Jump to content

[myPoll] Με τι συχνότητα αλλάζετε συσκευή smartphone;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Με τι συχνότητα αλλάζετε συσκευή smartphone;  

447 members have voted

  1. 1. Με τι συχνότητα αλλάζετε συσκευή smartphone;

    • Συνήθως με τη λήξη του συμβολαίου
      4
    • Κάθε 2 χρόνια ή αργότερα
      229
    • Κάθε χρόνο ή συντομότερα
      91
    • Μόνο στην περίπτωση που κριθεί ανεπισκεύαστη
      31
    • Μεταξύ 1 και 2 χρόνων
      90


Recommended Posts

http://content.myphone.gr/photo/full/63268/poll-smartphone-main.jpg

 

H πιο πιθανή στιγμή κατά την οποία οι περισσότεροι χρήστες ανανεώνουν το hardware που κατέχουν (εννοούμε smartphone), συνήθως είναι με τη λήξη του συμβολαίου τους. Είναι η στιγμή που σας δίνεται η ευκαιρία να αναζητήσετε επιδότηση, να αποκτήσετε μία νέα συσκευή ή κάποια την οποία έχετε βάλει στο μάτι και περιμένετε υπομονετικά, για να την αποκτήσετε. Υπάρχουν και οι χρήστες οι οποίοι δεν αφήνουν καμία νέα συσκευή της αγαπημένης τους εταιρείας και κάθε χρόνο αντικαθιστούν το smartphone με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας (ονόματα δεν λέμε, οικογένειες δεν θίγουμε).

 

Τέλος έχουμε και την οικονομική κρίση η οποία όσο να 'ναι επηρεάζει την απόφασή μας για την συχνότητα με την οποία αλλάζουμε μια συσκευή smartphone. Βέβαια τα καταστήματα κινητής τηλεφωνίας, δεν φαίνεται να επηρεάζονται ιδιαίτερα. Η ουσία είναι πως ξοδεύουμε όπως και να έχει ένα σεβαστό ποσό προκειμένου να ανανεώσουμε τη συσκευή.

 

Ο λόγος σε εσάς.

 

Κάθε πότε αλλάζετε smartphone, σύμφωνα με τις παραπάνω επιλογές κι αν θέλετε γράψτε μας και το κριτήριο αντικατάστασης της συσκευής σας. Παρακαλούμε κόσμια.

 

Καλό Σαββατοκύριακο!

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει σε 9 μήνες ναυαρχίδα την οποία δεν ευχαριστήθηκα αλλά έχω 3 χρόνια κινητό που δεν θα το αλλάξω αν δεν χαλάσει. Δεν υπάρχει στάνταρ όριο. Αν είσαι ευχαριστημένος με κάτι 100% γιατί να το αλλάξεις? Σε όλα τα πράγματα ισχύει αυτό.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει η επιλογη 1-2 χρονια (δηλαδη να κλεισει πρωτα χρονο και μετα)

 

Έχεις δίκιο προστέθηκε :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

¼ 10ετίας προ «ξυπνιόφωνων», ½ πλέον -κατά μέσον όρον• μηδενικά πάγια & άφθονα καρτοκινητά υπερεπαρκούν, το… δέλεαρ των "επιδοτήσεων " απλώς ανυπαρκτεί:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Είχα μια κακιά συνήθεια κάθε έξι μήνες. Αλλά αφού είδα ότι η συχνή αλλαγή είναι μόνο για ψυχολογικούς λόγους, το g5 το κρατάω μέχρι να ψοφήσει ή το χαλάσω κατά λάθος.
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή τουλάχιστον στην τετραετία και ο λόγος της αλλαγής είναι γιατί έχει εκπληρώσει το κόστος της αγοράς του(κάτι ακριβό συνήθως!) οπότε χρειάζομαι και εγώ τότε μια αλλαγή για το ****το!
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου κριτήριο για την αλλαγή της συσκευής είναι λίγο περίεργο και εξηγούμαι απαραίτητη προϋπόθεση το πλάτος της συσκευής να είναι 69.9 χιλιοστά και όχι μεγαλύτερο, οθόνη το πολύ μέχρι 5.2 ίντσες και γωνίες με καμπύλες.

Παλιά και αγαπημενη συσκευή nexus 5, τωρινή συσκευή galaxy s7 το οποίο σε ένα μήνα κλείνει ένα χρόνο (μεγάλο κατόρθωμα για μένα) του δίνω πάρα πολλές πιθανότητες να κλείσει και δεύτερο χρόνο διότι με έχει βολέψει πάρα μα πάρα πολύ.

Του χρόνου πρώτα ο Θεός εάν ξανακάνετε γκάλοπ θα το επιβεβαιώσω.

Τελειώνοντας θα ήθελα να πω ότι ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια για την συσκευή του, μπορεί αυτά που έγραψα σε κάποιους να φανούν πολύ οικεία και σε κάποιους άλλους πολύ αστεία, ένα όμως είναι το σίγουρο ότι για κάθε συσκευή ο τελικός κριτής είναι ο αγοραστής και οι απαιτήσεις που έχει ο καθένας από την συσκευή του

Υ. Γ ηθικό δίδαγμα εάν σε έχει βολέψει η συσκευή σου σκέψου καλά πριν την αντικαταστήσεις και θυμήσου τι λέει ο σοφός λαός "πήγαμε για μαλλί και βγήκαμε κουρεμένοι"

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που χρησιμοποιώ smartphones μόνο ένα κινητό έχω κρατήσει 3+χρόνια. Nokia N8. Απλά έρωτας και όσοι το είχαν με καταλαβαίνουν. Μακράν ότι πιο πλήρες είχε βγει για την εποχή του αν δε σε χάλαγε το Symbian και σκυλί αξιοπιστίας. Απο εκεί και πέρα αλλαζω σχεδόν κάθε χρόνο συσκευή η και λίγο συντομότερα. Με το Mate 8 που έχω τώρα ευελπιστώ να πορευθώ για περισσότερο διάστημα αλλά δεν λέω μεγάλα λόγια...

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πρόγραμμα πάντα,το πρώτο μου smart ήταν ένα galaxy s3 αγορασμενο το 13,το κράτησα μέχρι πέρσυ όπου κ πήγα σε ένα z5c.

Και το sony θα το κρατήσω επίσης πολύ.....Μάλλον.

Πάντως το s3 ζεί ακόμα κ πάει μπάλα με cyanogenmod, τρομερή συσκευή σε όλα εκτός ram.

Link to comment
Share on other sites

Ένα με δυο χρόνια αλλά με την τωρινη μου συσκευή Blackberry Passport SE δεν βλέπω βλέπω αλλάζω σύντομα, μιας και είναι ότι καλύτερο είχα ποτέ, και η ποιότητα κατασκευής του μου δίνη τη πεποίθηση ότι θα το κρατήσω για πολύ καιρό ακόμη!
Link to comment
Share on other sites

Κάθε εναμιση με 2 χρόνια. Αναλόγως των οικονομικων μου δυνατοτήτων βεβαια.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καθε 2 χρονια περιπου. Αν εχεις δωσει 400Ε-500Ε περιπου σε αυτο το διαστημα αρχιζεις να χρειαζεσαι το hardware το οποιο δεν μπορει πλεον.... Τουλαχιστον σε android, δε γνωριζω για iphone κ συμπεριφορα μετα τη διετια. Οι αναγκες μου φυσικα δεν ειναι gaming, μονο για δουλεια!
Link to comment
Share on other sites

Πλέον έχω το 6 στα 2,5 χρόνια και θα το αλλάξω με το επόμενο iphone δηλαδή στα 3 έτη. Γενικά στην 2ετία αλλάζω.
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Καθε 2 χρονια περιπου. Αν εχεις δωσει 400Ε-500Ε περιπου σε αυτο το διαστημα αρχιζεις να χρειαζεσαι το hardware το οποιο δεν μπορει πλεον.... Τουλαχιστον σε android, δε γνωριζω για iphone κ συμπεριφορα μετα τη διετια. Οι αναγκες μου φυσικα δεν ειναι gaming, μονο για δουλεια!

Αυτό ίσχυε μέχρι το 2012 που τα Android είχαν πολύ μικρή Ram σε σχέση με το λειτουργικό. Από τα 3 και μετά δεν υπάρχει θέμα ακόμα και σήμερα πετάνε τα συγκεκριμένα τηλέφωνα.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από αυτά που γράφετε στο θέμα, υπάρχει και μια άλλη κατηγορία χρηστών (στους οποίους ανήκω και εγώ πλέον) που αγοράζουν και πωλούν μεταχειρισμένες συσκευές μέσω αγγελιών σε αυτό η σε άλλα φόρουμ.

 

Οι εποχές των επιδοτήσεων έχουν περάσει για εμένα ανεπιστρεπτί. Δε συμφέρει κιόλας και το κατάλαβα τα τελευταία χρόνια που είχα συμβόλαιο, βάζοντας το ποσό να αφαιρείται από τους λογαριασμούς.

 

Τώρα πια έχοντας καρτοκινητό, κάνω παιχνίδι με αγγελίες ή σκρουτζομάγαζα εάν θέλω καινούργια συσκευή. Και η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία 2 χρόνια το έχω παρακάνει αλλάζοντας κινητά σχεδόν κάθε 6 μήνες...αλλά με αυτό τον τρόπο μου έχει δοθεί η ευκαιρία να δοκιμάσω κάποιες συσκευές που ήθελα και δεν είχα τη δυνατότητα να αποκτήσω παλιότερα, όπως κάποια flagship 2-3 ετών που κόστιζαν τότε γύρω στα 500-700 ευρώ, τα οποία ακόμα και τώρα ξεπερνάνε πολλές πρόσφατες mid-range συσκευές!

 

Αν καταφέρω να κρατήσω συσκευή για ένα χρόνο θα είναι θαύμα!!! Τουλάχιστον δεν έχω ξοδέψει πολλά χρήματα για αυτό το «χόμπυ» και ούτε έχω σκοπό...

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υπάρχουν σοβαρότερες οικογενειακές ανάγκες από το να ξοδεύει κάποιος ένα σκασμό λεφτά κάθε λίγο και λιγάκι για ένα smarphone. Εξάλλου πιστεύω ότι πάνω από 150€ δεν αξίζει κανείς να δίνει για κανένα smartphone.
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από αυτά που γράφετε στο θέμα, υπάρχει και μια άλλη κατηγορία χρηστών (στους οποίους ανήκω και εγώ πλέον) που αγοράζουν και πωλούν μεταχειρισμένες συσκευές μέσω αγγελιών σε αυτό η σε άλλα φόρουμ.

 

Οι εποχές των επιδοτήσεων έχουν περάσει για εμένα ανεπιστρεπτί. Δε συμφέρει κιόλας και το κατάλαβα τα τελευταία χρόνια που είχα συμβόλαιο, βάζοντας το ποσό να αφαιρείται από τους λογαριασμούς.

 

Τώρα πια έχοντας καρτοκινητό, κάνω παιχνίδι με αγγελίες ή σκρουτζομάγαζα εάν θέλω καινούργια συσκευή. Και η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία 2 χρόνια το έχω παρακάνει αλλάζοντας κινητά σχεδόν κάθε 6 μήνες...αλλά με αυτό τον τρόπο μου έχει δοθεί η ευκαιρία να δοκιμάσω κάποιες συσκευές που ήθελα και δεν είχα τη δυνατότητα να αποκτήσω παλιότερα, όπως κάποια flagship 2-3 ετών που κόστιζαν τότε γύρω στα 500-700 ευρώ, τα οποία ακόμα και τώρα ξεπερνάνε πολλές πρόσφατες mid-range συσκευές!

 

Αν καταφέρω να κρατήσω συσκευή για ένα χρόνο θα είναι θαύμα!!! Τουλάχιστον δεν έχω ξοδέψει πολλά χρήματα για αυτό το «χόμπυ» και ούτε έχω σκοπό...

 

Με εβγαλες απο τον κοπο να γραψω, μια απο τα ιδια κανω και εγω.:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνήθως αλλάζω συσκευή μόνο αν η προηγούμενη χαλάσει ή αν γίνει παρωχημένη, και τι εννοώ με το παρωχημένη: η προηγούμενη συσκευή που είχα να μεν δεν μου έχει χαλάσει και λειτουργεί μέχρι και τώρα αλλά την είχα πάρει όταν είχαν πρωτοβγεί τα android smartphones. Να σκεφτείτε ότι είχε έρθει με android 1.6, το οποίο αναβαθμίστηκε μέχρι το 2.1. To hardware του κινητού περιλαμβάνει μονοπυρηνο επεξεργαστή στα 600MHz, 128MB εσωτερική μνήμη και 168MB ram (προσοχή μιλάω για MB, όχι GB). Εκτός από το ότι πλέον δεν βγαίνουν σχεδόν καθόλου εφαρμογές για Android 2.1, αυτές οι λίγες που βγαίνουν σέρνονται σε τόσο παλιό hardware. Μιας και είμαι φαν της τεχνολογίας, εμμέσως πλην σαφώς "αναγκάστηκα" να πάω σε ποιο καινούριο μοντέλο.
i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνήθως αλλάζω συσκευή μόνο αν η προηγούμενη χαλάσει ή αν γίνει παρωχημένη, και τι εννοώ με το παρωχημένη: η προηγούμενη συσκευή που είχα να μεν δεν μου έχει χαλάσει και λειτουργεί μέχρι και τώρα αλλά την είχα πάρει όταν είχαν πρωτοβγεί τα android smartphones. Να σκεφτείτε ότι είχε έρθει με android 1.6, το οποίο αναβαθμίστηκε μέχρι το 2.1. To hardware του κινητού περιλαμβάνει μονοπυρηνο επεξεργαστή στα 600MHz, 128MB εσωτερική μνήμη και 168MB ram (προσοχή μιλάω για MB, όχι GB). Εκτός από το ότι πλέον δεν βγαίνουν σχεδόν καθόλου εφαρμογές για Android 2.1, αυτές οι λίγες που βγαίνουν σέρνονται σε τόσο παλιό hardware. Μιας και είμαι φαν της τεχνολογίας, εμμέσως πλην σαφώς "αναγκάστηκα" να πάω σε ποιο καινούριο μοντέλο.

Δηλαδή θες να μας πεις ότι είσαι φαν της τεχνολογίας αλλά μέχρι πριν από λίγο καιρό είχες κινητό εξαετίας... Μάλιστα..Να φανταστώ τώρα πήρες τετραετίας για να είσαι μες τα πράγματα! Τεσπα. Στα του άρθρου κάθε ενάμιση με δύο χρόνια περίπου πουλώντας την προηγούμενη

Samsung Galaxy S6 edge, iPad mini 2, iPad air.
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα που είχα καλύτερα οικονομικά άλλαζα κάθε 8-9 μήνες αλλά ποτέ δεν ξόδευα σε ακριβά μοντέλα, έδινα μέχρι 300€.

Πλέον κρατάω ευτυχώς ή δυστυχώς τα κινητά μου περίπου ενάμιση χρόνο.

Περιμένω το Nokia 6 αρχές Ιουνίου για να κάνω την αλλαγή :):)

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

me την μπαταρια πως τα πας διοτι αλαξα μπαταρια και παλι ουτε μιση μερα δεν βγαζει

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παω για τεταρτο χρονο με το xiaomi redmi note 3G αφου παει σαν να το πηρα εχθες δεν βλεπω τον λογο να το αλαξω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...