Jump to content

Samsung Galaxy Note 8


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικα μιλω αυτοι που πιστευουν οτι κανουν βαρια χρηση στη συσκευη τους ειναι κατα φαντασια "βαρυ και ασηκωτοι χρηστες".

Εχουν 2 mail και ενα cloud και λενε στα φορουμ δεξια και αριστερα οτι ξεσκιζουν την συσκευη τους.

Ξεσκισμα σε σε μια συσκευη ειναι οι εφαρμογες που εχουν μεγαλη καταναλωση σε δεδομενα , ram κτλ.

Και ναι απο τις πρωτες ειναι τα σοσιαλ , το youtube κτλ.και οχι οι 2 λογαριασμοι mail που εδω και χρονια εχουν παψει να καταναλωνουν μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

K εγώ έχω 8 dual SIM...πρώτο μου Samsung κινητό...είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά κατά πάσα πιθανότητα δεν θα ξαναπάω σε Samsung..μόνο κ μόνο επειδή κάποια στιγμή σε κάποιο update ,αφαιρέσει την pro λειτουργία (manual) για τη λήψη video...το θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ,feature που έχει το κινητό κατά την αγορά(και να προωθείται μάλιστα ως "πλεονέκτημα", να αφαιρείται στην πορεία με update

 

Ετοιμασου καθε λιγο και λιγακι να αλλαζεις brand, γιατι αυτη ειναι τακτικη που ακολουθουν ολοι οι κατασκευαστες (μεγάλοι ή μη)...

Link to comment
Share on other sites

Γενικα μιλω αυτοι που πιστευουν οτι κανουν βαρια χρηση στη συσκευη τους ειναι κατα φαντασια "βαρυ και ασηκωτοι χρηστες".

Εχουν 2 mail και ενα cloud και λενε στα φορουμ δεξια και αριστερα οτι ξεσκιζουν την συσκευη τους.

Ξεσκισμα σε σε μια συσκευη ειναι οι εφαρμογες που εχουν μεγαλη καταναλωση σε δεδομενα , ram κτλ.

Και ναι απο τις πρωτες ειναι τα σοσιαλ , το youtube κτλ.και οχι οι 2 λογαριασμοι mail που εδω και χρονια εχουν παψει να καταναλωνουν μπαταρια.

 

Έχεις δίκιο.

Απλά εγώ αναφέρομαι σε απλή καθημερινή χρήση 6 Mail, exchange, συγχρονισμούς Dropbox/Seafile, έλεγχος 3D μοντέλων, teamviewer και putty για απομακρυσμένους σέρβερ/κλάιεντ, vpn ταυτόχρονα και φυσικά maps, Spotify, IM, banking, SIP, browsing κλπ κλπ.

 

Εσύ λες για βαριά επαγγελματική χρήση με Facebook lite και YouTube Vanced. Λογικό να γονατίσει κάθε συσκευή σε τέτοια χρήση «power user» που λέει και η νεολαία.

 

Ξύπνα λίγο. Το ότι είμαστε όλοι σε ένα φόρουμ σαν αυτό, σημαίνει ότι μοιραζόμαστε ένα ενδιαφέρον.

Δεν έχουμε την ίδια ζωή ούτε τις ίδιες ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα μιλω αυτοι που πιστευουν οτι κανουν βαρια χρηση στη συσκευη τους ειναι κατα φαντασια "βαρυ και ασηκωτοι χρηστες".

Εχουν 2 mail και ενα cloud και λενε στα φορουμ δεξια και αριστερα οτι ξεσκιζουν την συσκευη τους.

Ξεσκισμα σε σε μια συσκευη ειναι οι εφαρμογες που εχουν μεγαλη καταναλωση σε δεδομενα , ram κτλ.

Και ναι απο τις πρωτες ειναι τα σοσιαλ , το youtube κτλ.και οχι οι 2 λογαριασμοι mail που εδω και χρονια εχουν παψει να καταναλωνουν μπαταρια.

Μπράβο!

Αφού κατάλαβες από μακριά ότι αυτοί που κάνουν "βαριά χρήση", είναι κατά φαντασία.

Και πάλι μπράβο!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειπα για καποιο συγκεκριμενα δεν με ενδιαφερει κιολας να πω μιλησα για κατοχους που γραφουν για τους συγχρονισμους 2 mail και ενα cloud λεγοντας οτι κανουν βαρια χρηση μη λετε οτι λεω κατι αλλο .Οπου και να διαβασεις ολο αυτο λενε οτι εχω 2 mail και κατι τετοια.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα.Μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος.Στην βασικη μου συσκευή ( iPhone) χρησιμοποιώ κανονικα τα viber k WhatsApp.Επισης σε λαπτοπ με windows χρησιμοποιώ ενιοτε κ το viber εκει.Εχω κ το Νοτε 8 με τον ιδιο αριθμο κινητου.Υπαρχει τροπος να δουλεψει το viber k to WhatsApp χωρις να αποσυνδεετε το νουμερο κάθε φορα αν χρησιμοποιώ διαφορετικη συσκευή?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα.Μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος.Στην βασικη μου συσκευή ( iPhone) χρησιμοποιώ κανονικα τα viber k WhatsApp.Επισης σε λαπτοπ με windows χρησιμοποιώ ενιοτε κ το viber εκει.Εχω κ το Νοτε 8 με τον ιδιο αριθμο κινητου.Υπαρχει τροπος να δουλεψει το viber k to WhatsApp χωρις να αποσυνδεετε το νουμερο κάθε φορα αν χρησιμοποιώ διαφορετικη συσκευή?
Απο οσο ξερω, γιατι και εγω εχω το ιδιο θεμα, οχι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω, γιατι και εγω εχω το ιδιο θεμα, οχι.

 

κριμα.Οποτε κάθε φορα πρεπει να κανεις log in/log out όταν αλλαζεις συσκευή σωστα?:(

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ Note και PC ή iPhone και PC λογικά θα πρέπει να γίνεται.

Μεταξύ Android και PC εγώ το έχω κάνει τουλάχιστον.

 

Αλλά μεταξύ Note και iPhone το θεωρώ απίθανο γιατί τα δύο λειτουργικά χρησιμοποιούν διαφορετικούς servers για να αποθηκεύσουν τα μηνύματα και να κάνουν συγχρονισμό.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ Note και PC ή iPhone και PC λογικά θα πρέπει να γίνεται.

Μεταξύ Android και PC εγώ το έχω κάνει τουλάχιστον.

 

Αλλά μεταξύ Note και iPhone το θεωρώ απίθανο γιατί τα δύο λειτουργικά χρησιμοποιούν διαφορετικούς servers για να αποθηκεύσουν τα μηνύματα και να κάνουν συγχρονισμό.

 

Καταλαβαίνω.Το ένα το viber το δουλευω ενιοτε κ από λαπτοπ με windows 10.Αλλα πιο πολύ με ενδιαφερει όταν εχω κλειστο το iPhone κ ανοιχτο το Νοτε 8 να το δουλευα από εκει μιας κ εχω την twin sim cosmote.Οποτε υποθετω πως θα πρεπει να κανω log in/log out κάθε φορα αναλογα την συσκευή που χρησιμοποιώ εκεινη την στιγμη ετσι ώστε να μπορει να δουλεψει κ το viber k to whatsapp:)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω.Το ένα το viber το δουλευω ενιοτε κ από λαπτοπ με windows 10.Αλλα πιο πολύ με ενδιαφερει όταν εχω κλειστο το iPhone κ ανοιχτο το Νοτε 8 να το δουλευα από εκει μιας κ εχω την twin sim cosmote.Οποτε υποθετω πως θα πρεπει να κανω log in/log out κάθε φορα αναλογα την συσκευή που χρησιμοποιώ εκεινη την στιγμη ετσι ώστε να μπορει να δουλεψει κ το viber k to whatsapp:)

Κάπως έτσι.

Αλλά βάλε στο μυαλό σου ότι αυτά που έχεις στο Note δεν θα συγχρονιστούν ποτέ με αυτά που θα έχεις στο iPhone. Και το αντίστροφο φυσικά.

Ότι μήνυμα γράφεις στο Note μένει στους servers της Google ενώ αυτό που γράφεις στο iPhone μένει στους servers της Apple.

Και να σου πώ την αλήθεια δεν ξέρω εάν με το log out και log in από την μια πλατφόρμα την άλλη χάνεις το "ιστορικό" σου τελείως.

Όλα τα παραπάνω αφορούν το Viber.

Για Whatsapp δεν ξέρω γιατί δεν το χρησιμοποιώ.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι.

Αλλά βάλε στο μυαλό σου ότι αυτά που έχεις στο Note δεν θα συγχρονιστούν ποτέ με αυτά που θα έχεις στο iPhone. Και το αντίστροφο φυσικά.

Ότι μήνυμα γράφεις στο Note μένει στους servers της Google ενώ αυτό που γράφεις στο iPhone μένει στους servers της Apple.

Και να σου πώ την αλήθεια δεν ξέρω εάν με το log out και log in από την μια πλατφόρμα την άλλη χάνεις το "ιστορικό" σου τελείως.

Όλα τα παραπάνω αφορούν το Viber.

Για Whatsapp δεν ξέρω γιατί δεν το χρησιμοποιώ.

 

Ναι το καταλβαινω αυτό.Δεν με πειραζει να μην κραταει ιστορικο.Δεν κανω τρελη χρηση.Καποια μηνυματα κ καποια τηλεφωνα ενιοτε.Οποτε δεν θα με νοιαξει να εξαφανιστουν:) Ευχαριστω για την ενημερωση παντως

Link to comment
Share on other sites

κριμα.Οποτε κάθε φορα πρεπει να κανεις log in/log out όταν αλλαζεις συσκευή σωστα?:(
Ναι, ειναι λιγο βλακεια.

Το θεμα ειναι μονο μεταξυ συσκευων που παιρνουν σιμ, οχι μεταξυ κινητου και pc

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ειναι λιγο βλακεια.

Το θεμα ειναι μονο μεταξυ συσκευων που παιρνουν σιμ, οχι μεταξυ κινητου και pc

 

ναι εχεις δικιο σε αυτό! Κατι άλλο τωρα.Αν θα ηταν 2 ιδια λειτουργικα θα δουλευε η παλι όχι? Δηλαδη 2 iphones η 2 Samsung?

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο σε αυτό! Κατι άλλο τωρα.Αν θα ηταν 2 ιδια λειτουργικα θα δουλευε η παλι όχι? Δηλαδη 2 iphones η 2 Samsung?

 

Οχι, ειναι θεμα της εφαρμογης, οχι του λειτουργικου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ειναι θεμα της εφαρμογης, οχι του λειτουργικου.

Δηλαδή Γιάννη εάν βάλεις το Viber σε μία συσκευή Android, και στην συνέχεια το εγκαταστήσεις σε μια άλλη (έχοντάς την σε Airplane mode...έσω για αρχή), δεν θα σε βγάλει κωδικό σκαναρίσματος για να συνδέσεις την 2η, όπως κάνει και σε PC και tablet;

 

ναι εχεις δικιο σε αυτό! Κατι άλλο τωρα.Αν θα ηταν 2 ιδια λειτουργικα θα δουλευε η παλι όχι? Δηλαδη 2 iphones η 2 Samsung?

Να ξέρεις ότι εάν βάλεις twin sim σε δύο iphone, όταν κλείνεις το ένα και ανοίγεις το άλλο, τα iMessage και Facetime αποσυνδέονται από το παλιό και συνδέονται στο καινούριο. Αυτό θα γίνεται ΚΑΘΕ φορά.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ειναι θεμα της εφαρμογης, οχι του λειτουργικου.

 

Μαλιστα.Καταλαβα! Οποτε μονη λυση όπως φαιεται τα log in/log out από το ένα στο αλλο:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή Γιάννη εάν βάλεις το Viber σε μία συσκευή Android, και στην συνέχεια το εγκαταστήσεις σε μια άλλη (έχοντάς την σε Airplane mode...έσω για αρχή), δεν θα σε βγάλει κωδικό σκαναρίσματος για να συνδέσεις την 2η, όπως κάνει και σε PC και tablet;

 

 

Να ξέρεις ότι εάν βάλεις twin sim σε δύο iphone, όταν κλείνεις το ένα και ανοίγεις το άλλο, τα iMessage και Facetime αποσυνδέονται από το παλιό και συνδέονται στο καινούριο. Αυτό θα γίνεται ΚΑΘΕ φορά.

 

Αυτό δεν το σκεφτικα μιας κ δεν εχω 2 iphones:)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Γιάννη εάν βάλεις το Viber σε μία συσκευή Android, και στην συνέχεια το εγκαταστήσεις σε μια άλλη (έχοντάς την σε Airplane mode...έσω για αρχή), δεν θα σε βγάλει κωδικό σκαναρίσματος για να συνδέσεις την 2η, όπως κάνει και σε PC και tablet;

Χρηστο, με επιφυλαξη, νομιζω να μου ζητησει αριθμο κινητου για να κανω επαληθευση απο την αρχη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τυχαία διαπίστωσα για 2η φορά ότι η μπαταρία από το 30% μέσα σε 2-3 λεπτά έπεσε στο 0 χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα. Όταν πήγε 20% το έβαλα για φόρτιση και η μπαταρία συνέχισε να πέφτει μέχρι το 0% ενώ έδειχνε ότι φορτιζε!!! Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο κάτι παρόμοιο; Γενικά δεν αφήνω να πέσει η μπαταρία κάτω από 25%. Είχε αλλαχθεί τον Μάρτιο του 2019. Λέτε να τα έφτυσε;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τυχαία διαπίστωσα για 2η φορά ότι η μπαταρία από το 30% μέσα σε 2-3 λεπτά έπεσε στο 0 χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα. Όταν πήγε 20% το έβαλα για φόρτιση και η μπαταρία συνέχισε να πέφτει μέχρι το 0% ενώ έδειχνε ότι φορτιζε!!! Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο κάτι παρόμοιο; Γενικά δεν αφήνω να πέσει η μπαταρία κάτω από 25%. Είχε αλλαχθεί τον Μάρτιο του 2019. Λέτε να τα έφτυσε;
Ναι φιλε μου, στον 1,5 χρονο η μπαταρια μου ειχε τετοια συμπεριφορα. Ουσιαστικα κατω απο 25% δεν ειχα μπαταρια, επεφτε στο 0% μεσα σε λιγα λεπτα. Δεν υπαρχει καμια γιατρεια, ουτε καλιμπραρισμα ουτε τιποτα. Αλλαγη μπαταριας και εισαι οκ σε 2-3 ωρες. Ευτυχως πηρα το τηλεφωνο μου πισω απο το σερβις χωρις το παραμικρο σημαδακι. Κοστος αν θυμαμαι καλα γυρω στα 20κατι ευρω.

 

Και υποψη οτι η μπαταρια μου ηταν ΕΥΛΑΒΙΚΑ χρησιμοποιημενη απο την πρωτη φορτιση. Παντα μεταξυ 30-90% , παντα φορτιση με καλωδιο και ποτε (ουτε μια φορα) γρηγορη φορτιση. Προφανως μιλαμε για προβληματικη μπαταρια. Ελπιζω να μην ειναι ολες ετσι.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η ασύρματη φόρτιση βλάπτει την μπαταρία; επειδή το φορτίζω αργά με ασύρματη μου έχει γεννηθεί το ερώτημα. Είναι πολύ βολικό για το βράδυ

Το φορτίζω πολύ συχνά, δλδ μια ίσως και δύο φορές μέσα στην μέρα γτ φεύγει γρήγορα η μπαταρία και από τον Δεκέμβρη που έκανα αλλαγή μπαταρίας εντός εγγύησης, μετράω 148 κύκλους φόρτισης. Μου φαίνονται πολλοί, αλλά τουλάχιστον έχω μεγάλη εγγύηση 14 μηνών να την αλλάξω δύο φορές ακόμα τουλάχιστον. Κρίμα αν είχε μια καλύτερη μπαταρία θα ήταν τέλειο, μιας και δεν κολλάει πουθενά και έχει οθοναρα

Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Η ασύρματη φόρτιση βλάπτει την μπαταρία; επειδή το φορτίζω αργά με ασύρματη μου έχει γεννηθεί το ερώτημα. Είναι πολύ βολικό για το βράδυ

Το φορτίζω πολύ συχνά, δλδ μια ίσως και δύο φορές μέσα στην μέρα γτ φεύγει γρήγορα η μπαταρία και από τον Δεκέμβρη που έκανα αλλαγή μπαταρίας εντός εγγύησης, μετράω 148 κύκλους φόρτισης. Μου φαίνονται πολλοί, αλλά τουλάχιστον έχω μεγάλη εγγύηση 14 μηνών να την αλλάξω δύο φορές ακόμα τουλάχιστον. Κρίμα αν είχε μια καλύτερη μπαταρία θα ήταν τέλειο, μιας και δεν κολλάει πουθενά και έχει οθοναρα

Δεν υπάρχει θέμα από την ασύρματη φόρτιση. Αλλά καλό ειναι να αποφευγεις να το έχεις όλο το βραδυ για φόρτιση, αυτό το αναφέρει και η Samsung.

Τώρα, όσον αφορά τους κύκλους φόρτισης, φυσιολογικό μου φαίνεται. Από τον Δεκέμβρη είναι 5 μήνες * 30 μέρες, σύνολο 150 μέρες. Αν το φορτίζεις μία φορά τη μέρα, είσαι ακριβώς εκεί που πρέπει...

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Η ασυρματη φορτιση βλαπτει λιγο περισσοτερο απο την ενσυρματη λογω των υψηλοτερων θερμοκρασιων που δημιουργουνται. Δεν θεωρω οτι ειναι τοσο σημαντικο, απλα το ανεφερα για να τονισω την εξαιρετικα προσεκτικη χρηση που εκανα στη μπαταρια.

 

Οσο για το αν ειναι φυσιολογικη αυτη η φθορα σε τετοιο χρονικο διαστημα, κατηγορηματικα οχι. Εχω συσκευη 7 ετων που δουλευει ασταματητα ολα αυτα τα χρονια (σε διαφορετικα χερια) και η μπαταρια ναι μεν ειναι πεσμενη αλλα παει απο το 100% στο 1% φυσιολογικα και ομαλα. Επισης και αλλη συσκευη μου, 4,5 ετων τα ιδια. Το λαπτοπ μου ειναι 5 ετων και η μπαταρια δεν εχει σημαδια κοπωσης. (οσο ηταν το battery wear out of the box την πρωτη μερα, τοσο ειναι και σημερα). Απο ολα αυτα συμπεραινω οτι οι μπαταριες δεν εχουν ζωη 1-2 χρονια αλλα πολυ περισσοτερο. Εκτος και αν ειναι προβληματικες ή κακης ποιοτητας.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους συμφορουμιτες! Μετα απο 18 μηνες ευτυχιας εντος εγγυησης η πτωση του note 8 εφερε σπασιμο στην γωνια με μικρογυαλακια και ενα σημαδι φωτεινο σε αλλο σημειο μαλλον απο εσωτερικο σπασιμο. Δεν φοραει προστατευτικο οποτε ειμαι ανοικτοε σε ιδεες. Θα σταθει καλά ενα προστατευτικό? Εχω σγορασει ενα στη αρχη με κολλα αλλα δεν το εβαλσ, μου φανηκε δυσκολο. Μπορει να το περασει καποιοε εμπειροε? Ποσο κοστιζει η αντικατασταση οθονηε? Ευχαριστω εκ των προτερω.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...