Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι κερδίζει κάποιος με την γρήγορη φόρτιση;; εγώ στο meizu την έχω κλείσει και φορτίζει πιο αργά χωρίς να ανεβάζει καθόλου θερμοκρασία η μπαταρία, δεν βλέπω κάποιο λόγο να έχω γρήγορη φόρτιση και να στρεσαρω την μπαταρία.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τα εχουμε ξαναπει 100φορες τι κερδιζεις με την γρηγορη φορτιση. Δεν χρειαζεται να περιμενεις 2.5 και 3 ωρες για να φορτισεις το κινητο πληρως(ειδικα σε τοσο μεγαλες μπαταριες).

Επισης βολευει παρα πολυ αν δεν εχεις πολυ χρονο να φορτισεις το κινητο και το χρειαζεσαι.

 

Τελος αν νομιζετε οτι με το να φορτιζετε αργα το κινητο η μπαταρια δεν θα παθει τιποτα σε βαθος χρονου ειστε γελασμενοι.

Αν το κινητο με αργη φορτιση το φορτιζεις συχνα,θα εχει ιδιες επιπτωσεις σε βαθος χρονου με το να το φορτιζεις γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεκτό όπως βολεύει τον καθένα, εγώ φορτίζω πριν κοιμηθώ 2 και κάτι ώρες θέλει και το βγάζω, για τις επόμενες 2 μέρες είμαι Οκ, δεν θεωρώ ότι η γρήγορη φόρτιση θα μου προσφέρει κάτι, ο καθένας το βλέπει με τις δικές του ανάγκες.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,εχω to 5plus με global,ενα προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οταν το βαζω να μοιραζει το wifi,οι συσκευες το εντοπιζουν κανονικα και συνδεονται αλλα δε μπορουν να μπουν στο ιντερνετ.Εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι να είναι χοντρό , πρέπει να υποστηρίζει γρήγορη φόρτιση της Qualcomm.

 

Διαβασα στο site της qualcomm πώς ότι καλώδιο και να χρησιμοποιείται, με φορτιστή συμβατό με την τεχνολογία γρήγορης φόρτισης κάνει την ίδια δουλειά!

Για να το αναφέρει θα έχει τεσταριστεί!

Αλλά από την άλλη εγω που δοκιμάζω διάφορα καλώδια δεν βλέπω διαφορά.

Τι να κάνω ;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,εχω to 5plus με global,ενα προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οταν το βαζω να μοιραζει το wifi,οι συσκευες το εντοπιζουν κανονικα και συνδεονται αλλα δε μπορουν να μπουν στο ιντερνετ.Εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα?

 

κλασικό πρόβλημα hot-spot στις συσκευές αυτές.

Με τι παροχο είσαι να σε βοηθήσω, λύνεται εύκολα με κάποιες αλλαγές που πρέπει να κάνεις στο Apn.

Link to comment
Share on other sites

κλασικό πρόβλημα hot-spot στις συσκευές αυτές.

Με τι παροχο είσαι να σε βοηθήσω, λύνεται εύκολα με κάποιες αλλαγές που πρέπει να κάνεις στο Apn.

Σε ευχαριστω φιλε,vodafone εχω

Link to comment
Share on other sites

Settings / Sim cards / Vodafone / Access point Name και αλλάζεις τις εξης παραμέτρους σε

 

τύπος APN= "default,dun",

πρωτόκολλο APN ="IPv4" και τέλος

MVNO= "SPN",

Τιμή MVNO="vodafone GR"

 

Κανεις restart στη συσκευή και λογικα δουλεύει.

Το εχω κανει σε 3 συσκευές στο παρελθον.

 

Ενημέρωσε

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/14672601/Spigen-Liquid-Air-Back-Cover-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-Xiaomi-Redmi-5-Plus.html

Ωραια θηκη, που προστατευει πολυ καλα και απο μπροστα. Βγαζω και πιο σταθερες φωτογραφιες τωρα που ειναι λιγο πιο μεγαλο το παχος. Βεβαια το κανει λιγο βαρυ.

Οποιος θελει καλυτερη προστασια απο αυτη τη θήκη σιλικόνης που ειχε μεσα το κινητο, παρτε την.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μπορεί να μου πει κάποιος που έρχεται από Redmi note 4 global πως είναι η οθόνη του

Φωτεινότητα

Χρώματα

Μέγεθος. Η 5.99 inches σε σχέση με τις 5.5 είναι εμφανής η διαφορά;

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μπορεί να μου πει κάποιος που έρχεται από Redmi note 4 global πως είναι η οθόνη του

Φωτεινότητα

Χρώματα

Μέγεθος. Η 5.99 inches σε σχέση με τις 5.5 είναι εμφανής η διαφορά;

 

Φωτεινότητα περισσότερη.

Χρώματα ιδια, ισως δείχνουν καλυτερα στο ματι επειδή ειναι μεγαλύτερη η οθόνη.

Αν έχεις συνηθίσει στο 5.5 δεν ειναι μεγαλη η διαφορά στο χερι/βαρος.

Θα σου ειναι ενα έξτρα κινητρο η πιο απολαυστική του οθονη.

Οι κάμερες του ειναι καλύτερες μπρος/πισω(για τα δικα μου δεδομένα, δεν ειμαι γκουρού της φωτογραφίας)

Εγω δεν το μετανιωσα.

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινότητα περισσότερη.

Χρώματα ιδια, ισως δείχνουν καλυτερα στο ματι επειδή ειναι μεγαλύτερη η οθόνη.

Αν έχεις συνηθίσει στο 5.5 δεν ειναι μεγαλη η διαφορά στο χερι/βαρος.

Θα σου ειναι ενα έξτρα κινητρο η πιο απολαυστική του οθονη.

Οι κάμερες του ειναι καλύτερες μπρος/πισω(για τα δικα μου δεδομένα, δεν ειμαι γκουρού της φωτογραφίας)

Εγω δεν το μετανιωσα.

 

το βαρος δεν ειναι προβλημα.

η διαφορα στο μεγεθος της οθονης στην καθημερινοτητα την καταλαβαινεις ;

Στην καθημερινη χρηση φανταζομαι ειναι ιδιο αφου εχουν τον ιδιο επεξεργαστη

Εσυ πηγες σε αυτο απο το redmi note 4 global.

Τη λες να την κανω την μεταβαση;

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχει διαφορά στην οθόνη και ειναι εμφανής στην καθημερινή χρηση.

Ειδικα εαν γράφεις καθε μερα σε διάφορα apps (email viber κτλ) το χορταίνεις το τηλέφωνο, μη ξεχνας ότι ειναι 16:9 η οθόνη.

Δεν το εχω μετανιώσει,και να προσθέσω οτι ουτε θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα στο να το βάλεις στην τσέπη η όπου αλλου.

Σκέψου οτι ειναι ενα note 4 λιγο πιο μακρύ προς τα πάνω.

Απο ταχύτητα θα ελεγα το ίδιο, αν και τις πρώτες δύο μέρες μου φαινόταν ενα κλικ πιο αργό.

Ναι να το κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Settings / Sim cards / Vodafone / Access point Name και αλλάζεις τις εξης παραμέτρους σε

 

τύπος APN= "default,dun",

πρωτόκολλο APN ="IPv4" και τέλος

MVNO= "SPN",

Τιμή MVNO="vodafone GR"

 

Κανεις restart στη συσκευή και λογικα δουλεύει.

Το εχω κανει σε 3 συσκευές στο παρελθον.

 

Ενημέρωσε

 

δυστυχως τιποτα φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα καλά με τη βοήθεια του φίλου thagro ,ξαναεβαλα τις ρυθμίσεις και έφτιαξε ,κάτι μάλλον δεν είχα κάνει σωστά

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αυτο http://www.cityshop.gr/index.php?target=products&product_id=42983

είναι το global με την b20?? Επίσης αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω για να πάω στο 4/64 δεδομένου οτι κάνω χρηση μονο για broswing mail κλπ η δεν θα δω διαφορά??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αυτο http://www.cityshop.gr/index.php?target=products&product_id=42983

είναι το global με την b20?? Επίσης αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω για να πάω στο 4/64 δεδομένου οτι κάνω χρηση μονο για broswing mail κλπ η δεν θα δω διαφορά??

Καλησπέρα! έχεις ξανά ψωνίσει από το κατάστημα;αν είναι να το πάρω κ εγώ από εκεί το 64αρι είναι καλή τιμή.

 

Αν κάποιος ξέρει πόσο θέλει για 0-100%; υποστηρίζει fast charge?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αυτο http://www.cityshop.gr/index.php?target=products&product_id=42983

είναι το global με την b20?? Επίσης αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω για να πάω στο 4/64 δεδομένου οτι κάνω χρηση μονο για broswing mail κλπ η δεν θα δω διαφορά??

 

Είναι το global, με την b20. Κρατά ένα screenshoot, και αν σε στείλουν το κιζενικο δεν παραλαμβάνεις. Το κουτί από το global, γράφει redmi με λατινικούς χαρακτήρες.

Αξίζει να πάρεις το 64.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ομάδα το τίμησα και εγώ το κινητό, ειναι πολυ στιβαρό σε θεμα ποιότητας, και εκλεπτυσμένο... Μοιάζει βέβαια λίγο σαν παστέλι λόγο του 18:9 αλλά το συνηθίζεις γρήγορα. ας το χαιρόμαστε Edited by MTza89
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό είναι καλό;;; γιατί έχω το redmi note 3 pro και λέω να πάω σε αυτό.. Αξίζει;;;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά έχω το redmi note 3 pro και λέω να πάω στο 5 plus. Αξίζει το κινητό;; αξίζει η μετάβαση;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αξίζει

Παιδιά το κινητό είναι καλό;;; γιατί έχω το redmi note 3 pro και λέω να πάω σε αυτό.. Αξίζει;;;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά έχω το redmi note 3 pro και λέω να πάω στο 5 plus. Αξίζει το κινητό;; αξίζει η μετάβαση;;;;

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παραλαμβανω σε 8 μερες από Banggood το χρυσο 3/32 .

Μου βγηκε με ποντους που εξαργυρωσα,153$ μαζι με το priority mail(4,67$)

Nα ξερετε τρεχει προσφορα με κουπονι μεχρι 10/5,στα 143$.

10-17/5 θα χει προσφορα το 6/64,αλλα δεν εχει ανακοινωσει ακομα τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό είναι καλό;;; γιατί έχω το redmi note 3 pro και λέω να πάω σε αυτό.. Αξίζει;;;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά έχω το redmi note 3 pro και λέω να πάω στο 5 plus. Αξίζει το κινητό;; αξίζει η μετάβαση;;;;

 

Για μενα οχι.

Link to comment
Share on other sites

Η qualcomm αναφέρει ότι η γρήγορη φόρτιση είναι θέμα μόνο φορτιστή (να υποστηρίζει την τεχνολογία) και όχι καλωδίου. Δοκίμασα πολλά καλώδια και διαφορά δεν είδα καθόλου!

Μπήκα για πλάκα σε ένα κινεζικό μαγαζί και αγόρασα ενα καλώδιο που

στο κουτί έγραφε compatible with Qualcomm Quick Charge 3.0 και ήταν πολυ χοντρό.

Τελικά όντως φορτίζει αρκετά γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...