Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα καί από εμένα....μόλις 2 ημέρες πρίν απόκτησα καί εγώ τό redmi 5 plus 4/64gb global σέ καλή τιμή πιστεύω γιά τά χαρακτιριστικά του στά 170 ευρώ...τιμή πού βλέπω ήδη σήμερα πέφτει διαρκώς. Είναι μακράν τό καλύτερο κινητό πού είχα ποτέ καί πιστέψτε με .....είναι πολλά !!!!Πολύ όμορφο (μαύρο) αρκετά λεπτό, δείχνει καλή ποιότητα υλικών. Ταχύτατο στήν λειτουργία του, ανάλυση εικόνας άριστη , καί δαχτυλικό αποτύπωμα ...σφαίρα. Φωτογραφική γιά 12 άρα πολύ καλύτερη από άλλα πού είχα μέ 16 άρα. Τώρα γιά τίς θήκες πού λέτε προσωπικά εγώ μετά από πολλά....... σπασίματα έχω καταλήξει στίς wallet στίς οποίες κουβαλάς καί τίς καρτούλες σου καί βάζεις καί κανα χαρτονόμισμα, μακριά καί από αδιάκριτα βλέματα. ;););););):rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

βρέ θά μάς τρελάνουν αυτοί.....μόλις μπήκα στό e-bay καί τό δίνουν στά 206 ευρώ ενώ στά ελληνικά site καταστημάτων είναι πολύ φτηνότερο...κάτω από 170 ευρώ (τήν 4/64).:mad::mad::mad::mad::lol: Edited by mikmes
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάποιος αν το συγκεκριμένο κινητό έχει την b20?

 

https://phonegallery.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=4605&cookies_accepted=Y

Always have your stuff when you need it with @Dropbox. Sign up for free! http://db.tt/SUJgwURV
Link to comment
Share on other sites

Αφού γράφει global την έχει.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.εχει καποιο προβλημα το κινητο με το gps και το wifi????γιατι εχω δει και διαβασει σε πολλα site οτι εχει καποιο.ισχυουν?????????και γενικα εχει θεματακια τετοια???????
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.εχει καποιο προβλημα το κινητο με το gps και το wifi????γιατι εχω δει και διαβασει σε πολλα site οτι εχει καποιο.ισχυουν?????????και γενικα εχει θεματακια τετοια???????

 

Οχι κανενα απολυτως

Link to comment
Share on other sites

Με το wifi δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα αυτό όμως που μου έχει κάνει εντύπωση είναι ότι στις εφαρμογές καιρού είτε της MIUI είτε τρίτων δεν βρίσκει με τίποτα το μέρος που βρίσκεσαι

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι γενικό το κακό. Και σε Mi5s official τα ίδια και σε Max2 official τα ίδια και σε Redmi Note 4 official τα ίδια... (όλα αναβαθμισμένα στις τελευταίες stable).

 

Για την μαμά εφαρμογή μιλάω. Δεν δοκίμασα 3ων.

 

from my Mi5s

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Με το wifi δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα αυτό όμως που μου έχει κάνει εντύπωση είναι ότι στις εφαρμογές καιρού είτε της MIUI είτε τρίτων δεν βρίσκει με τίποτα το μέρος που βρίσκεσαι

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κανονικά και τέλεια με όλες τις εφαρμογές δουλεύει το δικό μου!

Είναι global version

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικα όντως παίζει ενα μικρό θέμα με το sygic gps και την έκδοση του PlayStore.

Στο διπλανό forum αναφέρει ως λυση μια beta έκδοση, την οποία θα δοκιμάσω αύριο σε ταξίδι και θα ενημερώσω.

Τα υπόλοιπα GPS apps (maps, here) δουλεύουν σωστά χωρις προβλήματα.

 

Στο δικό μου δουλεύει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.... Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποθηκεύω τις εφαρμογές στην sd card??

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.... Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποθηκεύω τις εφαρμογές στην sd card??

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι στη miui δεν μπορείς να αποθηκεύσεις εφαρμογές στην κάρτα, μόνο φωτός, βίντεο και διάφορα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Όχι στη miui δεν μπορείς να αποθηκεύσεις εφαρμογές στην κάρτα, μόνο φωτός, βίντεο και διάφορα αρχεία.
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχω καταληξει στο να παρω το xiaomi redmi 5 plus 64gb αλλα εχω πεσει σε διλλημα

αν θα το παρω απο επισημο αντιπροσωπο με την εγγυηση στα 2 χρονια

η να προτιμησω καποιο απλο καταστημα με ενα χρονο εγγυηση.

 

Η διαφορα ειναι αισθητη απο 230 στα 160 ευρω, 70 ευρω δεν τα λες και λιγα.

Υπαρχει καποιος που προτιμησε την φτηνη λυση με τον 1 χρονο εγγυηση να μου πει αποψεις?

Δυστυχως ανεβαινω πολυ στο μπατζετ μου, ειχα ξεκινησει για κινητο στα 120 ευρω,

με τα πες πες κατεληξα οτι αν ειναι να παρω κατι καλο θα ειναι να παρω το plus και αυτο με τα 4 gb

και ψαχνοντας κατεληξα οτι απο την επισημη αντιπροσωπεια οχι μονο ξεπερναω τα 120 ευρω

αλλα ειναι περιπου τα διπλα.

 

Ειλικρινα δεν ξερω που να καταληξω, και τι να αγορασω απο που.

Ισως να προτιμουσα επισημη αντιπροσωπεια και 3 gb?

Link to comment
Share on other sites

Έχω κρατήσει πολλά mi στα χέρια μου.

Η πιθανότητα να σου βγάλει κάποιο πρόβλημα είναι μηδαμινή.Οχι ότι δεν μπορεί να συμβεί.

Σε συγγενή μου έχω πάρει το RN3, κοντεύει τα 2.5 χρόνια, και στα μισά περίπου έχω κάνει αντικατάσταση οθόνης γιατί της έπεσε και έσπασε...

Επειδή ρωτάς τη γνώμη μας (αυτό έχουμε μόνο να σου πούμε), πάρε το φτηνό.

Και κράτα τα +70 για καμιά αλλη ανάγκη....

Γνώμη μας (μου) φυσικά..

Εγω με κλειστά μάτια θα έπαιρνα το πιο οικονομικό.

Επίσης, αν δεν σου είναι τρομερή ανάγκη το 64GB αποθήκευση, πάρε το 3/32.

Σε όχι απαιτητική χρήση, δεν θα δεις τρομερή διαφορά στο 3-4 GB ram...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λιγάκι άσχετο:

έχει κάποιος πρόταση για παρόμοια με always on display? υπάρχουν δεκάδες στο play store αλλά θέλω μια δοκιμασμένη και αν είναι δυνατόν να μην τρώει πολύ μπαταρία

 

και επίσης:

υπάρχει τρόπος να βελτιώσουμε την διατήρηση εφαρμογών στη μνήμη? Έκανα όλα τα απαραίτητα (από επιλ.προγραμματιστών και ρυθμίσεις μπαταρίας) αλλά και πάλι, με το που κλειδώνω το τηλέφωνο όλες μου οι εφ;αρμογές δεν μένουν στη μνήμη. Και να μην το κλειδώσω, πάλι πάνω από 3-4 δεν κρατάει, για κινητό με 3 gb μνήμης είναι κακό

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λιγάκι άσχετο:

έχει κάποιος πρόταση για παρόμοια με always on display? υπάρχουν δεκάδες στο play store αλλά θέλω μια δοκιμασμένη και αν είναι δυνατόν να μην τρώει πολύ μπαταρία

 

και επίσης:

υπάρχει τρόπος να βελτιώσουμε την διατήρηση εφαρμογών στη μνήμη? Έκανα όλα τα απαραίτητα (από επιλ.προγραμματιστών και ρυθμίσεις μπαταρίας) αλλά και πάλι, με το που κλειδώνω το τηλέφωνο όλες μου οι εφ;αρμογές δεν μένουν στη μνήμη. Και να μην το κλειδώσω, πάλι πάνω από 3-4 δεν κρατάει, για κινητό με 3 gb μνήμης είναι κακό

Μήπως αν πας στους προγραμματιστές και στην βελτιστοποίηση μνήμης βάλεις ανενεργό, και είδες στην μπαταρία ενέργεια ρυθμίσεις εκκαθάριση cache ανενεργό. Για δοκίμασε αυτά και μας λες

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λιγάκι άσχετο:

έχει κάποιος πρόταση για παρόμοια με always on display? υπάρχουν δεκάδες στο play store αλλά θέλω μια δοκιμασμένη και αν είναι δυνατόν να μην τρώει πολύ μπαταρία

 

και επίσης:

υπάρχει τρόπος να βελτιώσουμε την διατήρηση εφαρμογών στη μνήμη? Έκανα όλα τα απαραίτητα (από επιλ.προγραμματιστών και ρυθμίσεις μπαταρίας) αλλά και πάλι, με το που κλειδώνω το τηλέφωνο όλες μου οι εφ;αρμογές δεν μένουν στη μνήμη. Και να μην το κλειδώσω, πάλι πάνω από 3-4 δεν κρατάει, για κινητό με 3 gb μνήμης είναι κακό

Εγώ έκανα τις παρακάτω ρυθμίσεις και βελτιώθηκε λίγο η κατάσταση. Αν θες δοκίμασε.

 

1. Enable developer mode by going to Settings/About Phone, tap MIUI Version until Developer Mode is enabled.

 

2. Go to Settings/Additional Settings/Developer Options. Scroll to the bottom, follow these settings:

- Don't Keep Activities: off

- Background process limit: Standard limit

- Memory optimization: High

- Turn on MIUI optimization: off

 

The memory optimization setting is a bit backwards. Setting it to High enables ZRAM which compresses app data, allowing more apps to fit into RAM while using up a tiny bit more power.

 

3. Go to Settings/Battery and Performance/Manage apps battery usage. You can set the Power Saving mode to Off; if you set it to On, click on Choose Apps and select the app you want to keep in memory. Under Background settings, choose No Restrictions.

 

4. Run the Security app, go to Permissions/Autostart and choose the apps you want to remain in RAM.

 

5. Finally, hit the Recents button to bring up the Recent Apps view. Swipe down on the app you want and click the lock icon.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει κανενα μαγαζι Θεσσαλονικη που να εχει κανενα σωστο tempered glass που να εφαρμοζει σωστα και να αναλαβει να το περασει σωστα;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα τις παρακάτω ρυθμίσεις και βελτιώθηκε λίγο η κατάσταση. Αν θες δοκίμασε.

 

1. Enable developer mode by going to Settings/About Phone, tap MIUI Version until Developer Mode is enabled.

 

2. Go to Settings/Additional Settings/Developer Options. Scroll to the bottom, follow these settings:

- Don't Keep Activities: off

- Background process limit: Standard limit

- Memory optimization: High

- Turn on MIUI optimization: off

 

The memory optimization setting is a bit backwards. Setting it to High enables ZRAM which compresses app data, allowing more apps to fit into RAM while using up a tiny bit more power.

 

3. Go to Settings/Battery and Performance/Manage apps battery usage. You can set the Power Saving mode to Off; if you set it to On, click on Choose Apps and select the app you want to keep in memory. Under Background settings, choose No Restrictions.

 

4. Run the Security app, go to Permissions/Autostart and choose the apps you want to remain in RAM.

 

5. Finally, hit the Recents button to bring up the Recent Apps view. Swipe down on the app you want and click the lock icon.

 

για το "The memory optimization setting is a bit backwards. Setting it to High enables ZRAM which compresses app data, allowing more apps to fit into RAM while using up a tiny bit more power." δοκιμασμένο? μου φαίνεται λίγο περίεργο, και όπου και να το έχω ψάξει δεν το αναφέρει πουθενά...

Link to comment
Share on other sites

για το "The memory optimization setting is a bit backwards. Setting it to High enables ZRAM which compresses app data, allowing more apps to fit into RAM while using up a tiny bit more power." δοκιμασμένο? μου φαίνεται λίγο περίεργο, και όπου και να το έχω ψάξει δεν το αναφέρει πουθενά...

 

Εγώ το έκανα, και είδα μια βελτίωση. Μπορείς να δοκιμάσεις. Και αν δεν σ αρέσει ξαναγυρνάς στις αρχικές ρυθμίσεις. Απλές ρυθμίσεις είναι. Ούτε root, ούτε εγγυήσεις χάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ίσως να έχω χάσει επεισόδια και ζητώ συγγνώμη, αλλά πείτε μου, με την MUI 9.5.4.0 λειτουργεί σωστά σε εσάς το widget του καιρού; Σε 'μένα ούτε τοποθεσία βρίσκει, ούτε αλλάζει η εικόνα των καιρικών συνθηκών (widget) ακόμη και μετά από είσοδο στην εφαρμογή και ενημέρωση με τις νέες καιρικές συνθήκες που επικρατούν, φαίνεται σαν να κολλάει και να αλλάζει μετά από κλείδωμα - ξεκλείδωμα της οθόνης για παράδειγμα. Όλα αυτά με MUI 8.* δεν υπήρχαν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια υπαρχει κανενα μαγαζι Θεσσαλονικη που να εχει κανενα σωστο tempered glass που να εφαρμοζει σωστα και να αναλαβει να το περασει σωστα;

Υπάρχει και η επιλογή ζελατίνας νανοτεχνολογίας, Ultimate X-ONE. Τέλεια εφαρμογή και προστασία χωρίς λευκά σημεία γύρω-γύρω στην οθόνη.

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Έχω το redmi 5 plus 4/64 αγορασμενο από Κωτσόβολο. Το οποίο φοράει την κάμερα imx486 ενώ φίλος που πήρε από public το ίδιο αλλά σε 3/64 φοράει κάμερα samsung.εσας τι κάμερα έχει? Συγκρίνοντας τα δύο κινητά στην φώτο εμένα με την sony είναι καλύτερο
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το τηλεφωνο πατάς πολλές φορές στο έκδοση kernel και version information.

 

https://ibb.co/h2NwAd

Edited by cromdimitris
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...