Jump to content

Samsung Galaxy Note 8


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σε ολους τους κατοχους του συγκεκριμενου κινητου!

αυτο που θελω να πω ειναι οτι στη εφαρμογη framelapse pro οταν αφηνω το κινητο για καταγραφη μενει ανοιχτη η οθονη του κινητου ,οταν παω να τη σβησω ,για να συνεχισει καταγραφη με σβηστη οθονη χανεται η εφαρμογη ,ενω στο ΝΟΤΕ 4 εσβηνες τη οθονη και συνεχιζε οση ωρα ηθελες,το ιδιο και στη καταγραφη διαδρομης gps με τη εφαρμογη speedometer gps το κινητο πρεπει να μενει ανοιχτο με αναμμενη οθονη σε ολη τη καταγραφη ενω στο προηγουμενο εσβηνες τη οθονη το εβαζες στη τσεπη σου εκανες τη πορεια σου και ολα καλα!

 

ξερει κανεις καμια λυση?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Εχετε παρατηρήσει βελτίωση στην διάρκεια της μπαταρίας αν αλλάξετε την ανάλυση οθόνης από 1440p σε 1080p ή δεν παίζει ρόλο;
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει απολύτως καμία διαφορά στην αυτονομία. Υπάρχουν και σχετικές δοκιμές στο YouTube πλέον.

 

Συμφωνώ. Αλλά και να υπάρχει μια απειριοελαχιστη διαφορά δεν αξίζει να θυσιάσεις την οθοναρα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Αλλά και να υπάρχει μια απειριοελαχιστη διαφορά δεν αξίζει να θυσιάσεις την οθοναρα.

 

Ακριβώς. Επίσης τέρμα αψυχολόγητη η κίνηση της Samsung να τα βγάζει όλα προρυθμισμενα σε FHD+ εδώ και τόσα χρόνια, ενώ πραγματικά δεν υπάρχει ούτε 0.5% διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Επίσης τέρμα αψυχολόγητη η κίνηση της Samsung να τα βγάζει όλα προρυθμισμενα σε FHD+ εδώ και τόσα χρόνια, ενώ πραγματικά δεν υπάρχει ούτε 0.5% διαφορά.

 

Μηπως ομως εχει διαφορα στην αποδοση των γραφικων, σε παιχνιδια κλπ ?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ομως εχει διαφορα στην αποδοση των γραφικων, σε παιχνιδια κλπ ?

 

Και ναι και όχι.

Από την μια, η αυτονομία με βάση τα τεστ που είδαμε ως τώρα δεν είχε διαφορά. Μετά από 2 ώρες παιχνιδιού δηλαδή, η συσκευή με φουλ ανάλυση ήταν 1% παρακάτω από την άλλη (ενώ η άλλη έπεσε στο ίδιο ποσοστό αμέσως μετά).

Από την άλλη, σίγουρα κερδίζεις κάποια FPS σε πολύ βαριά παιχνίδια οπότε συμφέρει την Samsung να φαίνονται ψηλά τα FPS χωρίς να αναφέρει ότι τα πετυχαίνεις μόνο με χαμηλότερη ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Και ναι και όχι.

Από την μια, η αυτονομία με βάση τα τεστ που είδαμε ως τώρα δεν είχε διαφορά. Μετά από 2 ώρες παιχνιδιού δηλαδή, η συσκευή με φουλ ανάλυση ήταν 1% παρακάτω από την άλλη (ενώ η άλλη έπεσε στο ίδιο ποσοστό αμέσως μετά).

Από την άλλη, σίγουρα κερδίζεις κάποια FPS σε πολύ βαριά παιχνίδια οπότε συμφέρει την Samsung να φαίνονται ψηλά τα FPS χωρίς να αναφέρει ότι τα πετυχαίνεις μόνο με χαμηλότερη ανάλυση.

 

… και όταν μιλάμε για 1 και 2% εμπίπτει στο στατιστικό λάθος ...:)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τα fps σημαντικό όντως αν και πιστεύω ότι μπορεί να ανταποκριθεί άνετα η κάρτα γραφικών σε συνδυασμό με το δυνατό cpu
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί άνετα, αλλά τα νούμερα μετράνε στις πωλήσεις. Ο κόσμος ακόμα κοιτάει benchmarks και νομίζει ξέρει πως αποδίδει μία συσκευή με βάση τα νούμερα που βλέπει..
Link to comment
Share on other sites

Αρα σαε ελυσα την απορια γιατι απο το εργοστασιο ερχεται σε fhd :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αρα σαε ελυσα την απορια γιατι απο το εργοστασιο ερχεται σε fhd :)

 

Εγώ ακόμα το ψάχνω.:p

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Μπορει η αναλυση να μην εχει σημασια στις νεοτερες συσκευες με νεους επεξεργαστες καλυτερες μπαταριες.

Στην συσκευη μας εχει μεγαλη σημασια μια και με fHD ειμαι ανετα στις 5+ ωρες οθονη με οτιδηποτε και να του κανω ενω μολις το περασω στο 2,5Κ αμεσως χανω 1 ωρα SOT.

 

τα τεστ στα οποια αναφερεστε ,και προφανως δεν αμφισβητω, εχουν να κανουν με επεξεργαστες 7nm Top που ολοι εχουν κατασκευαστει ανετα για 2Κ οθονη ενω απο την αλλη σχεδον ολα τα κινητα στην μεγαλη κατηγορια ειναι πανω απο τα 4οοοmAh μπαταρια.

 

καποιες μερες δεν μπορω και εγω να μην το εχω σε qHD και να απολαμβανω ,ομως μερα δουλειας που πρεπει να μου βγαλει πολλες ωρες και ειδικα αν κανω χρηση της καμερας σε ταξιδι κλπ,τοτε μονο fHD.

 

κατα τα αλλα το κινητο δεν ξερω με τι στο καλο να το αλλαξω ,δεν μου δινει δικαιωμα.

προσανατολιζομαι μαλλον σε Note1o το μικρο

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στο s8+ που είναι ακόμα πιο παλιό από το note 8 ήταν 2-3%, που είναι ήδη μέσα στα περιθώρια λάθους.

Όποτε μάλλον η ιδέα σου είναι.

Link to comment
Share on other sites

κατα τα αλλα το κινητο δεν ξερω με τι στο καλο να το αλλαξω ,δεν μου δινει δικαιωμα.

προσανατολιζομαι μαλλον σε Note1o το μικρο

 

Μια από τα ίδια...Είναι τόσο άψογη η λειτουργία του,σε αυτά που ζητάω,που πραγματικά δεν ξέρω με τι συσκευή να την αλλάξω...Και η μόνη συσκευή που έχω κρατήσει 20 μήνες....Για κύρια συσκευή μιλάω πάντα,μιας και αυτές που εχω σαν δεύτερες τις αλλαζω συχνά,αν και εκεί με το Motorola One Vision είναι πολύ ικανοποιημένος...

Αν την αλλάξω σκέφτομαι το Ν10+ ,αλλά θα περιμένω πρώτα να παρουσιάσει τη νέα S σειρά,για να δω αν αξίζει να περιμένω μέχρι το καινούργιο Note....

Πάντος αν αποφασισω να το αλλάξω,θα το στείλω μια Smartec για την μπαταρία....Το μόνο παράπονο που έχω είναι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

κατα τα αλλα το κινητο δεν ξερω με τι στο καλο να το αλλαξω ,δεν μου δινει δικαιωμα.

προσανατολιζομαι μαλλον σε Note1o το μικρο

 

Θα σου πρότεινα να προσπεράσεις το μικρο. Δεν αξίζει.

Κατά τα άλλα σαφώς και αξίζει να πας σε ένα note με “κανονική“ μπαταρία.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!! Έχω το dual sim, υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να βάλω στο κινητό κι 2 κάρτες και 2 σιμ; Έχω δει κάτι που κάνουν με κάτι ανταπτορες, ισχύουν αυτά;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Μια από τα ίδια!

Πάντα αλλαζα συσκευές στο 9μηνο μαξ και με το συγκεκριμένο κλείνω αισίως 16 μήνες χωρίς να βρίσκω λόγο αλλαγής!

Μόνο με το Note 4 είχα μείνει τόσο καιρό με την ίδια συσκευή!Προσφέρει ένα πολύ δυνατό πακέτο που η τεχνολογία του (κάμερα οθόνη επεξεργαστή) εχει ορίζοντα 3ετιας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Μετά από 24 (!!!) μήνες (πρώτη φορά κρατάω τόσο κινητό) δεν έχω κανένα παράπονο από το Note 8 και δεν μου λείπει τίποτα. Στη σκέψη να το αλλάξω μόνο το Note 10+ για μένα είναι υποψήφιος αντικαταστάτης. Ρίχνω καμιά ματιά στο One Plus 7t pro αλλά με αυτή την τιμή και χωρίς πενάκι αμέσως μου φεύγει η επιθυμία.

Ο λόγος που σκέφτομαι αλλαγή είναι γιατί το βαρέθηκα και μόνο. Αν και με το Note 10+ πάλι στα ίδια μενού, εφαρμογές κλπ θα είμαι.

Η άλλη σκέψη είναι να περάσω custom rom (επίσης το μόνο κινητό που δεν έχω ρουτάρει) αλλά φοβάμαι μη χάσω τις εφαρμογές που ελέγχουν για root (πχ τραπεζών).

Μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι δουλεύουν; Μιλάω για πληρωμές μέσω NFC, τις κλασικές εφαρμογές των ελληνικών τραπεζών και revolut.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει αν χρησιμοποιείς την συσκευή σαν smartphone και όχι απλα σαν οθόνη για media consumption. Θα χρειαστεί να κάνεις καγκουριές για να δουλεύουν τράπεζες, πληρωμές, health, secure folder κλπ. Εγώ θα έλεγα να περιμένεις το 11 εφοσον είσαι οκ με την μπαταρία στο 8, γιατί η μόνη τρανταχτή διαφορά στην εμπειρία χρήσης είναι αυτή.
Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις custom rom δεν ειναι αναγκη να εχεις και root.

Και παλι ομως ακομα και με root μπορεις με το magisk να κανεις hide τις εφαρμογες των τραπεζων και να μην εχεις θεμα.

Ολο αυτο θα σου δωσει λιγο ενδιαφερον αλλα για λιγο.Αξιζει να "παιξεις" μιας και δεν εχεις εγγυηση πια.

Εγω το ειχα κανει στο S8+.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Μετά από 24 (!!!) μήνες (πρώτη φορά κρατάω τόσο κινητό) δεν έχω κανένα παράπονο από το Note 8 και δεν μου λείπει τίποτα. Στη σκέψη να το αλλάξω μόνο το Note 10+ για μένα είναι υποψήφιος αντικαταστάτης. Ρίχνω καμιά ματιά στο One Plus 7t pro αλλά με αυτή την τιμή και χωρίς πενάκι αμέσως μου φεύγει η επιθυμία.

Ο λόγος που σκέφτομαι αλλαγή είναι γιατί το βαρέθηκα και μόνο. Αν και με το Note 10+ πάλι στα ίδια μενού, εφαρμογές κλπ θα είμαι.

Η άλλη σκέψη είναι να περάσω custom rom (επίσης το μόνο κινητό που δεν έχω ρουτάρει) αλλά φοβάμαι μη χάσω τις εφαρμογές που ελέγχουν για root (πχ τραπεζών).

Μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι δουλεύουν; Μιλάω για πληρωμές μέσω NFC, τις κλασικές εφαρμογές των ελληνικών τραπεζών και revolut.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Το root πάντα αξίζει. Πάντα ένα τηλέφωνο rooted είναι πολύ ανώτερο ενός μη rooted. Eκτος του ότι θα έχει πολύ περισσότερη αυτονομία αλλα και πολύ καλύτερη ταχύτητα μιας που δεν θα έχει άχρηστα service και άχρηστα πράγματα μέσα. θα έχει καλύτερη υποστήριξη σε ολα. Για παράδειγμα το Note 8 ΔΕΝ θα πάρει android 10 από την samsung γιατι ειναι και "καλα παλιο κινητο πλεον" Αλλα στο xda ήδη υπάρχει το android 10 για το note 8 ακομα και χωρις να το δοση η samsung official. Ακόμα δεν έχει πάρει το note 9 android 10 αλλα έχει πάρει το note 8 που δεν θα πάρει official android 10. Μεσα εχει όλα τα updates τις samsung και οτι νεο υπάρχει αλλα και μαζί με το one ui v2 χωρις τα αχρηστα πραγμτα της samsung. Για τον απλό λόγο ότι οι developers κάναν port το android 10 του note 10 για το note 8. Ετσι λοιπόν το note 8 μπορεί να πάρει και android 11 αλλα και android 12 ακόμα και android 13 κτλ. Χωρίς να έχει ανάγκη την samsung. Αρκεί να υπάρχει κάποιος developer να σπαταλήσει λίγο χρόνο για να κανει port. Μονο και μονο αυτοι οι λόγοι κάνουν έναν rooted κινητό πολύ ανώτερο από ένα μη rooted κατά την γνώμη μου. Αρα τοο root αξίζει παρα πολύ ακόμα και σήμερα κατ εμέ. Ειδικά στα samung με τα τόσα αχρηστα service που έχουν και το τόσο drain που κουβαλάνε από την samsung. Οι εφαρμογές για τις τράπεζες και ο secure folder και όλα τα samsung apps όλα λειτουργούν στα rooted κινητα. Απλά κανεις ένα magisk hide και είσαι ok για τις τράπεζες. Τα υπόλοιπα είναι όλα ενταξη. Από ότι βλέπω στο xda το note 8 έχει παρα πολλά πράγματα στις roms του και secure folder fixed και πολλά extra. Εγώ στο note 9 δεν έχω κάποιο θέμα με το root και τραπεζες ουτε με το nfc. Μπορείς απλά να κανεις ένα account στο xda. Kαι να βρείς πια rom σου αρέσει για αρχη. Και πριν κανεις root μπες και ρωτα thread της rom για να είσαι 100% σίγουρος. Οι δυο καλύτερες roms του note 8 είναι η Hades rom που θα βγει σε android 10 σε λιγες μέρες απο οτι λεει ο developer της rom. Και η ketan rom του dr.ketan που είναι πολυ καλος. Αμα δεν εχεις εγγύηση δεν βλέπω κανεναν τον λόγο να μην είσαι χωρίς root. Ισα ισα θα κερδίσεις τόσα πράγματα με το root και δεν θα χασεις απόλυτος τίποτα. θα ωφεληθείς στα πάντα και το κινητό σου θα είναι πάντα up το date με την τελευταία έκδοση android και ότι νέο κυκλοφορεί ακόμα και χωρίς official support τις samsung. Αμα εχεις εγγύηση και δεν φοβάσαι να το ρισκάρεις δεν ειναι προβλημα τοτε.

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Διαθέσιμη και η νέα έκδοση ασφαλείας 01/2020.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά HELP, πήρα το πρόγραμμα GIGA MAX, ωστόσο ολο τον καιρό χρησιμοποιούσα την SD Card για να αποθηκεύω φωτο και δεδομένα. Υπάρχει τρόπος να έχω 2 SIM και την κάρτα SD? Θα μου γεμίσει η εσωτερική μνήμη και δεν θέλω
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...