Jump to content

[myPoll] Με τι συχνότητα αλλάζετε συσκευή smartphone;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Με τι συχνότητα αλλάζετε συσκευή smartphone;  

447 members have voted

  1. 1. Με τι συχνότητα αλλάζετε συσκευή smartphone;

    • Συνήθως με τη λήξη του συμβολαίου
      4
    • Κάθε 2 χρόνια ή αργότερα
      229
    • Κάθε χρόνο ή συντομότερα
      91
    • Μόνο στην περίπτωση που κριθεί ανεπισκεύαστη
      31
    • Μεταξύ 1 και 2 χρόνων
      90


Recommended Posts

Δηλαδή θες να μας πεις ότι είσαι φαν της τεχνολογίας αλλά μέχρι πριν από λίγο καιρό είχες κινητό εξαετίας... Μάλιστα..Να φανταστώ τώρα πήρες τετραετίας για να είσαι μες τα πράγματα! Τεσπα. Στα του άρθρου κάθε ενάμιση με δύο χρόνια περίπου πουλώντας την προηγούμενη

 

Ήθελα να το γράψω εγώ.

Φαν της τεχνολογίας χαχαχαχαχαχαχα κλαίω.

Link to comment
Share on other sites

Για πολλά χρόνια κανένα κινητό μου δεν περνούσε τους 18 μήνες. Από πέρυσι που εχω το oneplus 3 , αν η συμπεριφορά του δεν αλλάξει λόγω ηλικίας, κόπωσης της συσκευής και τεχνολογική καθυστέρηση θα μείνω για πολλά χρόνια με αυτό.

Σε αυτό βοηθάει και η μείωση του εισοδήματος μου πάνω από 50%

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα "Κάθε 2 χρόνια ή αργότερα".

Στην πραγματικότητα μόνο όταν πεθάνει το κινητό. Συνήθως πάνω από 4-5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο δεύτερο χρόνο με το iPhone 6s, όσο δε βλέπω κάποια σοβαρή αλλαγή στην εμπειρία χρήσης, θα πάω με αυτό μέχρι το Σεπτέμβρη του 19. Αλλά μέχρι τώρα άλλαζα ανά δυο χρόνια τις σειρές s

 

 

Sent from my iPod touch using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα ΝΟΚΙΑ Ε72.

Αφού η νοκια το υποβάθμισε με αναβάθμιση, και δεν υπήρχε ολοκληρωμένη υποστήριξη σε θέματα ίντερνετ αναγκάστηκα να πάω σε καινούριο.

 

Επιλογή το Android και ΝΟΤΕ 3 που έχω μέχρι και σήμερα. (Να'ναι καλά και οι custom roms)

 

Όσο κι αν μ'αρέσει μια συσκευή, αν δεν παρουσιάσει λειτουργικό πρόβλημα η προηγούμενη δεν την αλλάζω. Οι επιδοτήσεις πάνε σε έκπτωση παγίου. ;)

 

Αγορά μοντέλου που κυκλοφορεί ένα έτος τουλάχιστον, για το οικονομικό απ'τη μία και απ'την άλλη ώστε να ελέγξω την υποστήριξη στα φόρα.

 

Αυτά. :)

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Περίπου κάθε 1,5 με 2 χρόνια. Εξαρτάται από το πόσο προβληματική είναι η συσκευή μου βέβαια, γιατί μπορεί να αλλάξω πιο γρήγορα ή πιο αργά...
Link to comment
Share on other sites

Κάθε ενάμιση με δύο χρόνια αλλάζω κι εγώ συσκευή και ο λόγος αλλαγής είναι συνήθως όταν αρχίζει να ζορίζεται ακόμα και με βασικά πράγματα όπως ίντερνετ και κοινωνικά δίκτυα. Ελπίζω η τωρινή να βγάλει 2+ χρόνια γιατί με έχει βολέψει αφάνταστα και έχει και αξιόλογες κάμερες.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

2 με 3 χρονια. Συσκευες 500+ και αλλαγη μονο για κατι ερωτευσιμο

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως το κινητό και τι θέλει ο καθένας. Έχω δύο χρόνια το Oneplus one και ρολάρει σα να το πήρα χθες. 1,5-2gb πάντα ελεύθερα. Αν αλλάξω κινητό, θα είναι μόνο λόγω της κάμερας.
Link to comment
Share on other sites

Το βασικο προβλημα ειναι οτι τα βαριεμαι γρηγορα τα κινητα... ισως κανα μηνα κραταει ο ενθουσιασμος... απο κει και περα τα κραταω μεχρι να αρχισουν να κολλανε και να μου σπανε τα νευρα... Αυτο συνηθως γινεται καθε 2μιση με 3 χρονια... τωρα με το mi max δεν ξερω αν αλλαξω... με καλυπτει αφανταστα... πρεπει να βρω κατι καλυτερο στα 250 ευρω περιπου για να μπω στην διαδικασια να το αλλαξω... εχω ερωτευτει το mi mix και το s8+, αλλα οι τιμες ειναι απαγορευτικες για μενα... ισως σε κανα 2 χρονακια να μπορω να παρω ενα απ τα 2.... βεβαια ως τοτε θα ειναι τα αναδιπλουμενα το μεγαλο χιτ και αυτα θα μοιαζουν εποχη δεινοσαυρου... :D

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.Δυστυχως απο τους αρρωστους και εγω:X:lol:.3 με 6 μηνες αλλαγη.Μονο το Ν8 μου εχω 5 χρονια για την αξεπεραστη καμερα του και αντεχει ακομη ο σκυλος:D.Απο γαλαξιες μεχρι το s6 και πισω τα εχω περασει σχεδον ολα:wacko:.Αλλα ποια βαρεθηκα.Τωρα το J7 2016 3 μηνες τωρα μια χαρα κανει την δουλεια του,θα μεινω,εκτος απροοπτου αρκετα σε αυτο,εκτος αν η νοκια κατεβασει κανα τερας με φλας ξενον τυπου Ν8,αλλα αυτο μαλλον αργει.....
Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει σε 9 μήνες ναυαρχίδα την οποία δεν ευχαριστήθηκα αλλά έχω 3 χρόνια κινητό που δεν θα το αλλάξω αν δεν χαλάσει. Δεν υπάρχει στάνταρ όριο. Αν είσαι ευχαριστημένος με κάτι 100% γιατί να το αλλάξεις? Σε όλα τα πράγματα ισχύει αυτό.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

 

Δικός μου κι εσύ.

 

ΥΓ: Δοκίμασε Nougat Resurrection Remix. Οι Note 7 δυστυχώς δεν μου βγάζουν καθόλου καλή μπαταρία (με phantom kernel) το πολύ 3 ώρες SOT. Με την RR βγάζω και 5 ώρες, αλλά χάνω τα features της Samsung και του S Pen. Ωστόσο από smoothness και μπαταρία είμαι πολύ κομπλέ.

:cool:
Link to comment
Share on other sites

καθε 2 χρονια+ και εγω παιδια...επειδη αγοραζω συνηθως ναυρχιδα(προγουμενης χρονιας) στα ~500 ευρω,δεν αξιζει πιστευω να αλλαζεις κινητα καθε χρονο.

Π.χ φετος ελεγα να παρω το s7 edje,αλλα ισως περιμενω κανα 6μηνο και παω στο s8 γιατι μου αρεσει ιδιαιτερα.(βεβαια του χρονου θα βγει κατι καλυτερο και παει λεγοντας...)

Γενικα ο κανονας ειναι 2χρονια+

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα.... Αλλάζω κάθε Μάρτιο με Απρίλιο και πάω σε Galaxy σειρά S και αμέσως μετά το καλοκαίρι πάω σε Galaxy σειρά Note... Οπότε 2 το χρόνο!
Link to comment
Share on other sites

Κραταω το κινητο σιγουρα μεχρι την ληξη της εγγυησης.

Αν το κινητο με ικανοποιει το κραταω μεχρι η αγορα νεου να επιβαλλεται.

Αν το κινητο δεν με ικανοποιει τοτε με την ληξη της εγγυησης παιρνω καινουριο και το παλιο το δινω σε γνωστους.

Παντα αγοραζω κινητο κατω απο 200 ευρω και ψαχνω αρκετο καιρο για να βρω αυτο που μου κανει

Link to comment
Share on other sites

Κάποια ναυαρχίδα εκείνης ή της προηγούμενης χρονιάς, κάθε ένα με δύο χρόνια, αναλόγως το πόσο με ευχαριστεί η συσκευή. Εχει υπάρξει και φορά που η συσκευή έφυγε αρκετά πριν κλείσει χρονο.

 

Παρ' όλα αυτά ο ένας χρόνος είναι πιστεύω μικρό χρονικό διάστημα:

Συνήθως οι διαφορές από την απελθούσα συσκευή σε σχέση με τη νέα μου, δεν αξίζουν αυτό το έξοδο. Είμαι βλέπετε κανονικότατο θύμα του καταναλώτισμού και του πάθους μου για τα smartphones.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 περίπου χρόνια είχα θέσει ως στόχο να αγοράζω ανά χρόνο κινητό γύρω στα 150ε. Αλλά θα επεκτείνω λίγο το διάστημα για να ανεβάσω και το budget ελαδρώς πάνω από το όριο των 200ε.

Με σκοπό να αξιοποιώ και την παλιά συσκευή, οπότε κάθε συσκευή πρέπει να βγάζει ιδανικά πάνω από 2 χρόνια.

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνήθως αλλάζω συσκευή μόνο αν η προηγούμενη χαλάσει ή αν γίνει παρωχημένη, και τι εννοώ με το παρωχημένη: η προηγούμενη συσκευή που είχα να μεν δεν μου έχει χαλάσει και λειτουργεί μέχρι και τώρα αλλά την είχα πάρει όταν είχαν πρωτοβγεί τα android smartphones. Να σκεφτείτε ότι είχε έρθει με android 1.6, το οποίο αναβαθμίστηκε μέχρι το 2.1. To hardware του κινητού περιλαμβάνει μονοπυρηνο επεξεργαστή στα 600MHz, 128MB εσωτερική μνήμη και 168MB ram (προσοχή μιλάω για MB, όχι GB). Εκτός από το ότι πλέον δεν βγαίνουν σχεδόν καθόλου εφαρμογές για Android 2.1, αυτές οι λίγες που βγαίνουν σέρνονται σε τόσο παλιό hardware. Μιας και είμαι φαν της τεχνολογίας, εμμέσως πλην σαφώς "αναγκάστηκα" να πάω σε ποιο καινούριο μοντέλο.

 

Epic post, εκλαψα ρε αδερφε :D:D:D:D

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνήθως αλλάζω συσκευή μόνο αν η προηγούμενη χαλάσει ή αν γίνει παρωχημένη, και τι εννοώ με το παρωχημένη: η προηγούμενη συσκευή που είχα να μεν δεν μου έχει χαλάσει και λειτουργεί μέχρι και τώρα αλλά την είχα πάρει όταν είχαν πρωτοβγεί τα android smartphones. Να σκεφτείτε ότι είχε έρθει με android 1.6, το οποίο αναβαθμίστηκε μέχρι το 2.1. To hardware του κινητού περιλαμβάνει μονοπυρηνο επεξεργαστή στα 600MHz, 128MB εσωτερική μνήμη και 168MB ram (προσοχή μιλάω για MB, όχι GB). Εκτός από το ότι πλέον δεν βγαίνουν σχεδόν καθόλου εφαρμογές για Android 2.1, αυτές οι λίγες που βγαίνουν σέρνονται σε τόσο παλιό hardware. Μιας και είμαι φαν της τεχνολογίας, εμμέσως πλην σαφώς "αναγκάστηκα" να πάω σε ποιο καινούριο μοντέλο.

 

Καλά εσύ είσαι σούπερ φαν της τεχνολογίας. Να υποθέσω ότι έχεις ακόμα για υπολογιστή τον θρυλικό Amstrand 1512 με τα δύο floppy disk ε?

Βεζούβιος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...