Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ό,τι βλέπετε στην υπογραφή μου και έγινε το εξής πριν κάνα τέταρτο περίπου:

 

-Το κινητό ήταν κλειδωμένο.

-Ήρθε SMS.

-Το ξεκλείδωσα.

-Είδα το εικονίδιο της ειδοποίησης των SMS στην status bar.

-Την τράβηξα προς τα κάτω για να δω την ειδοποίηση.

-Το κινητό κόλλησε.

-Περίμενα ~2 λεπτά κι έκανα επανεκκίνηση πατώντας το Power button για ~10 δευτερόλεπτα.

-Όταν το κινητό άνοιξε δεν υπήρχε καμία ειδοποίηση για SMS κι ούτε κανένα νέο SMS με τη σημερινή ημερομηνία στην εφαρμογή των μηνυμάτων.

 

Χρησιμοποιώ την default εφαρμογή (Mms.apk), έκανα και άλλα 2 reboot μπας και ρθει αλλά τίποτα. Τώρα περιμένω κάπου 10 λεπτά και δεν έχει έρθει κάτι. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω να ξαναρθεί το SMS; Κάτι που προτείνετε να δοκιμάσω;

 

Δεν ήξερα που αλλού να το γράψω και το έγραψα εδώ.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

εβαλα το zooper widget pro και εφαγα κολλημα...

ξερει καποιος πως μπορω να βαλω και αλλα εικονιδια εκτος απο αυτα που εχει μεσα??

π.χ εβαλα ενα σχεδιο widget - πλουσιο κειμενο - εγγραψα " internet " και θελω διπλα να βαλω ενα εικονιδιο σχετικο με το θεμα, αλλα δεν εχει πλην απο καιρο και ωρα

ευχαριστω

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Με αυτο το zooper app μπορεις να αλλαξεις και την οθονη κλειδωματος ακομα και σε κινητα με android 2.x.x ?

 

Αν ναι πως ακριβως γινεται κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ό,τι βλέπετε στην υπογραφή μου και έγινε το εξής πριν κάνα τέταρτο περίπου:

 

-Το κινητό ήταν κλειδωμένο.

-Ήρθε SMS.

-Το ξεκλείδωσα.

-Είδα το εικονίδιο της ειδοποίησης των SMS στην status bar.

-Την τράβηξα προς τα κάτω για να δω την ειδοποίηση.

-Το κινητό κόλλησε.

-Περίμενα ~2 λεπτά κι έκανα επανεκκίνηση πατώντας το Power button για ~10 δευτερόλεπτα.

-Όταν το κινητό άνοιξε δεν υπήρχε καμία ειδοποίηση για SMS κι ούτε κανένα νέο SMS με τη σημερινή ημερομηνία στην εφαρμογή των μηνυμάτων.

 

Χρησιμοποιώ την default εφαρμογή (Mms.apk), έκανα και άλλα 2 reboot μπας και ρθει αλλά τίποτα. Τώρα περιμένω κάπου 10 λεπτά και δεν έχει έρθει κάτι. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω να ξαναρθεί το SMS; Κάτι που προτείνετε να δοκιμάσω;

 

Δεν ήξερα που αλλού να το γράψω και το έγραψα εδώ.

 

Τσέκαρε όλα σου τα μηνύματα (το τελευταίο βασικά) γιατί μπορεί να έφαγε κόλλημα και να του έβαλε σαν ημερομηνία έτος 1970 ή κάτι παρόμοιο

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε όλα σου τα μηνύματα (το τελευταίο βασικά) γιατί μπορεί να έφαγε κόλλημα και να του έβαλε σαν ημερομηνία έτος 1970 ή κάτι παρόμοιο

 

Το έκανα αυτό. Έψαξα κι όλες τις databases στο data/data/com.android.providers.telephony/databases/mmssms.db και δεν βρήκα κανένα καινούριο. Το μόνο που ξέχασα να δοκιμάσω ήταν να βάλω τη SIM σε άλλη συσκευή μήπως και ξαναερχόταν. Τέλος πάντων, πιστεύω πως αν ήταν κάτι σημαντικό θα μου το ξαναέστελναν ή θα με παίρναν τηλέφωνο. Στη χειρότερη περίπτωση, ο αποστολέας είδε ότι παραδόθηκε κι ότι δεν απάντησα και παρεξηγήθηκε. :lol:

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει να μου πει κανείς πως μπορώ στο S4 και σε σύνδεση data να ελέγχω εγώ manual ποιες εφαρμογές θα βγαίνουν στο internet ή σε κάθε περίπτωση να με ρατάει η εφαρμογή πριν βγει?
:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Έχω ό,τι βλέπετε στην υπογραφή μου και έγινε το εξής πριν κάνα τέταρτο περίπου:

 

-Το κινητό ήταν κλειδωμένο.

-Ήρθε SMS.

-Το ξεκλείδωσα.

-Είδα το εικονίδιο της ειδοποίησης των SMS στην status bar.

-Την τράβηξα προς τα κάτω για να δω την ειδοποίηση.

-Το κινητό κόλλησε.

-Περίμενα ~2 λεπτά κι έκανα επανεκκίνηση πατώντας το Power button για ~10 δευτερόλεπτα.

-Όταν το κινητό άνοιξε δεν υπήρχε καμία ειδοποίηση για SMS κι ούτε κανένα νέο SMS με τη σημερινή ημερομηνία στην εφαρμογή των μηνυμάτων.

 

Χρησιμοποιώ την default εφαρμογή (Mms.apk), έκανα και άλλα 2 reboot μπας και ρθει αλλά τίποτα. Τώρα περιμένω κάπου 10 λεπτά και δεν έχει έρθει κάτι. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω να ξαναρθεί το SMS; Κάτι που προτείνετε να δοκιμάσω;

 

Δεν ήξερα που αλλού να το γράψω και το έγραψα εδώ.

Χρησιμοποιείς KAI custom rom KAI custom kernel απ'ότι βλέπω. Καλύτερα να απευθυνθείς στους δημιουργούς για bug.

Ξέρει να μου πει κανείς πως μπορώ στο S4 και σε σύνδεση data να ελέγχω εγώ manual ποιες εφαρμογές θα βγαίνουν στο internet ή σε κάθε περίπτωση να με ρατάει η εφαρμογή πριν βγει?

Βάλε κάποιο πρόγραμμα με firewall. Κάποια στιγμή είχα βάλει το Avast Antivirus το οποίο έχει ενσωματωμένο, ρυθμζόμενο firewall.

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς KAI custom rom KAI custom kernel απ'ότι βλέπω. Καλύτερα να απευθυνθείς στους δημιουργούς για bug.

Απευθύνθηκα και δε μου απάντησε κανείς. Επίσης, κανένας, ούτε στο thread της ROM ούτε στο thread του kernel, δεν έχει ξαναναφέρει παρόμοιο πρόβλημα και δεν μπόρεσα να βρω κάτι παρόμοιο ούτε γενικότερα με αναζητήσεις στο google.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, sorry κιόλας, αλλά συζητάτε για συγκεκριμένα κινητά (S2, S4) τα οποία έχουν δικά τους forum και αντί να ρωτήσετε εκεί έρχεστε και κάνετε off topic συζήτηση εδώ.

Ποιο το νόημα να έχουμε forum για το κάθε κινητό αν είναι να μαζεύεστε εδώ? Και μετά απορείτε κιόλας γιατί δεν βρίσκετε απάντηση...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, sorry κιόλας, αλλά συζητάτε για συγκεκριμένα κινητά (S2, S4) τα οποία έχουν δικά τους forum και αντί να ρωτήσετε εκεί έρχεστε και κάνετε off topic συζήτηση εδώ.

Ποιο το νόημα να έχουμε forum για το κάθε κινητό αν είναι να μαζεύεστε εδώ? Και μετά απορείτε κιόλας γιατί δεν βρίσκετε απάντηση...

Θεωρείς δηλαδή ότι το πρόβλημα που ανέφερα σχετίζεται αποκλειστικά και μπορεί να συμβεί μόνο με το S2/ROM/kernel μου και δεν μπορεί να είναι γενικό; Είναι σαν να ρωτάω: "Έχει τύχει σε κάποιον με οποιαδήποτε συσκευή Android να του 'ρθει μήνυμα, να freezάρει η συσκευή του και όταν το ξανανοίξει να μην υπάρχει πουθενά νέο μήνυμα; Και αν ναι, υπάρχει κάποια λύση;" Αν το έγραφα στο section του S2 (όπου το ανέφερα και δεν πήρα απάντηση), θα το έβλεπαν μόνο 20-30 άτομα που έχουν το S2 ενώ εδώ το είδαν πολύ περισσότερα άτομα με κάθε είδους Android συσκευή και οι πιθανότητες να πάρω μια απάντηση ήταν μεγαλύτερες.

 

Κi όσον αφορά τον petros46 που ρώτησε για firewall σε Android συσκευή θεωρείς ότι και αυτός έπρεπε να απευθυνθεί μόνο στο section της συσκευής του; Απ' τη στιγμή που είναι κάτι που οποιοσδήποτε χρήστης Android μπορεί να του απαντήσει μιας και firewall μπορεί να μπει σε οποιαδήποτε Android συσκευή γιατί να ρωτήσει μεμονωμένα; Και btw, θα του πρότεινα το Android Firewall. Άμα είναι, να καταργήσουμε το section του Android και να αφήσουμε μόνο τα επιμέρους της κάθε συσκευής.

 

EDIT: Ενώ αυτός από κάτω έπρεπε να ποστάρει στο section του HTC One γιατί ρωτάει πράματα αποκλειστικά με το HTC One και όχι κάτι που αφορά περισσότερες Android συσκευές.

Edited by MaXAiRO

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,

Θα ηθελα να σας ρωτησω, αξίζει να μπω στο κόπο να βάλω στοκ Rom Google edition , εγώ το σκέφτομαι γιατί νομίζω ότι έχει βγει 4.4 κιτ κατ σε σε official update της Google Rom και αν δεν έχει βγει θα βγει σε λίγες μέρες νμζ. θα κανει μετα OTA UPDATES?

Και τέλος γνωρίζει κανείς . Να μου στηλει κανένα οδηγό πως να βάλω άλλη ρομ γιατί δεν γνωρίζω και πολύ . Είναι δύσκολο;

καθως και που θα βρω στοκ εκδοση google play edition ; στο xda εχει πολλες και δεν ξερω ποια.

 

το κινητο ειναι αγορασμενο απο birdphone

και εχει vodafone uk 4.22 με sence 5 και δεν κανει ota update στην 4,3 δεν ξέρω γιατι για αυτο θελω να βαλω αλλη εκδοση

η ακόμα αν είναι να του περάσω το official stock HTC android 4,3 με sense 5,5 αλλά θα κάνει ota updates και θα έχω μετά εγγύηση;

 

Για HTC ONE αναφέρομαι . Ευχαριστώ !

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

Για HTC ONE αναφέρομαι . Ευχαριστώ !

 

Εδώ θα ρωτήσεις. Στην τελευταία σελίδα υπάρχει και ο οδηγός που θέλεις. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=364479

Link to comment
Share on other sites

 

Βάλε κάποιο πρόγραμμα με firewall. Κάποια στιγμή είχα βάλει το Avast Antivirus το οποίο έχει ενσωματωμένο, ρυθμζόμενο firewall.

Δεν θέλω μέσω προγράμματος αλλά αν υπάρχει κάτι στο τηλέφωνο να ρυθμίζω όπως έκανα στο ios

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω μέσω προγράμματος αλλά αν υπάρχει κάτι στο τηλέφωνο να ρυθμίζω όπως έκανα στο ios

 

Ενσωματωμένο.

http://www.androidpolice.com/2013/07/25/app-ops-android-4-3s-hidden-app-permission-manager-control-permissions-for-individual-apps/

Έχει κι ένα app για να πηγαίνεις κατευθείαν εκεί, shortcut είναι. Αλλιώς μέσω nova όπως λέει.

Edited by karx
Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς δηλαδή ότι το πρόβλημα που ανέφερα σχετίζεται αποκλειστικά και μπορεί να συμβεί μόνο με το S2/ROM/kernel μου και δεν μπορεί να είναι γενικό; Είναι σαν να ρωτάω: "Έχει τύχει σε κάποιον με οποιαδήποτε συσκευή Android να του 'ρθει μήνυμα, να freezάρει η συσκευή του και όταν το ξανανοίξει να μην υπάρχει πουθενά νέο μήνυμα; Και αν ναι, υπάρχει κάποια λύση;" Αν το έγραφα στο section του S2 (όπου το ανέφερα και δεν πήρα απάντηση), θα το έβλεπαν μόνο 20-30 άτομα που έχουν το S2 ενώ εδώ το είδαν πολύ περισσότερα άτομα με κάθε είδους Android συσκευή και οι πιθανότητες να πάρω μια απάντηση ήταν μεγαλύτερες.

 

EDIT: Ενώ αυτός από κάτω έπρεπε να ποστάρει στο section του HTC One γιατί ρωτάει πράματα αποκλειστικά με το HTC One και όχι κάτι που αφορά περισσότερες Android συσκευές.

 

Εννοείτε ότι το πρόβλημα είναι της συσκευής σου και μόνο. Άσε που έχεις και custom rom, kernel οπότε και αυτά επηρεάζουν.

Όσο για τον από κάτω νομίζω πήρε απάντηση. Αλλά ήθελες να μας την πεις, ε? Δεν άντεξες...

 

Τέσπα, μην το συνεχίσουμε. Είτε σου αρέσει είτε όχι όταν έχουμε πειράξει ένα τηλέφωνο πολλά μπορούν να συμβούν και πολλές φορές ανεξήγητα. Αλλά το θέμα είναι ότι είσαι σε λάθος forum και αυτό δεν αλλάζει.. Ρώτα στο S2 ή στο θέμα της rom σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά αποφάσισα να δώσω άλλη μια ευκαιρία στο Google Now και τις location based υπηρεσίες του, οπότε άνοιξα το gps. Σε λιγότερο από 2 ώρες μου έφυγε 4% μπαταρία κι αυτό κυρίως λόγω 125 wakelocks των 6s του facebook. Να υποθέσω ότι χωρίς greenify δε γίνεται τίποτα? Είναι γελοίο αυτό το πράγμα πάντως αν είναι έτσι.
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα wakelocks πως τα βλεπετε και ξερετε και απο ποια εφαρμογη ειναι ρε παιδια? Ειναι καποια εφαρμογη που σου τα δειχνει αυτα?
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα wakelocks πως τα βλεπετε και ξερετε και απο ποια εφαρμογη ειναι ρε παιδια? Ειναι καποια εφαρμογη που σου τα δειχνει αυτα?

 

Αν είσαι root βάλε στο playstore το wakelock detector.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις συστήματος – Account – Πρόσβαση τοποθεσίας –

Δορυφόροι GPS. Ενεργοποιείτε αυτά που σας έγραψα και στις Ρυθμίσεις A-GPS θα βρείτε τη θύρα SLP. Θα γράφει έναν 4ψήφιο αριθμό. Σημειώστε τον, θα σας χρειαστεί στην πορεία. Βγείτε από εδώ και προχωρήστε στο επόμενο βήμα.[/b

 

σε jiayu g4 εγώ γιατί δεν μπορώ να βρω το παραπάνω ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μιας και μιλαμε για wakelocks εδω και 2 μερες ετσι ξαφνικα εχω 50% μειωση στην αυτονομια,χωρις να αλλαξω ρυθμισεις,ουτε να εγκαταστησω καμια καινουργια εφαρμογη απλα ενημερωθηκαν καποιες,στην 4.1.2.Δεν εχω κανει ρουτ εβαλα το wakelock detector και μου δειχνει οτι η συσκευη δε μπαινει σε idle mode σχεδον καθολου.πχ στις 4 ωρες την δουλευω μονο κανα 20λεπτο και μου δειχνει idle κανα μισαωρο μονο.Υποθετω καποια εφαρμογη το κανει αυτο.Κοιταξα sto wakelock detector οσες εφαρμογες ειχαν τα περισσοτερα wakelocks(αν κοιταξε σωστα εκει που λεει πχ χ200) και τις απεγκατεστησα αλλα δυστυχως τιποτα.Ξερετε τι αλλο μπορω να κανω?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μιας και μιλαμε για wakelocks εδω και 2 μερες ετσι ξαφνικα εχω 50% μειωση στην αυτονομια,χωρις να αλλαξω ρυθμισεις,ουτε να εγκαταστησω καμια καινουργια εφαρμογη απλα ενημερωθηκαν καποιες,στην 4.1.2.Δεν εχω κανει ρουτ εβαλα το wakelock detector και μου δειχνει οτι η συσκευη δε μπαινει σε idle mode σχεδον καθολου.πχ στις 4 ωρες την δουλευω μονο κανα 20λεπτο και μου δειχνει idle κανα μισαωρο μονο.Υποθετω καποια εφαρμογη το κανει αυτο.Κοιταξα sto wakelock detector οσες εφαρμογες ειχαν τα περισσοτερα wakelocks(αν κοιταξε σωστα εκει που λεει πχ χ200) και τις απεγκατεστησα αλλα δυστυχως τιποτα.Ξερετε τι αλλο μπορω να κανω?

 

Ρουτάρεις, Link2sd or greenify και πάγωμα όλων των ανεπιθύμητων.

Η να κόψεις από το λειτουργικό τις εφαρμογες που τρέχουν στο παρασκήνιο.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις ρουτ δηλαδη δε μπορω να κανω κατι?Οταν λες να κοψεις τις εφαρμογες που τρεχουν στο παρασκηνιο?Ενα σωρο τρεχουν και μαλιστα μου ειναι χρησιμες σχεδον ολες.
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ενα σωρο τρεχουν και μαλιστα μου ειναι χρησιμες σχεδον ολες.

 

Τότε δεν μπορείς να κάνεις τπτ. Απο τη στιγμή που τα θεωρείς όλα χρήσιμα, ένα μπορώ να προτείνω

Αγόρασε 5 μπαταρίες, έναν εξωτερικό φορτιστή και λύθηκε το πρόβλημα.

Αυτό κάνουμε όλοι όσοι δεν θέλουμε να ψάχνουμε για μπριζα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...