Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητό το έβαλα στην άκρη, αν το θέλει κανείς ας μου πει.

Έβγαλα το Mate 9 που με εξυπηρετεί και καλύτερα.

 

Καλη σας μέρα

 

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έβαλα στην άκρη, αν το θέλει κανείς ας μου πει.

Έβγαλα το Mate 9 που με εξυπηρετεί και καλύτερα.

 

Καλη σας μέρα

 

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk

 

Γιατί τι έπαθε ?

Link to comment
Share on other sites

Έφαγα φλασιά τώρα, κ παρόλο που κάποιος ανέφερε ότι η AOD στην 9άρα έχει πιο φωτεινά γράμματα/νούμερα κ βλέπει να τρώει παραπάνω μπαταρία, ήθελα να ρωτήσω αν έβαλαν καμία ωραία λειτουργία, όπως έχει στο πίξελ πχ, που σου εμφανίζει ακριβώς τις ειδοποιήσεις, κ όλες.. Ενός φίλου μου (το πίξελ) του βγάζει από ποιον έχει μήνυμα στο μέσσεντζερ πχ κ τέτοια, κ μπορεί ακόμα κ να κάνει swipe την ειδοποίηση ώστε να φύγει. Έβαλαν τίποτα τέτοιο, ή απλά βγάζει ώρα κ αν έχεις αναπάντητες κ μηνύματα;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τι έπαθε ?
Μια χαρά είναι λειτουργικά, δεν άντεχα τα τεράστια γράμματα στα widget, και η εφαρμογή outlook δεν δούλευε σωστά ότι και αν δοκίμασα και όσες φορές και αν την έκανα εγκατάσταση ξανα και ξανά. Θύρα 3.5mm επίσης : μου έλειψε...

Μικρο πλάτος και κάτι άλλα ψιλολογια.... Μια χαρά είναι αν σε βολεύει, εμένα δεν έκατσε καλά.

 

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ό,τι και να λένε κάποιοι οτι η SIM εταιρίας δεν παίζει κανένα ρόλο, έχω να πω ότι:

 

Εκανα έλεγχο κανονικά για ενημερώσεις λογισμικού με την κανονική μου SIM Cosmote, δυο τρεις φορές και δεν έβγαλε τίποτα

Έβαλα SIM Vodafone (σύνδεσης και όχι καρτοκινητού, ισως παίζει ρόλο) και με το που έβαλα το πιν μου πέταξε ειδοποίηση για ενημέρωση

 

τώρα είτε στα δευτερόλεπτα που μεσολάβησαν, η εταιρία έσπρωξε την ενημέρωση στο κινητό μου είτε η SIM παίζει ρόλο, ο νοών νοείτω!

 

τώρα κατεβαίνει η 161, αν βρω κάποιο bug κλπ, θα αναφέρω. Δεν σκοπεύω να κάνω "καθαρή" εγκατάσταση κλπ ούτε επαναφορά μετά! Μόνο αν χρειαστεί και όταν έχω χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ό,τι και να λένε κάποιοι οτι η SIM εταιρίας δεν παίζει κανένα ρόλο, έχω να πω ότι:

 

Εκανα έλεγχο κανονικά για ενημερώσεις λογισμικού με την κανονική μου SIM Cosmote, δυο τρεις φορές και δεν έβγαλε τίποτα

Έβαλα SIM Vodafone (σύνδεσης και όχι καρτοκινητού, ισως παίζει ρόλο) και με το που έβαλα το πιν μου πέταξε ειδοποίηση για ενημέρωση

 

τώρα είτε στα δευτερόλεπτα που μεσολάβησαν, η εταιρία έσπρωξε την ενημέρωση στο κινητό μου είτε η SIM παίζει ρόλο, ο νοών νοείτω!

 

τώρα κατεβαίνει η 161, αν βρω κάποιο bug κλπ, θα αναφέρω. Δεν σκοπεύω να κάνω "καθαρή" εγκατάσταση κλπ ούτε επαναφορά μετά! Μόνο αν χρειαστεί και όταν έχω χρόνο!

 

Με παρόμοιο τρόπο μου ήρθε κ εμένα η 158. Αν κ έχω γενικά μέσα 2 σιμ(η 1 είναι διαρκώς απενεργοποιημένη επειδή είναι κυπριακή κ χρησιμοποιείται σπάνια), όταν έψαχνα κ με τις 2 ανοιχτές, δεν έκανε κάτι.. όταν έβγαλα την κοσμοτέ κ άφησα στη θέση 1 την κυπριακή(έχει cyta-voda, Ελλάδα την εξυπηρετεί η vodafone προφανώς), άνοιξα το κινητό κ μου έβγαλε την 158. Από τότε, ξαναπροσπάθησα έτσι τις επόμενες 2-3 μέρες, δεν έγινε κάτι κ σταμάτησα να πειράζω τις σιμ. Ακόμα κ η huawei που λέει ότι δεν παίζει ρόλο, μία φάση μου πρότεινε να βγάλω τη σιμ από τη συσκευή κ να δοκιμάσω.. δεν ξέρω γιατί.. ούτε κατά πόσο ήταν τυχαία η 158 εκείνη τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ό,τι και να λένε κάποιοι οτι η SIM εταιρίας δεν παίζει κανένα ρόλο, έχω να πω ότι:

 

Εκανα έλεγχο κανονικά για ενημερώσεις λογισμικού με την κανονική μου SIM Cosmote, δυο τρεις φορές και δεν έβγαλε τίποτα

Έβαλα SIM Vodafone (σύνδεσης και όχι καρτοκινητού, ισως παίζει ρόλο) και με το που έβαλα το πιν μου πέταξε ειδοποίηση για ενημέρωση

 

τώρα είτε στα δευτερόλεπτα που μεσολάβησαν, η εταιρία έσπρωξε την ενημέρωση στο κινητό μου είτε η SIM παίζει ρόλο, ο νοών νοείτω!

 

τώρα κατεβαίνει η 161, αν βρω κάποιο bug κλπ, θα αναφέρω. Δεν σκοπεύω να κάνω "καθαρή" εγκατάσταση κλπ ούτε επαναφορά μετά! Μόνο αν χρειαστεί και όταν έχω χρόνο!

 

Και εγώ έτσι πιστεύω. Σε προηγούμενη αναβάθμιση με κάρτα what's up δεν εμφάνιζε τίποτα, μόλις έβαζα cu τσούπ έσκαγε η αναβάθμιση. Και όταν ξαναέβαζα την what's up καπνός η αναβάθμιση.

 

Edit: Μόλις το δοκίμασα και χαρούμενος αναφέρω ότι κατεβάζω την 161. :yahoo:

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Έφαγα φλασιά τώρα, κ παρόλο που κάποιος ανέφερε ότι η AOD στην 9άρα έχει πιο φωτεινά γράμματα/νούμερα κ βλέπει να τρώει παραπάνω μπαταρία, ήθελα να ρωτήσω αν έβαλαν καμία ωραία λειτουργία, όπως έχει στο πίξελ πχ, που σου εμφανίζει ακριβώς τις ειδοποιήσεις, κ όλες.. Ενός φίλου μου (το πίξελ) του βγάζει από ποιον έχει μήνυμα στο μέσσεντζερ πχ κ τέτοια, κ μπορεί ακόμα κ να κάνει swipe την ειδοποίηση ώστε να φύγει. Έβαλαν τίποτα τέτοιο, ή απλά βγάζει ώρα κ αν έχεις αναπάντητες κ μηνύματα;

 

Τίποτα φίλε μου, μια από τα ίδια , μια basic aod όπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ό,τι και να λένε κάποιοι οτι η SIM εταιρίας δεν παίζει κανένα ρόλο, έχω να πω ότι:

 

Εκανα έλεγχο κανονικά για ενημερώσεις λογισμικού με την κανονική μου SIM Cosmote, δυο τρεις φορές και δεν έβγαλε τίποτα

Έβαλα SIM Vodafone (σύνδεσης και όχι καρτοκινητού, ισως παίζει ρόλο) και με το που έβαλα το πιν μου πέταξε ειδοποίηση για ενημέρωση

 

τώρα είτε στα δευτερόλεπτα που μεσολάβησαν, η εταιρία έσπρωξε την ενημέρωση στο κινητό μου είτε η SIM παίζει ρόλο, ο νοών νοείτω!

 

τώρα κατεβαίνει η 161, αν βρω κάποιο bug κλπ, θα αναφέρω. Δεν σκοπεύω να κάνω "καθαρή" εγκατάσταση κλπ ούτε επαναφορά μετά! Μόνο αν χρειαστεί και όταν έχω χρόνο!

Σύνδεση Vodafone(συμβόλαιο) έχω.Δεν βγάζει τίποτα.Αρα μάλλον δεν παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Σύνδεση Vodafone(συμβόλαιο) έχω.Δεν βγάζει τίποτα.Αρα μάλλον δεν παίζει ρόλο.

 

Φίλε πρέπει να είναι συνδυασμός IMEI με εταιρία κινητής γιατί δεν εξηγείται αλλιώς το δικό μου φαινόμενο..!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Δουλεύω τον Nova και τώρα με την 161 δεν δέχεται widget ρολογιού στην αρχική σελίδα... Έχεις κάνεις το ίδιο πρόβλημα;; Υπάρχει καμία λύση ή είναι bug... Με την 157 oreo δούλευε κανονικά

 

Γράψε στο play store "κινούμενα widget" και κατέβασε την πρώτη. έχω δοκιμάσει άπειρα widget καιρού.Είναι για μένα πάντα το καλύτερο.Σου βγάζει 4 widget καιρού διαφόρων διαστάσεων τα οποια περιέχουν και ρολόι μεγάλο που γίνεται ξυπνητήρι και πολλά αλλα.Κατέβασέ το και θα με θυμηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...ειναι φοβερο...τοσες ημερες εσπασαν τα νευρα μου..αναβαθμιση γιοκ....λοιπον πριν λιγο διαβασα το ποστ που ειναι πιο πανω του φιλου για την αλλαγη της καρτας σε cu...το κινητο μου ειναι δικαρτο...απενεργοποιησα την κοσμοτε....και εμεινε με την δευτερη σιμ...Q~telecom ...αμεσως μου εδειξε την pie....οποτε νομιζω ειναι συνδυασμος...και σιμ και ιμει
Θέμα "τύχης" δηλαδή!!!

Καθαρά!!!

 

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο Nova όντως δεν δουλεύει καλά με τα νέα gestures. Κρίμα.

Με τον μαμά launcher όμως δουλεύουν μια χαρά.

Έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών βέβαια.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες! Κάτοχος mate 10 pro και εγώ μονόκαρτο αγορασμένο απο Αγγλία. Μοντέλο BLA-L09 και αριθμός εκδοσης BLA-L09 8.0.0.133(C782) . Mιας και είμαι ασχετος περι του θεματος της αναβαθμίσεως και επειδη δεν αντιλαμβανομαι τεχνικες λεπτομερειες που εχουν αναφερθεί περι της νεας αναβαθμισης στο android 9 ήθελα την αποψη σας για το αν ειναι καλο να κανω την ενημερωση- αναβαθμιση που μου ηρθε στο κινητο ή οχι. Η ενημέρωση συστήματος έχει αριθμό BLA-L09 9.0.0.168(C782E4R1P11). Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες! Κάτοχος mate 10 pro και εγώ μονόκαρτο αγορασμένο απο Αγγλία. Μοντέλο BLA-L09 και αριθμός εκδοσης BLA-L09 8.0.0.133(C782) . Mιας και είμαι ασχετος περι του θεματος της αναβαθμίσεως και επειδη δεν αντιλαμβανομαι τεχνικες λεπτομερειες που εχουν αναφερθεί περι της νεας αναβαθμισης στο android 9 ήθελα την αποψη σας για το αν ειναι καλο να κανω την ενημερωση- αναβαθμιση που μου ηρθε στο κινητο ή οχι. Η ενημέρωση συστήματος έχει αριθμό BLA-L09 9.0.0.168(C782E4R1P11). Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Περαν απο τα μικροπροβληματα της η 9 ειναι καλυτερη και θα σου ελεγα να την κανεις. Αν για καποιο λογο δεν σου αρεσει καθολου μπορεις να γυρισεις ανετα στην 8 αλλα να ξερεις οτι καποια στιγμη θα την κανεις την αναβαθμιση γιατι προβλεπω να σταματαει την υποστηριξη της 8. Οποτε καν'την τωρα να συνηθισεις τις χειρονομιες.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση! Απο οσο καταλαβαινω την εχεις κανει..Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην μου χαλασει την αυτονομια της μπαταριας ή να μην αρχισει να κολλαει οπως μου εχει συμβει παλαιοτερα με προηγουμενα κινητα τηλεφωνα οταν εκανα αναβαθμισεις. Δεν θεωρεις πως θα αντιμετωπισω τετοια προβληματα σωστα? Επισης αν κατι δεν μου αρεσει πως επανερχομαι στην 8?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ό,τι και να λένε κάποιοι οτι η SIM εταιρίας δεν παίζει κανένα ρόλο, έχω να πω ότι:

 

Εκανα έλεγχο κανονικά για ενημερώσεις λογισμικού με την κανονική μου SIM Cosmote, δυο τρεις φορές και δεν έβγαλε τίποτα

Έβαλα SIM Vodafone (σύνδεσης και όχι καρτοκινητού, ισως παίζει ρόλο) και με το που έβαλα το πιν μου πέταξε ειδοποίηση για ενημέρωση

 

τώρα είτε στα δευτερόλεπτα που μεσολάβησαν, η εταιρία έσπρωξε την ενημέρωση στο κινητό μου είτε η SIM παίζει ρόλο, ο νοών νοείτω!

 

τώρα κατεβαίνει η 161, αν βρω κάποιο bug κλπ, θα αναφέρω. Δεν σκοπεύω να κάνω "καθαρή" εγκατάσταση κλπ ούτε επαναφορά μετά! Μόνο αν χρειαστεί και όταν έχω χρόνο!

 

Στο εξωτερικο που αγοραζουν οι περισσοτεροι με 2ετη συμβολαια,εννοειται οτι οι ενημερωσεις τους ερχονται αναλογα με τον παροχο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση! Απο οσο καταλαβαινω την εχεις κανει..Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην μου χαλασει την αυτονομια της μπαταριας ή να μην αρχισει να κολλαει οπως μου εχει συμβει παλαιοτερα με προηγουμενα κινητα τηλεφωνα οταν εκανα αναβαθμισεις. Δεν θεωρεις πως θα αντιμετωπισω τετοια προβληματα σωστα? Επισης αν κατι δεν μου αρεσει πως επανερχομαι στην 8?

 

Η αυτονομια της μπαταριας ειναι λιγο εως πολυ καλυτερη αναλογα τον χρηστη, στην χειροτερη να ειναι ιδια οπως στην 8.

Για να γυρισεις στην 8 το συνδεεις με το PC και θα σου εμφανιστει στην εξερευνηση αρχειων του PC εναν DVD drive με ονομασια HiSuite, εκει τρεχεις το setup του HiSuite που θα κατεβασει και θα κανει εγκατασταση το HiSuite της Huawei. Μετα ακολουθας τις οδηγιες που θα σου δειξει να συνδεθει το κινητο με το PC και μετα εχει επιλογη ωστε να γυρισεις σε προηγουμενη εκδοση η οποια ειναι η τελευταια Oreo. Εγω που εκανα δεν προλαβα να στησω την συσκευη και μου εμφανισε ειδοποιηση για την 9, την οποια εκανα ξανα και το αφησα με την 9. Τωρα ο λογος που το γυρισα στην 8 ηταν λογο ενος bug με την φωτεινοτητα και πιο πολυ επειδη ηθελα να το δοκιμασω και να δω μετα αν κανω την αναβαθμιση μεσω HiSuite αν την κανει καθαρη αλλα τελικα ειναι το ιδιο με την ΟΤΑ.

 

Για τους χρηστες του Nova launcher στην 197 εχει βελτιωθει πολυ η κατασταση με τα gestures ενω εχεις nova launcher. Παραμενουν καποια προβληματακια αλλα ειναι σε καλο δρομο.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φίλε μου για ολη σου την αναλυση! Εαν μείνω με την 8 ωστόσο δεν υπαρχει λογικά καποιο πρόβλημα εκτός απο το ότι λογικά δεν θα εχω τις τελευταιες βελτιώσεις αν καταλαβαινω σωστα..
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, τώρα!

Το σκέφτομαι σοβαρά να γυρίσω στην 8. Bug, bug, bug!

 

1. Gestures δεν δουλεύουν καλά.

2. Η ρύθμιση για τον εντοπισμό τσέπης, χάθηκε.

3. Το WiFi+ κάνει ότι γουστάρει! Αλλωτε καταλαβαίνει τα γνωστά spot και ανοίγει το WiFi και αλλωτε είναι στην κοσμαρα του!

4. Η κλήση HD για το 3g, εξαφανίστηκε και αυτή.

5. Τα γνωστά ssid δεν μπορείς να τα δεις και να τα διαχειριστείς παρά μόνον ένα- ένα και αφού έχεις ήδη συνδεθεί!

6. Ντε και καλά θα πρέπει ν' ακούω το ringtone στο bt hands free μου.

 

Άντε να δούμε τι άλλο θα βρούμε!

 

 

 

Sent from my M5 MediaPad, using Tapatalk Pro.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λοιπόν όσοι έχετε approved στο firmware βάλτε κάρτα της Vodafone. Τόσες μέρες πάλευα με την κάρτα της κοσμοτε (σύνδεση) τίποτα. Ένα λεπτό μετά βάζω Vodafone κατευθείαν βγήκε ενημέρωση.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λοιπόν όσοι έχετε approved στο firmware βάλτε κάρτα της Vodafone. Τόσες μέρες πάλευα με την κάρτα της κοσμοτε (σύνδεση) τίποτα. Ένα λεπτό μετά βάζω Vodafone κατευθείαν βγήκε ενημέρωση.
Οι ενημερώσεις μετά όμως θα έρχονται με την κάρτα της κόσμοτε;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ μόλις έβαλα κάρτα της wind ήρθε... Παρόλα αυτά μια χαρά είναι η 9 αν και στην περίπτωση μου νομίζω ότι η μπαταρία κρατάει μια ιδέα λιγότερο. Υπάρχει καμία ρύθμιση στην 161 που να σταματά την δόνηση που κάνει η συσκευή όταν επιλέγεις τις τις πρόσφατες εφαρμογές με τα gestures;;
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ μόλις έβαλα κάρτα της wind ήρθε... Παρόλα αυτά μια χαρά είναι η 9 αν και στην περίπτωση μου νομίζω ότι η μπαταρία κρατάει μια ιδέα λιγότερο. Υπάρχει καμία ρύθμιση στην 161 που να σταματά την δόνηση που κάνει η συσκευή όταν επιλέγεις τις τις πρόσφατες εφαρμογές με τα gestures;;

 

Οχι δεν απενεργοποιειται και πιστεψε με ειναι καλυτερα ετσι γιατι αν δεν υπηρχε δεν θα ηξερες ποτε εισαι σε φαση κρατημενου tap και ποτε σε μη κρατημενου tap. Οπως δεν μπορεις να απενεργοιησεις και την δονηση στο πατημενο πανω σε εικονιδιο στην κεντρικη που βγαινουν οι extra επιλογες.

 

 

Με τα gestures εχω να πω κατι, σημερα εκατσα να στησω μια συσκευη ενος συγγενη που δεν ειναι με gestures αλλα με τα απλα 3 navigations buttons. Οταν ηθελα να παω πισω εκανα το swipe στην ακρη και μετα ενοιωθα οτι πρεπει να πατησω το back του navigation. Εκει εγω καταλαβα ποσο ωραια ειναι τα gestures και ποσο βολευουν εμενα τωρα που τα συνηθισα.

Edited by PapaDarxon

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Με τα gestures εχω να πω κατι, σημερα εκατσα να στησω μια συσκευη ενος συγγενη που δεν ειναι με gestures αλλα με τα απλα 3 navigations buttons. Οταν ηθελα να παω πισω εκανα το swipe στην ακρη και μετα ενοιωθα οτι πρεπει να πατησω το back του navigation. Εκει εγω καταλαβα ποσο ωραια ειναι τα gestures και ποσο βολευουν εμενα τωρα που τα συνηθισα.

 

Το καλοκαίρι χρησιμοποίησα ένα παλιό iphone 5s για 1 μήνα που δεν γινόταν να έχω πάνω μου ακριβή συσκευή κ εκεί υπάρχει το back με το swipe. Όταν άρχισα να ξαναχρησιμοποιώ το μέιτ, με έπιασα πολλές φορές να κάνω swipe για να πάω πίσω.. Κ τότε κατάλαβα ότι θα μου αρέσουν τα gestures, αν κ ακόμα δεν έχω πάρει αναβάθμιση κ μάλλον θα πάρω φλεβάρη όπως πάει η ιστορία..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...