίζω πάντως για 138 (και κάτι ψιλά) που μου κόστισε είναι κελεπούρι. Α! Και αρκετά μαζεμένο στο χέρι (πολύ σημαντικό για μένα), όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να δει το note 4 που έχει ακριβώς το ίδιο μέγεθος. Αυτές εν ολίγοις είναι οι πρώτες εντυπώσεις μου! :) Edited by paixtis21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα! Μετά από 2,5 χρόνια με το τιμιότατο lenovo s60 (αγορασμένο ως λύση ανάγκης από Κωτσο στην αρχή των capital control αλλά έχει κάνει απόσβεση και με το παραπάνω), παρέλαβα σήμερα το redmi 5. Εν συντομία, ποιοτικό αλλά τη θηκούλα τη φόρεσα αμέσως (αναμένω και τα tempered glasses που έχω παραγγείλει), πολύ λεπτό, η οθόνη του είναι μια χαρά σε ευκρίνεια (άλλωστε προέρχομαι από hd οθόνη και όχι full hd), ηχείο δυνατό. Κάμερα δεν έχω δοκιμάσει (αν και γενικά δεν έχω απαιτήσεις), όμως σε 2-3 φώτο που έβγαλα εντός σπιτιού χωρίς φλας και με χαμηλό φωτισμό, κάνει την διαφορά η χρήση του hdr. Τυπική κάμερα σε αυτά τα λεφτά, άλλωστε δεν πήρα και το mi6... Να ξεκαθαρίσω ότι το πήρα σε preorder από banggood και μου ήρθε unlocked με miui global beta (είχε ήδη google apps, microsoft office και google keyboard). Για μπαταρία προφανώς δεν έχω άποψη. Αν και beta η έκδοση δεν έχω δει lag, bugs κλπ. Επίσης παιχνίδια δεν παίζω σε κινητό. Νομίζω πάντως για 138 (και κάτι ψιλά) που μου κόστισε είναι κελεπούρι. Α! Και αρκετά μαζεμένο στο χέρι (πολύ σημαντικό για μένα), όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να δει το note 4 που έχει ακριβώς το ίδιο μέγεθος. Αυτές εν ολίγοις είναι οι πρώτες εντυπώσεις μου! :)

 

ελπίζω να μη το μετανιώσεις που "βιάστηκες" :)) (αν υποθέσουμε ότι σε 2-3 εβδομάδες βγει η global έκδοση)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα! Μετά από 2,5 χρόνια με το τιμιότατο lenovo s60 (αγορασμένο ως λύση ανάγκης από Κωτσο στην αρχή των capital control αλλά έχει κάνει απόσβεση και με το παραπάνω), παρέλαβα σήμερα το redmi 5. Εν συντομία, ποιοτικό αλλά τη θηκούλα τη φόρεσα αμέσως (αναμένω και τα tempered glasses που έχω παραγγείλει), πολύ λεπτό, η οθόνη του είναι μια χαρά σε ευκρίνεια (άλλωστε προέρχομαι από hd οθόνη και όχι full hd), ηχείο δυνατό. Κάμερα δεν έχω δοκιμάσει (αν και γενικά δεν έχω απαιτήσεις), όμως σε 2-3 φώτο που έβγαλα εντός σπιτιού χωρίς φλας και με χαμηλό φωτισμό, κάνει την διαφορά η χρήση του hdr. Τυπική κάμερα σε αυτά τα λεφτά, άλλωστε δεν πήρα και το mi6... Να ξεκαθαρίσω ότι το πήρα σε preorder από banggood και μου ήρθε unlocked με miui global beta (είχε ήδη google apps, microsoft office και google keyboard). Για μπαταρία προφανώς δεν έχω άποψη. Αν και beta η έκδοση δεν έχω δει lag, bugs κλπ. Επίσης παιχνίδια δεν παίζω σε κινητό. Νομίζω πάντως για 138 (και κάτι ψιλά) που μου κόστισε είναι κελεπούρι. Α! Και αρκετά μαζεμένο στο χέρι (πολύ σημαντικό για μένα), όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να δει το note 4 που έχει ακριβώς το ίδιο μέγεθος. Αυτές εν ολίγοις είναι οι πρώτες εντυπώσεις μου! :)
Μπορείς να ανεβάσεις φώτο από το σχετικά με το τηλέφωνο να δω την Rom. Γιατί υποψιάζομαι ότι δεν είναι γνήσια

 

Redmi Note 3 pro

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς global το να έχει την b20, να σου πω μου είναι αδιάφορο κυρίως λόγω κατανάλωσης μπαταρίας. Με σιγουριά όμως σου λέω ότι ήδη έχω καλύτερο σήμα από το παλιό μου κινητό, μου έβγαλε 4g ακριβώς έξω από το σπίτι όταν με το άλλο είχα 2g. Για το θέμα της ρομ, θα ανεβάσω ως ως screenshot αύριο (γτ τωρα το φορτίζω, σβηστό πάντα), μια φωτό που έβγαλα το πρωί δεν μπορώ να την ανεβάσω. Λέει όμως "Miui 9 Global 7.12.8 I Beta". Πάντως δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση και εξηγώ: αρχές γενάρη (αν θυμάμαι καλά) στο νήμα για τις ρομ των redmi 5/plus, έβαλαν ξαφνικά τίτλο και για global roms (stable + dev) χωρίς όμως να τις ανεβάσουν, ούτε τον αριθμό τους. Μετά από 2-3 μέρες το έσβησαν. Πάντως, αυτό δείχνει ότι κάνουν ή έκαναν δοκιμές για global rom εκείνες τις μέρες. Εκείνες τις μέρες, όμως προμηθεύτηκαν και όλα τα μαγαζιά τις πρώτες παρτίδες. Γι αυτό και κρατώ επιφυλάξεις. Εκτός πια αν έχουν πειράξει τόσο πολύ το κινητό ώστε να δείχνει unlocked και να δείχνει global rom, αν και custom που να λέει beta και όχι stable δεν έχω ξαναδεί. Αν είναι η πρώτη, τι να πω... Πάντως άλλοι που παρέλαβαν από banggood, είχαν en/cn rom, όπως φαίνεται από τα reviews...
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανεβάσεις φώτο από το σχετικά με το τηλέφωνο να δω την Rom. Γιατί υποψιάζομαι ότι δεν είναι γνήσια

 

Redmi Note 3 pro

μην υποψιάζεσαι σίγουρα μαϊμού ρομ φοράει, global rom έχει βγάλει μόνο stable από ότι βλέπω

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, μπορεί και να έχεις δίκιο. Πάντως, το καλό είναι ότι έχει ξεκλείδωτο bootloader (το επιβεβαίωσα) και μέσω cmd οπότε θα αλλάξει εύκολα. Επειδή όμως μου καλό άρεσε το ελληνικό μενού, θα περιμένω να βγει global rom. Πάντως, μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Link to comment
Share on other sites

Τα προηγούμενα redmi είχαν πρόβλημα με την αναπαραγωγή ήχου κατά την εγγραφή βίντεο, έχει λυθεί σε αυτό;;;;

Από gsmarena:

 

"The video quality is great - the resolved detail is plenty, the dynamic range is above average, the colors and contrast are very good. The noise is kept quite low, and the Redmi 5 Plus produces some really nice 4K videos. The sound is pretty bad - there are traces of compression, and you'll notice that it gets even worse with loud sound sources (loud music, crowds, cars honking, etc.)."

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Από το ελάχιστο που το δοκίμασα (δεν είναι, όπως είπα, στις προτεραιότητές μου), επιβεβαιώνω το gsm. Η ποιότητα της εικόνας φαίνεται καλή αλλά ο ήχος φαίνεται να εγγράφεται σε πολύ χαμηλή ένταση. Δεν ξέρω αν με κάποια ρύθμιση αλλάζει
Link to comment
Share on other sites

Τα δύο αγκάθια των απανταχού Redmi μέχρι σήμερα είναι:

 

1. fps κατά την λήψη βίντεο σε εσωτερικό χώρο: Πέφτουν κάτω από 18 (φτάνουν και τα 15) με αποτέλεσμα το βίντεο να παίζει με σπασίματα. Δεν μιλάω για νυχτερινά. Μιλάω για εσωτερικό χώρο με φώτα. Το βράδυ η κατάσταση γίνεται ακόμα χειρότερη.

2. Ο ήχος κατά την λήψη βίντεο : Σε θορυβώδες περιβάλλον η παραμόρφωση είναι τόση, που στην ουσία δεν ακούς τίποτα. Σε έντονα θορυβώδες περιβάλλον ακούς μία τσιρίδα. Σε ήσυχο περιβάλλον ο ήχος είναι πολύ flat και κακής ποιότητας.

 

Εάν μπορείς να δοκιμάσεις κάποια από τα παραπάνω θα μας βοηθούσες πολύ. Αν και είμαι σίγουρος για τα αποτελέσματα. :rolleyes:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...