Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άλλο χρήσιμες και άλλο απαραίτητες. Κι εμένα μου είναι χρήσιμο τόσο το FB όσο και ο messenger, το Google+, τα gmail/hotmail/yahoo αλλά όσα δεν μου είναι άκρως απαραίτητα τα έχω βάλει στο greenify. Αν θέλω να ελέγξω τα μηνύματά μου στο facebook απλά ανοίγω την εφαρμογή και κάνω την δουλειά μου...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν μπορείς να κάνεις τπτ. Απο τη στιγμή που τα θεωρείς όλα χρήσιμα, ένα μπορώ να προτείνω

Αγόρασε 5 μπαταρίες, έναν εξωτερικό φορτιστή και λύθηκε το πρόβλημα.

Αυτό κάνουμε όλοι όσοι δεν θέλουμε να ψάχνουμε για μπριζα.

Το ζητημα ειναι οτι αυτες τις εφαρμογες τις τρεχω εδω και ενα χρονο.Δεν προσθεσα και αλλες και η συσκευη μου εβγαζε σχεδον 2 μερες ενω απο προχτες ετσι ξαφνικα χωρις να εχω κανει κατι (τουλαχιστον εκουσια)δε βγαζει ουτε μερα.Στο wakelock detector σαν κορυφαιες εφαρμογες στο wakeup triggers μου βγαζει facebook,messenger κλπ.Ε τις απεγκατεστησα ολες και παλι η μπαταρια ρουφιονταν σαν να ειχε πεσει στην χαρυβδη!Γιατι τοσο δραματικη αλλαγη ετσι ξαφνικα?Εκλεισα και τον συγχρονισμο να δω αλλα παλι τιποτα.Δε μπορω να καταλαβω τι γινεται.Να εφαγα κανεναν ιο?Μπορειτε να μου πειτε πιο συγκεκριμενα πχ ποιες ειναι λογικες τιμες στις εφαρμογες στο μενου cpu wakelock στα wakeups ή στο μενου wake up triggers?Γιατι βλεπω τιμες και δεν εχω ιδεα για το τι ειναι νορμαλ και τι οχι.Πχ στο cpu usage λεει για 35 λεπτα χρηση υπηρεσιες google x3622,και ενα 1013 χ119 gia 30 λεπτα.Το facebook x169 για 49 δευτερολεπτα αν και το απεγκατεστησα χτες δοκιμαστικα και δεν ειδα διαφορα..Ολα τα παραπανω σε 7 μιση ωρες χρηση. Edited by KOPRINIOTIS
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο περιπου μια μερα χρησης του κινητου με το wakelock detector , η εφαρμογη μου δειχνει τα παρακατω.

Η χρηση του κινητου ηταν λιγα μνμτα στο viber,ελαχιστα στο whats app,μια κληση 3 λεπτων και κυριως χαζεμα στα φορουμς απο το tapatalk.

Τι μπορω να κανω απο αυτα που βλεπω στο wakelock? Πρεπει να σβησω καποια εφαρμογη η να την κανω greenify?

 

Υ.Γ. : Υπαρχει καποιο γενικο νημα στο φορουμ που να εχει να κανει με τις μπαταριες των κινητων? Πχ, εφαρμογες εξοικονομησης μπαταριας,ποιες κανουν δουλεια,ποιες οχι, κτλ. Γιατι βλεπω οτι υπαρχουν καποια θεματα πιο κατηγοριοποιημενα οσων αφορα τις εφαρμογες απο το play. Παραδειγμα,το νημα με το "gps και προγραμματα πλοηγησης" , νημα με θεμα "εφαρμογες γραφειου και παραγωγικοτητα" .

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται να βλεπω τον καιρο απο το κινητο μου?μου λεει δεν υπαρχει συνδεση δικτυου..παω στην εφαρμογη ειδησεις και καιρος αλλα μου λεει σφαλμα δικτυου...!!!:wacko:επισης μηπως ξερει κανενας πως μπορω να ενεργοποιησω το φλας του κινητου μου να λειτουργει και ως φακος?:happy:ευχαριστω..!:wacko:
Link to comment
Share on other sites

πως γινεται να βλεπω τον καιρο απο το κινητο μου?μου λεει δεν υπαρχει συνδεση δικτυου..παω στην εφαρμογη ειδησεις και καιρος αλλα μου λεει σφαλμα δικτυου...!!!:wacko:επισης μηπως ξερει κανενας πως μπορω να ενεργοποιησω το φλας του κινητου μου να λειτουργει και ως φακος?:happy:ευχαριστω..!:wacko:

 

ποιο κινητο εχεις; κατεβασε αυτό.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους!

Θα ηθελα τα φώτα σας σχετικά με κάποια μυνηήματα που παίρνω απο το κινητό μου.Εχω το Μοτορόλα Defy Mini.Μικρό απλό και σούπερ τηλεφωνάκι,μέχρι που τις τελευταίες μέρες μου εμφανίζει το μύνημα

 

Λυπούμαστε αλλά Υπήρξε η μη αναμενόμενη διακοπή της εφαρμογής Πλαίσιο Υπηρεσιών Google(Διαδικασια com.google.process.gapps).Προσπαθήστε ξανα!

Γνωρίζει κανείς τί είναι αυτό το πρόβλημα,και εαν ναί πώς διορθώνεται;;(Υπάρχει δυνατότητα να μπορώ να το διορθώσω μόνος)

 

Ευχαριστώ πολύ Προκαταβολικά,και περιμένω απαντήσεις σας! :)

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας να ρωτήσω έχω το note 3 και όταν ανοίγω κάποιες εφαρμογές στο κάτω μέρος βλέπω κάποιες διαφημίσεις πχ double play και άλλες υπάρχει τρόπος να απαλλαγώ? ακολούθησα τις οδηγίες σχετικά με τις διαφημίσεις google αλλά και πάλι αυτές επιμένουν....

κάποιο κόλπο ? κάποια βοήθεια ?

ευχαριστώ:hunter:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ρε παιδιά σορυ κι ολας για το χαζό της ερώτησης, αλλά πρόσφατα μετακόμισα σε 4.1.2 και δεν μπορώ να βρω πως αλλάζω την αρχική οθόνη. Όπως το πήρα,είχε 5, εγώ χρειάζομαι 2, τις υπόλοιπες πως τις σβήνω? Επίσης πώς ορίζω σαν home την 1η ας πούμε??

Στο προηγούμενο κιν. (4.0.4) είχα στήσει 8-10 launchers αλλά τόσο δεν είχα δυσκολευτεί..

Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ρε παιδιά σορυ κι ολας για το χαζό της ερώτησης, αλλά πρόσφατα μετακόμισα σε 4.1.2 και δεν μπορώ να βρω πως αλλάζω την αρχική οθόνη. Όπως το πήρα,είχε 5, εγώ χρειάζομαι 2, τις υπόλοιπες πως τις σβήνω? Επίσης πώς ορίζω σαν home την 1η ας πούμε??

Στο προηγούμενο κιν. (4.0.4) είχα στήσει 8-10 launchers αλλά τόσο δεν είχα δυσκολευτεί..

 

Σε τι συσκευή αναφέρεσαι; Ισως να μην επιτρέπει ο launcher που χρησιμοποιείς να σβησεις τις οθόνες σου..;)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας να ρωτήσω έχω το note 3 και όταν ανοίγω κάποιες εφαρμογές στο κάτω μέρος βλέπω κάποιες διαφημίσεις πχ double play και άλλες υπάρχει τρόπος να απαλλαγώ? ακολούθησα τις οδηγίες σχετικά με τις διαφημίσεις google αλλά και πάλι αυτές επιμένουν....

κάποιο κόλπο ? κάποια βοήθεια ?

ευχαριστώ:hunter:

 

αν εισαι root βαλε το ad away

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους!

Θα ηθελα τα φώτα σας σχετικά με κάποια μυνηήματα που παίρνω απο το κινητό μου.Εχω το Μοτορόλα Defy Mini.Μικρό απλό και σούπερ τηλεφωνάκι,μέχρι που τις τελευταίες μέρες μου εμφανίζει το μύνημα

 

Λυπούμαστε αλλά Υπήρξε η μη αναμενόμενη διακοπή της εφαρμογής Πλαίσιο Υπηρεσιών Google(Διαδικασια com.google.process.gapps).Προσπαθήστε ξανα!

Γνωρίζει κανείς τί είναι αυτό το πρόβλημα,και εαν ναί πώς διορθώνεται;;(Υπάρχει δυνατότητα να μπορώ να το διορθώσω μόνος)

 

Ευχαριστώ πολύ Προκαταβολικά,και περιμένω απαντήσεις σας! :)

Καλησπέρα!

Δοκίμασε να πας στις ρυθμίσεις της συσκευής και στη συνέχεια στη διαχείριση εφαρμογών (ρυθμίσεις->εφαρμογές->διαχείριση εφαρμογών). Εκεί πέρα βρες την εφαρμογή που αναφέρεις και κάνε εκκαθάριση προσωρινής μνήμης και δεδομένων ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Δοκίμασε να πας στις ρυθμίσεις της συσκευής και στη συνέχεια στη διαχείριση εφαρμογών (ρυθμίσεις->εφαρμογές->διαχείριση εφαρμογών). Εκεί πέρα βρες την εφαρμογή που αναφέρεις και κάνε εκκαθάριση προσωρινής μνήμης και δεδομένων ;)

 

 

 

Καλησπέρα και πάλι!Εκανα ακριβώς αυτο,και το πρόβλημα παραμένει!

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας να ρωτήσω έχω το note 3 και όταν ανοίγω κάποιες εφαρμογές στο κάτω μέρος βλέπω κάποιες διαφημίσεις πχ double play και άλλες υπάρχει τρόπος να απαλλαγώ? ακολούθησα τις οδηγίες σχετικά με τις διαφημίσεις google αλλά και πάλι αυτές επιμένουν....

κάποιο κόλπο ? κάποια βοήθεια ?

ευχαριστώ:hunter:

 

Αν οι εφαρμογές αυτές δεν χρειάζονται ίντερνετ για να δουλέψουν, τότε κλείσε το. Λογικά μετά δεν θα σου εμφανίζονται οι διαφημίσεις, όσο φυσικά έχεις κλειστό το ίντερνετ.

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Adfree για μενα ειναι καλυτερο.

 

+1 δεν παίζει καλύτερο

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, μπορείς να κανεις unroot.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

 

Tο παιδί έχει note3.

Αν δεν ξέρει να του κάνει ρουτ, θα γραψει το knox με πιθανή απώλεια εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Kαι ο συγκεκριμένος root browser έχει search.Σκρόλαρε την κάτω μπάρα με τα εικονίδια και θα βρεις το search.

Ερώτηση.Τα συγκεκριμένα προγράμματα τα είχες patch με το lucky;

 

 

Οπως λεει κι ο τιτλος , προσπαθω να εγκαταστησω με apk την greenify donate εκδοση αλλα μου βγαζει το συγκεκριμενο μηνυμα,βρηκα στο φακελο dalvik cache και διεγραψα το αρχειο που σχετιζονταν με το greenify,reboot και παλι δε μ αφηνει .

Νομιζω ομως οτι παλιοτερα το ειχα πατσαρει με το lucky patcher .Τι πρεπει να κανω για να μ αφησει να το εγκαταστησω?

Link to comment
Share on other sites

όταν κάνουμε root χάνουμε την εγγύηση?

 

Όχι, μπορείς να κανεις unroot.

 

Καπου διαβασα ότι καποια κινητα τελευταια εχουν κατι που μπορει να δει καποιος αν ηταν root ή όχι πριν αλλα με επιφυλαξη..:(

 

Edit

Με προλαβε ο φιλος iganiats πιο πανω

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καπου διαβασα ότι καποια κινητα τελευταια εχουν κατι που μπορει να δει καποιος αν ηταν root ή όχι πριν αλλα με επιφυλαξη..:(

 

Edit

Με προλαβε ο φιλος iganiats πιο πανω

 

Ισχύει αυτό, έχει να κάνει με την εταιρία και τα κλειδώματα που ακολουθεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...