Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό ισχύει. Και εγώ το θεωρώ την πιο vfm αγορά αλλά το γεγονός ότι η Xiaomi κάνει κουτοπονηριές με πάνελ, σενσορες κάμερας κλπ είναι επίσης αδιαμφισβήτητο.

 

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Redmi Note 4

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση γιατί ίσως κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά: γίνεται να έχω ταυτόχρονα, data από την μία SIM και κλήση από την άλλη;

 

Στο ελληνικό site γράφει «Όταν δύο κάρτες SIM χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα, η πρώτη SIM υποστηρίζει 4G / 3G / 2G κλήσεις και data ενώ η δεύτερη SIM υποστηρίζει 3G κλήσεις μόνο.»

 

Έτσι είχα βάλει την κάρτα που θέλω data στην 1η υποδοχή και την κάρτα που χρησιμοποιώ για κλήσεις στην 2η υποδοχή.

 

Παρατηρώ όμως ότι αν έχω data ανοιχτά και μιλήσω, η σύνδεση data κόβεται και επανέρχεται μόλις τελειώσει η κλήση. Δοκίμασα να εναλλάξω τις κάρτες και συνέβαινε πάλι το ίδιο. Είναι όντως έτσι; Υπάρχει περίπτωση να φταίει η custom rom που έχω;

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο είναι εξαιρετικό είτε έχει Samsung κάμερα είτε Sony, είτε το ένα πάνελ είτε το άλλο... αυτοί προσωπικά είναι πολύ μικροί παράγοντες για τόσα πολλά παράπονα γιατί μιλάμε για συσκευή σε ξεφτίλα τιμή. Εγώ το πήρα πριν 1 μήνα και κάτι για ρεζέρβα επειδή το άλλο είναι ακόμα στο σέρβις, το πήρα 160 με 2 χρόνια γραπτή εγγύηση όχι απο infoquest προφανώς και απ'οτι φαίνεται θα το κρατήσω για κύρια συσκευή γιατί απλά με εξέπληξε. Πριν καταλήξω σε αυτή τι συσκευή είχα διαβάσει εκατοντάδες σελίδες σε φόρουμ είδα δεκάδες βίντεο και ήξερα περίπου τι να περιμένω και ποια θα είναι τα κουσούρια του και ότι θεωρείται κουσούρι σε αυτή τη τιμή. Οπότε ειδικά τα άτομα που είμαστε εδώ ξέρουμε 5 πράγματα περισσότερα '' λέμε τώρα'' απο αυτούς που απλά πάνε και αγοράζουν ένα κινητό στη τύχη. Δεν γίνεται να γνωρίζεις οτι μπορεί να σου έρθει με άλλη κάμερα η πανελ και μετά να κάνεις παράπονα γιατί δεν ήσουν τυχερός... Δικαιολογώ την Xiaomi γιατί οι καταναλωτές πραγματικά όρμηξαν στη συσκευή και προφανώς δεν υπήρχε τόσο μεγάλο απόθεμα απο πλευρά της ή απο προμηθευτές σε κάμερες,πανελ, σενσορες δεν ξέρω και γώ τι άλλο για να καλύψουν τις ανάγκες των καταναλωτών. Η Xiaomi δεν παύει να είναι κερδοσκοπική εταιρία αλλά τουλάχιστον έχει λογικές τιμές και αρκετά μικρότερη εκμετάλλευση σε σύγκριση με άλλες. Και κάτι τελευταίο, η infoquest τα έκανε όλα μπάχαλο στην Ελλάδα όχι η Xiaomi που μας χάρισε και μία Β20.
Link to comment
Share on other sites

Και πως να μην έχει γκρινιάρικα post, άλλες οθόνες, διαφορετικές κάμερες, 800 η όχι μπάντα, Χ ή όχι στο τέλος, china ή global rom και ακόμα πολλά πραγματα που έχουν διαφορετικά η ίδιες συσκευές. Μιλάμε για Τζόκερ και όχι για αγορά.

Εγώ το αγόρασα για την γυναίκα, δεν την πάλεψε με το miui, εγώ δεν άντεξα μαζί του ούτε μια ώρα και τώρα περιμένω να περάσουν 40 ώρες να ξεκλειδώσω το bootloader και να βάλω το pure Android μπας και την παλέψω μαζί του.

Γιατί για πούλημα δεν το συζητάμε καν, ούτε τα μισά από ότι το αγόρασα δεν πιάνει.

Γούστα είναι αυτά εγώ απλά λέω την γνώμη μου και την διαπίστωση μου, μην πέσετε να με φάτε. Για 130 ευρώ είναι καλό ούτε σεντ παραπάνω.

 

Αν σε ενοχλει που δεν εχει συρταρι εφαρμογων,βαλε το Nova Launcher απο το Play Store.Εχω παρει το ιδιο κινητο για την μητερα μου και την βολεψε.Το προηγουμενο ηταν samsung.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατί θιγεστε; Κουβέντα κάνουμε, ειπαμε το κινητό είναι πολυ καλο για την τιμή του. Γενιkως και οχι μονο η xiaomi θα πρέπει όλες οι εταιρείες να είναι πιο προσεκτικες στις προδιαγραφες τους και στα ανταλλακτικά που βαζουν στις συσκευες τους. Κάτοχος του κινητού είμαι και ευχαριστημένος μαλιστα,αυτό ομως δεν σημαίνει ότι δεν θα αναφέρω και την οποια ενσταση μου.Δεν μας τα χαρισαν κιολας, οσα μου ζητησαν τα πηραν.Δλδ εδω πρέπει να λεμε μονο τα καλα;
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 180-200 ποιο κινητό θα πρότεινες;

 

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Redmi Note 4

 

 

Θα πρότεινα το Huawei P10 lite το οποίο και έχω, μακράν καλύτερο, το emui θυμίζει ακριβή συσκευή και δουλεύουν όλα, κάμερα μακράν καλύτερη από το note 4, οθόνη καλύτερα χρώματα χώρις αναφορές για κιτρινίλες ακόμα.

Επίσης οποία εφαρμογή και να έχω βάλει ΔΟΥΛΕΎΕΙ, στο xiaomi έχω δοκιμάσει 10 εφαρμογές για την

ip camera και δεν έχει καταφέρει να δουλέψει ΚΑΜΊΑ.

Θα δοκιμάσω το pure Android και αν δεν την παλέψω ούτε έτσι μαζί του θα μπει στο κουτάκι του στην αποθήκη για έκτακτη ανάγκη.

Αλήθεια έχετε μα πρότεινετε κάποια rom που έχετε δοκιμάσει και είστε ευχαριστημένοι?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης κάτι τελευταίο για την xiaomi, δεν θα με χάλαγε να δώσω 5-10ευρω παραπάνω και να έχω την {καλή} κάμερα και την {καλή} οθόνη. Το να ρίχνεις την τιμή με τέτοιο αθέμιτο τρόπο χώρις να ενημερώνεις τους αγοραστές για το τι αγοράζουν μόνο κακό μπορείς να κάνεις στο κύρος σου.

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα το Huawei P10 lite το οποίο και έχω, μακράν καλύτερο, το emui θυμίζει ακριβή συσκευή και δουλεύουν όλα, κάμερα μακράν καλύτερη από το note 4, οθόνη καλύτερα χρώματα χώρις αναφορές για κιτρινίλες ακόμα.

Επίσης οποία εφαρμογή και να έχω βάλει ΔΟΥΛΕΎΕΙ, στο xiaomi έχω δοκιμάσει 10 εφαρμογές για την

ip camera και δεν έχει καταφέρει να δουλέψει ΚΑΜΊΑ.

Θα δοκιμάσω το pure Android και αν δεν την παλέψω ούτε έτσι μαζί του θα μπει στο κουτάκι του στην αποθήκη για έκτακτη ανάγκη.

Αλήθεια έχετε μα πρότεινετε κάποια rom που έχετε δοκιμάσει και είστε ευχαριστημένοι?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης κάτι τελευταίο για την xiaomi, δεν θα με χάλαγε να δώσω 5-10ευρω παραπάνω και να έχω την {καλή} κάμερα και την {καλή} οθόνη. Το να ρίχνεις την τιμή με τέτοιο αθέμιτο τρόπο χώρις να ενημερώνεις τους αγοραστές για το τι αγοράζουν μόνο κακό μπορείς να κάνεις στο κύρος σου.

 

Για rom βαλε 8.1 oreo απο pixel 2.Αυτην εβαλα και γω και ησυχασα.Μου εσπασε τα νευρα το miui.ΒΓαζω 6 ωρες οθονη ανετα.

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οποία εφαρμογή και να έχω βάλει ΔΟΥΛΕΎΕΙ, στο xiaomi έχω δοκιμάσει 10 εφαρμογές για την

ip camera και δεν έχει καταφέρει να δουλέψει ΚΑΜΊΑ.

Θα δοκιμάσω το pure Android και αν δεν την παλέψω ούτε έτσι μαζί του θα μπει στο κουτάκι του στην αποθήκη για έκτακτη ανάγκη.

Αλήθεια έχετε μα πρότεινετε κάποια rom που έχετε δοκιμάσει και είστε ευχαριστημένοι?

 

Τι ακριβώς δεν σου δουλεύει? Χρησιμοποιώ το tinycam pro για 3 κάμερες (1 ip, 2 usb σε motioneye) χωρίς πρόβλημα. Την RR 6 δουλεύω από τότε που βγήκε και είμαι ευχαριστημένος. Σε rom χωρίς bug θα έλεγα πάλι RR την final έκδοση σε nougat ή κάποια updated unofficial, την έχω δουλέψει απροβλημάτιστα πριν παω σε oreo.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα που μου εκλεψαν το LG G4.Κινητο που να τραβαει καλυτερες φωτο απο αυτο δεν εχω βρει.Σκεφτομαι να το ξαναγορασω παρ'ολα τα θεματα με τις μητρικες.Τι λετε?ΝΑ δωσω το xiaomi και να το ξαναπαρω?
Link to comment
Share on other sites

Κριμα που μου εκλεψαν το LG G4.Κινητο που να τραβαει καλυτερες φωτο απο αυτο δεν εχω βρει.Σκεφτομαι να το ξαναγορασω παρ'ολα τα θεματα με τις μητρικες.Τι λετε?ΝΑ δωσω το xiaomi και να το ξαναπαρω?

 

Στο μόνο που θα είσαι μείον , είναι στην μπαταρία...σε όλα τα άλλα +....έχω και τα δύο και σου μιλάω εκ πείρας ...

Link to comment
Share on other sites

δειγματα φωτο με google camera hdr+ και το hdr ενεργο.

 

 

https://postimg.org/gallery/1dhzymnbq/

που την βρίσκουμε την Google camera hdr+ γιατί στο μαγαζάκι δεν υπάρχει ή δεν την βρίσκω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

που την βρίσκουμε την Google camera hdr+ γιατί στο μαγαζάκι δεν υπάρχει ή δεν την βρίσκω εγώ.

 

Δες το πρώτο ποστ

Link to comment
Share on other sites

 

Παρατηρώ όμως ότι αν έχω data ανοιχτά και μιλήσω, η σύνδεση data κόβεται και επανέρχεται μόλις τελειώσει η κλήση.

 

Έτσι είναι το φυσιολογικό.

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

και συμπληρώνω στο παραπάνω σχόλιο, αυτό εδώ το λινκ για λίγες πληροφορίες :

 

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6145544

 

 

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

Link to comment
Share on other sites

Στο μόνο που θα είσαι μείον , είναι στην μπαταρία...σε όλα τα άλλα +....έχω και τα δύο και σου μιλάω εκ πείρας ...

 

 

Για την μπαταρια δεν ειχα θεμα.Ειχα αγορασει δευτερη και μαζι εναν φορτιστη τοιχου.Οποτε ημουν κομπλε.Θα δω τι θα κανω.Εχει πεσει στα 220 ευρω το G4.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενοχλει που δεν εχει συρταρι εφαρμογων,βαλε το Nova Launcher απο το Play Store.Εχω παρει το ιδιο κινητο για την μητερα μου και την βολεψε.Το προηγουμενο ηταν samsung.

 

Μπήκε ήδη ο nova. Αυτόν είχα και στα προηγούμενα κινητά μου. Για τη χρήση που κάνω τα σπάει το κινητό. 2.5 μέρες με μια φόρτιση. Γρήγορο, καλός ήχος. Μένει να δώ αντοχή στο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση γιατί ίσως κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά: γίνεται να έχω ταυτόχρονα, data από την μία SIM και κλήση από την άλλη;

 

Στο ελληνικό site γράφει «Όταν δύο κάρτες SIM χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα, η πρώτη SIM υποστηρίζει 4G / 3G / 2G κλήσεις και data ενώ η δεύτερη SIM υποστηρίζει 3G κλήσεις μόνο.»

 

Έτσι είχα βάλει την κάρτα που θέλω data στην 1η υποδοχή και την κάρτα που χρησιμοποιώ για κλήσεις στην 2η υποδοχή.

 

Παρατηρώ όμως ότι αν έχω data ανοιχτά και μιλήσω, η σύνδεση data κόβεται και επανέρχεται μόλις τελειώσει η κλήση. Δοκίμασα να εναλλάξω τις κάρτες και συνέβαινε πάλι το ίδιο. Είναι όντως έτσι; Υπάρχει περίπτωση να φταίει η custom rom που έχω;

 

Δεν φταίει η Custom Rom φίλε. Αυτός είναι ο τρόπος λειτουργίας σίγουρα για το συγκεκριμένο κινητό, δεν ξέρω για άλλες μάρκες που υποστηρίζουν 2καρτα, αλλά φαντάζομαι ότι για όλα ta 2καρτα κινητά έτσι λογικά θα είναι !

Το γεγονός ότι το κινητό σου υποστηρίζει 2 κάρτες, έγκειται στο γεγονός ότι μπορείς να κάνεις αποκλειστική χρήση της κάθε SIM ανά φορά, για αποκλειστική χρήση λειτουργία data ή φωνής και μόνο για 1 λειτουργία ανά φορά. Αυτό δεν ισχύει όταν το κινητό είναι σε κατάσταση standby όμως. Και αυτό είναι απολύτως λογικό αν σκεφτείς ότι η διαχείριση των SIMs γίνεται λογισμικά μέσω του android, ενώ σε διαφορετική περίπτωση θα χρειαζόταν ο hardware-ικός εξοπλισμός που έφερε το κινητό σου να είναι εις διπλούν, για να εκτελούνται όλες οι λειτουργίες ταυτοχρόνως και παραλληλα και απο τις δύο SIM ! Και ειλικρινά για ποιο λόγο να απαιτείται κάτι τέτοιο ? Εμένα προσωπικά μου φαίνεται ανούσιο και σωστά γίνεται η διαχείριση των SIM με αυτόν τον τρόπο. Εκτός αν εσύ ως χρήστης είσαι multitasking....

Ελπίζω να έγινα κατανοητός....

 

Υ.Γ.: Να συμφωνήσω και με το λινκ άλλου φίλου ποιο πάνω που επίσης παραθέτω και εγώ εδώ "https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6145544"

Edited by mrmatchris
Link to comment
Share on other sites

Μπήκε ήδη ο nova. Αυτόν είχα και στα προηγούμενα κινητά μου. Για τη χρήση που κάνω τα σπάει το κινητό. 2.5 μέρες με μια φόρτιση. Γρήγορο, καλός ήχος. Μένει να δώ αντοχή στο χρόνο.

 

Μια χαρα,εχω 3 ατομα που το πηραν.Ενα εξ αυτων πηρα στην μητερα μου.Φιλος δεν τον βολεψε και εβαλε τον Nova.

Ειναι θεμα γουστου,εμενα ας πουμε μου αρεσει το Miui.

Να σημειωσω οτι εχω iPhone αλλα εχω και ενα mls,παλαιοτερα Lumia και Samsung.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μακράν το καλύτερο κινητό που έχω πάρει σε τέτοια τιμή (από Κίνα). Το δε MIUI δεν με έχει δυσκολέψει και δεν μου λείπει το συρτάρι. Το μόνο που με χαλάει είναι οι ψείρες ενδείξεις (ρόλοι μπατ. σήμα κλπ) . Κανένα πρόβλημα όλα δουλεύουν ρολόι και μπαταρία σκυλί (τζάμπα το powerbank)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για rom βαλε 8.1 oreo απο pixel 2.Αυτην εβαλα και γω και ησυχασα.Μου εσπασε τα νευρα το miui.ΒΓαζω 6 ωρες οθονη ανετα.

 

 

Ευχαριστώ, ανυπομονώ την Δευτέρα να το ξεκλειδώσω και να την βάλω επιτέλους.

Δεν έχεις προσέξει κανένα σοβαρό bug?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι ακριβώς δεν σου δουλεύει? Χρησιμοποιώ το tinycam pro για 3 κάμερες (1 ip, 2 usb σε motioneye) χωρίς πρόβλημα. Την RR 6 δουλεύω από τότε που βγήκε και είμαι ευχαριστημένος. Σε rom χωρίς bug θα έλεγα πάλι RR την final έκδοση σε nougat ή κάποια updated unofficial, την έχω δουλέψει απροβλημάτιστα πριν παω σε oreo.

 

 

Έχω μια turbo x cam και δεν έχω καταφέρει να την κάνω να δουλέψει.. Μόνο με WiFi δουλεύει,

Έχω κατεβάσει διάφορες εφαρμογές, δεν θύμαμαι αν έχω δοκιμάσει αυτή που λες αλλά θα την δοκιμάσω πριν αλλάξω rom.

Ευχαριστώ παντός.

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αφ'οτου εστειλαν μηνυμα μου το ξεκλειδωσαν σε 1,5 μερα.3 μερες συνολικα απο την αιτηση.Δεν εχει bug και παιρνει και ενημερωσεις.Εχω παρει ηδη μια.Ακολουθησα το παρακατω βιντεο

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς δεν σου δουλεύει? Χρησιμοποιώ το tinycam pro για 3 κάμερες (1 ip, 2 usb σε motioneye) χωρίς πρόβλημα. Την RR 6 δουλεύω από τότε που βγήκε και είμαι ευχαριστημένος. Σε rom χωρίς bug θα έλεγα πάλι RR την final έκδοση σε nougat ή κάποια updated unofficial, την έχω δουλέψει απροβλημάτιστα πριν παω σε oreo.
έχω μια Microsoft lifecam σε usb πάνω στο σταθερό pc γίνεται με αυτήν την εφαρμογή να βλέπω (εάν είναι φυσικά ανοικτός ο υπολογιστής) ότι δείχνει η κάμερα αυτή;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...