Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

ενδιαφέρομαι και γώ για το plus. Είναι απο τα κινητά που έχουν και κάποια χαρακτηριστικά που δεν τα βρίσκουμε συχνά πλέον αλλού σε αυτή την τιμή. πχ ραδιόφωνο, ir, μεγαλύτερη οθόνη.

 

Ωστόσο, αυτό που με κάνει κάπως διστακτικό είναι το sar της συσκευής. δεν είναι και στα ύψη αλλά δεν έχει το sar του note 4 πχ. διαβάζω για κεφάλι γύρω στο 1,01 (οκ) και σώμα 1,4. τις τιμές αυτές τις είδα σε κάποιο σάιτ ελληνικό. Γνωρίζω ότι είναι εντός των φυσιολογικών ορίων βέβαια, όπως και το γεγονός ότι τρώμε ακτινοβολία απο παντού (wifi και ο τιδήποτε άλλο), απλά πάντα έχω αναστολές όταν βλέπω ότι ξεπερνά σε τιμές άλλα μοντέλα όπως αυτό που έγραψα παρπάνω (και άντε για το κεφάλι έχεις hands free ή αποφεύγεις να μιλάς με τις ώρες. με το σώμα τί παίζει; ). (νταξ περισσότερο θέλω καποιον να περιορίσει τις αναστολές μου και να το πάρω :D γιατί το ζαχαρώνω εδώ και κάποιες μέρες)

 

@nikkaps φίλε μου. απ ότι κατάλαβα ψάχνεις να βρείς πίσω στο κουτί να γράφει ΜΕG7 και να μην έχει κινεζιές πάνω για ν αποφύγεις ταλαιπωρία. αν βρείς άκρη (επειδή και γώ συντοπίτης σου είμαι) στείλε κανά μήνυμα (καλύτερα πίμί για να μην κουράζουμε τον κόσμο).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για τελευταια φορα το ξαναλεω για να τελειωνει πιο πισω γιατι αρχιζα να κουραζομαι προσπαθωντας να πω αυτονοητα πραγματα. Ο καθενας ας αγορασει οποιο μοντελο θελει και απο οπου θελει.

 

Οταν με το καλο λοιπον ερθει στα Ελληνικα μαγαζια το εν λογω κινητο τοτε θα δουμε κατα ποσο αξιζει και τι χρηματικη διαφορα θα εχει απο το υπαρχον 5 plus.

 

Οσον αφορα τα κινητα με τις global εκδοσεις,το καταστημα πωλησης οφειλει να αναφερει αν πουλαει την global εκδοση στο site του αλλιως αν γραφει οτι πουλαει την global και σου ερθει η κινεζικη εκδοση τοτε εχεις δικαιωμα να επιστρεψεις πισω το κινητο και να παρεις τα χρηματα σου πισω.

Εχουμε πει οτι εξωτερικα καταλαβαινεις οτι ειναι global εκδοση απο τα παρακατω.

1)Μπροστα να γραφει Redmi 5 plus(η κινεζικη εκδοση γραφει κινεζικα μπροστα).

2)Στο πλαι να γραφει Global edition

3)Απο πισω το Meg7

 

Επισης εντος του κουτιου

1)Η global version εχει κανονικα ευρωπαικο φορτιστη και δεν χρειαζεται ανταπτορα

2)Το βιβλιαρακι ειναι στα αγγλικα και οχι στα κινεζικα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα,

 

ενδιαφέρομαι και γώ για το plus. Είναι απο τα κινητά που έχουν και κάποια χαρακτηριστικά που δεν τα βρίσκουμε συχνά πλέον αλλού σε αυτή την τιμή. πχ ραδιόφωνο, ir, μεγαλύτερη οθόνη.

 

Ωστόσο, αυτό που με κάνει κάπως διστακτικό είναι το sar της συσκευής. δεν είναι και στα ύψη αλλά δεν έχει το sar του note 4 πχ. διαβάζω για κεφάλι γύρω στο 1,01 (οκ) και σώμα 1,4. τις τιμές αυτές τις είδα σε κάποιο σάιτ ελληνικό. Γνωρίζω ότι είναι εντός των φυσιολογικών ορίων βέβαια, όπως και το γεγονός ότι τρώμε ακτινοβολία απο παντού (wifi και ο τιδήποτε άλλο), απλά πάντα έχω αναστολές όταν βλέπω ότι ξεπερνά σε τιμές άλλα μοντέλα όπως αυτό που έγραψα παρπάνω (και άντε για το κεφάλι έχεις hands free ή αποφεύγεις να μιλάς με τις ώρες. με το σώμα τί παίζει; ). (νταξ περισσότερο θέλω καποιον να περιορίσει τις αναστολές μου και να το πάρω :D γιατί το ζαχαρώνω εδώ και κάποιες μέρες)

 

@nikkaps φίλε μου. απ ότι κατάλαβα ψάχνεις να βρείς πίσω στο κουτί να γράφει ΜΕG7 και να μην έχει κινεζιές πάνω για ν αποφύγεις ταλαιπωρία. αν βρείς άκρη (επειδή και γώ συντοπίτης σου είμαι) στείλε κανά μήνυμα (καλύτερα πίμί για να μην κουράζουμε τον κόσμο).

 

Αν σε ενοχλει τοσο πολυ,προτιμησε το redmi note 4x. Δεν μπορουμε να πουμε κατι περισσοτερο σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ορισμένοι έχουν μια περίεργη ιδέα για το τι χρησιμότητα έχει ένα νήμα. Όταν περιμένεις από τους άλλους να σπαταλησουν 10 λεπτά από το χρόνο τους για να σου απαντήσουν σε μια ερώτηση η οποία έχει απαντηθεί ένα κάρο φορές πιο πίσω αντί να ξοδέψεις εσύ 5 λεπτά να διαβάσεις τα προηγούμενα ποστ σε ένα τόσο μικρο νήμα σαν και αυτό, ε τότε κατι δεν πάει καλά.

Επίσης να πω ότι το νήμα αυτό είναι για το RM 5/plus. Όχι για το RM Note 5.

Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος που την έχει να τρέξει (εκτός σπιτιού φυσικά) κάποιο gps test app (Π.χ. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chartcross.gpstest )

να μας πει αν του εμφανίζει να έχει κλειδώσει σε δορυφόρους galileo ;

 

Επίσης να πω ότι το νήμα αυτό είναι για το RM 5/plus. Όχι για το RM Note 5.

 

Στην Ινδία redmi note 5 λέγεται το redmi 5 plus :p

 

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο εδω προφανως εχει την 800αρα σωστα? https://www.geekbuying.com/item/Global-Version-Xiaomi-Redmi-5-Plus-4GB-64GB-Smartphone-Black-393687.html

το καταστημα τι λεει? θα ερθει νωρις? και χωρις τελωνειο σωστα??

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο εδω προφανως εχει την 800αρα σωστα? https://www.geekbuying.com/item/Global-Version-Xiaomi-Redmi-5-Plus-4GB-64GB-Smartphone-Black-393687.html

το καταστημα τι λεει? θα ερθει νωρις? και χωρις τελωνειο σωστα??

 

Ναι σε ολα, αλλα βεβαια πληρωνεις ενα καπελακι στην τιμουλα. Μεσα σε 5-8 μερες κανονικα πρεπει να ερθει απο ισπανια αν και εμενα απο ισπανια που ειχα παραγγειλει ενα κινητο πριν απο 2 χρονια ειχε κολλησει τελωνειο (κανεις δεν ηξερε γιατι) αλλα τελικα ξεκολλησε μετα απο 8 μερες χωρις να πληρωσω κατι χρηματικο (μονο την καθυστερηση)

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο εδω προφανως εχει την 800αρα σωστα? https://www.geekbuying.com/item/Global-Version-Xiaomi-Redmi-5-Plus-4GB-64GB-Smartphone-Black-393687.html

το καταστημα τι λεει? θα ερθει νωρις? και χωρις τελωνειο σωστα??

 

Το ειδες καλα ποσο βγαινει ; 220 ευρω τελικη με τα μεταφορικα !!!!!!!!!

Εγω το αγορασα (μαυρο global 4-64) 166 ευρω τελικη απο banggood και ηρθε στα χερια μου ακριβως σε 12 μερες απο την στιγμη που εγινε η παραγγελια. Σημερα ειχε προσφορα το gearbest το global σε μαυρο 3-32 στα 102 ευρω τελικη τιμη . Ειπα να το τσιμπησω αλλα λεω οκ εχω το 4-64.

Link to comment
Share on other sites

Banggood με priority δεν έχει τελωνείο

 

Στάλθηκε από το pipo u8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να πω ότι το νήμα αυτό είναι για το RM 5/plus. Όχι για το RM Note 5.

 

Επειδη το εχω διαβασει αρκετο καιρο αυτο να πω οτι το Redmi 5 plus ειναι στην ουσια το Redmi note 5 και το pro ειναι υποτιθεται το πιο high end μοντελο της εταιρειας.

Τωρα αν το Redmi note 5 τελικα περαν της Ινδιας πωλειται σαν το μεγαλυτερο μοντελο αυτο θα το δουμε,αλλα τα παραπονα σας για τις ονομασιες των μοντελων στην Xiaomi με τα 800διαφορετικα μοντελα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχω διαβασει αρκετο καιρο αυτο να πω οτι το Redmi 5 plus ειναι στην ουσια το Redmi note 5 και το pro ειναι υποτιθεται το πιο high end μοντελο της εταιρειας.

Τωρα αν το Redmi note 5 τελικα περαν της Ινδιας πωλειται σαν το μεγαλυτερο μοντελο αυτο θα το δουμε,αλλα τα παραπονα σας για τις ονομασιες των μοντελων στην Xiaomi με τα 800διαφορετικα μοντελα.

 

λάθος κάνεις :)

 

Redmi 5 Plus China/Global = Redmi Note 5 India

Redmi Note 5 China/Global = Redmi Note 5 Pro India

 

δεν είναι πιο high μοντέλο το Pro , απλά έχει διαφορές στις κάμερες/μπάντες σε σχέση με το Redmi Note 5 C/G (και κάτι άλλα ψιλά)

ας βάλουμε στην άκρη το τι βγήκε στην ινδία μιας και δε μας απασχολεί (φυσικά το μπέρδεμα γίνεται μεγαλύτερο όσον αφορά τα καταστήματα)

Link to comment
Share on other sites

Τα κινητα που κυκλοφορουν στην Ινδια και οι οποιες ονομασιες τους γιατι πρεπει να μας απασχολουν???

Δεν χρειαζεται να μπερδευεται εξτρα ο κοσμος, ειναι ηδη απειρα τα μοντελα που κυκλοφορει η Xiaomi σε Κινα και ευρωπη.

Το νημα αυτο ειναι για το Redmi 5/Plus China η Global. Αν καποιος θελει να μιλησει για αλλα μοντελα ας ανοιξει αλλο νημα παρακαλω. Ηδη το νημα εχει τραβηξει αρκετα με ασχετες αναρτησεις. Μηπως ενας mod θα μπορουσε να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι.

ειμαι μελος σε καποια forum, σε καποια facebbok group κ.α. τα οποια μου βγαζουν αρκετα notifications.

θελω να τα λαμβανω γιατι καποια αφορουν και την δουλεια μου αλλα υπαρχει καποιος τροπος οπου στο notification bar και στην λιστα να εμφανιζει μονο ενα εικονιδιο ?

καθε λιγα λεπτα γεμιζει η μπαρα μονο απο το tapatalk για παραδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

πάντως όπως δείχνει είναι αρκετά καλή συσκευή για τα λεφτά της, απο την άλλη όποιος δεν βιαζεται όπως εγώ μπορει να περιμένει λίγο μεχρι το καλοκαίρι που θα εμφανιστεί το mi A2 κ σίγουρα θα βγει κ καμμιά έκδοση redmi 5 x, οπότε βλέπουμε
Link to comment
Share on other sites

Τα κινητα που κυκλοφορουν στην Ινδια και οι οποιες ονομασιες τους γιατι πρεπει να μας απασχολουν???

Δεν χρειαζεται να μπερδευεται εξτρα ο κοσμος, ειναι ηδη απειρα τα μοντελα που κυκλοφορει η Xiaomi σε Κινα και ευρωπη.

Το νημα αυτο ειναι για το Redmi 5/Plus China η Global. Αν καποιος θελει να μιλησει για αλλα μοντελα ας ανοιξει αλλο νημα παρακαλω. Ηδη το νημα εχει τραβηξει αρκετα με ασχετες αναρτησεις. Μηπως ενας mod θα μπορουσε να βοηθησει?

 

Μπορεις να μου βρεις το αντιστοιχο νημα του redmi note 5?Α ναι σωστα δεν υπαρχει επειδη δεν εχει κυκλοφορησει ακομα στην αγορα μας.......

Επισης να με συγχωρεις αλλα σιγα την κουβεντα που γινοταν προηγουμενως στο παρον θεμα και την χαλασε τωρα αυτη για το pro...

Πιο πολυ οι ιδιες συνεχεια ερωτησεις για τις διαφορες της κινεζικης με την global εκδοση...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πάντως όπως δείχνει είναι αρκετά καλή συσκευή για τα λεφτά της, απο την άλλη όποιος δεν βιαζεται όπως εγώ μπορει να περιμένει λίγο μεχρι το καλοκαίρι που θα εμφανιστεί το mi A2 κ σίγουρα θα βγει κ καμμιά έκδοση redmi 5 x, οπότε βλέπουμε

 

Το θεμα ειναι οτι για συσκευες Xiaomi και ειδικα σε αυτα τα χρηματα ειναι λιγο μπερδεμα το πολυ περιμενε, ειδικα για να μιλαμε για να περιμενει καποιος μηνες κιολας.

 

Οσο για το 5 plus εν μερη τι παραπανω να γραψει καποιος?Ενα redmi note 4x ειναι απλα με την νεα αναλογια οθονης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να έχει κυκλοφορήσει ένα κινητό για να έχει νήμα. Μπορεί φυσικά να δημιουργήσει ο καθένας νέο νήμα για οποιοδήποτε κινητό. Αν θέλετε να συνεχισετε την συζήτηση περί pro, μπορείτε να το κάνετε σε νέο νήμα. Keep the thread clean please. Έτσι θα είναι και ευκολότερο σε κάποιον που ψάχνει πληροφορίες για μία από τις δύο συσκευές να τις βρει ευκολότερα

 

Επίσης, για τα επαναλαμβανόμενη ποστ, όποιος θέλει απαντά

 

Ελπιζω να μην γίνει insomnia το myphone

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καμιά γνώμη για το κινητό του τίτλου θα παίξει ή θα λέτε τα απωθημένα σας εδώ πέρα; Ανοίξτε ένα νήμα για το note και πείτε τα εκεί πέρα.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά. Χθες μου ήρθε η γνήσια global από banggood και είναι έτσι ακριβώς όπως τα είπες. Όσοι αγοράζετε από skrutzομαγαζα τον νου σας. Πουλάνε και καλά global version αλλά δεν είναι....

Όλα καλά με το τηλ. Έχω μόνο μια απορία. Το SIM tray αποτελείται από 2 κομμάτια τα οποία ενώνονται μεταξύ τους με 2 μικρές βίδες. Παρατήρησα ότι υπάρχει ένας μικρός τζόγος και κουνάει το ένα κομμάτι από το άλλο λες και ήθελε λίγο σφιξημο ακόμα . Το έχει δει κανείς αλλος η μόνο το δικό μου είναι έτσι ;

Ναι έτσι είναι με λίγο τζόγο

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καμιά γνώμη για το κινητό του τίτλου θα παίξει ή θα λέτε τα απωθημένα σας εδώ πέρα; Ανοίξτε ένα νήμα για το note και πείτε τα εκεί πέρα.

 

Τι παραπανω θες να γραφτει για το κινητο του τιτλου που δεν γνωριζεις ηδη?

Ενα Redmi note 4 ειναι απλα με διαφορετικη οθονη κυριολεκτικα ομως.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου έχει 2 θεματάκια. Εμφανίζετε μια με δύο φορές τη μέρα ειδοποίηση από την κάρτα SD σαν να την έβαλα εκείνη τη στιγμή και το USB otg είναι ανύπαρκτο δεν το βλέπει ενώ όλα τα app check μου δείχνουν ότι υπάρχει. Μιλάμε για 5 plus 4gb ram κινέζικο mee7 unlocked με το τελευταίο update negmifa 9.2.13
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου έχει 2 θεματάκια. Εμφανίζετε μια με δύο φορές τη μέρα ειδοποίηση από την κάρτα SD σαν να την έβαλα εκείνη τη στιγμή και το USB otg είναι ανύπαρκτο δεν το βλέπει ενώ όλα τα app check μου δείχνουν ότι υπάρχει. Μιλάμε για 5 plus 4gb ram κινέζικο mee7 unlocked με το τελευταίο update negmifa 9.2.13

 

την sd την έβαλες εκεί για πρώτη φορά ή την πήρες από το προηγούμενο κινητό και την έβαλες ;

καλό είναι να την βάζεις "καθαρή" σε νέα συσκευή (φορμάτ)

Link to comment
Share on other sites

την sd την έβαλες εκεί για πρώτη φορά ή την πήρες από το προηγούμενο κινητό και την έβαλες ;

καλό είναι να την βάζεις "καθαρή" σε νέα συσκευή (φορμάτ)

Την είχα σε άλλο κινητό. Έχω μέσα 5 giga αρχεία γι΄αυτό απέφυγα το format

Link to comment
Share on other sites

Την είχα σε άλλο κινητό. Έχω μέσα 5 giga αρχεία γι΄αυτό απέφυγα το format

 

ε καλά αρχεία απλά είναι :) μετέφερετα σε πισι , καντην φορμάτ (είτε στο πισι είτε από το κινητό) και ξαναβάλτα

 

για το otg δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί και δεν έχω την συσκευή και γιατί έχω διάφορα app μέσα στο κινητό μου (redmi3 ) που τρέχουν αυτόματα με το που βάζω usb

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει το otg αλλά η sd δεν μου έβγαλε κανένα πρόβλημα (την έβαλα κατευθείαν από ένα elephone p9000 lite).

 

Πρόβλημα μου βγάζει η εφαρμογή themes που έχει προεγκατεστημενη η οποία λέει δεν υποστηριζεται στην περιοχή μου και τα notification που δεν κάνουν combine μεταξύ τους

 

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Πρόβλημα μου βγάζει η εφαρμογή themes που έχει προεγκατεστημενη η οποία λέει δεν υποστηριζεται στην περιοχή μου

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

 

αυτό δεν είναι πρόβλημα , απλά δεν έχεις ενημερωθεί :)

πλέον δεν υποστηρίζονται τα themes και το mi message στην Ευρώπη (λόγω Ε.Ε.)

θα πρέπει να αλλάξεις την περιοχή μέσα από τις ρυθμίσεις για να παίξουν αυτά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...