Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα, ενας φιλος μου στην Αγγλια εχει ενα samsung galaxy s2 με λογισμικο 4.1.2 περασμενο. Το προβλημα ειναι οτι η συσκευη ως γνωστον εχει χωρισει την βασικη της μνημη τα 16gb τα οποια στην ουσια ειναι 13, σε 2 partitions των 2 και 11gb. Μεσα στο μικροτερο partition των 2gb ειναι το λειτουργικο συστημα (android). Το θεμα ειναι οτι το google play store του περναει ολες τις εφαρμογες αυτοματα στο partition των 2gb, με αποτελεσμα να μην εχει αρκετο χωρο να εγκαταστησει περισσοτερες ενω τα 11gb της μνημης της συσκευης ειναι ελευθερα.

 

Πριν καποια χρονια ειχα κι εγω s2 και θυμαμαι οτι υπηρχε καποια επιλογη, καποια ρυθμιση μεσω της οποιας ειτε διαλεγες σε πιο partition θα κατεβει η εφαρμογη που προκειται να κατεβασεις, ειτε μετεφερες τις ηδη κατεβασμενες εφαρμογες απο το ενα partition στο αλλο. Ο φιλος μου δεν εχει καποια καρτα sd στην κατοχη του. Επειδη δεν εχω στην κατοχη μου καποια συσκευη με android αυτην την στιγμη και δεν μπορω προφανως να εχω προσβαση στο τηλεφωνο, καποιος που ξερει και εχει μπροστα του συσκευη android ας μου πει που ακριβως πρεπει να παει για να επιλεξει αυτες τις ρυθμισεις!

 

Ευχαριστω πολυ!

make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να εγκαταστήσει το teamvier και να δεις το τηλέφωνο από το pc

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι όταν ξεπεράσω τα 3 sms σ' ένα μεγάλο μήνυμα, το μήνυμα μετατρέπεται αυτόματα σε mms. Στο Symbian μπορούσα να στείλω μέχρι 10 sms μέσα σ' ένα μήνυμα, χωρίς την μετατροπή σε MMS (φυσικά η χρέωση πάει με τον αριθμό των sms που αποτελούν το μήνυμα). Γνωρίζετε αν υπάρχει κάπου ρύθμιση για να μην μετατρέπεται σε MMS απ' το τέταρτο κιόλας sms;

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι όταν ξεπεράσω τα 3 sms σ' ένα μεγάλο μήνυμα, το μήνυμα μετατρέπεται αυτόματα σε mms. Στο Symbian μπορούσα να στείλω μέχρι 10 sms μέσα σ' ένα μήνυμα, χωρίς την μετατροπή σε MMS (φυσικά η χρέωση πάει με τον αριθμό των sms που αποτελούν το μήνυμα). Γνωρίζετε αν υπάρχει κάπου ρύθμιση για να μην μετατρέπεται σε MMS απ' το τέταρτο κιόλας sms;

 

Σε 3rd party εφαρμογές από το Market (πχ. Handcent SMS) υπάρχει επιλογή για να μη μετατρέπονται σε MMS.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Σε 3rd party εφαρμογές από το Market (πχ. Handcent SMS) υπάρχει επιλογή για να μη μετατρέπονται σε MMS.

 

Το φαντάστηκα. Απλώς θα προτιμούσα να μην έβαζα κάποια εφαρμογή γι' αυτό. Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το φαντάστηκα. Απλώς θα προτιμούσα να μην έβαζα κάποια εφαρμογή γι' αυτό. Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Βασικά υπάρχει ένα μικρό "TWEAK" που μπορείς να κάνεις στο αρχείο ρυθμίσεων της εφαρμογής sms για να σου μετατρέπει τους ελληνικούς χαρακτήρες και να μην έχεις μικρό περιθώριο να γράψεις, σε περίπτωση πάντα που δεν υπάρχει ήδη τέτοια επιλογή στο μενού.

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Βασικά υπάρχει ένα μικρό "TWEAK" που μπορείς να κάνεις στο αρχείο ρυθμίσεων της εφαρμογής sms για να σου μετατρέπει τους ελληνικούς χαρακτήρες και να μην έχεις μικρό περιθώριο να γράψεις, σε περίπτωση πάντα που δεν υπάρχει ήδη τέτοια επιλογή στο μενού.

 

Που μπορώ να βρω περισσότερες λεπτομέρειες γι' αυτό; Ξέχασα ν' αναφέρω ότι χρησιμοποιώ το TouchPal, αν παίζει κάποιο ρόλο...

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να βρω περισσότερες λεπτομέρειες γι' αυτό; Ξέχασα ν' αναφέρω ότι χρησιμοποιώ το TouchPal, αν παίζει κάποιο ρόλο...

Το λοιπόν,

απλά ακολούθησε αυτό:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092784#post4092784

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν,

απλά ακολούθησε αυτό:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092784#post4092784

 

Σ' ευχαριστώ πολύ, θα το κοιτάξω :)

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την βοήθεια σας..

Κατέβασα το 8sms για το Ζ και το One Mini.Όσο και να έψαξα δεν μπόρεσα να το βάλω για οριστική εφαρμογή μηνυμάτων! Το μόνο που κατάφερα ήταν να ξετικαρω από την μαμά εφαρμογή να έρχεται ειδοποίηση στην μπάρα( όταν μπαίνω μενού δείχνει πχ 4 δηλαδή τα μυνήματα που και καλά δεν έχω διαβάσει) Στο Ζ μου ανοίγει και παράθυρο του viber.

Ποιός είναι ο τρόπος έτσι ώστε να καταφέρω αυτό που σας ρώτησα? Ευχαριστώ για τον χρόνο που θα πάρετε για να μου πείτε την λύση

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την βοήθεια σας..

Κατέβασα το 8sms για το Ζ και το One Mini.Όσο και να έψαξα δεν μπόρεσα να το βάλω για οριστική εφαρμογή μηνυμάτων! Το μόνο που κατάφερα ήταν να ξετικαρω από την μαμά εφαρμογή να έρχεται ειδοποίηση στην μπάρα( όταν μπαίνω μενού δείχνει πχ 4 δηλαδή τα μυνήματα που και καλά δεν έχω διαβάσει) Στο Ζ μου ανοίγει και παράθυρο του viber.

Ποιός είναι ο τρόπος έτσι ώστε να καταφέρω αυτό που σας ρώτησα? Ευχαριστώ για τον χρόνο που θα πάρετε για να μου πείτε την λύση

Θα πρέπει η stock εφαρμογή για μηνύματα να έχει την επιλογή "auto retrieve messages" και να την απενεργοποιήσεις και στο 8sms να ορίσεις την επιλογή "stand alone blah blah".

 

Στο Optimus G που έχω τώρα δεν υπάρχει αυτή η επιλογή, άρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αυτό που έκανες και εσύ να μην δέχεσαι notifications τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο είδα σε κανένα απ τα δύο δεν την έχει την επιλογή αυτή! Οπότε δεν νομίζω να βρεθεί άλλη λύση
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω με καθε γ*****νο τροπο να αφαιρεσω το βασικο λογαριασμο gmail απο το android ενος κινητου με εκδοση 2.3.5 αλλα δεν τα εχω καταφερει και μου εχει σπασει τα νευρα. Παω να το αφαιρεσω απο την καρτελα "Λογαριασμοι" και μου βγαζει μηνυμα οτι για να γινει κατι τετοιο πρεπει να γινει επαναφορα του κινητου στις εργοαστιακες ρυθμισεις! :wacko: Πως μπορει να γινει χωρις αυτο; Τη βοηθεια σας σας παρακαλω γιατι ειναι επειγον. Στο κινητο εχει γινει root.

 

Διαβασα σε search οτι μπορει να γινει κανωντας clear τα data της εφαρμογης google apps απο την καρτελα "Διαχειριση εφαρμογων" και με την επανεκκινηση να εμφανισει τον οδηγο προσθηκης gmail account, αλλα δεν βρισκω αυτη την εφαρμογη. :wacko: Κανω αντιστοιχη εκκαθαριση στα play store, youtube, gmail, υπηρεσιες google αλλα τιποτα. Καμια αλλαγη. :wacko:

 

Υπαρχει καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Αφου εισαι root κανε ενα nadroid backup και πήγαινε με εναν file explore στο /data/system/ βρες accounts.db και μετονόμασε το σε accounts.db back.

Κανε ενα reboot και πήγαινε στους λογαριασμούς ....τονιζω πάρε πρώτα nadroid backup

Γίνεται και με adb αλλά ειναι ποιο πολύπλοκο .

 

 

:!:Δεν χρειαζεται να ανοίγουμε καινούργιο θεμα για κάθε πρόβλημα που έχουμε ,απευθυνόμαστε σε ένα απο τα ήδη υπάρχοντα .

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ, θα το εχω υποψη μου να το τσεκαρω μελλοντικα γιατι τωρα δεν το προλαβα. Ο κατοχος του δεν ειχε χρονο να μου το αφησει αλλο.

 

ΥΓ. Το εβαλα σε ξεχωριστο thread γιατι ηταν καπως βιαστικο και γιατι θα χαθει σε ενα γενικο thread για καποιον που θα το ψαξει στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να βαλεις αλλον λογαριασμο gmail πρωτα και μετα να διαγραψεις τον προηγουμενο?

(τον "πρωην" βασικο,αφου βαζοντας τον καινουργιο gmail και διαγραφοντας τον παλιο ο καινουργιος gmail θα γινει βασικος)

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να βαλεις αλλον λογαριασμο gmail πρωτα και μετα να διαγραψεις τον προηγουμενο?

(τον "πρωην" βασικο,αφου βαζοντας τον καινουργιο gmail και διαγραφοντας τον παλιο ο καινουργιος gmail θα γινει βασικος)

 

Ναι το ειχα δοκιμασει. Απο οτι ειδα μεχρι την 2.3 δεν μπορεις να αφαιρεσεις το βασικο λογαριασμο σου χωρις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων εκτος αν εισαι root. Με την 4.0 και ανω μπορεις κανονικα και χωρις επαναφορα. Αλλο ενα θετικο των εκδοσεων 4.0+

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά απίθανο! Δεν ξέρω τι απαιτήσεις σε κάμερα βεβαια πρεπει να διαθετει το κινητό, αλλα φαντάζομαι είναι εφικτό με αρκετα! isolove , respect για το videaki!
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα

 

υπαρχει μηπως τροπος οι εφαρμογες να μπουν σε φακελους η καποιο συμμαζεμα τελοσ παντων,

στο μενου μεσα?

 

ΔΕΝ αναφερομαι στην home screen..!!

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα

 

υπαρχει μηπως τροπος οι εφαρμογες να μπουν σε φακελους η καποιο συμμαζεμα τελοσ παντων,

στο μενου μεσα?

 

ΔΕΝ αναφερομαι στην home screen..!!

 

Βάλε κάποιον launcher από τους nova, apex, go.

Link to comment
Share on other sites

Απο ποια εκδοση android και μετα μπορεις να μεταφερεις σχεδον οποια εφαρμογη θελεις στην καρτα sd?

 

Και επισης πως μπορεις να δηλωσεις στο κινητο οποιαδηποτε εφαρμογη κατεβαζεις να την εγκαθιστα στην καρτα sd?

Link to comment
Share on other sites

Το κατά τα άλλα εξαιρετικό phablet μου έχει αρχίσει να κολλάει. Κολλάει στα πάντα, ό,τι κι αν κάνεις. Όχι συνέχεια αλλά συχνά. Οι κινέζοι μου είπαν να του κάνω αναβάθμιση. Έχω την εντύπωση πως τα κολλήματα που τρώει δεν οφείλονται όμως στο ότι θέλει αναβάθμιση. Του έκανα επαναφορά στις αρχικές αλλά εξακολουθεί να κολλάει. Στην αρχή νόμιζα πως κόλλαγε επειδή έφταιγαν τα παιχνίδια που του είχα φορτώσει μα μετά την επαναφορά στις αρχικές ρυθμίσεις άρχισα να συμπεραίνω πως ο επεξεργαστής του αρχίζει και τα χάνει. Το ότι θα μου το αλλάξουν το θεωρώ πια δεδομένο, αλλά πριν μπω στην ταλαιπωρία να το αλλάξω, ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζεται πως γίνεται η αναβάθμιση. Από το ίδιο το κινητό στην επιλογή «myphone” που έχει όλα τα καλούδια του κινητού, δεν υπάρχει καμία δυνατότητα πρόσβασης για το οτιδήποτε. Όλα είναι απενεργοποιημένα.

 

Καμία ιδέα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι άτυχος, ότι και να πούμε.. Δεν κοιτάς να περάσεις καμμιά διαφορετική rom σαν αυτή:

http://www.needrom.com/mobile/haipai-n7889/

Είναι rooted το κινητό; Αν δεν είναι ρώτα τους κινέζους πριν το κάνεις μην χάσεις την εγγύηση αν δίνουν, αλλιώς στείλτο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υπάρχει καν η δυνατότητα από το κινητό να κάνω upgrade. Δυνατότητα αναβάθμισης δηλαδή στο phablet αυτό που έχουμε, δεν υπάρχει. Κανονικά σε φυσιολογικά κινητά θα έπρεπε στο “about phone” να υπάρχει η δυνατότητα αναβάθμισης, στο δικό μας ούτε λόγος.

 

Το site με το firmware που μου έστειλες, το ήδη δει. Το αρχείο με την αναβάθμιση το έχω ήδη, το πρόγραμμα για να το περάσω δεν υπάρχει.

Αλλά από την άλλη όταν το έχω επαναφέρει και συνεχίζει να κολλάει παρότι είναι πια άδειο, δεν δίνω πιθανότητες να κάνει η αναβάθμιση το παραμικρό.

 

Μα δεν υπάρχει καν η δυνατότητα από το κινητό να κάνω upgrade. Δυνατότητα αναβάθμισης δηλαδή στο phablet αυτό που έχουμε, δεν υπάρχει. Κανονικά σε φυσιολογικά κινητά θα έπρεπε στο “about phone” να υπάρχει η δυνατότητα αναβάθμισης, στο δικό μας ούτε λόγος.

 

Το site με το firmware που μου έστειλες, το ήδη δει. Το αρχείο με την αναβάθμιση το έχω ήδη, το πρόγραμμα για να το περάσω δεν υπάρχει.

 

Αλλά από την άλλη όταν το έχω επαναφέρει και συνεχίζει να κολλάει παρότι είναι πια άδειο, δεν δίνω πιθανότητες να κάνει η αναβάθμιση το παραμικρό.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς η συζήτηση περι προβλημάτων με τη συσκευή σου δεν έχει θέση σε αυτό το θέμα, που αφορά το GPS. Απευθυνσου στο θέμα της συσκευής σου, και διάβασε την υπογραφή μου για το πώς θα φλασαρεις το firmware.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...