Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω κρατήσει πολλά mi στα χέρια μου.

Η πιθανότητα να σου βγάλει κάποιο πρόβλημα είναι μηδαμινή.Οχι ότι δεν μπορεί να συμβεί.

Σε συγγενή μου έχω πάρει το RN3, κοντεύει τα 2.5 χρόνια, και στα μισά περίπου έχω κάνει αντικατάσταση οθόνης γιατί της έπεσε και έσπασε...

Επειδή ρωτάς τη γνώμη μας (αυτό έχουμε μόνο να σου πούμε), πάρε το φτηνό.

Και κράτα τα +70 για καμιά αλλη ανάγκη....

Γνώμη μας (μου) φυσικά..

Εγω με κλειστά μάτια θα έπαιρνα το πιο οικονομικό.

Επίσης, αν δεν σου είναι τρομερή ανάγκη το 64GB αποθήκευση, πάρε το 3/32.

Σε όχι απαιτητική χρήση, δεν θα δεις τρομερή διαφορά στο 3-4 GB ram...

 

τελικα σε ακουσα και πηρα το φτηνο με 3 ραμ.

Πιστευω οτι τα παραπανω δεν θα τα χρειαστω ποτε, εγκατηστησα τις εφαρμογες που ηθελα και μου περισευουν αρκετα

και δεν θα ξερω τι να τα κανω.

Αφου σκεφτομαι οτι μαλλον θα βαλω και δευτερη σιμ, μιας και η τφ καρτα θα μεινει εντελως αδεια.

 

Γενικα το κινητο πεταει, και νομιζω οτι απο το φιατακι που ημουν πηγα σε μερσεντες....

Link to comment
Share on other sites

τελικα σε ακουσα και πηρα το φτηνο με 3 ραμ.

Πιστευω οτι τα παραπανω δεν θα τα χρειαστω ποτε, εγκατηστησα τις εφαρμογες που ηθελα και μου περισευουν αρκετα

και δεν θα ξερω τι να τα κανω.

Αφου σκεφτομαι οτι μαλλον θα βαλω και δευτερη σιμ, μιας και η τφ καρτα θα μεινει εντελως αδεια.

 

Γενικα το κινητο πεταει, και νομιζω οτι απο το φιατακι που ημουν πηγα σε μερσεντες....

 

+70 ευρώ στην τσέπη.

Link to comment
Share on other sites

Και καινούργια ενημέρωση 9.5.9.0

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Και καινούργια ενημέρωση 9.5.9.0

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Άλλη μια αναβάθμιση, αλλά η εφαρμογή του καιρού της συσκευής ...καμία βελτίωση.

Sorry που επιμένω ρε παιδιά αλλά πιστεύω πως είναι η χειρότερη μανίσια εφαρμογή καιρού (Xiaomi), από όσες συσκευές άλλων εταιριών έχουν πέσει στα χέρια μου!

Μα να μην έχει επιλογή ρύθμισης για να δείχνει τον καιρό της τρέχουσας τοποθεσίας...!!!

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Μα να μην έχει επιλογή ρύθμισης για να δείχνει τον καιρό της τρέχουσας τοποθεσίας...!!!

Είχε βρε...απλά τώρα με τα τελευταία Update κάτι έγινε.

Εγώ έχω το Amazfit το οποίο είναι συνδεδεμένο με το κινητό και παίρνει δεδομένα από εκεί. Η τοποθεσία καιρού στο ρολόι (που παίρνει από το κινητό) μιά χαρά δουλεύει!!! Στο κινητό το ίδιο όμως...τζίφος (Mi5s).

Κάτι σκ@τωσ@ν οι Κινέζοι γιατί συμβαίνει στις περισσότερες συσκευές Xiaomi.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι και σε εφαρμογές καιρου εκτός της μανισιας άλλες δουλεύουν και άλλες όχι τουλάχιστον στο δικό μου 5plus.

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Το κινητακι μου (5 plus) το ξεκλείδωσα... και πλέον φοράει resurrection remix

8.1.0 OREO και πάει σφαίρα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι και σε εφαρμογές καιρου εκτός της μανισιας άλλες δουλεύουν και άλλες όχι τουλάχιστον στο δικό μου 5plus.

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ προσωρινά κατέβασα την Weather Mate (Weather M8), η οποία δουλεύει πολύ καλά μέχρι στιγμής. Ούτε η ώρα κολλάει όπως γίνεται με τις περισσότερες εφαρμογές καιρού που δοκίμασα, έχει και επιλογή τρέχουσας τοποθεσίας & μοιάζει αρκετά με την μανίσια με πάρα πολλές επιλογές ρύθμισης.

Μέχρι να την φτιάξουν την δική τους θα έχω αυτήν.

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Κάτι πήρε το μάτι μου σε διπλανό forum ότι η τοποθεσία έκλεισε μαζί με τα θέματα... πακέτο... για όλη την Ευρώπη.

Εαν αλλάξεις λέει region, θα δουλέψει (όπως δουλεύουν και τα θέματα).

Εάν θέλετε δοκιμάστε το.

 

from my Mi5s

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Το κινητακι μου (5 plus) το ξεκλείδωσα... και πλέον φοράει resurrection remix

8.1.0 OREO και πάει σφαίρα!

 

Έχουμε κάπου πρόχειρο τον τρόπο?

Ψήνομαι να δοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάπου πρόχειρο τον τρόπο?

Ψήνομαι να δοκιμάσω

 

Googlaρισε ξεκλείδωμα bootloader xiaomi 5 plus και μετά τα λέμε!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτι πήρε το μάτι μου σε διπλανό forum ότι η τοποθεσία έκλεισε μαζί με τα θέματα... πακέτο... για όλη την Ευρώπη.

Εαν αλλάξεις λέει region, θα δουλέψει (όπως δουλεύουν και τα θέματα).

Εάν θέλετε δοκιμάστε το.

 

from my Mi5s

 

Εαν το βάλεις σε Ινδία τα θέματα δουλεύουνε άψογα!

Εγώ το ειχα μόνιμα σε Ινδία!

Link to comment
Share on other sites

Στο Ινδία που δουλεύουν τα θέματα, σου δουλεύει η τοποθεσία στον καιρό;

 

from my Mi5s

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

θελω να συνδεσω το καινουριο xiaomi με το mi pc suite το οποιο και εγκατεστησα.

Για να το δει ομως χρειαζεται να το βαλεις σε recovery mode, και καπου εκει σταματησα,

φοβουμενος μην κανω καμια πατατα και τα σβησω ολα.

Το εχει κανει καποιος να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Στο Ινδία που δουλεύουν τα θέματα, σου δουλεύει η τοποθεσία στον καιρό;

 

from my Mi5s

 

Δεν το είχα παρατηρήσει διότι χρησιμοποιώ κατα κόρων το

Accuweather!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Μόλις αγόρασα το redmi 5 plus προερχόμενος απο ενα samsung a3 2016. Το κινητό σφάιρα όσο το έχω δει, βεβαια εχω ενα θεματακι - κλασσικα με τις μεταφορες επαφων... Πως να το συγχρονισω? Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος γιατι ως τώρα δεν τα έχω καταφέρει:(:confused:
Link to comment
Share on other sites

1) ανεβάζεις όλες τις επαφές (σε όποια θέση και αν βρίσκονται) σου στο Gmail και στη δεύτερη συσκευή συγχρονίζεις απλά το Gmail σου. Περιμένεις να συγχρονιστουν και είσαι έτοιμος.

2) αν δεν θέλεις να ανέβουν στο Gmail οι επαφές σου (για κάποιο λόγο), κατεβάζεις και στις δύο συσκευές την εφαρμογή Xender από PlayStore.

Κανεις send contact από τη μια, receive στην άλλη συσκευή και είσαι πάλι ετοιμος

(η εφαρμογή φτιαχνει δικό της wifi hot-spot μεταξύ των δύο συσκευών και αποστέλλονται γρήγορα και με ασφάλεια)

 

Στον δεύτερο τρόπο μπορεις να στείλεις και οτιδήποτε άλλο θέλεις, φωτογραφίες βίντεο κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

1) ανεβάζεις όλες τις επαφές (σε όποια θέση και αν βρίσκονται) σου στο Gmail και στη δεύτερη συσκευή συγχρονίζεις απλά το Gmail σου. Περιμένεις να συγχρονιστουν και είσαι έτοιμος.

2) αν δεν θέλεις να ανέβουν στο Gmail οι επαφές σου (για κάποιο λόγο), κατεβάζεις και στις δύο συσκευές την εφαρμογή Xender από PlayStore.

Κανεις send contact από τη μια, receive στην άλλη συσκευή και είσαι πάλι ετοιμος

(η εφαρμογή φτιαχνει δικό της wifi hot-spot μεταξύ των δύο συσκευών και αποστέλλονται γρήγορα και με ασφάλεια)

 

Στον δεύτερο τρόπο μπορεις να στείλεις και οτιδήποτε άλλο θέλεις, φωτογραφίες βίντεο κτλ κτλ

 

 

ευχαριστώ πολύ!!!! Όσο ωραία είναι να αλλάζεις συσκευές τόσο παίδεμα είναι ειδικά τις πρώτες ώρες... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε αλλά και η τοποθεσία αλλά και ο καιρός δουλεύει άψογα

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συγγνώμη έχεις την μανίσια εφαρμογή του καιρού και υπάρχει επιλογή τρέχουσα τοποθεσία και δουλεύει και άψογα;

Και όταν βρίσκεσαι σε άλλη τοποθεσία σου δείχνει τον καιρό εκείνης που βρίσκεσαι;

ΠΩΣ;;;

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Να φροντίσεις να ανεβάσεις τις επαφές σου κάποια στιγμή στο Gmail.

Εκεί δεν θα χάνονται, και θα μεταφέρονται κάθε φορά σε όποια συσκευή κάνεις login.

 

Για όλα τα υπόλοιπα ρυθμίσεις βιντεο φωτογραφιες κτλ, αν η επόμενη σου συσκευή είναι xiaomi, αν τα κάνεις sync με το Mi cloud, θα μεταφερθουν και αυτά χωρίς να κάνεις κάτι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Στο Ινδία που δουλεύουν τα θέματα, σου δουλεύει η τοποθεσία στον καιρό;

 

from my Mi5s

Λοιπόν μόλις δοκίμασα το εξής. Έβαλα ως περιοχή Ελβετία, ο λόγος που δεν έβαλα Ινδία ή Αίγυπτο είναι ότι μαζί με τα "θέματα" εμφανίζονται κι ένα σορό άλλες άχρηστες εφαρμογές που είναι διαθέσιμες σε αυτές τις περιοχές.

Επίσης η Ελβετία είναι εκτός Ευρωπαικής Ένωσης και συνεπώς εκτός των πολυσυζητημένων "προσωπικών δεδομένων".

Αποτελέσμα... εμφανίστηκαν τα θέματα και αυτομάτως ο καιρός μου δείχνει πλέον την τρέχουσα τοποθεσία, έτσι απλά!

Το μόνο που δεν γνωρίζω είναι τι ρόλο παίζει αυτή η ρύθμιση της περιοχής και η αλλαγή της από Ελλάδα σε άλλη χώρα, θα επηρεάσει τις αναβαθμίσεις του κινητού ή οτιδήποτε άλλο;

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις δοκίμασα το εξής. Έβαλα ως περιοχή Ελβετία, ο λόγος που δεν έβαλα Ινδία ή Αίγυπτο είναι ότι μαζί με τα "θέματα" εμφανίζονται κι ένα σορό άλλες άχρηστες εφαρμογές που είναι διαθέσιμες σε αυτές τις περιοχές.

Επίσης η Ελβετία είναι εκτός Ευρωπαικής Ένωσης και συνεπώς εκτός των πολυσυζητημένων "προσωπικών δεδομένων".

Αποτελέσμα... εμφανίστηκαν τα θέματα και αυτομάτως ο καιρός μου δείχνει πλέον την τρέχουσα τοποθεσία, έτσι απλά!

Το μόνο που δεν γνωρίζω είναι τι ρόλο παίζει αυτή η ρύθμιση της περιοχής και η αλλαγή της από Ελλάδα σε άλλη χώρα, θα επηρεάσει τις αναβαθμίσεις του κινητού ή οτιδήποτε άλλο;

Εγώ το έχω βάλει Αίγυπτο ( όχι Ινδία και Ινδία).και έρχονται κανονικότητα οι ενημερώσεις,νομίζω ότι η ρύθμιση περιοχής είναι περισσότερο για στατιστικά της xiaomi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...