Jump to content

[myPoll] Με τι συχνότητα αλλάζετε συσκευή smartphone;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Με τι συχνότητα αλλάζετε συσκευή smartphone;  

447 members have voted

  1. 1. Με τι συχνότητα αλλάζετε συσκευή smartphone;

    • Συνήθως με τη λήξη του συμβολαίου
      4
    • Κάθε 2 χρόνια ή αργότερα
      229
    • Κάθε χρόνο ή συντομότερα
      91
    • Μόνο στην περίπτωση που κριθεί ανεπισκεύαστη
      31
    • Μεταξύ 1 και 2 χρόνων
      90


Recommended Posts

Εξαρτάται από την συσκευή! Το Galaxy Note 3 το κράτησα κοντά στα 3 χρόνια. Ακόμη και τώρα (γιατί το έχω δώσει σε γνωστό μου) μια χαρά παει. Το galaxy nexus το έχω ακόμη σαν δεύτερη συσκευή(5 ετιας!). Σε αυτό ο διάστημα έχουν περάσει και άλλες συσκευές που έχουν μείνει στα χέρια μου από τρίμηνο μέχρι 6μηνο! Το s7 edge που έχω εδώ και κάνα 6 μηνο το κόβω να το αλλάζω σε κάνα 2χρονο!
Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ είσαι σούπερ φαν της τεχνολογίας. Να υποθέσω ότι έχεις ακόμα για υπολογιστή τον θρυλικό Amstrand 1512 με τα δύο floppy disk ε?

 

Επειδή αρκετοί το ειρωνεύεστε το παλικάρι, θα πω ότι φαν και γνώστης της τεχνολογίας δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πρέπει να αγοράσεις ότι ποιο τελευταίο υπάρχει. Φαν της τεχνολογίας μπορεί να σημαίνει ότι έχεις μάθει να εκτιμάς σε βάθος ένα τεχνολογικό επίτευγμα και σου αρέσει να το ξεκοκαλίζεις όσο δεν πάει. Γνώστης σημαίνει ότι θα βρεις τρόπο να κάνεις την δουλειά σου και με παρωχημένη τεχνολογία, ενώ κάτι πουλ-μουρ τζιμάνια δεν ξέρουν τί τους γίνεται με τα καινούργια flagships. Το να έχεις στην κατοχή σου μια "παλαιά" τεχνολογία δεν σημαίνει ότι δεν γνωρίζεις και την καινούργια. Αν οδηγείς αυτοκίνητο 20ετίας δεν σημαίνει ότι δεν σου αρέσουν τα αυτοκίνητα ή ότι είσαι χειρότερος οδηγός ή γνώστης από αυτόν που έχει ένα καινούργιο.

Επίσης κάποιοι που λένε ότι βαριούνται το κινητό τους κάθε τρεις μήνες, πίστεψε με δεν είναι φαν της τεχνολογίας. Είναι συνήθως αυτοί που κράζουν για να κράζουν, και γενικά με τίποτα δεν ευχαριστιούνται στην ζωή τους και το ρίχνουν στον καταναλωτισμό.

Αυτοί που συνήθως κράζουν για να κράζουν (χωρίς σοβαρά και τεκμηριωμένα επιχειρήματα), αν τους πεις να κατασκευάσουν ένα απλό κύκλωμα ηλεκτρισμού ή να σχεδιάσουν έναν πλαστικό κουβά θα σε κοιτάζουν σαν χαζοί.....

Φιλικά.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα με συχνότητα 5μήνου αλλά κάποια στιγμή το βαριέσαι το άθλημα.

Γενικά έχω παρατηρήσει όταν είμαι στο Android μπαίνω σε πειρασμό να αλλάζω συσκευές , σε iOS όμως μιας και δεν υπάρχει ποικιλία μένω σε ένα μοντέλο.

Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αγοράζω μια καλή συσκευή με σκοπό να βγάλω τριετία,εκτός απρόοπτου βεβαία ποιο νωρίς δεν υπάρχει λόγος πάρα ψυχολογικός(όχι ότι δεν το σκέφτομαι)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αρκετοί το ειρωνεύεστε το παλικάρι, θα πω ότι φαν και γνώστης της τεχνολογίας δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πρέπει να αγοράσεις ότι ποιο τελευταίο υπάρχει. Φαν της τεχνολογίας μπορεί να σημαίνει ότι έχεις μάθει να εκτιμάς σε βάθος ένα τεχνολογικό επίτευγμα και σου αρέσει να το ξεκοκαλίζεις όσο δεν πάει. Γνώστης σημαίνει ότι θα βρεις τρόπο να κάνεις την δουλειά σου και με παρωχημένη τεχνολογία, ενώ κάτι πουλ-μουρ τζιμάνια δεν ξέρουν τί τους γίνεται με τα καινούργια flagships. Το να έχεις στην κατοχή σου μια "παλαιά" τεχνολογία δεν σημαίνει ότι δεν γνωρίζεις και την καινούργια. Αν οδηγείς αυτοκίνητο 20ετίας δεν σημαίνει ότι δεν σου αρέσουν τα αυτοκίνητα ή ότι είσαι χειρότερος οδηγός ή γνώστης από αυτόν που έχει ένα καινούργιο.

Επίσης κάποιοι που λένε ότι βαριούνται το κινητό τους κάθε τρεις μήνες, πίστεψε με δεν είναι φαν της τεχνολογίας. Είναι συνήθως αυτοί που κράζουν για να κράζουν, και γενικά με τίποτα δεν ευχαριστιούνται στην ζωή τους και το ρίχνουν στον καταναλωτισμό.

Αυτοί που συνήθως κράζουν για να κράζουν (χωρίς σοβαρά και τεκμηριωμένα επιχειρήματα), αν τους πεις να κατασκευάσουν ένα απλό κύκλωμα ηλεκτρισμού ή να σχεδιάσουν έναν πλαστικό κουβά θα σε κοιτάζουν σαν χαζοί.....

Φιλικά.

Κατανοητή η συλλογιστική σου αλλά το παλικάρι, όπως λές, έσπευσε το ίδιο να αυτοανακυρηχθεί φαν της τεχνολογίας έχοντας κινητό 8ετίας. Ε το κινητό δεν είναι αυτοκίνητο, έχει άλλο κόστος απόκτησης. Ταυτόχρονα είναι σαν να λες είμαι φαν του κινηματογράφου αλλά η τελευταία ταινία που είδα ήταν το Forrest Gump. E δεν είσαι φαν φίλε μου σορρυ. Γνώστης μπορεί να είσαι. Οπαδός, υποστηρικτής, φαν όχι.

Εγώ αλλάζω κινητό όποτε βαρεθώ το υπάρχον, το οποίο και πουλάω για να αγοράσω το καινούργιο "ερωτεύσιμο". Ο κύκλος αυτής της διαδικασίας ποικίλλει σε διάρκεια αλλά συνήθως είναι 1 με 1μισι χρόνο. Γυρω στα 300 ευρώ το ανώτατο όριο που θέτω όποτε κοιτάω πλέον αποκλειστικά προς τη χώρα του ανατέλλοντος για VFM flagships.

Edited by TheObserver
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αρκετοί το ειρωνεύεστε το παλικάρι, θα πω ότι φαν και γνώστης της τεχνολογίας δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πρέπει να αγοράσεις ότι ποιο τελευταίο υπάρχει. Φαν της τεχνολογίας μπορεί να σημαίνει ότι έχεις μάθει να εκτιμάς σε βάθος ένα τεχνολογικό επίτευγμα και σου αρέσει να το ξεκοκαλίζεις όσο δεν πάει. Γνώστης σημαίνει ότι θα βρεις τρόπο να κάνεις την δουλειά σου και με παρωχημένη τεχνολογία, ενώ κάτι πουλ-μουρ τζιμάνια δεν ξέρουν τί τους γίνεται με τα καινούργια flagships. Το να έχεις στην κατοχή σου μια "παλαιά" τεχνολογία δεν σημαίνει ότι δεν γνωρίζεις και την καινούργια. Αν οδηγείς αυτοκίνητο 20ετίας δεν σημαίνει ότι δεν σου αρέσουν τα αυτοκίνητα ή ότι είσαι χειρότερος οδηγός ή γνώστης από αυτόν που έχει ένα καινούργιο.

Επίσης κάποιοι που λένε ότι βαριούνται το κινητό τους κάθε τρεις μήνες, πίστεψε με δεν είναι φαν της τεχνολογίας. Είναι συνήθως αυτοί που κράζουν για να κράζουν, και γενικά με τίποτα δεν ευχαριστιούνται στην ζωή τους και το ρίχνουν στον καταναλωτισμό.

Αυτοί που συνήθως κράζουν για να κράζουν (χωρίς σοβαρά και τεκμηριωμένα επιχειρήματα), αν τους πεις να κατασκευάσουν ένα απλό κύκλωμα ηλεκτρισμού ή να σχεδιάσουν έναν πλαστικό κουβά θα σε κοιτάζουν σαν χαζοί.....

Πρώτον το παλικάρι δεν αυτοπροσδιορίστηκε ως γνώστης αλλα ως φαν. Είναι αλλο το ένα και άλλο το άλλο. Επίσης το παράδειγμα με το αυτοκίνητο είναι το λιγότερο άκυρο. Τέλος πες μας αν θες ένα τρόπο που μπορεί κάποιος να κάνει έστω και την πιο απλή ''δουλειά'' με το hardware που αναφέρει στο post και με android 2.1. Γιατί άλλο να λέμε ότι δεν μπορώ ή δεν θέλω να αλλάξω συσκευή συχνά, και άλλο να δουλευόμαστε μεταξύ μας.. Φιλικα

Samsung Galaxy S6 edge, iPad mini 2, iPad air.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον το παλικάρι δεν αυτοπροσδιορίστηκε ως γνώστης αλλα ως φαν. Είναι αλλο το ένα και άλλο το άλλο. Επίσης το παράδειγμα με το αυτοκίνητο είναι το λιγότερο άκυρο. Τέλος πες μας αν θες ένα τρόπο που μπορεί κάποιος να κάνει έστω και την πιο απλή ''δουλειά'' με το hardware που αναφέρει στο post και με android 2.1. Γιατί άλλο να λέμε ότι δεν μπορώ ή δεν θέλω να αλλάξω συσκευή συχνά, και άλλο να δουλευόμαστε μεταξύ μας.. Φιλικα

 

Και φαν να είναι, εσένα τι σε νοιάζει αν το κινητό του τρέχει ακόμα την Eclair; Ο φαν δηλαδή πρέπει ντε και καλά να έχει το πιο πρόσφατο; Δε μπορεί απλά να ασχολείται πολύ; Να διαβάζει άρθρα και να ενημερώνεται; Ή νομίζεις ότι όλοι έχουν ένα υστέρημα και το διαθέτουν σε κινητά τηλέφωνα; Για αυτόν η πιο απαιτητική δουλειά μπορεί να είναι η δικιά σου απλότερη. Κι εγώ είμαι φαν της τεχνολογίας και συντάκτης εδώ μέσα ήμουν επειδή είμαι φαν της τεχνολογίας, όμως ούτε το S8 έχω την οικονομική δυνατότητα να αγοράσω, ούτε το iPhone 7. Και το smartphone που έχω, με τα σημερινά δεδομένα θεωρείται παλιό. Αυτό δε σημαίνει ότι δε με καλύπτει ή ότι δε με ενδιαφέρει η τεχνολογία σε βάθος.

Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά (όπως και τους υπολογιστές) τα αλλάζεις όταν δεν κάνουν τη δουλεια για την οποία τα αγόρασες.

Για εμένα είναι 2-3 χρόνια. Εκτός από 1-2 περιπτώσεις (πολύ παλιά) που τα έδιωξα πολύ πολύ γρήγορα...

Τελευταίο ακριβό ήταν το Omnia II. Μετά πήγα σε σχετικά φτηνά κινέζικα (180-200€)

Link to comment
Share on other sites

Το κρατάω σίγουρα μέχρι να λήξει η εγγύηση και από κει και πέρα όσο αντέξει. Μόλις βγάλει κάτι ή αν έχει "βαρύνει" τότε μπαίνω σε διαδικασία αλλαγής. Με το honor 4c που έχω τώρα είμαι ήδη στον 1,5 χρόνο και σκοπεύω να το κρατήσω άλλα 1-2 χρόνια ακόμα. Εφοσον κυλήσουν όλα ομαλά. Αλλαγές πριν τη 2ετια τις θεωρώ too much.
Link to comment
Share on other sites

Αλλαζω κινητα χωρις συχνοτητα.Οπως μου την βαρεσει,αν ειμαι ευχαριστημενος με την συσκευη,αν βγει κατι που θα με κανει να το θελω κτλ.

Τα 2 κινητα που εχω λατρεψει και κρατησα πανω απο 6μηνο,ηταν το LG G2(συνολο το ειχα πανω απο χρονο αλλαζοντας χρωματα κι εκδοσεις 16 ή 32gb) και το S7 edge που εχω απο περυσι τον Ιουνη(οχι συνεχομενα το ιδιο,το Νοεμβρη αλλαξα το μαυρο S7 edge μου με ενα ασημι).

Γενικα τα βαριεμαι ευκολα και τα αλλαζω γρηγορα.

 

Στάλθηκε από το SM-T810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν αλλάζω συσκευές με συγκεκριμένη συχνότητα... Έχω ωστόσο συγκεκριμένο budget που μπορώ να διαθέσω όποτε αλλάζω (μέχρι 200 ευρώ)... Midrange Samsung το έχω αλλάξει πχ σε 5-6 μήνες γιατί καθυστερούσε ακόμα και στην απάντηση των κλήσεων (για τέτοιο lag μιλάμε), Blackberry έχω κρατήσει 3.5 χρόνια χωρίς να το αλλάξω... Τώρα είμαι με ένα Redmi 4 Prime, το οποίο ελπίζω να κρατήσω 2+ χρόνια... Το προηγούμενο μου κινητό, το ταπεινό Coopad 7320 δε θα το άλλαζα αν είχε άλλο ένα Gb Ram + νέες unofficial ή official roms... Απλά 2017 με Android 4.2 και 1gb ram ήταν too much... Γενικά όπως είπαν και άλλοι, δεν υπάρχει κάτι στάνταρ όσον αφορά τον χρόνο που κρατάω τις συσκευές...
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν προκύψει πρόβλημα στη συσκευή, κρατάω το κινητό πάνω από δύο χρόνια (και 3 και 4...) και με τιμή μεταξύ 150 - 270 € (από Ελλάδα μέχρι στιγμής, δεν έχω ασχοληθεί προς το παρών με αγορές από Κίνα)
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το μόνο smartphone που κράτησα πάνω από ένα χρόνο ήταν το iPhone 5S, επειδή με κάλυπτε τρομερά, ειδικά στο μέγεθος. Οτιδήποτε άλλο στους 6 μήνες έφευγε. Τώρα έχω το SE και πιστεύω ότι άνετα θα το κρατήσω κι αυτό παραπάνω από ένα χρόνο
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως η αλλαγή γινόταν μόνο και μόνο για το καινούριο κι όχι επειδή χρειαζόταν (εκτός από 2-3 φορές). Όμως, επειδή κάπου το βαρέθηκα όλο αυτό, πιστεύω να βγάλει τα 2 χρόνια η παρούσα συσκευή μου...

 

P.S.: Φαίνεται οι fans της τεχνολογίας (που "τη λένε" στον gokuthelegend) νομίζουν ότι τεχνολογία θεωρούνται μόνο τα κινητά τηλέφωνα/smartphones...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάθε χρόνο σχεδόν (βαριέμαι εύκολα)

 

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μέχρι να χαλάσει και η επισκευή δεν συμφέρει ή άμα κλαπεί χαθεί.Έχω το sony Z1 αγορασμένο πέρυσι μεταχειρισμένο και αφού με καλύπτει και κάνω τη δουλειά μου δεν βλέπω το λόγο να αλλάξω.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 year later...

9-12 μηνες

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...