Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) αν δεν έχει αλλάξει κάτι , αυτό το κάνεις πριν πάρεις την συσκευή :) (έτσι είχα κάνει με το redmi 3 οπότε δεν περίμενα ποτέ)

εκτός αν ο χρόνος που λες μετράει όταν περνάς λογαριασμό στο κινητό , τι να πω , δεν έχει και άδικο , πόσοι νομίζεις ακόμα είναι με Miui 7 και ό.τι να ναι ρομ γιατί και καλά αγόρασαν συσκευή με "ελληνικά" ;

 

2) για όποιον δεν θέλει να ταλαιπωρείται και δεν ασχολείται με αλλαγή ρομ κλπ δεν αγοράζει την κινέζικη έκδοση , περιμένει λίγο (αν βιάστηκε κακώς) και αγοράζει την global (που έχει βγει)

 

Μα την global εχω, απλα θελω να γινω ροοτ και βαλω οτι ρομ θελω εγω και οχι οτι μου λεει η Xiaomi

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

2) για όποιον δεν θέλει να ταλαιπωρείται και δεν ασχολείται με αλλαγή ρομ κλπ δεν αγοράζει την κινέζικη έκδοση , περιμένει λίγο (αν βιάστηκε κακώς) και αγοράζει την global (που έχει βγει)

 

Αυτό. Σε λίγες ημέρες θα γεμίσει ο τόπος με Global.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.αγορασα το redmi 5 plus από ελληνικό μαγαζί.φοραει την MIUI global 9.2|ΣΤΑΘΕΡΗ.9.2.0.2 Είναι η ευρωπαϊκή ρομ αυτή?πάντως ελληνικά έχει.και 4g.
Link to comment
Share on other sites

μόνο αν ανεβάσεις sceenshot απο το σχετικά με το τηλέφωνο θα ξέρουμε αν είναι official rom και όχι μαϊμού

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.αγορασα το redmi 5 plus από ελληνικό μαγαζί.φοραει την MIUI global 9.2|ΣΤΑΘΕΡΗ.9.2.0.2 Είναι η ευρωπαϊκή ρομ αυτή?πάντως ελληνικά έχει.και 4g.

 

Η κάμερα σε φωτογραφία κ η εγγραφή του βίντεο (στον ήχο) πως τα πάει;;;;;):ninja:

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η αγορά,θα έχω 4g στην επαρχία,πείτε εντυπώσεις εσείς που το έχετε πάρει,οθόνη,κάμερα,πως είναι γενικά;

 

Την συσκευη δεν την εχω αλλα θα σου πω για το 4G και αν παιζει ρολο η 800αρα/B20.

Αν εχεις Cosmote καρτα που ειναι το βασικο σου νουμερο,το να μην εχει B20 δεν ειναι θεμα.Σε γενικες γραμμες πανελλαδικα θα εχεις 4G στα περισσοτερα σημεια.Το ιδιο και η Vodafone.Αλλα στην επαρχια αν δεν εισαι σε κανενα μεγαλο χωριο ή πολη θα εχεις θεμα.

Η Wind παλι,εχει γρηγορο H+ δικτυο και το 4G ειδικα επαρχια θα το ψαχνεις με το κυαλι χωρις την B20.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Την συσκευη δεν την εχω αλλα θα σου πω για το 4G και αν παιζει ρολο η 800αρα/B20.

Αν εχεις Cosmote καρτα που ειναι το βασικο σου νουμερο,το να μην εχει B20 δεν ειναι θεμα.Σε γενικες γραμμες πανελλαδικα θα εχεις 4G στα περισσοτερα σημεια.Το ιδιο και η Vodafone.Αλλα στην επαρχια αν δεν εισαι σε κανενα μεγαλο χωριο ή πολη θα εχεις θεμα.

Η Wind παλι,εχει γρηγορο H+ δικτυο και το 4G ειδικα επαρχια θα το ψαχνεις με το κυαλι χωρις την B20.

Wind έχω και μένω στο Αίγιο. Δεν ξέρω μήπως αργότερα το βγάλει με την 800αρα ή μήπως περιμένω το redmi note 5..

Link to comment
Share on other sites

Wind έχω και μένω στο Αίγιο. Δεν ξέρω μήπως αργότερα το βγάλει με την 800αρα ή μήπως περιμένω το redmi note 5..

 

έχει βγειιιιι η global Με την 800αρα

Link to comment
Share on other sites

Που έχει βγεί;Δηλαδή τα καταστήματα στην Ελλαδα το φέρνουν με την 800αρα;

 

αυτό προφανώς πρέπει να το δεις στο κάθε κατάστημα ξεχωριστά (υποθέτω δεν μιλάμε για τα καταστήματα που δίνει η infoquest όπως plaisio Κλπ μιας και δεν την έχει φέρει γενικά την συσκευή)

 

λογικά όχι γιατί πρόσφατα κυκλοφόρησε (πότε να προλάβουν να το φέρουν)

Link to comment
Share on other sites

αυτό προφανώς πρέπει να το δεις στο κάθε κατάστημα ξεχωριστά (υποθέτω δεν μιλάμε για τα καταστήματα που δίνει η infoquest όπως plaisio Κλπ μιας και δεν την έχει φέρει γενικά την συσκευή)

 

λογικά όχι γιατί πρόσφατα κυκλοφόρησε (πότε να προλάβουν να το φέρουν)

 

Όντως μόλις κοίταξα στα καταστήματα από Κίνα έχουν βγάλει την έκδοση 3-32 global με την 800αρα, ενώ στην Ελλάδα δεν αναφέρουν αν έχει 800αρα ή όχι..Άρα αυτή τη στιγμή μόνο από Κίνα μεριά για όποιον θέλει την b20..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.αγορασα το redmi 5 plus από ελληνικό μαγαζί.φοραει την MIUI global 9.2|ΣΤΑΘΕΡΗ.9.2.0.2 Είναι η ευρωπαϊκή ρομ αυτή?πάντως ελληνικά έχει.και 4g.

Δυστυχώς, όχι, δεν είναι official.επισης, αν έχω καταλάβει καλά από τις συζητήσεις στα φόρουμ, είναι πιθανόν να σου βγάλει αναβάθμιση μέσω wifi: ΜΗΝ την κάνεις γτ θα brickαρει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, όχι, δεν είναι official.επισης, αν έχω καταλάβει καλά από τις συζητήσεις στα φόρουμ, είναι πιθανόν να σου βγάλει αναβάθμιση μέσω wifi: ΜΗΝ την κάνεις γτ θα brickαρει.

 

kai εγω την ιδια εχω μπορούμε να βαλουμε την official rom?

Link to comment
Share on other sites

Η λύση που υπάρχει μέχρι στιγμής είναι αυτή εδώ που προϋποθέτει άνοιγμα του κινητού http://en.miui.com/thread-1567594-1-1.html

 

too much :)))

 

 

λέω εγώ συνέχεια να περιμένει λίγο ο κόσμος , δεν με ακούνε :P

Link to comment
Share on other sites

Wind έχω και μένω στο Αίγιο. Δεν ξέρω μήπως αργότερα το βγάλει με την 800αρα ή μήπως περιμένω το redmi note 5..

 

Ψαξε μηπως βγηκε απο κινα με 800αρα.Αν παραγγειλεις απο Ελλαδα ρωτα σκρουτζομαγαζο.Αλλιως πανε σε redmi note 4/Mi A1 που εχουν την B20.Το πρωτο πηρε η μητερα μου και κανενα θεμα με Vodafone σε Θεσσαλονικη και Πιερια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε μηπως βγηκε απο κινα με 800αρα.Αν παραγγειλεις απο Ελλαδα ρωτα σκρουτζομαγαζο.Αλλιως πανε σε redmi note 4/Mi A1 που εχουν την B20.Το πρωτο πηρε η μητερα μου και κανενα θεμα με Vodafone σε Θεσσαλονικη και Πιερια.

 

βγήκε , αλλά πρόσφατα , δεν θα υπάρχει κανένα μαγαζί εδώ με την 800αρα (εκτός αν ήρθε super express από κίνα :) )

Link to comment
Share on other sites

βγήκε , αλλά πρόσφατα , δεν θα υπάρχει κανένα μαγαζί εδώ με την 800αρα (εκτός αν ήρθε super express από κίνα :) )

 

Κανεις υπομονη...καλυτερα να το παρεις με B20.Και επειδη εχω Wind καρτες,η διαφορα ειναι αρκετα εμφανης σε συσκευες που εχουν και σε συσκευες που δεν την εχουν.

Εχω redmi note 3 mtk και note 4 snap global version.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μολις βγηκε και επισημη Global Stable για το 5 Plus 9.2.6.0

Πρεπει να ειναι ξεκλειδωτο το κινητο ομως για να γινει flash με fastboot!! Καινουριο αυτο απο την Xiaomi, πρεπει να περιμενεις υποχρεωτικα 2 εβδομαδες ακομα και για να βαλεις αλλη official rom. (ο χρονος μετραει απο την ωρα που κανεις bind το κινητο στον λογαριασμο σου, δεν εχει πια νοημα να ζητησεις διακαιωματα ξεκλειδωματος αμεσως μολις παραγγειλεις μιας και ενω τα δικαιωματα στα δινουν σε 1-2 μερες το πολυ, πρεπει το κινητο να γινει bind στο λογαριασμο σου μεσα απο μια επιλογη στο developers menu ετσι και αλλιως και μετα αρχιζει να μετραει 15 μερες)

Τι να πω.....

Την πατανε οι καταναλωτες στο τελος ενω ειναι εμφανης η προσπαθεια της Xiaomi να προσπαθησει να επιβαλει εναν ελεγχο στους 3rd party resellers....

 

Με λιγα λογια, αν δεν θελετε να μπλεξετε ασχημα (και να μεινετε με μια fake ρομ που δεν μπορει να αναβαθμιστει και σου μπρικαρει το κινητο αν προσπαθησεις να το κανεις, με την καταργηση κιολας του edl mode στις νεες συσκευες μονο με ανοιγμα του κινητου το σωνεις) περιμενετε μεχρι να βγει το κινητο στα επισημα μαγαζια πριν αγορασετε... Σιγα σιγα και οι κινεζοι καταστευαστες βρισκουν τροπους να χαλιναγωγησουν το ποιοι καταναλωτες θα εχουν προσβαση στα προιοντα τους και σε ποιες αγορες... Για να εχουν και νοημα οι επισημες συμφωνιες σε τοπικες αγορες οπως πχ στην ελλαδα με infoquest, η οποια μπορει να το φερει το κινητο μετα απο 2-3 μηνες επισημα αλλα στα 230-250 ευρω βεβαιως βεβαιως..

Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

Ή από πολύ συγκεκριμένα μαγαζιά όπως το vickmall, που από ότι είδα δίνει τη δυνατότητα επιλογής, ή το eglobal που, αν δεν κάνω λάθος, βάζει μόνο επίσημες. Το τελευταίο μάλιστα , το έχει πλέον σε απόθεμα και με τη b20. Στα υπόλοιπα, έχει αρκετό ρίσκο, ακόμη κ σε gearbest και banggood, οι οποίοι μάλλον δεν ήξεραν τι τους γίνεται. Πάντως, το redmi 5, χωρίς b20(που για μένα δεν είναι dealbreaker), στην Κομοτηνή με vodafone πιάνει 4g παντού, ακόμη και μέσα στα σπίτια, μαγαζιά κλπ
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν ειναι η ελλειψη της 800αρας, αυτο ειναι ζητημα για πολυ λιγα ατομα που ισως εχουν wind στην επαρχια. Τα προβληματα με το ξεκλειδωμα του bootloader στα νεα μοντελα ειναι αυτα που σκοτωνουν...
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν ειναι η ελλειψη της 800αρας, αυτο ειναι ζητημα για πολυ λιγα ατομα που ισως εχουν wind στην επαρχια. Τα προβληματα με το ξεκλειδωμα του bootloader στα νεα μοντελα ειναι αυτα που σκοτωνουν...

Εάν η έλλειψη της 800άρας είναι ζήτημα για πολύ λίγα άτομα τότε να είσαι σίγουρος ότι το ξεκλείδωμα του bootloader δεν είναι ζήτημα για κανέναν. :shifty:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Πλακα κανεις μαλλον ή απλα δεν καταλαβαινεις τι λεμε στο νημα εδω και 3 σελιδες....
Link to comment
Share on other sites

Ούτε 1 στους 1000 (από αυτούς που αγοράζουν Xiaomi) δεν ασχολείται με ξεκλείδωμα bootloader αγαπητέ. :innocent:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...